Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Stávka na hodinu zavře školy i úřady

Kdo nemusí, neměl by ve středu mezi osmou a devátou ráno chodit do nemocnice. Státní zaměstnanci totiž plánují stávku, k níž se připojí i desítky nemocnic a škol. Hodinu nebudou pracovat ani úřady práce, katastrální úřady či pracovníci v knihovnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ulimj

Vratil jsem se z ciziny...
Vratil jsem se z ciziny a nejak nerozumim, proc statni urednici mohou vubec stavkovat, kdyz je prece plati obcane.
Neco jineho je to s lekari, nevydelaji si po dobu stavky a je to jejich vlastni rozhodnuti. Ucitele budou muset zanedbane hodiny vtesnat do jineho casu, nebo to cast vyuky skratka na ukor zaku vypusti, predpokladam.
 
0/0
20.4.2004 19:15

Reeve

Re:
, Státní úředníky, učitele, lékaře, knihovníky, hasiče, vojáky, policisty a spoustu dalších neplatí jednotliví občané, ale stát. Zajímá-li vás, jak stát hospodaří s vašimi (i mými) daněmi, ptejte se tam, kde se "vaří" státní rozpočet. A dále vězte, že žádný stávkující nebude stávkovat za peníze. Všem stávkujícím bude stržena hodinová mzda, bez ohledu na to, zda jde o lékaře, učitele nebo úředníka. To, že stát sice "ušetří" na mzdách, ale stávkujícím práce neubyde, protože ji budou muset dohnat někdy jindy, je jiná otázka...
0/0
20.4.2004 19:46

Destroyer7

Stávka na hodinu nas(e)re akorát rodiče
a vláda, kterou by to mělo pálit, že její zaměstnanci stávkují si o tom tak možná přečtě v novinách nebo si nechá předložit statistiku od zmenšenékozy Burzkové. Takže veškerý účinek nula, pokud nepočítáme rodiče dětí, kteří se budou obávat o své děti nevěda, kde a co mezi osmou a devátou tropí a proto budou mít vztek jen a pouze na kantory.
0/0
20.4.2004 16:13

Reeve

Re:
, Zní to krutě, ale to "nas_ání" rodičů je asi nutným předpokladem úspěchu stávky. Nas_aní rodiče jsou také nas_aní voliči. Neslyší-li vláda (a parlament) na racionální argumenty, nezbývá než (obrazně řečeno) "hodit kládu přes magistrálu" a zprostředkovaně přes naštvané občany znervóznit i toho, kdo problém může řešit. Klidně to můžete nazývat "braním nevinných dětí jako rukojmí". Společnost to opačným směrem dělá už léta...
0/0
20.4.2004 18:23

taksi

stávku přesunout
 
 alespoň ve sněmovně na čtvrtek a špidlomrdi by byli nahraný i s tou českou létající kachnou svobodovou
0/0
20.4.2004 15:11

ulimj

Re:
Pokud nekdo neozere toho Kotta, tak jsem take pro ctvrtek. Jestlipak budou stavkovat take na ministerstvech a zejmena ponslanecti koci?
0/0
20.4.2004 19:18

Sudajev

IMO
Nejvíc se mě dotkne stávka v knihovnách.
0/0
20.4.2004 15:06

C2R

Re:
To my vsichni prece vime.
0/0
20.4.2004 16:18

Rada8

Re:
tomu ráda věřím, protože je mi podle tvých příspěvků jasný, že jsi v životě asi žádnou knihu nepřečetl
0/0
20.4.2004 20:49

jojoj897

Re: NEODOLAL JSEM
.... a tvému příspěvku dávám Rado8 známku 1*   
0/0
20.4.2004 22:22

gnostik

žádejme systémové řešení
Situace nás učitelů je nedůstojná, ale není to naše vina. Media odvedla v tomto směru "skvělou" práci. Kdo není ze školství, nemá představu, jak náročná a zodpovědná je práce učitele, ale v novinách se dozvíme jen to, že někdy učitelka naseká nezbedovi proutkem nebo student zbije profesora basebalovou pálkou. Tedy - jen samé bulvární zprávy, avšak nic  pozitivního, nic o nezastupitelné roli učitele ve společnosti. Podle toho se formuje i mínění těch, kteří o nás, nahoře v úřadech - a bez nás, rozhodují, kolik za své "nicnedělání" dostaneme. Není náhodou, že finanční úřady, obecní úřady, atd .- tj. úřední budovy, vypadají mnohdy jako paláce, mají kvalitní vybavení, pěkný nábytek. Porovnejte toto vybavení se stoly a židlemi učitelů a žáků!!! Mnohdy žáci se krčí na malých nevyhovujících židličkách, protože škola nemá na to, aby koupila  židle různých velikostí. Neviděla jsem ještě žádného úředníka vyšší postavy, aby seděl na malé dětské židli - naši studenti středních škol tak ale stráví na malých židlích několik let. Jedli jste někdy v jídelně vládní budovy (já měla tu možnost jednou na jakémsi semináři -jeden den) a porovnali jste to někdy s jídlem, které konzumují naše děti ve školních jídelnách? Systémové řešení by bylo následující: občané by mohli v referendu odvolat politiky, kteří jsou zodpovědní za tristní stav školství. Občané by určovali, kolik peněz půjde do škol v jejich obci nebo kraji. Ti, kteří teď rozhodují o školách pro naše děti, posílají své vlastní děti do drahých soukromých škol. (O kom je řeč, nemusím uvádět.) Politická strana Pravý Blok- strana za ODVOLATELNOST politiků, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET  toto vše řeší ve svém volebním programu. Vše naleznete na adrese:www.cibulka.net  a volte naši stranu ve volbách do Evropského parlamentu. Chceme změnit krachující Evropu ve svobodný a bohatý kontinent po vzoru Švýcarska.
0/0
20.4.2004 15:03

Reeve

Re:
, Pane kolego, váš postřeh o propastných rozdílech mezi vybavením škol a jiných státních (či obecních) pracovišť je velmi trefný. Mě také neustále překvapuje, kde se při vší té deklarované státní mizérii berou peníze na nové vybavení kanceláří od ministerstev až po nejzapadlejší obecní úřady, zatímco já i mí žáci se musíme spokojit s otlučeným nábytkem ze 70. a 80. let. Obávám se však, že vámi navrhované řešení s tím moc nenadělá. Stačí si přečíst názory vzorku "občanů" v této diskusi: Učitelé jsou líní a zakomplexovaní darmožrouti, školy mrzačí dětskou duši, nejdřív se musí zvýšit kvalita (a teprve pak se přidá) atd. Všechny podobné názory směřují k jedinému závěru - nedat "jim" ani korunu navíc. Většina občanů je dnes ochotná preferovat krátkodobé cíle (co nejvíce ušetřit na daních) před cíli dlouhodobými (investovat do vzdělání). Než se naše uvažování dostane na úroveň Švýcarska, uběhne hodně vody...
0/0
20.4.2004 17:54

vafla

Re:
Úroveň učitelů je patrná zejména v různých vědomostních soutěžích. Učitelé vypadnou ve většině případů jako první. Pokud se někdo díval na milionáře ke dni učitelů, kde soutěžili vybraní pedagogové, muselo mu být ze znalostí těchto  lidí na blití.
0/0
20.4.2004 22:19

Reeve

Re:
, Rozhodují-li o vašich postojích a názorech zábavné pořady komerční televize, pak vás možná osloví "argument", že v IQ testu národa naopak učitelé zvítězili. Ani to však nemá nic společného s diskutovaným tématem. Nebo to mám chápat tak, že lidé by měli být placeni podle svých výsledků v televizních soutěžích?
0/0
20.4.2004 23:19

eBacil

Nejde o 13. a 14. plat
Jde o celkový objem mzdových prostředků. Je úplně jedno, jestli někdo dostává a někdo nedostává třináctý a čtrnáctý plat a někdo ne. Důležité je, kolik si celkově vydělá za rok. V tomto smyslu si mnozí státní zaměstnanci zaslouží víc, i když se to nezdá. Samozřejmě, všude jsou dobří a špatní zaměstnanci. - Co se týče formy stávky, nevím, jestli je ideální. Osobně jsem především zaměstnanec veřejnoprávní univrzity (a státní zaměstnanec jen na 20 %), ale stejně jsem rád, že zítra jedu na služební cestu a nemusím se rozhodovat, jestli se stávky nějakým způsobem zúčastnit, nebo ne...
0/0
20.4.2004 14:59

xvladah

ourednici
Zasivaci z uradu muzou klidne stavkovat cely mesic, stejne to nikdo nepozna. Kdyby prestali makat inzenyri na Dukovanech, tak by to brzo poznala cela Evropa.
Jak rikal muj profesor prava na VS: kdo umi, ten umi a kdo neumi, tak ten uci.
 
0/0
20.4.2004 14:31

luminol

Re:
Vzhledem k automatizaci by také nikdo nepoznal, kdyby inženýři v Dukovanech přestali pracovat. Jen by se malinko zvýšila pravděpodobnost případné havárie. Také jeden z těch, co podléha mediálním informacím. Tvůj profesor přísloví nedokončil: kdo neumí učit, dostane funkci.
0/0
20.4.2004 14:34

Reeve

Re:
, Zůstanou-li školy týden zavřené, vyvolá to také poprask. Kupodivu nikoliv proto, že se sníží vzdělanost národa, ale proto, že ty "děti nebude kam dát". Většině veřejnosti je vlastně jedno, co se ve školách děje, hlavně když se "nějak" postarají o dítě, zatímco já jsem v práci, a hlavně ať mě to stojí co nejméně.
0/0
20.4.2004 18:03

Jorik72

Rukojmí
Jak je možné, že státní zaměstnanci stávkují zrovna ve středu, když středa je jednim z mala oteviracich dnu na úřadech? Vždyť přece sami tvrdí, že pracují celý týden, tzn. i ve dnech, kdy jsou úřady zavřeny. Mám tomu rozumět tak, že za svoje daně, které jsem za 12 let své zaměstnanosti pokaždé zaplatil, bude úředník pít hodinu kafe a dívat se na me z okna vyhřáté kanceláře, jak stojím venku na dešti? To už si snad dělají prcku ne?
0/0
20.4.2004 13:42

FrNedobrota

prcku ?
...to už si z nás dělají velkou <->
0/0
20.4.2004 13:47

had_ ve_ vysoke_ zelene_ trave

Re:
Nemáš pravdu. Stávka samozřejmě není nikdy placená. Tudíž nikdo nebude za naše peníze sedět v kanceláři. Za tu hodinu prostě nedostanou plat. To naopak ušetří kolem 10 milionu korun.
0/0
20.4.2004 13:56

Fluffy

Re:
Tak to teda nevim. Myslim, ze se jim to platit bude.
0/0
20.4.2004 14:03

had_ ve_ vysoke_ zelene_ trave

Re:
Přesně tak. Nevíte. Zkuste si to prosím někde zjistit. Stávka se neplatí.
0/0
20.4.2004 14:13

Fluffy

Re:
Tezko by se mi to tady zjistovalo. Tak mi nezbyva nez Ti verit.
0/0
20.4.2004 14:50

ajuga

Re:
Doba stávky se posuzuje jako omluvené volno, ale neplacené - stávkujícímu nenáleží za tuto dobu mzda
0/0
20.4.2004 15:49

Reeve

Re:
, Nepochybujte o tom, že si zaměstnavatel pohlídá, aby stávkujícím byla ta hodinová mzda stržena. Například ředitelé škol k tomu dostali podrobné "metodické pokyny". A jen tak pro zasmání: Já ve středu začínám až od devíti, přesto jako stávkující o tu hodinovou mzdu přijdu. Ta ušmudlaná stovka mi ovšem za to gesto stojí... (Mimochodem, myslíte, že těm úředníkům někdo kvůli stávce sníží úkoly? Nebo budou muset stihnout totéž, co v jiné dny, akorát o hodinu později?)
0/0
20.4.2004 18:13

FrNedobrota

JÓÓ ?
To je jako "STÁVKA " ? Kuřva ! A já myslel, že stávkují už nejméně pět let !  NAPŘ. NA VYJÁDŘENÍ (mestského obvodu)  : "Ke stavbě nemáme připomínek"
jsem ČEKAL 4  MĚSÍCE !   Kuřva, to byl tedy drsnej štrajk !
0/0
20.4.2004 13:30

had_ ve_ vysoke_ zelene_ trave

Re:
Dlouhé čekací doby jsou opravdu dány pomalostí úředníků. Ale z větší příčiny jde o špatnou legislativu, která neumožňuje rychlejší postup.
0/0
20.4.2004 13:59

VitaminS

Re:
No nevim, kdyz je napr. ve stavebnim zakone, ze urad ma rozhodnout do 30 dnu a oni rozhodnou za 7 tydnu, tak to asi nebude legislativou, ale nizkou obavou o sve misto.
0/0
20.4.2004 14:17

had_ ve_ vysoke_ zelene_ trave

Re:
Samozřejmě. Mluvil jsem obecně. Poud to rozhodnutí trvalo déle než připouští zákon, máte i vy páky na to aby se úředníci začali o své místa bát.
0/0
20.4.2004 14:26

FrNedobrota

PÁKY ?
To jako vzít z kufru auta montpáku a dané úřednici rozmašírovat ksicht ? To by ovšemy bylo velmi časově náročné neb úředníci jsou povětšinou na :
  • školení (nejlépe základů Woken)
  • jednání
  • v supermárketu
  • na dovolené
  • na nemocenské
Jinak jsou povětšinou :
  • přetíženi
  • zaneprázdněni
  • uhoněni atd. atd
0/0
20.4.2004 14:33

VitaminS

Re:
Ale zkuste si stezovat na kraji, ze na okrese (podle noveho nazvu a to je asi tak vsechno na poverenych obci), ze nereaguji na vase oznameni napr. o nedovolenem nakladani s odpadnimi vodami, na oznameni tykajici se o ohrozeni sousedni stavbou-demolici atd. Nic se z vlastni zkusenosti nestane, kamarad z kraje tezko schodi kamarada z poverene obce.
0/0
20.4.2004 14:46

Daffin

Navrhuji stavku presunout mezi 13 a 14 mesic!!
At si stavkuji treba tyden, stejne to nikdo nepozna (vyjma lekaru a policistu)!!!!!!
Myslim ze na statnich uradech neni rozdil mezi stavkou a pracovnim dnem...
0/0
20.4.2004 13:20

FrNedobrota

Prostě geniální !
Jelikož dostanou jen 10 % 13-tého platu , tak by mohli stávkovat třeba celej PROSINEČEK (13-tej měsíc státních ouřadů) Nebo by mohli tak 200 dnů držet hladovku !
0/0
20.4.2004 13:33

dejwik

Jděte do prdele
Vážení státní zaměstanci, jděte do prdele. Je mi to sice jedno, jestli stávkujete nebo ne. Ale při představě, že bych si takovýmto způsobem od svého šéfa vynucoval prémie, to bych to mohl rychle zabalit. Když se Vám Vaše platy nelíbí, jděte dělat jinam. Ale tam by se muselo opravdu pracovat a ne jen předstírat, že něco děláte. Jak se říká, bez práce nejsou koláče.
0/0
20.4.2004 13:00

qoknu

Re:
No oni by šli klidně dělat jinam, ale kam? Lépe placená místa nejsou bohužel. Jinak také se mi nelíbí ta stávka. Není to stejně k ničemu.
0/0
20.4.2004 13:07

Daffin

Re: 100% souhlas
1OO% souhlas
0/0
20.4.2004 13:18

Helene

Re:
Posíláš tam i Akademii věd a všechny knihovny, muzea a galerie?
0/0
20.4.2004 13:28

KarlaEgon

Re:
Se nedivim ze na uradech to vypada tak jak to vypada, kdo by tam za tu almuznu taky pracoval, vzdelany clovek radeji pujde vydelavat penizky jinam. Tak se nedivte, ze na uradech nejsou odbornici.
0/0
20.4.2004 13:35

had_ ve_ vysoke_ zelene_ trave

Re:
Chyba lávky. Než začnete něco kritizovat, musíte si zjistit potřebné fakta. V roce 1994 byl zřízen takzvaný 13 a 14 plat. Fakticky se od roku 1995 vyplácel jen jeden plat. Nikoli dva. Nejedná se o prémie, ale o normální složku platu která měla překlenout propastné rozdíly mezi státním a soukromým sektorem. Tenkrát se to ale špatně pojmenovalo. To je základ celého problému. 13. plat by se měl rozpustit do běžného měsíčního platu. P.S. jsem soukromý daňový poradce. To jen tak, než mě začnete obviňovat z práce na nějakém úřadě.
0/0
20.4.2004 14:03

Helene

Re:
To už jsem se tady snažila vysvětlit několikrát, ale závistivci mě málem ukamenovali. Já pracuju ve vědě a výzkumu, tudíž nejsem žádná úplatná a líná úřednice. Jenže jak se řekne státní zaměstnanci, každý vidí jen ty úředníky. P.S. a my stávkovat nebudeme! 
0/0
20.4.2004 14:33

jojoj897

obávám se ale, že si té stávky nikdo nevšimne
a také by mne zajímalo, jak to udělají, když běžně nepracují vůbec - tak jak chtějí nepracovat 1 hodinu                  
0/0
20.4.2004 12:41

THE-CORNHOLIO

Poradí mi někdo?
Fčera sem byl na úřadě a ve 13:30 tam nikdo nebyl.Stávkuje se už vod fčerejška?Nebo nelze na úřadech rozeznat stávku od normálního pracovního dne?Co na to Jan Tleskač a Cyril Svoboda?Jde konečně celej tenhle Špidlův zkundystát do prdele?
0/0
20.4.2004 12:34

Najdete na iDNES.cz