Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na nejhorší nemyslíme, říká novinář

Normálně by s ním na pivo nešli, protože jsou jiná krevní skupina. Teď však mají o svého uneseného kolegu Víta Pohanku strach úplně všichni. "I ti, kteří se s Vítkem 'poštěkali' nebo si spolu lidsky neseděli, mají starost, co bude dál," popisuje šéf Radiožurnálu Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Michalll

Publicistika je nejen kšeft,
ale i boj. Obojí je v pořádku, k lidské existenci to patří.
Příkladem boje je pro mne selekce informací v čr po roce 90, ještě jsem tehdy četl významný deník celý a denně. potlačené informace, bílá místa autocenzury jsou dnes zřetelná.
Protože jsem se trochu v orientě rozhlédl, mohu posoudit současný servis i o Iráku, kde jsem nebyl přímo, ale poušť je jednotvárná a podobná.
Na takový výstřel beduín odpoví po svém, velká část jeho světa, tedy řečeno evropsky "spirituální zdraví", či tradice, byly znehodnoceny či ignorovány. Unesený si to možná uvědomí a pokud přežije, v orientě mře denně řada domorodců z malichernějších příčin, stejně nepodá zprávu, nebude mít komu.
Už jen totožná obrazovka pro nevázanou zábavu a "posvátné" zájmy je profanací. Kontakt, který obohacuje a proměňuje lidi, smiřuje,  jednostranné evropupotvrzující  informace spolehlivě ničí.
Snad nezničí životy, což bude div, protože pro orient je život televizního evropana bezcenný. Člověka však přijme, mám vyzkoušeno.
Michal, Libčeves, t. 603771186
0/0
16.4.2004 14:19

Destroyer7

Ale měli by jste!
Zajatým novinářům nepřeji nic špatného, ale v souladu s nadpisem tohoto článku musím říct: "Ale měli by jste!". Měli by myslet na nejhorší, protože je vidět, že těm Iráckým magorům nic nemůže zabránit ty kluky oddělat. Je jim jedno, jestli má člověk na bundě nápis Press nebo červený kříž. Nechci být zlý, ale nemohu si odpustit poznámku, že na tohle měli ti tři myslet když se do Iráku vydali. Věděli, že se něco takového děje a nikde není napsáno, že se to nemůže stát i jim. Ale především si toho měli být vědomi jejich nadřízení a ti by měli nyní nést zodpovědnost. Poslat člověka na smrt s odůvodněním, že je to novinář a ten musí kdykoliv a kamkoliv není omluva.
Každopádně jim nepřeji nic špatného a doufám, že budou propuštěni. Živí. A že to pro ně bude poučení, že zpravodajství není potřeba dělat za každou cenu a pokud nechtějí, aby jejich práce byla oceněna in memoriam, tak by se měli některým rizikům vyhnout.
0/0
16.4.2004 13:06

Dr. Fe1

Novinářský pokrytci
Také celá redakce zpravodajství České televize žije jinak než ještě před několika dny. Podle jejího šéfa Zdeňka Šámala kolegové Michala Kubala a Petra Klímy nesou jejich únos velmi těžce.
Hlavně ponesou těžce, až bude z ČT vysláno další adrenalinový komando, aby si hrálo na válku. Je to ovšem jejich volba jestli tam pojedou, když chce někdo skákat na laně z mostu, tak ať skáče, ať se ale pak nikdo nediví, že se občas někdo zabije. To samý platí i o válečnejch zpravodajích.  
0/0
16.4.2004 10:46

jaaoo

Re:
jste všichni tak chytrý, odvážný, vševědoucí... blbci, dochází  někomu vůbec to, že kdyby nebylo válečnejch zpravodajů, mohlo by se všude zvesela masakrovat a masakrovat bez pravidel, jasně, že se to děje i teď, ale kdo to aspoň trochu hlídá? myslíte, že OSN nebo jiný chytráci? bylo by tolik lidí ve světě proti irácký válce,  kdyby nevěděli, co se tam vlastně děje? a kdo jim to řekne? nevystrčili byste nejspíš paty z domu, kdyby u vás někdo před barákem střílel ze vzduchovky, tak jsou ty vaše kecy ubohost, ubohost, ubohost  
0/0
16.4.2004 13:06

Janina7

Re: Jasně
Jasně. Když je někdo na válečném poli, tak musí počítat, že ho tam někdo zajme, nebo sejme! To chápe i mé malé děcko. Jenže tady jsme zvyklí se divit, když  v zimě napadne sníh! A novináři a média jsou zase slušně  placeni, aby tam někoho poslali a plnili svoji veřejnoprávnost.  A vo, a vo tom to je!
0/0
16.4.2004 13:11

Helene

.
Další článek o ničem.
0/0
16.4.2004 9:41

Agupi1

Dvojí metr
"Zjistili jsme, že může nastat situace, kdy bychom odvysíláním všech informací, které se dozvíme, mohli ohrozit bezpečnost našich lidí v Iráku. Shodli jsme se, že v takovém případě by povinnost informovat výjimečně ustoupila obavám o bezpečnost novinářů," říká Pícha... Nechci zlehčovat ani "brát do huby" situaci našich novinářů v Iráku, ale na této situaci je krásně vidět dvojí metr, který naši novináři běžně používají. Jsou pravidla pro ně a jsou pravidla pro ostatní. Žádný novinář neváhá zveřejnit cokoli, co mu zvýší rating či náklad a riziko pro zveřejněné je mu naprosto ukradené. Ale tady se jedná o kolegy pány novináře a tam je na prvním místě jejich bezpečnost. Vážení novináři - Vašich kolegů je mi líto, ale opět jste potvrdili, že jste hyeny - jako smečka držíte pohromadě, ale spoušť, kterou uděláte v okolí, Vás naprosto nezajímá.
0/0
16.4.2004 9:33

Janina7

Re:
Pěkné!
0/0
16.4.2004 9:48

zirafoslon

Re:
Ano, bohužel, je to tak. Ačkoliv unesených novinářů a hlavně jejich rodin je mi líto, tak nevěřím, že by v případě jiných lidí, kteří by byli na jejich místech, brali takové ohledy a měli obavy o jejich bezpečnost. Hlavně, že by byla reportáž. I takový je život...
0/0
16.4.2004 10:08

peterudes

Re:
No nevím jestli je to zrovna příklad Radiožurnálu ale pokud by si to treba dali v Blesku a podobnejch platcich tak to sedi jako prdel na nočníku. Je mi líto našich novinářů a všem uneseným přeju aby se ve zdraví vrátili domů.
0/0
16.4.2004 10:11

Destroyer7

Re:
Vždy jsem se děsil cenzorů. A nejvíc těch, kteří to s námi myslí dobře.
0/0
16.4.2004 13:09

aspidla

Re:
 Přeji také všem návrat ve zdraví domů, ale toto opravdu sedí. Ve vší úctě si myslím, že v případě ohrožení někoho jiného by se opravdu novináři chovali klasicky a radostně by zveřejňovali a zveřejňovali informace z jakýchkoliv zdrojů. Problém je také v tom, že když se jedni  rozhodnou to neudělat, uvolní mediální prostor jiným, kteří to radostně udělají. Kdyby neměli nás posluchače, čtenáře a diváky, kteří touží v prvé řadě po krvavých senzacích, tak by je to možná ani nenapadlo. Ale už jsme holt takoví. Vzhledem k tomu, že jako jediný autodestruktivní živočišný druh už tady dlouho nepobudeme, tak je to jedno.  
0/0
16.4.2004 14:30

THE-CORNHOLIO

Co tam ten blb z Radiožurnálu dělal?
Nastavoval mikrofon, aby bylo slyšet rakety, nebo pláč dětí?ČT bych eště pochopil, ale rádio?Vypadá to spíš, že fšichni emigrovali ze Špidlínova zkundystátu do Íráku.Prodali vybavení a maj teď do začátků-však voni to doma zaplatěj nucenýma koncesionářskýma poplatkama.
0/0
16.4.2004 9:24

Atheist10

Re:
Ty ses ale chudak...a nejspis pekne zamindrakovanej :/
0/0
16.4.2004 9:38

Kolokol

Re:
On není chudák zamindrákovanej. On je jednoduše blbej. To se stává.
0/0
16.4.2004 9:50

Dr. Fe1

Re:
První příspěvek má pravdu, blbý jsou ty dva reakcionáři.
0/0
16.4.2004 10:41

Najdete na iDNES.cz