Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Papež: Násilí čelme láskou

Papež vyzval svět, aby láskou bojoval proti terorismu a smrti. Lidé se mají pokusit o nápravu situace v Iráku, na Blízkém Východě a v zemích, kde se rozmáhá násilí. Třiaosmdesátiletý papež vedl na Svatopetrském náměstí v Římě už šestadvacátou velikonoční mši.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

qman

Bludy
Láskou můžeme čelit leda tak krádeži ovoce ze stromů školáky prvního stupně základní školy.
Sebevražedným atentátníkům lze čelit jedině jejich násilnou fyzickou likvidací. Papež by si měl místo blbých keců udělat vycházku na Izralesko-Palestinské hranice.
0/0
13.4.2004 13:46

monstrum

Láska ?
Násilí čelme láskou. Gándhí to dělal specifickým postupem. Zfanatizoval neozbrojené davy tak, že postupovali dál i když je britové sráželi na zem.
Ovšem to nemusí vždy fungovat a rozhodně bych to nenazval "láskou".
Problém katolíků je, že nedodržují to, co propagují.
 
0/0
13.4.2004 13:27

Blackshield

Starý pán
zřejmě ztratil posldní kontakty s realitou. Ale myšlenka je to pěkná a nic ho to nestojí, tak proč by nevyzýval...
0/0
13.4.2004 11:27

JanHolik

násilí plodí násilí...
Papež přeci neříká: nebraňte se, když je to nutné! Papež pouze vyzývá k tomu, aby se v lidských srdcích neusídlila nenávist. Plnně chápu jeho apel na nutnost řešení konfliktů beze zbraní. Jeho slova jsou spíše určena směrem k teroristům, kteří se přímo zalykají nenávistí vůči všemu, co je svobodné a demokratické.
Svatému Otci je třeba poděkovat za vše, co za svůj pontifikát vykonal. Ať si bezohlední a vulgární kritikové uvědomí, co ten člověk v životě prodělal a o co se zasloužil. Přežil například těžký atentát a dokázal ještě pachateli při osobním rozhovoru s ním odpustit ! Je málo takových osobností v dnešním světě. Svatý Otec také přispěl obrovským dílem k tomu, že se zhroutil v Evropě komunismus. zdejší nenávistní kritici mu nesahají ani pod kotníky. Svatému Otci je třeba vzdát čest a chválu ! 
0/0
13.4.2004 11:23

m6a6r6a

Re:
Svatému Otci je třeba vzdát čest a chválu ! 
 
No to kazdopadne,dyt celej zivot predcita knizku.Diky tati.
0/0
13.4.2004 11:43

JanHolik

nepřesnost překladu: Městu a světu, nikoliv městům a světu !
.
0/0
13.4.2004 11:13

krysa66

Když se spojí němec s britem
Nekouká z toho nic dobrého, Parkinson, Alzheimer věrní druhové Jana Pavla II nejsou asi dobří rádci. Co je divný, že mu to tolik lidí ještě žere.
0/0
13.4.2004 10:22

monstrum

Sex
Papež vlastně řekl Milujme se a množme se ! Je fakt, že kdyby po sobě hromadně lezli všichni iráčani a američané by se do toho grupáče přidali, tak by neměli čas střílet.
0/0
13.4.2004 9:17

Sarka-3

Senilní dědek
již Gándhí se chtěl bránit vpádu Němců za 2. sv. války vyzýváním k lásce s květinami v náručí. To bychom tu válku zcela určitě vyhráli ! Ve jménu náboženství, křesťanské nevyjímaje, se páchaly ty největší svinstva na celém světě a podíváte-li se kolem,  je tomu tak dodnes. Největší a nejkrvavějsí jsou náboženské konflikty. A ještě se věřící na obou stranách tváří, že jen ta jejich víra je jediná správná. Papež by měl odejít konečně do ústraní, již neví, co hovoří. Věřící, přestaňte zasahovat do našich životů ! Sami nedokážete žít podle svých přikázání a jiné kritizujete ? Američani jsou sprostí agresoří, nerespektující odlišnosti kultury, zasahují do vnitřních záležitostí Vietnamu, Korei, Afgánistánu, Iráku,... (kdo bude další ?) Zaslouží si nakopat. Severní Irsko ? Náboženský konflikt zaslepených fanatiků. Balkán ? To samé. S láskou povraždí ve jménu svého boha sousedy, kteří mají boha jiného. Je mi z vás na blití, věřící !
0/0
13.4.2004 8:19

karoten

Re: A čemu věří Šárka?
0/0
13.4.2004 10:34

SonofSam

Ovečky
Všemi milovaný svatý otec se zřejmědomnívá že je třeba z nás všech udělat poslušné milující ovečky či spíše obětní beránky. Možná že by mu měl někdo vysvětlit že lidé jako teroristé netouží po naší lásce a porozumění ale po naší krvi, že jim nechybí naše "laskavá" víra, protože mají svou bojovou. Ať se svatý otec nezlobí ale to k čemu nás nabádá mi připomíná ni to scénu z filmu Misie kde Jeremy Irons jde s krucifixem proti palbě mušket - taky asi věřil, že znamení kříže spolu s nenásilím a láskou nakonec agresora donutí změnit názor......
0/0
13.4.2004 7:53

monstrum

Re:
Jenže ve filmu Misie to dopadlo úplně stejně i pro tu skupinu, která se bránila.
0/0
13.4.2004 9:18

SonofSam

Re:
Ano ale měli alespoň šanci a nenechali se porazit jako dobytek.......
0/0
13.4.2004 10:42

ScipioAfricanus

Rozpor pouze zdanlivy
osobne jsem hluboce presvedcen, ze lze bliznimi svemu s vseobjimajici laskou radne nakopat prdel aby byl priveden zpet na cestu vecne spasy. Dejiny cirkve svate a jeji inkvizice jsou nam presvedcivym prikladem. Milujme se a o mravny a ctnostny zivot bliznich svych dbejme byt bychom jim tu lasku a milost bozi museli do tech hlav pitomych palici vtlouct.
0/0
13.4.2004 7:15

Pan Karel

Zajimavy text
http://www.blisty.cz/2004/4/9/art17657.html Všimněme si zde malé odchylky od všeobecně tradovaného pronásledování hodných křesťanů zlými Římany. Křesťané nebyli vůbec “ti správní”, spíš naopak ti hašteřiví, nepokojní, agresivní až fanatičtí. Římští císaři si v době krize nemohli dovolit rozmach rebelie, proto začali dříve přehlíženou a liberálně trpěnou sektu pronásledovat. Církevní dějepisci pozdějších období se však příliš nerozmýšleli a hrdě, bezostyšně prohlašovali popravené za mučedníky, kteří se s velkou pravděpodobností touto svou obětí zalíbili Bohu, který je uvedl do ráje.
0/0
12.4.2004 13:38

GhorX

.
Prosil bych radu od nějakého dobrého křesťana : Před nějakým časem jsem v noci v parku pomáhal mladé ženě, kterou se pokoušelo znásilnit několik cikánů. Podařilo se mi je zahnat, a padlo při tom pár ran - tedy něco, co Svatý otec odmítá. Jistě, jsem jen bezbožný násilnický rasista, ale mohl by mi někdo poradit, jak by se zachoval na mém místě dobrý křesťan ?
0/0
12.4.2004 13:09

Obracec_kalendare

Re:
Sebral by těm cigošům antikoncepci a fandil by zázraku plození dalšího života....
0/0
12.4.2004 15:19

barbudo

Re:
, Vaše podobenství poněkud pajdá... Měl jste napsat: Nabyl jsem nezvratného dojmu, že ti cikáni, co bydlí v Michalovcích v tom baráku za nádražím, se rozhodli znásilnit prodavačku z vaší sámošky. I posbíral jsem kamarády a v dostatečné přesile jsme vyrazili do Michaloviec. Tam jsme ten barák za nádražím zapálili a prchajíci odporné násilníky zmlátili ....
0/0
12.4.2004 17:50

GhorX

Re:
Myslím, že jsem Vás nepochopil. Nezvratného dojmu jsem nabyl na základě řevu postižené a po přiblížení se ke zdroji volání o pomoc jsem se o pravdivosti mého dojmu ujistil. Dva cikáni utekli, když mně viděli, jeden když jsem se rozběhl a s kapsy lovil kasr, s tím posledním jsem se popral a se štěstím jej zahnal. Pokud jsem si všiml, nebylo to za nádražím, ale v parku a zcela jistě to nebylo v Michalovcích; tam jsem pokud vím ani nikdy nebyl. Jsem si jistý, že jsem tam byl nepočítám-li útočníky a napadenou sám. Možná popisujte vlastní zkušenost ? Nicméně by mě spíš zajímalo, jak by postupoval křesťan, prosazující nenásilí, jak hlásá Svatý otec.
0/0
12.4.2004 18:11

barbudo

Re:
, ...svým podobenstvím jsem Vám chtěl naznačit o čem ten starý muž hovořil. Ve Vašem případě byla snaha marná ...
0/0
12.4.2004 18:26

GhorX

Re:
Aplikaci nenásilí ve Vámi popsaném případě samozřejmě nezamítám - jenže v takovém případě si mohu vybrat, že ? V mém případě jsem si taky mohl vybrat, mohl jsem to děvče ignorovat. Byl bych potom dobrý křesťan (pomiňme nyní moji neochotu přijmou jakékoliv učení, založené na domněnkách a názorech) ? Nebo je (v rozporu s tvrzením církve) násilí ospravedlnitelné tehdy, když je jeho cílem zabránit většímu násilí ? Pak jsou spojenci v Iráku v právu a ten "starý muž" neměl pravdu... Poznámka na okraj a pro redaktora : "Urbi et Orbi" neznamená "městům a světu", ale "Městu a Zemi", případně "Městu a světu".
0/0
12.4.2004 18:56

barbudo

Re:
, ... jistě bylo dobře, že jste to děvče nenechal jeho osudu...leč k poučení starého muže. Dnes celý svět ví, že kdo se znelíbí Nejmocnějšímu, je ztracen a má jen jedinou zbraň - terorismus ....
0/0
12.4.2004 19:21

GhorX

Re:
Říkáte, že celý svět ví, že je terorismus jedinou alternativou boje proti USA (to jste, pravděpodobně, měl na mysli) - ale celý svět nesahá po vraždění civilistů, chce-li dosáhnout svého, ačkoliv s jejich politikou nesouhlasí mnoho zemí. Řekl bych, že jde o doménu fanatiků obecně a muslimů zvlášť. Nemluvě o tom, že zavraždění nemají často s politikou USA nic společného (často jsou i její odpůrci) a jejich smrt přidává argumenty těm, kdo prosazují řešení problémů jejich odstřelem. Mohli bychom nad Vaším výrokem dlouho polemizovat a nejspíš bychom se neshodli, ale šlo mi o něco jiného. Jsou rady a přání Svatého otce reálné a lze podle nich žít, nebo jde o utopii, podle které žít znamená v tomto světě nechat se manipulovat a nikdy ničeho nedosáhnout (a potažmo tím umožnit těm "zlým" vládu) ? Podle Vás je politika USA projevem zla; domníváte se, že je možné její obhájce zbavit moci láskou a nenásilím ?
0/0
12.4.2004 19:50

Hnidopich

Re:
Vážený pane, povšiml jsem si vašich příspěvků a mám z nich celkem dobrý pocit v souvislosti s projevem inteligence - ačkoli jaksi názorově stojíme na různých stranách. Nabyl jsem dojmu, že jste ateista, já o sobě mohu spíše říci, že jsem theista, resp. jsem přesvědčen o reálné existenci transcendentní světové ideje. Asi však nejsem zcela dobrý křesťan, neb naprosto neuznávám, že by se nemělo zlu bránit, spíše naopak. Křesťanství považuji za jednu z cest vnitřního poznání světa, v tomto ohledu si vážím i např. některých směrů hinduismu, buddhismu či taoismu. Pouze islám z tohoto výčtu vynechávám, poněvadž jse o ideoligii, která byla v arabských zemích šířena násilím (ohněm a mečem) a výsledky jsou patrny dodnes. Mohu říci, že je mi blízké Masarykovo pojetí, který, ač dobrý křesťan, přec nepodlehl dogmaticky všemu, co je pro praktický život neúčelné.
0/0
12.4.2004 22:13

barbudo

Re:
.. možná jste to nepostřehl, ale ještě dávno potom, co Islám skončil s šířením ohněm a mečem, křesťané ohněm a mečem úspěšně vyvrátili několik civilizací ...
0/0
13.4.2004 10:56

2Mac7

Re:
Proč  terorismus ? Mají přeci lásku , ne ?  
0/0
12.4.2004 21:11

jyrinec

Re: nakopal
 by je do pr..., ale nejdriv by se snazil je presvedcit, ze delaj spatnou vec.  vysvetloovat volovi neco o duchovni lasce mezi lidmi nelze, proto plati pravidlo c 1
0/0
12.4.2004 18:49

2Mac7

Re:
Nasměroval by svůj pohled jinam ,  neviděl by žádné násilí a pokojně by kráčel dál.
0/0
12.4.2004 21:08

krysa66

Re:
Podle křesťansví jste se zachoval naprosto v pořádku. Člověk jako jednotlivec má právo na sebeobranu a má právo pomoci (a dokonce povinost pomoci v nouzi) - křesťanství není rozhodně pacifistické - vždyť i Bůh Bible povede válku se svými opůrci. Něco jiného je politiky (a jinými manipulátory) organizované válčení a podíl na politických půtkách tam zůstávají křesťané neutrální). Tolik křesťanství, ale katolíci se na to mohou dívat jinak .
0/0
13.4.2004 10:30

Cassper

Hlava cirkve ??
Teda jestli nejvyssi hodnostar cirkve je slintajici starej deda, kterej huhla ze mu neni rozumet ...... tak to at si verici uzijou
0/0
12.4.2004 12:58

pilsner urguell

pravdu má papež
     Ano ano ano pravdu papež má,to uznávám ale kdysi pronesl Stalin "" kolik má papež divizí?"" a já musím říct že od té doby jsme se neposunuli ani o píď.Stále musíme prosazovat svoji pravdu silou.
 
0/0
12.4.2004 8:46

Prubojny_kapitalista

Nechci být
šťoura, ale nějak jsem v jeho projevech nezaslechl, jak a s čím bude jeho svatá sebranka čelit pedofilii a zneužívání dětí v kostelech, farách, klášterech jeho "služebníky božími" a jak bude čelit tomu, že pachetele těchto odporných skutků kryjí nejvyšší církevní místa.  
Jinak musíme katolickou církev obdivovat, co by nejlepší podvodníky na světě, neboť již bezmála 2000 let ždíme z lidí peníze a slibuje jim za ně ráj kdesi v nebi a hlupáčci pořád pěkně platí, i  v dnešní době, plné pokroku a vědy. Stejně tak islám, 7 panen - na to mohl přijít jen opravdu nadržený mamlas. Ten Mohamed musel mít asi frigidní starou..
0/0
12.4.2004 8:41

Scholastikus

Komunista
1/Dnešní doba je plní pokroku a vědy. Nutno se ovšem ptát, k čemu takový pokrok je...totiž pokrok by měl sloužit především pro blaho lidí...Pak je ovšem třeba zamyslet se nad tím, jeslti jsou dnes lidé šťastnější než dříe a bohužel Vás musím varovat před tím, že je tomu právě naopak (odkazuji Vás na literaturu předních světových i českých filosofů - Patočka, Spinoza ad.). Takže ano, technika a pokrok je hezká věc, ovšem k čemu vlastně, když nepřináší člověku žádné jiné zvláštní štěstí?
2/ Iráčanů se také nikdo neptal, jestli válku chtějí nebo ne...Z jejich pohledu je západ agresorem, Američané vetřelci a ničitelé kultury svatého Islámu... Sami nemají zbraně na to, aby mohli čelit invazi vojenské síly technicky (otázka je zda i kulturně a duchovně) vyspělé západní civilizace...Jak jinak než formou terorismu? se mohou bránit? Odkud jsme si vzali právo vměšovat se do záležitostí cizího státu, odlišné kultury? Jaké máme právo implemenotvat nášvžitý systém do cizího prostředí? A proč by měli východní kultury takový  systém přijmout?
3/ Technický rozvoj Vám pane nezaručuje neexistenci Boží. Je to pouze Vaše neinformovanost, přejímání cizích názorů na věc..ale jak je možné poznat z Vašich řádků, nezabýváte se ani filosofií ani teorií náboženství...Přečtěte si nějakou knihu o filosofii náboženství. I když jsem přesvědčením komunista, tak musím uznat jistou vyšší absolutní sílu/ pravdu/ podstatu či svědomí chcete-li. A Navíc, musím Vás upiozornit, i největší světoví vědci - A.Einstein nevyjímaje, byl i věřící lidé...Kde tedy  Vy berete tu jisotu...nad tím zůstává rozum stát... 
 
0/0
12.4.2004 9:59

samout

Re:
Hluboce věřící komunista? Člověče, ještě byste měl vstoupit do nějaké neonacistické partaje, abyste měl výčet nejšílenějších a nejstrašnějších ideologií historie kompletní  .
0/0
12.4.2004 10:07

Scholastikus

Re:
Něco jiného je přesvědčení a něco jiného je členství a podpora organizací, které se jakoby k takovým přesvědčením hlásí...Církev bohužel s vírou nemá mnoho společného a politické strany se také mnohdy neřídí filosofií, kterou "vyznávají"...A to jak levicové, tak pravicové...Právo na přesvědčení má každý...to mi jako zarytý kapitalista nemůžete upřít:-)))), k některým organizacím se hlásit nemohu a nebudu...
0/0
12.4.2004 10:18

samout

Re:
Já nevím, mě přijde komunistická myšlenka od základů špatná, lhostejno na tom, jestli beru to, co hlásají komunistické strany dnes, anebo jenom Kapitál (toliko prapůvod komunismu jako takového). Z něj souhlasím pouze s jedinou větou a to že náboženství je opium lidstva. Jinak samozřejmě právo na názor má každý, to je bez debat.
0/0
12.4.2004 10:26

Scholastikus

Re:
Kapitál je ekonomická teorie...otázkou je, zda jste jej  četl v originále, nebo alespoň v kvalitním překladu...Marxismus (nezaměňujte pojmy, jak se to dnes rádo dělá...komunismus je druhem vlády, marxismus je filosofie, ze které vychází) je filosofie založená na dialektice a materialismu - vychází tedy ze stejných pramenů jako pozitivismus - což je filosofie kapitalismu, ani si neuvědomujeme, jak k sobě mají blízko. Ale přesto, i dnes vycházejí moderní učebnice marxismu, Marx byl zvolen filosofem tisíciletí, jeho mylšenky jsou uznávány (přečtěte si jeho pojednání o monopolech a imprialismu, psal i o tématech, jež jsou dnes velmi aktuální - jako Otázka bytová apod.). Jen se obávám, že byl na svou dobu až příliš pokrokový, a že lidstvo musí dospět ke stadiu, kdy ho bude moci pochopit - tj. až se zhroutí světový trh, přijde období krize , a to bude ještě nějakou dobu trvat. Ale hlavně čtěte a srovnávejte, neorientujte se jen na studium toho, co nyní považujete za správné...vždy je třeba srovnávat a klást si otázky...
0/0
12.4.2004 10:41

leonel

Re:
Je zde jedna zásadní věc ve které s Vámi nesouhlasím,  protože je třeba se bránit. Ale z celkového  pohledu, tohle že napsal přesvědčený komunista?
0/0
12.4.2004 10:18

Scholastikus

Re:
Ale v tom to právě vězí...My se máme bránit? Vždyť my jsme válku započali. Naše rozpínavá konzumní kultura se šíří a vytlačuje ostatní kultury, které nejsou na takové úrovni technické, ale mají mnohem hlubší duchovní základ...Oni se brání a to formou terorismu, protože jinou možnost nemají...Zakazujeme světu vyrábět zbraně hromadného ničenía  přitom je sami máme a neváhali jsme je my (myslím tím kultura západního světa) použít... Na ostatní země, které se nepodřizují naší kultuře, nepřijímají volný trh apod. vydáváme ekonomická embraga, díky nimž živoří miliony lidí  na celé jižní polokouli...Nezaměňujme obranu s agresí...i když každá je v jiné formě...
0/0
12.4.2004 10:33

leonel

Re:
Ano konzum  nemůžu protestovat. Proto jsem  reagoval.Problém je v tom   že chudé země na jedné straně chtějí zůstat "své" a na druhé touží po pokroku.(když ne všichni alespoň někteří, ti zajistí práci, ta zajistí peníze a peníze...) Bohužel  chudé nepřesvědčíte o tom aby zůstali takoví jací jsou.
0/0
12.4.2004 10:45

Scholastikus

Re:
Chudé země jsou chudé z ekonomického hlediska protože, že nemají šanci zbohatnout. Kolonialismus rozvrátil přirozenou strukturu tamější společnosti, v některých - hlavně afrických státech - implementoval svou kulturu silou. Není divu, že se především islámské státy snaží něčemu podobnému v současnosti vyhnout ... ŽIjí poměrně spokojeným životem, nezištným, klidným, sociálně spravedlivým...a budou tak žít, dokud se nevmísíme do jejich života a nebudeme se snažit vnutit jim své ideály, svou kutluru
0/0
12.4.2004 11:07

leonel

Re:
Už jsem nečekal odpověd proto až nyní. Tedy, to co říkáte má smysl jen v tom případě že by se zastavil čas před několika stoletími a všichni žili tam kde se narodili.Možná že by to bylo hezké, ale člověk chce pořád víc a stává se z toho neřešitelný problém.  
0/0
12.4.2004 15:07

Scholastikus

Re:
Ano máte pravdu...bohužel je potřeba pokroku, peněz sociální potřebou, sekundární tedy druhotnou. Jak psychologové vědtí, jsou sekundární potřeby většinou neukojitelné a tak člověk vydělává, aby měl víc a když má víc, tak chce a ještě a tak je to i spokrokem. Takové tendence jsou bohužel zničující a je třeba je korigovat. Není možné bezhlavě výrábět nadbytek. Věda a výzkum se mají orientovat nikoli na vývoj nové technologie typu krémy na vrásky apod. Bohužel je to o tom, co vy\dělává a o zájmech o zisk, tedy o zájmech těch, kdo mají produkci v rukou, což už není dnes lid ale ůzká skupina podnikatelů... a tak pokrok nezastavíme (a to já nežádám, ale ten pokrok, o kterém hovoříte vy je pokrok špatným směrem a sloužící jen těm, kterým vydělává a pro ty, kteří na něj mají... Nejsem obecně proti pokroku, protože s tím nic neuděláme, ale proti jeho komercializaci, neúčelnosti a plýtvání...
0/0
12.4.2004 15:26

gigigi

Re:
, Názor můžeš mít, jaký chceš. Pravdou je, že kdyby mezi lidma bylo víc lásky a porozumění, byl by svět veselejší (i v týhle posraný republice).
0/0
12.4.2004 10:36

leonel

Re:
Jenomže je tam   bohužel to kdyby... 
0/0
12.4.2004 10:49

kimba

Re: Neboj
nejseš šťoura já to vidím taky tak.
0/0
12.4.2004 14:18

Sudajev

IMO
ستجد في استخدام مرسال طريقة سهلة و ناجعة لمعرفة إن كان الأصدقاء والعائلة موجودين على شبكة الإنترنت والتواصل معهم في الوقت نفسه. إنها أسرع من البريد الإلكتروني وأسهل من إلتقاط سماعة الهاتف
0/0
12.4.2004 8:20

pilsner urguell

Re:
hezky píšeš.
 
0/0
12.4.2004 8:37

kimba

Re:
Akorát to nemá hlavu ani patu.
0/0
12.4.2004 14:20

truelife

Re:
Sudajeve prekvapil jsi me. Nerozumim tomu, ale je to asi nejlepsi prispevek na toto tema, ktery lze napsat.
0/0
13.4.2004 9:24

Najdete na iDNES.cz