Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Iráku svitla naděje na příměří

Po týdenních bojích se pro iráckou Fallúdžu otevřela šance na příměří. Ozbrojení povstalci oznámili, že budou souhlasit s americkou nabídkou na příměří. Podmínkou ale je, že USA stáhnou vojska alespoň 5 kilometrů za město. Jiná irácká skupina přislíbila propuštění tří japonských rukojmí do 24 hodin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jindrich Hojer

4 MITS
MITSi - mam pocit ze dozral cas! Pojdme zuctovat! Mimochodem - predej mi kontakt na tveho pritele z Iraku, domneleho to autora tebou nedavno zverejnenych radku. Cekam.
0/0
13.4.2004 12:41

MilanMilanMilan2

Smutné, až tragické..
Při technologické převaze je opravdu snadné obsadit kteroukoliv méně vyzbrojenou zemi, ale o to těžší je nakonec z ní se ctí odejít. Na to se obvykle zapomíná, jako na to nepamatovali Britové a Rusové v Afghánistánu... Příkladů by bylo možná více a v různých podobách. Situace v Iráku je ovšem tragická od samotného začátku: šlo se tam proti vůli OSN, proti vůli většiny vlád, proti názoru většiny evropského obyvatelstva. Nicméně zprvnu se zdálo, že risk je zisk, neboť demoralizovaná (hlavně ve svém velení!!) Huseinova armáda se rychle rozložila. Že nebudou vítat vojáky USA sunité, to se dalo čekat, ale že nyní budou se zbraní v ruce odporovat vůči okupační moci dřívějším režimem krvavě potlačovaní šiíté, to už je silná káva! Vždyť podle původních amerických propočtů měli právě šiíté dnes být hlavními spojenci USA v Iráku, když to přeženu, tak se snimi plácat po zádech, pojídat hamburgry a zapíjet to colou. A místo toho - však to čteme v tisku a vidíme v televizi. Ironií osudu je (nevím, zda si toho vůbec někdo všimnul), že věrnost USA zachovávají nyní jen Kurdové, kteří by měli nejvíce co kritizovat Ameriku za její bezvýhradnou podporu Turecka při tureckém "řešení" kurské otázky... Nezávidím americkému prezidentovi, protože opravdu nevím, s kým chce nyní v Iráku, tradiční feudální, resp. kmenové pospolitosti budovat demokracii. Obávám se, že každý vývoz demokracie či čehokoliv jiného obdobným způsobem je kontraproduktivní - jistý kubánský revolucionář v Bolívii by o tom mohl vyprávět, kdyby to ovšem přežil. Hledat východiska z této šlamatiky bude nesmírně těžké.
0/0
11.4.2004 22:48

zpravodajec007

Re:
Ti Kurdové jsou stejně podivíni, že? Američané prý podporují Turky, aby je vraždili, Američané prý podporují Saddáma, aby je plynoval, a oni pořád tvrdošíjně stojí na straně USA. Čím to? Jsou tak málo informovaní a uvědomělí, nebo mají teorie našich antiami "menší" trhliny?
A s těmi šíity bych ještě chvilenku počkal. Na sklonku Saddámovy éry se také mluvilo o "všelidovém" odporu a povstání, a nakonec z toho zbylo jen pár zfanatizovaných fidájínů a bývalých baasistů.
0/0
12.4.2004 2:34

MilanMilanMilan2

Re:
U těch šiítů se obávám jednoho momentu: Husein byl pro ně arcilotr, ale byl to JEJICH IRÁCKÝ arcilotr. Nyní mají potyčky s někým ze zahraničí a navíc neislámského zahraničí. A jestliže se v souvislosti s Irákem rádo v USA hovoří o křesťanském bohu (zvláště současná administrativa to dovede s mimořádnou beztaktností), pak se nelze divit, že odpor je tím tužší. Každý svého osudu strojvůdce - to platí pro obě strany - obě mají na hlavně másla více než dost. Mimochodem: u těch Kurdů to bude tak, že co budou dělat Turkové, budou Kurdové dělat přesně opačně. Pokud by měli dělat to samé, budou to vždy dělat s divnými pocity.
0/0
12.4.2004 10:14

zpravodajec007

To Reeve
Můžete mi jmenovat alespoň JEDNOHO JEDINÉHO prokazatelného teroristu, který byl v Iráku nalezen? "Prokazatelným teroristou" mám na mysli někoho, kdo se buď přímo účastnil nějaké akce, nebo ji přímo řídil?
 
Zpráva ze 16.4.2003:
Americké síly dopadly v Bagdádu vůdce Fronty za osvobození Palestiny Muhammada Abbáse. Ten byl hlavním organizátorem únosu cestujících na italské výletní lodi Achille Lauro ve Středomoří v roce 1985. Podle stanice CNN žil Abbás 17 let v Bagdádu. Kromě něho byli při operaci amerických jednotek zadrženi také jeho poradci a vojáci se zmocnili rovněž množství zbraní a dokumentů. Únos lodi v roce 1985 skončil, když se teroristické komando vzdalo egyptským úřadům.
0/0
11.4.2004 14:55

Reeve

Re:
, Je to tentýž Abbás, který byl Američany v roce 1985 na Sicílii propuštěn pro nedostatek důkazů a teprve v roce 1995 prohlášen za údajného organizátora? Ale budiž. Ovšem penzionovaných teroristů po celém světě žijí tisíce. Najdeme je nejen v Latinské Americe, ale i v Německu a v USA. Je to dostatečný důvod pro vojenskou agresi? Kolik bylo v Iráku dopadeno SOUČASNÝCH strůjců teroristických útoků na WTC a další podobné cíle? Vždyť právě tohle spolu se ZHN bylo hlavním ospravedlněním vojenského zásahu. Za celý rok se nenašlo nic. Ani jedna usmolená plechovka se sarinem, ani jeden umouněnec, který třeba kupoval letenky na ty boeingy. Prostě nic.
0/0
11.4.2004 18:46

zpravodajec007

Re:
Možná se to některým antiami bude zdát divné, ale po vynuceném přistání na Sicílii, tedy italské půdě,  byl Abbás souzen (a propuštěn pro nedostatek důkazů) nikoli Američany, nýbrž Italy. Pak si to makaróni rozmysleli, a v roce 1987 (tedy ne až v roce 1995) mu napařili 5x doživotí v nepřítomnosti.
 
Nehodlám se hádat, kolik v které zemi žije teroristů na penzi. Dotaz byl na JEDNOHO JEDINÉHO prokazatelného teroristu chyceného v Iráku, tak jsem se snažil vyhovět.
0/0
12.4.2004 2:16

Kanadan

koalice
President ma strach aby se mu koalice nerozpadla ahonem poslal Cheynyho do Japonska aby se ujistil, ze Japonci nehodlaji z Iraku odchazet.Kdyby odtahli Japonci,tak odejdou ostatni.Jeste.To,ze vyjednavaji s povstalci je uz znameni,ze US se nachazeji ve svizelne situaci.Heslo preci znelo: S teroristy se nevyjednava.
0/0
11.4.2004 14:07

Dzonatan

cnt..
mi osudy a zivoty, vcetne jejich ekonomickeho aspektu. Pokud verite v dobromyslnost lidi, kteri se ohaneji pojmy stejne, jako to delali komousi, jste soucast masy, ignorujici moznost premyslet vlastnim rozumem, tedy ta nejpevnejsi soucast masy obecne. Svinstvo neumira, jen meni jmena...
0/0
11.4.2004 13:53

Dzonatan

ja to vidim takto:
1.Konflikt Izraele s Palestinou se ve sve podstate neda prirovnavat ke konfliktu USA se staty typu Afg. nebo Irak, jelikoz mezi Izraelem a Palestinou jde o nekonecny kolotoc utoku a odplat, ktery se toci vyhradne okolo nabozenskych a rasovych nazoru - tedy nulove tolerance a nulovemu uznani prav protejsi strany. 2.Kdokoliv cetl jakoukoliv knihu o vladnuti statu ci panovnika, zarazenou do literatury faktu z davnejsi ci ne tak davne historie, vi, ze v realnem case zadna vlada nebo vladce temer nikdy neopodstatnuje sve kroky skutecnymi zamery, zejmena ve vaznejsich otazkach, pokud jde o valky obzvlast, jelikoz ma na krku silenou masu, zvanou verejnost a jeji chytre hlavy se svymi nazory. Proto je treba vzdy vymyslet zpusob, jak verejnost nazorove asimilovat a homogenizovat - tzn. vymyslet zaminku, ktera narod budto namychne a spoji jeho energii k boji proti spolecnemu nepriteli, ta funguje temer dokonale, ale trvani jeji intenzity, potrebne k udrzovani naroda v nalade bojove, je omezene casove, nebo narod presvedci o nezmerne kvalite vlastniho ziti a byti, popr. politickeho systemu, ve kterem se masa pohybuje, tak, aby verejnost citila odpor k vladci, jenz tento politicky system ignoruje a zavrhuje a tak, aby souhlasila s dopranim tohoto systemu narodu, jemuz je podle jejich vladce protejsim vladcem upiran, viz. 11. zari 01 nebo zavadeni(haha) demokracie v Iraku. V podstate jde ale o neco podobneho jako za 2. svetove valky, ne tak ale o zivotni, jako spise obchodni prostor, v dobe, kdy i "ekonomicky tahoun sveta" ma tak obrovsky statni i obchodni deficit, je jasne, ze ekonomika nemuze stavajicim zpusobem fungovat prilis dlouho, je treba otevrit novou, tentokrat "islamskou oponu", pokud bychom skutecne videli do fungovani tohoto sveta a jednani opravdovych politickych spicek, asi bychom nechodili do prace a neplatili nejruznejsi nesmysly, nebot bychom zjistili, v jakem katastrofickem stavu planeta je a jakym naprosto bezcitnym zpusobem je na ni manipulovano s lidsky
0/0
11.4.2004 13:50

hulibrk1

reeve,
jistě, žádná strana konfliktu není bez chyb zobecněně bych to ale viděl takto. islámský náboženství vyrábí bezcitný jelita a amerika místo jednání s představiteli islámu o nápravě stavu na něj vyrukuje. jenže. podívejme se na konflikt israel versus palestina. fascinující. dojde k nějaké dohodě, izrael propustí cca desítky ˇislámských vězňů a co následuje za cca 2 dny ? útok nějakýho trotla na autobus. Například. izrael proto odpovídá útokem a co vidím ? hrozbu palestinců, že za to budou židi tvrdě pykat. ani je nenapadne si všimnout, ž izraelskému útoku předcházelo cca 20 mrtvých cestujících. Takže otázka zní, zda nejsem naivka, když se domnívám , že řešení se dá najít pouze a pouze jednáním.
0/0
11.4.2004 11:34

Reeve

Re:
, Útok trotla na autobus a "odvetné" smetení palestinské osady se zemí považuji za stejná svinstva, při kterých umírají nevinní lidé. A počátek tohoto bludného kruhu bych viděl v okamžiku, kdy Izrael obsadil celé území suverénního státu Palestina a začal ho vojensky ovládat.
0/0
11.4.2004 18:53

Sudajev

Hurá
Apač sebou plácl na zem po zásahu, hurá.
0/0
11.4.2004 11:30

fleret

Re:
Apac ne,ale vrtulnik Apache........hlavne si davej pozor,aby nekdo nenaplacal tobe.....vzpomen na Raswana - slibils mu ze se dostavis - domnivam se, ze boj by byl rychly - a misto toho se cpes kacenou se zelim....to se to holt placa a bojuje........
0/0
11.4.2004 12:09

Sudajev

Re:
Neboj se Brno je malý, my se potkáme.Jenže do potrefený husy jak mě lákal, nejdu, kámoš mi říkal že tam chodí buzny a ty já nemusím.
0/0
11.4.2004 12:34

Antiperle

Re:
Hodně trapná výmluva ty sráči, nevím kolik je buzerantů, ale v Praze jsou minimálně tři Potrefený husy a žádný buzny jsem tam nezahlídnul...co třeba KFC, tam choděl třeba lesby, co na to ten tvůj kámoš? Jseš trapná zakomplexovaná troska, že jo?
0/0
11.4.2004 13:43

Sudajev

Re:
Hele ty lesbo, nikdo se nebaví o tom podělaným práglu.
0/0
11.4.2004 15:09

Kanadan

Re: Apach
Tobe tky nic neujde.
0/0
11.4.2004 14:09

petsuch

iráčtí partyzáni
Iráckým povstalcům fandím a přeji jim rychlé vítězství.
Tomu se říká aktivní odpor k okupantům. /1968 ?/
0/0
11.4.2004 10:54

navsteva

happy people
Zatimco tady se uspesne zvatla o ho**ech. v Iraku se to pekne masti. Zatim je vic mrtvejch mistnich prasatek....takze jen tak dal a houst.
PS: Ta zprava ze oni Japonci jsou protivalecni "mirotvorci" ta me opravdu potesila...prece jen existuje nejaka spravedlnost
0/0
11.4.2004 10:49

Montaigne

Re:
no, aby až se jednou pod tvojí p*delí najde ropa, se taky z tebe nestalo místní happy prasátko zralé na porážku
0/0
11.4.2004 11:08

mtis

Jedinečná šance pro mírové aktivisty...
... vyražte do Iráku, nechte se zajmout jako ti japonští pacifisté a vyženete američany a ostatní okupanty.
 
Je opravdu jenom malé % naděje, že se vám to nepodaří, a že vám míroví arabští loupežníci uříznou hlavy, ale za pokus to stojí ....
 
0/0
11.4.2004 9:45

Montaigne

Re:
nikoliv, nejdřív ty vyrazíš na pomoc us troops do Fallúdže, tam tě už příbuzní těch, které us vojáci povraždili, srovnají do latě, že nebudeš mít ani čas poprosit o příměří  
0/0
11.4.2004 10:21

Mmmrrr

Hrdinové
Parádní počteníčko, národ srabů předkládá řešení v OSN. To nám šlo vždycky ze všeho nejlíp.
0/0
11.4.2004 9:44

mtis

Re:
Jojo, některý češi jsou zatraceně prosíravý národ ...
0/0
11.4.2004 9:57

Filip_II

překvapení
Zdá se, že americká pozice v Iráku není tak dobrá, jak by se z velkohubých prohlášení Kimmita a Bremera mohlo zdát. Především není pravda, že Američané dobili Kut. Pouze zde obsadili policejní stanice a vládní budovy, boje pokračují nadále. Na jihu Iráku jsou zcela pod kontrolou povstalců města Karbala, Nadjaf a Kufa. V severní části země pokračují útoky proti okupačním silám u města Mosul a v Bagdádu. Jsou napadány Americké zásobovací konvoje a unášeni rukojmí. V této souvislosti nepřekvapí, že místo slavného vítězství námořní pěchoty u města Falludja se dozvídáme o třetím kole jednání o příměří s povstalci a rozhodnutí amerického velení zvýšit počty vojáků v Iráku. Jistě, to vše neznamená, že se podaří okupanty porazit právě nyní. Jejich důvody pro obsazení Iráku jsou příliš závažné na to, aby se stáhli bez boje. Každopádně však je otřesen mýtus o americké vojenské všemohoucnosti.
0/0
11.4.2004 9:41

fleret

Re:prekvapeni se nekona
Iráčtí vyjednavači, kteří se pokoušejí zastavit boje mezi americkými vojáky a ozbrojenci ve městě Fallúdža, říkají, že s příměřím už v zásadě souhlasí obě strany. Boje tam trvají šest dní.
Podle vyjednavačů by mělo příměří platit od desáté hodiny místního času a trvat po 12 hodin. Mahmúd Otoman z Irácké vládní rady uvedl, že ozbrojenci ve Fallúdži požadují, aby se americké síly stáhly, ale on sám neví, jak je to pravděpodobné. Americký armádní představitel v Iráku brigádní generál Mark Kimmit vyzval útočníky, aby vydali ty, kteří jsou odpovědní za březnové zabití čtyř amerických dodavatelů ve Fallúdži.Podle nejnovějších agenturních zpráv byli japonští rukojmí propuštění. Arabská televizní stanice Al-Džazíra informovala, že únosci se je dnes na základě výzvy islámských duchovních rozhodli propustit. ..............................jinak je ti doufam jasne Filipe II.,ze pokud bandite zlikviduji jedinnou osobu,kterou nepravem drzi jako rukojmi, jedna se o   v r a z d u !!
0/0
11.4.2004 10:53

Júlinek šíšal

Re: kadlíku,
proč Ti ten Tvůj páníček nerozumí .... vždyť přece snad půjde o omyl, chybu, jakých se v každé válce prý děje .... jak jsem na těchto stránkách byl poučen ...
0/0
11.4.2004 11:06

fleret

Re:
aaaaa, ahoj Julinku,pred tremi dny jsem te potreboval...chteli jsme si s Isabelle zazpivat Niagaru a ja si nemohl ani zaboha vzpomenout na text...jen na prvni sloku a to byla ostuda..........:-)
0/0
11.4.2004 11:14

Júlinek šíšal

Re: ...Dolů do propasti padá proud,
na něm vidím tebe, milá, plout, škoda že ten přelud krásný nejde obejmout .... řekni že jsi si vzpomněl :-). Mimochodem, myslíš že bych měl vyjednávat, až vás ti "rebelové" vezmou za rukojmí? mnozí jsou tu zřejmě mínění, že bych vás v tom měl nechat...:-))
0/0
11.4.2004 11:18

Sudajev

Re:
To jsem nevěděl že už rostou lysohlávky.
0/0
11.4.2004 11:27

fleret

Re:
ono je toho podstatne vic co nevis.........to bude tim,ze se stridave a permanentne cpes ovarem,nebo jitrnicema a jeste k tomu bez krenu........kdyby sis poradne precetl statistiky,tak bys zlistil,ze obzerstvi a cigaretovy "dejm",se radi na predni misto v poctu umrti.....kdyz ty ale holt chces mit porad masnou hubu........chudaci prasata na tvy farme.....a jeste jim tam podkurujes.......
0/0
11.4.2004 11:33

Sudajev

Re:
Dneska je změna, bude kačenka se zelím a knedlíčkem.
0/0
11.4.2004 11:35

Júlinek šíšal

Re: myslíš,
že je od tebe moudré pronásledovat předky za chyby potomků?
0/0
11.4.2004 11:43

Sudajev

Re:
To mi je jedno, kačenka je moc dobrej pták.
0/0
11.4.2004 11:44

fleret

Re:
no vidis,a ja zacal asi refenem,cimz jsem ji uvedl ( nezamerne ) v omyl : Teskne huci Niagara.......Belle mi naznacila,ze tim jsme se asi dostali dal nez jsme chteli .....:-).........az nas banditi vezmou jako rukojmi,tak vyjednavej urcite.....jsem pro vyjednavani,ne pro strileni........otazka ale zni,nakolik se da banditum verit..a po znamych skutecnostech bych rekl,ze ona duvera se pohybuje povazlive kolem +- 0,000.....:-)
0/0
11.4.2004 11:29

Sudajev

Re:
Jestli ti nehučí jinde.
0/0
11.4.2004 11:31

Júlinek šíšal

Re: ale notak, synku bečičky,
omluvá tě jedině, že asi nemůžeš vědět, že jde o konverzaci po dvou liniích ...možná chce si to přikoupit procesory :-)).
0/0
11.4.2004 11:36

Sudajev

Re:
Jestli ty jsi línie, tak já jsem pán Bůh.
0/0
11.4.2004 11:38

Júlinek šíšal

Re: nerouhej se,
nevíš s kým mluvíš .... :-) a raděj líp využivej aspoň ten jeden procesor
0/0
11.4.2004 11:47

Sudajev

Re:
Jako ateista se nemohu rouhat, jak prosté.
0/0
11.4.2004 11:51

Montaigne

Re:
Konečně máme shodný názor na věc. Banditi v Iráku jsou. Mají na sobě maskáče, rozdělili si hodnosti a vzali si na to techniku. Nikdo je tam nezval, jejich záminky byly vymyšlené a hrajou si v Iráku na šéfy. Doufám, že jim bude hořet zem pod nohama ještě více.
0/0
11.4.2004 11:37

Sudajev

Re:
Jo a dneska jeden apač ryje přídí pouštní písek.
0/0
11.4.2004 11:40

brunic

Re: trampsky šlagry a beze mne...
....staryho parťaka vopomijite sakra šišal...a bertina jakbysmet.....ale to se da u divek čekat že su přeletavy...ale ty julius...aivaivai
0/0
11.4.2004 12:39

Montaigne

Re:
a tobě je doufám jasné, že by to nebyla zdaleka první vražda, která se od napadení v Iráku stala. 
0/0
11.4.2004 11:11

fleret

Re:
ano,jiste,souhlasim s tebou. Zaskodnici z rad islamskych fundamentalistu,vcetne Sadrovych banditu jich maji na svedomi podstatne vice.....to je zrejme.....mas pravdu,vidis to,kdybys me to nepripomenul ........vzpominas,jak jste se tu rozohnovali nad osudem zaskodniku,ktere drzi Americ. na ostrove ? Kolipak jich tam zavrazdili ( nezamnenuj s popravili ) a kolika vyhrozovali vrazdou.......mohl bys to tady pripomenout ? Diky..........:-)
0/0
11.4.2004 11:22

Montaigne

Re:
a co záškodníci za protektorátu. Ne iráckého, ale českého. Byli všichni po právu potrestáni? Jseš spokojenen, že parašutistům Němci uřízli hlavy po dobytí kostela?    
0/0
11.4.2004 11:43

fleret

Re:
tvoje snaha vkladat rovnitko mezi zcela odlisne situace je obdivuhodna.Tahle rovnice nema reseni.........atentat na tyrana H. povazuju za jeden z nemnoha pripadu,kdy se Cesi postavili fasistickemu Nemecku prikladne i kdyz  to skoncilo neblaze,take diky jednomu z ceskych postoju- nekterych.....jestlipak alespon vis,o ktery kostel se jednalo a kteri to byli parasutiste,kteri v nem prisli o zivot,kdyz si to tu nadnesl ?
0/0
11.4.2004 12:01

Montaigne

Re:
Ale no tak, a jestlipak ty víš, jak se jmenoval představený toho kostela, který je ukryl a kolik jich bylo?    
0/0
11.4.2004 12:18

fleret

Re:
jakepak "toho" kostela...byl to kostel Cyrila a Metodeje v Resslove ulici a ukryl je duchovni(jmeno neznam) pravoslavne cirkve.Bylo jich 7 : Gabcik,Kubis,Opalka,Valcik,Svyrc,Bublik,Hruby.....Curda zradce,clen Opalkovi skupiny.......tak ted uz to vis,ne ? :-))
0/0
11.4.2004 12:58

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.