Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Průzkum: Mládež se vyhýbá vztahu s Romy

Třem pětinám českých středoškoláků by vadilo chodit s Romkou či Romem. Žít s partnerem z Vietnamu by bylo nepřijatelné pro polovinu a z Ukrajiny pro třetinu mladých lidí. Vyplývá to z výsledků vládní kampaně proti rasismu. Většina mladých by se nebránila vztahu s Američanem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

1_130_202_135

Za ty peníze
Za ty peníze (2 mio) bych jim připravil výsledky nejméně pěti podobných průzkumů...
0/0
9.4.2004 19:12

Modráček

Mladí příjemně překvapili
Zdá se, že nastupující generace je poměrně rozumná, pokud jde o nebezpečí ze strany jihoindických přistěhovalců. Rozesmály mě kecy, že odmítání cikánů vychází z předsudků a neznalosti. Pokud je mi známo, krajní pravice měla vždy nejlepší výsledky v oblastech, kde cikánů žije hodně a kde lidé měli čas zjistit, co jsou zač. Chápu, že pro Uhla, Jařaba a další aktivisty, včetně mnoha cikánských, je to perfektní kšeft, ale mají smůlu.
0/0
9.4.2004 18:56

mariman

???!
co to sakra je? dělají si z nás novináři PRDEL??? včera byla anketa jestli by čtenáři idnes zakazovali svým dětem vztah s rómy a dnes tento článek??? co to má znamenat???
0/0
9.4.2004 9:55

christi

Nechapu?
NAPADA ME JESTLI NEKDO NUTI KONE SEXOVAT SE ZEBROU JEN PROTO, ZE MA KOPYTA.A NENI RASISMUS TO, ZE SI TO KUN NEROZDAVA SE ZEBROU? PRIRODA TO TAKHLE ASI NEZARIDILA JEN TAK. A TO NEJSEM RASISTA, JE MI JEDNO, KDO ZIJE VEDLE ME V DOME POKUD SE CHOVA SLUSNE, ASPON TAK JAKO OSTATNI OKOLO.  MAM PRATELE I CERNOCHY A JSOU LEPSI, JAK LECKTERI CESKY POVALECI Z HOSPOD, ALE TO NEZNAMENA, ZE S NIM BUDU ZAKLADAT RODINU, PRECE JEN JA ZEBRA ON KUN, PROTI PRIRODE!!!!!!
0/0
9.4.2004 8:11

xx

Re:
Pleteš si pojmy ŽIVOČIŠNEJ DRUH a RASA, psi různejch ras si to mezi sebou rozdávaj protože je to jeden živočišnej druh, stejně lidi jsou jeden druh i když existuje několik lidských ras.... 
0/0
9.4.2004 18:26

SonofSam

Televize
Včera jsem si po dlouhé době zapnul televizi - a ajhle - oslavy mezinárodního dne Romů. Záběry několika cikánu sbírajících odpadky kolem svých zdevastovaných obydlí vzbuzovaly rozpaky (na 100% kašírováno pro televizi). Vzápětíá vystoupil nějaký cikánský mudrák (v titulku romský aktivista) a hned začal mlít o tom jak by se naše bílá většina měla chytit za nos. Víte, marně se snažím odpovědět si na prostou otázku - je vůbec mezi cikány o nějakou integraci zájem - co jako ještě více chtějí - z daní je živíme, malí cikáni jsou motivováni chodit do škol (obědy zdarmy), spousta fondů (rozkradených mudráky podobnými těm co jsem viděl včera v TV) atd. Odpověď na to jestli se cikáni chtějí integrovat je jednoduchá - nechtějí - požadují jediné - to aby bílá většina respektovala jejich bordel (že to tak musím nazvat), kušovala (jinak jsou rasisti) a hlavně je živila. Pokud cikánští mudráci operují s tím, že multikulturnost obohacuje (i ta cikánská) celou společnost, ptám se, čím nás obohacuje. Já nevím ani nechci vědět nic o cikánských pohádkách kde jsou hlavními hrdiny zloději,  kteří jsou oslavování za to, že se jim podařilo napálit (okrást) např. bílého rolníka. Nechci a nepotřebuji cikánskou muziku, ani jejch umění kapsářství. Nepotřebuji přejímat nic z jejich návyků (odpadky z okna) nemám zájem o jejich kuchyni. Možná že jsou tady lidé, kteří by se takovéto věci chtěli naučit (čorovat, vybydlovat byty atd) věřím však, že většina o toto zájem nemá. V krátkosti - cikáni prostě namají tomuto národu a státu co nabídnout.....
0/0
9.4.2004 8:10

herulinka

Re:
Je to fakt. Ono naučit se vybydlovat byty a podobně, to není až takový umění. S takovejma podporama, co dostávají oni, to je úplně bezpro.
0/0
10.4.2004 16:14

Montaigne

Prázdný pojem
To, že mě nějaké pomatené trdlo nazve rasistou, mě nikterak nevzrušuje. Zejména ne ve vztahu k cikánům. To se mě dotkne stejně málo, jako kdyby mě nazval basistou. 
0/0
9.4.2004 8:02

Ed1

Zkušenost
Jen krátký příspěvek. Když začal můj syn chodit do 1 třídy chodila s ním do třídy Romka. Asi po 3 týdnech přišel domů a ptám se co a jak.Jo dobrý jen se nikdo nekamarádí s Angelikou.Proč? No víš ona po všech řve, vytáhne si svačinu tam má šunku a hodí to do koše a tak je to denně a to říká no a co my na to máme. TA holka nyní po 5ti letech vypadá na 30,chodí s těmi největšími kapsářkami v době vyučování.Takže začněme rozlišovat co to je vůbec rasismus a povyšování a zamysleme se zda nezačíná rasismus obráceně.
0/0
9.4.2004 7:28

cosma

nazor
 
 
ono je to vsechno take o nasem pristupu ke kriminalite, resp pristupu policie a hlavne soudu. v usa se s vami nikdo nemazli, jen pri banalnim dopravnim prestupku mate strach aby vas policajt nezabil, u nas se mydli parta ozralych fotbalovych fanousku, okrada nevinne a policie jen prihlizi. je to o tom, ze jakykoliv naznak protipravniho jednani v usa, a to jak ze strany vsech ras, neni tolerovan a proto vetsina nesnasenlivosti nema sanci ani propuknout, tak jako tady.
romove maji bohuzel tu smulu, ze ziji v zacarovanem kruhu bez vzdelani se v jejich komunite nikdy nemuze vytvorit vzdelanejsi socialni vrstva, ktera by pomohla celou skupinu nejakym zpusobem asimilovat a zaclenit se do normalni spolecnosti. bez vzdelani tezko najdou praci, upadnou do letargie a propadnou alkoholu (samozrejme muze nekdo namytnout ze generalizuji a mel bych kazdeho posuzovat individualne, bohuzel to ale nejde, at si kdo chce co chce rika v nasi spolecnosti existuje skupina osob, podobnych charakterovych vlastnosti, ktera ma stejny problem a bohuzel pro ne je to skupina, ktera se da definovat nejen podle tohoto problemu ale i podle barvy jejich pleti.
myslim ze ma smysl nejakym zpusobem tuto skupinu pozitivne diskriminovat, a pomoc ji ke vzdelani a tudiz lepsimu zacleneni do spolecnosti.
tato pomoc by ale nemela byt ve forme socilanich davek protoze jedno super prislovi rika "hladovemu nedavej chleba, ale nauc ho jak vypestovat psenici a ten chleba si upeci" (tedy takhle nejak to asi zni, podstatou je to, pomoci jim tak aby byli sobestacni a ne starat se o ne - to rpobudi dalsi vlnu nenavisti od lidi jine barvy pleti
0/0
8.4.2004 20:42

Džura - hrdina Pamíru

0/0
8.4.2004 20:06

arnold__

Ne rasismus ale spatna zkusenost
Jen takovy zazitek,u Narodniho divadla nas pred tydnem malem porazilo auto jedouci na cervenou,na vytky co blazni na nas rom sedici u ridice zacal ohrozovat loveckym nozem.Romove si stezuji ze je vetsina nebere,tady vyse je treba jeden z duvodu proc.
0/0
8.4.2004 17:31

1_130_202_135

Re:
Vidíš - a František Nedobrota by na ně vytáhl lugger a zahnal na útěk... Jak naznačuje příspěvek níže, Romové jsou schopnější a inteligentnější rasa, protože na útěk málem obrátili vás
0/0
8.4.2004 17:51

Joab

Rasismus?
Jsem rasista. Uznávám, že existují rasy. Beru jako fakt, že bílá rasa co se týká fenoménu, kterému říkáme pokrok, to dotáhla nejdál. Z bílých ras jsou v tomto smyslu nejdál tzv. anglosaské národy. Z toho usuzuji, že jsou rasy schopnější a inteligentnější než jiné. Asi tak jako se inteligence jednotlivce projevuje i v tom jak si kdo poradí s vlasním životem. O schopnostech ras ukazují jejich dějiny. Je to dost dlouhý časový úsek  a dost významný statistický vzorek, který o něčem vypovídá.Od klasických rasistů se liším tím, co z toho vyvozuji. Nemyslím, že ti lepší by měli pohrdat těmi druhými nebo své schopnosti používat k jejich využívání. To je ovšem otázka morálky a schopnější automaticky neznamená morálnější.
0/0
8.4.2004 17:13

1_130_202_135

Re:
Joabe, Joabe - trošku nadhledu a prostorového vidění by neškodilo.... Barbaři porazili Řím - byli tedy schopnější, ale určitě i inteligentnější? Delfíni se v prostředí, kde vládne jejich pojetí pokroku, s okolím vyrovnávají mnohem lépe než anglosaská rasa. Jsou tedy inteligentnější? S podmínkami na Zemi si lépe než lidí vědírady potkani a hmyz - jsou tedy schopnější a inteligentnější. V africké poušti si každý Křovák poradí s vlastním životem lépe než anglosas....
0/0
8.4.2004 17:22

Joab

Re:
Jako projev inteligence a schopnosti jsem měl na mysli hlavně rozvoj vědy, od které se rozvýjí i tzv. blahobyt. Tisíce let se žádný takový rozvoj nekonal. V západní kultuře k jeho počátku došlo před pár stoletími. Rozdíl mezi tím žít středověku nebo starověku není takový jako rozdíl mezi životem v době např. Napoleonské a dnešní. Nejlépe je pokrok vidět na zbraních. A průměrné délce života v té které společnosti.  Srovnej starověké, středověké, napoleonské a dnešní zbrňové systémy. Ještě nechápeš ten rozdíl ve schopnostech jejich tvůrců?  
0/0
8.4.2004 17:48

1_130_202_135

Re:
Ten středověk docela vtipně glosoval už Werich... Odpověď na tvou připomínku je už napsaná níž. Jen si nejsem tak úplně jistý, zda překozně se vyvíjející technokratická společnost je přesně to pravé, co nakonec přežije a tím dokáže svou schopnost a inteligenci. Je spousta náznaků, že je to jinak (ale nejsem žádné Dítě země či podobně)
0/0
8.4.2004 17:54

Joab

Re:
Raději budu žít krátce v blahobytu než dlouho ve srabu. To je otázka výběru.
0/0
8.4.2004 18:07

real_goldie

Re:
No ty si mi ale vedec, strelny prach, na kterym je ten tvuj rozvoj zbranovych systemu zalozen je vynalez Cinanu. Papir, na ktery si ty zbrane malujes je vynalez Cinanu. Kompas, tolik potrebna vec pro rozvoj zapadni civilizace je vynalez Cinanu. Mam pokracovat ?
0/0
8.4.2004 18:00

1_130_202_135

Re:
A to ani nemluvím o geniálním SLOVANSKÉM vynálezci Cimrmanovi, který byl přímou studnou pro anglosaské Edisony a spol.... A co teprve významní ruští vynálezci !!! Mládenec se malinko zapletl do svých argumentů a těžko hledá cestu ven!
0/0
8.4.2004 18:05

Joab

Re:
Přesto to nebyli Číňané, kdo tyto vynálezi nakonec využili k rozvoji vlastní civilizace. Když se nakonec střetli se západem, prohráli. Ostatně kde bys raději žil v Evropě nebo v Číně a proč?
0/0
8.4.2004 18:05

1_130_202_135

Re:
Střetl jsem se s rozzuřeným psem a prohrál jsem. Přesto v jeho boudě žít nechci....
0/0
8.4.2004 18:09

Joab

Re:
Proč je tedy tolik Číňanů v Americe a v Evropě a to i přes uzavřené Čínské hranice. Proč bílí neodcházejí do Číny. Kde je jejich pokrok, když podle těch vynálezů měli ve středověku náskok?
0/0
8.4.2004 18:17

real_goldie

Re:
>>> přes uzavřené Čínské hranice<<< Ty si asi v Cine nebyl, co? Je legracni divat se na nekoho, kdo mluvi o necem a vubec nic o tom nevi.
0/0
13.4.2004 10:54

real_goldie

Re:
Ja v Cine.
0/0
13.4.2004 15:14

real_goldie

Re:
Ta teorie ma nekolik der. Pises, ze se musis divat do historie. Podivej se tam, tisice let pred kristem, kdyz v evrope byla jen "svrab a bida" tak v Cine a Egypte byla civilizace na takove urovni, ze to bylo v Evrope proste nepredstavitelne. "Centrum civilizace" pokud se to tak da napsat se po plaete docela cile posouva. Ty mas dojem, ze nejvic toho dokazaly anglosaske narody, to je jenom proto ze se divas na velmi omezeny casovy usek. Viz. vyse. Ano 18. stoleti az polovina 20 stoleti patrila anglosaskym narodum, jako motoru rozvoje. Ale ta doba dano minula, od poliviny 20 stoleti je tento "motor" daleko na vychode - v Japonsku (coz pro informaci neni anglosasky narod). Pokud si vsimas, tak  se tento motor pomalu, stehuje z Japonska do Ciny. Pokud se nad tim zamyslis, tak to jasne vyvraci tvuji teorii o lepsich a horsich rasach. Je to proste normalni historicky vyvoj. Nejaka era zacne, pak graduje a pak je na ustupu.
0/0
8.4.2004 17:38

Joab

Re:
Já nemyslím, že žlutí nejsou shopní a inteligentí. Že nějaká rasa někdy byla v čele ji nepředurčuje, že tam zůstane (degenerace je možná). I to jak se která rasa ve vývoji "chytne" svědčí o jejích schopnostech. Pokud ovšem přes všechny příložitosti se nějaká "nechytne". Také to o něčem svědčí. Srovnej historii Židů a Cikánů. Obě skupiny byly pronásledovány. Já budu jmenovat nositele Nobelových cen židovského původu a ty jmenuj nositele cikánské. Hádej kdo jich bude mít víc? Vysvětli ten nepoměr, teď se ukaž.
0/0
8.4.2004 18:02

real_goldie

Re:
Nebu to srovnavat, protoze vzdy srovnavam jednotlivce, ne rasy, nejsem rasista. Kdybych byl rasista a chtel ji opnovat rasistickymi argumenty, rek bych podme spocitat kolik valek zacal Izrael a kolik romove, ale jak rikam nejsem rasista, tak ani tohle srovnani pro me nema zadnou cenu.
0/0
8.4.2004 18:11

Joab

Re:
Mohli bychom také srovnávat, kolik toho ukradli cikáni a kolik židi. To jen tak naokraj, když jsi šáhnul po těch válkách.
0/0
8.4.2004 18:28

real_goldie

Re:
Presne!! Takovadle diskuse nikam nevede. Je treba porovnavat jednotlivce, ne rasy/narody.
0/0
13.4.2004 10:56

1_130_202_135

Re:
Kdyby existovala nějaká No-Bel-Ova cena ve staré Číně, k dnešnímu dni by bylo čísnkých nositelů určitě víc... to je ta relativita toho, co vlastně nazýváme středověk. Pokud tzv. bílou rasu během padesáti příštích let vytlačí asiatské a africké rasy, za dalších sto let budou bílí nositelé této ceny v menšině....
0/0
8.4.2004 18:13

Joab

Re:
Žlutí na to mají, ale černí ne. Zatím to v dějinách nikdy neprokázali.
0/0
8.4.2004 18:25

Joab

Re:
Ale jinak budiž jim to oboum rasám přáno. Mne to nevadí.
0/0
8.4.2004 18:30

xx

Re:
Záleží na tom, kdo provádí výběr kandidátů na Nobelovu ceny.....když je mezi navrhovateli většina židů , je pochopitelný, že si vyberou svýho člověka....
0/0
9.4.2004 18:34

seppuku

porovnani
Nejaky chytrak(cka) se tady zminuje o tom ze "belosi"pachaji taktez trestnou cinnost tunely bank atd...at si prosim vyse zmineny mlžil zkusí vyhledat poměr romske populace v napravnich zarizenich a pomer romske populace na svobode vuci ostatnim etnikum vcetne "belochu" sem zvedav cim bude oponovat pote...Romove jsou velmi problemove komunita zneuzivajici socialni system coz samozrejme cini i jini ,ale viz .vyse jedna se o stejnou situaci....Zacinam mit plny zuby tech kecu o rasismu z nasi strany
0/0
8.4.2004 15:39

real_goldie

Re:
Mam pro tebe dve odpovedi:
1) Muzes si zpocitat kolik penez se ukradne pri poulicni kriminalite a kolik se ukradne tunelovanim bank a kampelicek. Tendle argument se ti do tvoji demagogie nehodi, co?
2) Demagogicky je oboje. Protoze ty rikas ze romove jsou skupinove vini. To by pak mohli romove zase rikat, ze polovina bilejch jsou kapove v koncentrakach a ta druha polovina bankovni zlodeji, tak co maji v takovy spolecnosti delat?. Taky to neni pravda. Je nutne vzdy posuzovat jednotlivce.
0/0
8.4.2004 16:52

kango

zoofilie
tenhle pruzkum je jasny nabadani k zoofilii, proste pichani se stejnou rasou je OUT, xenofobni a rasisticky, IN je pichat ciganky a vietnamky. dete do prdele, chudaci deti.
0/0
8.4.2004 14:57

Mirek Bushín

založte SSM
Romové prošvihli rozhodující okamžik integrace do společnosti už za komančů  - měli tehdy všichni vstoupit do SSM jako ostatní - ona generace by tím byla plně integrována.
0/0
8.4.2004 11:20

Franta7

Článek je tendenční
Nevidíte z obrázku že ta hezká dívka je afroasiatka?
0/0
8.4.2004 10:46

1_130_202_135

Re:
No tím chce redakce dokumentovat, že vztahům s afroasiaty se nikdo vyhýbat nechce....
0/0
8.4.2004 11:16

topcyberman

Re:
No určitě se nejedná o typickou představitelku naší rómské komunity. Kdyby článek doplnili nějakou fotografií z článků o rómských nepokojích na Slovensku, stačil by nadpis článku a fotografie, další vysvětlováni, proč se mládež vyhýbá vztahům s Rómy, by již bylo zbytečné. (Samozřejmě by šlo o opačný extrém, než předvedla redakce iDnes)
0/0
8.4.2004 11:57

Franta7

Re:
Ano, přesně tak - ať tam daji nějakou více reprezentativní fotografii.
0/0
8.4.2004 15:04

real_goldie

Re:
Muzes mi vysvetlit jaka je >>> " více reprezentativní fotografie"<<< Anketa byla o vztahu Cechu k jinym rasam / narodum. Proto at tam das jakoukoliv fotografii, tak je to ok.
0/0
8.4.2004 16:45

Dr. Fe1

Re:
No ty si ale chudák  Co dokážeš takovouhle lží?
0/0
8.4.2004 16:57

real_goldie

Re:
Lzi? Jak to myslis? Nebo ty snad znas nejaky ISO na "neceskej oblicej",  kterej mela iDnes dodrzet?
0/0
8.4.2004 16:59

1_130_202_135

0/0
8.4.2004 17:31

real_goldie

Re:
Muzes to nejak rozvest?
0/0
8.4.2004 17:42

Destroyer7

Budoucnost
Čím dál tím víc je zřejmé, že v naší zemi je nejlepší se narodit jako žena a navíc cikánka. Takový jedinec požívá státem garantovanou beztrestnost za skoro všech okolností.
0/0
8.4.2004 9:52

Qvark

Romové a zbytek
Proč se ještě nikdo a nikdy nedotázal Romů, kdo a jaké menšiny jim vadí ?  A nebo, proč se cikánů nikdo neptá, proč se nepárují Romové a Vietnamci ? Nemám ale na mysli zrovna zlodějské bandy.
0/0
8.4.2004 9:48

Jouda-

Co je to zas za prdlej průzkum???
Bože, za co mě dnes po ránu trestáš? Nejdřív článek o cikánama vysouzených odškodných a teď tohle? To se mám dožít toho, že moje dcera bude mít opletačky se soudama protože odmítla chodit s cikánskou špínou a já mu jako její otec budu platit odškodný ? :-o
0/0
8.4.2004 9:13

Najdete na iDNES.cz