Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Odborníci: Žalujte školu za šikanu

Zatím to nezkusil ani jeden rodič, i když to jde a výsledek by stál za to. Psychologové a právníci apelují na rodiče dětí šikanovaných spolužáky: Zažalujte za to školu. Právě ta je povinná zajistit bezpečí dětí a dozor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petruj

Co kdo s tím dělá a nedělá
Rád bych k tomuto řekl, že na konferenci v Olomouci info viz. www.sikana.org/konference.htm jsme upozorňovali na dnešní problém a to je to, že 90% pedagogů ji nezvládne či nechce rozlišit, dopouštějí se závažných chyb a problém bagatelizují, což má katastrofální následky. Doporučená literatura: Michal Kolář, Bolest šikanování Michal Kolář, Skrytý svět šikanování ve školách oboje nakladatelství Portál Tomáš Petrůj +420 728 008 567 (ne sms z e-mailu)
0/0
5.4.2004 15:19

mungo95

Re:
Zažils jste šikanu ve škole?U nás byla ve vedlejší třídě.Prali se kluci často:U nsá ano.
0/0
6.4.2004 7:40

petruj

Re:
To byste se divil, co všechno u nás trpěli na ZŠ, komu šli na ruku, jak šikanu bagatelizovali. Ano, byli tam i různé "klukoviny", ale brzy vycítili komu vadí a u těch to opakovali a škola na to nic. Dopouštěla se mnoha chyb a těmto "in" lidem "šla na ruku."
0/0
6.4.2004 15:06

mungo95

Re:
Kde jste chodil?Já v Ostravě.
 
0/0
6.4.2004 16:25

petruj

Re:
Já v Praze 10, konkrétně ZŠ Hostýnská.
0/0
19.4.2004 16:09

Michalll

Hrozí nebezpečí, že sám rodič
půjde před soud, až dítě vyšetří psycholog.
Rodič totiž se šikanou může spolupracovat nejen zanedbáním, ale také tím, že na dítě pouští televizi. jedno takto zneužité dítě začne zneužívat šikanou druhé, jiné se samo postaví do pasivní role a zneužívat se nechává  dál. Ani je nenapdane, že by to mohlo být jinak.
Naštěstí je tu domácí škola, kde rodič není odkázán na nějakého pedagoga /viz. statistiky o příjmech studentek pedagogiky z poskytovaných služeb zájemcům/, ale může rodič sám o své děti pečovat. Do doby, než současnému světu skutečně dorostou.
Státní škola se jistě snaží, problém je však ve stylu či hodnotách, které prosazuje. zvrhlost nemusí být zřejmá na první pohled, za léta totality se stala novou přirozeností. např. vyřazení rodičů z běžného školního provozu, vyřazení dobrovolníků jako konkurentů "!" placených odborníků. Potulování  malých dětí, které sami na ulici v civilizovaných zemích přece nemají co pohledávat.
Fotka na titulu jistého bulváru jen špička ledovce.
Michal, Libčeves, t. 603771186
0/0
2.4.2004 11:59

mungo95

Re:
Pral ses jkao kluk ve škole?
0/0
2.4.2004 13:33

karelmoravek

šikana
je to všechno o úpadku morálky a taky snížení autority učitelů. Dřív když žák dělal ve škole bordel učitel mu dal po pysku a byl klid. Dneska by ho za to rodiče zažalovali nebo by fotřík vazba přišel dat po pysku jemu.
0/0
1.4.2004 23:18

mungo95

Re:
¨Měli jsme dost blbou učitelku,zešměšňovala mně v tělocviku a a na výletě,za komunistů jsem se bál,ale dneska se to stát,dám ji přes chubu,aby se čůza naučila učit a ne buzerovat.
Ponížoval vás někoho nějaký učitel či učitelka?
0/0
2.4.2004 7:11

Blackshield

Proboha,
to zas někdo vymyslel hovadinu... Jak tomu asi škola může zabránit? Děcka mají vychovat rodiče. A když nakrásně ve škole odhalí šikanu, mohou akorát tak viníka pokárat a dát mu trojku z chování, kterou on má v p*deli. Ale jinak je to samozřejmě vina školy, že? Jaký rodič, takové dítě. Takže kdyby mi někdo šikanoval dítě, nakopal bych mu osobně a pak bych si důrazně promluvil s jeho tatínkem. A netahal bych do toho učitele. A nebo bych povolil ve škole tělesné tresty. Hned by byly děcka hodnější...
0/0
1.4.2004 19:34

squire

Panu Tyratronovi
My ředitelé škol opravdu nejsme manažeři. A kdyby si to náhodou někdo z nás chtěl myslet, stačí se podívat na výplatní pásku. Opravdu, Tyratrone, nejsme, nemusíš mít strach!
0/0
1.4.2004 14:06

bluetake

zkusenost a reseni
mam osobni zkusenost,kterou jsem razne vyresil. Moje dcera pred tremi lety, kdyz byla ve 4 tride, tak parkrat prisla s brekem domu, ze ji kluci zlobi... Tenkrat jsem si rikal, nic hrozneho se nedeje, proste ji skadli podobne,jako jsme to delali holkam i my v jejich veku. Ale pak prisla domu s monoklem na oku a ustrizenym velkym pruhem vlasu. A aby to nebylo malo, tak mi s brekem rekla, ze ji ten kluk, co ji to udelal vzal i penize na obedy......No a tak jsem si toho mladeho nechal ukazat aden na to jsem uprostred vyucovani prisel do skoly a ne za reditelem ale do tridy me dcery. Pani ucitelce jsem se predem omluvil za vyruseni hodiny, pristoupil jsem k onomu hrdinovi a dost nahlas a durazne jsem mu rekl " jeste jednou se na mou dceru jen spatne podivas a bez cizi pomoci se dlouho nenajis ani nevycuras. Podmunku za ublizeni na zdravi snesu ale ty budes mit dlouho problemy. jestli te nedokaze srovnat tvuj tata, srovnam te ja." pak jsem se ho zeptal, jestli mi dobre rozumel a kdyz rekl,ze ano,tak jsem se jeste jednou omluvil a odesel jsem. Cele to trvalo 1 minutu....Od te doby ma ma dcera pokoj, nikdo si na ni netroufne,naopak, vetsina deti s ni kamaradi a ten grazlik se chova tak tise, ze o nem neni vedet. ja vim, reseni drsne ale jedine mozne a ucinne. nejakym hrozbam policajty nebo reditelskym dutkam se vysmeji, jsou si vedomi svou nepostizitelnosti, ale realna hrozba ,ktera by mohla bolet, spojena s ostudou a ponizenim pred celou tridou, ta zapusobila .
0/0
1.4.2004 13:19

huhu007

Re: velmi elegantní
0/0
1.4.2004 19:30

hlm

bezpečí ve škole ???
Neptejte se školy jen našikanu. Ptejte se na celkové bezpečí dětí ve škole a přesvěčte se o tom co Vám řeknou,nebo si jejich tvrzení nechte doložit např.Zprávama o revizích,kontrolách atd.Ze zkušeností víme,že ředitelé o tom neradi slyší a ještě hůře se od nich dostává kvalifikované odpovědi protože stěží potvrdí že škola "je povinná zajistit bezpečí dětí " viz text.Většina ředitelů si na ředitele "hraje" umí snad učit podle osnov,ale neumí zastávat "vedoucí" funkce, neznají legislativu (ani základdní ZP) ale hlavně chtějí přidávat a stávkovat. Ptejme se za co chtějí přidávat - za těch pár odučených hodin ??? Rodiče do školy posílají děti s tím, že je tam někdo ohlídá a tím nám zaručí, že se s ratolestí odpoledne v pořádku setkáte. Je to nejen šikana, která je velice nebezpečným jevem dnešní doby ale určitě bych si položil otázku - kdo asi za to může??? Přeprecovaný učitel, rodiče "nornálního" děcka, nebo těch pár rozjívených jedinců, kteří k sobě strhávají další ??? Celkový stav je žalostný stejně jako v celé společnosti - a s tímto půjdeme už za měsíc do EU.
 
 
0/0
1.4.2004 12:02

Tyratron

Re: Vřelý souhlas!
Většina ředitelů má svou židli za více-méně úspěšně odučená léta... V žádném případě (čest výjimkám), to nejsou vedoucí pracovníci, chcete-li manažeři.
0/0
1.4.2004 13:24

squire

Re:
Děkuji panu "hlm" za podnětný příspěvek. Jsem ředitel , byť malé, školy a teprve teď jsem se dozvěděl, že si na ředitele jen hraji a chci jen přidávat za těch pár nekvalitně odučených hodin. Prosím pana HLM, nemohl byste mě třeba zaměstnat ve vaší firmě (protože Vy bezesporu jste úspěšný podnikatel). Víte, konečně jste mi otevřel oči, teď už vím jaký jsem to parazit, a velmi rád bych se pokusil něco s tím dělat.  (A mimochodem, pište dál, myslím, že Vaše příspěvky mají mnohem vyšší hodnotu než těch mých pár blbě odučených hodin a bude-li takových jako Vy více, možná budeme moci jednou všechny školy zrušit a děti se budou vzdělávat jen pomocí příspěvků HLM.
0/0
1.4.2004 13:59

hlm

Re:
Zdá se,že jste nepochopil obsah příspěvku. Nikdo nepíše o nekvalitně odučených hodinách. Píše se zde pouze že ředitelé (částečně i učitelé) nejsou placeni za učení, ale i za "dozor" a tím za celkovou bezpečnost žáků. Vím,že šikanu z dětí nedostaneme ze dne na den ale čiňme proti tomuto fenoménu vše a ne tak, jak to bylo zveřejněno minulý týden v médiích ("nemluvte o tom, děcko nedávejte jinam - snad se to zlepší"). Z vlastní praxe (určitě delší než je Vaše praxe ředitelská) známe přístup ředitelů k celkové bezpečnosti ve školách - spousta technických zařízení je v žalostném stavu (máme hmatatelné důkazy !!!) a ředitelé se to snaží ututlat, aby jim neodcházeli děti a to se Vám zdá správné ??? Zdá se, že ani vy sám jste nečetl řádně ZP a jste možná dobrým učitelem, ale určitě ne tak dobrým ředitelem - ten "chudák" by měl znát stejně jako přední manažér. Přístup děcek se s dobou mění, technické zařízení stárně, ale pořádný manažer by měl vědět jak na to.Já bych ve Vaší pozici stát nechtěl a tím spíš v době, když se z Vás díky situaci musejí stát i žebráci, protože Vám na opravy nikdo nic navíc nedá.
 
0/0
1.4.2004 14:38

Helene

Re:
Když tak perfektně víš, co je špatně, tak to změň!
0/0
1.4.2004 14:17

Helene

zajímavé
Kolik lidí tady tvrdí, že šikanu zažili ale na té "správné" straně, tedy na straně oběti. Stydí se snad ti, kteří ji aktivně prováděli, se tady přiznat?
0/0
1.4.2004 11:29

leonel

Re:
Tak ti co ji aktivně prováděli, nečtou takové prkotiny. Ti  se tomu smějou.Co myslíš že z takových lidí vyroste? 
0/0
1.4.2004 11:50

mungo95

Re:
U vás někdo šilkanoval?I tebe?
0/0
1.4.2004 12:04

Ospalej

Re:
, ty seš ale nějakej aktivní...
0/0
1.4.2004 12:06

Ospalej

Re:
, Nehledě na to, že většina z těch o kterých je zde řeč se nenaučila nikdy pořádně číst ani psát...
0/0
1.4.2004 12:05

Fluffy

Re:
No ja jsem obeti sikany nikdy nebyla a nemyslim si, ze je to ta spravna strana.
Ani jsem nikoho nesikanovala, ale nechala jsem ostatni aby to delali.
=>takze jsem na ni mela svuj podil. Dnes se za to stydim
0/0
1.4.2004 14:02

Ospalej

Teda...
, jestli budu mit nekdy deti a budou chodit na ceske skoly tak je asi jeste nez nastoupi do prvni tridy prihlasim na nejake bojove umeni (treba Aikido, ktere nepodporuje agresivitu). Nerad bych dopadl jako moje mama, ktera byla kazdy druhy den kvuli sikane na meho bratra ve skole a niceho nedosahla. Kdyz se pak bracha zacal aktivne branit a zlomil par nosu a ruk, tak tam behala sice znova, ale situace se po par tydnech uklidnila...
0/0
1.4.2004 10:31

mungo95

Re:
Souhlas.prali se u vás kluci často?U nás jo.Ty ses pral?
0/0
1.4.2004 10:33

Ospalej

Re: jj
, Jojo velky preztavky znamenaly obdobi velkych a mensich bitev jak uvnitr tridy, tak mezi tridama. Ja nejsem agresivni, ale kdyz sem nejakou chytil tak sem se pridal...co jinyho muzes delat :-).
0/0
1.4.2004 10:36

mungo95

Re:
Kolik ti je?Mi 36.
Napad tě někdy někdo?Mně jo.
 
0/0
1.4.2004 10:38

Ospalej

Re:
, Me je 26, a prez hubu sem dostal tolikrat, ze to uz ani nezpocitam. Na druhou stranu zuby mam vsecky a par sem jich vyrazil, momentalne si myslim ze je situace JA VS. OKOLI fifty fifty. Na to ze jsem odchazel ze skoly s monoklem, nebo narazenou celisti si uz ani nepamatuju. Krom toho jsem se snazil abych ani ja jim nezustal nic dluznej. Takze na tato obdobi nevzpominam s laskou, ale ani s nechuti.
0/0
1.4.2004 10:42

mungo95

Re:
Přepral jsi i někoho většího jak byla ty?Zažils šikanu?
Sportoval jsi jako kluk?
0/0
1.4.2004 10:45

Ospalej

Re:
, Ja sem byl ve tride vzdycky nejmensi a nejmladsi, takze sem sikanu zazil. Co se tyce sportu, tak jsem delal nejakej cas gymnastiku, hral sem fotbal a zkousel i ragby (dost neuspesne). Vetsiho kluka sem nekdy prepral, ale jednalo se dost o nahodu: nahodnej uder, nahodna paka na ruku a podobne. Pokud se mi to povedlo, vysledkem byl nekolika denni klid a pak sem to zase pekne sliznul ja. Nicmene jak sem napsal vyse, nevzpominam na to ve zlym, protoze me to naucilo starat se sam o sebe (invence rodicu nemely vetsiho smyslu, jenom to rozbourilo jiz taky vypjate vztahy a bylo to jeste horsi).
0/0
1.4.2004 10:59

Ospalej

Re:
, Ja sem byl ve tride vzdycky nejmensi a nejmladsi, takze sem sikanu zazil. Co se tyce sportu, tak jsem delal nejakej cas gymnastiku, hral sem fotbal a zkousel i ragby (dost neuspesne). Vetsiho kluka sem nekdy prepral, ale jednalo se dost o nahodu: nahodnej uder, nahodna paka na ruku a podobne. Pokud se mi to povedlo, vysledkem byl nekolika denni klid a pak sem to zase pekne sliznul ja. Nicmene jak sem napsal vyse, nevzpominam na to ve zlym, protoze me to naucilo starat se sam o sebe (invence rodicu nemely vetsiho smyslu, jenom to rozbourilo jiz taky vypjate vztahy a bylo to jeste horsi).
0/0
1.4.2004 11:27

Tyratron

Šikana není jen o školách
Bylo by chybou redukovat společenský problém šikany pouze na školství. Šikanování se projevuje téměř v každém kolektivu a v každém věku - od školky po domovy důchodců.
Pokud řeknu, že znám případy, kdy žáci šikanují učitele, odpovíte, že to chyba učitele, že není schopný si udělat ve třídě pořádek...
Jaká práva má učitel, jaká práva má ředitel školy? Jaká práva má žák?
šikanu nestačí řešit va školách - je nutno ji řešit v celé společnosti...
0/0
1.4.2004 10:29

Ospalej

Re: Mas pravdu...
, , ale v teto spolecnosti ti nikdo nikdy nepomuze. Jses tedy na to sam a zalezi jenom na tobe jak se z toho dostanes...bohuzel je to tak :-(.
0/0
1.4.2004 10:34

leonel

Re:
Máš VELKOU pravdu, ale ono to jde někdy i tak .Pro 10.34
0/0
1.4.2004 12:15

Helene

názor
Nemyslím, že je to správné. Učitel má učit a vzdělávat  a nepřebírat povinnosti policajta. Jestliže začínají být na školách takové poměry, bylo by spíš třeba zařídit tam profesionální dozor.
0/0
1.4.2004 9:55

mungo95

Re:
Prali se u vás kluci často?Byla tam šikna?
 
0/0
1.4.2004 10:06

Helene

Re:
Občas se někdo popral, ale šikana tam nebyla. To vím naprosto jistě.
0/0
1.4.2004 10:08

Jintaj

Také jsem to kdysi zažil...
...a to bylo školství komunistické. Vynalézavost dětí , jak trýznit někoho, kdo není dle jejich názoru "IN", je nebetyčná... několikrát jsem skončil u doktory s četnými tržnými ranami a jednou jsem byl dokonce lynčován . Škola s tím tenkrát nebyla ochotna udělat absolutně NIC!! Jedinou 100% ochranou zůstává možnost domácího vzdělávání. Rodiče by měli vzít budoucnost svých dětí do vlastních rukou a neposílat je do zařízení, kde se dostanou ke drogám, do područí hysterických učitelek a navíc do kolektivu, který se podobá spíše krysímu hejnu.... Nevím, zda bude soudní žaloba nějakým řešením, neboť důkazní břemeno bude ležet na rodičích a pachatelé jsou často velmi vynalézaví - oběti pak při oznámení hrozí peklo.
0/0
1.4.2004 8:07

meander

Re: Také jsem to kdysi zažil...
I já to zažila, také v socialistickém školství. Nejhorší bylo, že soudružka učitelka v tom mé milé spolužáky ještě podporovala. Ano, protože to prý byla jen taková legrace a "ať se holka votrká". A tihle pseudopedagogové jsou stále na školách. Co bychom po nich chtěli...
0/0
1.4.2004 8:55

mungo95

Re:
Ty ses jako kluk neuměl poprat?Bylo jich na tebe víc?
0/0
1.4.2004 9:03

Jintaj

Re:
Těžko se ubráníte 10-15 stejně silným jedincům, jako jste vy sám. Šikanu často odstartuje učitel (ka), který(á) začne dítě osočovat a ponižovat jej před třídou... že je pomalé, neumí se rychle orientovat v látce, neumí udělat veletoč na hrazdě, apod..... Děti POUZE opakují dospělé
0/0
1.4.2004 9:33

mungo95

Re:
Byly u vás často rvačky ve třídě?U nás jo.
0/0
1.4.2004 9:45

mungo95

Re:
Jinak s tělocvikem souhlas,my jsme měli učitelku blbou krávu a balón jsme dostávali minimálně.
0/0
1.4.2004 9:46

Jintaj

Re:
My se na TV učili hlavně pořadovky...rozkaz ministra školství+národní obrany:-) Stále nás naháněli na vojenské školy...bylo to až trapné. Rvačky ? Celkem v normě, ale já míval jako dítě nervovou vadu, čímž jsem byl k šikaně ideální terč
0/0
1.4.2004 9:48

mungo95

Re:
Kolik ti je?Mi 36.Chodil jsem na zakládku v Ostravě.
0/0
1.4.2004 9:51

Jintaj

Re: Jsem o rok mladší....
...a Pražák. Tenkrát byla dokladem o kvalifikaci učitele rudá knížka! Ale dnes to nejspíš nebude o mnoho lepší... kantoři jsou špatně placení, mají sami problémy se zvládnutím třídy, aby nebyli terčem napadání (mnohdy se zbraní v ruce) a rodiče se k nim chovají stejně arogantně... jsem nějak rád, že nemám žádné děti... v tomto státě je to docela hazard.
0/0
1.4.2004 10:05

mungo95

Re:
V kterém roce jsi chodil na zakládku?Já 1974-1982.
V Praze?Já v Ostravě.
0/0
1.4.2004 10:11

Jintaj

Re:
já 1976 - 1983. Od třetí třídy co učitelka, to zapálená soudružka. Kdo bechodil do Pionýra, neměl šanci dostat se na střední školu (např. já). Byl to pomalu horší lágr než vojna.
0/0
1.4.2004 10:30

mungo95

Re:
Nechodil jsi do Pionýra?Já taky skoro ne.Neměl jsem ten kroj rád.Byls na vojně?Já ne.
0/0
1.4.2004 10:35

Najdete na iDNES.cz