Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

KSČM protlačila češtinu prvním čtením

Komunisté pokračují v tažení za spisovný jazyk. Ve sněmovně prosadili v prvním čtení novelu ústavy, která by zakotvila češtinu jako národní jazyk. Pro změnu však musí sehnat 120 hlasů, sami jich mají 41. Už před týdnem uspěli s návrhem, aby soukromá média mluvila spisovně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

saldo

Bára
K některým typům zábavných pořadů (hlavně pro mladé) jsem víc tolerantní, ale slyšet Báru Štěpánovou (třeba v pořadu Trní nebo v Seznamce) začínat každou druhou větu pražským paskvilem "helejtese", nebo "heleďtese), to je tedy síla.
0/0
1.4.2004 10:31

Džura - hrdina Pamíru

pro fajnšmekry
JAKOBSON Roman Osipovič   - ruský jazykovědec působící též v Československu. Jakobson patří do plejády původně moskevských a petrohradských "formalistů" (Viktor Šklovskij, Jurij Tyňanov, Boris Ejchenbaum), jejichž bádání o slově přineslo do jazykovědy radikální posun spojený s prosazením strukturalismu - vědeckého přístupu k jazykovému materiálu, v němž se celek strukturuje podle dvojic znaků, kterým odpovídají významy. Jakobson se zpočátku zajímal o folklór a aktivně působil v moskevských a petrohradských spolcích právě vznikající formální školy. V roce 1920 přicestoval do Prahy jako vedoucí tiskového oddělení sovětského zastupitelství a později sem emigroval. Zde se zařadil do vědeckého a kulturního života, psal do českých časopisů i novin, přednášel ruskou filologii a starou českou literaturu na Masarykově univerzitě v Brně. Od založení světově proslulého Pražského lingvistického kroužku (říjen 1926) se Jakobson aktivně - spolu s jinými emigranty knížetem Nikolajem Trubeckým a Sergejem Karcevským - podílel na jeho práci. Ústředním zájmem tohoto sdružení lingvistů (patřili k němu především V. Mathesius, B. Havránek, Bohumil Trnka) byla fonologie a stylistika. Jakobson se zabýval poetikou, výzkumem aktu komunikace, vztahem jazyka a folklóru, jazyka a duševního onemocnění. Řadu studií věnoval rovněž české, zvláště staré literatuře a českému verši.  V Praze se Jakobson ještě objevil roku 1968 na IV. mezinárodním sjezdu slavistů a o rok později, už naposled, na konferenci o svatém Cyrilu-Konstantinovi
0/0
1.4.2004 8:57

Milan44

komoši
nebudu na protest používat spisovnou češtino, ale bodu mluvit jak bodu chtít at se komoši posero
0/0
1.4.2004 0:58

Helene

Re:
Kurňa, tos jim to ale nandal! Ty jsi hrdina, panečku! Teď jsou takhle maličcí a bezmocní
0/0
1.4.2004 10:36

barbudo

Re:
Ale voni sou bezmocný i tak. Von nejni žádnej zákon vo češtině, takže nejni sčím srounat televizní mekty ...
0/0
1.4.2004 10:39

cwack-off

komunisti
komunisti už jednoho skvělýho češtináře měli menoval se Jakeš
0/0
31.3.2004 15:54

ODSakEda

Re:
A jooo, vzpominam! Nejaka adionahravku jeho projevu take kolovala po netu... (...ty soudruzi to vopravdu chtej... , ...podivejte se napriklad na soudruzku Zagorovou, dyt ti umelci..., ...pomohla i mirna zima, zeano... atd.) 
0/0
31.3.2004 18:40

Premek22

Populisticky krok pro vidlaky
Nemam nic proti spisovne cestine, ale komancove hraji jen na sve zviditelneni a na volice, kteri se v dnesnim globalnim svete s cestinou nedomluvi. Bohuzel lidi bez jazykoveho vzdelani je v teto zemi spousta a jeste horsi je, ze si to tito lide nedokazi priznat. Takze ucte se cizi jazyky, komunikujte s cizinci a nebojte se cizich narodu, nazoru a jazyku!
0/0
31.3.2004 15:52

pepe31

Prznění češtiny
v předchozím příspěvku se mi záhadně ztratila všechna "b" a "i", takže znova: Lepší než zákon by možná bylo vydat nějakou "shůry" posvěcenou a co nejvíce závaznou příručku pro redaktory, moderátory, editory a další pracovníky médií, kteří nesou největší podíl na tom, jak je současný český jazyk znásilňován. Je mi 25 let a svou rodnou řeč mám rád, protože je krásná! Vůbec mi nevadí, že v zahraničí působí směšně, ale vadí mi, když nahlas mluví (a působí směšně) ten, kdo se pokládá za pravověrného čecha (moraváka) a vyjadřuje se hůř než leckterý přistěhovalec. A teď konkrétní případy užití nespisovné a pseudoodborné "češtiny", ze kterých se nejen mně ježí srst: "tahle, tohle, tuhle (horší varianta: tajdlencta, todleto, ...)", "vyselektovat" (připomíná mi to koncentrační tábor), "bude komunikováno" (v současnosti zdaleka nejtupější přejatá vazba z angličtiny), a mnoho dalších. Lidově: je to v gulách a bude hůř!!!
0/0
31.3.2004 14:06

1_130_202_135

Re:
A co tak nechat čas a vývoj, aby i o tom, jaká bude čeština za padesát let, rozhodl bez nějakých stupidních poslaneckých populistických aktivit? Ta naše čeština nikdy nebyla příliš ryzí, germanismy a převzatými výrazy se hemží mnohem více než třeba maďarština. A vůbec se mi třeba u počítače nechce říkat "mezitvář (meziksicht)" nebo "veselý klacek". Já s čistým svědomím používám interface a joystick... A po Marsu jezdí "robot". A vySSavačů jsme se zbavili, ani to nebolelo...
0/0
31.3.2004 14:21

šplouch

Re:
V Maďarsku proběhlo na rozdíl od českých zemí rozsáhlé purifikační jazykové hnutí, které většinu cizích výrazů úspěšně vymýtilo. Co máte proti robotu, je to hezké české slovo.
0/0
31.3.2004 14:36

Reichenberk

Re: Bohatá čeština
Kdosi tady prohlásil slovo robot za přijatelné a zařadil je mezi anglikanismy proniklé do češtiny. Pozor! Jeho autorem je možná největší světový spisovatel Karel Čapek!!! Proč jen možná? Pocházel z malého národa a ten národ v roce 1938 zradili představitelé anglckého národa, na něž tolik spoléhal. A přiklady interface (je zde strašný překlad "rozhraní" - má tu smůlu, že je první ve slovníku) či joysticky nejsou typické. Ale proč používáme kvartál místo čtvrtletí, volejbal, fotbal či basket(bal) místo odbíjené, kopané či košíkové atd. Čeština je živý jazyk, ale nenechme jej ZBYTEČNĚ prznit. Angličtina je vlastně primitivní jazyk. Nemá rody, neskloňuje a částečně jen časuje. A jedno slovo má i 50 významů! A přeložte mi i s výáznamovým zabarvením "kulaťoučké jablíčko". A řekněte mi všechny ekvivalenty pro bába, baba, babka, babča, babička, bábinka, bábule, bábulinak atd. Buďme otevření, ale i hrdí!
0/0
31.3.2004 16:17

m5555

Re: Čapek
> možná největší světový spisovatel Karel Čapek
No to těžko, ani kdyby se neztrapnil patolízalskou podporou Hradu v politických procesech proti legionářům s opozičními názory.
0/0
31.3.2004 17:21

pepe31

Prznění češtiny
Lepší než zákon y možná ylo vydat nějakou "shůry" posvěcenou a co nejvíce závaznou příručku pro redaktory, moderátory, edtory a další pracovníky médí, kteří nesou největší podíl na tom, jak je současný český jazyk znáslňován. Je m 25 let a svou rodnou řeč mám rád, protože je krásná! Vůec m nevadí, že v zahrančí půsoí směšně, ale vadí m, když nahlas mluví (a půsoí směšně) ten, kdo se pokládá za pravověrného čecha (moraváka) a vyjadřuje se hůř než leckterý přstěhovalec. A teď konkrétní případy užtí nespsovné a pseudoodorné "češtny", ze kterých se nejen mně ježí srst: "tahle, tohle, tuhle (horší varanta: tajdlencta, todleto, ...)", "vyselektovat" (přpomíná m to koncentrační táor), "ude komunkováno" (v současnost zdaleka nejtupější přejatá vaza z anglčtny), a mnoho dalších. Ldově: je to v gulách a ude hůř!!!
0/0
31.3.2004 14:04

_Sandstorm_

Hm
To, že komunisti patří do plynu, bych napsal správně i bez zákona.
0/0
31.3.2004 13:53

Sudajev

Re:
Tam patříš spíš ty a tobě podobní šašci.
0/0
31.3.2004 14:29

Fluffy

Re:
 Do plynu ne!
Mozna do Ruska  .......................ale kdyz ani Rusko je nechce
0/0
31.3.2004 14:57

Helene

Re:
Zkuste Kubu, tam ještě berou...
0/0
1.4.2004 8:04

Helene

Re:
Zkuste Kubu, tam ještě berou
0/0
1.4.2004 8:05

René, já a Rudolf

no...
za normalni situace by mi podobny navrh nepripadal divny, ale v kontextu se "zakonem na ochranu prezidenta Benese" a neustalym vlastencenim komunistu (a casti ODS), mesic pred vstupem do EU mi to dost smrdi populismem... co zavedem priste?? Ceske vyvesni stity obchodu? Pocesteni vsech jmen? (no, to asi ne, protoze to by si soudruzi nakakali do vlastniho hnizda... - Ransdorf, Grebenicek, Exner - to jsou echt ceska jmena :o))
P.S. a jeste k te historce o pruvodci v jeskyni - jestlize jdu s nemeckou skupinou, tak holt nemuzu cekat cesky vyklad...
0/0
31.3.2004 13:49

martixy

Populistická nacionální vlna KSČM
Typické. KSČM jede na na nacionální vlně. Získává voliče z nižších sociálních skupin, které se realizují hlavně nacionalismem. Navíc cizí jazyky neumí, závidí ostatním, že je umí a proto tak chtějí uzákonění češtiny. Často se mi stává, že přijdu do obchodu, tam je cizinec, který se snaží domluvit např. anglicky a místo pokusu o domluvu s ním prodavačka vytrvale mluví česky a když zjistí, že jí stejně neporozumí tak řekne něco sprostého o tom,  že aby nakupovali   včeských obchodech, tak se mají naučit česky.   
0/0
31.3.2004 13:22

kestrik

Re: mno, mam za sebou hezkych par tydnu v zahranici (Nemecko,Rakousko,Francie)
ve Francii se tvari, ze nerozumi, ikdyz mluvis anglicky, pri pokusu o rezervaci telefonicky v mezinar.hotelu me s anglictinou slusne "poslali do riri". Na nemce kdyz nemluvis nemecky, tak taky nerozumi. Rakusan ? To je kapitolka napul nacionalisticka,napul zapskly intelektual..... A jestli chce obchod prosperovat, je veci majitele, jestli da prodavacku s jazyk.schopnostmi. Jinak si myslim, ze kdyz nekam jedu, MUSIM SE NAUCIT KOMUNIKOVAT alespon 2 jazyky + par frazi v jazyce zeme, kde jsem hostem. Je to aspon slusnost !
0/0
31.3.2004 14:09

blin

Re:
S Francií, Německem i Rakouskem souhlasím, ale k té slušnosti, co píšeš - platí otřepaná pravda, že kolik jazyků umíš, tolikrát .... Kdo se prostě nedokáže nějak domluvit s jinými - ať už cizinec v krámě nebo ta prodavačka, tak je prostě normální bambula, nic jiného.
0/0
31.3.2004 15:45

ODSakEda

Re:
SOUHLASIM ! (a to i ze zkusenosti v rodine a okoli!...) Pod tohle se klidne podepisi! Nacionalismus zacina u slov a konci u hranic a rinceni zbrani!!!
0/0
31.3.2004 15:08

1_130_202_135

To je skutečně aktuální problém...
Tahle sněmovna zřejmě žije v zemi, kde je naprostý nedostatek skutečných problémů... Máme se všichni skvěle, státní rozpočet se potýká s každoročním přebytkem, firmy shání po celém světě někoho, kdo by šel pracovat na volná místa, studenti dostávají stipendia jen za to, že se zapíšou na universitu, lékaři pracují maximálně 4 hodiny denně a cigarety si zapalují pětistovkami.... A parlament, aby si našel nějakou práci, začal řešit kvalitu češtiny na Nově! Báječná země, kde to žijeme - zemský ráj to na pohled....
0/0
31.3.2004 13:16

_Sandstorm_

Re:
Tak nějak
0/0
31.3.2004 13:55

Klomenda

Ano, ale
, Souhlasím, slovenština, cikánština a angličtina musí zmizet z našeho veřejného i soukromého života. K češtině jako druhý národní jazyk němčinu a třetí italštinu...........
0/0
31.3.2004 12:59

František Koudelka 4.Kyju

Re:
, Jako za protektorátu?
0/0
31.3.2004 13:00

Klomenda

Re:
, Ne jako v baroku..........
0/0
31.3.2004 13:18

Vévoda

Re:
0/0
31.3.2004 13:31

1_130_202_135

Re:
Užitečnější než nějaké vymírající evropské jazyky bude vietnamština a nějaké jihočínské nářečí. Konečně se budeme moci v "našich" obchodech pořádně domluvit!
0/0
31.3.2004 13:10

rudlanka

Boj
Václav Matěj Kramerius bojoval za český jazyk a podařio se mu to .V té době měla být čeština vytlačena němčinou. Dnes jí chce vytlačit angličtina. Nedejme se!!!
0/0
31.3.2004 12:54

René, já a Rudolf

Re:
Dobrovsky taky bojoval za cesky jazyk !!!(odpustme mu, ze svou Mluvnici jazyka ceskeho napsal nemecky :o))
0/0
31.3.2004 13:50

ODSakEda

Eto odvisit ot tego!...
Prave "diky" komunistum, predevsim tech, co "studovali"  VUML v Moskve se zatahlo do CSSR a dodnes i v CR se pouziva jiz bezne..., ale pritom hrozne znejici: TO SE ODVIJI OD TOHO... !!!, spravne je prece: TO ZALEZI NA TOM!!!
  Mnozi ani netusi povod tohoto pro me odporne socialistikeho spojeni! Nejste nekdo odbornik na jazyk? Poopravte me popripade!
 
0/0
31.3.2004 10:56

Helene

Re:
A kdo sem teda zanesl tu příšernost typu "to je o něčem jiném" "to je o tom, že..."? Taky komunisti?
0/0
31.3.2004 11:31

Katoda

Re: Helene čas 11:31
Milá Helene, máš pravdu nikoliv komunisti, ale jistý W. Shakespeare. Mimochodem, proč zrovna "Helene"? Pokud se nepletu, tak česká forma dotyčného jména je Helena.
0/0
31.3.2004 12:53

1_130_202_135

Re:
"...djelo v tom, što..."
tak nějak to přeci bylo - a vo co gou?
0/0
31.3.2004 13:31

Katoda

Re: Eto otvisit...
Souhlas! Mohl bych z rukávu vysypat řadu dalších příkladů. Na vojně se zásoba střeliva ukládala do "sumek". Palivo se nedoplňovalo ale "zapravovalo" (od ruského "zapravljať ťoplyvom"). A co ruské "perestrojka" (česky - přestrojení), chozrasčot (chozajstvennyj razsčot) a tak dále, které se zcela vážně a oficiálně používaly i v rozlase a televizi. Skutečně dojemná inicitiva od pánů komunistických intelektuálů. Jinak to celé považuji za pseudoproblém a ptám se, to nemáte v parlamentu za naše peníze nic důležitějšího na práci vy darebáci? Na druhé straně je ovšem pravda, že ještě relativně nedávno musel být jakýkoliv odborný text prošpikován rusismy. Dnes nemám-li na A4 straně textu alespoň čtyři aglikanismy, začnou nadřízení pochybovat, zda jsem odborně dostatečně na výši, tedy současnou mluvou, zda jsem dostatečně "in". Namísto obilnin požívámu "cereálie", kupujeme "cool" věci, patrně podle hesla , každý vůl má něco cool. V televizi vidím reklamu na "ultimativní" kuchyňský prostředek a já blbec jsem si dosud myslel, že ultimativní může být jen požadavek. Jakých ultimát se od dotyčného kuchyňského robota dočkám, o tom se reklama nezmiňuje. Jenže tuhle národní blbost ošem žádný zákon neodstraní.
0/0
31.3.2004 12:50

ODSakEda

Re: Idealni by bil jeden jazyk na Svete! Bylo by i mene valek!?
Nebo: KOLCHOZ ze?... dodavam jeste
Nebo kdyz jste u tech reklam: DOBRA VODA REGENERUJE. (a tecka!) Ale co regeneruje a jak mooooc???... Nemohou se mylit!
  A co tkhle ceske: NIkdo NEma NIkdy ZAdnou NEchut k NIC NEdelani... Tak co vlastne ma???!!!
  Nebo: NEmam NIc!!! Nebylo by logicke spise: MAM NIC! NEmam-li to NIC, pak mam zrejme NECO!!! Vetsina Sveta takto mluvi a proto z Nemecka ci v Anglie clovek zpocatku pri uceni cestiny, nebo pri komunikaci (take cizi slovo, ale jen houst, at padnou jazykove bariery mezi narody, casto zdroj nacionalismu a posleze i valek!), kdy mu cech neco vysvetluje sice  lamanou nemcinou ci anglictinou, ale se slovosledem dle ceskych zvyklosti..., nechape predevsim ono ceske vicezaporove spojeni!...  ( napr.: ich habe nicht kaine geld...) To jiz na Slovensku mluvi svetoveji , ale logicky, jen cechum to relativne tak neprijde:-) (hej, ja som neni...:-)).
0/0
31.3.2004 15:04

barbudo

Re:
Ovšem v ruštine "zaviseť ot čego" nikoli "od" . Mimochodem o neodvislosti zemí československých hovořil i jistý Masaryk. Nevím, jestli měl VUML ...
0/0
31.3.2004 14:54

ODSakEda

Re:
Mnooo, nedavno byl v TV dokument, ze Masarik podporival celou infrastrukturu mnoha miliardami korun zaostale tusim Ukrajiny ci zakarpatske Rusi (nic prozi pomoci komukoliv, nejsem nacionalista!) (popravte me nekdo) a myslim si, ze ji tim padem hojne navstevoval, a byl tam a dodnes i je (!) take opevovan! Byla zde i zminka o Dubcekovi (typicke ceske jmeno?), ktery casto pobivaj v jiste vladni chate, kde casto i cesti politici pobyvali! Mozna to ma souvislost?! Casto i ja navsteluji Rakousko a jiz nekolikrate jsem automaticky do telefonu ci pri rozhovoru omylem utrousil: a sooo!...
0/0
31.3.2004 15:49

barbudo

Re:
..rozpadá se na více státův neodvislých..Palacký
0/0
31.3.2004 16:12

dobredo

Sice
nejsem příznivec KSČM, ale v tomto s nima naprosto souhlasím. Když slyším obzvlášť na Nově některé redaktory a ty jejich "vokna" "voči" a to "ejkování", je mi jako rodilému Ostravakovi na blití. Nepotřebuji slyšet v TV ostravštinu, ale ani jiné nářečí včetně pražského! V televizi, jakožto i v ostatních médiích se má mluvit spisovně!
0/0
31.3.2004 10:23

ODSakEda

Re:
SE MA a MUSET je velmi rozdilny pojem pane! Jsem take pro vyzvy k reporterum, predevsim, co se nacionalistickeho a zaujateho slovy MY ci u NAS, tyka!   Snat preci napr.: vyhral sportovec ci tym z Ceska a neeee MY!!!... Pak by slo skutecne o nezaujatou zpravu ci reportaz! Nebo dokonce: jiste se mnou VSICHNI souhlaci, ci MY jme urcite proti sexualni turistice atd. atd.... Snat maximalne MNOZI!!! Jinak jde o manipulaci s davem!!!!!!!!! At mluvi laskave tedy jen za sebe, kdyz ne dle vysledku verejneho mineni ke konkretni problematice!
  Toto je horsi nez ona hovorovost! Nejsem vsak pro povinost, ale apel!!!
0/0
31.3.2004 12:16

skoli

Re:
a proc se divas na Novu? to tam jako cekas nejaky intelektualni dusno?
0/0
31.3.2004 13:54

dobredo

Re:
No však na tom, jak kdo mluví už se dá rozpoznat inteligence, a ta  některým nováckým redaktorům (např. Leoš Mareš či Lenka Hornová) asi chybí.
0/0
1.4.2004 11:32

pražák_schweiz

Už tomu s naší "archaickou"češtinou nerozumím!
Domnívám se, že se veřejně, tudíž v TV a rozhlase, na shromážděních a podobně má mluvit spisovně česky!
Něco jiného je humor, estrády, vtipy a domácí hovory - to je naopak obohacení jazyka.
Že něco takového požadují komunisté, považuji za populismus. Dokladem je "malý slovník češtiny" z té jejich epochy:
"myšlénku je třeba tak nějak nanést a ozřejmit"
"obžalovaný se u soudu vyvinil"
"chtěl bych Vám, sou..zi, zmapovat situaci"
"obviněný je na vině"
Přejete si pokračovat? Takové i jiné nesmysly se ale používají i dále!
0/0
31.3.2004 10:21

tuccy

Spisovná čeština...
...je stejně jen výmysl několika lingvistů, kteří to pak vnucují ostatním:)
0/0
31.3.2004 9:42

rado_old

KSČM opět boduje !
Volební preference k dnešnímu dni ukazují,že KSČM dotahuje ODS a procenta stále přibývají.Je vidět,že obyčejní lidé chtějí opět vládu lidu,vládu dělníků,rolníků a pracující inteligence.KSČM musí obrátit kolo dějin a nasměrovat národ ke spravedlivému systému a to je SOCIALISMUS.Musí se svrhnout anarchistická demokracie a vykořisťovatelský kapitalismus.Semkněme se více kolem soudruhů Grebeníčka,Ransdorfa,Exnera či Dolejšího a bojujme po jejich boku za lepší život.
0/0
31.3.2004 9:25

Helene

Re:
Děláš si srandu, nebo to myslíš vážně?
0/0
31.3.2004 10:02

Najdete na iDNES.cz