Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Senátu nevěří 80 procent lidí

Agentura STEM uveřejnila únorové výsledky průzkumu veřejného mínění, který sledoval důvěru občanů v komory českého parlamentu. Senátu vyjádřilo podporu pouze 20 procent dotázaných, sněmovně 36. Zákonodárci jsou oblíbenější u mladých lidí, kteří jsou dobře zajištění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Helene

moloch
Senát je naprosto zbytečná instituce, kterou potřebují pouze odložení politici a neschopní jedinci. Za peníze, které senát prošustruje, by se dalo pořídit něco daleko užitečnějšího!
0/0
22.3.2004 10:44

murjel

Jak mohu věřit,
když senát nemá pravomoc neodsouhlasit zákon. Kdyby zákony mohly být vydány a odsouhlaseny prezidentem až po té, co je odhlasuje nadpoloviční většina (já bych dala 75% poslanců a také 75% senátorů). Nevěřím, když senát nemůže zatrhnout špatný zákon. Po té, co ho vrátí poslanecké sněmovně, aby ho změnila, tak ho poslanecká sněmovna odsouhlasí v původním znění a pošle prezidentovi. Tak k čemu je senát?! K ničemu.
Prezident zákon nepodepíše a vrátí ho poslancům. Poslanci ho znovu odsouhlasí a zákon vstoupí v platnost. Takže k čemu vlastně potřebujeme i prezidenta, když je takto obcházen?! Pakliže prezident něco nepodepíše, pak by mělo platit, že je to neplatné. Takhle si poslanecká sněmovna dělá co chce. Je to vidět. Špidla teď koketuje docela vážně s komunisty a prodal i koaliční partnery. To mají za to, že mu celou dobu pomáhali ožebračit občany ČR!!!
0/0
21.3.2004 17:24

chromozom

Věří, nevěří
To je úplně jedno, jestli mu věřím, nebo ne. I tak je Senát naprosto zbytečná instituce, která stojí stát tři miliardy korun ročně. Ale kam bychom jinak umístili přestárlé itzyky, kteří už nemohou okrádat aktivně?
0/0
21.3.2004 10:08

celtic

Senát
Senát je naše nejkvalitnější instituce, která brání koalici KSČM+ODS.
0/0
20.3.2004 17:48

herulinka

A
co se senátem? Akorát žerou peníze...a taky by mě zajímalo, kde vzali položku mladí zajištění lidé. Pokud tito lidé jsou z průměrných rodin, nebo lépe řečeno jejich rodiče nejsou milionáři, tak asi moc zajištění nejsou. Nemůže si každý dovolit dát dítěti byt a auto jako samozřejmost. A pokud mám byt pronajatý(když se náhodou podaří) nebývá domácí rozpočet tak vysoký, aby se dalo říci, že jsem zajištěná nebo snad bohatá.
0/0
20.3.2004 15:53

Destroyer7

To se mi neche věřit,
že by to procento bylo tak malé. Já myslím, že Senátu nevěří tak 95% lidí. Ti "věřící" jsou pouze a jen členové politických stran sedích ve vládě.
0/0
20.3.2004 7:04

Fluffy

Re:
                 Predbehl jsi me.
0/0
20.3.2004 15:55

AlienDUDE

hele
me je taky tak nejak , pripadam si celkem zajisteny a neverim ani senatu ani snemovne ani slovo az na prstech spocitatelne vyjimky - znam jenom same nespokojene lidi kteri si vesmes preji nove strizlive politiky, mensi dane, jednodussi zakony coz nehrozi protoze to v komunismu nejde takze dete..........  tady verim maximalne jeste tak klausovi nebo buzkovy a to jeste neco
0/0
19.3.2004 23:56

Eduardo_Frei

Senát
Senát si zaslouží mnohem větší důvěru, než má, a především mnohem větší důvěru, než má Poslanecká sněmovna. A zejména by si zasloužil větší pravomoci (např. poslanci by mohli jeho veto přehlasovat třípětinovou většinou, nikoliv jen nadpoloviční, či by k přehlasování presidentského veta byl potřeba souhlas nejen Sněmovny, ale i Senátu, aby nedocházelo k tomu, že určitý zákon je schválen pouhou nadpoloviční většinou poslanců proti vůli Senátu i presidenta a někdy i vlády).
Kryptokomunistická a levicová Poslanecká sněmovna si schvaluje absurdní a nesmyslné zákony (zavedení MDŽ, lex Beneš), ale bohužel není v silách pravicového Senátu tyto zákony zablokovat. Sněmovna ho vždy snadno přehlasuje. Posílení pravomocí Senátu by přispělo k větší vyváženosti našeho ústavního systému.
Je štěstím, že Senát má absolutní veto alespoň k zákonům ústavním, protože jinak už bychom měli Ústavu zaplevelenou množstvím zbytečných novel, které se podařilo Sněmovnou protlačit a které vyhovovaly jen okamžitým partikulárním zájmům jednotlivých stran a jejich členů.
0/0
19.3.2004 21:56

Kaniokova

Senát by měl mít své nezastupitelné místo jako rada starších, ale s lepšími pravomocemi
V dlouhodobě solidně fungující demokracii má senát své nezastupitelné místo, má ovšem větší pravomoci. Poměr solidnich a blbých politiků je v našem senátu myslím i o trošku lepší, než ve sněmovně. Ze má senát u nás takovou popularitu je také tím, že od počátku byl pomlouván, shazován jeho význam. Já si naopak myslím, že za dané situace, s danými pravomocemi nejsou jeho výstupy horší, než ze sněmovny.
0/0
19.3.2004 20:25

OPTIM

Jednoduchá matematika
Myslím si, že v podstatě ani poslancům ani senátorům lidé obecně nevěří. To, co vychází z průzkumu, je jasně zdůvodnitelné: Jsme prostě jedna velká rodina. Takže mezi těmi 1000 dotázanými se těch 200 až 400 najde, kteří mají nějakého příbuzného nebo jinak zpřízněnou osobu mezi poslanci nebo senátory. Odpovídají tomu zhruba i výsledky: poslanců je přibličně dvojnásobek co senátorů, takže získali i přibližně dvojnásobně větší důvěru. Myslíte si, že se moc mýlím?
0/0
19.3.2004 19:43

Cynyc

Senat
Dosavadni praci se Senat ukazal schopnejsim nez Poslanecka snemovna, mely by se mu posilit pravomoci (pravo veta).
0/0
19.3.2004 18:21

ALDEBARAN

pažravý moloch
Jako kdyby nestačil parasitismus molocha, slušně zvaného státní správa. Ještě vykrmovat senát.
0/0
19.3.2004 17:24

karoten

Stejně tak 80% nevěří trafikantům
0/0
19.3.2004 16:44

micronimus

trafikanti
senát je pouze dobrá trafika pro okoukané politiky
0/0
19.3.2004 16:38

Najdete na iDNES.cz