Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ředitel mlčí o šikaně prvňáka

Je to paradox. Rodiče prvňáčka Ondřeje Hammerschicka z Blížejova na Domažlicku se ozvali, když se dozvěděli, že jejich syn se stal opakovaně ve škole terčem fyzických útoků vrstevníků. Teď se celá věc obrací proti nim.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MSB

Bez tlaku na učitele se nezmění nic
Je až trapné číst lamentace některých učitelů a ředitelů nad svou údajnou bezmocí. Možností je celá řada (nahlášení na oddělení péče o dítě, trestní oznámení na samotné šikanující, jakmile jim je 15 let, trestní oznámení na jejich rodiče, pro podezření z trestného činu ohrožování mravní výchovy mládeže, důsledné vymáhání způsobených škod, atd., atd.), chce to jen prostě začít využívat četné legální možnosti, a netvářit se, že se nic neděje. Jenomže ti učitelé většinou vůbec nemají vůli postavit se k problému čelem. Maximálně tak udělají besedu se žáky a jdou si udělat do sborovny kafe. Jsem přesvědčen, že nejprve musí sami cítit tlak, ohrožení atd. ze strany rodičů, a teprve potom začnou tlačit a vyvolávat pocit ohrožení v šikanujících a v jejich rodičích.
0/0
17.3.2004 1:46

cmelak3

nevím čím to je,
ale podporovat stávky učitelů na zvýšení platu je skorem na úrovni koníčka najivního chlapce ve věku 8let.Za mě padla jedna ve škole když se to naši dozvěděli tak druhá doma a už jsem šlapal brázdu.Zlatý časy a ani jsem neměl čas fetovat:-)))
0/0
16.3.2004 15:59

chroustík

On totiž soudruh pan ředitel
možná přijde o odměny, což bude ten největší průšvih, tady pro něj. A bylo by nutné, aby přišel i o místo, protože pokud tohleto nebude, tak pořádek ve školách také nebude.
0/0
16.3.2004 14:53

Fluffy

Ceske skolstvi
Meli pockat az tomu klukovi bude dost nato aby jsi vzal do skoly nuz a vyresil si to sam.
0/0
16.3.2004 14:44

leguan_g

dozor
nechapu jak se vubec sikana muze objevovat, kdyz behem prestavek je dedikovan dozor. Manzelka pracovala jako ucitelka a dokonce musela podepsat ve smlouve dodatek, ktery pojednaval o povinnostech zejmena pri dozoru o prestavkach. Tezko lze ovsem zabranit potyckam, kdyz baby drepej u kafe nebo se drbaj o radiatory na chodbe. Skolu by ti rodice meli zalovat presne tak jak popisuje huhu007 par prispevku nize.
0/0
16.3.2004 13:39

THE-CORNHOLIO

poetická jarní báseň
My jsme lidi od Škromacha,
 známe Špidlovo okolí,
všichni lidem kradem prachy,
až z toho máme mozoly.
0/0
16.3.2004 12:43

vosanek

škola
Abych připravil svého syna na podobné situace, dal jsem ho od pěti let do sportovního oddílu karate a již několikrát v první třídě měl potyčky s cikánem, který ostatní šikanuje (ten včera prý dostal ředitelskou poznámku , a vždy když dostane pěsti od mého kluka tak je na měsíc-dva klid. A co na to paní učitelka? Prý dělá dobře. Matka tohoto cikána dokonce přišla do školy s celým příbuzenstvém vyřizovat si účty – protože někteří děti holt se nenechají mlátit a okrádat jejim Patrikem a taky že prý ho učitelka špatně vychovává - ona na to nemá čas.
Do zvláštní školy tyhle děti bez souhlasu rodičů poslat nemohou, a ve třídě omezujou ostatní děti, učitele musí každou chvíli řešit podobné situace na úkor výuky. Ve školách bohužel chybí autorita, pro nás byl ředitel školy bůh. Štve mně to, ale nemám finance na soukromou školu, kde podobných problému je méně.
Nejsem rasista, ale cikáni jsou stejní jako politici - pouze jeden z tisíce je slušný.
0/0
16.3.2004 11:29

Pan_Vojtisek

Re:
Jestli si myslite , ze sikanu provozuji pouze cikanske deti, jste naivni. Mimochodem vzpominam si, ze na moji ZS byl nejtyranejsi zak prave cikan, pro svou odlisnost dostaval sadu vicemene kazdou prestavku
0/0
16.3.2004 11:36

vosanek

Re:
Je mi líto, že z mého příspěvku vyplynul tento závěr, jen říkám co mam na srdci zrovna teď a s čím jsem se osobně setkal můj kluk. K šikanování jsou nakloněny více děti, které vychovává ulice a ne rodina, což musím souhlasit nejsou jen cikání.
0/0
16.3.2004 11:47

noky

Re:
mate pravdu, mam svagrovou ucitelku I stupne v Karvine. A vim jak dokazu maly cikani sikanovat spoluzaky a hlavne ucitele, jak musi resit problemy ktere ze skolou nesuvisi a nik im nevi pomoct.
0/0
16.3.2004 13:14

huhu007

Vážení rodiče
... když bojujete za práva svého syna, děláte dobrou věc. Aspoň se mu budete moci podívat do očí. Co se týče praktického postupu: 1. je třeba si sehnat lékařské potvrzení a potvrzení, že u Vašeho syna došlo k psychické újmě u dětského psychologa. Lépe dojet hodně daleko, aby nemohly posudek ovlivnit případné známosti. Poté podat trestní oznámení na ředitele školy a to za ublížení na zdraví z nedbalosti - ředitel totiž porušil důležitou povinnost vyplývající ze zákona - měl totiž žákům o přestávce zajistit kvalifikovaný dozor, což se nestalo, tím způsobil, že se mohli uplatnit šikanující žáci, kteří sami nejsou trestně odpovědní. V případě, že máte další podrobné informace i o jiných dnech, kdy šikanování probíhalo, je nutné podat trestní oznámení i na učitele, který vykonával příslušný dozor. Dále by bylo vhodné poradit se s advokátem - opět je potřeba nějakého renomovaného právníka - nelitujte peněz - a domluvit se s ním, jakou výši škody za zdravotní a psychickou újmu dítěte, kteoru budete požadovat po škole. Navíc bych podal stížnost na onoho vyšetřovatele, který Vám hrozil tou pokutou - v Listině základních práv a svobod je jasně deklarována svoboda projevu, o tom, co jste slyšeli od svého syna i o tom, jak jste upozorňovali zástupce školy na možnost šikanování máte právo mluvit v plném rozsahu - vyšetřovatel se tedy mohl dopustit trestného činu vydírání - rovněž bych se poradil s advokátem. Všechny důležité schůzky a telefonní hovory si nahrávejte, nikam nechoďte beze svědků.
Teď už máte jedinou možnost, a tou je dotáhnout to do konce.
0/0
16.3.2004 11:03

gigigi

Chudák kluk,
určitě bych ho dal do jiný školy. Řediteli bych ještě mezi čtyřma očima nakopal prdel. A s vyhrožováním přiblblejch policajtů bych si moc nelámal hlavu. Několik vyšetřovatelů znám ze svého okolií a jsou to vopravdoví tupci.
0/0
16.3.2004 10:08

THE-CORNHOLIO

Policie řeší nějakej případ?
No to je mi novinka, jak můžou úplně vymatlaný policajtský mozky něco vyřešit! Neuměj zadržet spoutanýho a možná i svoji moč.Tenhle chat bych vytisk a poslal jako voběžník na policii a do vlády, parlamentu a na radnice, ať si ta holota přečte, co si vo nich myslej normální lidi.
0/0
16.3.2004 9:50

Vansy

Údiv
Ředitel se snaží takovouto šikanu zamést pod koberec a za pár let se bude divit, až ti hošíčci pobodají jej nebo jiného učitele.
0/0
16.3.2004 9:27

THE-CORNHOLIO

Re: A budou vyvěšený černý vlajky
0/0
16.3.2004 9:51

gabul

.
Těm harantům, co to udělali tomu klukovi, bych z fleku vrazila na místě pár facek a být jejich rodičema, udělám to samé, parchanti. Teta je učitelka v malém městě a veškeré pokusy o šikanu likviduje pár přesně mířenýma již v zárodku, kupodivu si na ni ještě nikdy nikdo nestežoval a je to nejoblíbenější učitelka na škole, protože se angažuje jak ve škole, tam mimo ni, tahá děcka ve volném čase po výletech, bazénech a ještě i naučí.
0/0
16.3.2004 8:58

gabul

Re:
jo a učí tam už 12 let
0/0
16.3.2004 8:59

ples

Re:
 Když jsem byl na škole, taky se spousta věcí řešila ručně. A nevadilo to ani nám, ani rodičům. Ti nám spíše ještě přidali. Ale dnešní doba je poněkud divoká. Jenom učitel zvýší hlas, už aby se bál, že ho rodiče sjedou. Taky by se mi nelíbilo, kdby moje kluky někdo bil. Ale mám ten pocit, že zatím není potřeba. A o tom to asi je. Chovat se tak, aby trestů potřeba nebylo.
0/0
16.3.2004 9:03

gabul

Re:
jo, já jsem dostala ve škole jen jednou, ukazovátkem, pak už nikdy, už jsem byla hodná holka:-) Taky by se mi nelíbilo, kdybych věděla, že moje děcko učí rapl, který mlátí i ostatní kvůli každé kravině, na druhou stranu, jeden lepanec po zadku udělá mnohdy víc než nějaké popotahování po ředitelnách apod
0/0
16.3.2004 9:07

Džura - hrdina Pamíru

banánový stát
PRASE je slabé slovo.
0/0
16.3.2004 8:52

ples

Není to tak jednoznačné...
...jak to na první pohled vypadá. Jako rodič druháčka a budoucího prvňáčka mě představa šikany takhle malých dětí děsí. Jejich možnost obrany je jenom v tom, že to oznámí řediteli a rodičům. Ale co může udělat ředitel? Nejvyšším trestem je ředitelská důtka nebo dvojka schování. Ale co si takový grázl, který nemá úctu k druhým bude z takově prkotiny dělat? Jeho rodiče na něho zřejmě nestačí, takže ani trest za toto "potrestání" mu zřejmě nehrozí. Promluva do duše je zřejmě zbytečná. Zákony vyrobené našimi poctivě pracujícímí poslanci nestačí ani na tuto prkotinu. Viník nesmí být ani vyhozen, porušilo by se tím nejspíš právo na vzdělání,. které je každému přiděleno zákonem. Protože, jak je napsáno níže, kdyby byla možnost viníka vyhodit, nikdo by ho nepřijal. Ale on by se potom nemohl vzdělávat. Myslím, že jediným řešením na školách je prevence. A to pořádná. Mluvit, mluvit, mluvit. A nebát se. Myslím tím teď  ředitele. Zamést to pod stůl a bát se zveřejnění je ten nejhorší krok. To prtě bude mít trauma celou školu. Tento konkrétní případ opravdu svědčí o špatné práci školy. Šikanování trvalo déle, nebylo řešeno, a když se to otevře, je jedinou starostí, aby veřejnost věděla co nejméně. Další důvod, proč bych změnil zákon o tom, že se nesmí zveřejňovat jméno nezletilého viníka. Kterej vůl tohle vymyslel? Rozmázl bych to právě co nejvíc. Ostuda, odsouzení v největší míře. Na mladé platí právě jenom jedno...odsouzení jejich vrstevníky. Když je přestanou obdivovat jejich kamarádi a kamarádky.
 Druhou věcí je to, jestloi rodiče opravdu udělali vše, co měli. Já bych šikanu nahlásil všude, kam to jenom jde. A to už po prvních zjištěních. Potom by se ředitel nemohl vymlouvat na to, že o tom nevěděl. Policie by tomu dodala vážnost. Sociálka by se podívala na výchovu v rodině. Místní plátky by mohly udělat pěknou ostudu. Když to tak čtu, moc možností rodič nemá. Vyměnit školu, ale to by se mohlo stát, že ji bude měnit 2x ročně.
0/0
16.3.2004 8:51

MSB

Na místě rodiců bych školu žaloval o náhradu nemajetkové újmy
Myslím, že dokud rodiče nazačnou jménem svých šikonovaných dětí žalovat školy o náhradu nemajetkové újmy, a dokud za šikanu ve školách nezačnou přicházet o místo lidé, jejichž pracovní náplní je na děti během pobytu ve škole dohlížet, tak se nic nezmění. Teprve až začnou školští pracovníci brát pouze základní platy, protože zbytek půjde na odškodnění šikanovaných, a až jim začne hrozit ztráta zaměstnání, přestanou se školské odbory zajímat jen o výši platů, a o to zda jich bude 13, 14, 15 nebo 16, a začnou se také zajímat o bezpečnost ve školách a začnou iniciovat příslušné zákony. 
0/0
16.3.2004 7:57

JJe

Re:
Bohužel u nás vysouzené náhrady za újmu jsou směšné, pokud vůbec jsou přiřčeny. Dokud se tohle nezmění, tak se budeme setkávat s lajdáctvím a neplněním (nebo nedbalým plněním) povinností na každém kroku.
0/0
16.3.2004 8:28

MSB

Re:
Částečně s Vámi souhlasím, ale jsem optimista. Soudy již myslím pochopily, že odškodnění 50.000 Kč za usmrcení matky není odškodněním, ale výsměchem pozůstalým. V poslední době se situace znatelně zlepšuje a například Romce, kterou odmítli zaměstnat s poukazem na její romský původ, soud přiznal (a dle mého názoru zcela po právu) odškodnění ve výši 240.000 Kč. Myslím, že šikanování dítěte, s ostříháním obočí, bitím atd. rozhodně není o nic menší zásah do osobnostních práv. Jak jsem již uvedl, kdyby to bylo moje dítě, se žalobou na školu bych vůbec neváhal.
0/0
16.3.2004 10:09

miciangora

Re:
tady nejde ani o těch pár korun jako o ostudu školy, následně úbytek žáků a tím pádem i úbytek dotací.Žádné další zákony nejsou zapotřebí, když nebude koho učit, nebude ani práce pro učitele, tím pádem žádné platy.
0/0
16.3.2004 8:44

Jen Aby

Re:
Rodičům bych chtěl vzkázat:
- zažalujte školu
- založte na škole radu školy a ta pak ať zváží, jestli pochybení ředitele nebylo tak zásadní, že by měla navrhnout jeho odvolání
- požádejte policii /na vědomí to dejte inspekci ministra vnitra/, ať Vás nezastrašují, nebo dáte podnět k přešetření jejich postupu,  protože je Vaším právem se k věci svobodně vyjádřit
0/0
16.3.2004 8:45

zab1

Re:
Já bych vám chtěl vzkázat, že je otázka, zda šlo o zastrašování, či upozornění před možnými následky jejich chování. Nevím, jak to celé bylo,ale jen na základě výpovědi šestiletého dítěte kontaktovat novináře a obviňovat kdovíkoho? Je potřeba vědět, že ten někdo se bude třeba i bránit a třeba právem, víte? Každopádně informovat ředitelství školy by pro mě byl logicky první krok. To se podle všeho nestalo. Hysterie proti učitelům pokračuje. Nevím, ale asi by bylo nejlepší tuto profesi zrušit, stejně učí jen nevzdělaní zamindrákovaní sadisti nenažraní, líní, lidský odpad. Jen by ubylo na iDnesu asi 5 článků týdně, jinak nic.
0/0
16.3.2004 9:08

Dittule

Re:
Člověče, co to sem píšete? : ale jen na základě výpovědi šestiletého dítěte kontaktovat novináře a obviňovat kdovíkoho? To si snad myslíte, že si kluk to obočí ostříhal sám???
0/0
16.3.2004 13:25

Josef7

Pohled z druhé strany
Jsem ředitel jedné základní školy. Zrovna nedávno jsme řešili problém zavánějící šikanou. Víte jaké má škola pravomoci? 1. Máte vůli věc řešit a nezametat pod koberec. 2. Chcete potrestat viníky a ..... ejhle. zjistíte, že viníka nemůžete vyhodit ze školy, nemůžete poslat na vyšetření k psychologovi, nemůžete potrestat vůbec, pokud se šikana stala mimo vyučování /například před školou/, prostě nemůžete skoro vůbec nic. A když se proti vám postaví rodiče viníka - a to je skoro vždy, ještě to odnesete! Hlavní problém je ve špatných zákonech - rodiče by měli být odpovědni za přečiny svých dětí - to se ale vůbec nedodržuje, že páni soudci a policisté! Doporučoval bych možnost odejití viníka ze školy, ať si rodiče hledají jinou školu. Každý správný ředitel si rozmyslí vzít do školy "lumpa". Dále jsem pro snížení trestní odpovědnosti na 12 let  - v tomto věku si žáci jsou moc dobře vědomi, co mohou a co ne.
0/0
16.3.2004 6:50

taky občan

Re: Máte pravdu
"Pláčete ale na ąpatném hrobě". Drtivá větąina těch sluąných rodičů chápe problém bezmocnosti ąkoly stejně jako Vy a velmi jim to vadí. On je to prý také jeden z hlavních problémů ( kromě platů) proč odcházejí schopní učitelé ze ąkolství. Mám několik znamých vystudovaných učitelů, kteří právě kvůli tomuto problému odmítli učit. Co kdyby např. odborový svaz pracovníků ve ąkolství, či jak se to jmenuje, řeąil místo v podstatě neřeąitelné platové otázky (peníze prostě jaksi nejsou ) např. pracovní podmínky. A to je o těch ąpatných zákonech. Tady by byla naprostá podpora veřejnosti. Ale ono to tak vypadá, ľe větąině pracovníkům ve ąkolství tato situace nevadí.
0/0
16.3.2004 7:12

Sudajev

Re:
Hele říďo nevím v jak velké obci řediteluješ, ale kdo chce toto dělat měl by si autoritu umět získat a to i u rodičů.
0/0
16.3.2004 7:48

papazian

Tady už nejde o autoritu
Nesouhlasím s Vámi v kontextu chabých zákonů, které vytváří podmínky pro autoritu (nikoli autoritářství) ředitele a vůbec pedagogického sboru jako takového. Už např. vyhláška o odměňování vzdělaných lidí je žalostná (netýká se jen učitelského stavu) a což jiné zákony, které by asi  veřejné školství po vzoru nemocnic některých krajů  měnily nejraději na a.s., za účelem jejich následného zavření. Pak bude i po šikaně a její nemožnosti ji aktivně řešit. Obdivuji ředitele škol, že za těchto podmínek vůbec jsou ochotni ředitelovat a učitelé učit!
 
 
 
0/0
16.3.2004 7:58

Canadian

Re: SUDALEV
Ty jses ale vul!Prestan sem psat a jdi treba kydat hnuj.Dik!
0/0
16.3.2004 7:59

taky občan

Re: Trochu vedle ne ?
Většinou se pěkně trefuješ do tématu, ale tady jaksi mimo. Rodiče dětí co provádějí šikanu většinou sami potřebují výchovu, ale už je pozdě. Místo aby autoritu školy podporovali většinou ji ještě podkopávají. V současném právním prostředí (česky bor..u ) je v takové situaci škola v podstatě bezmocná. Většina rodičů těchto rozmazlených parchantů šikanujících okolí při jakémkoliv trestu nad právní rámec ( třeba mu dát pár facek, nebo jen vykázat ze třídy ) je schopna dát učitele k soudu a soud vyhraje ! U těchto "dětiček" je každá domluva marná. Jak tedy sjednat autoritu ?
0/0
16.3.2004 8:04

miciangora

Re:
alemůže, kočičko, může.Učila jsem na ZŠ angličtinu a lapla jsem jednoho grázlíka - známou firmu, jak týrá nějakýho malýho chlapečka..Tak jsem ho chňapla, a zavolala jsem všechny děti a řekla jim, že ho budu držet a že každej, komu kdy ublížil ho může poraštit - rukou. No, ty bázlivější děti si do něj jen tak ťukly, jiné ho práskly pořádně..nesmělo se do obličeje. Pak jsem jim řekla, že  je nutné, aby překonaly strach a sjednotily se a když se takový grázlík vyskytne, domluvily se a zřezaly ho společně.Víc jak jednou to nebude potřeba.Kluk mi pochopitelně vyhrožoval..no měl smůlu, řekla jsem mu, že až ho hytnu přístě, tak, že ho zřežu já, aby viděšl, jaký to je být slabším, co ho mlátí silnějším a podát žalobu na jeho rodiče pro zanedbávání povinné výchovy a  soud jim ho odejme a chlapec půjde do pasťáku..takže, buď se zklidní a soustředí se na uzčivo, nebo si ho podám. No, chvíli se vztekal a pak z něj byl docela fajn kluk.Dokonce mě pak vyprovzel na autobus a nosil mi tašku..prostě..včasný zásah dělá divy...ale vy jste mužskej, že..takže dokud nikdo nezmlátí konkrétně vás, tak zajisté nebudete dělat nic.
0/0
16.3.2004 8:42

Raser

Re:
No uprime jste mela stesti, ze ten kluk nebyl uplne zkazenej. Horsi scenar by vypadal tak, ze by chlapec bezel za rodicema, ti za pravnikem a mela by jste na krku omezovani osobni svobody, vyhrozovani, podnecovani k nasili atd... a to vsechno na hornich hranicich sazeb, protoze by se jednalo o nezletilou obet. Myslim, ze jste nepochopila, na co si ten reditel stezoval, totiz kdyz musi jit proti hajzlikovi a jeho rodicum, kteri v nem uvidi andilka i kdyby sikanoval celou skolu, tak nevi (!!!!!) jak to resit a ne ze nechce. Libi se mi ale vase rada vychovat kolektiv, aby se proti takovym sjednotil a nebal se se branit. Pridal bych dalsi i kdyz neurcitou: na tuhle tematiku existuji odbornici specialne skoleni pro pripady sikany - napravu utocniku, obeti i kolektivu (vetsinou je na vine cela trida, protoze nepomohla slabsimu).
0/0
16.3.2004 11:06

miciangora

Re:
no vždyť..a taky jsem ji  neustále omílala , že NIKDO  není úplně blbej, zkaženej a podobně a že na ÚPLNĚ KAŽDÝM je něco dobrýho..šlo to tak daleko, že vždycky přišel k tabuli žák a  napřed jsem řekla já, co se mi na něm líbí..třeba, že je hodnej, uší se, hezky kreslí, má hezké písmo..atd. a pak říkaly děti, co se jim na něm líbí..a na každým se něco hezkýho našlo..a děti se pak na sebe dívaly úplně jinak.No, nemyslím si, že by chlapec něco doma říkal, tohle je vesnická škola a tak by chlapec nespíše dostal doma "přidáno"
0/0
16.3.2004 13:53

Tipata

Re: A co sociálka?
Chtěla bych jen dodat, že je tu ještě jedna možnost a to přímo ze zákona. Škola má přece také ohlašovací povinnost, takže prostě pachatele i s jeho rodiči nahlásit na Oddělení péče o dítě ať tam provedou šetření a je to. Zanedbání péče a výchovy je dost patrné. A řešit to tím, že kluka zavřete do pasťáku je kravina, tam se naučí být ještě větším sígrem než je teď. Stačí pak poslat k psychologům celou rodinu a dohled nad dítětem. Takhle to aspoň vidím já, studentka sociální práce.
0/0
16.3.2004 10:41

přednosta,

Šikana v první třídě - dost brzo.
Proti šikaně se musí vést boj od prvního okamžiku jak se objeví. Myslím si , že teď to již není první okamžik. Přesto kantoři by měli mít jednoznačně rozumově navrch a měli by být schiopni tyto jedince přesvědčit vychovat atd. Exemplární tresty nemám rád , ale v tomto případě by pomohly řešit situaci. A uvažovaná ředitelská důtka ?? To je podle mne na odvolání ředitele.  Nechápe co hájí na své škole.
0/0
16.3.2004 6:37

veselak1

Může za to ředitel
Osobně bych zažaloval ředitele školy za zanedbání povinností. Pokud je mu hlášena šikana, nesmí ji zanedbat. Navíc školský úřad či ministerstvo školství asi spí, jelikož ten ředitel už nemá co ředitelovat, ba ani učit.
0/0
16.3.2004 6:04

papazian

Re: Jakou povinnost máte na mysli?
Podle mne nelze takto jednoznačně soudit, pokud se blíže neseznámíte s českým právním prostředím, který nejen zde je na špatné úrovni. Právní prostředí vytváří jednak právní normy, ale také jejich faktické fungování (aplikace) u policie, zastupitelství a soudní praxe.  Ředitel ani učitel není obvykle prvořadě právník, aby byl dokonalý v právních úkonech, ostatně kdyby byl právníkem, už by ve školství ani nepracoval (za ty žebrácké mzdy podle vyhlášky státu, kde stát říká, nakolik si cení kvalifikované práce nejen ve školství). Pokud vyhláška nezvýší cenu práce  o násobky, o lepší kvalitě si můžeme nechat jen zdát! Jinak pochopitelně vše je o pěnězích, ale také nejen o nich.
0/0
16.3.2004 8:03

veselak1

Re:
jakou povinnost mám na mysli? Řediteli školy byla šikana rodiči oznámena a on nic neprovedl. Nechal to běžet volně dál. Tomu říkám zanedbání povinosti.
0/0
17.3.2004 7:24

lemax

Dalsi budocuci adept na zabiti ucitele?
Jak je videt tak ve skolskem suystemu se po 1989 vlastne nic nezmenilo. Jsme stale pred 1989 ve skolach a jejich zamlcovacich taktik. Shodou okolnosti nedavny pripad smrti ucitele ucnem. Pani (nebo soudruzi) ucitele, myslite si ze to nema nic z daleko spolecneho nebo zase ta vase ucitelska demokracie, "na me skole vse v poradku"? Za jakych podminek? Tohle urcite neni jediny pripad v soucasnosti, co se deje na nasich skolach.Opet pracuje a je to stale prekvapenim u mysleni ucitelu, ve kterych ocekavame nejvetsi serioznost a spravedlivost vuci nepoctivcum. To neni me dite. Vzdyt se zase tolik mnoho nestalo, ze. Ale stalo se v pozdejsi letech daneho zaka, pokud mu skolsky sbor nepomuze a nevyradi vinika ze skoly. Budte rad pane reditely, ze se tak nic nestalo. Stacil nedopatrenim pad na hranu skolske lavice a uz by se stalo. Kdo z vas ucitelu vi jak prochazel zakladni skolou ucen co zabil sveho ucitele? Vzdyt prave v zakladni skolu stavite vy character maleho cloveka. A jak to udelate tak se vam to vraci. Pokud podobne pripady zustavaji bez odezvy a to jen proto, aby se o nasi skole moc nemluvilo verejne tak bych chtel videt statisku mladictvich co jsou za mrizemi. Takovy chlapec a podobny co mu bylo ublizeno bez odezvy podpory ucitelu v dane skole, tak takovy chlapec, aby nebyl znovu sikanovan vam prestane do skoly chodit. Co nahlasi ucitel rodicum? Ze jejich dite je zaskolak a proto mu navrhuje ucitelskou dutku misto toho aby zjistil co je v pozadi. Proc to delat, nebudeme sirit nejake spatne veci ne verejnost. My jsme a budeme ta nejlepsi skola v okrese, ktera nema problemy a nebude mit! Rodice ve skolach nejsou a tak to nemohou videt a slyst jak to chodi, to opravdu zalezi na vas ucitelich. Ted muze byt problem toho prvnacka i jinme skole, pokud zaci budou vedet od rodicu, kdo to je. Nebo si nepamatujeme heslo, to je zalovnik tak se snim nebavte. To taky nebude pracovat. Mnoho bylo a je pripadu a to ruku na srdcr, kdy jste radi, ze dany skolni darebak opus
0/0
16.3.2004 3:22

p_kosta

Re:
Rozhodně musím nesouhlasit, že se od roku 1989 nic nezměnilo. Naopak. Dnes je školství podstatně horší a bude ještě horší. Před rokem 89 měl učitel přece jen nějaký respekt u rodičů. Dnes žádný respekt neexistuje a pokud má učitel snahu napravit špatnou výchovu dítěte, za kterou jsou mimochodem odpovědní rodiče, tak je rodiči napadán. Ústně, v tisku i fyzicky. A když překoná obavu z rodičů, tak ho zasekne ředitel, který se bojí o své místečko. Je to tak. Manželka řešila šikanu na základní škole a ředitel ji v tom "dobrými" radami pmáhal. Jedna z rad: Hlavně opatrně. Je to vnuk pana XY a to je moc silná rodina. Manželka naštěstí školu opouštěla a tak neměla důvod přestat případ řešit a vše dopadlo tak, jak mělo. Ale je třeba si uvědomit, že ryba smrdí od hlavy. A také platí, že šéf se pozná podle toho, jaké si vybere spolupracovníky. To znamená, že pokud učí na školách pakáž, tak za to ve velké míře může ředitel.
0/0
16.3.2004 15:07

AlzbetaHansen

A co takhle
A co takhle zažalovat ředitele školy, učitele, a školního inspektora za zanedbání povinnosti ve škole? Když by na učitele spadla trestní zodpovědnost za ůjmu, způsobenou dítěti během pobytu ve škole, to by se příště jinak snažili o bezpečnost dětí.
0/0
16.3.2004 1:18

Sudajev

Re:
To nikdy neprojde, na pořádný věci tahle vláda nemá čas, z toho by jim penízky nekapaly, tak co by se snažila.
0/0
16.3.2004 1:22

AlzbetaHansen

Re:
Proč na to potřebujete vládu? Na zažalování učitelů, ředitele školy, a školního inspektora v tomto případě podle mne stačí advokát, případně k tomu ještě tisk, ochotný podílet se na propagaci causy.
0/0
16.3.2004 5:39

Sudajev

Re:
To by na to musel být nějaký zákon, jinak se to zvrhne ve válku advokátů, ale ničeho se vcelku nedosáhne.
0/0
16.3.2004 5:46

Sudajev

IMO
Být to můj kluk tak tomu ředitelovi rozmlátím ksicht, že by půl roku cucal polévku brčkem, aby věděl jaký to je.
0/0
16.3.2004 0:58

Jirka Š. Svejkovský

Re: IMO
 Vy být můj kluk, mlátím vás čtyřikrát denně. Možná byste přestal s těmi výkřiky do tmy zavánějící hnojem.
0/0
16.3.2004 8:53

Najdete na iDNES.cz