Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Číhalík se vzdal kvůli orchidejím děkanátu

Čestmír Číhalík se vzdal postu děkana na Lékařské fakultě Univerzity Palackého. Na Novém Zélandu dostal pokutu kvůli orchidejím. Nejsem zloděj ani pašerák, hájí se v rezignaci. Odstoupil těsně před zasedáním akademického senátu, který měl rozhodnout o jeho osudu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jirha

Udělal jediné co mohl
Pokud porušuji vědomě zákony doma pak proto že chci poukázat na něco co není v pořádku (pokud nejsem podvodník zloděj nebo vrah). V cizině ale striktně ctím jejich zákony protože je prostě nevhodné pro mne jako hosta porušovat něco co oni sami dodržují.
To že odstoupil byla jediná rozumná věc kterou mohl udělat. Osoba která chce jiné učit nesmí sama takto pochybit. Z toho druhého (ochránce životního prostředí) mi pak už jde skutečně hlava kolem.
0/0
10.3.2004 17:47

rykan

Media sou na ...
Media uz nemaj o cem psat a tak se chytaj uplnych kravin - treba to ze si nekdo nelegalne utrh par orchideji a to jeste nekde na druhym konci sveta. Udelaj z nich paseraky a pak je kvuli tomu vyhodi z prace. Hm doufam, ze o me psat nebudou (a zvlaste ne tady na idnes). Nevim proc plati: dobra zprava=zadna zprava. Pak si vsichni mysli, ze sme uplne v prdeli a radsi vyskoci z vokna nebo se polejou benzinem .
0/0
10.3.2004 15:51

malinak

Děkana Čihalíka považuji za slušného člověka
Navzdory skutečnostem i navzdory této diskuzi. Udělal chybu a zaplatil za ni. V tomto státě jsou tisíce těch kteří nikdy funkci neopustí, pokuty neplatí a my je sborově oslavujeme (např. Vladimír Železný)
0/0
10.3.2004 14:03

antix

Re:
já pana Číhalíka nechci a nemůžu odsuzovat, udělal osudovou chybu, za kterou platí. Jen nemůžu pochopit jeho naivní snahu stále a stále dokazovat, že nic neudělal a že nepoškodil jméno univerzity! Vždyť přece jeho jmého je s UP těsně spjato, a i když byl na NZ soukromě, ten přestupek prostě udělal i jako děkan LF, a té udělal špatnou reklamu po celém světě. Je to smutné, velká osobní tragédie a konec kariéry, a proto by mu neměli lidé svými nenávistnými příspěvky jeho složitou situaci ještě ztrpčovat. Nesuďte, abyste nebyli souzeni...
0/0
10.3.2004 14:21

Kenneth 706

Re:
 Souhlasím s Vámi! Je tu spousta jiných a mnohem horších! (V. Železný je jedním zářným příkladem - větší snahu vyhýbat se soudům pamatuji snad už jen u Grebeníčka seniora)
0/0
10.3.2004 15:36

Karel Cechak

Re:
Toho pana neznam, ale zachoval se jako chlap.Udelal chybu a zaplatil za ni. Naprosto souhlasim s ostatnimi, ze lidi jako Zelezny a 100ky dalsich se budou drzet u koryt za kazdou cenu
0/0
10.3.2004 18:18

jojoj897

a proč se ten blbeček nechal hospitalizovat v nějaké utajené nemocnici?
a jak je vůbec možné, že nějaký přiblblý děkan si "jde lehnout" do nějaké utajované nemocnice (tvrdila jeho žena) - je možné, že by nějakého obyčejného občana (ale NEzloděje) přijal nějaký "špitál" bez doporučení obvoďáka? nebo je to zase o korupci a tunelování? a proč to neřeší naší líní státní ouředníci    
0/0
10.3.2004 0:01

Brblal

Re:
Utajená nemocnice znamená, že si nepřál, aby někdo troubil veřejnosti, kde je. Ani obvoďák (pokud ho tam poslal) nemůže vykládat novinářům nic o zdravotním stavu svého pacienta ani kam ho poslal na hospitalizaci, pokud s tím pacient výslovně nesouhlasí.  Nechápu jak sem mícháš korupci nebo tunelování, seš zjevně zcela mimo. Státní úředníci i lékaři jsou  povinni chránit jeho soukromí a ne se nechat uplácet novináři a porušovat tak své povinnosti.
0/0
10.3.2004 14:20

GhorX

Re:
Opravdu velmi by mně zajímalo, na základě čeho jste dospěl k závěru, že byl pan Čihalík hospitalizován na základě vlastního přání a nikoliv na základě žádosti praktického lékaře.
0/0
10.3.2004 17:03

Džura - hrdina Pamíru

tak on neví
Nikdy bych nechtěl studovat na škole, kde mi chce nějaký děkan s 5 tituly Judr Mudr DRSc CSC ing vykládat boží pravdu a porušovat přitom zákony jiné země. Každé hovado, které chce někam vycestovat, si musí nastudovat platné vyhlášky a zákony dané země, jinak ať táhne do prdele. Tady nejsme v cirkuse, kde může každý zdůvodnit všechno - kdyby takových děkanů porušujících zákony přírody bylo sto, byli bychom   všichni v rici, jak správně vyhodnotil major Haluska.
0/0
9.3.2004 23:24

Brblal

Re:
Nauč se aspoň psát správně akademické tituly, aby nebylo na první pohled vidět, že máš sotva základní vzdělání. Už vidím, jak studuješ zákony a vyhlášky země, kam jedeš na dovolenou, protože to by znamenalo prostudovat v daném jazyce tisíce dokumentů. Ani právníci v té zemi nemají všechny zákony a vyhlášky nastudované, natož pak nějaký turista. Ani u nás nesmíš např. sbírat houby v chráněnné krajiné oblasti a přitom to řada lidí dělá. Zrovna tak se běžně porušuje silniční zákon a celá řada jiných zákonů a vyhlášek už jenom proto, že jich je tolik a není v moci jednoho člověka je všechny znát. A to ani nemusím strčit nos za hranice ČR.
0/0
10.3.2004 14:10

el hombre

Re: Hloupý major Haluška z Pamíru
Je vidět, žes nikdy na žádné VŠ nestudoval, protože takové sprosté bláboly jako tady předvádíš, by totiž nevysmolil ani podprůměrně inteligentní student VŠ. Říkáš, že každé hovado, které chce někam vycestovat, si musí nastudovat platné zákony a vyhlášky dané země - to má být vtip? Ty sám takřka jistě neznáš ani zlomek platného práva naší země (zjevně nejsi právník jako já protože jinak bys takovou blbost nevyblil) a to ani předpisy týkající se vývozu a dovozu chráněných druhů rostlin a živočichů, natož úmluvu CITES a po ostatních chceš detailní znalosti cizího práva - mimochodem můžeš mi říct, když jsi tak chytrej, kde se dopídím aktuálních textů novozélandských zákonů (a to i na netu)? Sám jsi hovado (nebo spíš lopata) a táhni do pr... sám. Ale docela jsi mě rozesmál - představa, jak před létem stojí před chorvatskou, italskou nebo řeckou ambasádou tisíhlavé fronty Čechů, kteří se pokoušejí dostat se k jejich právním předpisům.... Super! Média mají okurkovou sezónu, tak naše bulváry MFD a LN vytáhnou případ přestupku dvou Čechů na N. Zélandu a najednou jsou tady všichni chytří jak Palackej. Docela by mě zajímalo, jak by se Vám všem, co tady blejkáte, že poškodili dobrou pověst kdovíkoho, líbilo, kdyby se měsíc Vaše jméno a fotky objevovaly ve zdejších rádoby seriózních médiích poté, co byste někde dostali pokutu za to, že jste jeli o 30 km rychleji než bylo na značce. Všichni ti politici, kteří jsou skutečně do jisté míry veřejným statkem, si sedí nahoře a když si vožerou držku a naboří někomu jinýmu auto nebo se s někým servou, tak se nic neděje. Ale když tady 1 politik (náměstek ministra ŽP) chce udělat politickou kariéru, tak udá novozélanďanům 2 botaniky, které vůbec nezná (a kteří se předtím NZL úřadů ptali na možnost sběru herbářových položek) jako pašeráky a po jejich zadržení s herbáři, v nichž měli vylisováno pár takových rostlin (samozřejmě nadzemní části, takže rostliny příští rok normálně vzejdou s podzemních hlíz)
0/0
10.3.2004 16:40

el hombre

Re:
0/0
10.3.2004 16:43

el hombre

Re: Hloupý major Haluška z Pamíru II
Pokračování z Hloupého majora Halušky: ...to okamžitě bonzne a zveličí v novinách, aby mohl poskytnout rozhovor, jak "české orgány pomáhají odhalení pašeráků ohrožených druhů rostlin". Taková blbost. Skuteční pašeráci, kteří ve velkém kšeftují s orchidejemi (ovšem tropickými) nebo ohroženými zvířaty, mají samozřejmě klid, protože proč by se za nimi naše orgány honily, je to příliš pracné - tady můžou ukázat do novin dokonce děkana - pašeráka a koho by zajímalo, že je to úplná volovina, a že tomu člověku ničí bezdůvodně celou profesní kariéru a dělá z něj pro ostatní lidi kriminálníka. P.S. Taky jste si všimli, že u opravdového pašeráka zvířat - Čecha, kterého zadrželi před několika měsíci Australané, uváděly noviny pouze iniciály a v tomhle podstatně odlišném případě uváděly hned jejich plná jména, zaměstnání a fotky. MFD a LN se tváří jako seriózní deníky, ale jsou poslední dobou pěknej bulvární hnus (iDNES jakbysmet - jeho informace např. o všech možných i nemožných celebritách, co nafotily porno, je docela síla )  
0/0
10.3.2004 16:45

Vegys

Příroda
Naše země si chrání např.i "obyčejné" sněženky, a to pod přísnými sankcemi a Austrálie si zase chrání své orchideje..a to je jednoznačný výchozí bod pro můj názor :
Pašerák pašuje a je to pro něj zboží, sběratel kupuje,vyměňuje,hledá......, ale jsou i tací, kteří nekupují...,ale bohužel kradou, když předmět jejich zájmu není jiným způsobem dostupný, nebo také prostě plundrují (devastují,ničí).
Pro naši zemi je jen dobře, že pánové jsou zaměření na orchideje, jinak běda českým horám....Australané měli smůlu....byli poctěni návštěvou českých vandalů.....
0/0
9.3.2004 23:01

msindel

Vášnivý sběratel se prostě na nic nemůže ohlížet.
Kdo zná povídku Karla Čapka "Čintamani a ptáci", tak to pochopí.
0/0
9.3.2004 22:57

jirha

Re:
Takovou povídku neznám ale znám povídku Čintamani a podvodník. Takže mentoruj jinde
0/0
10.3.2004 17:44

Sudajev

IMO
Se nadělá kvůli pár kytkám, tady skáčou kamikadze z oken, Hojdara odposlouchávají,ami vraždí děti, to je vzrůšo a ne nějaký byliny.
0/0
9.3.2004 21:57

Zubrsu

Skoro...
...dostávám pocit, že za vše co se stalo na Novém Zélandě mohou novináři a jejich " nenávistná " kampaň proti " fantastickému,úžasnému,.... " a naštěstí už bývalému děkanovi Číhalíkovi. Lidi začněte se pomalu probírat a uvědomte si , že v jinných zemích nechtějí takový "bordel" jako je u nás. A hlavně " lumpy " nekryjou.  Vždyť se tam sám přiznal, proto dostal "jen" pokutu, přece si ho tam nebudou živit za vlastní prachy , tak blbí jsme jen u nás,kde je vězení****sanatorium***
0/0
9.3.2004 21:43

Nedobik

Číhalíka žeru a novináři, jak říkal zeman
jsou žumpa PLNÁ HOWEN
0/0
9.3.2004 17:18

delbor

Proč ta věda
Pro poměry na Novém Zélandě to není nic víc než pro nás bude za pár týdnů pokuta 50 tis. Kč za vážnější dopravní přestupek. Bude také "čestné" odstupovat z funkcí lékařů, dílenských mistrů, nebo třeba ředitelů a bude se o každém, kdo zaplatí takovou pokutu psát a přemílat jeho případ donekonečna ? Připadá mi, že v tomto případě je již pořádný kus mediálního sadismu.
0/0
9.3.2004 16:27

Pilat

Re:
naprosto s tebou souhlasim, zvazim li  navic, ze udani prislo z Ceska pak je nabiledni odkud vitr vane. Jinak velka bubkina. Utrzenych alpskych protezi v Tatrach je urcite vice kazdy rok.
0/0
9.3.2004 16:31

Masarykr

Re:
No jo, jenže o tom to je. Přestupek to byl a pak už záleží jen na médiích, jak to rozmáznou. To je v podstatě to samý, jako když poslanec mlátí svoji ženu. Je to hnus, ale pro tenhle národ to není nic zvláštního a média to nijak zvlášť nezajímá. Kdyby se ten samej člověk ožral a poblil za bílýho dne náměstí, bude se to omílat a ukazovat v televizi ještě měsíc. A bylo by úplně marný říkat, že ten první bitím svý ženy páchá závažnej trestnej čin, zatímco ten druhej se dopustil jen přestupku...
0/0
9.3.2004 17:09

iuos

hahaha
 nechápu, proč tady vychvalujete něco, co je naprosto samozřejmý.
P.S. je to zloděj, protože neměl povolení. a je blbej, protože z toho dělal aféru a hrál ublíženýho
0/0
9.3.2004 16:05

zdolík

Re: Ty seš taky moc chytrej!!!
0/0
9.3.2004 16:06

iuos

no jasně
a proto přispívám do plodných diskuzí na iDnesu, které mají za účel jediné - vyřešit absolutní ho*no
0/0
9.3.2004 16:12

Superťuhýk

Re:
Aféru z toho neudělal on, ale naše demokratické a svobodné sdělovací prostředky, které jen pasou po každém kdo poněkud sklouzne, aby si vydělaly mrzký peníz.
0/0
9.3.2004 16:17

iuos

hmmm
to je zčásti pravda. ale kdyby on hned na začátku řekl: fajn, povolení nemám, zaplatím pokutu. promiňte. tak si myslím, že to mohlo být dost v klidu, ale já tam nebyl, tak si to jen myslím
0/0
9.3.2004 16:23

zdolík

Špidlo a Grossi!!!
Vemte si příklad! Ale vy ten charekter nemáte!
0/0
9.3.2004 15:53

karoten

Re: Voni plundrujou chráněný fialky?
0/0
9.3.2004 15:59

zdolík

Re: Ne!!!
Ale republiku, ty neznalče!!!
0/0
9.3.2004 16:06

-rejpal-

Věc názoru.
0/0
9.3.2004 16:38

červiec

Halóóóó
Vy tam nahoře,vemte si přííííklad
0/0
9.3.2004 15:50

prejety_medvidek_koala

Re:
jo vemte si priklad! jedte na novej zeland a taky tam neco oskubejte ... a muzete jim tam jeste taky neco vypustit, treba nejaky kralisky nebo tak neco ....
0/0
9.3.2004 15:56

Flat Vamp

...konecne...
...se nasel nekdo, pro koho je cest dulezitejsí nez zidle.
0/0
9.3.2004 15:46

karoten

Re: Říká se tomu z nouze ctnost
0/0
9.3.2004 16:00

mpes

Re:
Jenomže ono to bylo jinak - Mačáková (rektorka) si ho pozvala na kobereček a řekla mu, ať odstoupí sám nebo ho odvolá. Takže mu dala tu šanci, aby podobní jako ti ho viděli jako čestného člověka, který nepase po korytu. Kdybys ho znal, tak bys věděl, že opak je pravdou. Číhalík a všichni jeho proděkani jdou neskutečně po penězích a vůbec se neohlíží na ostatní....
0/0
9.3.2004 21:11

Kockodan_Dianin

Dobre
Dobra zprava. Ze by se uz i v Cesku zacinal prosazovat pojem "odpovednost"?
0/0
9.3.2004 15:43

Najdete na iDNES.cz