Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klausova pohádka o našem malém hradu

K pohádce přirovnal svou situaci Václav Klaus, když předstupoval před parlament při rozhodujícím kole volby prezidenta. Ta se, jak to bývá v pohádkách, konala napotřetí. Klaus se stal králem a žije na Hradě i po roce. Poddaní ho mají rádi, dvě třetiny z nich mu důvěřují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Rychlý G.

Jak jsou občané naladěni.
Kolik občanů je opačně naladěno? Dva, tři, třicet procent, většina? Každopádně ne všichni. Pokud pan redaktor vychází z výsledků referenda o vstupu do Unie, tak je tady ještě jedna zkreslující okolnost. Až se naplno projeví klady a zápory členství v EU, tak budou v produktivním věku ti, kteří o tom ještě nemohli spolurozhodovat. Já například postoj našeho prezidenta uznávám a pokud se mýlí, bude to jenom dobře pro nás všechny. Ještě na vysvětlenou: Nejsem euroskeptik!
0/0
3.3.2004 0:02

bluewind

pokračování 2
Český stát potřebuje "Benešův zákon", aby se oddělil od pomnichovské druhé republiky a od špíny, kterou na Edvarda Beneše tehdy házel domácí konzervativní a fašistický tisk. Potřebujeme zákon, aby bylo jasné, že ani cípem dechu nejsme ochotni připustit líčení Edvarda Beneše jako zločince a naší vlasti - jen a jen kvůli němu - coby "přistávací plochy pro bolševická letadla". Vždyť tohle kdysi vyřvával jedině Adolf Hitler vberlínském Sportpalastu za skandování nacistických davů: Bluthund Benesch! (Krvavý pes Beneš!).      Český stát potřebuje "nesmyslný" zákon, když česká inteligence nezvládá, neumí nebo nechce bránit jeho zájmy vboji o společenské vědomí. A když jsou lidé přímo nuceni zhodnotit vlídně dokonce i Václava Klause a občas si s úlevou říci: Zaplaťpámbu za něj!
0/0
28.2.2004 14:26

bluewind

pokračování
Český stát potřebuje zákon, který těmto lžím jasně říká "ne".      Tím spíš ho potřebuje, že soustavná rétorika či publicistika mnoha českých politiků, spisovatelů, historiků a novinářů se v zásadě ztotožňuje s přitakavým názorem na Benešovu spoluvinu za "vyhnání", za přeorientaci Československa na stalinské impérium - a přidává k tomu jen tuzemské trauma z Mnichova 1938 s Benešovým podílem na něm. Jako kdyby se poválečné transfery Němců týkaly jenom našeho pohraničí a nikoliv třeba - a zejména - Polska a celé východní Evropy. Jako kdyby zde nebyla zvláštní souvislost s válkou, nacismem, "pátou kolonou", náladou domácího odboje, atmosférou odplaty za nebývalá zvěrstva, zájmy velmocí. Jako kdyby vMnichov ě nebyly předem rozdány velmocenské karty tak, aby Hitlerovi v tažení na Východ nic nestálo vcestě. Jako kdyby spuštění železné opony po válce nerozhodli dávno a jinde mnohem větší páni.      Možná je zločinem, že Beneš i ve 40. letech opravdu věřil v "humanitní demokracii", která by byla nejen politická, ale i "hospodářská a sociální" (Edvard Beneš: Demokracie dnes a zítra). A vto, že tuhle utopii mezi Západem a Východem nějak vybalancuje. Ale totalizující ústavu 9. května 1948 nepodepsal. Copak mohl vyslat signál jasnější?      Vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda není sám, kdo dnes tvrdí, že kdokoliv potřebuje zákon o Benešových zásluhách, není si těmito zásluhami jist. Samozřejmě že ne! V situaci, kdy aspoň patnáct let česká publicistika málem až hořekuje nad rozpadem Rakousko-Uherska a vznikem ČSR v roce 1918, v situaci, kdy jsou včeštině stále opakovány jen mírně rozředěné sudetoněmecké argumenty (a kdy k tomu šéfové Černínského paláce většinou mlčí), přirozeně panuje nejistota. Zapomínáme-li na zásluhy Masarykova diplomata, jenž po první válce uštrikoval samostatný stát a ve víru té druhé udržel nad vodou jeho kontinuitu, nemůže si být jist už nikdo ničím.  
0/0
28.2.2004 14:25

bluewind

Klaus a Beneš
souhlasím s Martinem Hekrdlou ktery  napsal napsal toto -
     Zrovna k prvnímu výročí působení Václava Klause na Hradě přihrála náhoda státníkovi na smeč, jímž mohl veřejně osvědčit své státnictví. A Klaus, známý to populista, bodoval.      Jak to jenom svedl? Prostě se v televizi zastal svého dávného předchůdce Beneše tváří v tvář protibenešovským výlevům, jichž se dopustili sudetoněmečtí "krajané" v Rakousku. A to ještě předtím, než Sněmovna v úterý - skoro po roce legislativního procesu z iniciativy tří poslanců - se odvážila schválit zákon, že "Edvard Beneš se zasloužil o stát".      Nechme Klause Klausem, všichni ho chápou. Mnozí ale vůbec nechápou smysl zákona. Pohleďme proto na naléhavou potřebu této právněpolitické normy, jež konstatuje věc tak "banální", "nepotřebnou" a "zjednodušující", prizmatem povýtce zahraničního povyku a o poznání tišších, většinou domácích podrazů.      Gerhard Zeihsel, předseda sudetských Němců vRakousku, vyjádřil "údiv nad tím, že čeští poslanci ocenili muže, který přinesl českému národu nesvobodu a přes čtyřicet let komunismu". Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt se nad tímtéž pozastavil: vždyť přece Edvard Beneš má prý odpovědnost za "milióny obětí" tím, že vyhnal Němce i Maďary a že Čechy i Slováky přivedl "pod sovětskou nadvládu".      Pro předsedkyni německého Svazu vyhnanců Eriku Steinbachovou je Beneš "extrémní nacionalista", který "vytvořil národní stát pod vedením Čechů bez německého a maďarského etnika" a jehož jméno je "navždy spojeno s masovým vyháněním a smrtí zhruba 250 000 lidí".      Český stát potřebuje zákon, který těmto lžím jasně říká "ne".      Tím spíš ho potřebuje, že soustavná rétorika či publicistika mnoha českých politiků, spisovatelů, hist
0/0
28.2.2004 14:23

sokrates45

Martine, nepij tolik......
martine, dovolím si tykání, protože tě znám od roku 1990 a v té době jsme se mnohokrát viděli. To cos napsal je tak na úrovni stupidních básniček ministra Dostála a nemá nic společného s profesionalitou novináře. Jsi další z řady, kteří posunují idnes směrem k lacinému bulváru. Kam se poděly tvé ideály z let 1990-2?  Nevadí mi, že kritizuješ prezidenta Klause, každý máme právo vyjádřit svůj názor. Vadí mi, že kritizuješ tak uboze. Nevím, možná když jsi psal tuhle slátaninu, dal sis o skleničku navíc....nepij tolik :-). To cos zplodil mi připadá, jako by prvňáček kritizoval profesora matfizu, že má chybu v kvantové rovnici........
0/0
28.2.2004 13:41

achym

Pan Komárek :-))
Tentokrát již ne bez přípravy, ovšem ta hloubka myšlenky... Člověče, jeďte někam do světa, abyste viděl Evropu trochu z nadhledu. Mezi kominíky sám kominík, nejste méně černý. Ten nadhled a znalost funkčního celku států v unii vám schází. Nevíte tak mnohdy o čem vlastně mluvíte a co posuzujete, pan prezident ano.
Achym
 
0/0
28.2.2004 7:48

Blackshield

No,
pořád vystupuje lépe než Havel. Ten byl jen servilní figurka vyměňující vlastní názor za další pochybnou cenu.
0/0
28.2.2004 0:58

APW

Nepochopil svou roli
Prezident by měl především reprezentovat republiku v zahraničí a do domácí politiky se příliš nemíchat. Pan Klaus dělá přesný opak. V zahraničí nám jeho výroky a chování škodí a doma si hraje na starostlivého a zodpovědného.
0/0
28.2.2004 0:49

sokrates45

Re:
Příteli, uznávám adresnou kritiku - jste tedy schopen citovat alespon dva výroky pana presidenta Klause, které nám uškodily a zároveň popsat, jak a čím nám uškodily??? 'Spidla zmanipuloval veřejnost úpřed referendem do EU, takže si každý myslel, že bude studovat kdekoli a že tu bude ekonomický ráj. AŽ PO referendu přiznal, že se ceny vyrovnají takřka bezprostředně a platy nejdříve za 30 let. Až po hlasování pouze někteří pochopili, že hlasovali o něčem a nevěděli o čem. Pokud by věděli, že naše zákony budou podřízeny zákonům Unie, že naše ústava bude podžízena zákonům Unie, tedy, zákonům zejména Německa a Francie, hlasovali by NE. Pan Špidla dokázal to, co se nepodařilo (naštěstí) trvale Hitlerovi - od května jsme německou kolonií......
0/0
28.2.2004 13:46

Najdete na iDNES.cz