Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kužvarta zřejmě nahradí Telička

Strany vládní koalice vybraly na svém večerním jednání za kandidáta na českého eurokomisaře diplomata Pavla Teličku. O nominaci současného českého velvyslance u EU chce premiér Špidla ještě jednat s opozicí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Templ

Před rokem 1989
to mysleli politici vážně a lidé se jim chechtali. Dnes to myslí lidé vážně a chechtají se jim politici.... Když budeme důslední.....lidovci tak mají co vyčítat...
0/0
26.2.2004 9:03

JanHolik

stanovisko KDU
Tisková zpráva
 
 
            KDU-ČSL nechtěla a nechce selhání Miloše Kužvarta a celé ČSSD při nominaci na historicky prvního českého člena Komise Evropských společenství využít k prosazování vlastního stranického kandidáta.
            KDU-ČSL je připravena podpořit nominaci, která vyhovuje kritériím odborným, politickým i mravním. Není však připravena podpořit kandidáta, který příležitost k získání své odbornosti získal především proto, že byl vysokým funkcionářem SSM a aktivním členem KSČ. Statisícům přinejmenším stejně talentovaných občanů byla podobná příležitost odepřena, protože si nechtěly zadat s totalitním režimem.
  &n
0/0
25.2.2004 15:45

devet

Zájezd
Přátelé, situace je přehledně jasná. Soudruh Telička si přece nenechá vyfouknout pozici vedoucího zájezdu do Bruselu, když si ho tolik let platíme jako vyjednavače. A že NEVYJEDNAL skoro nic? No, sluníčko taky všem turistům pořád nesvítí. Ani jeho barva nevadí už takhle rudé Evropě.
0/0
25.2.2004 9:23

hananej

Je to mino mísu.
Když si tak pročítám příspěvky, tak žasnu.Telička se narodil v určitém prostředí a to ho ovlivnilo.Ale vyčítat mu krátké členství v KSČ? V době,kdy je místopředsedou parlamentu kovaný komunista a dokonce vedený ve svazcích STB? Kdy za zpravodaje určitých zákonů jsou celou poslaneckou sněmovnou navrhováni členové KSČM. Kdy představitelé této strany, která se s minulostí nikdy nevypořádala si připíjejí s prezidentem této země?Kdy jeden z nejvlivnějších členů nejsilnější opoziční strany( Tlustý) se také "namočil?Kdy předseda senátu (Pithart) je bývalý komunista?To Vám do teď nevadilo, že tito lidé schvalují zákony podle kterých musíme žít.? A ještě jednu poznámku :Telička prošel prověřením NBÚ, což se mimo jiné nepodařilo ani blízkým pracovníkům ministra vnitra Grosse.
0/0
25.2.2004 9:03

Lamivudin

tak mladej a uz byl komunista
vypada docela mlade, tak me udivuje, ze stihnul byt v KSC. Proc do KSC lezl uz tak mladej? Asi dalsi hovad, co za funkci/penize dela vsechno
0/0
24.2.2004 13:44

mr.eat

Kdo je kdo?
Jestli mohu přihodit polínko do ohně... :o) O tom, jestli je někdo komunista nebo ne, myslím, nerozhoduje jeho červená knížka hozená za skříň, ale jeho jednání a myšlení - a do této představy komunisty mi pan Telička opravdu nezapadá. To opravdu spíš někteří členové KDU-ČSL, ale kdo v této straně je kým - nevím :o)
0/0
24.2.2004 13:06

bug01

Re:
to je fakt takhle se to rozhodovat neda. Komunisti sou tam totiz VSICHNI !!!!!
0/0
24.2.2004 13:43

Lamivudin

Re:
tak to se asi rozchazime v predstavach byvalych komunistu-pro me jsou to korytari. vzdyt o komunismus nikomu z nich neslo-jen o sebe
0/0
24.2.2004 13:46

krvave_koleno

Konečně !!!!!
Ještě mám trochu obavy, aby se něco nezvrtlo, ale pan Telička je opravdu ten nejlepší. Všem bych doporučila, aby si o panu Teličkovi něco přečetli. Pavel Telička se narodil v roce 1965 ve Washingtonu v USA, vystudoval práva na Karlově universitě a již od roku 1986 pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí, následně se stal prvním náměstkem ministra zahraničních věcí, pak byl státní tajemník pro Evropské záležřitosti, nyní je velvyslancem ČR a vedoucím mise ČR při Evropském společenství v Bruselu. Protože jsem pamětník, tak pan Telička, pokud nechtěl být kotelníkem a chtěl pracovat na MZV  MUSEL být v KSČ - tenkrát to jinak nešlo. A také bych chtěla připomenout, že v roce 1989 mu bylo 24 let. Dovedete si představit kolik komunistických funkcionářů máme ve vládě a v parlamentu i v těch nejpravicovějších stranách? Docela bych chtěla vědět, který komunista poukazuje na jeho komunistickou minulost! Je to odborník s nejdelší praxí pro evropské záležitosti, je to diplomat, jazykově dobře vybavený, pohybuje se celý svůj dospělý život ve vrcholných funkcích a "žehlil" dosud všechny průsery našich vládních představitelů. V době vlády pana Zemana to musela být pěkná fuška. Jen pablb si může myslet, že sám pan Telička vyjednával podmínky pro vstup do EU. Málo kdo v této republice odvedl tolik užitečné práce jako pan Telička. Moc si ho vážím a jsem si jistá, že nás bude zastupovat tím nejlepším způsobem !!!
 
 
0/0
24.2.2004 12:52

bosch

Re:
Kde se dá o Teličkovi něco dočíst? Kdysi jsem zkoušel zjistit víc a moc jsem toho nesehnal.
0/0
24.2.2004 13:07

krvave_koleno

Re: Seznam
Stačí když do Seznamu - vyhledávání napíšeš "Telička" a můžeš si vybrat. Na "Tiscali" s ním byl rozhovor on-line a je tam také jeho životopis.
 
0/0
24.2.2004 13:19

mr.eat

Re:
Tady je konkrétní link na ten rozhovor :o)
0/0
24.2.2004 13:24

D-o-c

Re:
Bohužel máte značně zkreslené představy. Především na ministerstvu zahraničních věcí nepracovali za komunistů obyčejní lidé, co chtěli "jen" přežít a nechtěli být např. kotelníci, jak píšete. P. Telička byl hlavní vyjednávač, vedoucím českých vyjednávačů a v rámci svého mandátu měl velmi široké možnosti vyjednávaní, chcete-li, poměrně dosti volné ruce od české vlády. Jedním z největších problémů byl kromě mnou zmiňovaných, také problém přechodného období volného pohybu pracovních sil. Jak tato kapitola skončila již víme. Svou roli jistě sehrála i podstatná koordinace kroků s Polskem a Maďarskem, ovšem je otázkou jestli se nám tato kooperace vyplatila. Opačným směrem se vydalo například Estonsko a Slovinsko a "vydobily" si nesrovnatelně lepší podmínky pro pohyb pracovních sil, tak i pro dovoz, vývoz zboží, výhodnější resp. kratší přechodná období (chcete-li omezující období) a další. Není tedy pravda, že jsme od začátku byly outsideři vzhledem ke své státní velikosti, jak už tu kdosi psal!
 
A teď trochu méně známých informací (převzato ze zdrojů p. Cibulky):
JEHO RODICE UVITALI SOVETSKOU OKUPACI CESKOSLOVENSKA A BYLI PO CELE OBDOBÍ KOMUNISTICKÉ DIKTATURY A SOVETSKÉ OKUPACE V KOMUNISTICKÉ NOMENKLATURE MINISTERSTVA ZAHRANICNÍCH VECÍ CSSR. ON SÁM VSTOUPIL UŽ VE SVÝCH 18 LETECH DO KOMUNISTICKÉ STRANY A ZISKAL SI TAKOVOU DUVERU, ZE BYL PRIJAT JESTE PRED 17. LISTOPADEM 1989 NA KOMUNISTICKÉ MINISTERSTVO ZAHRANICNÍCH VECÍ!!!
0/0
24.2.2004 13:30

krvave_koleno

Re: a dál ?
co jeho dědeček a pradědeček, o tom pan Cibulka nepíše?
0/0
24.2.2004 13:52

logar

Re: to možná ne
ale o vás možná ano, když máte tyto "liberální" názory.
Nejde ani tak o členství ve straně, ale pan Telička je velkoprominent. Takovou podporu běžný člen strany rozhodně neměl. Co mne ovšem vadí je fakt, že dnes ty věci o svém členství sděluje tím stylem, jako že očekává od posluchačů lítost. On "MUSEL"!!! Chudák
0/0
24.2.2004 14:00

vlaska

Re: chudáku !!!
a co takhle uvažovat, že pan Telička byl opravdu jeden z nejlepších? Opravdu si myslíš, že z protekce by mohl být první náměstek ministra nějaký blbec. Nebo si myslíš, že někoho uplatil aby se mohl stát státním tajemníkem pro evropské záležitosti? A nebo si myslíš, že se jím stal, protože jeho otec byl velvyslancem v USA? Je to chytrý vzdělaný chlap, na kterého nemáš. A pokud chtěl dělat karieru a nechtěl být obvodním soudcem M U S E L být v KSČ - o tom nebudu diskutovat. Kdyby mu bylo jedno co bude dělat po ukončení školy, opravdu nemusel vstupovat do KSČ. Ale zase ho chápu, že pokud chtěl v něčem vyniknout, měl na to - ta KSČ byla nezbytná.
0/0
24.2.2004 14:31

karoten

Re: Ale on MOHL být obvodním soudcem
0/0
24.2.2004 17:36

D-o-c

Re:
Copak? Je to stále málo?
0/0
24.2.2004 14:00

logar

Re: Hm,hm
nechci být vulgární, ale mám se co držet. Tyto bláboly o "MUSEL" jsou výplodem nemocného EGA nebo magora. Musel, aby se jistěji stal prominentem zločiného režimu. Do partaje se nacpal již na fakultě a ujištuji každého, že tam to opravdu nebylo jednoduché. Byla tam o to pěkná bitka, mezi dětmi prominentů. To víte, práva. Pokud by někdo někomu tvrdil, že na fakultách v té době někdo někoho nutil do strany, tak je lhář a podvodník. Při rvačkách o  členství ve straně "tekla krev". Vyhráli jen ti nejsilnější. Pro ty byla připravena právě taková kariéra, jakou prochází pan Telička. Komu se asi narodil ve Washingtonu v roce 1965? Že by emigrantovi?
0/0
24.2.2004 13:48

Kleki Petra

Re:
Celkově s tebou souhlasím, ovšem kupříkladu já osobně jsem v předmětných letech, aniž bych byl z rodiny prominentů, takovou "nabídku" dostal. A měl jsem co dělat, abych se z toho vykroutil. Ovšem je také pravda, že ti, kteří se o členství rvali, měli problém s nějakou blíže nespecifikovanou kvótou. Naštěstí jsem takovou aktivitu nikdy nevyvíjel a nemusel se tudíž o to nijak do podrobností zajímat.
0/0
24.2.2004 14:01

logar

Re: ano, tak to bylo
ale ne u tzv. THP. Kvóta byla myslím na 5 dělníků (a ti se tam nehrnuli) 1 THP, no a ti se o to často praly. No a na vysokých školách se o ta "přidělená" místa vedly veliké přímé i zákulisní boje.
0/0
24.2.2004 14:07

Kleki Petra

Re:
Teď mi nezbývá, než věřit, a docela tomu věřím.
0/0
24.2.2004 14:08

vlaska

Re: Souhlasím
Velmi dobře si to pamatuji, přesně tak to bylo !!! A když mě navrhli jako kandidáta KSČ a já jsem to odmítla s tím, že by mě můj manžel zabil, jasně mi řekl předseda komunistu ...mysli na to, že máš dvě děti, také by se nemuseli dostat na školu, nebo nebudeš moci jet na dovolenou do Jugoslávie. Periodicky se to opakovalo několik let a vyhrožování se opakovalo také.
0/0
24.2.2004 14:35

logar

Re: je mi to jasný
jak to v tvém případě dopadlo!!!!!!!
0/0
24.2.2004 16:54

karoten

Re: Aha, takže Vás zlomili
Ne že byste byla jediná. Dokonce se to povedlo u většiny lidí..jenom by mě zajímalo jak se na to díváte dneska. Je Vám za to členství stydno? Nebo ho berete jako součást kvalifikace na dobrou matku? Víte, kdo skutečně nechtěl, způsob si našel. Stačilo jednou za čas při akutním nátlaku zajít třeba na americký velvyslanectví pro nějakej ten časáček, nenavštívit 1.Máj a tak...pro pozastavení kandidatury to bezpečně stačilo a na vyhození z místa zas ne. Je ovšem fakt že na zmařenou "jugošku" stačil křivej pohled na nástěnku. Prostě každej dle svýho svědomí. Chápu že vám lidský kvality pana diplomata nijak nepřekážej....
0/0
24.2.2004 17:31

peli

Re:
Perfektni budoucí kádr KSČ ,tak krásně převlíknout kabát BRAVO TE......
0/0
24.2.2004 14:14

Rommik

Re:
No já se picnu!Kdopak nám to tak krásně vzpomíná,co tenkrát šlo a co ne!?Něco o té bývylé době vím,ale že by nutně musel Telička vstupovat!Vždyť mu bylo 24!!!A každý normální tušil,že v 89 už komouši půjdou.Ale dávám tomu kabátníkovi za pravdu.Naše morálka je tak narušená,že ON tam je a MY jsme v prdeli,protože jsme nevsůpili.My se na chatu hádáme a on se směje
0/0
24.2.2004 14:32

vlaska

Re: Ty jasnovidče !!!
Ještě do dneška nešli komunisté do háje a pořád to ještě není jisté, že se to nevrátí
0/0
24.2.2004 15:07

Rommik

Re:
Myslel jsem režim jako takový,je mi jasné ,že komunisti jsme vlastně skoro všichni,protože jsme národ debilů nepoučitelných
0/0
24.2.2004 16:55

chroustík

Re: Pan Telička
byl v KSČ, protože pokud se narodil v USA jako dítě diplomatů, tak jeho rodiče byli bolševici až za hrob, jelikož diplomatem v USA nebyl nikdo, kdo by a) nebyl u bolševiků, b) nespolupracoval s rozvědkou, což je v podstatě totéž jako kdyby se kamarádil s StB. No a když takový hoch žije v takové rodině, tak je jasný, že série tří, kterou jsem tady již dříve zmínil, t.j. pionýr, svazák, komunista, jde přímo automaticky. Nevím, kdy se vrátil z USA, třeba to první vynechal. No a když se tedy jako kádrově perfektní dostal na práva, tak bylo logické, že jako kádrově nezávadný dostal nabídku do KSČ. Abyste si nemysleli, za totáče bylo na VŠ už dané, kdo například bude vedoucím studijního kruhu, většinou člen beo kandidát KSČ. No a z touhy po kariéře, kterou už měl předem nalajnovanou, to vzal. Byl chytrej, je chytrej, umí, zná jazyky, je dobrý, možná i přímo výborný diplomat, to mu neberu. Ovšem má jednu, jednu obrovskou vadu, stejně jako mnoho dalších za totáče i nyní byl za totáče kariérista a z toho důvodu vlezl do partaje. Kdyby tam vlezl z přesvědčení, tak je tam doposud. Jenže to je tak, když někteří lezou do partají (dříve KSČ, dnes ČSSD či ODS) z prospěchářství. A přesně to je páně Teličkův případ. Takže profesně možná výborný, ale morálně neúnosný. A to nám EU omlátí o hlavu.
0/0
24.2.2004 15:08

logar

Re: krvave koleno = RUDE KOLENO
Pro informaci, kterou zřejmě stejně máš. K  tvé přiblblé úvaze  "MUSEL VSTOUPIT DO KSC"
Vstoupil hned v prvním ročníku práv. Byli tehdy dva, kdo "MUSELI" Telička a Zapletal. Pamětníci jistě vědí, o čí syny šlo!!!!
0/0
24.2.2004 16:50

Oki(y)

+
A ještě jedna věc - ty podmínky jsou přece přechodné (až na výjimky, jako je neměnná obdělávaná plocha jednotlivých plodin a pod. což pokud nám doteď stačilo, tak v čem je problém - rozvoj zemědělství u mně není prioritou) - tzn. je třeba hlavně získat ekonomický náskok tam, kde to bude pro nás v budoucnu rozhodující, až se ty podmínky jednou vyrovnají.
0/0
24.2.2004 12:46

Oki(y)

Podmínky nejsou vyjednány
Mimocodem, nechápu proč si neustále někdo myslí, že naše podmínky vstupu do EU jsou špatně vyjednané. V rámci priorit, které si určila vláda, jsou takřka maximální (dobrá práce vyjednavyče). A to, že v některých oblastech jsou horší než mají vyjednáno jiné země je přinejmenším logické - my zase máme lepší podmínky v jiných oblastech. Pokud se Vám ale priority nelíbí, tak je třeba vinit vládu na vyjednavače. Mně osobně se některé priority celkem líbí a připadají mi z ohledu na celosvětovou situaci logické.
Príklad: Je jasné, že Poláci, kteří měli jednu z priorit v jednání zemědělství (vždyť je to převážně zemědělská země), si vyjednali lepší podmínky, ale uznáte že pro Českou republiku má určitě větší ekonomický efekt vyjednat lepší podmínky např. v oblasti lehkého průmyslu, technologii a výroby obecně - jsme a do budoucna chceme přece být výrobní stát (a jinou možnost ani nemáme) s velkou přidanou hodnotou ve formě kvalifikované a odborné práce a ne pěstitelé potravin, které si konec konců můžeme levně koupit od těch co mají mnohem lepší klimatické podmínky a roste jim to tam prakticky samo a ješte mají úrodu dvakrát do roka. Chovejme se trošku pragmaticky. To spíš ti Poláci po pár letech budou plakat, až jim tam bude "Jihoamerická unie" vozit potraviny za babku a oni budou omezovat zemědělství s tak skvěle vyjednanýma podmínkama.
0/0
24.2.2004 12:29

gigigi

Ještě jsem si vzpomněl na Brouka Pytlíka !
0/0
24.2.2004 12:23

gigigi

Cimrman
Nejlepší by byl Jára Cimrman.
0/0
24.2.2004 12:21

raf1

blb nahradí blba!
Jak ráno řekli pánové na Evropě 2 - Nejlepší eurokomisař by byl komisař Rex - vyšlo by to nastejno.
0/0
24.2.2004 12:21

sigenius

Tělíčko.
Chudák Tělíčko, na podzim bude na dlažbě...
0/0
24.2.2004 12:11

bosch

někteří
Někteří mají asi klapky v hlavě nebo kde. Copak si naivně myslíte, že jeden člověk, jedenTelička měl tu moc a sám (bez vlády) rozhodoval o budoucnosti země? Nebuďte blázni a uvědomte si, že EU přesně věděla kde jsou mantinely hřiště a povolila právě tolik, kolik chtěla. Diskutovat, jestli máme lepší nebo horší podmínky si těžko můžeme dovolit, když nikdo nevíme podle jakého klíče, systému se vše domlouvalo. Každá země má jiné podmínky, protože každá země je jiná velikostně, obyvatelstvem, ekonomikou, zemědělstvím, vzdělaností, úrodností atd. atd. Těžko si představit, že všichni dostanou stejně. Bylo by jednoduchý ČR = 1000, Maďarsko=1000, Polsko=1000 atd. Tak to není, je to složitější a nikdo z nás do toho nevidí.
0/0
24.2.2004 12:10

KinkyLab

Díky za Teličku
Kdyby najednou z niceho nic jeste zmizel podvratak Cyril Svoboda, zacal bych verit, ze muze bejt i lip.
0/0
24.2.2004 12:02

fido7787

zajimave, ze to vadi zrovna cernoprdelnikum,
kteri jsou znami tim svym kam vitr, tam plast !! A Kalousek ten je taky cistej jak lilie ...
0/0
24.2.2004 11:39

D-o-c

Telička??
Jen bych rád připoměl všem, co mají krátkou paměť, že to byl především p. Telička, komu můžeme myslím všichni poděkovat za výtečné vyjednávání podmínek vstupu do EU. Především nejnižší dotace ze všech států bývalého východního bloku, vsupujících nově do EU , nevýhodné podmínky pro české zemědělce a v neposlední řadě naprosté opomenutí výjimek v případě daňových sazeb jednotlivých druhů služeb, zboží.
 
Mohl bych pokračovat dál, ale to by měla být především práce našich novinářů!!!!!!!!!!!!! Ještě si myslíte, že p. Telička je tím pravým kandidátem?
0/0
24.2.2004 11:21

Kleki Petra

Re:
Podotýkám jen pro přesnost, že plnil zadání vlády a za ČR žádný z dokumentů nepodepisoval on, nýbrž právě ti, kteří jej vybavili pokyny a rovněž mu sdělovali, kteréže podmínky jsou již dostatečně vyjednány.
0/0
24.2.2004 11:25

D-o-c

Re:
Nepopírám, samozřejmě je mnohem poslušnější loutkou současné vlády.
Nicméně, bych si osobně představoval našeho zástupce v tak významné funkci pro Česky stát poněkud jinak....
0/0
24.2.2004 11:31

fido7787

Re:
treba Kuzvarta ze? To je teda persona !! Telicka je stokrat lepsi nez tenhle nouma, co neumi ani do 5 napocitat !!
0/0
24.2.2004 11:38

D-o-c

Re:
Ale houby! Je jen dobře, že to ten nedouk Kužvart vzdal, ale tohle není žádná výhra, na to jsem chtěl upozornit, když jsem si přečetl ty jásající příspěvky dole!
0/0
24.2.2004 11:46

bosch

Re:
A KDO je tedy výhra? Já nevím o nikom lepším než je Telička.
0/0
24.2.2004 11:51

D-o-c

Re:
To, že o takém člověku nevíš zrovna Ty, mě ani moc netrápí, horší je, že o něm neví tato vláda, resp. že o něm ani nechce vědět. Já bych věděl minimálně o deseti velmi schopných ekonomech, samozřejmě s príslušnou kvalifikací a jazykovýmí dovednostmi. Bohužel, tito lidé nejsou zrovna levicovými přívrženci...
0/0
24.2.2004 11:58

bosch

Re: Pořád kecy
Samý kecy, samý kecy. Seš jako politici, nic konkrétního, jen kecy. Uveď, kdo, jména! A proč vůbec by to měl být ekonom? K tomu není důvod. Uvědom si taky, laskavě, že eurokomisař bude pracovat v dresu EU. Bude prosazovat zájmy EU proti Česku, což ti uniká. A právě proto mě mrzí, že schopný člověk nebude v dresu našem.
0/0
24.2.2004 12:15

Oki(y)

Re:
Asi to opravdu nechápete - on tam nebyl od toho aby měnil priority v jednání s EU - to by ho vláda brzy odvolala. Jeho úkolem bylo sice v daných kapitolách dosáhnout co nejlepších výsledků, ale to které věci mají přednost (resp. co čím může vykoupit) měl NADIKTOVÁNO vládou.
To máte např. jako když sekretářce přikážete ať Vám domluví důležité jednání s panem XY co nejdříve, ale v prvé řadě nechcete jednat od 8-11h, při obědě, v úterý, pokud bude pršet atd. Tak se pak nemůžete divit, že si na to jednání asi počkáte, ale sekretářka za to určitě nemůže, ba naopak, kdyby Vám to domluvila na nesprávný termín proti vaší vůli, jistě by letěla jako namydlený blesk. A navíc to vůbec nic neříká o tom, jestli by ta sekretářka nebyla dobrý šéf - třeba by si jako šéf tolik nesmyslných podmínek ani nedala, už jen proto, že ví jak to pak dopadá.
0/0
24.2.2004 12:01

D-o-c

Re:
Jinými slovy jste mi právě "vysvětlil", že máme neschopného šéfa-vládu, co si naporoučí samé nesmysly a sekretářku-vyjednavače, která se postará o zkloubení nesmyslných požadavků bez ohledu na důležitost "schůzky s panem XY" bez vlastní iniciativy. Děkuji
0/0
24.2.2004 12:12

Najdete na iDNES.cz