Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus je ve sporu s církví

Prezidentovi Václavu Klausovi se nelíbí již dohodnutá smlouva s Vatikánem. Považuje ji za výhodnou jen pro katolíky a odmítl by ji podepsat. Kolem Vánoc se zdálo, že dříve napjaté vztahy mezi prezidentem Václavem Klausem a katolickou církví jsou o něco vřelejší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jarda1

Poznámka ke smlouvě
Tu smlouvu by bylo třeba zveřejnit v navrhovaném znění. Takhle nevíme, o čem je vlastně řeč. Ale od Vatikánu moc dobrého čekat nelze. Nejkatoličtější stát v Evropě je dnes Polsko - tak tam ať si papež dělá co chce, když ho Poláci tolik uznávají. Ale uvědomme si, že v ČR je nadpoloviční většina obyvatel bez vyznání. Velice nerad bych např. viděl, aby bylo náboženství povinným předmětem ve školách a kněží členy pedagogických sborů. Pokud o to panu prezidentovi jde, je to jen dobře. A co zásadně odmítám, restituce církevních majetků. Většina byla konfiskována stejně už před 25. únorem 1948 (např. Řád německých rytířů, broumovští benediktini apod.). Zde musím s panem prezidentem souhlasit.
0/0
16.2.2004 12:34

miciangora

Re:
jak ho nemám ráda, tak v tomle má pravdu. Církve se nestarají o duše věřících, jak byl měly, ale jen o prachy a o moc. Takových je tu dost jiných. Věřit něčemu můžete naprosto zdarma, k tomu, aby se modlili, nepotřebují ani pozemky, ani domy, ani lesy ani nic podobného.Kostely jim nikdo nebere.
0/0
16.2.2004 14:01

cejkis

pro katolíky
Přál bych, aby všichni věřící viděli jak jednotlivé církve a sekty se snaží zlanařit domorodce v Indonessi. Chovají se jak za středověku.
Být po mém, tak cíkrev postavím mimo zákon.
0/0
15.2.2004 20:56

Michalll

Vatican je "země" moc malá
a tedy i málo nebezpečná. navíc nemá divize, jak zjistitl i diplomat stalin.
jde o něco jiného, co prognos´táku nestudovali ani netušili.
hodnoty spirituální, duchovní, intimní, vnitřní, osobní, s tím se socislusmus nebudoval. na to měla monopol strana dnes znovuúspěšná, či spíše státní organizovaný zločin. držený nikoliv náhodou právě cizí mocí.  Mocí země velké, široké, kde ubližovat bydlením ve vile s pohnutou minulostí patřilo k bontonu. Kde samojedi nebyl jen vzdálený primitivní kmen, ale spíše vzor počínání nejen vůči třídnímu nepříteli, ale zejména proti spolusoudruhům a spoluobčanům. nic jiného tam nikdo nečekal a dodnes čeká málo.
Michal, Libčeves, t. 603771186
0/0
15.2.2004 13:35

juton

HURÁ!
První smysluplný výrok pana prezidenta.
0/0
14.2.2004 22:27

vamberk

Zase ukázka nemožného Cyrila Svobody !
Nejvyšší čas, aby zmizel v propadlišti dějin (i když se nebojím o to, že má domluvený šikovný post jako podržtaška Pilip). Zaplať Bůh za prezidenta Klause, který má vlastní názor a nepadá na kolena (jako minulý "mesiáš") před každým státem a veličinou.
0/0
14.2.2004 18:58

karoten

Re: Fujtajxl
Člověče z Vás se mi dělá dlouhodobě šlouf.
0/0
16.2.2004 16:54

mistef

Stop demagogům
Pravý  věřící se katolické církvi zdaleka vyhýbá!!!
0/0
14.2.2004 17:11

mistef

Dvě možnosti
Jsou dvě možnosti. Katolická církev se musí sama rozhodnout jestli chce být financovaná jako politická strana (často se tak chová) nebo jako zájmová organizace(jako např. zahrádkáři nebo včelaři). Jiná možnost by snad ani neměla přicházet v úvahu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
14.2.2004 16:53

Joab

Neustupuj Václave
Katolíci jsou v naší zemi menšina a podle toho by se měli chovat. Nemohou tím, že budou mít zvláštní postavení diskriminovat většinu. Jedině oddělení církve od státu může zrovnoprávnit vztahy. Každý za své. Žádné daně na provoz  církví. To říkám jako člen  církve. Pokud víra nic nestojí, za nic nestojí.
0/0
14.2.2004 15:47

skeptik2

smlouva s Vatikánem
 Zásadně nesouhlasím s tím, aby předmětná smlouva povyšovala kanonické právo nad právní řád ČR. ( znění ve smlouvě :  ČR bere na vědomí, že katolická církev se ve své činnosti řídí vlastními zásadami, nikoli právním řádem státu. )
Zásadně nesouhlasím s tím, aby církev měla autonomii ve školství - stát bude platit, ale nebude mít co mluvit do výuky. Na Slovensku už církev tuto zásadu aplikuje - náboženství je "povinně volitelný" předmět již od ZŠ. Obávám se o výuku v duchu chápání světa katolickou církví..
Z těchto důvodů podporuji všechny ty, kteří se smlouvou - v C.Svobodou navrhované podobě-nesouhlasí.
0/0
14.2.2004 13:16

Joab

Re:
Taky se řídím více vlastními zásadami než právním řádem státu (na vlastní riziko ovšem), ale chtít aby mi na to stát podepsal smlouvu, to mne ani ve snu nenapadlo. Pokud to stát katolíkům podepíše, chci to taky, pak ale můžeme sbírku zákonů tisknout rovnou na toaletní papír.
0/0
14.2.2004 15:54

kamil_kamil_kamil

Neznám obsah
diskutované smlouvy. Tedy se těžko mohu vyjádřit konkrétně. Důležité  pro mne je, že stojím na straně našeho presidenta. Nelze bezhlavě podepisovat nevýhodné smlouvy, a navíc pokud jde o majetkové záležitosti. Vždyť se podívejte co navyváděli  socdemokraté ve vztahu s EU.
Kamil Papežík, Valašské Meziříčí
0/0
14.2.2004 12:16

Montaigne

Konečně
máme prezidenta, který z titulu své funkce hájí zájmy té země, v jejímž je čele - na rozdíl od toho ko*edia*ta před ním
0/0
14.2.2004 12:15

kamil_kamil_kamil

Re:
Moje slova.
0/0
14.2.2004 12:24

kojokojo

Re:
Lidem: nenechte, aby jsme byli zase otroky cirkevnich hodnostaru, jako byli nasi predkove po staleti a kdy Zizka musel branit vlast proti Římské Říši, která na nás v "zájmu církve" posíla křízové vypravy a vrazdila nase lidi.
Veřícím: jsem bez vyznání, ale respektuji vás, to ze nemám rád církev, nezmamená, ze mám něco proti věřícím. Vzdyt uz T. G. M. rikal: verim v Boha, ale nepotrebuji k tomu cirkev!!!
Prezidentovi Klausovi: jen tak dal, budte tvrdy.
Vencovi kratkogatkovi: byl jsi uboha slaba loutka, kterou soucasnici milovali a historie ukazala pravdu-historie se opakuje, byl jsi stejny porevolucni previt, jako Gottwald.
0/0
14.2.2004 15:05

mistef

Re:
klidně jsi měl pana kulišáka pojmenovat bez hvězdiček, vždyť to všichni víme
0/0
14.2.2004 16:56

svobodny obcan

Kopie pekneho prispevku z predchozi strany
 
1928: uzavření "modu vivendi" s ČSR->žádná část území nesmí být přičleněna ordináři mimo území ČSR
březen 1939: Vatikán odmítá přijímat vyslance ČSR jinak, než soukromě
dále: porušení modu vivendi - přičlenění částí území arciedesi Esztergom, k německým biskuptvím -> přijetí vyslance SŠ Sidora, který byl odvolán až v 7/45(!), vat. zástupce odjel z Blavy až v 8/45
Po "filosofických" úvahách Dr. J. Tisa o blízkosti katolicismu a nacismu papežovo apoštol. požehnání Tisovi
1943: memorandum E. Beneše, aby Vatikán přestal uznávat Slov. štát - bez odpovědi
Tolik trochu historie a k dnešku: žádnému státu se nesmíme zavazovat, v jakých oblastech bude firma, sdružení, spolek atd. působit, žádnému státu se suverénní stát nemůže zavazovat, s kým a jak se intraterestriálně vyrovná. Což neznamená, že tyto otázky nemáme a nemůžeme doma otvírat a řešit. K tomu ale není třeba smluv s Bhútánen, Rwandou či s Vatikánem.
0/0
14.2.2004 11:55

svobodny obcan

Bravo Vaclave
Na Klause jako presidenta muzeme byt proste hrdi. 
0/0
14.2.2004 11:53

joest

Re: jako legraci ...to beru..
.. jinak bych si o Tobě musel myslet samé nejmínusovější superlativy.
0/0
14.2.2004 11:59

svobodny obcan

Re:
legrace to samozdrejme neni, protoze to co jsem napsal je proste PRAVDA
0/0
15.2.2004 1:41

Leto_Atreides

Neskutečná drzost
Nevím proč by měla Česká Republika, de facto překrásně ateistická země, uzavírat smlouvu s totalitním státečkem, který řídí impotentní stařík se středověkými názory...
0/0
14.2.2004 11:28

jardahorak

Re:
Nejsem si jist, ale mam dojem, ze nase zeme ma smlouvy napriklad i s Cinou. A vlastne, ja zapomnel. Cina je perspektivni, demokraticka zeme, kterou ridi sami mladi, moderni lide :-/
0/0
14.2.2004 11:46

Leto_Atreides

Čína
Taky se mi to moc nelíbí... Na druhou stranu je Říše středu jednoznačně ekonomická (a brzy žel asi i vojenská) velmoc, kterou prostě nelze ignorovat. Samotného Klause jsem kdysi slyšel říkat něco ve smyslu, že 19. století patřilo Británii, 20. USA a 21... Čínští soudruzi jsou naštěstí pro nás narozdíl od Velkého kormidelníka Mao Ce-Tunga (doporučuji stejnojmenou knihu od Philipa Shorta, zpravodaje BBC v Číně) pragmatici.
Ale když tam přijede naše nebo libovolná zahraniční delegace, ujistí masové vrahy (vzpomeňte na Tchien an men), kteří tam vládnou, že respektují "územní celistvost Číny" - jinými slovy: Tibet okupujete oprávněně a obsadíte-li i Taiwan, vadit nám to nebude. USA to alespoň hrají na obě strany a dodávají "vzbouřené provincii" vojenské technologie - samozřejmě ve vlastním zájmu, ale vedlejším roduktem je alespoň kousek demokracie v oblasti...
0/0
14.2.2004 12:08

kostej-nesmrtelny

Jediná církev?
Katolická církev si v tomto státě myslí, že má patent na rozum.Proč podepisovat smlouvu zrovna s katolíky, kteří dokázáli v minulosti napáchat spoustu vražd a bezpraví, nakrást majetek (na odpustkách) a žijí z našich daní (i od nevěřících).Pokud jsou církevní hodnostáři tak osvícení jak kážou, zajisté pochopí, že ten kdo opravdu věří v boha, se nepotřebuje organizovat v žádné církvi a takovou smlouvu v žádném případě nepotřebují. Nebo ať se smlouva podepíše se všemi církvemi, které tady existují.
 
 
0/0
14.2.2004 10:29

jardahorak

Re:
Jiste, v historii byla spousta bezpravi, i ze strany katolicke cirkve. Na druhou stranu, kultura a vzdelanost v tehdejsich dobach, to byly prave cirkevni klastery, jejich knihovny a biblioteky. Co se tyce dani, me se take nelibi, ze z mych penez se plati lecba kurakum, ztraty bank, ktere byly vytunelovany, podniky, ktere byly nebo jsou umele udrzovany pri zivote, ackoli uz davno mely zkrachovat. Bohuzel, taky s tim nic nenadelam. A nakonec. Mam dojem, ze nejde o smlouvu s katoliky. Jde o diplomaticka jednani se suverenim statem, coz Vatikan, jak jiste uznate, je. Otazkou je, co je obsahem teto smlouvy. Ja ji necetl, vy ano???
0/0
14.2.2004 11:02

GhorX

Re:
Kuřáky dotují nekuřáci ? Víte, pravidelný kuřák (1 krabička denně) zaplatí za 10 let do státní kasy cca 110.000,- Kč (při ceně 40,- za krabičku) a zdaleka ne každý kuřák vyžaduje nákladné léčení. Věřte, nebo ne, ale kuřáci si své léčení platí sami.
0/0
14.2.2004 14:17

mistef

Re: jsi mimo
kultura a vzdělanost se opravdu soustředila v církevních zařízeních, ale jen proto, že to umožnil majetek vydřený z lidí, a nakonec kat. církev za války kolaborovala s němci a proto by už neměla mít právo na existenci v našem státě. Navíc rozumný člověk už ví že víra a bůh nemají nic společného s církecními hodnostáři hamounícími majetky!
0/0
14.2.2004 17:08

mou_fou

Re:
heh, muzu se smat? takze vy chcete podepsat bud vsechno nebo nic?  mozna byste se mel angazovat a presvedcit mensi cirkve, aby taky honem prisli s nejakou smlouvou...
0/0
14.2.2004 15:26

Chodovarka

Lidovci? Neví, co chtějí.
Lidovci v této diskuzi nadávají všem kdo nesouhlasí do rudoprdelníků. Jsou ovšem v koalici se socany, rudějšími než leckteří komouši. A proč? Protože prebendy a výhody byly a jsou pro flanďáky a jejich patolízaly vždy víc, než jakékoli zásady a idee. Jen bezpáteřní politická strana se může ve vládě udržet za všech režimů. To vypovídá o lidovcích absolutně vše. Ostatně, češi zrovna katolíkům nefandí. Ve jménu pravdy a boží lásky upálíme všechny nevěřící psy. Prima, nééééééé?
0/0
14.2.2004 10:04

celtic

Re: KDU
KDU je v současnosti nejsolidnější strana. A co se týče vlády se socialisty, tak tam jsou právě proto aby je vedli více do prava. Jinak je to pořád čestnější způsob, než slavná OPOsmlouva s ODS!
0/0
14.2.2004 10:24

Sudajev

Re:
Máš vymytej mozek přestaň poslouchat černýho panáčka.A mysli sám.
0/0
14.2.2004 11:10

jojoj897

Re: dobrý !
Máš vymytej mozek přestaň poslouchat rudoprdelníky a mysli sám.
0/0
14.2.2004 17:25

Sudajev

Re:
Lepší vymytej jak žádný v tvém případě.
0/0
14.2.2004 17:40

joest

rudý háv Klausovi zůstane na věky ať leze obyčejnému lidu bez mozku do prdele jak chce...
Vy všichni především, Klaus má rudý punc a ten mu nikdo neodpáře, zvlášť po tom co přijal volbu presidentem od Grebeníčka, jehož otec byl masovým vězeňským vrahem. Za tohle by se měl Klaus stydět a nikde moc neukazovat svou rudou hvězdu na čele a nekecat do věcí, kterým vůbec nerozumí, protože  diplomacii rozumí jak koza petrželi ...profesor, který ukradl habilitační práci...nevěříte? Zkuste zapátrat v akdemických archývech...jeho práce se ztratila...no jistě , byl to plagiát....A Vy kteří posuzujete práci Svobody , přestaňte blbě kecat, protože stát, který měl rovné a jasné vztahy se sousedy a Vatikánem na tom byl vždy dobře. To my Češi umíme, všechno a všechny kritizovat, ale pořádně máknout a zamést před vlastním prahem ...to je pro nás věcí nepřekonatelnou...
0/0
14.2.2004 9:26

Eldrb

Re:
Žiješ v omylu. Svoboda je blb a je ve vládě blbů.Je to vidět všude kolem nás.Napadáš Klause a vynášíš Svobodu....to nemá cenu.
0/0
14.2.2004 10:41

joest

Re: nežiji v omylu ....
Klaus by měl jít do sebe a diplomaticky přemýšlet a jednat. Svoboda by neměl vidět jen sebe, ale jednat za všechny, nejen za rádoby katolíky. A teď mi řekni, jestli my máme ve vládě nějakou silnou osobnost, která by dokázala vést druhé a přitom nemyslet jen a jen na sebe ? Jde mi o to, aby si lidi uvědomili, že komunismus tomuto státu přímo nebo nepřímo vládne a že je potřeba tomu učinit přítrž. Osvobodit se od komunistického myšlení... to bude nesmírně těžký úkol pro nás všechny. A zavřít hubu těm, kteří neustále a všechno kritizují. Znovu tvrdím, že národ svobodný , produkující a upřednostňující čisté a průhledné vztahy bude pro druhé PARTNEREM a myslím, že o to pro budoucí generace jde....
0/0
14.2.2004 11:55

rakoska

Re: joest
dej dukazy o te zcizene praci a jinak by me jeste tak zajimalo, cemu asi rozumis ty...politika a vztahy to jiste nejsou..
0/0
14.2.2004 13:11

skeptik2

Re:
Vaše představa o rovnoprávných vztazích je dost podivná. Pokud toto považujete za rovnoprávné tak jste cvok. Znění ve smlouvě: ČR bere na vědomí, že katolická církev se ve své činnosti řídí vlastními zásadami, nikoli právním řádem státu. )
0/0
14.2.2004 17:43

jojoj897

ať "žije" rudoprdelník klaus
... ale za svý  
0/0
14.2.2004 9:01

celtic

Klaus
Populista Klaus se prostě nezmění...Všechy státy v Evropě budou mít smlouvu s Vatikánem, jen my ne. Opět vychází vstříc ateistické většině a sbírá body. Je krásné vidět, jak Klaus boduje doma, ale v USA ho nikdo nechce, v EU už také ne, snad ještě v Srbsku a Bělorusku. Ach jo. Náš národ je nemocný. Xenofobie, nacionalismus to vše jsou průvodní znaky nemoci. Hlavně pozor na EU, USA, němce, židy, věřící, NATO, šlechtu ap. To jsou ti viníci všech našich problémů, ti nám vytunelovali zemi, ti neplatí daně, ti kradou kde můžou. My jsme slušní a poctiví a náš tatíček Klaus už nás před těmi lumpy ochrání!
0/0
14.2.2004 8:24

Sudajev

Re:
Co to tady meleš osle.Proč by jsme se měli nechat pořád někým ohlupovat. Kdo v to věří nepotřebuje k tomu žádnou smlouvu.
0/0
14.2.2004 8:38

Eldrb

Re:
To je na takovou ránu do zubů,až by si se z toho podělal.S tebou se rozumně polemizovat nedá.
0/0
14.2.2004 8:49

Sudajev

Re:
Klidně ale nesmíš si je vyndat z pusy.
0/0
14.2.2004 9:56

Eldrb

Re:
Počkej,já nemyslel tebe....ale černoprdelníka cceltica,nebo jak se zove ten iďa...
0/0
14.2.2004 10:30

Sudajev

Re:
Já tebe taky ne nějak mi tam vklouzlo š, já vařím atak jsem to po sobě nečetl.
0/0
14.2.2004 11:07

jojoj897

Re: celticu
B I N G O    (koukám, že jsi se docela trefil do mladých svazáků - rádoby volnomyšlenkářů    )
0/0
14.2.2004 9:04

Eldrb

Re:
Tím svazákem mám být i já ? V 50-ti ?
0/0
14.2.2004 9:10

Sudajev

Re:
Nebo já ve 40-ti?
0/0
14.2.2004 9:56

kostej-nesmrtelny

Re:
A proč by jsme se měli opět někomu vtírat do zadku, když rádoby zástupců tohoto rádoby světského státu v naší zemi žije spousta, daleko více než zástupců jiných zemí (třeba USA). Je to tu samý černoprdelník a ještě mluví do věcí kterým díky svému celibátu asi těžko porozumí (např. potratům,  ale to by jsme my oby čejní lidé po nich chtěli asi moc)  
0/0
14.2.2004 23:00

Najdete na iDNES.cz