Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Co tu chce ta baba s haranty?

Matky, které se vracejí z mateřské, starší lidé a Romové jsou diskriminováni při hledání práce. Tušenou skutečnost ukázaly reportáže, které MF DNES otiskla v tomto týdnu. Titulek tohoto komentáře je nadsazený jen trochu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

VITA11

he
"Zdeněk Škromach řekl, že se těší, až nějaká žena s dětmi podá žalobu"  Ten pytlík sádla je opravdu na hlavu . Rozumný člověk,když přijímá zaměstnance řekne ,že zavolá .No a když nezavolá ?
0/0
17.2.2004 7:41

karoten

V čem je problém?
Copak nestačí dostatečně jasně formulovat inzerát? Známe to přece tak důvěrně....mladý flexidebilní A/N vš samozřejmostí časově zcela nezávislý, přijme se na místo šéfova pucfleka. Je to dáno jasně a zřetelně, zadavatel je pitomec který neví co vlastně chce - v prac.poměru vás čeká šikana a neuspořádaný vztahy, anebo je inzerát jenom zastírací odrazovací text ku přijetí předem zvoleného starého dobrého známého s max.zbytky R a vyučeného třeba prodavače. Problém je v tom, že málokomu jde skutečně o vlastní práci, často se hledá někdo, kdo bude splňovat jiný, převážně zastíraný vztahový funkce v kolektivu. Nemyslím si že v naší realitě je jiná cesta než zakázat primární selekci v textu - jako je pohlaví, věk a stav. Jinak budou totiž pracovní místa existovat skutečně výhradně pro mladé, A/N,flexibilní, s letitými zkušenostmi ale zároveň naivitou absolventa.
0/0
16.2.2004 11:44

pinguinone

Komarek..
..necist
0/0
16.2.2004 10:45

GhorX

.
Nedá mi to. Pane Komárku, pokud by inzerát na místo hlídače v mešitě omezil uchazeče pouze na ty s muslimským vyznáním, byla by to diskriminace ? Mám takové tušení, že Váš dnešní příděl zvratků směřoval spíš do kategorie nekorektního, nebo zbytečného omezení, než absolutního odsouzení jakékoliv diskriminace, jak z něj vyplývá. Jinak není ani tak problém v tom, že by nebylo možné inzerátem provést základní selekci, jako spíš v tom, že jejich zadavatelé nepřemýšlí. Nemám-li rád cikány, nenapíšu přece, že přijmu raději chromého velblouda; napíšu, že podmínkou zaměstnání je maturita, nebo praxe v oboru. U pohovoru neřeknu "promiňte, ale cikána do této pozice nemohu přijmout", případně "co tady vopruzuješ, tlamo černá ?", ale raději "máme několik zájemců a ozveme se Vám do x dnů" (hádejte, s jakým výsledkem). Chcete reprezentativní lepou děvu a nechcete se trápit s odmítáním mladých maminek, nebo starších žen ? Uveďte, že uchazečka musí být ochotna reprezentovat firmu i jako hosteska často i několik dní mimo kraj a proto bude každá hodnocena i modelingovou agenturou (kvalitní fotografie při pohovoru nutné). A tak by se dalo pokračovat. Ještě malá poznámka k "článku" pana Komárka : podle mého názoru je šéf, který kádruje podle věku, počtu (myslel jste asi malých, že ?) dětí, nebo barvy kůže (v ČR tedy cikán / necikán s libovolnou barvou kůže) prostě především opatrný člověk, často někdo, kdo byl dřív, jak píšete lidský a nyní je poučený.
0/0
15.2.2004 21:52

Rychlý G.

Re:
Máte plnou pravdu a v podobném duchu jsem zde přispíval. Za chvíli by totiž mohlo být považováno za diskriminaci pokud zaměstnavatel vyžaduje plné nasazení, odvedení perfektní práce no a v důsledku odvedení vůbec nějaké práce...
0/0
16.2.2004 10:44

FrNedobrota

Souhlas !
Bludy pana Komárka čpí politickou korektností přímo bombastickou ! Zapomíná ovšem na jednu podstatnou věc ! A tou je majetkové rozdělení firem na firmy SOUKROMÉ a firmy se STÁTNÍ ÚČASTÍ (či ryze státní ! )
 Jsem li vlastníkem soukromé firmy, sídlící v přízemí  mého RD  a za majetek firmy ručím VLASTNÍM  RD !!! jsem povinnen přijmout KOHOKOLIV ?!  Riziko ztrát z jeho jednámí ale nesu pouze já, ne stát ! Stát ať si laskavě provádí korektní politiku ve SVÝCH firmách ! (a víme jak "prosperují")  Stát po mě chce jen platit a platit ! Neručí mi za nic ! Proto si přijmu koho budu chtít !   Stát mě taky neustále diskriminuje ! Já nejsem ČD, ČKD či Nová Huť aby mě stát stále dotoval a odpouštěl daně a sociální a zdravotní pojištění ! Já chci taky tyhle výhody !
0/0
16.2.2004 11:34

Philosophicus

Tak nevim...
...a zcela nechapu co autor minil clankem. Je zcela logicke, ze existuji jista ocekavani ze strany cloveka, ktery rozhoduje (treba vlastnik, jak bylo v clanku receno) o prijeti uchazace. Kdyz se nekdo nehodi na praci, tak ji jednoduse nedostane a ma smulu. A pokud by se Zid hlasil do antisemitse firmy, tak by se mu tam stejne asi nelibilo. Pan autor by mel radeji premyslet nez psat. Nebo si treba zkusit prijmout nejake ty zamestnance.
0/0
15.2.2004 19:59

Montaigne

řekl Martin Komárek
 .... jde o  předsudečnou, ničím nepodloženou diskriminaci skupiny lidí. ... To se to cancá do novin, ale bydlet s cikány v jednom domě by ten dojemně korektní  pán nechtěl ani za pytel sra*ek.
0/0
14.2.2004 11:02

Rychlý G.

Medvědí služba
     Moravskoslezský kraj, Ostrava, 50 let, nezaměstnaný! Tak taková je má situace. Sháním místo „alespoň" jako číšník, kde jsem se vyučil a mám mnohaleté zkušenosti a hlavně si v tomto oboru věřím. (I díky těm zkušenostem). Po jisté době zjišťuju, že že snaha úřadů a zaměstnavatelů o jakousi anti-diskriminaci obrací proti nám, hůře zaměstnavatelným?. Příklad: Chci do restaurace či baru mladou, pěknou servírku, aby chodili lidi a taky případné ztížnosti se vyřizují líp, pokud nějaké vůbec budou. Musím však zadat, že sháním číšníka nebo servírku, o věku je zakázáno se vůbec zmínit! Všude chtějí pochopitelně domluvit schůzku TELEFONICKY. Tady začíná první selekce (zní to nepříjemně, ale je to přesný výraz), volá žena nebo muž? Pokud postoupíte dále, je vizuální kontakt a tam už věk nezatajíte. Provoláte během tří dnů 200,- Kč a výsledek žádný. Spousty energie a peněz. Věřte, že by pro mě bylo lepší, kdybych viděl nabídku práce zadanou asi takto: Hledám mladou ženu, popř. muže do 30-ti let, nejlépe vyučené v oboru, praxe vítána." Tam bych se necpal! 
0/0
14.2.2004 10:32

GhorX

Re:
Proč to tedy nevyřešíte vše během jednoho telefonátu ? Ušetříte... "... a mimochodem, jsem sice naprosto fit, ale když jsem se takhle domlouval včera, tak tomu šéfovi vadilo, že už mi bylo padesát - vidíte v tom Vy nějaký problém ?" - komu to nevadí, ten si bude naprosto jistý. Komu to vadí, buď Vám to řekne, nebo se bude kroutit.
0/0
15.2.2004 22:01

Sudajev

!!
Ještě je třetí - zastřelit se dřív než chcípnout hlady.
0/0
14.2.2004 0:51

Najdete na iDNES.cz