Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lékaři možná přijdou o tarifní platy

K sérii návrhů, co udělat se zadluženým zdravotnictvím, ve vládní koalici přibyl další: zrušit tabulkové platy ve zdravotnictví. Nemocnice by si pak samy mohly určovat, kolik lékařům a sestrám zaplatí, aniž by jim to nařizovala vláda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

maret

Komunistické zdarvotnictví
 
  Vážení přátelé na chatu co je to za divnou diskusi na téma České zdravotnictví. Momentálně tak komunista dosadil jakousi soudružku Součkovou. Ta soudružka nestojí za řeč. PS Už má přichystáno místo ředitelky v Pražské nemocnici.  
0/0
11.2.2004 18:52

womanka

NE!!!
Nejsem zapšklá zdravotní sestra, která tráví pracovní dobu vysedáváním u netu a vyřizující si tímto způsobem své drobné s lékaři. Jsem bývalá zdravotní sestra, která vystudovala vysokou školu a před nedávnem opustila státní sektor. Světe div se, mám spoustu známých i mezi lékaři i ostatními kolegyněmi; nejsem tedy zcela mimo a tady vyjadřuji svůj názor - ne osobní účty proti jisté s¨ortě zaměstnanců ve zdravotnictví. Že je financování špatné již centrálně, je skutečnost.Proto by si lidé měli ale dovolovat jen tolik, kolik jim přísluší. A hlavně - ZAMÉST SI PŘED SVÝM PRAHEM!!! :-D
0/0
11.2.2004 11:50

huhu007

Re:
paní s implantovanou komunistickou představou třídního boje: Na jedné straně kapitalisté (lékaři) a na druhé straně proletariát (sestry). Dříve se rozdíly stíraly společnými návštěvami prvomájových průvodů a společným souložením o službách. Dnes už se tolik nesouloží a nejsem si jist, jestli zde není kauzální vztah k nespokojenosti SZP. Vaše představa práce lékaře zavání tak trochu představou soustružníka placeného od obrobku, který si myslí, že inženýr je placen od kóty ve výkresu, spisovatel od stránky a lékař od počtu znaků v lékařské zprávě či od množství vyříznutého masa. Zkuste trochu přeladit tón a zamyslet se nad cenou duševního vlastnictví a know how. Jinak pochybuji, že Vás na té Vysoké škole něco naučili. Ošetřovatelský postup dle Gordonové ještě nikomu život nezachránil.
0/0
12.2.2004 10:26

Lukáš 1

součková
brzy možná přijde o zbytek mozku který jí stačí na základní úkony, jako dojít si na hajzl, nasrat půl naroda, sníst rohlík..nicméně vyjde to nastejno jako kdyby jí chtěli lékaři už konečně chirurgicky odejmout hlavu jelikož je to velmi škodny otok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Držím palce elitě národa jelikož tohle musí být pro vás opravdu utrpení číst a poslouchat...pokud vůbec máte čas tyhle věci číst a poslouchat..
0/0
11.2.2004 8:49

womanka

!!?
Pokud dojde k odbourání tarifních platů, bude to katastrofa. Management zdravotnických zařízení je totiž vydíratelný. A to zejména lékařskou částí. Bohužel, Zákoník práce omezuje např. počet přesčasových hodin /rok. Limit je mnohdy díky službám lékařů vyčerpán již během prvních dvou, tří měsíců. Co potom? Běžnou odpovědí z jejich strany je: pokud nám nedáš peníze (za to, že vůbec budeme chtít sloužit), tak so potom služ sám! Lékaři tudíž mají zaplaceno dvakrát. Jednou běžně hodinově (s přesčasovýnm příplatkem), podruhé za to (nějakou nadtarifní složkou), že vůbec slouží!!! Má to logiku? A to si vůbec neuvědomují, že potřebují i ten "plebs", pardon - sestry a jiný nižší personál, bez kterých by byli bezmocní! Pokud dojde ke zrušení tarifů, dopadne to tak: je pouze jeden balík peněz, ze kterého je možné čerpat. Ti všemocní, nepostradatelní, si vyřvou hóóódně, a na plebs zůstane..., jo.
0/0
11.2.2004 6:47

Audi S4

Re: źenská lodika
Ty si snad myslíš, že někdo z nás lékařů má zájem sloužit za tak bídnou mzdu? Řekni mi jeden jediný důvod, proč bych měl pracovat více než na úvazek 1,0, ještě k tomu v noci, o víkendech, o svátcích. My máme taky rodiny s dětma se kterými chceme být a né trávit veškerý čas v práci. To, že jsme se stali lékaři neznamená, že jsme se stali otroky společnosti! Pokud po mě někdo chce práci navíc, musí mi ji řádně zaplatit, jinak má prostě smůlu. A pokud to platit nechce, musí se poohlédnout po jiné pracovní síle! To je normální zákon trhu práce, který ti jak se zdá zcela uniká, že? Lékaři mají možnosti jiných vedlejších pracovních poměrů,  kde se pracuje za tržní ceny, pro tvou informaci v mém případě to dělá 500-600Kč/hod práce. Proč bych měl zůstávat v nemocnici a pracovat za 150Kč/hod????  
Mimochodem zdravotní sestry mají taky hned několik možností jak si přivydělat mnohem efektivněji něž během víkednových služeb! Také mohou odmítnou sloužit přesčas!
 
0/0
11.2.2004 8:37

kestrik

Re: NAPROSTY SOUHLAS !!!
0/0
11.2.2004 8:44

womanka

Re:
Zdravotní sestry mají ve službách jiný režim! Ať při 12ti či 8 hod - lékaři (na které, pokud jich je na odd. - budu při zemi -6-7, vyjde 1 služba týdně! ) tedy "nejsou doma s dětmi" 1 odpoledne a noc/týden. Mrkni někdy na rozpis služeb sestry, chodící na směny? Že by nebyla s dětmi odpoledne a v noci 1x týdně???! Omyl! A kde si mají sestry přivydělat? Jejich služby jsou natolik nepravidelné, že nemohou nikam pravidelně docházet! A to nemluvím o změně služeb z hodiny na hodinu při např. onemocnění kolegyně! Nechci říkat, že platy ve státním sektoru jsou vysoké. Ale rozdělit se zde můlže jen tolik, kolik se vydělá! Nejsem z principu proti lékařům, ale snažím se i ve svých požadavcích držet při zemi. Ty peníze nejsou na druhou stranu tak malé. Plat se neskládá jen z tarifu, že... Vidím i jistou pracovní morálku (některých). Zašít se na inspekčák, s pacientem mluvit zpatra, mluvit o něm před ním, jako by u toho nebyl... atd atd. Pokud se Ti zdá, že jsi se minul povoláním, protože i zedník (který se jinak namaká! aby si tolik vydělal), či soudce... mají nesrovnatelně víc; proč sis vybral právě toto povolání? (s řečma o poslání a srdíčku na mě nechoď). Není problém vzít lopatu a ...?
0/0
11.2.2004 9:28

zlý fořt Emil

Jo jo ...
Tak tady má někdo osobní problém ...
0/0
11.2.2004 9:54

Audi S4

Re:
Tady se spíše minul povoláním někdo jiný, ne? Já jsem na svém místě spokojen, dělám co mě baví a co mě živí. Jen odmítám dělat v nemocnici více než na úvazek 1,0, chceli po mě někdo více musí mi to zaplatit. Já a většina mých kolegů fakt nemáme potřebu sloužit, peníze si vyděláváme v soukromém sektoru, takže zaměstnavateli nezbylo než platit služby a to pořádně, jinou možnost prostě nemá, atestované lékaře nikde jen tak nesežene! Jinak u mě to dělá 5služeb/měsíc + celý víkend, což je na můj vkus dost!!! 
A kde si má sestra přivydělat? Tam, kde lékař, v soukromém sektoru. Chtělo by to jen neválet se u internetu a poohlédnout se po něčem, těch nabídek je dost! A to že bereš služby za nemocné kolegyně je tvoje věc, nikdo tě k tomu nemůže nutit. Dle zakoná se služby musí vypsat na měsíc dopředu, změna je možná jen s tvým souhlasem!!!
Tvůj problém vidím v tom, že jsi zjevně nespokejna se svou profesí, platem atd, ale místo snahy o změnu, kritizuješ ty co se o změny pokusili a vyšlo jim to!    
0/0
11.2.2004 10:41

Joab

Re:
Nikdo vás nenutí, aby jste se stali otroky společnosti. Sekněte s tím, běžte dělat něco jiného (nebo jinam do EU), kde si vyděláte podle vašich představ. Podle mých přestav je u nás doktorů víc než je potřeba. Když ubudou, jednak se můžou zvětšit platy těm, co zbudou  a jednak se Češi boudou nuceni taky o své zdraví starat sami a ne se jenom přežírat a válet.
0/0
11.2.2004 11:52

JfV

Peníze jsou, ale jen pro někoho.
Nejsou peníze ? Proč dostávají obvoďáci stálé platby za lidi, které mají v registru, ať přijdou nebo né ? Chtějte po něm, aby vás navštívil, pro bolest nedojdete, zavolá vám sanitku. Nemá co pokazit, rozesílá pacienty k odborným lékařům. To by zvládla i zkušená zdravotní sestra za podstatně menší plat. Ten samý doktor léčil před revolucí chřipku tak, že vám při první návštěvě napsal i ukončení neschopnosti podle uvážení za týden nebo deset dní. Dnes ten samý vás chce vidět znovu za dva dny, kdy ještě ani nesrazíte teplotu, takže k němu jdete za celou neschopnost čtyřikrát a za tu péči si nechává platit. Odborný doktor, který rozhoduje o žití či nežití dostává sotva třetinu nebo polovinu takového obvoďáka s příjmem okolo 150 tisíc. Tam jsou peníze, které chybí jinde... 
0/0
11.2.2004 6:19

barbudo

Re:
Kapitační a paušální platby byly zavedeny kvůli tomu, aby se neplatilo výhradně za výkony. Hrozil totiž kolaps systému potom, co se ukázalo, že není trestné požadovat proplácení neprovedených výkonů. Nebezpečně velká část soukromníčků se začala živit cucáním výkonů z malíku ...
0/0
11.2.2004 12:18

jbuchtic

Re: Nemožné
Tak se mně zdá, že jsi mimo mísu.Obvoďák si nemůže tolik vydělat ani teoreticky.Když hodně, tak asi polovinu.Na jednoho dostává průměrně cca 30Kč/měsíc.Při cca 2000 registrovaných pacientech(a 2000 registrovaných, to je už opravdu špička)  to je 60 000+něco za prevence apod tak to je měsíčně, když to přeženu 80 000 Kč. A z toho zaplatí sestru, nájem, lékárnu, zařízení a další.Tak si to zpočítej kolik z toho má a nešiř poplašné zprávy. A za 8 hodin práce to taky nemá.To, že musí doma každý den bušit další 3 až 4 hod do počítače ,už není vidět. A o těch odborných doktorech to je taky přehnaný. Od odborník vyšetří jenom to co mu patří,ale kompletovat to musí ten obvoďák-aspoň ten správný to dělá.
 
 
 
0/0
11.2.2004 12:50

goneril

Re:
Ta Souckova uz by to mela fakt zabalit. Uz tech jejich nezdarilich pokusu bylo dost !
0/0
11.2.2004 3:09

Ccecil

Neznám 13,14 a 15tý měsíc.
Je to blbost. Mají zvednout platy a tenhle nesmysl zrušit. Nebylo by se o čem každý rok debatovat.
0/0
11.2.2004 0:22

THaleZ

Re:
No, hitem je dostat se do zamestnani do statni spravy.... mate 13-ty a 14-ty plat, hafo dovoleny a presne vite kolik berete i kdyz se cely den rejpete v .....
TO bych chtel taky :-) Hnal bych je bicem vsechny uredniky, jenom lidem otravujou zivot a nejak jim nedochazi ze sou tu oni pro nas a ne my pro ne... A mzdu bych jim nechal pohyblivou, jako to je vsude... zaklad 5000 zbytek podle toho jak makas... Nemakas? nebudes mit.... To by se pak vsude lidi divili jak by to fungovalo...
0/0
11.2.2004 3:44

palanka

Re: jenže
rezort zdravotnictví není státní správa. Je to hodně problémový resort, už podle toho kolik se tam vystřídalo ministrů a žádný nic nedokázal. Peněz tam (tedy do pojišťoven) teče dost. Je asi špatně nastaveno co se potom s nimi děje. Souhlasím s tím, že 13. a 14. plat je zvrhlost.
0/0
11.2.2004 6:18

raf1

Re: Přijďte pracovat
do státní správy, je to skutečný úlet- pro normální plebs, mzda na hranici státního průměru, aby bylo jasno - dovolená dle ZP a ty 13té a 14té platy byly vypláceny pouze 50ti procenty - a které podniky tyto půlky platů nemají, tak mají zase měsíční, kvartální a roční odměny, což bylo tímto nahrazeno.Proč kritizujete něco o čem nemáte tušení., ono je velice jednoduché, aby zase zaměstnanec státní správy řekl např., hnal bych bičem všechny podnikatele, kteří vykořisťují své zaměstnance a neplatí daně. Tak si to srovnejte v hlavě a hlavně kritizujte to o čem máte páru.
0/0
11.2.2004 8:12

palanka

Re: pracovat za plat na hranici státního průměru
je sem který se mnohým nesplní! Měsíční plat má vyjadřovat skutečnou hodnotu odvedené práce podle smlouvy za kalendářní měsíc. Pokud vím tak náš kalendář zná pouze dvanáct měsíců. Měsíce knihy, bezpečnosti na silnicích a ČSSP, se zaplaťbůh do kalendáře nepočítají.
0/0
11.2.2004 8:38

JJe

Re:
Jenže ty odměny podniky vyplácejí jenom v případě, že si na ně vydělají. A to je ten podstatný rozdíl. Mít nárok na odměny (i když se jim říká 13. a 14. platy), aniž by státní úředník musel být třeba jenom slušný a ochotný, anebo brát třeba všechny ty vyjmenované odměny, ale jenom když firma má zisk.
0/0
11.2.2004 8:53

vafla

Re:
Vážený pane, mzda na hranici celostátního průměru je ve skutečnosti špičkový plat. Do celostátního průměru se totiž počítají příjmy poslanců, senátorů, soudců, bankéřů, různých manažerů, a dalších vyžírků, tak že skutečný průměrný plat je někde kolem dvanácti tisíc. Lidé, kteří tento skutečný průměr (a někdy daleko méně), berou, nedostávají většinou ani třináctý plat, nicméně na třinácté a čtrnácté platy pro státní zaměstnance musejí vydělat. 
0/0
11.2.2004 12:16

Najdete na iDNES.cz