Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Neklidný život majitele Klausovy vily

Lippertovi byli posledními soukromými majiteli vily, v níž bydlí prezident Václav Klaus. To však bylo předtím, než byli odsunuti do Německa. Jaká je historie rodiny Lippertů, která se zapsala do povědomí Pražanů proslulým lahůdkářstvím? Všechno začalo jednou obchodní transakcí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bluewind

Lippertovi - clenove NSDAP
PRAHA - Členové známé německé rodiny Lippertů, jejichž prvorepublikovou vilu obývá prezident Václav Klaus, se hlásili k Hitlerově straně NSDAP. Členy nacionalistické strany byly jak Marie Knappová, která v domě žila, tak její bratr Viktor Lippert, jemuž vila ve Slunné ulici patřila. Podle České televize to vyplývá z dokumentů uložených v českých archivech. "Z našich materiálů, které jsou uloženy v archivech ministerstva vnitra, jednoznačně vyplývá, že oba sourozenci byli minimálně od počátku dubna 1939 členy NSDAP," potvrdil televizi archivář Dalibor Státník.
0/0
6.2.2004 13:12

bluewind

pani Grohova a pan Navara
paní Grohova a pan Navara plni ukoly, Landsmanschaftu.....proste musi jednou za mesic nekde vyhrabat a zverejnit nejakou "sudetarnu"..... takove ukoly maji zejmena komentatori MfD a LN.......prvotni impuls k tomuto systemu ukolu davaji majitele vydavatelske akciovky MfD a LN, kterymi jsou Sudetsti Nemci z Mnichova.....tento fakt nikdy nikdo z MfD a LN nezpochybnil. Toto neni nezavisla zurnalistika ale sprosta Sudetacka propaganda. Praci jim usnadnuji jejich lide kteri se infiltrovali do zpravodajstvi CT, CRo a zejmena CTK, ktera vsechny zpravy upravuje tak aby vyznely ve prospech Sudetaku, tim ze urcite veci nafukuje a jine odbyde kratkym sdelenim a zejmena terminologii - napr. maji zakazano zminovat Nemce jako okupanty Ceskoslovenska a utlacovatele a likvidatory ceskeho naroda. Toto obdobi oznacuji slovem valka, kterou vedli nejaci Nacisti, jakoby to nebyli Nemci. Zamlcuji ze nehorsi veci delali Sudetaci pred valkou - ze systematicky rozvraceli a poskozovali Ceskoslovenskou demokracii a nezavislost  A kdyz uz nevedi jak, tak vsechny sve odpurce smahem oznaci za komunisty...
0/0
6.2.2004 9:11

Chodovarka

Henleinovy Listy?
Doporučuji německým chlebodárcům MFD přejmenovat na Henleinovy listy. Nebo Posseltovy? Ono je to jedno. Jisté je, že nejsou české.
0/0
4.2.2004 18:29

Eduardo_Frei

President má bydlet na Pražském hradě
President má své sídlo na Hradě a není důvod, aby si sháněl nějaké bydlení ve vilách či uvažoval o stavbě nové residence. Všem dosavadním presidentům stačil Pražský hrad a zámek v Lánech.
Je to tak ve většině zemí, že hlava státu má úřad i bydliště v jedné residenci, která je symbolem jejich úřadu (případně mají ještě venkovské nebo letní sídlo). Americký president má Bílý dům, francouzský Elysejský palác, italský Quirinale, ruský Kreml, britská královna Buckinghamský palác apod. Pražský hrad je největším hradním komplexem na světě a určitě by se v jeho areálu našly vhodné prostory pro presidentův byt, navíc když má president k disposici zámek Lány, který může rovněž dle libosti využívat.
Pražský hrad je monumentálním sídlem, který nemá ve světě obdoby, bydlelili v něm králové a císaři, a máme být proto na co pyšní. Zbytečným sháněním náhradní residence by došlo jen k rozmělnění a devalvaci jeho slávy. Jediným symbolem presidentské moci a úřadu hlavy českého státu by měl zůstat Pražský hrad (a zámek Lány by zůstal doplňkovým letním sídlem našich presidentů).
0/0
4.2.2004 11:45

Rudolff

Trapný pokus o causu nebo provokace?
O co autorům jde?  Co chtějí rozdmýchat? Nějakou diskuzi? Tady ale přece není o čem diskutovat. Chtějí nějakou zahraniční novinářskou cenu nebo stáž od nějaké "spřízněné" nadace? Dostali tip na toto téma? Doporučení nebo příkaz? Pokud vím, nevzbudilo toto téma valnou pozornost. K reakci mě vede pouze nechutná snaha za každou cenu a jakýmkoli nesmyslným způsobem udržovat některé věci "na stole".   
0/0
4.2.2004 10:31

Kirken

Tak už přestaňte dělat štráchy...
...a jmenujte Posselta do redakční rady. Vždyť už je stejně každému jasné, za koho kopete.
0/0
4.2.2004 10:13

Caretaker

Článek je zajímavý
Alespoň pro toho, kdo se zajímá o ne příliš známou historii. Kdyby tam nebydlel Klaus, nikdo by nic nevěděl o rodině Lippertů. Ale je pravda, že nebude zajímat nikoho, pro něhož dějiny začali v únoru 1948 a skončili v listopadu 1989.
0/0
4.2.2004 10:04

MMarjanka

Re: Z čistě historického hlediska možná, ale ne v souvislostech, ve kterých je psán
0/0
4.2.2004 11:13

Montaigne

Junge Fronte Heute
opět tvrdí, že majitelem vily, ve které bydlí teď Klaus, je nějaký Němec ... to je klasická sudetština
0/0
4.2.2004 10:00

MMarjanka

Vskutku zajímavé..... Jen nevím pro koho....
Je 60 - slovy šedesát - let po válce - jak dlouho se ještě budou vytahovat z jakýchsi podivných důvodů takové věci? Nebudeme si nic namlouvat, jistě ne všechny odsuny tenkrát byly zcela spravedlivé, ale komu to už dneska k čemu pomůže? A proč to tak zdůrazňovat? Pokud vím, Václav Klaus se nastěhoval do vily, kterou mu nabídlo Ministerstvo obrany - tečka šlus konec. Žiji ve městě, kde bylo před válkou asi 98% obyvatelstva německé národnosti - že by nás MF Dnes obvinila všechny? Teď je tu většina Čechů, to znamená, že většina by si měla vyčítat, že tu žije??? To snad ne...
0/0
4.2.2004 9:51

qoknu

Už zase
je snaha vytáčet a štvát lidi proti sobě ?
0/0
4.2.2004 9:46

Hrabalinka

taky nechápu,
proč MF Dnes tohle téma vytahuje. Vzbuzuje to ve mně dojem, že to s tou její nezávislostí nebude asi tak O.K. Málo platné, koho chleba jíš, toho píseň zpívej, že... V domech po sudeťácích bydlí dnes tisíce lidí, vždycky, když se něco vytáhne, vzbuzuje to u nich strach, aby o ně nepřišli. Politici se pak musí zabývat tímhle stále omílaným tématem, místo aby řešili to, co skutečně tuhle zemi pálí...
0/0
4.2.2004 9:43

jarda1

Potrestali se sami
Lippertové se potrestali jen a jen sami. Vstoupili do NSDAP - tak proč to Mladá Fronta tak rozmazává? Kdo jí za to platí? Měl jsem známého, který byl Němec - ještě za 1. republiky a žil v Brně. Když začali ordnéři po nástupu Hitlera k moci rozvíjet podvratnou činnost, znechutili ho natolik, že šel na policejní ředitelství v Brně a přihlásil se za Čecha. Během půl dne měl nový občanský průkaz s národností českou. Za protektorátu jako Čech asi komplikace mít mohl, ale Čechem už zůstal. Benešovy dekrety po válce se na něj nevztahovaly, do odsunu nešel. Měli se tak zachovat všichni Němci žijící u nás - buď se hlásit za Čechy, nebo nevyvíjet činnost pro říši a osvědčit loajalitu k republice. Pak by po válce nebylo co řešit. Víme, co byla NSDAP. A je známo, že antifašisté, kteří prokázali účast v odboji, dostávali osvědčení o národní spolehlivosti. Prostě se Lippertové neměli paktovat s Hitlerem a mohli tu žít dodneška.  
0/0
4.2.2004 9:10

Najdete na iDNES.cz