Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soudce opisoval odborné práce od kolegů

Opisování se nevyplácí - ani ve škole, ani u soudu. Soudci Nejvyššího soudu Zdeňku Sovákovi hrozí kárné řízení za publikování cizích textů. Může dostat důtku, pokutu, v nejhorším jej odvolají. Ministr spravedlnosti Karel Čermák ho už dočasně postavil mimo službu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jarda1

Soudci
Co se týká soudců, mám návrh. Je třeba omezit jim nezávislost - nemyslím jim ji zcela odebrat, ale rozumně regulovat. Soudce musí být odpovědný za rozsudek - např. proč neuložil nebezpečnému recidivistovi za vraždu výjimečný trest, proč uložil tak nízký trest apod. A ne žádnému kárnému senátu, to je ruka ruku myje, ale ministrovi spravedlnosti, aby ho za to mohl na hodinu vyhodit. Dále bych soudce zbavil práva rozhodovat o vině - to by převzala porota, složená z laiků prošlých speciálním školením. Soudce by rozhodoval jen o trestu - viz anglosaská praxe, tam soud funguje podstatně líp než u nás. Rovněž bych soudce zbavil práva uvalovat vazbu - to by převzal státní zástupce. Určitě by to pomohlo - státní zástupce by si pohlídal, aby se každý grázl nedostal z vazby a nevyhýbal se trestnímu stíhání. Soudce mnohdy takového recidivistu pustí a zmaří vyšetřování. V USA o vazbě rozhoduje prokurátor jako u nás za komunistů a to je efektivnější. Aspoň by soudci nemohli skuhrat, že mají tolik práce. Žvaněním o lidských právech se tu nic nevyřeší. A rovněž by měl ministr vyhazovat soudce, kteří zastávají názory typu "ukládáním tvrdých trestů hrubne společnost". Jako první stupeň postihu pro soudce by mohla být pokuta - např 500000 (každý soudce na to při svém platu má) - nebo přeložení z trestu (což bylo možné i za první republiky). Podruhé propuštění a doživotní zákaz práce v justici. Jen na těch pokutách pro soudce by náš stát musel vydělat tolik, že by byly zbytečné např. plánované poplatky za doklady a různé jiné úspory. V justici by zavládl pořádek a důslednost. Kteří soudci by to nehodlali akceptovat, museli by odejít (např. Jaromír Jirsa se svými žvásty). Na jejich místa by bylo dost jiných zájemců.
0/0
27.1.2004 14:57

náhodný kolemjdoucí

Vážená Danielo,
... nechtěla už byste nechat ty reklamy na Vaše oblíbené stránky??? Odkazy na články  z tohoto portálu vidím ve Vašich diskuzních příspěvcích, které vlastně ani sikuzními příspěvky nejsou, poměně zhusta. A myslím si, že je to docela pod úroveň propagovat na konkurenčních stránkách. Holt ale za reklamu se musí platit, co? Jinak ty stárnky vypadají docela profesionálně, tak proč tohle???
0/0
27.1.2004 14:53

Kazbunda

Obycejna chyba
Vzdyt je to jen obycejny podvudek, chybicka. To je nam soudcum prece tak vlastni......jak moc arogance si tahle svoloc jeste muze dovolit?
0/0
27.1.2004 8:39

Howady

Vrcholek ledovce
Domnívám se, že půjde jen o vrcholek ledovce.  Když už je zde zmínka o korupci a úplatcích, lidé kteří mají v naší zemi prosazovat spravedlnost se už dávno proměnili ve jakési mafie propojené temnými cestičkami známostí. Pamatuji si jak jsem viděl v televizi pořad o jakési Organizaci soudců a právníků, které platili soukromé a velké společnosti "dobrovolné" příspěvky a zástupce té organizace argumentoval že tito "členové" mají nárok na "nastandardní poradenství" - krásný eufemismus pro ochranářské jednání ....   A pokud těmto lidem projdou takovéhle nehoráznosti, proč by se neokrádali mezi sebou o své dizertace  ....
0/0
27.1.2004 7:03

0100

Klasika, úplatní soudci se neštítí ničeho....
U Berky to snad ani nikoho nepřekvapí, otázka je proč stále ještě soudí? Jaké verdikty může vynášet uplacený soudce? Jak je vidět má následovníky, kteří se rovněž neštítí ničeho. Kdy už se takových,,vynikajících" soudců konečně naše justice zbaví?? Kdy už je konečně někdo nakopne a za své úplatné kauzy zavře? Stále máme plná ústa dodržování práva a s takovými soudci neumíme zatočit??? U prokurátorů je situace podobná....
0/0
27.1.2004 6:17

ramese

hehe neni sam,
Takovych je... v LBC kasarnach je take jeden co dokonce opisoval IQ test od jednoho sveho kolegy na bejvalem PRCHO . Bylo v LBC kasarnach provadena proverka a musel  kazdy obsolvovat par testu vcetne telesnoho prezkouseni zdravtnich prohlidek od CASRI a IQ testy ... ten kdo ho zna tak vi o cem mluvim .. a dnes? No jo pan IQ sedi na Uzemni vojenske sprave a ma IQ nekoho jineho ;o)
0/0
27.1.2004 3:58

Najdete na iDNES.cz