Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vláda zpřísnila tresty pro řidiče

Vláda schválila novelu silničního zákona, která má udělat pořádek na českých silnicích. Návrh zpřísňuje tresty i pokuty pro řidiče. Policie jim za dva závažné přečiny bude moct odebrat řidičský průkaz. Pokud novelu schválí i parlament, mohla by začít platit už od července.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

GhorX

Nechcete ohlásit příbuzného ?
"Nevím, kdo řídil vozidlo dne . Považuji za možné, že moje vozidlo bylo na krátký čas odcizeno a náslendě vráceno a rád bych podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který zmiňovaný přestupek s nejvyšší pravděpodobností zavinil. To, díky Vaším informacím, ale podám až po konzultaci se svým právním poradcem." - právo nevypovídat proti blízkým lidem je zakotveno v listině lidských práv. A nikomu, ani naší zcela zkorumpované policii to nedává žádné právo obvinit majitele auta.
0/0
25.1.2004 22:27

barbudo

Re:
Uvědomte si prosím, že se hovoří o PŘESTUPKU. Nikoli o trestném činu.
0/0
25.1.2004 22:31

lapat

Příliš přísné body
  Pokud bych se už měl smířit se zavedením bodového systému v ČR, uvítal bych zreálnění bodového ohodnocení jednotlivých přestupků......Současný návrh bodového zákona je příliš přísný...Například skoro vůbec nerozlišuje překročení rychlosti v obci o 5 km/h a 21 km/h!! Rozdíl jediného bodu mi přijde opravdu málo!!! Daleko racionálnější by bylo překročení do 10 km/h nebodovat a dále to rozumně odstupňovat.......A pokud to chcete srovnávat se zakraničím, tak třeba v Itálii mají 20 bodů a při překročeni o 11 - 40 km/h jsou body 2...
 
0/0
25.1.2004 21:52

jasnazprava

každý jezdí jak umí
Taky občas jezdím rychleji, ale jen když vidím, kam jedu. Ale vypadá to, že policajti budou jako obvykle sedět za bukem a hlídat každý kilometr navíc (hlavně přes 20) a vůbec to nepomůže zrychlení provozu. Spíš by se mi líbil systém v BRD, ať si každý na dobrý cestě jede rychle jak umí, ale ať jsou na sebe lidi ohleduplnější, hlavně ve městech.
0/0
24.1.2004 16:01

Glumik1

Kdo vlastně řídil?
To mám jako prásknout vlastní rodinu?
0/0
23.1.2004 10:06

karoten

Re: Ne, stačí to vzít na sebe a je po problému.
0/0
23.1.2004 11:02

Glumik1

Tak kdo teda řídil?
"Majitel auta bude mít povinnost oznámit, kdo v době spáchání přestupku vůz řídil. Pokud tak neučiní, bude policie předpokládat, že za volantem seděl on."
Když budu v práci, prokazatelně mne uvidí v době spáchání činu 25 lidí a všichni mi to dosvědčí, tak jak může policie předpokládat , že jsem to byl já?
Už se těším na soud ve Štrasburgu
Policie never more
0/0
23.1.2004 10:05

barbudo

Re:
Jde ovšem o přestupek, nikoli trestný čin. To je dost podstatný rozdíl. Budete potrestán pouze za to, že jste vozidlo nezabezpečil před zneužitím nepovolanou osobou. Bude-li spáchán trestný čin, bude se hledat, kdo řídil.
0/0
23.1.2004 11:02

Brblal

Re:
A jak se dá auto zabezpečit před zneužitím ? I když ho budete mít sebelépe zapezpečené, tak vám ho někdo může ukrást nebo si ho třeba jen vypůjčt a zase vrátit pěkně zpátky na místo. Není to náhodou policie, koho si platíme za to, aby nás chránila před zloději ?
0/0
23.1.2004 13:59

barbudo

Re:
Pokud mi auto někdo ukradne, asi to nahlásím.
0/0
25.1.2004 22:29

Ahasver

Statistika
Podle statistiky na http://www.mvcr.cz/odbor/inspekce.htm v roce 2002 doslo na celem uzemi CR pouze ke 4 (slovy ctyrem) pripadum korupce. Nekomu to bude k placi, nekomu k smichu. Ze ano, pane poruciku dopravni policie z OR Praha zapad cislo 283739.
0/0
23.1.2004 8:23

Ahasver

Zbytečný i když dobrý úmysl
Mozna jsem moc pesimista ale neverim ze to k necemu bude. Jedna z nejnebezpecnejsich skupin jsou arogantni hovada co si mysli ze penezma vsechno vyresej' a tudiz pro ne predpisy neplati. Bohuzel jim to vetsinou vychazi. Policie nema zadnou motivaci takovyhle typy postihovat. Kdyz se nahodou nekdy najde poctivej policajt a zkusi nekoho takovyho dusit, vetsinou na to sam policajt dojede protoze hovado ma nekde nekoho znamyho a ten uz poctivymu policajtovi dokaze zatopit. Takze z policejniho pohledu to je bud si v klidu vydelat pekny prachy bokem nebo riskovat problemy a prudu v praci prakticky zbytecne, jen pro nejakej ideal ze uplacet se nema. Mnohem jednodussi je dusit ty prumerny bez znamosti za lekarny, zarovky a pasy. Tato uprava bude mit jediny efekt - zkorumpovana policie dostane delsi a lepsi bic aby na uplatkach vydelala vic. Na to aby se na silnicich neco zmenilo je toho potreba vic ale na to asi ministerskej masinfira nema napady ani odvahu.
0/0
23.1.2004 8:06

2Mac7

Re:
Co byste doporučil ?
0/0
23.1.2004 20:40

Kolj@

Jsem pro
Jsem pro, ale myslím si, že takový zákon nebo jemu podobný, už zde měl být dávno. Jest-li bude na všechny stejně přísný metr, tak proč ne. Alkohol a ani nizké seběvědomí v super bouráku, či jiné zhovadilosti nemaj za volantem co dělat. Pokud budou policisté "objektivní" a nebudou brát úplatky a jiné protislužbičky za odmáznutí bodík, ještě před tím, než jej provinilec bude mět zapsán, zaškrtnut či něco jiného ve své "trestní" knížce. Ano, přiznávám, jsem taky pouhý omylný člověk a taky někdy udělám drobnější přestupek za volantem, ale všichni se musíme snažit omezit riziko(a) na našich silnicích a na malého českého človíčka bohužel nic jiného neplatí než pořádný bič...
0/0
23.1.2004 2:40

Kolj@

Jsem pro
0/0
23.1.2004 2:32

kusi

Vlada a její poskoci
Vážení řidiči a vážená vládo, novelizační návrh zákona je opravdu velmi krásná věc. Myslím, že tuto inteligentí věc asi vymyslel člověk, který jezdí denně maximálně tak 5km od místa bydliště v dopravní špičce a nebo se nechává vozit!!!!  Myslím, že by stálo za zvážení, aby napříště páni poslanci nejprve zkusili díky vlastnímu řidičskému umění v ulicích např, Prahy jaké to je, pokud se obyčejný občan tohoto státu potřebuje dostat přes celou Prahu v ranních či odpoledních  hodinách. Nejen že za volanty potkáváte umělce, kteří dostali řidičský průkaz pravděpodobně díky tučnému úplatku, jelikož jejich jízdní vlastnosti se opravdu rovnají dle školního známkování stupnici 5, ale na silnicích se také velmi často setkáváme s nesmyslným dopravním značením, které je další částí brždění dopravního provozu. Vyjímkou nejsou ani chybějící rychlostní komunikace a obchvaty kolem Prahy. To myslíte opravdu vážně, že budeme v Praze jezdi 40km rychlostí, když ve většině případech už teď pravidelně stojíme v centru Prahy min. 30min na úseku 3-5km a jste rád, že se dostanete na dvouproudovou silnici, kde můžete ztracený čas dohnat, aby jste díky nedoržení pracovního plánu nepřišel o místo. A ejhle v dvouproudové rychlostní komunikaci se může jen 50KM/h.Takže ve finále přijdete o papíry o místo a bez řidičáku vás dnes jaksi téměř nikam nevezmou. Myslím, že tímto zákonem podpoříme v důsledku nezaměstnanost, rozhodně se asi zvýší porodnost. Nemine nás zcela určitě ani zvýšená korupce naší již tak zkorumpované policie, jelikož za záchranu celé rodiny, raději poliicii budeme platit pokutky, za které si pak velmi poctiví policisté pořídí nová auta, či postaví vilky na okrajích centrálních měst apod.V neposlední řadě se asi vytvoří  fronty na Nuselském mostě.  Výborně jen tak dál !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
22.1.2004 21:42

juton

Re: Tak použij MHD,
fajnovko! To není nic neznámého, že se hromadnou dopravou dostaneš někam dříve, než autem! Nebo Ti snad ostatní smrdí? A navíc, když dodržuje člověk  patřičná pravidla, pak není problém.
0/0
22.1.2004 22:37

rohovka

Re:
Není nic neznámého že se tím řízením i někdo živí.Težko bude zásobovat Cheb apod. pražskou hromadnou dopravou.A tohle je problém i když budeš dodržovat "patřičná pravidla" jak budeš chtít.Vždycky můžeš něco přehlédnout.Třeba dvacetikilometrovou rychlost napsanou na víku od popelnice,opřenou klackem kvůli výkopu mimo silnici.Ty si stoprocentní svátečnák,ty mají problémy se svicením v zimě,s dodržováním jizdních pruhů atd.To budeš koukat až do toho sedneš a na pár kilometrech přijdeš o řidičák.
0/0
23.1.2004 17:08

juton

Re: To myslíš vážně?
"Vždycky můžeš něco přehlédnout", no to snad nemůžeš myslet vážně ani jako vtip! Ty nemáš právo nic přehlížet! Nebo snad  omluvíš třeba strojvůdce se stovkou lidí za sebou, když něco přehlídne a zaviní masakr? Přece vždycky může něco přehlédnout...
0/0
23.1.2004 20:28

barbudo

Re:
A co jako má (dle Vás) společného novela zákona s rychlostí průjezdu Prahou?
0/0
22.1.2004 22:40

azrael2

DO TERÉNU
Pokud policajti nepůjdou do terénu v autech s kamerama,tak je to jenom tahání peněz z těch,kteří nejsou těma vrahama.Ty u "pangejtu" nechytnou.
0/0
22.1.2004 19:32

Cueoqx

A ještě jedna chybka...
Ty postihy jsou vážně nechutně vysoký. Jestliže projde to co bylo v návrhu (Minimální výše pokuty za cokiliv 1,5K , dosavadní "domluva" už neexistuje) tak to můžu na silnici rovnou zabalit, protože 1,5K je moje mzda za 30 hodin práce (brigáda při studiu) a s tím že mám čas na práci 1* týdně to představuje výdělek za téměř celý měsíc... Nehledě na to že je to NEJNIŽŠÍ sazba a když já (nebo mě podobní) narazím na pako, tak nebudu mít čtvrt roku ani na pivo....
0/0
22.1.2004 19:02

old fashioned Vince

Tak tak,
to si budou policajti zase mastit kapsy, joj
0/0
22.1.2004 17:38

Krasava

Přestupky nebo nehody?
Chceme-li skutečně snížit nehodovost, musíme se zaměřit na hlavní příčiny a tou jsou především nehodoví řidiči. Bodový systém je nutno založit na zaviněných nehodách, nikoliv na přestupcích zachytnutých policií . Jediný přestupek – jízda pod vlivem alkoholu a drog – bych doporučil v bodovém systému ponechat pro její potenciální nebezpečnost. Aplikace této úpravy nevyžaduje velké náklady, jen politickou odvahu upřít právo sedat za volant problémovým řidičům. Lze se také zaměřit na výchovu a průběžné zlepšování řidičských schopností, což dnes téměř neexistuje. Registr nehodovosti řidičů by měl být přístupný pojišťovnám, které by měly konečně zavést účinný bonus a malus.
0/0
22.1.2004 17:05

Cueoqx

Re:
Moje řeč. Cokoliv co by vyžadovalo investice se neprovede.
 
Hlavně mi chybí ta podpora "průbežného zlepšování řidičských schopností" - třeba povinnost abslovovat školu smyku, která by ovšem měla být dotovaná.
 
 
0/0
22.1.2004 18:51

BlanT

Další možnost korupce :-(((
Jó už je to tady, zase na to doplatěj chudý občané jako většina z nás je . Bohatí budou stejně jezdit jak prasata a když ho chytnou policajti za cokkoli tak jim daj třeba 2000 na pivko a jedou si vesele dál . Nakonec si tu budou jezdit jenom ty boháči a možná se sami sebe všichni zabijou na silnici.  Vůbec nechápu proč to je. Vždyť se to vymyká zdravému rozumu. Proč jako ožralímu člověku nebo ten kterej jede na červenou vůbec dávaj nějaký body, tyhlety prasata nemaj co dělat na silnici, hned bych jim sebral řiďičák a místo toho bych jim dal papíry na hlavu a zavřel je do Bohnic. Je mi s týhle země  už na zvracení. Škoda že tu není smajl kterej by to napodoboval.
BlanT
0/0
22.1.2004 16:54

4omega

Názor
Body jsou sice OK, ale musí být zavedeny jak s úplnou reorganizací dopravního značení, které je často ještě z 60.-tých let a neodpovídá nové situaci zástavby ve městech a dále s úplnou morální přeměnou a fyzickou výměnou policajtů, protože jsem přesvědčen, že v Praze bude jedeb bod stát 2000 Kč úplatku a v ostatních městech polovinu... kam to povede, to budeme všich koukat
0/0
22.1.2004 14:28

hzahza

Re:
Reorganizace značení? Ha ha. To už slibovali, že spolu s uzákoněním přenosti chodců na přechodech bude snížení počet přechodů a kolik se jich prosím tě snížilo? Viz názor z Frištáku na Moravě. (jenom bych upřesnil - na těch 30-ti metrech nejsou dva ale přechody tři. Ten třetí asi neviděl vůbec. - na všech pokud tam budou lidi musíš zastavit! - ....jinak koupíš body ....)
0/0
22.1.2004 14:56

Dome

body???
Zavedeme body na řidiče - slava kdo ma prachy bude bez bodu a vy ostatní Vaš problem tak nějak to bude ?
0/0
22.1.2004 14:14

Brblal

Stačí větší důslednost policie
Vítám jakoukoli snahu o zlepšení současné situace na silnicích. Bodový systém je snad O.K., ale ty pokuty ??? Už ty současné jsou pro většinu lidí dostatečná hrozba, pokud by je ovšem čas od času museli zaplatit, pak by si dávali pozor. Na řadu lidí dostatečně zapůsobí i jen obyčejná domluva. Za stavu, kdy je potrestáno jistě méně než 1% přestupků se není čemu divit, že se jezdí tak, jak se jezdí. Policajty vidíte nejvíce na placených parkovištích (kde neplatící řidič nikoho neohrožuje) a jejich specialita je pokutování při blokovém čištění, kdy se tři dny předem změní parkoviště v místo, kde je zákaz zastavení, místo toho toho aby byli na nebezpečných místech. Takhle dostane jeden obětní beránek pokutu jako prase a 100 dalších projede bez postihu. Policie by měla mít možnost zajistit auto nebo sebrat řidičák a snad i dávat body,ale hlavně by měla být na silnicích vidět a svoje stanoviště namátkově střídat. Jenže to by museli hoši trochu víc snažit.
0/0
22.1.2004 13:24

Pan Slamacek

bodovy system
se pouziva v nekterych zemich na zapad od nas a maji s nim celkem dobre zkusenosti, tak proc ne? me osobne spis vadi ze dostanu trestne body za to ze jedu v obci 80 v miste takovem kde tato rychlost neni pro nikoho nebezpecna (prumyslovou v praze napr.). ze se nezamerime na spravne dopravni znaceni a na zvyrazneni nebezpecnych mist.....
co se pak policie tyce tak to je problem jiny a premyslet o tom zpusobem ze to nahrava korupcnimu prostredi je zcela zcestne. korucpce bude vzdy a bojovat s ni je problem, ale rekenete nekdo jak? provokateri neprosli nebot by to bylo protizakone pokud vim!
0/0
22.1.2004 12:43

logar

za rok se uvidi
muj nazor ja takovy, ze cislo mrtvych bude stejne jako v uplynulych letech, naplni se uredni i soukrome kapsy policistu, par neprominentnich lidicek prijde o RP, prasata s prominentnim postavenim budou jezdit jako vzdy. Politici si schvali dozivotni imunitu a bude jim dobre. Simonovsky je bud ve zlem umyslu jednajici clovek a nebo ubohy hlupacek, ktery nevi, co se kolem nej deje a tak si nechal poradit od policajtu. Bohuzel, po roce se nic vyhodnocovat nebude, buzerace zustane. Korupce slavi uspech, dat nasi policii vice pravomoci muze akorat gauner.
0/0
22.1.2004 12:25

cejkis

..
Jen jeden rok ? To bych zvýšil alespoň na 5let.
Představa, že po roce přijde do autoškoly, namaže a má zase zpět papíry a jetě ktomu absolutně bez jakýkoliv trestných bodů... mělo by to být ještě přísnější..tohle je vzhledem k českým dementů málo
0/0
22.1.2004 11:39

JP96cz

Re:
Souhlasim....
0/0
22.1.2004 12:03

hzahza

Re:
A jak odlišíš dementa od ostatních?
0/0
22.1.2004 13:27

cejkis

Re:
Když někdo dělá na silnicích bordel, tak se to na bodech hned pozná. Takový člověk by měl ztratit právo řídit min na 5 let a ne pouze na jeden rok. Dementy od ostatních poznáš podle bodů a posléze podle toho, že nemají řidičský průkaz.
0/0
22.1.2004 13:34

hzahza

Re:
všichni příjdou o řidičák za 2-3 přestupky bez odhledu jestli ujede za rok 100 km nebo 20K km... tak co?
0/0
22.1.2004 13:52

cejkis

Re:
to je správné..neměli dělat přestupky
0/0
22.1.2004 14:51

hzahza

Re:
Myslím, že každý kdo skutečně jezdí ho někdy udělá i nevědomky nebo přehlédnutím. A kdo jezdí více jich logicky udělá více.
0/0
22.1.2004 16:06

jarini

Re:
Tak se chyby dělat odnaučí. Anebo to bude jako ve Francii, kde jsou řidiči těžce trestáni, mají z polišů vítr a jsou tudíž velmi solidární. Když vidí hlídku, blikají jak o život.
0/0
22.1.2004 16:29

rohovka

Re:
Ty nemáš auto,viď?Možná ani řidičák.
0/0
22.1.2004 18:09

cejkis

Re:
 vtipálku
0/0
23.1.2004 13:46

ODSakEda

Exemplarni tresty???!!!
 Proc nikdo nedava denne, namisto bombastickych akci jednou dvakrat za rok (pak jiz dojdou penize a prescasy ze...), a opakovane byt "jen" 500,- stovkove pokuty? Proc se zvysuje stres ridice (ridicky) pouze zvysujici se hrozbou v podobe nehorazne velke sazby, ktera stejne zlikviduje spise ty nemajetne, byt se dopustite nejakeho prestupku nechtene ???!!!
  Proc se snizovala rychlost v obci z 60 na 50 a sankce? Prej proto ze se jezdi v obci rychle! Ale nejezdilo se rychle ,ze by bylo 60 moc!  Spise nikdo nekontroloval casto ani tu 60-ku! Pouze se vyhlasila 50-ka a myslelo se ze se bude jezdit pomaleji... Ale ani 50-ka nevyresi bezohlednou jozdu! I 20-kou Vam muzu prejet na prechodu pres krk!...
 Dalsi podobnost je napr. s pokutami v tramvaji: Je mozne vyhlasit pokutu 5000 ! a delat kontrolu parkrat do roka a trestat (likvidovat) cerne pasazery exemplarne! Je ale mala sance, ze prave Vas nekdo nachyta a tak se jezdit na cerno vyplati! Nebo druha moznost-ta namahavejsi!: Davat "jen" ty zminene 500-stovkove pokuty, avsak delat kontroly skoro denne! A to se pak jezdit nacerno ci delat prestupky NEVYPLATI! To druhe  je dle me reseni! 
  Jen dodavam: nejvetsi pakutou za chybu v jakemkoliv oboru muze byt sankce nejvyssi-SMRT!
0/0
22.1.2004 11:37

ewerell

ČSSDák
Nazdar ODSáku. Naprosto s tebou souhlasím, jen mě zaráží jak to, že máš stejné názory, jako já, volič ČSSD. Něco mi tady nehraje. No snad mi odpoví historie, až tvoje strana bude u vesla a bude moci  všechno špatné co tady napáchala ČSSD jednoduše a rychle napravit - vždyť vynikajících a zaručených receptů má teď v opozici přehršel. Pokud to neudělá, pak "Pánbů s námi".
Ale teď k věci - jasné, že problém s porušováním zákonů se nevyřeší jenom zpřísněním sazeb, ale hlavně a mnohem více pomůže 1. vymahatelnost práva, 2. potírání korupce a 3. řádové zvýšení frekvence policejních kontrol.
ad 1.: právní zmetky našich poslanců, kličky obviněných před zákonem, rychlost našich soudů atd.
ad 2.: I kdyby byl za rychlou jízdu trest smrti, vždycky se najdou nabobové, kteří mají kámoše u policajtů nebo je pro ně úplatek denním kapesným a jsou tak vlastně beztrestní.
ad 3.: Kde na to vzít peníze. Tahle republika je už 15 let vyssávána jistými zájmovými skupinami a na užitečné věci tak nezbývají peníze. Tím neříkám že předchozích 40 let komunismu jí nějak prospělo, ale spíš je to podle úsloví "z louže pod okap"...
0/0
22.1.2004 12:28

jarini

Re:
Z deště pod okap, příp. z bláta do louže. Nepij tolik Becherovky, soudruhu.
0/0
22.1.2004 16:32

iveta80

Jde jim jen o výběr pokut
Vůbec nejde o bezpečnost na silnicích, ale o výběr pokut. Pro administrátora: nechte můj příspěvek zveřejnit, je to můj názor.
0/0
22.1.2004 11:29

JP96cz

Re:
O vyber pokut?  Nejsi ty z Cech? Asi ano.... trosku se rozjed po svete, zajezdi si tam a pak se projed v CR. Dostanes pocit, ze jsi v Singapuru, kde je pravidlo silnejsiho. Opili za volantem = skonfiskovat auto a sebrat ridicak, bez otazek....
0/0
22.1.2004 12:06

iveta80

Re:
Já nejezdím opilá, ale taky nejezdím s řidičákem....žádný nemám a jezdit se mi líbí....A body mi můžou brát jak chtějí, můžou si to zapsat třeba.....
0/0
22.1.2004 12:18

2blaha2

Re: tak to by me zajimalo kam si to mohou napsat ?
Jo a nebude to bolet?
0/0
22.1.2004 15:40

JP96cz

Re:
tak tobe seberou jen auto
0/0
23.1.2004 11:47

Najdete na iDNES.cz