Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bohdalová vyhrála u soudu nad StB

Komunistická StB evidovala herečku Jiřinu Bohdalovou neoprávněně. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Bezpečnost po ní chtěla, aby donášela na kolegy. Bohdalová tak vyhrála spor s ministerstvem vnitra. Nedomohla se však toho, aby ji vnitro ze seznamu vymazalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dedek NY

Re: Pátere,pátere
Opravdu nevím jestli jsi jen blbej, nebo blázen,ale v každým případě navštiv psychiatra.Třeba se ti dá ještě pomoci. Nezoufej, ve Francii je psychiatrů dost a prý jsou dobří.Možná si to neuvědomuješ,ale na konečný jsi ty magore.
0/0
23.1.2004 15:34

juton

...a kdož jsi bez viny,
hoď kamenem. Je zajímavé, že každý souhlasí s tím, že STB byla zločinecká organizace. Na druhou stranu však  jejich zápisy a svědectví u soudů vnímáme málem jako tak pravdivé, jak věřící slovo Boží. Přitom už nejeden  estébák přiznal,  že prostě svazek založil jen proto, aby splnil jakýsi plán náboru a dotyčná osoba o tom ani nevěděla. Navíc bych se vůbec nedivil, kdyby ti  domini canes - svatí psi, kteří zde vyznávají tu pravdu, čestnost a bezúhonnost, byli ve věku, kdy STB už neexistovala. Vážení tlučhubové, ruku na srdce :  Jste si opravdu tak jistí, že když by vám někdo vyhrožoval útiskem vaších dětí či nejbližších, že byste nekompromisně řekli ne?
0/0
22.1.2004 22:54

delbor

Četl jsem
Pobavilo mě, když jsem dnes četl v novinách, jak Bohdalová musela v soudní síni okřikovat novináře, aby nerušili, že se nemůže soustředit na svojí obhajobu. Překvapilo mě, že při svém úsilí se očistit si teprve v soudní síni začala přemýšlet o tom, co by mluvilo v její prospěch. A Werich - ten už nic nedosvědčí. Inu, herečka je herečka a když je dobrá herečka, zahraje každou roli na kterékoli scéně.
0/0
22.1.2004 10:36

Santa Klaus

Tak i Bohdalová?
Nemyslím, že by dnes již bylo důležité, zda a jak ona udávala, či vůbec ne. Nevíme ani, jestli nějací skutečně nebezpeční agenti nebyli tajně ze svazků vymazáni a nepůsobí třebas v politice. Samotný průběh Sametové revoluce byl podivný a ač to oficiální místa mnohokrát dementovala, jsou někteří lidé, kteří se domnívají, že se jednalo o zinscenovaný proces. Dozvíme se někdy něco třeba v budoucnosti, kdy už dnes ještě výbušné materiály už nebudou nikomu nebezpečné? Jestliže je toto pravdivé, na seznamech StB zůstali poze nedůležití lidé, kteří nebyli "zasvěceni" a mohli tak býti obětováni na oltář  pravdy, která nad zlem zvítězila.
0/0
22.1.2004 8:55

Superťuhýk

Absurdistan
Cituji z článku: "Neexistuje totiž zákon, který by to umožnil. " A existuje zákon, ktrerý by to zakazoval? Trochu mi to připomíná jistou krajinu na blízkém východě. Ženy tam nesmějí řídit, protože jim to korán nepovolil. Muži řídit mohou, protože jim to korán nezakázal.
0/0
22.1.2004 7:59

Tomáš Jemarný

Re:
Obvykle platí pravidlo, že občan může konat vše, co mu zákon nezakazuje, stát (státní orgán, úřad) může konat jen to, co mu zákon dovoluje.
0/0
22.1.2004 12:54

rewell

jestli je nebo není - to nevím,
ale jedno je jisté, všichni ostatní co jsou napsaní v těch svazcích (oprávněně či případně nikoli) mají skvělý precedens k tomu, aby si vysoudili "svoji čistotu" podle vzoru Kavanů, Tomanů, Bohdalových.
0/0
22.1.2004 7:42

vlads

Re:
Precedens je to skvělý, ale kdo z Vás má tolik peněz
aby si zaplatil právnika (p.Lžíčař) jako p.Bohdalová ?
Myslíte, že by Vaše kauza trvala jen měsíc?
 
0/0
22.1.2004 22:46

qoknu

Je
to herečka každým coulem, někdy komediální teď zrovna dramatická.
0/0
22.1.2004 7:04

Daniela H.

dd
byla jsem na jednom živém rozhovoru s Bohdalkou v roce 1987stručné shrnutí ať žije mír , zasloužilá umělkyně a zase mír a hurá do havany na festival míru a přátelství Česká cesta k demokracii a svobodě ...   biží soudy melou a ty jestli seš práskačka semelou i tebe a jestli ne tak můžeš spát spánkem spravedlivých...
0/0
22.1.2004 2:38

alena.alena

Re:
ach miláčku, ještě do nedávna se podepisovaly obchodní dopisy pozdravem "Míru zdar!" a i obyčejný člověk musel dělat různé opičárny, aby přežil.Třeba účastnit se "mírových shromáždění", místo aby doma luštil křížovku. Kdyby řekla, že tam nepůjde, tak by měla vystaráno. Malou holku na krku a živila ještě maminku a ségru...ta se jí pak odstěhovala do Švédska...což byl další škraloup. Lidi dělali mnohem horší věci, pro mnohem míň. Chodili k volbám a volili komunisty...ne proto, že by je milovali, ale aby vůbec přežili.
0/0
22.1.2004 8:38

Eldrb

Re:
To co tu píšeš není vůbec podstatné.Podstata je v tom že dodnes nevíme kdo byli ti řídící orgáni,kteří nutili lidi dělat práskače pod různým nátlakem,sliby a výhružkami. Ti by se měli zpovídat.Nejenže se neženou k odpovědnosti,ale spousta z nich jsou vážení občané,nezřítka úspěšní podnikatelé vychovávající své děti k "obrazu svému".Tahle země je ztracená,protože jsme se dodnes nevypořádali s naší temnou minulostí.A víš kdo je hlavní viník ?
0/0
22.1.2004 10:01

Andula_z_hor

bohdalova?
proc me vubec neprekvapuje, ze bohdalova ten spor vyhrala ?...je to typ cloveka, ktery prezije jakykoliv rezim a stale bude v popredi a dost drza na to ,aby porad neco vykrikovala a upozornovala na sebe...nevim jak vy, ale ja tuhle pani absolutne nemuzu  vystat...kam se clovek podiva tak je bohdalova....
0/0
22.1.2004 2:35

alena.alena

Re:
úplně jako Helenka Vondráčková, že?
0/0
22.1.2004 7:47

qoknu

Re:
To jsou prostě umělci. K životu potřebují neustále obdiv a zájem. To mi , obyčejní smrtelníci jsme rádi, že zalezeme a máme klid, můžeme si číst, luštit křížovky atd.
0/0
22.1.2004 7:58

lemax

Ty same prehmaty jako v 1948?
V dobe po 1989 kdy se zkladaly nove"demokraticke" politicke strany samozrejme ze tesne pred volbami prislo par "idiotu" na myslenku tkzv. lustrace clenu vsech nove vytvorenych politickych stran. Dodnes nikdo nevi ci to byla takova stupidni myslenka ktera pripravila mnoha lidem mnoho bezesnych noci. A nakonec odchod z techto radoby politickych stran. Jeden z prikladu me kolegine v roce 1989 byl, ze jeji tata (emigrant) zemrel a kolegyne se rozhodla jet na pohreb do zpadniho Nemecka.Vse probehlo na tehdejsi pomery hladce az na prijezd zpet do vlasti. Tam byla mnohokrat volana k pohovoru nasi STB. Vysledkem bylo, ze v dobe lustraci jednotlivych clenu se ukazalo, ze byla v seznamu STB jako informatorka.Po amnestiji byly vymazany tresty i pravych kriminalniku ale rekordy lidi na seznamu STB zustaly.Je to jedna dalsi stupidida ceskeho ministerstva vnitra a sam bych chtel vedet jmenovite, kdo za timto probelem, ktery nic nevyresi stoji. Kdyz uz, tak proc se tento dotycny nezbyva minulosti jednotlivych clenu STB a tehdejsiho ministerstva mnitra ceskoslovenskae republiky pred 1989. Mozna, ze by ho nektery z clenu STB poznal? Tento rekord musi byt deletovan jednou provzdy, protoze dnes uz vlastne nic neresi jenom ztraci cas a penize se tim zabyvat. Rosta
0/0
22.1.2004 2:17

alena.alena

Re:
přesně tohle se stalo jedné mé známé. Jela na příslib do Francie....všechno v pořádku, vrátila se a pár týdnů na to ji povalali do Bartolomějské...ve vrátnici jí sebrali občanku a pak jí nabídli, aby pro ně pracovala a donášela jim. Ona řekla, že nic neví a že práci má.Oni to akceptovali a dali jí podepsat papír, kde bylo, že nebude s níkým mluvit o tom, co jí řekli. Podepsala to a šla domů. Jelikož se nic nedělo, na celou věc zapomněla a pak po plyšáku s hrůzou  zjistila, že je vedena jako informátor. Prostě posloužila jako"mrtvá duše" a někdo si vycucával z prstu nějaké informace a bral na ni prachy. Takže já Bohdalce věřím. Tohle se nestalo jen jí. Věřím, že dost umělců se nyní klepe strachem, co se na ně kde najde.
0/0
22.1.2004 7:53

qoknu

Re:
Ale ano, tak to bylo v mnoha případech. Většinou  se tam ocitli lidé, kterým emigrovali příbuzní. Nevím jak to přesně chodilo, ale viděla jsem Cibulkovi seznamy a to bylo nějak rozděleno podle typu " agenta". tj. na ty co by se někdy mohli hodit a pak ti, kteří byli aktivní a udávali. Nicméně si myslím, že paní Bohdalová z toho udělala velké drama a tím to ještě zhoršila. Dovedu si představit, že veřejně známou osobu to naštve. Připadá mi to spíše divadélko,  aby  byl pořád zájem.  Takových známých lidí je tam a jsou nad věcí. No to je můj dojem a neřeším zda věřit, či nevěřit.
0/0
22.1.2004 8:22

alena.alena

Re:
asi se fakt naštvala. Ona je býk...já taky, tak ji chápu.Když už mě jednou ( a to velmi zřídka) někdo OPRAVDU naštve, pak bojuju a kašlu na rány, které bych event. mohla utržit.Kdyby byla tak vypočítavá intrikánka, jak jimnozí líčí, pak by dělala "mrtvého brouka"....jako všichni ostatní.Asi ji oporavdu rozzuřilo, že ti, co jí ztrpčovali život, jí najednou označili za svého spolupracovníka.Nebo si myslíte, že je lépe věřit estébákům???
0/0
22.1.2004 8:33

amos77

Vůbec nechápu, proč neexistuje seznam těch největších sviní, nejagilnějších,
Vůbec nechápu, proč neexistuje seznam těch největších sviní, nejagilnějších, násilných proradných stbáků, proč nemedializujeme tyto človíčky. Místo toho se bavíme nad bezvýznamnými lidmi, který stb chtělo naverbovat - Nohavica, Bohdalka atd.
www.KamPoSkole.cz - letošní přijímací zkoušky
0/0
21.1.2004 22:58

rewell

Re:
víš, asi bychom se divili, kolik je mezi nimi bývalých i současných mocných (jak politicky tak ekonomicky).
0/0
22.1.2004 7:43

Black Oak Arkansas

Možné to je.
V roce 1959 byla Bohdalová sice mladá, ale určitě nijak známá a úspěšná. Na prkna, která skutečně znamenají svět (Vinohradské divadlo) se vyštrachala až o 8 let později, možná i s pomocí donášení, možná ale také jen díky svému talentu. Nechal bych to být, jsou podstatnější průšvihy v našem špidlistánu než to jestli nějaká bába na prahu smrti práskla někoho policajtům nebo dveřmi. Jukněte na Kató a kam až to dotáhl.  Ví třeba někdo, že oblíbená Jiřina Jirásková také nepatřila k nesdílným? 
0/0
21.1.2004 21:38

taksi

a není to jen její problém?
mně je to fuk a Vám určitě taky jestli byla či nebyla
0/0
21.1.2004 21:09

alena.alena

Re:
přesně....lidi, kteří too mají opravdu na svědomí hodně, jsou vysmátí. No, nkdo v evidenci zůstat musel - tak tam nechali párchudáků. Já jí držím palce.
0/0
22.1.2004 0:28

maret

Nenechte se otrávit
 
   Paní Bohdalová, děkuji vám za to co jste udělala. Nenechte se otrávit. Přeji co nejlepší zdraví.
0/0
21.1.2004 19:43

Wolk

Re:
Ano!Dekujeme co jste udelala.Za totace jste byla zviditelnena dost a ted by to opet chtelo malinko zviditelnit.Vcera se psalo v tisku ze zadna spoluprace ani zadny podpis nebyl.Najednou podpis byl ale spoluprace ne.A ze najednou tak rychle soud?Ze to vyslo na povrch az ted?Nebudeme radeji rozebirat minulost,ze ano.Jako herecka je sice dobra ale jako clovek???????Zeptejte se lidi z jejiho okoli.
0/0
21.1.2004 21:26

Superťuhýk

Re:
Jsi neuvěřitelůné hovado. Chvíli nám povídej o tom, co jsid ělal za totáče ty.
0/0
22.1.2004 8:10

Mr_Q

:-(
Na to, že jí tu nikdo s největší pravděpodobností neznáte, tu teda máte dost ostrý kecy.
0/0
21.1.2004 18:58

Kafíčko

Snad..
Já se jí nezastávám, nikdo neví, jak to vlastně bylo. Ale kdo z vás to zažil? Kdo z vás ví, co by udělal, kdyby měl tátu v kriminále?
0/0
21.1.2004 18:53

old fashioned Vince

Inu,
v zemi, kde v UNO zostuzoval CR agent a zmetek Kavan, je snad možné úplně všechno, ne
0/0
21.1.2004 18:07

merrygold

stb
A co třeba naše ministryně školství?

rakoska

tak se mi zda...
ze pani Bohdalova nejak vnima negativne nejaky pokles popularity, nebo ze by nedostavala role ? tak se musi alespon takhle zviditelnit....
urcite o tom vedela, co to obnasi, tak by udelala lepe, kdyby to nerozmazavala jeste vice....urcite by se pametnici nasli a ozvali...
0/0
21.1.2004 16:38

qoknu

Ta
první fotka ve fotogalerii to je přesně paní Bohdalová !
0/0
21.1.2004 14:27

hockeysta

Re:
taky mě to hned trklo.
0/0
21.1.2004 16:48

CuoreSportivo

Bohdalová
Ještě jednu poznámku bych k Bohdalové měl. Myslím si, že v seriálu "přítelkyně z domu smutku" , roli ani nehrála. To byla ona.
0/0
21.1.2004 14:19

brasule2

Re:
To je fakt!!!!!!!!!!!!!!
0/0
21.1.2004 15:46

vipkrtek

Kde to je?
Může mi prosim nekdo poradit, kde se ten estébácký seznam dá na internetu najít a samozřejmě přečíst? Dík moc.
0/0
21.1.2004 14:04

hockeysta

Re:
na stránkách MV.
0/0
21.1.2004 16:05

CuoreSportivo

Nevěřím
Já tomu nevěřím. Bohdalová je lokomá užvaněná bába, která si pro korunu nechá koleno vrtat. A co jsou naše soudy, respektive celá justice. Je to všechno uplacené, pokroucené. V mých očích je Bohdalka nesympatická bába, která klidně s těmi StB pekla.
0/0
21.1.2004 13:57

Dedek NY

Re: Nenávidím komunismus,ale
prosím tě neubližuj a nesud,když nevíš.Možná je lakomá a užvaněná,ale to ještě neznamená,že je estébáckej fízl.
0/0
22.1.2004 2:37

Daniela H.

Cesta
No ono je vše možná jinak Česká cesta k demokracii a svobodě ...
0/0
21.1.2004 13:41

sluke

:o))
Havlaso, Havlaso .................. už došlo na laso :o))
0/0
21.1.2004 13:15

osvetitel

<><><>
Jenom pro poradek kdesi nize jsem napsal ze tu Chramostovou pri uteku potrhali psy a ted me napada ze jsem si ji spletl ze Stepnickovou (uz se me ty vase hvezdy pletou)Takze se tem pejskum velice omlouvam zato krive obvineni ale zase jim musim vyhubovat za tu Stepnickovou!
0/0
21.1.2004 13:14

alex150

Soudit Bohdalovou?
Než člověk vynese soud, měl by vědět, že STBáci byli zločinci těžkého kalibru a uměli lidi pěkně zmáčknout. Spíše by mně zajímala jména těch, kteří Bohdalovou takhle vydírali - viz propuštění otce a co na to teď tato zvěř v lidské kůží říká?
 
0/0
21.1.2004 13:09

terusha

Milý Havlaso,
máš pravdu. Je mi z nás na blití. Prodali jsme co se dalo. EU nás pošle totálně do prdele.Amíci v čele s vyléčeným alkoholikem u nás... Němčouři se tu nastěhují a budou tu dělat bordel - taky pravda. Však už dnes převážně nakupujem v německých supermarketech a kupujem německé zboží, zatímco české obchody krachují. Špidla a jeho vláda dodala tomu všemu třešničku na dortu. Píšeš pravdu, ale těžko se to čte a přiznává. Pro ostatní: Otevřete oči!! K STB: Taková byla doba. Každý se snažil. Žilo se, jak se žilo. Na ty skutečné viníky se stějně nikdy nebude ukazovat.
0/0
21.1.2004 13:07

petu

Můj názor.
Nesoudím Jiřinu Bohdalovou za to, že "podepsala", navíc si myslím, že tímto podpisem jistě nikomu neuškodila (pokud snad ano, jistě by to S. Zázvorková atd. nenechala bez povšimnutí). Navíc Jiřině za to STB slíbila, že ji pomůže s otcem. Kdo z nás by se nesnažil pomoci někomu koho máte rád? Já bych asi také podepsal spolupráci, kdybych měl v kriminále někoho z rodiny a na "oplátku" bych měl slíbeno, že mu tím pomohu. Neudával bych nikoho, neubližoval nikomu tímto svým podpisem, hrál bych divadlo, že spolupracuji, hlavně proto, abych pomohl třeba svému otci. Byl bych snad proto hned špatný člověk? Myslím si že ne. Nedokážu posoudit pravost podpisu Jiřiny Bohdalové, pokud opravdu podepsala, mohla se přiznat, myslím si, že většina lidí (tedy nás normálních, kteří ji nezávidí peníze atd.) pochopila a neodsoudila. Pokud podepsala a říká že NE, pak je to špatné a zavrženihodné tak skvělé herečky, jakou bezesporu Jiřina je. Za to bych ji "odsoudil", rovněž i za to, že její případ soud vyřídil kosmickou rychlostí, protože nevěřím příliš tomu, že soud měří všem stejným metrem. Jiřina je populární, známá osobnost, to bezesporu, ale přesto ji teď musí být jasné, že touto rychlostí soudu si spíše sama uškodila, než prospěla. Mohla čekat pár měsíců či let, tak jako každý "běžný" občan, bylo by to lepší a Ti lidé co ji nevěří a zavidí její úspěchy budou stejní i po vynesení rozsudku a je už jedno jestli to bylo včera, nebo by to bylo za rok. Přesto mám Jiřinu Bohdalovou rád, je skvělá herečka a jako herečku ji budu mít rád stále.
0/0
21.1.2004 12:45

hockeysta

Re: nesouhlasím
uvědom si, že existují lidé, kterým STB též slibovala výhody pro ně nebo jejich příbuzné, nepokrytě je vydírala, vyhrožovala nejbrutálnějším způsobem a podnikala nátlakové akce. A oni přesto nepodepsali. Tudíž správně nejsou uvedeni v seznamech STB. Jiřina podepsala (alespoń co se dalo po těch letech prokázat )"prohlášení o mlčenlivosti". Je tedy správné, aby na seznamech nebyla stejně jako tam nejsou výše uvedení? To je spravedlivé? Má Jiřina stejný morální kredit jako oni? Má se na ni do budoucna pohlížet tak, že vlastně nic nepodepsala? Je mi jedno kvůli čemu to kdo podepsal a jestli někoho skutečně udal nebo na něj donášel, rozhodující v tomto případě je, že to podepsal (nebo nepodepsal).
0/0
21.1.2004 12:55

Brblal

Re:
Jenže ona to nepodepsala !
0/0
21.1.2004 13:06

qoknu

Re:
V předchozím článcích sama přiznala, že něco podepsala.  Nevím jak to chodilo, ale co jsem kdy viděla, tak  pokud byl někdo v seznamech, tak tam byl vždy jeho podpis. Nemá cenu se o tom přít. Určitě  by bylo pro paní Bohdalovou lepší, kdyby byla férově řekla jak to bylo, že to dělala kvůli otci. Tohle co je teď uváděno je již ovlivněno soudním rozhodnutím. Prokázala si opravdu medvědí službu.
0/0
21.1.2004 13:22

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.