Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jiný pohled na věc

Nemyslím si, že když se člověk jakéhokoliv věku upálí na protest proti čemukoliv, prokáže tím hrdinský čin. Právě naopak. Žádný z nás nemá právo brát si vlastní život, dar nejcennější, který jsme dostali proto, abychom ho naplnili tím nejlepším způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

acylpirin

V zajetí klišé
Nebylo by na čase nalít si čistého vína a přestat se konečně obelhávat uměle vytvořenou legendou o statečném rekovi, který dobrovolně obětoval život, aby těm méně statečným otevřel oči?
Jana Palacha jsem neznal a v době jeho činu jsem nebyl na světě nicméně jsem toho názoru, že dobrovolné upálení se je spíše výrazem zbabělosti či zoufalství a s hrdinstvím to nemá nic společného. Bavme se spíše o tom zda-li trpěl nějakou duševní poruchou, jakou a proč.
Většina lidí jsou bohužel zbabělci, kteří neumí vzít život do vlastních rukou a proto mají tendenci ztotožňovat se s činy jiných a tyto činit vidět vlastní pokroucenou optikou.  Jan Palach je mýtus, který asi hodně lidem pomohl ale to nic nemění na zbytečnosti a malomyslnosti jeho činu.
Skutečný bojovník by vzal zbraň a začal jednat!! Na to byl ale Palach příliš zženštilý a bojácný. 
0/0
20.1.2004 0:51

Dan 1

Měl jsem rozepsanou odpověď,
poměrně obsáhlou, ale pak jsem využil klávesy delete. S některými lidmi je zbytečné ztrácet čas.
0/0
20.1.2004 1:20

Isabelle

Re:
Jak je to mozne?? Proc vyuziji tu jinou klavesu..a nahle jste tady...neztracejte cas s nikym (mozna trochu) se mnou, dobrou noc .....
0/0
20.1.2004 2:06

Dan 1

S vámi čas ztrácím rád:-)
0/0
20.1.2004 2:17

huhu007

Hodnotit demonstrační sebevraždu
nepřísluší žádnému člověku. Odsuzovat jedince, který se upálil, je stejně arogantní a znevažující jako dělat z něj modlu.
Počet takových sebevražd vypovídá o stavu naší společnosti. V době před cca 50 lety se upálilo pár budhistických mnichů a to donutilo francouze opustit Francouzskou Indočínu. Nyní se během posledních pár let upálilo několik našich mladých lidí a každý by se měl ptát: co mohu udělat pro to, aby se podobné věci neopakovaly? Ale to ne, my z těch chudáků uděláme radši blbce a pomatence, aniž o nich cokoli víme. Před 35 lety jsme díky své předposranosti a bezmoci udělali z Palacha modlu. Mezi ním a současnými sebevrahy není žádný velký kvalitativní rozdíl. To co cítí, cítí opravdově, ačkoli bychom mohli namítnout, že se mladí lidé nechají snadno zblbnout. Samotná sebevražda je smatná, její bagatelizace ještě smutnější. vypovídá o tom, jaký je rozdíl mezi francouzy v Indočíně a slovutným národem českým. je mi z toho na blití.
0/0
19.1.2004 18:18

Nomen O

Názor
Ještě se nepodařilo objasnit, odhalit, co skrývá lidská duše. Není proto možné tak šablonovitě odsoudit, nebo hodnotit čin, který se stal v případě Jana Palacha .Nikdo nevidí do duše lidí, kteří si zoufají nad lidským jednáním, morálkou , nad jejich chamtivostí a lhostejností co se děje kolem nás. Citlivá duše - kdo do ní vidí?????  Nekritizujte tento čin, samozřejmně, že  to být nemá - ale.........ne neodsuzujte, spíše si poplačte nad marností tohoto světa.
0/0
18.1.2004 13:42

Nomen O

Názor
0/0
18.1.2004 13:35

Sudajev

Tak si myslím
Nejseš náhodou flanďák?Podle Tebe je naplnění života(v dnešní době) pracovat od nevidim do nevidim, živit bandu zlodějů a příživníků.Nedivim se že si někdo vezme život, když vidí ten začarovaný kruh a jakákoliv lepší budoucnost je v nedohlednu.
0/0
18.1.2004 9:28

Dan 1

Pane Vašku,
točíte se pořád kolem naplnění života. Myslím, že student práv je dotatečně inteligentní, aby si zhodnotil všechna pro a proti a svobodně naložil se svým životem. Palach se dobrovolně a svobodně rozhodl pro smrt. Měl na to právo a svůj čin zřejmě považoval za naplnění svého života. Dodnes se o něm točí a vysílají filmy, Google vám najde na Palacha 4300 odkazů, jeho jméno je dobře známé i ve světě. To se nám dvěma těžko stane. Samozřejmě, že způsobil utrpení svým blízkým, ale uvědomoval si, že jakkoli je rodina důležitou institucí, existují i vyšší hodnoty: svoboda a demokracie. Možná si ve svém idealismu myslel, že se národ vzbouří proti okupaci, že se neschová zpátky do ulit a začně aktivně bojovat za svobodu. Že se tak nestalo, není jeho vina, za to může generace, která v té době žila. Já si na Palacha, Zajíce a další vždycky v lednu vzpomenu a připomínám si slova o tom, že každý musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Moralizování ještě nikomu život nevrátilo. Dovolím si tvrdit, že Palachův život naplněn byl a nežil ho zbytečně. Kéž bychom si každý mohli toto říci o sobě, až budeme odcházet z tohoto světa.
0/0
18.1.2004 2:56

Isabelle

Re:
Jako vzdy se musim poklonit vasi zasobe slov , neumim to napsat jako vy, ale je to pro mne stejny pocit. (a to neni ani s Mars a nebo Venus),Kez bychom..............nadherny den pro vas...(jeste neodchazej )
0/0
18.1.2004 3:37

Dan 1

I já přeji
hezký den:-) A musím poděkovat za kompliment, který mě potěšil.
0/0
18.1.2004 3:47

polarniliska

Re:
Jen si nejsem jistý, zda to byl boj nebo útěk z něj a z tohoto světa někam, kde mu snad bude lépe.
0/0
19.1.2004 8:31

Dan 1

Byl to boj,
za nás všechny, alespoň on to tak určitě chápal. Zbabělci, kteří utíkali, se chovali úplně jinak a dodnes neseme důsledky tohoto zbabělství. Ještě bych dodal,  a opravil se, že nestudoval práva, ale FF UK.
0/0
19.1.2004 11:03

Najdete na iDNES.cz