Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Budeme si léky kupovat i v drogerii?

Společnost Droxi vede ostrý spor s lékárnickou komorou. Chce si totiž otevřít vedle drogerií zhruba dvacet lékáren. Mnohde by onu lékárnu s drogerií ráda spojila. A založila takzvané "drugstory", jež jsou k vidění v Británii a Spojených státech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Seattle

proc se bojime...?
V Anglii ci USA je zcela bezne, ze i lide kupuji leky v supermarketech (napr. v USA Walgreens, QFC potraviny, Albertsons potraviny,  Sefe wey, Costco - podobny market jako nase Macro, Rite Aid atd.) a nikdo se nad tim nepozastavuje jako my Cesi. Samorejme, pri nakupu leku, ktere jsou pouze na recept, musi i american k okynku. Na leky ceka treba i hodinu. Musi nahlasit svou pojistovnu, bydliste, musi ukazat I.D. (neco jako obanka) a zalatit registracni poplatek (na rok cca 100 US). Po zaplaceni poplatku mas pripadny dalsi vyber leku na recept za levnejsi cenu. V regalech jsou leky, ktere si lidi mohou koupit podle sveho uvazeni,jsou zcela mimo ostatni sortiment marketu a jsou  to leky ci zbozi typu - face, naplasti, could medicine proti nachlazeni, Ibuprofen, ruzne leky proti bolesti zubu, hlavy, zad, menstruacnich bolesti atd.  Jsou tady ruzne vitaminy, preparaty na klouby atd. Nikdo se nad tim proste nepozastavuje. Na rozdil od Cechu jsou tay lidi rozumnejsi a nakup takovych leku nezneuzivaji. Navic i v TV probiha reklama na nakup nejruznejsich leku za dolary. Tak proc to nezavest i u nas, u nas se lidi jen honi za praci a z prace domu (jsou k tomu proste nuceni a nic jineho jim nezbyva), takze nemaji cas litat do lekarny pri kazdem kychnuti. natoz k doktorovi. Bylo by lepsi prebehnout pres cestu, koupit si nejaky ten sirup. Vsude ve svete to funguje a jen my zase musime mit vyjimku. Je to proste proto, ze lekarska komora se boji o sve koryto. Nic vic v tom neni. Pokud chce trvat nasvem, ze se leky maji prodavat jen v lekarnach, tak at pretane prodavsat zubni pasty, sampony na vlasy, kosmetiku a ostatni vyrobky, nesouvisejici s farmakologii a leky.
0/0
17.1.2004 18:23

PrusaT

Kultura lékáren
Navíc ani vitamíny nejsou zcela bezpečné: nejen A, D, E, K, ale i vyšší dávky vit. C - norm. člověku stačí 100 mg, při zátěži či nemoci 200 mg, krátkodobě únosné maximum je 500 mg. Více a zejména po delší období znamená zátěž a riziko pro ledviny! Navíc se ukazuje jako nevhodná kombinace vit. C a železa, tato kombinace se objevuje i u některých multivitamínů, bohužel (tato informace není zcela ověřená, jedná se o výsledky z biochemických studií). Pokud Vám věnuje lékárník pozornost (či se vypěstuje vztah, zná Vás,...) a nedoporučuje pouze nejdražší tabletky, které zajisté pomohou, doporučuje vhodné preparáty i s ohledem na Vaši peněženku, žádný market Vám to nevynahradí, ani ty peníze :o) Třeba zkusit využívat tohoto vztahu... (Třeba se dočkáme návratu jisté "kultury" návštěvy lékáren :o)
0/0
16.1.2004 15:34

PrusaT

trendy a praxe
Trendem by měly být léky a terapie "šité na míru" (nejen z hlediska genetiky). Ovšem máme tak málo času a tak mnoho chceme pohodlně nakupovat vše pod jednou střechou, že si vymyslíme univerzální "všenapravující" terapii koupenou v *marketu*. Nestojí nám naše zdraví za 20 minut strávených v lékárně? Nedozvíme se něco nového? Víte co k danému léku jíst či nejíst? Divili byste se, že by se k Vám možná ani nedostal klasický Paralen apod., Vaše problémy by mnohdy šly řešit jiným a efektivnějším způsobem. Ale ten čas strávený u stolečku debatou o našem zdraví (takto to vypadá již v některých lékárnách v zahraničí - 1 specializov. farmaceut pro aktivní práci s pacienty, jelikož je zájem) je moc cenný, vždyť se to dá koupit v "marketu". :o( Vždy platilo pravidlo prevence a aktivního přístupu ke zdraví. Toto je krok proti! PS: Kdybychom chtěli využít lékárníka k radě, bude muset mnohdy hledat informace i po práci (přesčas), ale dělat to bude, kvůli zachování přízně pacientů a prestiže. Pak bychom (za odvedenou práci = informaci) také možná méně nadávali na platy apod. Jenže my nechceme poslouchat! :o( Jen se léčit!
0/0
16.1.2004 15:12

PatrikChrz

Jasně, že jde o peníze
Marže v lékárnách je asi o polovičku vyšší, než v drogeriích. (Ve srovnání s drogeriemi typu droxi a dm možná ještě vyšší). Vůbec se nedivím, že jim to chtějí zatrhnout. Přišly by tím o obrovské peníze.
0/0
16.1.2004 15:06

Al Ladin

Co si lidé kupují v lékárně?
Jsou lidé, kteří když se necítí dobře hned běží k lékaři a nechají si napsat léky z oblíbeného repertoáru jejich lékaře. Jsou lidé, kteří běží do lékárny a chtějí něco proti rýmě, kašli, nachlazení, a lékárník jim opět něco ze svého oblíbeného repertoáru nabídne. Další skupina lidí prohrabe domácí zásoby, a když nic nenajdou, běží do lékárny pro své oblíbené léky. Neptají se, nevymýšlejí, jen vezmou to, co brali minule. Kromě léků také třeba koupí teploměr, bylinný čaj a nějaký ten vitamínový koncentrát. Je jim jedno, jestli je obsluhuje promovaný lékárník či nevzdělaný prodavač. Kdyby mohli, tak to koupí třeba v automatu. Hlavně že to koupí kdykoliv a nemusí čekat třeba do pondělka. Takovému zákazníkovi jistě bude prodej v hypermarketu vhod. Jen lékárníci asi přijdou o část svých exkluzivních kšeftů. Nedávno přišli o exkluzivitu na prezervativy, co kdyby teď následovaly fáče a vitamíny? Nepoloží je to?
0/0
16.1.2004 14:34

PrusaT

Re:
Právě kvůli těmto lidem (a jejich více než dost) by měl prodej léků zůstat vázán na lékárny a ne se jej snažit rozšiřovat do Droxy, apod. Již pro stát, resp. pro daňové poplatníky, to je nejlevnější řešení: Pacient, který takto svévolně zachází se svým zdravím, na to má právo, prosím. Ale proč by na něj a na jeho nezodpovědnost měli doslova doplácet všichni daňoví poplatníci? Ono takovéto léčení osvědčenými léky, popř. "z automatu" :o))) nevede k vyléčení , ale k hospitalizaci nejlépe s trvalými následky! Lékárník již teď může sledovat arzenál takového pacienta (kupuje často naráz) a pokud by se jednalo o již zmiňovaný systém větší spolupráce, kontrola by byla důsledná! Řešíte neustále výdělky lékárníků (prosím, třeba jej můžeme zákonem omezit nebo to sebrat :o), ale o důsledcích takovýchto názorů se nezmiňujete :o( Opravdu si myslíte, že pohodlné nakupování je středobodem Vašeho života? Zaváděním "Droxy-lékáren" se narušuje spolupráce mezi pacientem a o to nejde??? Troufáte si "předepisovat" svému dítěti léky? Jste si jisti, že Váš oblíbený lék je bezpečný a natrvalo účinný? A co rezistence? Žádný lék není zcela bezpečný a často se liší v poměrech účinných látek či přítomností jiné látky. V příbalovém letáku není vše a lékárníci nestudují pouze příb. letáky!
0/0
16.1.2004 14:56

PrusaT

Výhody vs. nevýhody.
Výhody modelu farmaceutické péče a větší spolupráce s lékařem (popsáno viz. dříve) jsou zřejmé, zejm. zdravotní dokumentace přístupna všem Vašim ošetřujícím lékařům (bylo by ošetřeno zákonem). Např. v případě, že berete hormonální přípravky (např. antikoncepce) a nemáte důsledného gynekologa, tj. nedělá Vám jaterní testy. Vy o ně neprojevíte zájem (např. o tom nevíte), o antikoncepci neví Váš obvodní lékař a Vy si půjdete koupit lék s paracetamolem. Můžete skončit i na metabolické JIP, tam se dostanete i při nadužívání léků "zcela bezpečných" - Paralen, Ibuprofen, aj. Bohužel se tak děje často :o( Kdyby byla vynaložena energie (a nejen ona) místo hlídání "Droxy-lékáren", které navíc znesnadňují spolupráci pac.-zdravotníci, na zavedení tohoto či podobného systému, vyhneme se mnoha potížím a ušetří se i nemalé finance pojišťoven i pacienta: místo větší spotřeby 1 léku se může použít specifický lék v příslušné lékové formě - nepřipadá Vám podivuhodné, že na bolení zubů, virózy i migrenózní stavy si člověk vezme 1 lék??? Samozřejmě se tyto stavy dají řešit specificky a rychleji. Na straně pojišťoven se ušetří za léky, které byly špatně ordinovány, na straně pacienta za kratší neschopnost, za nedojíždění za lékařem a zejména si nepoškodí své zdraví. Výhod je mnohem více :o)
0/0
16.1.2004 14:23

MF_Dnes

Pánům Stmart a PrusaT
Vážení, většina lidí, když si jde pro nějaký lék (obzvláště poprvé), si jej nechá předepsat lékařem. Velmi málo osob (pokud vím), si jej nechá předepsat lékárníkem. Já osobně, chtěl-li bych si předepsat nějaký lék, případně začít užívat nějaký lék, bych šel za mým lékařem, a nikoliv lékárníkem. Lékárníka chápu v mnohých případech jako zdvojenou a výtečně placenou funkci.
0/0
16.1.2004 12:42

PrusaT

Re:
Tak zaprvé: lékárník nemá možnost předepisovat léky! (ze zákona!) Pokud ovšem nemyslíte doporučení a ne předepsání :o) Za druhé: lékárník slouží již několik desetiletí jako "kontrola lékařů", divil byste se, co někteří lékaři předepíší a pokud by nebylo lékárníků, mnozí by již neordinovali. To není kritika lékařů, ale vysvětlení podstatné funkce lékárníků! Diagnostika a vydávání (příprava léků) jsou dosti náročné činnosti a tím, že jsou propojeny a odděleny, je celý systém bezbečnější. Ne náhodou je (byl?) náš zdravotní systém (očkování, bezpečnost, NE finance!) 1 z nejlepších. Tato cesta (drug-store) není správná (v zahraničí jsou s tím spíše problémy a nyní je řeší, proč je přebírat a za 10 let řešit co oni nyní?) A za třetí: cesta vede přes větší spolupráci s lékařem (i lékárník by měl mít zdrav. dokumentaci) a tím bychom mohli efektivněji bránit kontraindikacím, alergiím, nežádoucím účinkům,... Lékař diagnostikuje a předepíše lék (nemůže sledovat vše a není odborník v chemii léčiv), lékárník zkontroluje, popř. změní (dle zdravot. dokumentace). Pacient je odbaven a nemusí opět navštěvovat lékaře při případných než. úč. Ten model již funguje a měl by být vzorem :o) Nemluvě o nutnosti zavádět klinické farmaceuty (farmakology)!
0/0
16.1.2004 13:10

PrusaT

Re:
Co se týká platů, již jsem se k tomuto tématu zde vyjádřil (viz. dále) Nástupní platy jsou od průměrných po nadprůměrné (záleží, zda je v blízkosti fakulta či nikoliv - Brno, Hradec Králové). Ale malý postřech, který mnohým uniká: jako lékárník nastoupíte za velice slušný plat, ale kariérní růst je téměř nulový (v obyčejné lékárně, ne nemocniční či farm. podniku) a plat výrazně nahoru neporoste (snad jen díky inflaci a každých 5-10 let nepatrně za praxi? :) To je bohužel, nevýhoda, nejen pro ambicióznější typy :o(
0/0
16.1.2004 13:32

ifif

pro spoustu diskutujicich
Spousta lidi pise, ze k leku by v "drogerii" nedostali zadne info. Omyl. V clanku je receno, ze prodej leku by zustal u pultu, tj. predpokladam, ze prodej leku by musel zajistovat odborny personal. Myslim, ze pokud by Droxi chtela mit lekarny, nedovolila by si pruser. Jeden medialne rozmaznuty problem by mohl znamenat ztratu duvery pro 20 provozoven - to je duvod si vsechno poradne ohlidat. Paradoxne - uroven lekarnickych sluzeb by u toho pultu v drogerii mohla byt lepsi. To je ale jenom hypoteza, nejlepsi by to bylo vyzkouset praxi.
0/0
16.1.2004 12:38

Stmart

Kdo chce kam..............
No vite svym zpusobem me tato diskuse presvedcila o tom, ze by to tak melo byt (myslim uvoneni prodeje mimo lekarny). Vsak kdo chce kam pomozmemu tam. Lekarny by musel klient zajimat vic jako pacient nez zakaznik, protoze konkurovat by mohly predevsim odbornosti.
Nadruhou stranu dokud se nekdo nespali (nebo nekdo v okoli) tak je marne vysvetlovat, ze podavat aspirin sve male, astmaticke holcicce, ktere potom tu a tam vydatne tece krev z nosu (a kupodivu jde spatne zastavit ze?) je blbost!!! Lide take investovali do lecitelu a spilali na lekare a pak bylo sice smutne, ale velmi velmi poucne,kdyz pak vyhledali odbornou pomoc pozde!
0/0
16.1.2004 11:22

PrusaT

Re:
Jen bych poznamenal, že pokud dojde k podání takového léku, který ohrozí něčí zdraví nebo dokonce život, je za nej zodpovědný kdo? Rodič jemuž nebyla (jelikož v drogerii nemohla být) podaná odborná rada? U toho lékárníka je přece jen odpovědnost větší, že? A za druhé, je mi líto pacientů, kteří si za svoji nemoc nemohou (mnoho astmatiků, diabetiků, fenylketonurie...) a jsou nuceni doplácet na svoji léčbu nemalé prostředky a lidé, jež si za svou chorobu mohou (kouření, některé otylosti, zanedbání léčby-např. u léčitelů,...) jsou léčeni za stejných podmínek. Ovšem to jen apeluji na morálku pacientů, resp. každého z nás, neboť objektivní řešení tohoto problému snad ani neexistuje :o(
0/0
16.1.2004 11:56

PrusaT

Re:
A ještě malá poznámka: pokud té holčičce bude téct jen občas krev nebo bolet bříško, je to ještě docela "dobré" (krvácivé vředy), ale vzniká zde i jiné nebezpečí: zejména při podání acylpyrinu pod 12 let se vystavuje každé dítě nebezpečí vzniku poškození mozku! Toto nebezpečí je malé, ale existuje a množství uživatelů je velké, tím roste i pravděpodobnost této velice nemilé náhody. Není lepší odborná rada dopředu než následný soudní proces kdo je vinen - rodič, majitel drogerie, stát??? Osobně se tomu rád vyhnu :o)
0/0
16.1.2004 12:05

Stmart

Re:
no me je klinicka farmakologie aspirinu jasna (proto byla holcicka mala :), ale vetsine pacientu ne, nicmene nemuzeme jim pomoci proti jejich vuli! Kazdy musi byt zodpovedny za sve zdravi (potazmo i vlastni rodiny)!
0/0
16.1.2004 18:43

Yusuf

Lékárníkům jde jen o peníze
Se svojí nemocností asi spadám do průměru populace,  párkrát za rok tedy do lékárny zajdu. Výdej léké na předpis - např. u paralenu, lékárnice na obal jen opíše z receptu, jak to napsal doktor. Taky jsem si všiml, že v lékárně se prodává drogistické zboží - zubní pasty, kartáčky. Takže tu drogerii z lékáren dělají lékarníci sami. Nemluvím o pastách s vyšším obsahem fluoru, které se běžně prodávat nesmí. Myslím běžné značky jako Colgate, volně dostupné. A homeopatika? Co to má co dělat s klasickou farmacií? Takže tady fušují zase do léčitelství. Osobně bych byl pro volný prodej léků, které jsou bez předpisu. Musely by se samozřejmě skladovat vyhovujícím způsobem. Což zpravidla znamená při pokojové teplotě, v suchu. Léky dostupné jen na recept by směla vydávat jen osoba kompetentní. Myslím, že i v lékárnách výdej kromě magister provádí laborantky. Ale tato lékárna by klidně mohla být součástí nějaké drogerie. A taky bych umožnil, aspoň částečně, možnost výdeje léků u lékařů. Lékař snad ví, jak léky skladovat. Opakuji, těm lékárníkům jde jen o prachy. Jsem proto, aby lékaři měli slušné příjmy. I ve vlastním zájmu. Nemají zas tak málo, aspoň někteří. Ale ve srovnání s lékárníky jsou žabaři. A já bych to radši viděl opačně, nejvíc platit doktora, a pak lékárníka. Má sice VŠ, ale z 90% funguje jako normální prodavač.
0/0
16.1.2004 10:17

PrusaT

Re:
Chování pacientů formuje chování lékárníků. Pokud se zeptáte (což se běžně neděje), lékárníci mají vzdělání pro poskytnutí odborné rady. Pokud Vám ji dá neochotně, běžte jinam (pokud máte možnost), ale nevěřím tomu, že by všude byli neochotní lékárníci. Zejména každý mladý lékárník/lékárnice Vám ráda poskytne radu, neboť má tak možnost uplatnit to, co se naučil/a. Dokonce se objevily první lékárny nabízející poradenskou činnost, tak proč je nevyužít :o) A navíc pro hlubší konzultaci se tiché místo vždycky najde, jen vědět, že paciet má zájem! Zatím to pacienty spíše otravuje :o( Snad se přístup pacientů a tak i lékárníků změní! Ale drug-story tomu nepomohou. A nesouhlasím s porovnáním lékař-lékárník: lékař je diagnostik, ne chemik a naopak. Již z podstaty věci (k rozdělení diagnostiky a přípravy léků došlo již ve středověku!) a také sylabu na obou fakultách to jasně vyplývá. Ohlídat složitosti kontraindikace lékař neumí!
0/0
16.1.2004 10:33

PrusaT

Vážíme si svého zdraví? II.
(pokračování)...a malou ochotu naslouchat radám lékařů a lékarníků (pokud položím dotaz už mi někdo dýchá na záda, že zdržuji,...), narozdíl od Skandinávie nebo Anglie, kde je to okolo 20 minut, ovšem pacient rád (!) čeká, neboť chce přesné a vyčerpávající odpovědi. Jde přece o jeho zdraví! Co se týká cen, resp. doplatků, souhlasím, jsou vysoké, ale jde o celý chybně nastavený systém zdravotnictví a nejen tam :o) Lékárny se nemohou brát jako běžný obchod, už nyní může být vlastníkem lékárny kdokoliv, jen potřebuje odborného vedoucího. A má to svá negativa, např. je logické, že takovému majiteli nejde o odbornost v prodeji, ale o obrat, tedy o rychlost vydávání. A samozřejmě hřeší na chování pacientů, neboť těm to nevadí. Pokud by chtěli odborný přístup (chápejte i bezpečnější v užívání léků), mohou chodit jinam. Nechodí, bohužel! Zbavovat se odbornosti v této oblasti, i když jde "jen" o volně prodejné léky, je hloupé. Většina pacientů má představu, že na virózu jsou antibiotika a požaduje je. Většina odborníků však ví, že velkým nadužíváním antibiotik jsme se dostali k obrovské rezistenci a zanedlouho budou muset antibiotika nahradit principiálně jiná léčiva nebo neustále dražší a odolnější ATB. Nadužívání a nezodpovědné užívání se týká ale i mnoha jiných skupin: hypnotika (mnohdy stačí dodržovat správnou spánkovou hygienu), sedativa (začíná se vždy u slabších, např. výtažky z kozlíku), analgetika, antimigrenika, atd. Pak dejte s klidným svědomím do ruky pacientů výběr volně prodejných léčiv! Odborná rada může tyto rizika výrazně snížit, chce to ovšem podporu veřejnosti (např. ve vyžadování této služby) a ne podporu zakládání drug-storů. Měli bychom si vážit svého zdraví! PS: Čím zředíte léky pro miminka a malé děti, pokud je výrobce dodává jen v suchém stavu a je nutné je před použitím zředit? Normální převařenou vodou? :o))) A pokud to chcete provést v lékárně, musí mít (a má) destil. přístroj. To bude i v drug-storech? A co kontaminace této vody???
0/0
16.1.2004 10:10

PrusaT

Vážíme si svého zdraví?
Reakce na vůbec první dotaz (a obecně): Ano, farmacie se studuje 5 let na VŠ - Brno, Hradec Králové. Problém ale není jen v (ne)přítomnosti magistra, ale i v povinnostech lékárny jako takové - např. k lékům nesmí mít přístup neodborný perzonál. Má to svůj velký význam - aby nedošlo ke kontaminaci léků, nástrojů či surovin, atd. Při prvním a zásadním ústupku, tím je samotné otevření drug.storu (samoobsluhy), můžeme počítat s rostoucím tlakem pro další ústupky (kdo určí, kde se tlak zastaví - až u přípravy očních kapek???). Za druhé bych rád upozornil, že ani výběr volně prodejných léků nepatří do rukou pacientů! Např. co dáte dítěti při viróze? Acylpyrin nebo paralen? U mnoha pacientů výběr bude podle jejich zkušenosti, ALE dítěti do 12 let acylpyrin vůbec nepatří, jen vyjímečně!!! Dále by se neměl užívat pokud máte vředovou chorobu či astma, pokud používáte zároveň antikoagulancia a heparin nebo může zvyšovat ulcerogenní účinek kortikosteroidů. Pokud Vás na některý tento problém v lékárně neupozornili (vybral jsem ty nejčastější, je jich ovšem více) a Vy jej nevíte (tedy ani nečtete pečlivě příb. leták, ani když jde o zdraví !), změňte lékárnu, ale nepočítejte, že v drogerii nebo u čerpací stanice Vám to řeknou! Je smutné, když trend moderní medicíny jde cestou farmaceutické péče, tj. individuálního přístupu (navíc lékárny mají podrobné informace o pacientech, tudíž znají veškeré léky, které užívá, což výrazně snižuje riziko kontraindikací,... Běžný pacient sám, doma si nekontroluje), který umožňuje efektivnější a spolehlivější léčbu a my chceme napodobovat chyby, které již někdo udělal. Vzorem může být Skandinávie, kde se tento trend úspěšně prosadil. Navíc to chce i spolupráci ze strany pacientů - rychlé tempo není zárukou kvality. Dělal se průzkum na dobu strávenou v čekárnách lékáren po celém světě. Máme velice malou dobu (okolo 5 minut, pokud máte jiné zkušenosti, je to možné, ale jde o statistiku, tedy průměrné hodnoty!) a malou ochotu naspouchat ra
0/0
16.1.2004 10:06

Jasicek

Re:
No, skutecnost je ovsem trosku jina... V pripade, ze prijdete do lekarny k pultiku "volny prodel" a reknete Paralen, dostanete Paralen a nazdar... Nikdo se nezajima k cemu a proc to chcete. Nebo se mylim ? Proc proste jednoduse nepriznat, ze v danem oboru existuje neskutecne silna lobby - a zvyseni poctu prodejnich mist by treba mohlo vyvolat jakousi cenovou konkurenci.
0/0
16.1.2004 10:20

belgian chocolate

Re:
když si kupuji v lékárně volně dostupné léky, lékárník se mě nikdy na nic neptá ani neradí, tudíž se nechová jinak než mnohem levnější prodavačka v drogerii.  lékárna je u nás jenom jedna v okruhu 20 km, takže ji změnit nemohu.  v mnoha zemích je prodej léků v drogeriích a supermarketech běžný, s tím, že je tam lékárna jako oddělení, kde lékárník prodává léky na předpis a je k dispozici lidem, kteří chtějí poradit s volně dostupnými léky.  podlé mé zkušenosti se v těchto zemích léky zneužívají a nadužívají mnohem méně než třeba v Česku - stojí totiž peníze a pojišťovna volně dostupné léky nehradí.
0/0
16.1.2004 10:28

PrusaT

Odpověď pro obě reakce!
Zde mohu zmínit opět jen jediné: Chování pacientů ovlivní i chování lékárníků! Místo: "Jeden Paralen!", se můžete zeptat: "Mám teplotu 37,5 a rýmu. Kašel ne. Co byste mi na to doporučil/a. V posteli ležet nemohu." A lékárník/lékárnice Vám dá něco jiné, ale jistě specifičtější než pouhý Paralen, popř. ho doplní jiným lékem, upozorní, čeho se vyvarovat,... Pokud se zmíníte, že to má být pro menší dítě, zajisté nedostanete Acylpyrin, ale vhodnější (mnohdy jemnější) varianty. Pokud tomu tak nebude, změňte lékárnu, ale vhodné informace nebudou v samoobsluze u drogerie :o) Je to právě v komunikaci lék.-pac. ale i pac.-lék. A pokud je lékárna jediná v okruhu 20km, je to smůla :o( Ale přece nebudete požadovat změnu a spojování řeznictví s textilem (Vtip! Ale toho špatného řezníka znám a hřeší na to, ale nezměníte to, bohužel), jen kvůli jedné vlastní zkušenosti. Jde o zachování odbornosti, pokud je majitel ne-lékárník, ne-lékař, téměř vždy jde o obchod (tam se stává lékárník cvičenou opicí)! Chtějte vědět víc a "otravujte" lékárníky dotazy, budou rádi, pokud za něco stojí :o)
0/0
16.1.2004 11:45

MF_Dnes

Re:
Nejde jen o informace, ale i (především?) o peníze. Když budu potřebovat podrobnější radu, zajdu tam, kde mi ji dají, třeba i za příplatek. Když ale budu potřebovat paralen, a budu si jím jistý, tak si ho půjdu koupit tam, kde bude nejlevnější, byť by to bylo třeba v supermarketu. Mám takový pocit, že v České republice jsou v současnosti dvě černé díry - zdravotnictví a dráhy. Škoda, že je nikdo nechce řešit.
0/0
16.1.2004 12:35

PrusaT

Re:
Nezapomeňte, že se tímto (drug-store) otevře prostor pro lidi nakupující převážně v supermarketech (není jich málo) a nebudou vždy ochotni jít pro "radu" do lékárny a vezmou si volně prodejný lék, i když si jimi jisti nebudou! Prosím, nezapomínejte na chování lidí, které se nebude vždy projevovat, tak jak chcete Vy (modelové chování), ale jak jim to vyhovuje (nejmenší ztráta času, peněz...) Pokud nechcete poslouchat rady o léku a jste si jim jistý (jistá), můžete si to i tak koupit v lékárně. To nebezpečí je dle mého názoru veliké! (Ani odborník si není zcela jist! Trh s léky se mění velice rychle a i lékárník, jehož je to prací, má problémy sledovat vše + novinky ve výzkumu, resp. změny v indikaci, mechan. účinku,... Vy jste jste snad expert, který má své dítě, pro něhož jsou např. léky určeny, naprosto zdiagnostikované? Obávám se, že nevíte o záludnostech léků :o) Bohužel odborná rada stojí více času i peněz! Proč otevírat další možnosti problémů (např. o odpovědnosti)?
0/0
16.1.2004 12:51

PrusaT

Re:
A navíc: Co se týká farm. podniků (mnohdy zahraničních gigantů) i tam je velice těžká situace: Obrovská negativa: lobby proti levnějším variantám např. pro Afriku nebo proč Bill Gates je zapojen víc než silněji do farm. výzumu - protože tyto výsledky velice výhodně prodá farm. průmyslu, který ještě více navýší cenu léku! ALE: znáte proceduru vývoje nového léku a jeho zavádění na trh? Pokud ne, nedivím se, že nechápete ceny léků - množství materiálů, výsledků výzkumu,.... je takové, že se nestačíte divit. Jen pro bezpečnost pacientů a to něco stojí! Obrat (ne výdělek) farm. firem ve světě je jeden z největších vůbec, neboť zahrnuje i astronomické investice do výzkumu! Žádná česká farm. firma nemá protředky na vývoj orig. léku! Takže kde ty peníze brát??? Chcete přece bezpečné léky nebo ne? Je to dvojí strana jedné mince, pozor na to! Firmy, které dováží levné varianty do chudých zemí, nefinancují výzkum a to je ten kámen úrazu, protože sníží výrazně výdělky firmě, která jej financovala. Ale neříkám (abych byl objektivní), že by farm. firmy ve světě strádaly, spíše naopak. Nejen obraty ale i výdělky patří mezi největší. :o) Tj. ani finance ve zdravotnictví nejsou jednoduchou záležitostí!
0/0
16.1.2004 12:54

Jasicek

Re:
Souhlas, nemam s tim problem. Jestli potrebuji poradit, proc nezajit do lekarny. To je v pohode. V pripade, ze vim co chci a vim, ze je to lek, ktery mi na konkretni neduh pomaha, proc ho proste nekoupit tam, kde je to pohodlne pro mou osobu ??? Jaky je skutecny duvod toho humbuku ? Jestlize v Nemecku cca 2 tydny dozadu soud uznal za zakonny prodej leku pres internet (samozrejme volne prodejnych), proc neprodavat leky i jinde nez v lekarne. Co je pravda ? Je to pouze strach z konkurence ? Mimochodem - opravdu sami lekarnici delaji z lekaren obchod a rozsiruji zbozi o potreby typu : drogerie, obuv atd...
0/0
16.1.2004 13:01

PrusaT

Re:
Šmankote! To nečtete, co se tady píše? Jakékoliv rozšiřování sortimentu k drogistickému směru nedělají lékárníci, ale majitelé, kterým může být kdokoliv! Jestli se mi to jako lékárníkovi nelíbí, budu vyhozen! Problém není v lékárnících, ale že je umožněno komukoliv vlastnit lékárnu!!! (Díky páni poslanci! Ani chudáci nedokázali pochopit odborný výraz "droga", jakožto i např. květ heřmánku je droga a pak tito pánové odhlasovali možnost vlastnit lékárnu kýmkoliv :o((( Máte si poslechnout hlasy na farm. fakultách, pořád říkají (odborníci!!!!) že tento trend je špatný! Problém primárně je jinde!!!! Za rozšiřováním mnohdy nestojí lékárník, ale majitel sítě lékáren, který chce vydělávat!
0/0
16.1.2004 13:18

mmkk

Re: Paralen vs. acylpyrin
Pominu to, že příbalový leták je od toho, aby si jej pacientpřečetl a pokud si jej nepřečte a má problémy,tak si za to může sám.
 
Píšete, že acylpyrin by neměl být podáván dětem do 12 let. To je sice hezké, ale už pomíjíte třeba to, že druhý zmíněný lék - paralen - má také své nevýhody. Několikrát jsem si jej vzal, protože jiný lék momentálně nebyl a měl jsem velké problémy s dýcháním a s činností srdce. A jak jsem zjistil, nejsem zdaleka sám, a jeden z mých kamarádů dokonce po předepsání paralenu lékařkou, která vůbec nezjišťovala jestli je na něco alergický nebo má s některými léky problémy ( on to do té doby také nevěděl ), skončil na JIP.
Je zajímavé, že užívání jiných léků se stejnou účinnou látkou jakou má paralen je bez problémů.
0/0
16.1.2004 11:49

Stmart

Re:
Ach jo, mate v tom zmatek, ale patrne nejste z oboru takze je to pochopitne (vse je do znacne miry relativni,ale urcita pravidla prece jen plati). Co se tyce alergii tak to je tezke, ta se muze ukazat temer na vsechno a spatne (jde-li to vubec) se predpoklada. No a tom ze jiny pripravek obsahujici paracetamol je lepsi se da uspesne pochybovat (snad jen alergie na pomocnou latku by mohla byt). Ale nehledejte hned pricinne souvislosti tam kde se muze jednat o prostou shodu nahod.
0/0
16.1.2004 12:05

vrba

jsem pro
Když vidím ty fronty v lékárnách, jsem pro takový prodej volně prodejných léků. Léky na předpis by ale měl vydávat/prodávat jen odborník.
0/0
16.1.2004 10:00

MF_Dnes

Zcela souhlas
Proč dělat opět nějakou těžkou regulaci a dělat vybrané sortě osob fantasticky placenou práci? Rád bych věděl, jaký je průměrný plat českých lékařů, čaských lékárníků a tyto platy pak srovnat s průměrným platem v České republice. Bohužel však i tyto značně vysoké platy nejsou kompletní, neboť nezahrnují tučné provize od farmaceutických firem....
0/0
16.1.2004 8:56

PrusaT

Re:
No to byste se možná divil! Nástupní platy z lékařské fakulty MU jsou nejnižší z celé univerzity (menší než Filozof. fakulta!!! - týden stará informace) a s těmi farmaceuty je to lepší, ale jak kde - kde je menší poptávka, jsou i větší platy a naopak (Brno - velice průměrné platy!). Čím větší praxe, víc peněz, to je logické, ne? U lékařů jdou platy více nahoru s praxí, u lékárníků se za nějaký čas stanou neměnné (pouze reagují na inflaci) Výhody - zejm. lékaři a daleko méně lékarny. Spíš jde o spolupráci s firmou (taky musí mít zájem ona!), je mnoho lékařů, kteří "velké" výhody nemají. U lékáren spíše majitelé a vedoucí! Howk!
0/0
16.1.2004 12:37

pinkshadow

drogerie
...bylo by výhodné chodit do drogerie pro léky ...Kamil občas něco potřebuje ...hmm...    
0/0
16.1.2004 8:22

saldo

??
Je evidentní, že se to příčí lékařské mafii a především lékárenské a farmaceutické loby. Argumenty o požadované odbornosti lze směle hodit do koše, protože by se stejně jednalo o hotové (nikoliv na místě připravované) léky, navíc i v lékárnách prodávané bez předpisu. Na obalech resp. uvnitř balení jsou vždy podrobné návody k použití a snad jen by bylo vhodné je doplnit informacemi stravitelnými pro starou babku, která třeba neví co je to encefalitida, gastritida nebo anemie. Když si jdu do lékárny koupit Paralen nebo třeba Gastrogel, stejně mi to hodí na pult beze slov, která bych stejně nepotřeboval. Jde z 90 % o peníze a ten zbytek blouznivců stejně v podstatě nemá pravdu
 
 
0/0
16.1.2004 8:08

Stmart

Re:
No mam pocit, ze problemu krapatek rozumim (neb se mohu narozdil od vetsiny diskutujicich podivat z obou stran). Jiste jde o penize, konkurenci...nadruhou stranu leciva opravdu nejsou bombony nebo prasky na prani a verte mi, ze vetsina pacientu, nejen ze vubec nerozumi pribalovemu letaku (spis nez pro pacienta je jeho cil kryt zada firme) ale ani o lecivech ktera leta uziva. Nejvice skod (na zdravi i ekonomickych) plynou z neuzivani ci nespravneho uzivani leciv. Povetsinou prave ti co se domnivaji jak veci rozumi jsou dost mimo. Navic lekarnik (absolvent VS) muze "vycitit", ze pacient si neni jist nebo, ze uziva lecivo spatne.
Nadruhou stranu mozna by konkurence supermarketovych lekaren, donutila lekarny k sluzbe pacientovi misto prodeji zakaznikovi a vratit se tak na zacatek k zdravotnicke fukci a konkurenci kvalitou a informacemi!
0/0
16.1.2004 8:40

MF_Dnes

Kdo to je "lékárnická komora"
Jsou to lidé, kteří si vyrábí stát ve státě? Nám připadá, že ano. Tan pocit vždy zesílí, když vidíme pana Ratha!
0/0
16.1.2004 7:49

Stmart

Re:
No to si pletete lekar neni lekarnik a naopak. Stejne farmaceuticke fakulty nejsou lekarske atd. :)
0/0
16.1.2004 8:41

invos

souhlas, ikdyž jen částečný
Souhlasím s tím, aby se ně´které léky mohly volně prodávat a tím se u nich snížila v důsledku konkurence konečná cena pro zákazníka. Mám známé, co provozují lékárnu a řeknu Vám, "lituji" toho, že jsem se nedal na farmacii. Takový vývar, který oni mají na pacientech a hlavně na pojišťovnách, to se hned tak někde nevidí.
Domnívám se, že ty léky, které nemusí být na recept nemusí lékárna nutně prodávat...
0/0
16.1.2004 7:19

Libor76

Co vadí
No podle toho článku nevadí ani tak případná neodbornost, jako obava z konkurence :-)
Pokud se nebudou dát volně koupit léky na předpis, jsem pro. Osobně bych bral prostě regál s léky volně dostupnými a že by se neprodávaly léky na předpis. Protože tam je opravdu třeba odborné vzdělání. Prodavačka v drogerii nemůže prodávat léky. Ale pokud by byly k dispozici jen volně dostupné, proč ne? Člověk, který by chtěl poradit, by holt musel do "opravdové" lékárny. Mně hypermarkety nevadí, naopak... Kolikrát se prodavači v malých obchodech chovají tak, že jdu radši do hypermarketu. V Brně je nový Interspar a chodím tam raději jako do pekárny a řeznictví vedle, protože mají lepší ceny, větší výběr a neprodávají prošlé zboží, což jsem třeba v tom řeznictví několikrát viděl... Hm, trochu jsem odběhl od tématu :-)
0/0
16.1.2004 6:11

JohnUSA

Mateni verejnosti
Leky se skutecne v USA prodavaji v supermarketech. Ma to, ale sva pravidla. Leky se prodavaji v samostatnem oddeleni, ktere je vlastne lekarnou. Volne dostupne leky si vemete sami z regalu. Leky na predpis jsou v zamcene mistnosti s okynky za kterymi jsou pouze lekarnici, kteri vam ochotne poradi i s vyberem volne prodejnych leku. Tato praxe se musi dodrzovat a take dodrzuje i v mensich obchodech jako jsou drogerie
 
 
0/0
16.1.2004 1:45

farářskej

Proč ne?
To se nám zase nějakej orgán cejtí ohroženě... P3P4: farmacie se musí studovat na to, aby mohli léky připravovat, prodávat hotový tabletky dokáže každej čouda... a než se někdo zeptá: pokud by bylo třeba lék připravit, udělali by to odborníci ve špitálech.
0/0
16.1.2004 1:03

Stmart

Re:
Jo to me fakt pobavilo, vite vono to neni o prodeji jako o tom, ze pacient se muze take na neco zeptat (k lecivu ci ke svemu onemocneni a nezridka se to i deje :-) a couda si kdytak vezme virguly a spusti: " noli tangere circulos meos...." :)
0/0
16.1.2004 8:46

Stmart

Re:
kdyztak koukam :) spis to bude mekka "zednickova " vir-gule :)
0/0
16.1.2004 8:47

farářskej

Re:
Je mi líto, ale v tomhle případě je to čistě o prodeji a o ničem jiném... vítejte v konzumním světě. Mimochodem, poté, co zvědavýho pacienta odkáže na jeho obvoďáka (jako bych to slyšel: "Já jsem tady přes prášky, stará pani, ne ňáká linka důvěry!") si čouda nevezme virguli, ale leda tak kružítko :-) Nedá mi, abych se nezeptal - Proč to vlastně ten Řek říkal latinsky? :-)))
0/0
16.1.2004 8:58

Stmart

Re:
No vidite, mozna jsem byval exot,ale narozdil od pani pokladni v hypermarketu jsem se vzdycky pro jistotu zeptal, jestlize jsem si nebyl jist, ze lecivo bude uzito dobre (kdyz ma nekdo pro dite predpsanej paralen a k tomu si koupi dalsi 3 volne dostupna leciva ktera ho - v kombinaci-taky obsahuji tak neni marny byt decentne aktivnejsi aby necko nemelo jatra na kasicku). No a verte  nebo ne povedomi pacientu  tom co leciva jsou a jak je uzivat je bidne. Jen nedopadneme jako v USA kde se prodavaji volne dostupna leciva jak housky na krame a vysledkem je narod farmakofagu !
No a k tomu citatu, jak jinak to mel blekotat aby mu ten Riman porozumel? No ale co na tom, dopadlo to stejne.
0/0
16.1.2004 9:26

farářskej

Re:
Hmmm... přiznávám, že jako člověk, kterej za celej rok kupuje v lékárně leda tak prášky na bolení hlavy, něco proti pálení žáhy a nějakej ten Coldrex (když je nejhůř a citrony došly) nejsem ve farmacii moc honěnej... ale obávám se, že se s tímhle trendem budeme muset prostě smířit - na druhou stranu se tady někde dál v diskusi objevil velice přesnej příspěvek o tom, jak vlastně taková americká supermarketlékárna vypadá - a ti lékárníci tam opravdu jsou. Na druhou stranu si myslím, že diskuse o tom, proč se v US razí heslo: "Depressed? Get a pill!" by byla stejně rozsáhlá jako irelevantní a ve svým důsledku poměrně k ničemu, ale osobně bych neřekl, že je to jen kvůli tomu, že tamější regály ve Wal-Martu vypadají jako feťákův tajnej sen :-) Přeju krásnej den!
0/0
16.1.2004 9:38

P3P4

Jak to je?
No pokud mam spravne informace, tak prece leky nemuze prodavat jen tak nekdo. Na to se preci musi studovat farmacie, ne?
Takze za predpokladu ze by tam mela Droxi magistry tak nevidim problem... 
0/0
16.1.2004 0:25

Mousicek

Re:
Vy myslíte, že všichni, co prodávají léky v lékarnách jsou magistři farmacie? Podle mého názoru je tam jeden jako garant, a ostatní jsou pouze prodavači. Nedivím se, že lékárny nechtějí přijít o volně prodejné léky - několik set procent rabatu by se mi také v podnikání líbilo...
0/0
16.1.2004 9:48

Stmart

Re:
Panenko Skakava....Lekarna je ze zakona zdravotnicke zarizeni, ze zakona o lecivech (97/1997 sb a novel) jasne plyne, ze leky vazane na recept smi vydavat jen magistr farmacie (tedy VS Mgr ci PharmDr z Farmaceuticke fakulty) a leciva volne prodejna laborantka (str. zdrav. skola - pouze obor Farmaceuticky laborant). Zvykem je ze laborantku zastituje magistr (odborne) a nad nim je odborne a organizacne odborny zastupce-vedouci lekarny (podm. jako magistr +atestace a praxe). Zakon jasne stanovy ze na lecivech distrubutor a lekarna dohromady nesmi mit obch prirazku vetsi nez 32%, lekarna ma tedy vetsinou 25% jen malokdy vic (a nikdy vic nez 32%)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
16.1.2004 11:02

Stmart

Re:
jasne datluju moc rychle nejde, o podtstane jmeno stanovy ale zakon stanoviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.
0/0
16.1.2004 11:09

Najdete na iDNES.cz