Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vězni z Thajska jsou v karanténě

Pro "thajské" vězně Radka Hanykovicse a Emila Novotného začalo další kolo čekání. Tentokrát za zdmi brněnské věznice, přesněji v tamní vězeňské nemocnici. V karanténě tam pašeráci drog čekají na výsledky zdravotních vyšetření a poté na další soud..

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

-Sandstorm-

...
Ti dva spíchali trestný čin na území Thajska. Thajské zákony jsou přísné, icméně to není žádná nová věc.
 
Tak si to chytráci otočte: Nějaký cizinec tu znásilní hafo dětí, náš stát ho zavře a pak ho vydá do jeho vlasti. Tam dostane milost nebo snížení trestu na půl roku, protože podle jejich zákonů je člověk zletilý už od deseti. Jak by se vám to líbilo?
 
Prostě každý stát má svá vlastní pravidla. Pokud se někomu nelíbí trestní právo určitého státu, tak ať tam nepáchá zločiny. To, že my jsme k zločincům tvrdí jak cukrová vata, je spíš důvod, abychom se zamysleli my, a ne Thajci.
 
To, že nám Thajsko ty dva vydalo, je projevem důvěry. Porušení smlouvy s Thajskem by bylo projevem křupanství. A hlavně by pak Thajsko už nikdy žádného cizince nevydalo.
0/0
15.1.2004 14:00

palanka

proč zde stále
někdo pláče nad vysokými tresty pro pašeráky drog. Vůbec bych nediskutoval o způsobu jak byli odsouzeni, kolik dostali a že by jim měl být trest zmírněn, nebo dokonce zrušen s podmínkou. Jsou mnohé státy kde by dostali za stejný přestupek ještě víc! Diskuze o tom zda zkoumat jestli nebyli volavkou nebo že o tom nevěděli je směšné, vždyť ta množství která pašovali byla tak velká, že zcela jistě věděli do čeho jdou. Odměny za převážení drog jsou zřejmě tak lákavé, že prostě na to naskočili a ono to nevyšlo. Pašování a distribuce drog se musí tvrdě potírat bez jakýchkoli pardonů a šmytec!
0/0
15.1.2004 10:28

ak71

Tresty
Kdybych byl v jejich kůži, čistě namátkově bych se bránil takto:
  • Cizí rozsudek nelze uznat, protože byl vydán v zemi, která není plně demokratická a v procesu, který potlačoval některá Základní práva přiznaná jak právem ČR tak mezinárodním právem (právo na proces v jazyce, který ovládám; právo na náležitou obhajobu; rovnost účastníků v řízení; čas na přípravu obhajoby; trest pouze dle zákona, nikoli smlouvy)
  • V ČR neznáme vyjma mimořádného trestu (jež ale zde nelze aplikovat) trest odnětí svobody nad 15 let. Neexistuje tedy trest, na který by bylo možné trest proměnit a je nutno ho zkrátit na 15 let.
  • Vzhledem k vykonanému trestu v Thajsku bych navrhoval podmíněné upuštění od potrestání s dohledem
0/0
15.1.2004 10:00

Montaigne

Re:
a teď stačí už jen sehnat právníka s neprůstřelnou hroší kůží, např. Sokola nebo Kalvodu, a jít do toho
0/0
15.1.2004 10:45

-Sandstorm-

Re:
Hm. Ohledně vydání byla podepsána smlouva. Má náš stát tu smlouvu porušit? Tím by mj. zabránila i tomu, aby Thajsko v budoucnu vydávalo vězně do jejich vlastí. (Protože by se mohlo stát, že Thajsko by pak přestalo vydávat nejen Čechy, ale i jiné cizince.)
0/0
15.1.2004 13:52

Montaigne

špičková zdravotní péče
pro pašeráky heroinu, to naši bezdomovci mohou jen čubrnět
0/0
15.1.2004 8:28

jarda1

Pašeráci drog
Jsou to jen pašeráci drog, tak proč jich ještě litovat. Byli odsouzeni v Thajsku řádným soudem a dostali po právu po 50 letech. Pašování drog je zvěrstvo a doufám, že při rekodifikaci našeho trestního zákona se na něj nezapomene i u nás (max. sazba má být 30 let, tak doufám, že bude i pro pašeráky a dealery drog). Podle mě by si měli veškeré lékařské vyšetření platit sami. Příčí se mi platit na takové darmošlapy ze svých daní. Vůbec by mi nevadilo, kdyby je tam odsoudili k trestu smrti a popravili. Ti už stejně nikdy lepší nebudou. Doufám, že si kvůli nim nepoškodíme důvěryhodnost a prezident jim nedá milost.
0/0
15.1.2004 8:14

jirka04

Tak zatím
nikdo tyto hochy neoplakává, jenom pan redaktor Komárek si myslí, že v Česku mají být občané souzeni dle českých zákonů. Ale ono je to jinak. Své zločiny spáchali v cizí zemi. Podle zákonů oné země byli odsouzeni. Přísně, ale spravedlivě! A pokud byli vydáni k výkonu trestu do rodné země je nutné zahraniční rozsudky respektovat. Tedy máme-li být důvěryhodnou zemí. A to snad chceme! A ti lumpové nám přece za to nestojí. Nebo snad ano?
0/0
14.1.2004 23:27

ak71

Re:
S tím uznáním cizích rozsudků a hlavně trestů to není tak jisté. Jde o to:
  • zda proces v Thajsku měl znaky civilizovaného procesu - nevím moc, ale SNAD ano
  • zda soudy v Thajsku udělují civilizované tresty a spravedlivé tresty - spíše NE, protože nezkoumají za člověk byl volavka, poslíček či organizátor a protože jsou to tresty čistě odstrašující a likvidační
  • zda má a může ČR převzít trest cizího státu - v Evropě je to běžné, ale zde je na předání do vlasti NÁROK a trest se vždy zkrátí na výměru dle národního práva. Nelze do ČR importovat barbarské tresty: Pokud by přeci někoho v Saudské Arábii odsoudili k useknutí ruky, nelze aby se to přeci vykonávalo v ČR
0/0
15.1.2004 9:36

Michelle79

Fajn
0/0
14.1.2004 18:40

Najdete na iDNES.cz