Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za všechno se má platit, i za bydlení

Českem obchází strašidlo regulace nájemného a nezdá se, že by bylo nějak unavené. Ani o výroky Ústavního soudu zatím neklopýtlo. Ten rozhodl, že regulace je možná, ale musí vycházet z tržních principů. Jenom zákon, který by tuto myšlenku dále rozvedl, rok a půl chybí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

barbudo

Žádné regulované nájemné není.
Jenom vláda, čas od času umožní jedné straně změnit podmínky platné smlouvy.
0/0
30.1.2004 15:55

bufet

Nájemné
Navrhuji majitelům domů, kteří brečí po penězích, privatizovat bytové jednotky. Rozhodně si bude každý udržovat svůj majetek lépe, než dávat dnes již tak vysoké nájemné majitelům domů, kteří jezdí v mercedesu a do domu nedají ani korunu. A za druhé si myslím, že stát by se měl postarat o mladé rodiny, a stavět startovací byty, aby mladí nemuseli platit zlodějské nájemné, které se nazývá tržní. Za třetí si myslím, že dnešní nájemné na udržování domu plně postačuje, problém je v domech kde je málo bytových jednotek.
0/0
14.1.2004 9:38

Gaston

Re:
Tak to je opravdu kvalifikovaný náhled na věc. Ve kterém bufetu jste to slyšel?
0/0
14.1.2004 9:45

bufet

Re:
Ten bufet se jmenoval Gaston
0/0
14.1.2004 12:32

Isbjoerna

Re:
Navrhuji majitelům domů... privatizovat bytové jednotky... než dávat dnes již tak vysoké nájemné majitelům domů, kteří jezdí v mercedesu...
 
Domnivam se, ze se jedna o privatni byty, kdyz jsou v rukou majitelu domu. Nebo? Co chcete na privatnim majetku jeste privatisovat?
0/0
14.1.2004 12:48

BabkaChnapka

Re:
No jo, tenhle nesmsl používají občas i novináři. Jinak mi připadá jako poněku podivná metoda nutit někoho tímto způsobem k prodeji vlastního majetku
0/0
30.1.2004 15:16

Medvidek_Kloaka

Re:
Ach, geniální návrh. Co myslíte, kolik asi tak majitel domu dostane za byt, ve kterém bydlí nájemník s regulovaným nájemným a smlouvou na dobu neurčitou (tj. na věky věkův amen)?
0/0
14.1.2004 19:50

Venda Benda

Přetiskuji zajímavá stanoviska předních regulátorů nájemného.
Pardubický realitní magnát Jan Jošt přichystal zajímavou past na vládní politiky, kteří v Praze bojují za pokračování tuhé regulace nájmů. Jošt, inspirován poustevnickým životem poslance Stanislava Křečka (ČSSD) Stanislav Křeček
trávícího nyní měsíc na minimální mzdě, mu nabízí druhou podobnou zkoušku. "Ať si na rok vezme jeden z mých bytů, kde nájemníci platí regulované nájemné, a ukáže, jak bude takový byt spravovat s péčí řádného hospodáře. Jak bude platit pojištění, daně, spravovat byt a vytvářet rezervní fond a tak dále," vybízí Jošt. Do hry nedává žádnou ruinu, ale byty v centru města v Sakařově ulici 1387. Křečkovi nabízí třeba byt 1+1, kde kdysi bydlel Joštův spolužák Dominik Hašek. "Regulovaný nájem tam činí 619 korun.
Kdo provozuje tento typ podnikání, musí se smířit, že podléhá regulaci, jinak ať nepodniká," říká Křeček , jenž má také soukromou advokátní praxi na ochranu nájemníků. Rovněž náměstek Šulc vybízí Jošta k tomu, aby podnikání zanechal, nebude-li v rámci regulace ziskové. Pointa příběhu ilustrujícího potíže celé země zní: co bude s domy, kde nízké nájemné není z čeho kompenzovat, kde na údržbu není a kde majitelé nic dotovat nebudou? "Uznávám, že takových domů jsou desítky tisíc," říká Šulc a připouští, že takové domy jsou odsouzeny k chátrání a spadnutí. Chtít vyšší nájem je podle něho nemorální a stát na opravy přispívat nebude !!!!!!!!!!!!!
Co dodat ? No raději snad nic a doufat v brzké nové volby !
0/0
14.1.2004 7:50

Venda Benda

Celková deregulace nájemného je jediná možná alternativa, které se nelze vyhnout.
A čím později se to bude, tím více to bude bolet a cena bude vyšší. Najde se už konečně někdo někdo, kdo to vysvětlí s. Špidlovi a s. Křečkovi ?
0/0
14.1.2004 7:43

mmkk

Re:
Plně s tím souhlasím, ale je tyky dobré zavzpomínat, že o "deregulaci" mohly již dříve rozhodnout  ODS+KDU-ČSL+ODA. Ale nenašly k tomu odvahu.  Teď už ji prý našly a udělali by to, ale je tu ČSSD a komunisté, které je potřeba přehlasovat. A to nebude jednoduché, protože levicové strany jsou z principu proti podobným věcem, které jim odhání voliče ze sociálně slabých skupin.
Jinak např. v zahraničí, stojí např. pronájem bytu 3+1 včetně poplatků v meším městě 2/3 průměrné mzdy. Ve větších městech pak více než průměrnou mzdu. Takže tržní nájmy v Praze a jinde jsou sice vysoké, ale ne až tolik nereálné a po "deregulaci" poklesnou cca o 1/3.
0/0
14.1.2004 9:56

antix

Re:
Jen mě tak napadlo...když tedy v zahraničí zaplatí celou svou mzdu za bydlení, čím se pak udrží při životě?
0/0
14.1.2004 12:21

numero uno

Re:
Jestli to nebude tím , že se jedná o prumerny plat a jak známo v centrech velkých měst bydlí lidé s nadprůmerným platem. A tak jim vystaci jeste spousta prostředků na obživu.  Ti co na to nemaji se pak stehují na periferie atd.  To je realita jak se snažíš tak i bydlíš. Už aby to tak bylo i u nás.   
0/0
30.1.2004 13:01

Tomáš Jemarný

Re:
Viz Frankfurt nad Mohanem - v centru bydlí pár bankéřů, kteří na to mají, solvíňáci holt musí bydlet za řekou v Sachsenhausenu, případně ještě dál...
0/0
30.1.2004 13:25

Najdete na iDNES.cz