Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lesníci: Zřítit se může každý strom

Zřícení vánočního stromu se může opakovat. To je vzkaz lesníků a dřevorubců z Velkých Karlovic, kteří pokáceli další statný smrk pro metropoli. Pětadvacetimetrový strom měl do Prahy dorazit večer a v noci už se měl tyčit nad Staroměstským náměstím. Jenomže se vyskytly komplikace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vydra_

pro idnes
podle informaci z Britanie, ten clovek nebyl anglican ale skot. Vite, jaky je mezi tim rozdil? Nejspis ne.
0/0
10.12.2003 12:58

xmar

Bem?
Neprijde vam, ze ho vysoka politika zkazila rekordne rychle?
0/0
9.12.2003 13:05

Fikos

Re:
ani nemusela ten chlap je prohnlej jak stará vrba
0/0
9.12.2003 13:47

karoten

Re: Už se veze
Ještě ale nemá Langrovy mimický záškuby při lhaní, asi se víc soustředí na prožívání toho co říká.
0/0
9.12.2003 15:07

cejkis

redaktorům a jejich zdrojům
Myslím, že vaše hodnocení je trochu mimo. Aplikovat na strom v kanále zkušenosti z lesa je opravdu trochu usměvné. Co takhle zajít za nějakým statikem a zeptat se ho, jak se počítají dřevěné sloupy ??? Podle lesníků by každý dřevěný sloup na kdejaké stavbě musel mít kořeny  Tohle je spíš o stavařině než o lesnictví.
0/0
8.12.2003 23:47

jouda-bouda

Re:
Proc o stavarine???? Rozdil mezi otesanou kladou a stromem s korunou a vetvema je dost velkej. To by to spis bylo blizsi lodarine, o stezni a plachte, kdyz uz chces vsechno resit na papire, technokrate. 
0/0
9.12.2003 1:08

cejkis

Re:
Počítej so to podle čeho chceš, já to spočítat umím a mrzí mě, že se na to do teď kašlalo a nikdo to nepočítal.
0/0
9.12.2003 9:55

barbudo

Re:
Každý strom se může zlomit. Lze jenom s jistou pravděpodobností vypočítat při jakém zatížení. Problém je v tom, že nevíte na jaké zatížení počítat. Nevím, jak to bylo v tomhle případě, ale většina smrků je "ukroucena". V kritickém úseku dojde k podélnému rozrušení anizotropního materiálu - změní se v otep třísek. Ta následně při ohybovém namáhání ztratí stabilitu na tlakové straně a je vymalováno. Počítat strom na krut a ještě k tomu pravděpodobně ne na ustálený stav ale na dynamický průběh nebude úplně triviální. Krom toho Vám budou chybět i aerodynamická data. Odhadnout součinitel odpor stromu ofukovaného z boku lze vcelku dobře. Odhadnout součinitel ve víru bude dost věda. Asi bude lepší používat při stavění stromů selského rozumu.
0/0
9.12.2003 10:17

FrNedobrota

No, ...
viděl jsem lomovou stranu v televizi. Nejednalo se o čistý krut ale lom. Systém kotvení byl zcela špatný včetně vyklínování. je třeba uvažovat, že v přírodě je strom zakořeněn a funguje staticky jako komplex kořenů a kmene a právě v přechodu jsou ROZŠÍŘENÉ NÁBĚHY ! Tyto se samozřejmě odřežou a strom byl ukotven krátkou částí jako pevné uložení - páka horní části je obrovská  a lomový bod je v místě vyklínování. Správně je třeba síly rozdělit a strom vsunout do nějakého dělšího tubusu např. ocelové trubky a mezeru vypnit pružným materiálem (guma, epoxy pryskyřice) pak lomový bod nevznikne protože tahové síly se rozloží po délce na větší plochu. Nejjednodušší řešení je primitivní - 1/4 až 1/5 kmene prostě zakopat do hlíny a tu kolem udusat ! Toto pak řeší jak stupeň volnosti pro krut , tak rozložení momentů na tahové a tlakové straně.  Kdo to stavěl by měl jít do kriminálu !
0/0
9.12.2003 12:14

barbudo

Re:
Vím jak se řeší přechod anizotropního materiálu do izotropního s vyšším modulem pružnosti. Někde jsem četl, že v tomhle případě kolem stromu byla jakási troj-či-více-nožka. Asi aby se kritický profil zdvihnul - ve vetknutí byl možná zeslaben aby se vešel do kanálu. Ovšem trojnožka asi odešla jako první - pokud se strom výrazně zkroutil a tvůrce s tím nepočítal.
0/0
9.12.2003 15:34

cejkis

Re:
Ad1 - zatizeni) Eurocode a jeho aplikace v ČSN dost dobře specifikuje zatížení větrem. Bere se ohled na výšku, území, charakter okolí.  Síla od větru by se dala snížit o jakýsi součinitel provzdušnosti, ale proč. Takhle to bude bezpečnější i sohledem na to, že je to stejně oblepený kdejakejma ptákovinama a má to docela husté větvě.
Ad2 - namáhání) Při výpočtu by bylo vhodné uplatnit dynamický součinitel, namáhání v kroucení od zatížení větrem bude jen v okamžiku, kdy výslednice sil bude mít excentricitu od osy prutu (stromu) Vzhledem k větvím a nepravidelnostem tam jistě bude a bude záhodno jej posoudit.  Dál bude průřez namáhán na ohyb a smyk. Posledně dvě jmenované složky podle mého názoru budou mít největší váhu.
Ad3 - nepravidelnost) Někdo tu napsal, že se težko bude posuzovat nepravidelný průřez. Nemusím posuzovat nepravidený. Stačí posoudit kruhový,  jehož okraj bude vepsanou kružnicí. Dále zohlednit vlhkost dřeva ..to se projeví v modulu prožnosti a v pevnosti.
No a u všeho se nasázejí  součinitele spolehlivosti a je to.
Chci jen říci, že se to dá spočítat. Nemusí to být pomocí přesného modelu, ale takového, který bude zjednodušený a na straně bezpečnosti.
0/0
9.12.2003 17:02

taky občan

Re: Smekám
Před odborníkem, který umí nahradit korunu stromu přesným matematickým modelem, stejně tak i kmen konkrétního starého stromu v surovém stavu. Proti tomu simulovat (nahradit mat. modelem) proudění vzduchu na Staroměstském náměstí je už hračka !!
0/0
9.12.2003 10:43

moods

Re:
nejvyssi cas aby sis zalozil firmu.
0/0
9.12.2003 11:10

karoten

Re:
No, on ten ING titul nebude všechno....Na sebevědomí je ale fakticky dobrej.
0/0
9.12.2003 10:38

kleky

At zijou Fakta
Tak nam to porad fakta zase trosku poodhalil kde je pravda. Kdyz strom do kanalu zasadi ten lump Smerda se svejma kumpanama a pak tvrdi, ze to staticky spocitala firma Metrostav, ktera se statikou vuuubec nezabejva. Ma to preci v nazvu "stav" a ne projekt. Ted jsem jenom zvedavej jestli se to pohne. Pan Smerda by mel dostat nakopanu do prdel* a mel by hezky zacvakat odskodny. A to ze privezli misto 31m 25m "stromecek" to to teda zmensili. A jestli to dole jeste vic udemujou aby se to vubec nehlo tak ho mame brzo zase dole. Prazaky varuju na Staromak nechodit .
0/0
8.12.2003 22:35

karoten

Fakta - 21:40 Čt2
Dívejte se. Antipražáci zvláště. Je to zvráceně symbolický, ti 2 nerozluční kámoši co si už roky společně ukájej svý ega mj.i největším falickým symbolem, maj teď problém. Prostě chtít nejvíc znamená nést taky riziko. Je tragický a smutný že takový dvě svinje z ODS zneužívaj vánoc-svátku křesťanství pro svoji patologickou potřebu bohatnout a ovládat. Ten nešťastnej turista de facto ukončil svůj aktivní život na cizím vánočním trhu kvůli idiocii pražský radnice.
0/0
8.12.2003 14:44

karoten

Re: Sorry - Čt1
0/0
8.12.2003 14:46

killy

Re: Netušil jsem dosud,...
...že karoten má takový zhoubný účinky na funkci mozku!
0/0
8.12.2003 14:49

karoten

Re: Jak to?
Nepozoruju na sobě žádný změny barvy - stabilně pomerančová - ani schýza se mi nehorší....
0/0
8.12.2003 15:22

cejkis

posouzení :)
Třeba to už někdo na ten smyk za ohybu spočítá :))))))
0/0
8.12.2003 14:27

killy

Re: Pozor, ten strom se nejdříve začal ...
... otáčet, takže ohyb + krut + bodové opření v místě zapuštění. No i když vyhrabem znalosti z průmyslovky, nevím, nevím.
0/0
8.12.2003 14:47

cejkis

Re:
no hele, já na to hrabu znalosti z stavební fakulty...
představ si to jako prut..působí na něj spojité zatížení v podobě větru, které se mění s výškou, dole jsou dvě reakce jedna u povrchu zeme a druha v kanali na druhe strane. Je to takova dvojce sil ktera pusobi v kanalu. A ted si predstav, ze ten strom rozsekas na nekonecne mnozstvi jednotlivych rezu. A hledas nejvice namahan rez. Podle prubehu momentu ti vyjde, ze je to nejspise u povrchu zeminy nebo dlazby. Ale jeste tam pusobi v prurezech smykove sily. Muzes si predstavit, ze kazdy z toho nekonecneho mnozstvi rezu se snazi navzajem posunovat mezi sebou. Tedy ten nejvice namahany prurez musis posoudit jak na ohyb tak i na smyk. Je to vzores, kde jsou dva scitance a oba jsou zlomky. Prvni zlomek je (max moment/ unosnot v ohybu) + (max.smykova sila/ unosnost ve smyku) to musi být mensi nez 1.
Nebo jinak cisty smyk je kdyz das do sveraku kus maleho dreva a urazis ho palici. Dostanes podobny rez jako na Staromaku.
Ohyb zase muzes videt v lese..kdyz se strom zlomi nekde v pulce. Rez je jiny je to desli prasknuti.
No a ted to zkombinuj a dostaneš to, co musíš posoudit. 
Když bych měl čas tak to snad spočítám :) 
0/0
8.12.2003 15:33

karoten

Re: úchvatný
To je jasný že strom s pařezem -teda vývrat by na tom byl s pevností na ohyb lepší v celý vejšce, taky ten strom takhle dokonale ekonomicky naroste, průřez kmene a tím pádem i pevnost je odpovídající předpokl.zátěži během života. Na obrázku byla ale eště 1 zajímavost: nad dlažbou byla výztužná pyramidová konstrukce z vinglů, odhadem tak ve vejšce dospělýho člověka byl teda kmen ještě podepřenej do 4 stran. Stejně to nestačilo - 1 noha povolila. Prostě potrestaná bohorovnost...
0/0
8.12.2003 15:57

barbudo

Re:
Ovšem je třeba nezapomínat, že dřevo je silně anizotropní materiál. Z jeho specifických vlastností je třeba vycházet i při řešení kombinovaného namáhání.
0/0
8.12.2003 22:31

kleky

Re:
koukam samaj odbornik na statiku. Mas pravdu, ale ten jestli takovej clovek vubec exstuje asi pocital stim, ze na namesti nefouka a zapichl to do kanalu a bylo po prdeli. Jestli za to nekdo nepude sedet, tak uz v tomhle prohnilem state nic nefunguje a poctivy lidi se muzou jit zahrabat.
0/0
8.12.2003 22:39

Isabelle

Re:
Vousacku, mas spoustu vedomosti, a slovni zasobu kterou ja obdivuji...zafoukal vitr a strom spadnul...a toho Edison od Nezvala mi urcite posle moje teta , je to "na ceste"
0/0
8.12.2003 22:41

Marusja @ Dusja

Vendula
Rada pro pražáky - nenechte si do toho kecat, klidně si vyzdobte největší stromek na světě, ale nechte ho LEŽET. Můžete na něj pověsit třeba i to srdíčko od Sv. Jiří a šest tun dalších ozdob - v horizontální poloze vám nejen nespadne, ale bude to i jisté světové unikum
0/0
8.12.2003 14:20

ynternetova fany

Re:
0/0
9.12.2003 7:28

rudlanka

chraňme stromy
Prý ten nový smrk pro Prahu bude opět z Velkých Karlovic na Valašsku. Copak nejsou smrky na Šumavě a nebo v Krkonoších?
0/0
8.12.2003 12:38

paolore

Re:
Nikde nejsou tak blbí, aby pražákům dávali stromy zadara.
0/0
8.12.2003 13:10

xmar

Re:
Velky Karlovice nejsou na Valassku, ale v Jesenikach...
0/0
9.12.2003 13:02

Delirium Tremens

Omyl
Velké Karlovice jsou součástí Valašska.
0/0
10.12.2003 13:59

pstrosss

Re: nemystifikuj !!!
Ty jsi hodně mimo....
0/0
10.12.2003 18:43

Marusja @ Dusja

Vendula
Ježiši Marjá - to už neumíte bez sovětských odborníků postavit ani jolku?! Doufám, že ten Anglán bude soudit za totální leplovství a dostane balík (což by všude na západ od nás dostal celkem bez problémů)
0/0
8.12.2003 12:17

hockeysta

Re:
já myslím, že to dokonce bude několik balíků. Že to nepadlo na mě.
0/0
8.12.2003 14:28

hockeysta

mno,
jestli jste si všimli, tak ten strom se ukotvuje tak, že se prostě kmen strčí do kanálu. Když to pak pořádně foukne tak ta páka musí bejt fakt hrozivá. Chce to vymyslet nějakej lepší způsob. řešení není strojit menší stromy. 
0/0
8.12.2003 12:01

barbudo

Re:
Menší strom se nezlomí, prosté....
0/0
8.12.2003 13:17

moods

Re:
nedostal jsi do palice pukem, prazaku?
0/0
8.12.2003 13:46

hockeysta

Re:
několikrát, do temene i do čela.
0/0
8.12.2003 14:27

birhanzel

Sakra
Dost mě štve, že při tom nezařval nějaký Pepík. Pardon, zařval "uhni vole, padá to" ale ten kujón anglánská tomu nerozuměl.
0/0
8.12.2003 11:28

paolore

Škoda
Mohl ten strom spadnout na špidlu. Jiný socialista v Polsku spadl vrtulníkem, mohlo se v Evropě čistit.
0/0
8.12.2003 11:18

blackshadow

nechceme strom
...ať tam ten strom nedávají ...Kamil nebude chtít jít se mnou na procházku na Staroměstské náměstí ...posledně to málem spadlo na nás ...hmm...
0/0
8.12.2003 10:55

moods

hmmm
maly pero, velkej strom. .........., jedno se ohyba, druhy praska, hmmmm. Hlavne, ze z nej pri transportu neolamali sisky. Tem cirkusakum se to predstaveni moc nepovedlo a jen dobre. Skoda krasnych stromu.
0/0
8.12.2003 10:52

Kleki Petra

Asi by bylo nejlepší rezignovat na smrky a
vysadit na náměstí v nějakém rozumném místě například jedli. Nebylo by nutné nic kotvit, strom by zůstal živý a po dosažení rizikové výšky by byl poražen, přičemž náhradní by už mohl opět vyrůstat. Všechno ostatní je risk hraničící s hloupostí.
0/0
8.12.2003 10:43

tnx

Re:
Spis borovici. Tezko cekat, ze tam mezi betonem, kostkama a pod. bude mit dost vody.
0/0
8.12.2003 14:59

Dr. Fee

Oprcaniec - lysien
Doufám že ten, jehož lidé slušní nazvou těžko jinak než "oprcaniec", bude po zásluze potrestán!!!
0/0
8.12.2003 9:29

Brblal

Viník ? Příroda.
Statik může prověřit ukotvení stromu, ale vzhledem k tomu, že se Karel nevyvrátil, ale zlomil, byl evidentně ukotvený dobře. možná až moc, takže neměl potřebnou pružnost při ohybu, jakou dávají stromu kořeny. Těžko za tohle někoho vinit, do nitra stromu nikdo nevidí a větru také neporučíme. Jediné co můžeme, je zakázat stavění vánočních stromů  a to byla velká škoda.
0/0
8.12.2003 9:29

cejkis

Re:
Myslím, že pružnost dřeva v ohybu nezávisí na kořenech,ale na vlhkosti, která se dost změní. Čerstvě poražený strom má i 100% vlhkost. Postupně vlhkost klesá na hodnotu vzdušné vlhkosti. Třeba to teď už někdo spočítá..... vůbec bych se nedivil, kdyby to před tím nikdo nepočítal. Pravdou je, že uvnitř může být strom dutý, či vyhnilý. Ale to se dá poznat podle řezu dole. Riziko bude vždy, ale dá se eliminovat co nejméně. Jenže já mám takový pocit, že tady se prostě každý vánoční strom zapíchne do 2m hlubokého kanálu a uklínuje.
V ČR se vždycky musí stát nějaký průser a teprve pak se začné daná věc řešit pořádně.
0/0
8.12.2003 11:16

kleky

Re:
S cejkisem souhlasim jen to trochu doplnim. Vlhkost drevni hmoty samozrejme meni vlastnosti dreva. Kdyz se podivata jak se strom zlomil a pak zajde te do lesa najit neco podobne se vam asi nepodari. Vypada to tak ze ho v urovni dlazby ukotvili primo skvele. Pak neni divu ze par centimetru nad se zlomilim a ne stipnul jak tomu pri vade dreva byva. Vzdit dole je nejvetsi moment, tak kde jinde, ze. Chyba je podle me paradoxne v dokonalem fixnim ukotveni, ktere nezajistilo prenest silu dolu (v prirode do zeme, kde mo koreny pruzne poberou). A druha chyba je honba za nejvetsim stromem. Nechapu proc, vzdit maj kazdej rok co delat aby to vubec dovezli na namesti. Jsem pro vymenu statika a mensi stromu. Vanocum zdar
0/0
8.12.2003 11:43

cejkis

Re:
jojo smyk za ohybu je prevít ...
0/0
8.12.2003 12:14

Najdete na iDNES.cz