Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Potraty

Hodně se mluví o boji proti terorismu. Je zřejmé a asi každému jasné, že zabíjet jen tak civilisty, tedy "nevinné oběti" je špatné a asi by nikoho nenapadlo hájit jejich právo na tuto volbu. Co jiného ale je zabíjení nenarozených dětí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Katoda

Problém, který není problémem
Vážení diskutující, s nesmírným zájmem jsem si přečetl všechny zaslané příspěvky a i když jsem se do diskuse jednou vmísil, chtěl bych na tomto místě shrnout svoje názory. Především se domnívám, že tento problém z celospolečenského hlediska problémem není. Počet potratů totiž rapidně klesá. Lidé se chovají odpovědněji než dřív a pouze pár poslanců se chce zviditelnit a urvat hlasy u katolických fanatiků. Co by následovalo, kdyby měli dostatek skutečné moci, jsem také uvedl níže. Náledoval by zákaz antikoncepčních prostředků, protože tohle církev svatá rovněž nepřipouští. Patrně proto, aby se narodilo více nechtěných a tedy nemilovaných dětí. Abych předešel fanatickým výpadům předesílám, že jsem otcem čtyř dětí. Tvrdím, lepší než nemilované dítě je lepší žádné dítě. A to včetně jeho samého. Naprosto souhlasím s tím, že matka má naprosto nedělitelné právo rozhodnout o tom, zda se její dítě narodí, nebo ne. Oba partneři by se ovšem měli chovat natolik zodpovědně, aby tyto bezpochyby drastické zákroky nebyly nutné. Spolehlivých prostředků je k tomu, navzdory svatému otci dostatek. Konec konců, naše věřící katolíky k potratům nikdo nenutí, tak ať laskavě respektují názory a postoje nás ostatních. Nechť si naši hluboce věřící spoluobčané všimnou, co se ve jménu víry děje v Irsku. Ostatně k jaké zásadovosti a neochvějným postojům jejich víra vychovává, o tom nás každodenně přesvědčují klerikální poslanci senátu a parlamentu.
0/0
2.12.2003 9:58

Blackshield

Re:
 Víc netřeba dodávat
0/0
2.12.2003 10:19

aspylakopa

potraty
Rád bych napsal svůj názor na téma, které, jak jsem si všiml, je v poslední době poměrně frekventované. Já jsem zastáncem potratů a těm co je odmítají mohu napsat jen tolik, že je věcí jejich osobního rozhodnutí( týká se zejména žen) zda na něj půjdou či ne. Nikdo je nenutí na něj jít - je to věcí jejich svobodného rozhodnutí. Přičemž stávající stav ohledně potratů nikoho neodsuzuje do vězení či k placení pokuty za to zda se rozhodne buď pro nebo proti němu. A tak by to mělo být. V případě zákazu potratů zde podle mne dojde k diskriminaci určitě skupiny lidí  jen proto, že si jiná skupina vyhrazuje právo určovat ostatním co je správné. Myslím si, že stávající stav nabízí oběma stranám možnost svobody v rozhodování zda potrat podstoupí či ne. 
0/0
25.11.2003 20:34

Katoda

Re:
Naprosto souhlasím. Je nesmírně zajímavé, že tito protipotratoví ušlechtilci se rekrutují převážně z řad mužů. Stačí se podívat na dokumentární záběry z Polska. Není to poněkud podivné? Není. Jedná se o katolickou doktrínu. Mít více skutečné moci ,co by asi následovalo? Zákaz antikoncepčních prostředků. Protože i to hlásal oslavovaný svatý otec. Kde? Na přelidněných Filipínách! Přes to, že je nám vtloukána do hlavy náboženská a já nevím jaká tolerance, troufám si říci, tohle je středověký relikt a vyslovený zločin. Jestliže známý futurolog Stanislav Lem řekl, že buď se lidstvo naučí kontrolovat svou porodnost, nebo zahyne, je v tom jen zdánlivý paradox. Svatý otec by si tenhle citát měl pověsit ve Vatikánu na zeď.
0/0
2.12.2003 9:36

aštar šeran!

zabíjení neviných
http://www.aapn.org/peixian.html
0/0
22.11.2003 20:09

baryka

nic lepšího na práci?
Páni poslanci zřejmě nemají nic lepšího na práci... Až ti, co navrhují zrušení potratů, adoptují všechny děti z dětských domovů v ČR (a že by to při té legislativě, co dnes "funguje" dalo hodně práce), tak ať přijdou a já je začnu brát vážně. A taky si myslím, že by o  tom snad měly rozhodovat ženy, ne? Ono by se tím zákazem stejně nic nevyřešilo - našla by se řada dalších způsobů, jak na "to", a nevím, jestli lepších... Takže než se začne rozhodovat o zákazu potratů - co takhle ulehčit napřed situaci rodičům, kteří by chtěli adoptovat dítě, osvětu pro mládež nebo nějakou podporu mladým rodinám??
0/0
21.11.2003 18:26

voxpopuli

Souhlas!
..protože kdyby už taková paní Klausová st. šla tehdy na potrat,tak bychom se nezmítali v podvodu,který nemá obdoby!!!...
0/0
19.11.2003 13:29

amia

Nejsi bratr franty mottla?
0/0
19.11.2003 19:11

Angelina_J

Pohled ženy
Je obtížné dívat se na toto téma jen z jednoho pohledu. Muži samozřejmě nikdy nebudou souhlasit se zabíjením nevinných dětí, přestože mnozí z nich nepřemýšlejí o zabíjení kdesi v Iráku nebo v Egyptě, jistě hájí si své právo na zachování rodu. Ne, nejsem zastáncem potratů, jak by se možná mohlo zdát, ale nedokážu se na tuto problematiku dívat jen z jedné strany. Jistě, souhlasím s právem dětí na život a osobně bych se svého dítěte nikdy nevzdala, ale nemůžu souhlasit ani s omezováním svobodného rozhodnutí ženy, protože kde by potom byla demokracie?
Vždycky je tu ale jedno lepší řešení než dítě zabít. Není to lehčí nebo těžší, ale zachová to život novorozeněte. Myslím tím samozřejmě předat dítě do sociální péče, kde si ho mohou osvojit skutečně milující rodiče. Neumím si totiž představit, že je pro jakoukoliv ženu snadné žít s pocitem, že v sobě zabila své dítě, proto by snad bylo lepší počkat těch devět měsíců a teprve po narození dítěte se rozhodnout, jakému osudu ho nakonec vystavit. Věřím, že mnoho z těch žen, které  přemýšlely o potratu, by se zarazilo, jak je vůbec něco takového mohlo napadnout. A i když nemám s tímto žádnou zkušenost, jsem přesvědčena, že spatřit poprvé svoje miminko je pro ženu nepřekonatelný pocit.
Ale jak můžeme chtít od ženy, která byla například znásilněna ( a současně oplozena), aby si nechala dítě, které by ji tuto traumatickou zkušenost třebaže nechtěně připomínalo? Na toto neumím odpovědět, protože má fantazie nesahá tak daleko, abych si dovedla představit pocity ženy, která něčím takovým musí projít.
Nakažme to zákonem a je také možné, že vzroste počet potratů, které si zoufalé ženy způsobí samy. Budou si ubližovat, aby v sobě zabily to, co nechtějí.
Takové jsou možnosti, ale co na to naši politici?
 
0/0
19.11.2003 9:39

Kondomlisa Pinguinova

Re:
"Muži samozřejmě nikdy nebudou souhlasit se zabíjením nevinných dětí"
 
Musim odporovat: Spousta muzu nuti sve tehotne partnerky potratit (aby se to manzelka nedozvedela, aby nemusel na dite platit, aby se neposkodila jeho kariera, aby si zachoval svou svobodu, aby...), nektery muz, a nebylo jich malo, svou tehotnou partnerku, ktera dite chtela proti jeho vuli, dokonce zabil, hodne muzu nechaji svou partnerku kvuli tehotenstvi "sedet" a opusti ji (ale krici pokrytecky do internetu, hanba zenam, ktere potrati!)
 
Tva uvaha ma "neco do sebe", ale my mame jinou realitu. V CR se potrati rocne asi 30.000 deti. Zadny stat nema socialni kapacity na 30.000 deti rocne.
0/0
19.11.2003 11:29

ynternetova fany

Re:
TAK TO SE PLETES!!! stacilo by trochu usetrit na nepotrebnych stihackach, co maji byt pro pobaveni panu v zelenem, a jinak moc uzitku neprinesou
0/0
19.11.2003 16:33

Angelina_J

Re:
Asi máš pravdu. Musím říct, že jsem svůj článek nezaložila na nějakých faktech, spíš na mém individuálním pohledu na toto téma. Je až příliš potratů, ale taky si myslím, že je mnoho lidí, kteří by se rádi ujali dítěte, kterého třeba sami nemohli mít.
To že muži nesouhlasí s potraty jsem myslela hlavně politiky, kteří hlásají: "Zakažte potraty". Nechápu, proč o ženách rozhodují muži.
0/0
20.11.2003 8:18

Kondomlisa Pinguinova

Re:
Muzi, kteri maji dostatek sebevedomi, priznaji schopnost rozhodovat o svych vecech i zenam. Muzi, kteri nemaji schopnost a sebevedomi rozhodovat o svych vecech, upiraji tuto schopnost i druhym a rozhoduji alespon o vecech druhych (zen, deti a pod), kdyz uz nic nezvladnou ve svem vlastnim zivote.
 
Bohuzel je dostatek zen, ktere tyto muze podporuji (primo nebo neprimo).
0/0
20.11.2003 10:33

ynternetova fany

Re:
potrat neni vhodne reseni situace, at o nem rozhoduje kdokoliv
0/0
20.11.2003 10:42

Kondomlisa Pinguinova

Re:
Jiste, potrat neni vhodne reseni, ale pro nekterou zenu je to jedine mozne reseni jeji dane, casto zoufale situace.
 
Stejne jako mam pochopeni pro zeny, ktere si preji mit dite "za kazdou cenu" (minim IVF a pod), mam pochopeni pro zeny, ktere dite nechteji. I kdyz bych svou osobni situaci resila jinak, nesmim toto sve "reseni" vnucovat jinym zenam. Rozhodla-li jsem se zit v demokratickem systemu, musim respektovat demokraticky ustanovene zakony - i ty, s nimiz nesouhlasim. Jinak bych musela ten dany system opustit.
0/0
20.11.2003 10:54

ynternetova fany

Re:
vidis, a prave o tom to je! demokraticky system by mel pamatovat na prava VSECH svych obcanu. at jsou jakchteji nemi nebo malinci. protoze to, co zenska potrati JE dite. je to zatim male, nevyvinute, ale bez zasahu potratare by se to k plnohodnotnemu cloveku vyvinulo... prave ze dnesni systemy ignoruji prava nenarozenych deti... PROTI tomu tu vystupuju.
-
jinak, zakon nic neresi,  v tom se shodnu s jinymi... dejte matkam patricnou zakladnu pro to, aby si mohly dovolit (ekonomicky) dite porodit, jinak vymreme
0/0
21.11.2003 18:20

conguiscador

aborts
Potraty nebudou za chvili potreba.Zenam atrofujou delohy a vajecniky a muzum zase ubyva sperma.Tak nevim o cem tu zvanite.
0/0
19.11.2003 7:10

wvw

Neco k zamysleni
Zakaz potratu propaguji zejmena muzi a katolici. Dobrym prikladem je takove polsko. Ale jenom jak se Tito zastanci dostanou do "problemu", nuti zenu jit na potrat a hledaji moznosti, jak se jen da - protoze jako sporadany zenaty muz by si mohl udelat sram na sve "dobre" povesti.
 Ja osobne nevim, jak bych se v ruznych  takovych situacich zachovala, ale byla by to moje svobodna volba! Rozhodne bych nikoho nenarkla za vraha, nebo spis za vrazedkyni. Kazdy znas ma sve vlastni telo, o kterm muze naprosto svobodne premyslet. Kazda soucast jejiho tela je JEJI !!!  Je tedy jen na ni, jestli chce to, ci ono.
Nevim, proc se prave prave muzske pohlavi angazuje na zakaze  potratu. Mozna je to jakasi jejich sance si vylepsit reputaci, ktera jim za cely jejich vyvoj od pocatku lidstva prirostla - mozna si chteji vyplesit stitek, kdyz si tak casto radi hraji na vojacky a vrazdi vsechno kolem, co je zive, co uz se mohlo vyvinout, ale oni to pretali. To, co ale jeste ani neni, chteji zachranit. Chteji se angazovat do zalezitosti cizi zeny. Ale tu kterou ojedou a nedaji si pozor, chteji hodit nejakemu sarlatanovi, a tim i ohrozit zivot nestastnice. Necht se radeji staraji o omezeni nasili a vrazdeni a vsech zverstev, kterych se doposteji sami. Nevim, zatim slysim jen: "Opet znasilnena zena ...", "Sexulalne zneuzivane dite svym strycem, ...", "Domaci nasili na vzestupu ....", "Valka v ... " a pokracovat bych mohla do nekonecna. Zatim vsim stoji z minimalne 98% muzi, coz stoji za zamysleni!  
To, ze se ze zarodky lidskych bunek pracuje jako s pracovnim materialem nikoho nezajima, protoze to je mimo zenino telo. V tomto pripade se ale jedna o neco zavaznejsiho - o to, ze si nemame hrat na Bohy stvoritele, rpotoze nevime, co bude vysledkem; jenomze to je vyvoj, ktery se nada zastavit.
0/0
18.11.2003 21:31

ynternetova fany

Re:
se vsim, cos napsala, by se dalo souhlasit, az na jednu vec. dite je samostatna bytost a jenom diky hricce prirody je nejakou dobu uvnitr zenina tela...kdyby tehdy priroda vzala jiny smer, tak bychom dnes snasely vejce (uz vidim par prispevku, co argumentuji, ze JA je snasim stejne i tak ), a mohly bychom se nasledovne rozhodnout, jestli je chceme zahrivat nebo rozslapat... nebo kladly jikry do vody a cekaly, az je patner oplodni, a v pripade ze se nam to nehodi, bychom je splachovaly do zachodu... jo, ale tuhle vysadu halt nemame. kazda by si to mela uvedomit ( a kazdy) a podle toho se chovat. v dobe, kdy existuje antikoncepce s bezmala 100 % ucinkem to snad neni az takovy problem. a pripadne 0,2 % maleru bychom meli nest jako lidi, a ne je resit vrazdou ... aneb: kdyz jsi dost vyspela na styk, jsi zodpovedna za to, co z toho vznikne...
pripoda to tak halt zaonacila, ze se nas dite nepta, jestli se nam to zrovna hodi, ze se chce narodit. myslim, ze kdyby se vzdycky cekalo na ten spravny moment, tak lidstvo uz davno vymrelo, protoze ten spravny moment jeste NIKDY nebyl... doufam, ze nechces argumentovat, ze po valce a za socialismu byla k rozeni deti vhodnejsi doba nez ted???
0/0
19.11.2003 6:54

Kondomlisa Pinguinova

Re:
"dite je samostatna bytost"
 
dite v brise zeny neni samostatna bytost, je naprosto zavisle na metabolismu matky, dokonce i po porodu neni dite samostatne...
 
Rekla bych spise: dite je individualni osobnost s pravem na ochranu sveho zivota, lec (juristicky stanoveno) stoji toto pravo na zivot (v prenatalnim stadiu) pod pravem matky se pro porod rozhodnout.
0/0
19.11.2003 9:02

ynternetova fany

Re:
souhlasim s tvou opravou, formulovala jsem to dost nestastne...
to, ze v pravnim systemu dite (zatim nenarozene) nema zadna prava, je fakt, se kterym se musi neco delat... spolecnost, ktera ublizuje bezbrannym (nechci pouzivat emocionalne zatizene slovo "nevinnym") stoji za houby a nezaslouzi si nic jineho nez vymrit
vis, mam ten pocit, ze vetsina zen jde na potrat z pohodlnosti... i kdyby totiz byla ta moznost dite anonymne porodit a odevzdat na adopci, porad ho jeste musi vynosit (hodne neprijemne, hlavne posledni dva mesice) a porodit (HODNE, HODNE neprijemne, i s pomoci PDA), a na to se vetsine nechce...
0/0
19.11.2003 10:09

Kondomlisa Pinguinova

Re:
Nevim, je-li to pohodlnost, spis si myslim, ze jsou duvody velice pestre. Jiste je fysicke nepohodli celeho tehotenstvi "zlo", ktere zena na sebe vezme rada, tesi-li se na dite, ale porod je pro kazdou (i zdravou) zenu zivotnom rizikem (rodila jsem jednou a prezily jsme to - holka a ja - jen zazrakem; byl to "naprosto normalni porod, ktery se neocekavane zkomplikoval"), a i proto zakonodarce dovoluje interupci.
Docela jina vec je emocionalni pouto, ktere se (asi vzdycky) drive ci pozdeji vyvine. Nechat potratit 10 tydnu stare embryo je beze sporu "lehci", nez "dat pryc" narozene dite. Ale lehke (potrat) to neni pro zadnou zenu.
0/0
19.11.2003 11:20

Kohimir

Re:
jezis, to je tak blbej prispevek, to jsem dlouho necetl...
0/0
22.11.2003 1:41

karoten

Re: Názor
Milá zahořklá Www, co vám brání (plurál) angažovat se víc, ovlivňovat feminně dění? NIC. Jenom překonat dogmata výchovy. Není pravda že za veškerou špatností světa stojí muži, už proto ne, pze v pozadí muže je vždycky žena. Často chytřejší, lstivější, nelítostnější a hlavně - bez idealismu. Ženský násilí není tak viditelný, realizuje se převážně ve vztazích, neznamená to že neexistuje. Jestliže čtu mezi řádky obvinění že muži řídí svět, proč se teda ženský snažej tak málo o vlastní paralelní řízení? Místo toho ve vypjatejch situacích trhaj volantem a ječej.... To byl pchp.jenom příměr. Každý násilně ukončený těhotenství je právě to Vámi odsuzovaný násilí - na přírodě, na sobě. Je to zmařená šance která se nikdy stejně už neopakuje. Chlap kterej chce souložit ale děti nechce znát, ten by měl bejt out i společensky! O to se postarejte vy, Feministky - od nás tohle přece chtít nemůžete....nebo taky??
0/0
19.11.2003 15:09

pinguinone

Fany je tu Vseznalek !
Eskymaci , resili driv  populacni politiku tim.ze nechavali  male "prebytecne " deti zmrznout,donuceni k tomu byvali,kdyz meli malo zasob na zimu a dite by ohrozilo zivot rodiny...
0/0
17.11.2003 15:40

ynternetova fany

Re:
vseznalka neznam. kdo to je ? byl? bude?
0/0
17.11.2003 15:46

pinguinone

Re:
Addidas se ctyrmi pruhy,byl je  a asi bude.Vseznalek je chlap,a k smrti me nenavidi ,kopiruje a nedosahuje
0/0
17.11.2003 15:53

ynternetova fany

Re:
kondoliza?
 
0/0
17.11.2003 16:30

pinguinone

Re:
jedno pismeno a zase spolu nemluvime :))) ja jsem,uz jednou psal,ze Fany  neni hloupa...
0/0
17.11.2003 16:32

ynternetova fany

Re:
stejne nevim, kdo je vseznalek. asi jsem tu za jeho doby nejvetsi slavy nebyla...
0/0
17.11.2003 16:38

pinguinone

Re:
To je code name.on meni kabaty jak cesky poslanec,a vsechno vi,ze vsech nejlip,a kdyz nevi , je sprostej :((
0/0
17.11.2003 16:40

ynternetova fany

Re:
juj, to toho male eskymacke deti tolik snedi???
0/0
17.11.2003 15:48

pinguinone

Re:
..to je fakt,jednalo se vetsinou o kojence,ono kdyz celo polarni noc nemuzes vylezt z iglu...
0/0
17.11.2003 15:54

robberd

Re:
To teda je humus.Kámoš je teď na Aljašce a mejloval,že eskimačky se na bílý chlapy vrhaj jako harpyje.Jenže jsou tak hnusný,že by si o ně ani kolo jeden neopřel.Zateklý očička,placatý ksichty a macatý zadky.A smrděj,fetujou a chlastaj.Tak mu hodim mejl,aby si dal bacha.Aby neměl haranta na sněhu.Fujtajksl.
0/0
17.11.2003 17:15

abudaraka

Potrat
Je smutne, ze se najde porad tolik lidi, ktere chteji zakazovat potrat. Potrat tu byl odjakziva. Zeny vedely, jak  potratit uz od pradavnych dob a jediny rozdil byl ten, ze to nebylo oficialne schvalene. Myslim, ze je lepsi privezt na svet chtene dite, ktere budu moct financne zabezpecit a ktere bude vedet, ze ho jeji rodice miluji. Takovy ty vykriky do tmy, ze myslime na penize a ze se nechceme vazat jsou dost smesne. Samozrejme ze myslim na penize, protoze pro sve dite chci to nejlepsi. Chci, aby bylo poradne oblecene, zdrave jedlo a melo moznost kvalitniho vzdelani - pokud mi bude 19 let a bohuzel otehotnim, tak tohle mu poskynout nebudu moc. Potrat je velice tezke rozhodnuti a zena ponese nasledky sveho rozhodnuti az do sve smrti - a zrovna tak jeji partner. Zivot je jedna velika volba - i kdyz potrat zakazete, zena stejne najde zpusob jak potratit - a osobne si myslim, ze je lepsi jit na kliniku nez hledat pomoc u nejakych sarlatanu.
0/0
17.11.2003 12:45

Kondomlisa Pinguinova

Re:
V zadne diskusi o potrat nejde o to, ma-li se potrat legalisovat ci ne. Jde jen o to (muzum), ovlivnovat zivot zeny, kontrolovat jeji jednani, snizovat jeji samostatnost a zbavit ji prava rozhodovat sama o sobe.
 
Ke vsem paradoxum: Kolik zen bylo svym (jinde zenatym) milencem donuceno k potratu
 
Problem je v tom, ze zakony, ktere se tykaji jednani (jenom) zen, pochazeji z hlav muzu... At se na potrat divam jakkoli, rozhodovat mohu jen o sobe, ale jine zene, byt by to byla ma vlastni dcera, do toho nesmim mluvit
0/0
17.11.2003 13:04

ynternetova fany

Re: lizince a te predtim
vychazis ze spatnych predpokladu. to, ze tu jde o dite nechavas mimo a zduraznujes, jak jsi svedomita ze se ditete zbavis... mame si tedy vazit osoby, co zabije vlastni dite, protoze si mysli, ze by ho nemohla dostatecne luxusne obleknout (a co si budeme povidat - I SEBE !!!) co si mysli, ze by dite stradalo, kdyby bylo zivo jablky a mrkvi, tuzemskou zeleninou (nedejboze by ji musela sama vypestovat na zahradce!) a ne pomeranci, avokady a banany s ananasem a leechi?
no nic, ja zazila nekolik zemi, kde je opravdu BIDA... cechy k nim nepatri
0/0
17.11.2003 13:11

Kondomlisa Pinguinova

Re:
Nemohu nikde najit zminku, ktera by te mohla svadet k tvrzeni: "zduraznujes, jak jsi svedomita ze se ditete zbavis... "
 
Co se tyka luxusu: On je podstatny rozdil, vychovavat a zivit dite sama, a nebo mit muze, ktery donese domu penize... Presto jsem nepsala nic k financni situaci zen, ktere se rozhodnou pro potrat, ale k otazce, proc se diskutuje o legalisaci potratu.
Kdyby existoval zakon, ze se otec ditete nesmi "vyparit", ale ze se musi o dite starat, pak by me nedivilo, ze muzi do teto problematiky chteji hovorit.
 
Ptejme se, proc muzi nepovazuji tuto svou povinnost (= starat se o dite; tzn. milovat ho, zivit ho, travit s nim cas, vychovavat ho a pomahat mu resit jeho problemy) za svou, a misto toho chteji rozhodovat o tom, co zena smi ci nesmi. Ja, jako dite, bych pozadovala od zakonodarce, aby mi bylo zajisteno, ze se o me budou starat oba rodice - a dobre Myslis, ze by tento muj hlas nektery zakonodarce vyslysel?
 
Kdyz jsem otehotnela (jsem svobodna matka), rozhodla jsem se pro dite, a nevahala ani minutu. Premyslela jsem jen, jak to vsechno zvladnu, ne jestli to zvladnu. Avsak vim, ze to bylo me osobni rozhodnuti, jina zena ucini sve (mozna jine) osobni rozhodnuti, a do toho ji nemam co mluvit. Je-li zrala na to, vychovavat dite, pak je i zrala na to rozhodnout, jestli dite porodi ci ne. Jeji rozhodnuti musim respektovat - at se mi to libi ci ne.
0/0
17.11.2003 13:49

abudaraka

Re:
ynternetova fany: to si snad delas srandu, ne? Kdo se tady bavi o luxusnim obleceni? Vis ty vubec kolik stoji obleceni pro dite? A vis taky jak rychle deti rostou? Ja se bavim o poradnym obleceni, o luxusu tu vubec nebyla rec... A k ty zahradce - myslis si, ze v panelaku budu pestovat nejakou zeleninku
0/0
17.11.2003 14:52

Kondomlisa Pinguinova

Re:
syty hladovemu neveri
0/0
17.11.2003 15:26

ynternetova fany

Re:
to je bezva argument: ovsem mluvis k nekomu, koho vychovala matka - samozivitelka
0/0
17.11.2003 15:37

pinguinone

Re:
Vseznalek je lhar a hulvat !
0/0
17.11.2003 15:44

ynternetova fany

Re:
to je sice fascinujici, ale nejak to nezapada do diskuse
0/0
17.11.2003 15:47

pinguinone

Re:
zapada vic nez si myslis..
0/0
17.11.2003 15:56

Kondomlisa Pinguinova

Re:
Dite vidi svet jinyma ocima, dokonce si myslim, ze mu jsou penize dlouho "fuk". Ale dnes mas muze, ktery zivi tebe a vase deti, a proto nevis, jak je to tezke uzivit dite sama.
Ale at je tomu jakkoli, nikdo z nas nema pravo mluvit zene do toho, jestli porodi nebo necha tehotenstvi prerusit. To je jeji pravo  rozhodnout tuto otazku podle sveho.
 
Kriminalisovat potraty je naprosto bezpredmetne, protoze potraty jsou (za urcitych okolnosti) v CR i v Nemecku legalni. Zena, ktera se pro potrat rozhodne, jedna legalne, zakon ji dava tuto moznost, a proto muze kazdy z nas pouze rici: "Ja osobne bych to ci ono (ne)udelal(a)", ale nikdo z nas nema pravo kriminalisovat (ci jinak odsuzovat) zenu, ktera jedna ve shode se zakonem.
0/0
17.11.2003 15:51

baryka

Re:
nemůžu mluvit za toho, kdo to napsal, ale já bych chtěla svým dětem poskytnout to nejlepší, co můžu, tj, vzdělání apod. A to bez peněz bohužel nejde... Takže tak...
0/0
21.11.2003 18:18

petos

nebaví
nebaví mně číst nekteré příspěvky,důvod hlupáci.Nechci zakazovat potrat u znásilnění ani nebezpečí narození z důvodu poškození plodu,ale ani možnost se svobodně rozhodnout ale nazyvejme věci pravými jmeny,at tedy lékaři začnou každýho kdo si o to požádá usmrcovat,ale at už se nenazývají lekaři ale smrtiči stát na tom vydělá ,uzákonme poviné potraty těch peněz co nám zbyde dejme důchodcům a na rozvoj podnikánípopř na zlaté padáky ,Český narod poserů včele  s genialním prezidentem pro smích si stejně lepší budoucnost nezaslouží, tak podle jeho hesla,dravější má přednost at to tu osídlí lepší a úspěšnejší
0/0
15.11.2003 23:12

baryka

Re:
Aneb: podle sebe, soudím tebe...
0/0
16.11.2003 12:53

Kondomlisa Pinguinova

Re: to mi pripomina pisnicku z jednoho filmu
YOU DON'T OWN ME
you don't own me don't try to change me in any way
...
and don't tell me what to do and don't tell me what to say and when i go out with you don't put me on display
...
i don't tell you what to say i don't tell you what to do so just let me be myself thats all i ask of you
0/0
17.11.2003 15:42

baryka

nevím nevím
Tak nějak mám pocit,že těch odpůrců potratů je většina mezi muži...A tak se sama sebe ptám - proč??Protože oni asi netuší...Oni to vidí všechno jen zprostředkovaně.Mně je 20 let, studuji a kdybych otěhotněla,na potrat bych nejspíš nešla.To ale neznamená,že chci toto právo sebrat ostatním a že nemůžu změnit názor.A pak-myslím,že je lepší se nenarodit,než narodit se nechtěný.Muži mohou beztrestně opustit své těhotné partnerky,ale ty potom odsuzujete...Tak nevím.Myslíte si snad,že některá žena jde na potrat s klidným srdcem??
Jinak - jsem fascinovaná tím,jak jste si tady sebou všichni jistí.Jasně,že to není správné,ale ty děti v dětských domovech vám připadají lepší?A ty zneužívané?Já bych se tedy radši nenarodila,než skončit takhle,protože když se nenarodím,tak je mi ta skutečnost vlastně ukradená,protože o ní nic nevím.Jediné,koho to trápí,jsou budoucí matky,které se matkami nestanou.A myslím,že vina není vždy na jeich straně...A nenazývala bych je sobeckými...
0/0
15.11.2003 22:12

Najdete na iDNES.cz