Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Přitvrdit? Ano

Cena lidského života, například, není v českém zločinu velká. Někoho zabít nečiní ničemům žádné potíže. Nemělo by být problémem vyměřit jim stejně lehce vysoké tresty. Příliš často se setkáváme s brutalitou a mimořádnou odpudivostí vrahů. Jejich tresty jsou také odpudivé - divnou mírností a shovívavostí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jarda1

Přitvrdit a nejen to.
Souhlasím s přitvrzením, ale je to jen první krok. Dalším musí být omezení nezávislosti soudů. Mnoho soudců rozhoduje o naprosto zřejmých věcech stupidně a diletantsky. I ministr spravedlnosti uznává, že je u nás nezávislost soudů moc široce pojatá. Viz rozhodování v kauzách tunelářů, dealerů drog, vrahů apod. Nemyslím samozřejmě likvidaci nezávislosti, ale rozumné regulování. Například tím, že o vině nebude rozhodovat soudce, ale porota (viz anglosaské země i některé evropské, nebo naše 1. republika). Porotci mohou být něco podobného jako nyní soudci z lidu. Pokud rozhodnou o vině, musí soudce vynést trest. Zamezilo by se největším stupiditám. A soudce musí být za špatný rozsudek zodpovědný - třeba ministrovi nebo parlamentní komisi.
0/0
12.11.2003 11:02

eiji

Re:
Ha, to je dobrý. Jenže nezapomínej, že u nás se musí rozhodovat přesně podle zákona, který trestné činy naprosto přesně definuje, kdežto v USA se používá systém "Common Law". Common Law ponechává nemalý prostor pro individuální rozhodování soudců a individuální rozsudky podle konkrétního přečinu/zločinu. [Učitelka základní školy jednou jela po městě, nedávala pozor a projela na červenou. Policajt pozor dával, učitelku chytil a dopravil k soudu. Když se soudce obeznámil s případem, povstal a s maniakálním šklebem pronesl: "Madam, na tuhle chvíli jsem se těšil třicet (nebo kolik...) let. Teď se támhle posadíte a na tamty papíry napíšete tisíckrát: Nebudu jezdit na červenou."] Takže tak.
Ale určitě zpřísňovat postihy za násilné trestné činy...
0/0
12.11.2003 14:57

SpeedyJim

Tak tak...
Dobře Steigerwald, dobře, ani jedno nicméně a vcelku i tak dobrý! Můžete si jít pro honorář.
0/0
11.11.2003 12:30

jeen

Přitvrdit i výkon trestu !!!
Souhlasím s tím, že trest není prevence. Ovšem bylo by žádoucí změnit též zákon o výkonu trestu. Vždyť pro onu kategorii delikventů s nižším sociálním standardem je mnohdy vězení fešáckým hotelem.
0/0
11.11.2003 9:00

Najdete na iDNES.cz