Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nemám se za co stydět, říká Kinský

S mohutnými licousy připomíná František Oldřich Kinský panovačného Trautenberka z večerníčků. On sám říká, že není bohatý a lidé tady jsou k němu přátelští.Ačkoli se Kinský, žijící odmalička v Argentině, živil podnikáním, v posledních letech se z něho stal soukromý archivář vlastního rodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lavan

Oprava v přesnosti
 Místo slova správně by mělo být oprávněně. To je důležité, to takto opravit. Tedy: Vše se hraje o to, zda byl příslušný dekret prezidenta Beneše uplatněn na Kinského majetek OPRÁVNĚNĚ či ne a když ne - proč; a když ano - taky proč.
0/0
11.11.2003 12:16

Lavan

Aspoň
 
Jsem rád, že vysokoškolští učitelé, aspoň jeden, a to pan Valenta a jeho článek (odkaz je na konci této mé řekněme upozorňující poznámky) o tomto minulém a dnes i zdejším problému, má pádné názory, které přesvědčivě zdůvodňuje. Vše se hraje o to, zda byl příslušný dekret prezidenta Beneše uplatněn na Kinského majetek správně či ne a když ne - proč; a když ano - taky proč; - a toto druhé proč je zde předmětem analýzy p. prof. Valenty, jejíž stručný závěr (ovšem po předešlé hlubší analýze) zní takto prostě: "Buď jak buď, pro uplatnění dekretu č. 12/1945 na veškerý majetek Kinských bylo sdostatek velmi pádných důvodů. "
A já s tím souhlásím, nic víc nechci dodávat, jenom chci poukázat na dobrou věc, jíž tento článek jistě je.
 A odkaz na onen článek p. Valenty je: http://ihned.cz/index.php?p=002000_d&article[id]=13566500
0/0
11.11.2003 12:08

michallll

Když spravedlnost, tak všude, jinak
trefená husa nejvíce kejhá, krást a soudit  zároveň z pozice státu nemá valný smysl.
Dotyčný jistě umí i prohrát a také chápe, že žádná lidská spravedlnost není 100%ní. Což vůbec neznamená, že se na ní vykašleme jako Beneš, Gotwald, Zápotocký, Novotný, Svoboda ,Husák.
Není snadné tento řetěz prolomit.
Michal, Libčeves
0/0
9.11.2003 14:41

PaRi

Pokračování příspěvku Červená nit
stalo pořádné lano, na které nás uvázal na dlouhá desetiletí komunismus. Ten se svým pseudorovnostářstvím ve většině národa latentně přežívá dodnes a vy jste toho odpudivým důkazem. Zřejmě by bylo házením perel sviním vám říkat, že mezi českou šlechtou byla  řada statečných, kteří pro svoji zemi vykonali mnoho dobrého a položili za její obranu i své životy.
Na štěstí o tom, zda má pan Kinský nárok na majetek už nerozhodují lidé vašeho typu, ale nezávislý soud.
 
Pavel P. Ries
0/0
8.11.2003 18:20

PaRi

Jak červená nit...
Jistý pan Marťásek zde včera napsal tento myšlenkový skvost :
Nevím, proč obecně vůbec jakékoliv šlechtě vracet jakýkoliv majetek. Šlechta nikdy nepracovala, nijak se o ten majetek nezasloužila. Ještě můj prapraděda pracoval na panském. Šlechta prostě ždímala obyčejné lidi, ti na ně museli neustále pracovat a přitom si nic nemohli dovolit bez souhlasu. To je jako vracet otrokářům majetek, který vydělali otroci. Nejsem žádný komunista, naopak jsem pravicově orientovaný. Nikdy bych nezpochybnil majetek podnikatele, u kterého pracovalo dobrovolně za mzdu libovolné množství zaměstnanců a on si vydělal.
Ale na šlechtu makali všichni, nedostali nic, a vůbec nepracovali dobrovolně. Nevím, proč jim vracet, co jejich není.
 
Vážený pane Marťásku, jste typickou ukázkou českého ubohého plebejství, která tomuto národu vždy škodilo nejvíce. Je mi smutno z lidí vašeho typu, kteří dokáží takhle zevšeobecňovat. Ono plebejství, které tu zcela znatelně, tu méně znatelně můžeme vysledovat jako červenou nit táhnoucí se naší historií už od Přemysla Oráče, kdy byly schovávané jeho dřeváky coby znak lidovosti. Pokračovat můžeme přes Oldřicha a oženu, kterou coby prostou ženu nalezl u potoka, k milcům Václava IV., kdy je nám sympatický tento král milující lov a hospody oproti mnohem schopnějšímu státotvornému bratrovi Zikmundovi. Zdaleka bychom neskončili u národně tolik oblíbených husitů a šaška Jiřího z Poděbrad. Palečka zná národ více než Jiřího, který předběhl svoji dobu o několik století ve snaze o sjednocení Evropy. Pokud je jeho jméno vzato na vědomí, tak jen s poněkud nešťastným Jiráskovým přívlastkem husitský král. S dojetím si připomínáme sbírání drobných do čepice na Národní divadlo od těch nejchudších a nevzpomínáme na velké přispění bohatých. Mohl bych pokračovat až do naší doby, kdy se z této červené niti sta
0/0
8.11.2003 18:15

CuoreSportivo

PRASOKSICH !!!!
0/0
8.11.2003 13:10

ynternetova fany

patri mu to nebo nepatri? tot otazka
kinsky se snazi nahrabat majetek, co mu podle zakonu (doufam) statu kde majetek lezi, nepatri... vyhnat
-
nebo je to tak, ze kinsky chce nazpet to, co mu ukradli?
0/0
8.11.2003 8:12

GhorX

Re:
O tom právě rozhodují soudy...
0/0
8.11.2003 15:46

TroyMc

Vepř s licousy...
Je taký chutňučký.
0/0
7.11.2003 18:25

steve007

Co furt máte s těmi licousy?????????????
Člověče, už jsi druhý, kdo říká, že Kinský má licousy nebo kotlety. Cožpak si ještě nikdo nevšiml, že jde o kožní vyrážku??????????
0/0
8.11.2003 7:48

steve007

To si dělá prdel, ne?
Kinský píše: "I kdyby někdo dokázal, že můj otec byl Göringův přítel v letech 1936-38, byl bych překvapen, ale nemohl bych ho za to odsoudit. Göring byl tehdy ministrem státu, který ještě nebyl zločineckou diktaturou."
To si snad dělá prdel, ne? To už tehdy dávno koncentráky byly, byť zatím jen v Německu, a co Noc dlouhých nožů (1933) a Křišťálová noc (listopad 1938)???????
Pořád říká, že nikdo nedokázal, že jeho otec spolupracoval s Hitlerem. On ale podal žaloby u našich soudů. On má dokázat, že tomu tak nebylo!!! Ne náš stát!!!
 
0/0
7.11.2003 14:27

svobodny obcan

Re:
Take se mi zda, ze si Kinsky z rodu nacku plete zlocineckou diktaturu s rozpoutanim svetove valky.
Goring byl ministrem nacisticke vlady a byl clenem nacisticke strany, ktera zavedla v zemi zlocineckou diktaturu jeste pred rokem 1936.
0/0
7.11.2003 18:10

Juggernaut

Bohužel...
...akčkoliv odpovědi Herr Kinskeho zněli jako poměrně rozumné až na jisté detaily (jako že se nemá za co stydět, být ním styděl bych se za otce, proč snad nemusím dodávat, že nebyl pravděpodobně členem SS nebo NSDAP, je vedlejší, měl jiné průkazy členství v jiných stejných nebo podobných organizacích a aktivné v nich pracoval) to ještě neznamená, že na nárokovaný majetek má skutečně právo.
0/0
7.11.2003 13:58

svobodny obcan

Dluhy jeho predku bude muset splatit, kdyz je dedic, ze ?
Jeho predci udelali pred 2.nemeckou valkou v ceskych bankach velke dluhy, ktere nikdy nesplatili.
Ted, kdyz byl Kinsky z rodu nacku uznan v nekolika pripadech dedicem, tak by ty dluhy mel splatit.
Snad to na nem Ceska narodni banka vysoudi.
0/0
7.11.2003 13:01

EvaKasdan

ježíšimarjá... nejde o občanství, ale o národnost a i kdyby tahle větev Kinských...
...žila ve Francii, tak by jim majetek jako občanům německé národnosti na základě mezinárodních reparačních dohod zkonfiskovali.
Otec Kinskýho prostě zakládal teroristickou Freikorps a vyvíjel aktivity na podporu nacismu a rozbití čsr... a nácci mu vystrojili parádní pohřeb. Tímhle prostě prošustroval rodinnej majetek.
Druhá větev Kinských - knížecí - nebyla odsunuta a majetek bez problémů restituovala - podporovali čsr a odmítli nacismus i přes svoji německou národnost.
0/0
7.11.2003 11:23

Marťásek

Tohle si rozhodně přečtěte všichni.
Díky, Yaroukhu
0/0
7.11.2003 10:21

Panzergrenadier

Re:
Zajímavý článek, ale historik není přece soudce. I když, pokud jsou argumenty ve článku pravdivé, lze je při projednávání kauz brát v úvahu. Ale osobně jsem skeptik, hodně věcí se nepovede prokázat...
0/0
7.11.2003 11:13

pinguinone

clanek ma lehky emocni naboj.. ono se ,ale numusi vsechno prokazovat !
a tohle jsem nasel v diskuzi pod nim : Benesovy dekrety se vztahovaly na majetek vsech Nemcu, pokud tito nemohli prokazat svuj protifasisticky postoj, nebo pokud nebyli postizeny za obdobi nesvobody 1938 - 1945. Bylo to z toho duvodu, ze mnoho Nemcu padlo za valky, a bylo by dost nesmyslne, kdyby majetek propadl pouze Nemcum, kteri se ze zbabelosti pridali k NSDAP a ne treba potomkum esesaku, kteri napr. vypalili osadu na Morave a potom je partyzani zastrelili. 
0/0
7.11.2003 12:09

cocino

Válečné reparace
Nedělejme si iluze, že slavný rod Kinských nabyl svého majetku zázrakem. Velkou část svých panství získal jako válečné reparace, zbytek finacoval z prostředků na těchto panstvích vydělaných. Pan Kinský má z archívů jistě dobře nastudované, na kterou že stranu se jeho předkové přikláněli po Bělohorské bitvě a v následných historických etapách a co za svou politiku získali. No a jednou jim to prostě nevyšlo. Měl by to vzít jako historický fakt a v další válce se přidat k té správné straně. Ostatně, jako potomek šlechtického rodu Kinských by měl mít politiku kabátování v genech.
0/0
7.11.2003 10:08

Marťásek

Šlechta
Nevím, proč obecně vůbec jakékoliv šlechtě vracet jakýkoliv majetek. Šlechta nikdy nepracovala, nijak se o ten majetek nezasloužila. Ještě můj prapraděda pracoval na panském. Šlechta prostě ždímala obyčejné lidi, ti na ně museli neustále pracovat a přitom si nic nemohli dovolit bez souhlasu. To je jako vracet otrokářům majetek, který vydělali otroci. Nejsem žádný komunista, naopak jsem pravicově orientovaný. Nikdy bych nezpochybnil majetek podnikatele, u kterého pracovalo dobrovolně za mzdu libovolné množství zaměstnanců a on si vydělal.
Ale na šlechtu makali všichni, nedostali nic, a vůbec nepracovali dobrovolně. Nevím, proč jim vracet, co jejich není.
0/0
7.11.2003 10:02

Panzergrenadier

Re:
Jo, a víš co je kapitalismus? Vykořisťování člověka člověkem. Takovej továrník, velkostatkář, to jsou taky svině, že? Za komunistů bylo líp, já Ti rozumím!
Ale dnes je naštěstí demokracie. A kapitalismus a respektování soukromého  vlastnictví v ČR zaplaťpánbuh taky.
0/0
7.11.2003 10:05

Marťásek

Re:
Vím co je kapitalismus a ten taky nezpchybňuji, přečti si to do konce jo? Za komunismu mi dobře nebylo.
Rozdíl je, že v kapitalismu pracuje člověk dobrovolně pod tím, koho si vybere a když nechce, nemusí. Taky za to bere plat. A když chce jít jinam, jde.  Jinak má ale všechny svobody - stěhuje se, žení, kupuje majetek a dělá si co chce. Souhlas - "Ale dnes je naštěstí demokracie. A kapitalismus a respektování soukromého  vlastnictví v ČR zaplaťpánbuh taky".
0/0
7.11.2003 10:12

Panzergrenadier

Re:
Tak nevolnictví bylo zrušeno už hodně dávno.. Pokud Tvůj praděd pracoval na panském, tak zcela dobrovolně, i když, jistě, ne za moc výhodných podmínek. Ale nemůžeme srovnávat dnešní dobu s feudalismem. To byl prostě vývoj společnosti, práce na panském atd. Ale za první republiky bylo vše již jinak..
0/0
7.11.2003 10:20

Marťásek

Re:
Napsal jsem prapraděd.
0/0
7.11.2003 10:26

alena.alena

Re:
kapitalismus je vykořisťivání člověka člověkem -- zatímco v socialismu je tomu naopak. Že?
0/0
7.11.2003 10:53

gizi

Re:
Kdo prohlásí, že za komunistů bylo líp, je to pro mě ubožák, kterýho by měli lidé litovat
0/0
7.11.2003 11:08

pinguinone

nejhorsi na tom je..
ze skutecne spousty lidi na tom je hur,staci se podivat kolem sebe a spocitat kupni silu duchodu ted a pred revoluci.. takze ,jak kdo a jak komu....
0/0
7.11.2003 13:09

Yaroukh

Re:
spousta tech, co nadavaji, jaxi zapominaji pocitat ty (dnes uz) samozrejmosti, kterych pozivaji: spotrebni elektronika za babku, cetovani po svete ... tuhle jsem o tom debatil s ekolegou, a rikal cca toto: "muj otec (duchodce) vecne brbla, ze bylo lip, ale od 89' byl uz na Kanarech, v Egypte, v J.A.R., doma nemaj nic starsiho peti let" (mysleno lednicka, pracka, TV apod.); o zakladnich potravinach (ktere drive zakladni nebyly) nemluve ... tak tohle dost casto zapominaji ti, kdo se "maji opravdu hure", zapocitat
0/0
7.11.2003 14:19

pinguinone

to zalezi ,jaky maji duchod,
no a kdyz mas starost dojit k obvodakovi,nezjima Te DVD  a cestovani na Kanary,protoze,by Te v letadle mohla prekvapit embolie.Spis Te zajima jak to vypada v nemocnici,... cim,ze se to zivil Tvuj otec pred revoluci ?
0/0
7.11.2003 15:34

Yaroukh

Re:
muj otec se zivil jako strojni zamecnik, kdyz te to tak zajima :o) ale nemluvil jsem o mem otci; mluvil jsem o otci kolegy z byvaleho zamestnani (a ten teda komar nebyl, jestlis' ten svuj dotaz myslel takhle :o)
muj padre takhle nenadava, i kdyz nikam nejezdi - je si tech zmen dobre vedom; to mati to obcas vidi jinak, ale nijak to (alespon prede mnou) nehroti, a na to jeji brblani ji staci pripomenout frontu na barevnou Teslu Brozik a drivejsi televizni program ;o))
0/0
7.11.2003 17:16

pinguinone

no jestli mas tatu v penzi ,tak to si jako zamecnik moc nenahrabal,
byt byl prislusnikem vladnouci tridy :) a ,ze nenadava,neni to treba v tom jak dokaze skrome zit,nebo ze jeste treba do te nemocnice nemusel vlezt ?
0/0
7.11.2003 17:42

PaRi

Re:
Vážený pane, jste typickou ukázkou českého ubohého plebejství, která tomuto národu vždy škodilo nejvíce. Je mi smutno z lidí vašeho typu, kteří dokáží takhle zevšeobecňovat. Ono plebejství, které tu zcela znatelně, tu méně znatelně můžeme vysledovat jako červenou nit táhnoucí se naší historií už od Přemysla Oráče, kdy byly schovávané jeho dřeváky coby znak lidovosti. Pokračovat můžeme přes Oldřicha a Boženu, kterou coby prostou ženu nalezl u potoka, k milcům Václava IV., kdy je nám sympatický tento král milující lov a hospody oproti mnohem schopnějšímu státotvornému bratrovi Zikmundovi. Zdaleka bychom neskončili u národně tolik oblíbených husitů a šaška Jiřího z Poděbrad. Palečka zná národ více než Jiřího, který předběhl svoji dobu o několik století ve snaze o sjednocení Evropy. Pokud je jeho jméno vzato na vědomí, tak jen s poněkud nešťastným Jiráskovým přívlastkem husitský král. S dojetím si připomínáme sbírání drobných do čepice na Národní divadlo od těch nejchudších a nevzpomínáme na velké přispění bohatých. Mohl bych pokračovat až do naší doby, kdy se z této červené niti stalo pořádné lano, na které nás uvázal na dlouhá desetiletí komunismus. Ten se svým pseudorovnostářstvím ve většině národa latentně přežívá dodnes a vy jste toho odpudivým důkazem. Zřejmě by bylo házením perel sviním vám říkat, že mezi českou šlechtou byla  řada statečných, kteří pro svoji zemi vykonali mnoho dobrého a položili za její obranu i své životy.
Na štěstí o tom, zda má pan Kinský nárok na majetek už nerozhodují lidé vašeho typu, ale nezávislý soud.
  Pavel P. Ries
0/0
8.11.2003 18:05

Marťásek

Re:
Koukám, že vás můj příspěvek rozpálil doběla . Vaše červená nit je zajímavá, ale je to o něčem jiném. Samozřejmě vím, že "mezi českou šlechtou byla  řada statečných, kteří pro svoji zemi vykonali mnoho dobrého a položili za její obranu i své životy." Rovněž ale i mezi prostým lidem bylo takových lidí spousta. To je ale ovšem úplně jiná otázka. Já se bavil o majetku!
A tu mi jde o to, že kdysi hodně dávno za feudalismu panovník rozdělil území mezi šlechtu, nebo ta to nějak zabrala kam dosáhla, nebo vybojovala ..... Ale prostí lidé takové možnosti nikdy neměli. Šlechta pak začala podnikat, pozemky jí obhospodařovali poddaní, kteří to dělat museli, šlechtu živili a navíc byli nesvobodní, o všechno museli žádat apod. Nevím proč dnes někomu vracet pozemky, které jeho předkům panovník prostě přidělil. Domnívám se, že by to bylo pokračování nespravedlnosti feudalismu. To samé nemovitý majetek na těchto pozemcích, vybudovaný z práce nesvobodných poddaných. Opravdu nevidím žádný důvod ke vracení. O zásluhách nemluvím, to je otázka úplně napříč, jsou lidé se zásluhami prostí i šlechta, to samé lidé bez zásluh nebo se zápornými zásluhami. Uznávám majetek toho, kdo si na něj sám vydělá prací, zaměstná lidi za mzdu, kteří u něj pracují dobrovolně. Ale neuznávám, když někdo násilím nutil po staletí jiné nesvobodné, aby na něj pracovali. To prostě jeho majetek není.
0/0
11.11.2003 15:55

Yaroukh

ZE SE NEMA ZA CO STYDET ???
A co ty kotlety ??? :o)
0/0
7.11.2003 10:02

Panzergrenadier

.....
Myslím, že některým lidem tady nejde ani tak o nějakou spravedlnost a právo, ale prostě o závist, nenávist k někomu cizímu, zvláště zavání-li  Německem a ještě aby tak zadarmo něco dostal, holt česká národní povaha
 
0/0
7.11.2003 9:58

Yaroukh

Re:
Ne ze by tech zaprdenejch zavistivcu bylo v CR malo, ale tohle bude spis o tvoji nevedomosti; takze si neco o tom Kinskeho obcanstvi precti: http://ihned.cz/index.php?p=002000_d&article[id]=13566500 ... Mozna to pak uvidis podobne, jako halda tech lidi tady.
0/0
7.11.2003 10:01

Ftipnejj

Souhlas
Fandim Kinskemu a souhlas s Panzergrenadierem, TomWem !!!
0/0
7.11.2003 9:57

kubajss

Re:
Noo, a nezapomeňte mu dát i svoje holky chlapi - tedy jestli nějaký máte!!!
0/0
7.11.2003 10:03

krvave_koleno

Nerozumím tomu!!!
Pan Kinský je Argentýnec. O české občanství požádal až v roce 2001. O majetek přišel na základě Benešových dekretů, protože jeho rodiče kolaborovali s němci. Výsledek - nemá nárok na vrácení majetku a basta. O čem ty soudy jsou? Ještě ke všemu bylo zjištěno, že jeho rodiče, než zdrhli, vzali si tehdy od Československého státu na všechny nemovitosti hypotéky a nikdy je nezaplatili. Majetek tedy propadl státu. Copak je takový problém, aby pár schopných právníků jednou pro vždy vysvětlili panu Kinskému, že opravdu nejsme národ debilů, který jde lehko a beztrestně odrbat? Já vím, asi si pan Kinský řekl, když to dokázal Kožený, zkusím to i já. Je to hloupý národ, má hloupou vládu, nedostatečnou legislativu a když mohli zaplatit 11 mld za Novu, mě by také mohli dát pár miliard. Máme asi ve světě IMAGE jako noha !!!!
0/0
7.11.2003 9:50

Panzergrenadier

???
Pokud kolaborovali rodiče, tak nechápum, proč za to trestat tehdy malé dítě. Apropo, kvalifikované řešení a souzení p. Kinského čtenáři, bez důkladné znalosti jeho případu, místo soudem,  je opravdu velmi přínostné
0/0
7.11.2003 9:54

alena.alena

Re:
až na to, že dítě tím pádem už nemá, co by zdědilo.
0/0
7.11.2003 9:57

Panzergrenadier

Re:
Pokud vím, jeho otec zemřel velmi brzo. A když se tady měli tak dobře, proč teda utíkali téměř bez majetku z vyspělé Evropy do "bídné" Argentiny? Asi z lásky k nacistům?
0/0
7.11.2003 10:00

pinguinone

asi Ti uniklo
,ze soukmenovci jeho tatika prohrali valku,kterou zacali....
0/0
7.11.2003 10:01

Panzergrenadier

Re:
Ale Kinský s matkou se odstěhovali ještě když vyhrávali a navíc v té době válka ještě "neběžela naplno".
0/0
7.11.2003 10:09

pinguinone

Re:
a tatik ? Proc urcil dedek Kinskejch jako dedice vnuka ?
0/0
7.11.2003 10:37

Juggernaut

Re: Nemohl
V tu dobu neexistoval institut odkazu majetku ještě nepočatému dítětí, tzn. jeho dávno zesnulý dědeček mu nemohl odkázat žádný majetek, pokud nebyl alespoň počat. A to ještě pár let po posledním výdechu blahého děda nebyl.
0/0
7.11.2003 13:14

pinguinone

odpovedel jsi za ostrostrelce :)
..tak nejak,takze tatik Kinskejch spravoval svuj vlastni majetek...
0/0
7.11.2003 14:32

Marťásek

Re:
Malé dítě nikdo netrestá - malé dítě tehdy nemělo pozemky po půlce republiky, a kdejaký majetek. Ten měl otec toho dítěte, který kolaboroval, a proto mu to bylo zabaveno.
0/0
7.11.2003 9:58

pinguinone

Re:
treba proto : za odboj v dobe Heidrichiady smrt a vsichni clenove rodiny do koncentraku,tak proto...
0/0
7.11.2003 9:59

pinguinone

Re:
to o tech hypotekach,je zajimave,odkud to cerpas ? dik
0/0
7.11.2003 9:57

Najdete na iDNES.cz