Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Romové ženou firmu před soud za diskriminaci

Při hledání práce jsme diskriminováni, tvrdí Romové v Chebu. "Podali jsme žalobu na společnost Rossmann, jejíž pracovníci se doustili diskriminačního jednání vůči Renatě Kotlárové," řekl právník Poradny pro občanství, občanská a lidská práva David Strupek. Žena se v drogerii ucházela o zaměstnání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

priessnitz

Předsudky? Rasismus?? Diskriminace???
Jestli tady má někdo vůči romům předsudky, tak si za to můžou jen a jen sami - zkušenosti s nimi mluví za všechno. Kdyby holce nešlo jenom o tu žalobu, tak by se po přijetí do pracovního poměru v drogerii bezpochyby začaly ztrácet věci. Tři takový chodily do hotelu, kde jsem dřív pracoval, a prodávaly parfémy a podobný věci ukradený v nedalekém rosmannu (ještě s původníma cenovkama).
A k té jejich "lásce" k dětem a rodině - to si mohl na vlastní kůži ověřit můj táta, když mu romové hodili na kapotu asi šestiletýho kluka, když projížděl okolo. Samozřejmě za účelem vydírání.
Je to ŠMEJD.
0/0
27.10.2003 9:04

alena.alena

Re:
no především je podezřelý už to, že tam šla s diktafonem. Kolik lidí jde žádat o místo s diktafonem a kolik ckánek ví, co je to diktafon.Navíc ona to ani nepotřebovala vědět.Šla o práci  uklízečky a ne sekretářky a diktafon nepatří do běžné výbavy jakékoli domácnost, natož romské.Takže ta novinářka, která se chtěla proslavit, tý holce prokázala medvědí službu.Díky tomuto fíglu se budou všechny firmy obávat  různých podobných fíglů a Roma do práce prostě nevezmou, i kdyby stokrát chtěl dělat. Jakože ti, co chtějí pracovat, už dávno pracují.
0/0
27.10.2003 9:14

priessnitz

Re:
Tak tak. Docela by mě zajímalo, jak dopadne soud. Jestli holka vyhraje, tak je to tady fakt Kocourkoff.
0/0
27.10.2003 10:41

alena.alena

Re:
no, vzhledem k tomu, že soudci o romech vědí své - a ona bude stát proti celkem velké firmě..tak jí snad ani nezávidím.Firma může vždycky říct, no, možná, že náš pracovník pochybil, strhneme mu prémie, ale to místo je už obsazeno, hahahaha.Nehledě k tomu, z toho pásku asi nebude jasné, kde to vlastně nahrála..jistě jí neřekli"Dobrý den, já jsem František Vomáčka z firmy Rossmann a nepřijmu vás, neb jste cikánka."Takže své tvrzení těžko prokáže.
0/0
27.10.2003 11:22

priessnitz

Re:
Jenže soudci se taky dají zastrašit a když naběhne celá rodinka..  - o fungování našich soudů vím svoje, pracuju v advokátní kanceláři.
0/0
27.10.2003 11:52

alena.alena

Re:
to je fakt, moje kamarádka chytla za ruku cikánku, když se jí hragbala v kabelce..no bylo by to dlouhý, včetně toho, že policajti se zdráhali vůbec sepsat protokol.Nakonec byla pozvána (kamarádky) k soudu coby svědek.No jednali s ní hnusně.Nakonec měla pocit, že snad nakonec zašijou ji.Krom toho, že byla obviněna z rasismu, obvinili ji též, že chce připravit dvě nezletilé děti o matku a živitelku - tedy tu kapsářku.Mimo jiné jí bylo vyčteno, že má kabelku zavřenou jen na zip, čímž tu paní (cikánku) svedla k páchání trestného činu. No, hnus fialovej.
0/0
27.10.2003 12:20

mrskut

skvělý džob
Zveřejnění tohoto článku je každopádně skvělým návodem pro to, jak se dá uživit na základě Romství. Až si to naši spoluobčané, o nichž je řeč, uvědomí, budou se hromadně ucházet o práci, hromadně budou odmítáni, hromadně začnou podávat žaloby a my... my se nedoplatíme.
0/0
24.10.2003 14:51

kenyyy

Re:
Ale neblázni... Pokud by s ní ten pohovor udělali tak nemusí nic platit.... Je to dobře aspoň si firmy uvědomí co můžou a co ne. A když si to neuvědomí tak budou platit.... Protože ty jsi bílý tak nemáš problém s prací, ale přál bych ti jeden den prožít jako Rom... Nechápal bys co se děje, věř mi, můžeš být jak chceš slušný, ale přesto na tebe všichni koukají jak na obtížný hmyz. Ale já přece nemůžui za to, že někdo nějaký Rom nezaplatil nájem. Já ho platí a přesto mám denně problémy...
0/0
25.10.2003 13:52

FrNedobrota

HNUSNOST !
Moji manželku nevzali v několika firmách po mateřské, protože má dvě děti. Sám vlastním firmu a ženu s dvěma malými dětmi bych taky nevzal. Nezlobil jsem se na ně a chápu, že každý soukromník musí mít právo si své pracovníky vybrat dle libosti ! V SOUKROMÉ firmě majitel RUČÍ za závazky firmy SVÝM MAJETKEM ! On platí státu daně, zdravotní a sociální pojištění a je i zodpovědný za bezpečnost práce zaměstnanců a mimo jíné i za prosperitu firmy ! Nevidím důvod, proč by  nemohl majitel drogérie chtít atraktivní blondýnku do 25 let ! Má snad zaměstnat 120-kilového 55-letého chlapa ? Jako majitel asijské restaurace budu chtít asijský personál, musím u dveří rozdávat každému bělochovi, černochovi a cikánovi po 250- ti tisících "odstupného" za návštěvu ?  Jako majitel fitcentra musím jako učitelku aerobiku zaměstnat metrákovou škatuli, nebo jí musím u dveří vrazit čtvrt melounu?  Vůči komu jsem "povinnen" se zodpovídat za výběrová kritéria ? Jak dlouhý přijímací pohovor jsem nucen dělat ? Pohled od dveří je "diskriminující" ? Je kritérium, že je mi člověk "nesympatický" diskriminační ?
0/0
24.10.2003 14:23

chamomil

Re:
Totální souhlas!
0/0
24.10.2003 14:28

pinguinone

Re:
Hermanku,co je ses Ty nemocnej ?
0/0
24.10.2003 15:14

chamomil

Re:
Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý! Proč? Jsem zdravý!
0/0
24.10.2003 15:18

pinguinone

Re: to se mi ulevilo
fuj to sem se lek..
0/0
24.10.2003 15:23

chamomil

Re:
nelekej se a omývej si paže ledovou vodou! nelekej se a omývej si paže ledovou vodou! nelekej se a omývej si paže ledovou vodou! nelekej se a omývej si paže ledovou vodou! nelekej se a omývej si paže ledovou vodou! nelekej se a omývej si paže ledovou vodou! nelekej se a omývej si paže ledovou vodou! nelekej se a omývej si paže ledovou vodou!
0/0
24.10.2003 15:34

pinguinone

Re:
to jsem Ti hezky nahral,co...
0/0
24.10.2003 15:52

mouser

Re:
Krásné!!! Bravo!!! To by chtělo zveřejnit v mediích, nádherně jste vystihl to, co se tu někteří snaží neumělě vystihnout. Ještě jednou bravo!
0/0
24.10.2003 14:32

FrNedobrota

Jó ještě !
Pokud si majitel cirkusu dá inzerát že příjme za klauna liliputána mužského pohlaví - bělocha  co se stane dle "ochránců lidských práv" - Majitel je :
  • sexistické zvíře
  • rasistický xenofob
  • diskriminátor dle vzhledu
  • diskriminátor dle zdravotního postižení
No suma sumárum ho zažalují asi všichni a nafásne aspoň  10 let, a on chtěl jen klauna..  No není to u nás cirkus ?
 
0/0
24.10.2003 14:46

Kazbunda

Re:
Ano, tomu rikam jasny nazor. s mnohym se da souhlasit, ale trestat zenu za to, ze ma dve deti.....to je dost kratkozraky a dukaz primitiva. Ty deti budou vydelavat i vam na duchod, ale to vam pri vasi omezenosti nedochazi. A svobodnou straktivni kterou prijmete vam take drive ci pozdeji otehotni....a co sni...vyhodit protoze je ma dite? Ubohy nozor uboheho cloveka Nedobroty
0/0
24.10.2003 14:48

alena.alena

Re:
to je fakt, ale tohle není nic nového, za komunardů to nebylo lepší, vím to, neboť jsem i já hledala práci a měla dvě malé děti.Ale nakonec jsem práci našla i když přes známé. Nebrat a-priori ženskou s dětmi , bez ohledu na to zda má vzdělání, praxi a zda je šikovná je svinstvo. Zasloužíte si hoši, aby vás cikáni sedřeli z kůže.Když už to neudělaly ty ženský..jinak samozřejmě máte právo přijmout koho chcete.Ale i vy jste byli synové matky s dětmi.I vaše dcery budou mít jednou děti.
0/0
24.10.2003 15:00

timec

Re:
Fajn, založ si firmu, narvi do ní všechno co máš, plať daně jak mourovatej, a jako zaměstnce naber výhradně ženy s dětmi.  Uvidíme, jak dlouho ti to pošlape.  Nemáš šanci. To není omezenost, to je ekonomická realita. Bohužel. Soukromník , narozdíl a státních institucí, si nemůže dovolit přijmout někoho, na koho bude platit nechutně velký odvody, ale přitom neudělá svou práci.
0/0
24.10.2003 15:00

alena.alena

Re:
nikdo neříká, že výhradně a nikdo neříká že si svoiu práci nezastanou.Jde o pečlivý výběr uchazečů, to co říkáš je pitomost, neexistuje firma, která by zaměstnávala pouze matky s dětmi.To co říkáš je pustá demagogie.Zajímavý je, že chlapa, který má děti bys jistě přijal, že?
0/0
24.10.2003 15:14

VITA11

Re:
promiň ,ale já svoji ženu do firmy taky nechci. Dítě 100x jinak 1. musí být dítě pak práce.A já potřebuju aby někdo jel jako šroubek.
0/0
24.10.2003 23:53

FrNedobrota

Pane !
Nejsem ani nelida ani primitiv. Podnikám ve stavebnictví a ženu bych nevzal z následujících důvodů - sám mám dvě děti a vím, že je nejlepší když má manželka takovou pracovní dobu, aby byla nejpozději ve 3 doma a věnovala se dětem. Aby přišla v 6 večer utahaná z práce a řvala na děti, o to zájem nemám. Práci ve firmě máme fyzicky i psychicky náročnou, s nepravidelným časovým rozložením a s nutností jezdit autem kdykoliv a skoro kamkoliv, takže bych nechtěl aby chudáci děti svou maminku (kdybych nějakou ženu  vzal) viděly jen u televizních novin ! Máme stresující práci, kde je nutno se okamžitě rozhodovat a jde o vysoké sumy a velká rizika (i pro lidi na stavbě) a takováto práce člověka opravdu "devastuje", takže večer je  tuhej a není mu dvakrát do konverzace, takže nechci do takového kolotoče hnát matku od dětí !  O tom, zda tyto moje úvahy jsou ubohé a přízemní nechť si udělá každý svůj názor !
0/0
24.10.2003 15:06

alena.alena

Re:
no taky de stavebnictví nebo do dolů se moc ženskejch s malýma dětma nehrne...ale ve službách a ve školství a zdravotnicvtví je jich dost.
0/0
24.10.2003 15:31

timec

Re:
Fajn, založ si firmu, narvi do ní všechno co máš, zaměstnej ženy s dětmi - jsem zvědav, jak dlouho ti to pošlape.  To není omezenost, to je ekonomická realita. Bohužel. To si může dovolit státní instituce, kde nemaj, co na práci. Ale jako soukromník , který žije z toho co sám vydělá, a který platí za své zaměstnance nechutně velké odvody si nemůžeš dovolit někoho, kdo nestíhá svou práci.
0/0
24.10.2003 15:06

alena.alena

Re:
jak to myslíš, že nestíhá..a jak víš předem, že stíhat nebude? Od čeho je tedy zkušební lhůta?Já jsem vždycky pracovala s lidmi, tam žádné stíhat,nestíhat nebylo..prostě přicházeli lidi a práce se musela udělat, bez ohledu  na to, kolik má kdo dětí. Takže o jakém nestíhání to mluvíte? Když nestíhá, tak to během tři měsíců poznáte a můžete ji propustit ve zkušební lhůtě.Ale říct předem , že stíhat nebude, když o ní nic nevíte, je pitomost.
0/0
24.10.2003 15:19

GhorX

Re:
Dokážete si vůbec představit, kolik stojí zaučení nového zaměstnace ?
0/0
24.10.2003 15:27

alena.alena

Re:
nojo tak to promiň, já zapomněla, že ty ses už narodil chytrej a uměl jsi všechno.Ale je na tobě, abys poznal, že v tý ženský něco je, nebo není a neodmítal ji předem, jen proto, že má děti.
0/0
24.10.2003 15:34

timec

Re:
To je sice hezký, co nám tady povídáš, ale tady nejsi ve svobodné tržně orientované zemi. Tady budeš dělat, co ti my- STÁT poručíme! Protože my jsme ti nejchytřejší z nejchytřejších, a vy jste si nás zvolili!
0/0
24.10.2003 14:48

alena.alena

No nemyslete si,
že cikáni rasističtí nejsou...například věří, že můžeme uhranout jejich děti. Namouduši! Kdysi jsem dělala recepční a v témže hotelu pracovala Boženka, cikánka ale ze slušné rodiny. Byla fajn, upovídaná, tak jsme vždycky hodily řeč a ona mi vykládala různé věci, co se týče jejích příbuzných...no kolikrát to byla fakt chuťovka. Pak se vdala, já změnila místo a po čase jsem ji potkala s kočárkem. Byl to prvorozený syn, miminko jak z cukru, načančané, tak jsme si povídaly, jako co porod a kolik váží a co papaá atd.atd. To mimino se smálo tak jsem na něj dělala cukrbliky a najednou šel okolo nějakej pán a něco řekl cikánsky, ale velmi ostře. A Boženka mu odpověděla, "Ale ne, tu znám, pracovaly jsme spolu." a on odvětil česky ""Tahle ta, že by s tebou dělala?!" a odešel. Ptala jsem se o co jde a Boženka mi vysvětlila, že mě neměla nechávat dívat se na její dítě, abych ho neuhranula.
0/0
24.10.2003 14:15

GhorX

Re:
To je příklad jejich blbosti, ne rasismu. Ale je to dobrá historka, hezká ilustrace toho, s čím bojujeme.
0/0
24.10.2003 14:20

pinguinone

v Turecku..
jsou vsude ke koupi takovy bilomodry skleneny udelatka,co vypadaji jako oko, Turci ti vesi vsudemozne,proc ?Je to proti zlemu pohledu,pritahne to zly pohled a nemuzete uz pak uhranout...  ne u Cigosu,ale v  Atatürkove risi...
0/0
24.10.2003 14:26

mouser

Nevadí mi barva pleti
V žádném případě m nevadí barva pleti. A´t jsou třeba puntíkovaní a mluví malamutsky. Proč ale jedna skupina lidí v této republice neumějící pořádně česky, která svým chováním jednoznačně odpuzuje majoritní většinu, tuto terorizuje svým nepřispůsobivým chováním. Chovat se tak běžný čech tak má popotahovačky se zákonem - na romy nikdo nemá, protože se okamžitě objeví nějaký jinak neschopný advokát, který si jinak neškrtne a aby se zviditelnil začne je obhajovat. Jenom otázka - není snad rasistická- pokud budu sprostě nadávat na cikány, kteří v podstatě neexistují, protože všichni se překabátili na rómy, bude to trestný čin, není to náhodou stejné jako když budu nadávat na vymyšlený národ nebo skupipnu obyvatel např. další neexistující skupina flárající se poslanci.
0/0
24.10.2003 13:46

antibobo

Pravda, nepravda
Na pracovitost romů mám podobný názor jako většina v této diskusi. Nemohu se ale zbavit dojmu, že ona drogistická firma udělala zásadní chybu. Dala totiž romům do rukou další důkaz o tom, jak je u nás pro romy nemožné, poctivě se uživit.
0/0
24.10.2003 13:38

qoknu

Re:
Cheb není tak velký, třeba ta drogistická firma věděla moc dobře, že se nechce poctivě živit.
0/0
24.10.2003 13:53

CuoreSportivo

Romové
jsou to cigoši a mají v sobě genticky zakódovanou špatnost. Kdy se konečně začne bránit neustále diskriminovaná většina bílých? Vždyť ti cigoši považují slušnost za slabost druhých.
0/0
24.10.2003 12:57

plex

dotaz
Máte někdo prosím zkušenosti jak postupovat vůči lidem, které přijmete do práce, první den nafasují pracovní oděvy, náčiní a nářadí, klíče od skladu, a pak už se neukážou ?
0/0
24.10.2003 12:55

pinguinone

Veci dojdi vyplatit do nejblizsi zastavarny ,
nech vymenit vlozky do zamku a uz nikdy takovou blbost nedelej !
0/0
24.10.2003 14:29

Gaston

Re:
No hlavně si musíte spočítat, jak vysokou škodu vám mohou takto způsobit. Pak se rozhodnete zda zaplatíte těch 250.000Kč a nebo oželíte ty věci.
0/0
24.10.2003 14:41

timec

Musíme se naučit
s Romy  vycházet.  Připustit je k přijímacímu pohovoru / z kanceláře uklidit vše, co je nám cenné/ a pak je teprve vyrazit. 
0/0
24.10.2003 12:53

plex

nevyhovuje vzhledem - foto jako důkaz bude stačit
mimochodem, pokud použíjí jako důkaz její fotku, myslím že to Rossman v pohodě vyhraje. Osobně bych si od takového zjevu nekoupil ani krém na boty, natož nějakou drahou kosmetiku.
Nebo neadekvátní vzhled je taky diskriminace ? To se budu soudit s Playboem o miliony, že mne nepřijali jako Playmate měsíce.
 
0/0
24.10.2003 12:51

plex

jen tak dál
super nápad, doufám že za to dostanou ještě Nobelovu cenu ... za tu jsou další prachy ...
No a my ostatní budeme muset dál chodit do práce a pomalu šetřit ... těch 250.000 ušetříme z běžných platů  tak  za  10 let. 
0/0
24.10.2003 12:46

lukinoo

hmmmm
Šak more musyme ňak ty love vidělat ne???? Co maju naše děcka žrat?? Žlutenku maju na savo nemame. Vždyť my to robime vlastně pro vas. Pro gadžy.Vivat roma
0/0
24.10.2003 12:45

Kazbunda

Zamestnat Romy je podnikatelska sebevrazda
Protoze pracujici poctivy Cikan se vyskytuje stejne casto jako Latymerie podivna. Takze se neni co divit, ze obchodni partneri dane firmy by zacali podezrivat danou firmu ci podnikatele z levarny ci nejake mafiarny. A za to si muzou Cikani sami....takze nasr$at
0/0
24.10.2003 12:45

bluetake

dalsi zpusob
jak si cikani "umi vydelat". nejaka rodina neplati leta najem, pak se odstehuje (za penize mesta),nasledne se vrati, chce byty, opet je dostane (opet za ne neplati) a navic vysoudi 750000 za diskriminaci. A ted vida, staci se jen "uchazet o praci" , v zady s pripravenymi "svedky" a kdyz ji nedostane,tak vysoudit 250.000. Jak genialne jednoduche.... Vsadim se, ze podobnych pripadu bude ted,jako kapek deste....... dalsi zpusob, jak zneuzit pravni system a tzv. pozitivni diskriminaci. jako podnikatel ted vim, ze musim na oko provest prijimaci pohovor ,abych se podobnym problemum vyhnul. Ale cikana zadneho stejne nezamestnam,protoze by mi svou pouhou pritomnosti odhanel zakazniky,me by klesl vyrazne obrat a diky tomu bych bud musel omezit cinnost a propustit dalsi lidi,nebo bych zkrachoval. Uzasna vec, tahle pozitivni diskriminace. Jen tak dal.Zanedlouho se budou prodavaci a obchody o cikany prat, aby nahodou neprisli k vetsi ujme tim, ze je neprijmou. I kdyz to defakto vyjde nastejno......Dpobre to maji cikani vymyslene. Ve vymysleni, jak z nekoho dostat bezpracne statisice, na to jsou skutecni experti. nejdrive Kanada, pak Anglie a Novy zeland, vystehovani a nevystehovani a nyni hle, psenka jim pokvete pouhym "zajmem" o praci.......No nic, budeme muset byt opet vice opatrni, protoze vynalezavost techto vsi je nekonecna a netusena. Hezky den.
0/0
24.10.2003 12:22

alena.alena

Re:
jedině to vyřešit takhle..přijmout ho, dát mi minimální plat...což bude meší výdaj, než škody, které by způsobil, pak ho zamknout někam do kamrlíku, kde nebude co by zničil nebo ukradl a nechat ho třeba skládat starý noviny do čtverečku 20x20.Když půjde na záchod, hlídat zda něco neodnáší. Dýl jak týden tam nevydrží a odejde sám.Jedno áčko a má padáka.A vy jste z obliga.
0/0
24.10.2003 14:05

Pepa_Vydle

???
Hmmmm...naši 'spoluobčané' vymysleli další způsob jak vydělat. Je to prosté, taková legální 'čorka'. Jen prodejci diktafonů si boudou mnout ruce. Ovšem v kůži personálních zaměstnanců bych být nechtěl. Měla by se vydat příručka, jak bez právních následků vyhodit od pohovoru snědého uchazeče.    
0/0
24.10.2003 12:22

pinguinone

provest pohovor
a dopisem oznamit.. litujeme ,ale rozhodli jsme se pro jineho,pro nas vhodnejsiho uchazece...
0/0
24.10.2003 12:30

priessnitz

Re:
No ale to by jim to někdo musel taky přečíst.
0/0
24.10.2003 12:44

pinguinone

Hi obklade..
..nemusel a Ty jsi z obliga  :)
0/0
24.10.2003 12:48

Najdete na iDNES.cz