Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Levné zdraví může přijít draho

Vláda dá zadluženým nemocnicím dvě miliardy, ministryně zůstane a zvláštní komise (kolikátá už?) vymyslí, co se zdravotnictvím dál. První pomoc, s níž přispěchala koalice k záchraně resortu Marie Součkové, nutná je. Ale pomoc nepomoc, miliardy nemiliardy, chronické problémy zdravotnictví trvají dál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

boganek

Otazky
Paní Bendová, netuším, jest-li někdy čtete tuhle diskuzi, ale neodpustím si abych se Vás nezeptal. Působíte jako velká odbornice na zdravotnictví a tak se Vás zeptám, zda nemůžete napsat článek, kde by byla odpověď na pár jednoduchých otázek, které jistě máte, při psaní o daném tématu seštudované:
1. Kolik má stát vybrat na zdravotní pojištění ?
2. Kolik skutečně vybere ?
3. kolik z toho dostanou zdravotní pojiš´tovny?
4. Kolik peněz předají pojišťovny do zdravotnictví ?
5. Jak ječ možné, že zdravotní pojišťovny vykazují zisk, když zakonitě musí být na nule ne-li ve ztrátě?
6. Jak je možné, že soukromí lékaři, lékárny  a distributoři léků vykazují zisky?
7. Skutečně si myslíte, že naše zdravotnictví vytrhne platba důchodů za acylpyrin??
A jen tak mimochodem, nemocenská se neplatí ze zdravotního pojištění, takže vysoké nemocenské dávky samozřejmě se zdravotním pojištěním absolutně nesouvisí, ale to jistě víte, to jen šotek neposeda sedl na ostré péro.
0/0
22.10.2003 9:15

barbudo

Re:
Nejsem paní Bendová, nejsem odborník, ale něco Vám povím k těm pojišťovnám. Zdravotní pojišťovny vybírají pojistné a z vybraného pojistného platí zdravotnickým zařízením vykázanou péči, paušály, léky, kapitace atd... Z vybraného pojistného přísluší pojišťovnám zákonem stanovené procento (2% - 4%). (Stejně tak by bylo možné platit jim pevnou paušální částku, ale tohle je asi motivující). Vybrané pojistné a vyplacené platby nejsou tedy příjem a náklady pojišťovny a tedy nesouvisí s jejím případným ziskem. Ještě stručně k otázkám. 1. Zdravotní pojištění nevybírá stát - pověřil tím zdravotní pojišťovny. Částka, která by měla být vybrána je dána jednak zákonným procentem z příjmu a dále částkou, kterou platí stát za "státní" pojištěnce - děti, důchodci apod. 2. Horní hranice je dle bodu 1. Rozdíl je závislý na platební morálce plátců, práci pojišťoven a soudů. Mimochodem, neplacení pojistného donedávna bylo beztrestné. 3 - 5. Odpověděl jsem nahoře. 6. To, že některé skupiny především soukromých lékařů jsou "za vodou" je dáno částečně jejich dobrou lobbystikou. Zeptejte se pana Dr.Cabrnocha nebo se podívejte na historii "číselníků výkonů". Částečně je to dáno i tím, že je proplácena vykázaná péče. To nemusí být totéž jako péče poskytnutá. A rozdíl u nás není trestný. 7. Sedm korun za acylpyrin od důchodce opravdu nikoho nevytrhne. Když se k tomu ale přičte nějakých 200 za to, že lékař na důchodce pohlédne a nespočetně dalších virtuálních výkonů, potom už taková "zbytečná návštěva" stojí dost. Řešení jsou ovšm nejméně dvě. Vyhnat lidi z čekáren nebo za takové návštěvy platit přiměřeně.
0/0
22.10.2003 13:00

boganek

Re: Pak
je ten systém špatný - pojišťovny přeci musí být odměněny za to, že vyberou celou částku (kterou musí vybrat) a za vše jiné musí být penalizace a né aby za vybranou stovku dostaly 4 Kč i když měly vybrat 10 000 Kč.   A kontrola virtuální výkonů je snad právě v moci pojišťoven. V případě, že to takto skutečně funguje (a ono nefunguje) by nemohly nikdy být nemocnice ve ztrátě - protože pojiˇštovny by musely zpalti za práci, ale pokud vím tak je stanoven ceník výkonů atd atd - nemá to cenu rozebírat.
0/0
22.10.2003 13:54

barbudo

Re:
To, zda pojišťovna vybere celou částku nezáleží jenom na ní (jaxem napsal). Jen krátce platí povinnost zaměstnavatelů zasílat pojišťovně "hlášení o pojistném". Předtím pojišťovna musela vždy vypravit revizora na mzdovku, aby na místě zjistil, kolik že vlastně měli platit. Dnes může a nemusí věřit "hlášení o pojistném". Každá z pojišťoven má v registru plátců pojistného několik desítek tisíc zaměstnavatelů. Je prací pojišťovny vytypovat neplatiče (ovšem schopného platit), navštívit ho, projít jeho "papíry", pokusit se domluvit, případně ho "dát k soudu". Pak už záleží především na rychlosti soudu, konkurzu, exekuce atd. Pokud jde o virtuální výkony - to je samosebou práce pojišťoven. Problém je v tom, že pokud se opravdu prokáže "chyba" ve vykazované péči, tato péče není proplacena a tím to končí - není to trestné. Pojišťovna může ovšem odchytit jenom část virtuální reality. To, že jste přišel do ordinace s angínou, dostal antibiotika, po deseti dnech přišel na kontrolu, sedimentace byla O.K. je normální průběh. Pojišťovna ho odchytí, jenom pokud v onom čase současně ležíte v nemocnici na druhém konci republiky. Jinak zdravotní systém přišel cca o tisícovku. K problému nemocnic. Nemocnice převážně nejsou placeny podle výkonů, ale paušálem (výkony se vykazují také, je to složitější). Možná si vzpomenete, že kdysi velel VZP pan Němec. Když pan Dr.Cabrnoch předělal číselník výkonů, hrozil kolaps zdravotnictví. Pan Němec tehdá pravil, že takhle by to dál nešlo a s nemocnicemi nasmlouval, že dostanou to, co loni a basta. Nemocnice jsou tedy placeny podivnou (poněkud korigovanou částkou) takovéhoto původu.
0/0
22.10.2003 15:11

Najdete na iDNES.cz