Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čapek: Kinský si pravdu kupovat nemusí

Na dotazy čtenářů iDNES odpovídal advokát Františka Oldřicha Kinského Jaroslav Čapek. Šlechtic se v Česku domáhá vydání rodového majetku za 40 miliard korun. I proto musel Čapek čelit mnohdy nevybíravým dotazům. "Nemyslíte, že je odporné si pravdu kupovat za peníze?" ptal se jeden ze čtenářů. Jeho odpovědi najdete ZDE.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lavan

Právo, Právo.......
Tady totiž nejde o sympatie, ale o právo! Právo, právo, právo!!
Bravo, kolikrát ještě??
 Rozhodne soud a my si počkáme, ja ale (snad, doufám) nepochybuji o rozsudku; o tom jak tento (jednoduchý) případ dopadne.
0/0
6.10.2003 10:36

jirka02

Pokusím se jenom uvažovat
     Tatík Kinský možná s Němci spolupracoval. Nevím. Důležité je kdy. Před zákazem SdP, nebo po? Pokud před zákazem, byla to československá parlamentní strana a není důležité zda se nám líbila nebo ne (mně určitě ne), ale spolupráce s ní nemohla být trestnou a to dokonce ani ex post. Proto mladému Kinskému, jako dědici,  a tehdy malému dítěti, by nebylo možné po válce zabavovat majetek podle Dekretů presidenta republiky. Tady totiž nejde nejde o sympatie, ale o právo!
0/0
5.10.2003 15:39

Lavan

Co napsat?
Těžko psát a přesvědčovat přesvědčeného a neoblomného obhájce p. Kinského. Proto se omezim na jednoduchou moc konstatovaní bez dalšího vysvětlování: Otec současného nárokovatele byl příznivcem německych nacistů - majetek byl Kinským proto zabaven a když ne naprosto odůvodněně bez jediné formalní chybičky (což není důvodem k vydání), tak zcela určitě naprosto POCHOPITELNĚ.
Dějiny jako takové (ne tedy pouze české po 2. sv. válce (!) znají praktiku zabaveni majetků nepřátelům státu, což němečtí nacisté a jejich přátelé, sympatizanté, zajisté byli.
A proboha, nehrajme si na HRU maturita českého soudnictví nebo dospění našeho soudnictví, to nemá s tímto JASNÝM případem vůbec nic společného. 
0/0
3.10.2003 19:26

demokratic

Re: To není věc sympatií, ale úcty k právu
Tady přece nejde vůbec o to, kdo je nám sympatičtější a kdo méně, zrovna tak jako nesmíme být ovlivněni výší majetku, o který se jedná... Podstatné totiž je, zda je to po právní stránce korektní...(Od jaké výše majetku bychom totiž museli měnit své právní postoje ? - "Už je to za moc, tak to mu nedáme, i kdyby jsme měli vymyslet nový zákon..."?) Také (pokud vím, a mohou to vědět všichni, kteří umí číst a jsou schopni vnímat argumenty protistrany...) tak fakta říkají, že i kdyby se prokázalo, že otec pana Kinského s nacisty opravdu kolaboroval (což se zatím jednoznačně neprokázalo), tak zemřel myslím v roce 1938, takže mu (jakožto nebožtíkovi) nemohl po válce kdokoli (ať už kolaboroval či nikoli) cokoli konfiskovat, neboť u mrtvých to jaksi nejde... A současnému panu Kinskému, který majetek (jako devítiletý) během války normálně a řádně po předkovi zdědil, to po válce také nemohlo být konfiskováno, protože a) byl české národnosti a b) bylo mu tak málo let, že i kdyby chtěl, tak kolaborovat s nacisty nemohl... Jestliže mu přesto bylo znemožněno se svým majetkem nakládat, rozhodně to není "chyba" "mladého" Kinského...
0/0
3.10.2003 21:10

Elev

Re: Cech ci Argentinec?
Pokud je mne znamo, tak cesky pravni rad neuznava dvoji obcanstvi. Takze je budto cechem, anebo argentincem. Budto se stal cechem a tim padem ma povinnost se zrici sveho argentinskeho obcanstvi, anebo ma obe, coz je v ceske kotline nezakonne.
0/0
4.10.2003 14:02

PC

Re:
Pravi statu EU uznava mnohonasobne obcanstvi.... Cesko se bude muset prizpusobit...
0/0
4.10.2003 17:54

Lavan

Re: ÚCTA k právu je silná zbraň
 
 
 Ta vaše úcta k právu: co je to právo? Znáte historii vývoje práva, nebo něco jako  bytnost práva, co je to právo?!  Neohánějte se s ním! Sejde se banda násilných revolucionářů (normálních; právník nebo někdo kdo o sobě prohlašuje, že studuje právo či tak nějak, tam být prostě ani nemusí), svoji sešlost pojmenují třeba Narodním schromážděním a začnou psat na nějaký užmoulaný papír text pak ho schválí  a co se stane - máme tu ono právo, která pak vidíte jenom z jeho vnějšku , ale nechápete, jak třeba uboze vznikalo. Odhlédněte od litery a použijte svůj rozum!  A vnořte se do situace po 2. sv válce. Je rozumné napsat, že nezáleží na sympatiích, ale na úctě k právu - je to tak krasné a vypadá to za všech okolností pravdivé, ovšem hlavně je to otřelá řečnická fráze a to více než to první.
A věřte, že moc je víc než právo, což třeba pochopili i naši 'drazí' nacisté. Tedy ti o které v tomto sporu jde. Teď máme tu moc my.
 Spravedlnost není nikde vymezena, což je škoda, protože se musí o ní svést boj a vyhráva samozřejmě ten silnější (tj. ne ten, kdo musí být nutně v právu). A toto jsou též dějiny, jejich obsah.
Chápat to nemusíte.
 
0/0
4.10.2003 16:20

Lavan

ÚCTA k právu je silná zbraň
Ta vaše úcta k právu: co je to právo? Znáte historii vývoje práva, nebo něco jako  bytnost práva, co je to právo?!  Neohánějte se s ním! Sejde se banda násilných revolucionářů (normálních; právník nebo někdo, kdo o sobě prohlašuje, že studuje právo či tak nějak tam být prostě ani nemusí), svoji sešlost pojmenují třeba Narodním schromážděním a začnou psat na nějaký užmoulaný papír text pak ho schválí  a co se stane - máme tu ono právo, která pak vidíte jenom z jeho vnějšku , ale nechápete, jak třeba uboze vznikalo. Odhlédněte od litery a použijte svůj rozum!  A vnořte se do situace po 2. sv válce. Je rozumné napsat, že nezáleží na sympatiích, ale na úctě k právu - je to tak krasné a vypadá to za všech okolností pravdivé, ovšem hlavně je to otřelá řečnická fráze a to více než to první.
A věřte, že moc je víc než právo, což třeba pochopili i naši 'drazí' nacisté. Tedy ti o které v tomto sporu jde. Teď máme tu moc my. Spravedlnost není nikde vymezena, což je škoda, protože se musí o ní svést boj a vyhráva samozřejmě ten silnější (tj. ne ten, kdo musí být nutně v právu). A toto jsou též dějiny, jejich obsah.
Chápat to nemusíte.
0/0
4.10.2003 16:22

4omega

Pane Kinský...
..... pokud máte, jak sám říkáte, tak silné vazby na český národ a celou zemi, nechápu, proč neumíte česky?
 
Připadáte mi jako ta hraběnka ve Švejkovi... "ceski vojak, tobri vojak".
 
I ta oproti Vám uměla alespoň tohle....
 
Jinak se náhle úplně odvazujete od celé historie Vašeho rodu, ačkoliv si vždy zakládal na jeho histotii jako celku.... jste obyčejný prospěchář, který mluví zrovna tak, jak se mu to hodí. právo může být na vaší straně a je-li to tak, ať Vám vaše statky vydají, jestli z nich budete ale mít radost, o tom pochybuji.... uvidíme, on to Boží soud jednou rozhodne spravedlivě......
 
 
 
0/0
3.10.2003 17:09

4omega

Kdyby měl Goebels nebo nějaký kolaborant v Německu syna...
 ....a ten dnes ještě žil a jeho táta mu za svého života, když byl kluk malý, odkázal nějaké panství v Německu, myslíte, že by měl tento syn odvahu žádat německé soudy o jeho vydání????
 
Pane Kinský, jděte někam..... to není věc práva, ale morálky....
0/0
3.10.2003 12:53

alena.alena

Re:
pokud ovšem tatíkovi nebyl majetek, jakožto válečnému zločinci zabavem, pak logicky neměl co odkazovat
0/0
3.10.2003 13:33

RobWarrior

co pan Kinsky chce
bojim se ze  jde panu Kinskemu jen o penize. Rikal v TV ze se napul citi byt Cechem ale v interview mluvil cizi reci, cesky asi ani neumi - opravdovy Cech. Pokud mu soudy neco daji tak to zpusobi lavinu dalsich zajemcu o majetky. A co minulost Kinskych? Spolupracovali s nacisty nebo ne? Jestli jo tak nema narok, doufam...    
0/0
3.10.2003 12:41

demokratic

Podívejte se na on-line rozhovor s panem JUDr. Čapkem
Podívejte se prosím na on-line rozhovor (ZDE) s panem JUDr. Čapkem, odpovídá věcně a rozumně...(Takže ač jsem o něm dosud nic nevěděl, docela mu začínám fandit jako zjevně DOBRÉMU právníkovi...)
0/0
3.10.2003 12:30

Conscience

To vám fakt nedochází, jak vám bavorská junge fronte heute láme do palic nehoráznosti?
Šlo o německý majetek a ten po německem rozpoutané totální vyhlazovací válce byl zabaven ve všech zemích protihitlerovské koalice.
Narozdíl od těchto zemí jsme od německa nedostali žádné reparace za válečné škody - 90mld USD.
Po 60 letech zlomek totálně nasazených škemrá  o odškodnění - to prý kvůli studené válce...
A rodiny popravených - a to zaplatili fakturu za pobyt ve vězení včetně nákladů na popravu - můžou ostrouhat.
Studená válka ale nabránila odškodnění bývalých vojáků wehrmachtu - neodsunutých sudetských němců (čechy, kteří zbyli po mnichovu v sudetech po zkušenostech s odbojem do wehrmachtu nepovolávali).
0/0
3.10.2003 8:21

Pilat

Re: totalne nasazeni?
0/0
3.10.2003 18:39

Pilat

Re: odskodneni totalne nasazeny?
nevim, kdyz jsem se ptal strejdy, ktery byl totalne nasazen do nemecka, pozadal li si o odskodneni, rikal ze by se musel stydet, ze dostali tehda za praci dobre zaplaceno ....????? abych predesel, ruznym pisalkum, z nucenych praci utekl, schovaval se do konce vojny pred gestapem :o)
0/0
3.10.2003 18:45

Elev

Re: skoda
ze se ho uz nemuzes zeptat, proc tehda zdrhl z te dobre placene prace. Anebo jeste zije?
0/0
4.10.2003 14:07

pinguinone

vybornej job to byl
sest dni v tydnu,po dvanacti hodinach,jidlo na listky, za chybu do KZ...,bezva bydleni na baraku
0/0
6.10.2003 10:52

PC

maly kolaborant
V 1938 roce otec Kinskeho umrel a behem valky jeho syn majetek radne zdedil. Pak se prokazalo, ze sestilety Kinsky kolaboroval s nacisty. Kdyby se to tak bralo, jak se mohl Havel stat prezidentem?
Samozrejme netvrdim, za maly Havel kolaboroval, kdyz si pod stolem hral s triletymi nacisty :)
0/0
3.10.2003 7:16

demokratic

Re: Mýlíte se buď z nevědomosti či ze zlého úmyslu...
Ať už se mýlíte z nevědomosti či ze zlého úmyslu, tak vězte že:
1. V popisu předků Václava Havla (či dokonce jeho samotného) přijímáte argumentaci (a nevím zda z hlouposti či zdárnou  bolševickou infiltrací, neboť oni to tvrdili padesát let a tvrdí dosud) že snad Havlovi předci a příbuzní údajně (což je nehoráznost tvrdit !) kolaborovali s nacisty... Naopak je známo (a po válce to dosvědčili dokonce i někteří méně podělaní komunisté) že Havlovi nejen že nekolaborovali, ale dokonce pomáhali některým lidem před totálním nasazením např.  tím že je (třeba fingovaně) zaměstnali... To že se na ně lepili nacisti (jako na každého, kdo něco znamenal), a to že s nimi (chtě nechtě) museli jednat, je podobné, jako kdyby se někomu vyčítalo, že  v době komunismu jednal s nějakými blbci na úřadech, na škole, na vojně, či v soukromí, protože i tehdy byl leckdo u nich... Ale to samo o sobě kolaborace není... Kolaborace je AKTIVNÍ PODPORA...
2.Jinak s vámi souhlasím, že pan Kinský patrně majetek řádně zdědil, a prokáže-li se to, jistě by mu neměl být upírán, protože opravdu jako malý kluk mohl těžko kolaborovat s nacisty, aby mu tento majetek mohl být konfiskován...
0/0
3.10.2003 12:18

Gaston

Re:
Ale ten malý Franz Ulrich snad měl někoho, kdo jej zastupoval, s majetkem nakládal a ten nadále s nacisty spolupracoval.
0/0
3.10.2003 12:23

Arne_F

Re:
A on za to může?
0/0
3.10.2003 12:31

Gaston

Re:
Pokud ten majetek byl využíván k podpoře nacismu, pak ano.
0/0
3.10.2003 12:54

alena.alena

Re:
jakože byl.
0/0
3.10.2003 13:32

alena.alena

Re:
možná nemůže---ale jelikož byl tento majitel  správcům toho majetku (nebo jeho otci) jakožto kolaborantům zabaven, nebylo co by zdedil.
0/0
3.10.2003 13:36

Gaston

Re:
Ano, task jsem to myslel.
0/0
3.10.2003 15:06

František Koudelka 4.Kyju

Re:
Zabavit se dá něco jen vlastníkovi, vlastníkovi nikdo nic nezabavil, Beneš vydal zákon o zabavení majetku kolaborantům, a ten klul v Argentině mohl jen těžko v pár letech kolaborovat. Kolaborant byl možná jeho otec, který ovšem už majetek nevlastnil jelikož zemřel a podle jeho závěti se stal vlastníkem jeho syn.
0/0
3.10.2003 16:34

Najdete na iDNES.cz