Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Svatba romské princezny šokovala svět

Je jí dvanáct let a měla by si hrát s panenkami. To už jí teď nemá být dopřáno. Romská "princezna" Ana Marie z Rumunska se musela na příkaz otce, romského "krále", vdát za chlapce, který je o tři roky starší. Působivé fotografie z obřadu obletěly svět, jenže brzy nato se dostavila pobouřená reakce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Flat Vamp

Bublina???
Co je tohle za kravinu a kdy se to stalo? Dneska je to zrovna týden, co jsem se ze Sibiu vrátil a rozhodně se nedá říct, že by tam nikdo o ničem jiném nemluvil.  Navíc mi fakt nepřišlo, že by se Rumuni sebemíň zajímali o to, v jakém věku začínají romské holky svůj pohlavní život.
0/0
2.10.2003 12:55

blackshadow

chtěl se oženit
...než mě Kamil poznal, chtěl se oženit s jinou romskou princeznou... pak mu to ale nějak nevyšlo... myslím, že mu při cestě do Rumunska došly peníze...
0/0
2.10.2003 11:43

black_Kamil

Re: jo jo tak to je
tak to v nasi tradici je, mel jsem se zenit s cikanskou princesnou, ale nebylyu penizky (zaplat panbuh)ted mam blackshadow on je gadzo, ale mame rad a brat se budeme pristi rok v Niagara Falls. Kanadska cikanska obec nam prijde zahrat. To jeste Niagara nevidela cikanskou svatbu...hmm..
0/0
2.10.2003 13:37

blackshadow

Re:
0/0
2.10.2003 13:42

Flat Vamp

Re:
Řek´ bych, že ty už máš zenit za sebou.
0/0
2.10.2003 20:17

aifel

Najednou se všichni starají,
a v našem pohraničí je takových dvanáctiletých romských "princezen" pro německy hovořící občany EU spousta ...
0/0
2.10.2003 10:04

m-p-k

Re:
To máš sice naprostou pravdu, ale tyhle dvě věci se nedají srovnávat.
Podle mne je naprosto v pořádku, když se o celý případ začaly zajímat úřady, a to i mezinárodní. Tvrdit, že ta věc je záležitostí jedné rodiny nebo určité komunity, je nesmysl. Otec té dívky hrubě porušil nejen zákony země, v níž žije, ale i mezinárodní úmluvu o lidských právech. A za to by měl být po zásluze potrestán. Nebo jsou snad etnické zvyky nadřazeny platným právním normám?
Teoreticky jistě ne, ale ve skutečnosti se tak někteří Romové chovají, a to i u nás. Takže je by bylo jedině správné, kdyby je někdo o jejich právech řádně poučil.
0/0
2.10.2003 12:08

alena.alena

Re:
to máš sice pravdu, ale co já vím,tak  by měly příslušné orgány  v tomto smyslu dost práce, pokud vím, ronské etnikum nějaké zákony - jakékoli země - nikdy nezajímaly. A pořád slyšíme, jak má být respektována jejich kultura azvyklosti....co se týče newzleticlých prostitutek na hranicích dosud také nikdo nezasáhl...ony snad práva nemají? tak proč by mě měla zajímat nějaká princezna. Té se jistě dařit zle nebude.
0/0
2.10.2003 12:24

m-p-k

Re:
Je to fakt, s Romy to bylo vždycky a v každé zemi těžké. Zákony je opravdu nezajímají, žijí si podle svých vlastních a nás nutí, abychom to respektovali. Ale proč by se tak neměli chovat? Pro ně je to přece výhodné a úřady jim to mlčky trpí. Naopak, pokud se obyčejný člověk proti nim právem ozve, je hned obviněn z rasismu.
Té holky je mi ale líto. Nemysli si, že se bude mít dobře. Neposlechla tátu a to se u nich tvrdě trestá. Přece píšou, že úředníci ji hledali u nich doma a nenašli. Kdo ví, v kterém sklepě ji za to tlučou a drží o hladu, nebo jestli je vůbec naživu.
Pokud úřady nebudou proti takovým případům zasahovat, naopak nás budou nutit, abychom to brali jako "zvláštnost" určitého etnika, pak na to doplatíme i my. Romové neuznávají žádné zákony právě proto, že je nikdo a nic nenutí chovat se jinak. A tenhle případ prý zvedl vlnu protestů po celém světě. Naše problémy to nevyřeší, i kdyby uspěli, to vím. Taky vím, že i u nás je dost případů, které by zasloužily řešit. Ale stejně tomu fandím. Už kvůli té holce. Nesnáším, když se někomu ubližuje. A je mi jedno, jestli je černý nebo bílý. 
0/0
2.10.2003 13:13

Pilat

Re:
Je mi lito pani Krivankova, ale v mezinarodnim meritku to za romskou deviaci ob#ere pouze Rumunsko jako takove, romsky obcan nad tim mavne rukou. Jinak se svetove organizace ochrany lidskych prav pohybuji c bludnem kruhu. Protestuji proti svatbe nezletile na jedne strane , a na druhe brani tradice etnickych mensin jako porusovani lidskych prav. Od planovanych snatku , jdeme k mnohozenstvi , upalovani vdov se zesnulym manzelem atd. V rade asiiskych zemi je dodnes, bohuzel, limit pro vdavky prvni menstruacni cylkus. Tyhle veci se deji na dennim poradku v rade zemich a to i tzv. civilizovnych.
0/0
2.10.2003 13:53

alena.alena

Re:
taky mi přijde , že se ochránci lidských práv starají jen o něčí práva a o něčí zas ne...zajímalo by mě, kdo o tom rozhoduje....no na romský princezně si udělají jméno to jo, v Číně jsou plný kanály mrtvejch holčiček, protože rodiče požadují pouze syna...o Indii nemluvím, přestože už teď pociťují nčšdostatek mladých žen, jsou dosud nuceny těhotné Indky k potratu, jestliže sono ukáže, že čekají holčičku, o zacházení s ženami po mateřské v této republice vůbec nemluvím.Jo až budou chodit a osvobozovat prostitutky pasáků a hledat jim zaměstnání....jo, pak mě budou zajímat. Teď mi ovšem nějaká rumunská princezna může být ukradená.
0/0
2.10.2003 14:21

m-p-k

Re:
Jo, to je bohužel všechno pravda. Hlavně to, že samy organizace na ochranu lidských práv nemají pořádně vyjasněno, co si vlastně pod těmi lidskými právy mají představovat. Ale přece jen - nutit jakoukoli a jakkoli starou ženu násilím k souloži, byť tomu předcházela (v tomto případě vynucená) svatba, se podle zákonů civilizovaných zemí považuje za znásilnění a tudíž za zločin. O tom snad ani ti nejzavilejší ochránci tradic etnických menšin nepochybují. A pokud ano, přála bych jim například ocitnout se na jídelním lístku lidožroutů. Doufám, že by pak se stejným nadšením hájili jejich svatou tradici pojídání lidského masa.
Ne, to už si dělám srandu, a ona je to vážná věc. Pokud se tentokrát ochránci lidských práv postavili na stranu té dívky, pak se zastali správné věci a fandím jim. Jistěže je ten případ kapka v moři a proti ostatním, mnohem horším, celkem bezvýznamná. Ale změnit celý svět není v silách ani člověka, ani jedné organizace, zatímco změnit osud té dívky v jejich silách je. A proč toho nevyužít? Dopomoci ke spravedlnosti jednomu člověku má také svůj význam. Pořád je to lepší, než si říct, že to nemá cenu a nedělat vůbec nic.
0/0
2.10.2003 15:18

Sasenka

Komentar
No chudak holka, sex ve dvanacti a jeste s krvi na prosteradle. Aspon tohle by jim nekdo mohl vysvetlit, ze byt nema... :-(
0/0
2.10.2003 9:59

mihla

Kolik, že jí bylo?
Možná je to jedno, ale ve zprávách jsem slyšel, že jí bylo 14 a na ně spíš vypadá, než na 12. Jinak je to středověk a s tím lze souhlasit jen velmi těžko, spíš vůbec.
0/0
2.10.2003 9:34

Flat Vamp

Re:
Sibiu je fakt echt středověk. Jeďte se tam podívat.
0/0
2.10.2003 12:58

alena.alena

upřímně řečeno
toihle je to poslední, co mi vadí. Mně taky nikdo nemluvil do toho, kdy se mám vdávat a kdy ne.Mně vadí, když kradou, dělají randál a ničí své okolí.Což romská princezna - byť dvanáctiletá - určitě nedělá...takže jí přeji hodně štěstí..jeden nikdy neví, třeba se jí zrovna manželství vyvede.Já jí držím palce.
0/0
2.10.2003 8:05

Leonta

Re:
Možná si nepostřehla, že se vdávat nechtěla.
0/0
2.10.2003 8:31

alena.alena

Re:
což je soukromá věc její a její rodiny..nakonec, vždycky se může rozvést.
0/0
2.10.2003 9:11

iveta80

Je to věc Romů
Mně osobně vadí, když Romové nepracují, kradou, dělají nepořádek, ničí byty......Svatba nezletilé princezny je jejich věc. Ta dívka se bude mít celý život dobře, nějaké nedokončení školy jí nebude zajímat. A o domácnost se ve 12 ti letech taky nebude starat, na to má lidi. Proč by to mělo šokovat?
0/0
2.10.2003 7:05

blackshadow

mluvčí cikánského krále
...mluvčí cikánského krále Dana Chendeaová mě a Kamilovi poslala na svatbu pozvánku... nemohli jsme odcestovat protože nás zaměstnavatel neuvolnil... hmm...
0/0
2.10.2003 6:07

Danuška Herianová

Socialismus a bude práce pro všechny
Socialismus a bude práce pro všechny i pro romáky a jiné..... 
0/0
2.10.2003 0:31

alena.alena

Re:
práce, jo? vždyť ani  nevědí, co to je.
0/0
2.10.2003 8:06

Flat Vamp

Re:
To bys koukala, jak v Rumunsku Romáci makaj na polích a svážej s koňma kukuřici a brambory.
0/0
2.10.2003 14:35

alena.alena

Re:
no víc bych koukala, kdybych je taky viděla tu kukuřici a brambory  pěstovat.
0/0
3.10.2003 8:25

Flat Vamp

Re:
Řek´bych, že výraz "makání na polích" = "pěstování plodin".
0/0
3.10.2003 11:44

alena.alena

Re:
no on řekl "svážejí na vozech" to znamená, že sklízeli, tj. neorali, nesili, nepleli atd.
0/0
3.10.2003 11:54

Flat Vamp

Re:
...ale taky řekl "makaj na polích" a to - řek´ bych - zahrnuje vše zmíněné.
0/0
3.10.2003 13:14

Najdete na iDNES.cz