Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Muž se dočkal smrti, pomohla mu matka

Do debat o eutanazii ve Francii zasáhla smrt mladého muže. Vincent Humbert zemřel dva dny poté, co mu matka dala do kapačky dávku sedativ. Bývalý hasič byl ochrnutý, němý a hluchý. Do povědomí cizích lidí se zapsal dopisem prezidentu Chirakovi, v němž žádal o zrušení trestu za zabití z milosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr-x

Trpí-li zvíře, je humánní mu jeho trápení ukončit.
Trpí-li člověk, je vysoce humánní (podle odpíračů eutanazie) jej nechat trpět. Je snad člověk méně než zvíře ? Proč uměle prodlužovat tělesné i duševní trápení lidí a jejich nejbližších ? Šťastný ten, který nemusel o eutanazii přemýšlet ve vztahu k sobě či svých bližních. Na druhé straně, lidi jsou svině. Tak bych přál těm, kdo tady brojí proti eutanazii, ať si bezmoc a bolest vychutnají co nejdéle, lékaři jsou dnes již velmi schopní, budou je udržovat při životě celá desetiletí. Dobře vám tak, nedopřejete ulehčení jiným, tak si ho vychutnejte dlouho a až do dna.
0/0
22.10.2003 12:37

Petr-x

Trpí-li zvíře, tak mu jeho trápení zkrátíme
tím, že ho usmrtíme. Je člověk méně než zvíře ? Proč uměle prodlužovat tělesné i duševní trápení lidí a jejich nejbližších ? Šťastný ten, který nemusel o eutanazii přemýšlet ve vztahu k sobě či svých bližních. Na druhé straně, lidi jsou svině. Tak bych přál těm, kdo tady brojí proti eutanazii, ať si bezmoc a bolest vychutnají co nejdéle, lékaři jsou dnes již velmi schopní, budou je udržovat při životě celá desetiletí. Dobře vám tak, nedopřejete ulehčení jiným, tak si ho vychutnejte dlouho a až do dna.
0/0
22.10.2003 12:34

_m-

Tato matka
je nesmírně statečná žena. Zabít vlastní dítě pro jeho dobro - to vyžaduje nejen odvahu, ale i obrovskou duševní sílu. Věřím, že bude mít stejně statečné a moudré soudce, kteří budou mít odvahu ji osvobodit. Madla
0/0
29.9.2003 17:06

jeanie_the_best1

budme lidi
Je tezke rozhodnout, jestli ma clovek pravo legalne zbavit zivota jineho cloveka, ovsem ja si myslim, ze je nesmysl ridit se striktne nejakeho zakona nebo cihokoli prikazani. Jsme lidi, tak pouzivejme mozek! Je potreba hodnotit kazdy takovy pripad individualne, precedens je nepodstatny.....Jak se asi citi clovek, ktery je ochrnuty, nemuze ani mluvit, ani se hybat, jen vidi a slysi (a nekdy ani to ne) veci a lidi kolem sebe...jaky muze mit smysl udrzovat ho pri zivote? A kdyz je nevylecitelne nemocny, napojen na pristrojich,ktere mu pusobi jeste vetsi bolest a jedine, co si preje je mit klid a usnout navzdy, ani pak se mu nema doprat smrt? ja si myslim, ze ANO....a pokud nesouhlasite, zkuste si predstavit sami sebe nebo sve nejblizsi na miste toho trpiciho....
0/0
28.9.2003 20:16

VELKOVEZIR

Co to tady sakra blábolíte?
Jaké bible, evangélium, křestˇanství nebo mizerní zaměstnanci na LDN. To všechno sou nesmysly, když je člověk ochrnutý, slepý atd. a nemá šanci se z toho dostat jinak než smrtí a přeje si jí tak je to to nejmenčí, co pro něj můžem udělat
0/0
28.9.2003 17:31

aarghot

Re:
presne tak - co sem kdo mota nejakou bibli ???
ta kniha je prezitej zbytecnej skvar
0/0
28.9.2003 19:57

feroj

Eutanazie
Ja jsem pro ukončení života když není tomu člověku již pomoci a jen se trápí.
0/0
28.9.2003 16:17

yupiky

krvesmilstvo v bibli
pro me jsou zasadni pouze 4 knihy evangelia. Marek, Matous, Lukas a Jan. To ostatni (nasledujici pasaze noveho zakona) jsou bohapuste vyplody cirkevnich pomatencu, sledujici uchvaceni vlivu a moci. Doporucuji vrele vsem precist si jak stary zakon, tak novy. Napr. v prvni knize genesis (19,32 az 36)pojednavajici o biblickem Lotovi:  I řekla prvorozená k mladší: Otec náš jest již starý, a není žádného muže na zemi, ješto by všel k nám podlé obyčeje vší země. 32. Poď, dejme píti otci našemu vína, a spěme s ním, abychom zachovaly z otce našeho símě. 33. I daly píti otci svému vína té noci; a všedši prvorozená, spala s otcem svým, kterýžto necítil, ani když lehla, ani když vstala. 34. Nazejtří pak řekla prvorozená k mladší: Aj, spala jsem včerejší noci s otcem svým; dejme mu píti vína ještě této noci; potom vejduc, spi s ním, a zachovejme símě z otcenašeho. 35. I daly píti ještě té noci otci svému vína; a vstala ta mladší, a spala s ním; onpak necítil, ani když ona lehla, ani když vstala. 36. A tak počaly obě dcery Lotovy z otce svého
No a to je o bibli.... V evangeliich nejsou takove nesmysly jake pak po 1.stoleti n.l. stvorili cirkevni gurove. Napr. o sebevrazde. Vzdyt i Jezisi vedel ze Jidas Iskarionsky spacha sebevrazdu. Normalka
0/0
28.9.2003 10:10

qoknu

Re:
To je inces jak vyšitý a to tady propaguješ.Jdi s tím kamsi.
0/0
16.10.2003 13:28

gugla

x
omluvte me chyby, jsem uz ospala :o(
0/0
28.9.2003 0:35

gugla

eutanazie? ANO
Kdyz muze fungovat v jinych zemich, tak proc ne u nas??? Spoustu lidi, kteri jsou nevylecitelne nemocni nebo jsou tak postizeni po nehode, by se jiste zabili sami? Tak proc jim to neumoznit? Dohled nad nimi v nemocnici jim neumoznuje, aby se zbavili trapeni. Vim, ze lekar ma za ukol lecit a ne zabijet, ale ma smysl lecit cloveka, ktery napr. trpi. velkymi bolestmi a nemuze tomu sam zabranit??? Doufam, ze trest bude jen symbolicky, protoze jeho matka ho nezabila z poteseni nebo ze by se jen tak bavila, ale ze soucitu a se to bylo jeho PRANI!
0/0
28.9.2003 0:33

Aburrida

Re: Eutanazie? Tezko.
Proc nemuze eutanazie fungovat u nas? Uz jste nekdy byli v nemocnici na osetrovatelskych luzkach nebo v lecebne dlouhodobe nemocnych? Ja tam byla zamestnana a vim, co tam pracuje za lidi. Tem na lidskem zivote nebo nejakem utrpeni nesejde. Hlavne si odflaknout praci a sup na kurarnu na kaficko. Nevylecitelne nemocni by sice dostali moznost ukoncit sve trapeni, ale personal by dostal do rukou nebezpecnou zbran. Vse se da zneuzit a luzek na techto oddelenich je tak malo a prace tak hodne... Muzete sice namitat, ze kvalitni zakony zneuziti zabrani, ale zakony u nas existuji proto, aby se porusovaly a nekteri jsou v tomto porusovani dost dobri. Bohuzel.
0/0
28.9.2003 15:49

blackshadow

předčasná smrt
...je hrozné, když někdo zemře, a když je to mladý člověk...
0/0
27.9.2003 17:50

Náton

Re:
.. že by boží záměr?
0/0
27.9.2003 18:30

barcza

Re:
celá myšlenka křesťanství spočívá v tom, že na všechny jednou dojde. a z křesťanského hlediska je lepší, když si vincent potrpěl tři roky na zemi, než kdyby měl trpět celou věčnost. pokud křesťanským myšlenkám nevěřím nebo je, stejně jako většina lidí v téhle zemi, vůbec neznáš, tak prosím tě radši nic neříkej.
0/0
27.9.2003 22:07

Náton

Re:
Co to mektáš?? Jakou celou věčnost? Takže trpět tři roky je v pořádku? Seš snad taky náboženský fanatik(čka)? To byl ten chudák taková zrůda, aby musel tři roky takhle trpět?
0/0
28.9.2003 19:41

jeanie_the_best1

Re:
A co rika "krestanske hledisko" o tom, proc vubec musel trpet??
0/0
28.9.2003 21:15

svobodny obcan

pravo ve slepe ulicce
Pravo je v nasi civilizaci v slepe ulicce.
Koho ma trest netresta koho nema tresta tresta.
Trest smrti je zrusen a kdyz nekdo pomuze cloveku, ktery musel nepredstavitelne trpet, tak je souzen !
Pravo je proste v prdeli.
Kudy z toho ven ?
0/0
26.9.2003 20:58

GhorX

Soucit vs. hloupost
Doufám, že případný trest bude symbolický. V této souvislosti bych rád upozornil na fakt, že mezi soudci jsou lidé, pro které je bible (resp. alternativy) a její výklad důležitější, než zákon a morálka. Snad se ta žena nedostane do spárů podobnému hlupákovi.
0/0
26.9.2003 19:59

dawd

Re: Hloupost
Napsal jste neuvěřitelnou hloupost. Naše morálka pochází právě z křesťaství potažmo z Bible (u názvů knih se píše velké počáteční písmeno, tedy např. "Černí baroni" a ne "černí baroni"). Právě morálka vycházející z křesťanství umožňuje a dává obsah diskuzi, zda matka udělala dobře či nikoli. V zemích, kde morálka vychází z jiných pramenů, by buď matku bez řečí oběsili na náměstí, nebo by to naopak vůbec neřešili, protože vážně zraněné zabíjejí bez ohledu na jejich přání.
0/0
27.9.2003 11:23

GhorX

Re:
Pravidlo velkého písmene u knih samozřejmě znám. Já ale nehovořím o Bibli svaté, ale o bibli, tedy o jakémkoliv spisku, který sám sebe označuje za dokonalý. A k Vašemu názoru, já nehodnotím (podstatný) vliv křesťanství na morálku ve světě. Nelíbí se mi myšlenka, že by měl soudce dělat hlupák, který bude soudit podle x tisíc let starých textů místo toho, aby použil mozek.
0/0
27.9.2003 12:34

Dan 1

Už ve škole nás učili,
že morálka se postupem doby mění a právo ji "dohání". To,  co bylo před 500 lety nemyslitelné, je dnes běžné. S biblí si dávno nevystačíme. To bychom mohli zákonodárné sbory ruzpustit a řídit se biblí (něco na způsob práva šarí´a).
0/0
27.9.2003 13:44

Náton

Re:
Moc do toho nedělám, ale pokud vím, tak církev (katolická) diskuzi nepřipouští, protože platí dogmata a basta fidli. Sebevražda je největší hřích, a snad se ani nesmí (nesmělo?) pohřbívat ve vysvěcené půdě. Euthanazie (=vražda z církevního pohledu, rozhodně porušení nezabiješ) je snad vyjímka?
0/0
27.9.2003 17:37

Náton

Neuvěřitelné utrpení
To muselo být totální šílenství být vězněm vlastního těla, které nemůže vůbec nic. Asi bych z toho zbláznil a ani se přitom jako blázen nemohl chovat. Kde je Bůh, když se toto děje mladému dobrému člověku, a vrazi, podvodníci, zloději a tuneláři se v bohatství a klidu dožívají požehnaného věku?
0/0
27.9.2003 17:48

Jiří Matouš

Re:Náton
Otázka ,kde je Bůh,když připustí takové utrpení, je irelevantní.Je to totéž jako tvrdit,že Keplerovy zákony neexistují, když mi zemře někdo blízký.
0/0
27.9.2003 22:36

Náton

Re:
To není vůbec irelevantní. Pokud Bůh existuje a tohle dopustí nebo si to dokonce přeje, pak je to zlý a krutý Bůh. O co je pak lepší než Ďábel? No zase na druhou stranu mají náboženští fanatici lehčí život, všechno zlé je osud, má to tak být, je třeba to pokorně přijmout, aby se pak měli krásně v království nebeském. Jenže bez alkoholu, karet a sexu tam bude možná pěkná nuda.
0/0
28.9.2003 19:45

hovnival-

@@
osm
0/0
26.9.2003 19:07

eBodmer

Re: @@
devět
0/0
26.9.2003 19:50

Najdete na iDNES.cz