Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zabil ho pacient, rodinu čeká renta

Vraždu ortopeda Václava Štědrého z pražské Fakultní nemocnice Bulovka, kterého letos v březnu na ulici před domem zastřelil pacient, uznala nemocnice jako pracovní úraz. Rodina a dvě děti lékaře tak budou od nemocnice dostávat pravidelnou měsíční rentu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fackar

souhlas
Vyplacení renty je zcela na místě, ale té rodině to tátu bohužel nevráti:-/
0/0
24.9.2003 11:17

papazian

Renta je neodpovídající, je třeba zákonem dosáhnout její radikální zvýšení
0/0
24.9.2003 10:58

huhu007

Všem závistivcům
je nutno nejprve prostudovat příslušné paragrafy a pak pindat. Pracovní úraz (potažmo nemoc z povolání) je každý úraz nebo poškození zdraví, které se stalo v souvislosti s výkonem zaměstnání, pokud postižený dodržel všechny bezpečnostní předpisy, nemusí to být jen na pracovišti. Takže příklad za všechny: pokud se zedňál ožere a spadne z lešení, není to pracovní úraz, přestože se stal v pracovní době a na pracovišti. Pokud je ale následně tentýž pracovník propuštěn z práce za alkohol na pracovišti a vlivem toho dá večer po hubě svému nadřízenému v hospodě, pak nadřízený utrpěl pracovní úraz. Totéž je případ onoho ortopéda. Jeho rodina dostává peníze zcela po právu.
0/0
24.9.2003 10:47

_m-

V žádném případě
nezávidím rodině peníze, měly by ale být vypláceny z jiného důvodu, než pracovní úraz. Ten se může opravdu odehrát až v areálu pracoviště. Měla jsem kamarádku, kterou přejelo auto před vchodem do továrny. Taky měla dvě děti a nedostaly nic, protože objekt začínal až vstupní branou. Resp. dostaly její soukromou pojistku a podnik uvolnil jednorázovou ( nemalou) částku, ale ne z důvodu prac. úrazu. Pro úraz z trvalými následky způsobený pacientem by měli být lékaři pojištěni automaticky - možná ministerstvem zdravotnictví. Madla
0/0
24.9.2003 10:01

pawn

Je to pracovní úraz
Kdyby tu kamarádku přejelo auto úmyslně proto, že pracuje v té továrně, byl by to pracovní úraz. Pracovní úraz by to byl taky, kdyby šla ven z továrny, aby splnila nějaký úkol, který jí dal zaměstnavatel. Jesliže dojde ke zranění v souvislosti s plněním pracovních povinností, nezáleží striktně na místu, kde ke zranění došlo. Protože lékař byl v tomto případě zavražděn v souvislosti s poskytováním zdravotní péče a tedy v souvislosti s plněním svých pracovních povinností, jde o pracovní úraz. To, že bude nemocnice plnit, je jen dobře a myslím navíc, že je to zcela v souladu s dobrými mravy.
0/0
24.9.2003 10:32

_m-

Re:
Teď jsem to nepochopila. Jestliže zemřela před vstupem do brány cestou do práce, není to pracovní úraz, kdyby ji šéf poslal třeba na poštu a auto ji přejelo před poštou, tak by to byl pracovní úraz? Definici pracovního úrazu najdu kde? V zákoníku práce? ď Madla
0/0
24.9.2003 12:11

pawn

Re:
Je to přesně tak. Jinak odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úraz a nemoci z povolání je upravena v zákoníku práce (zákon č. 65/1965) v §§ 190 a násl. V § 190 odst. 2 je výslovně uvedeno, že pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil cestou do práce a zpět.
0/0
24.9.2003 13:14

Rossiny

pracovní úraz?
co je to za nesmysl? Jestli se nemýlím tak "pracovní" úraz začíná až za plotem ( zdí, vchodem ) objektu, kde pracuji a ne že vyjdu z baráku. Že by byl zákoník zase jen podle ksichtu?
0/0
24.9.2003 7:18

Quartz

Re: pracovní úraz?
pokud vím, zabili ho v souvislosti s jeho prací, a navíc před nemocnicí. Technicky vzato, byl už na pozemku zaměstnavatele (chodník)
Nezáviď té rodině, nemáš co. Renta jim tátu nenahradí :-(
0/0
24.9.2003 8:37

rudlanka

Odchod
Každý je nahraditelný.
0/0
24.9.2003 6:22

Najdete na iDNES.cz