Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bez úplatku je vše daleko těžší

Když si někdo řekne o úplatek, Češi mu neumějí říci ne. Raději platí. A vědí proč. Bez uplácení se u nás žije daleko komplikovaněji. Navíc sílu postavit se korupčníkovi, který přímo žádá o úplatek, najde u nás jen každý čtvrtý člověk. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury SC&C pro MF DNES.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Templ

Úplatky
Dokud se proti nim nebojovalo, nemusel jsem je dávat
0/0
17.9.2003 19:18

menuu

Zkorumpovaní inspektoři
Nedávno mi známý, majitel restaurace, říkal, jak vypadají kontroly České obchodní inspekce. I když má svědomí čisté, už ve dveřích dá inspektorovi 2000 Kč a pozve ho na jídlo - samozřejmě, že zadarmo. Protože je údajně různých norem strašně moc, tak kdyby inspektor chtěl, určitě by si něco k pokutování našel. Když se podívám na oficiální statistiky ČOI (http://www.coi.cz/ ) srovnávající rok 1998 a 2000, počet podání vzrostl, ale počet udělených pokut klesl o polovinu (z 21660 na 10 756). Podle toho soudím, že i u inspektorů ministerstva vnitra tomu bude s úplatky podobně, a proto korupce jen kvete.
0/0
17.9.2003 11:15

Filosof-Rudolf

Vděčné téma
Proč je v poslední době v MF tolik článků o korupci ? No blíží se hlasování o důvěře vlády, možná předčasné volby. A politici se na tomto tématu dokáží pěkně předvádět.
Ale nikdo z nich nedokáže korupci zamezit, možná jen mírně omezit. Proč ? Protože pravá příčina korupce spočívá v existenci peněz. Pro zrušení korupce je třeba zrušit nejprve peníze.
0/0
17.9.2003 11:12

Pluton

Urady a uplatky
Sice jsem jeste nikdy nutne nepotreboval urednikovi dat uplatek (nastesti), ale ze by se mi hodilo mit u sebe zapnuty diktafon, to uz me na uradech parkrat napadlo...
0/0
17.9.2003 11:03

Dobrdan

Úplatky
Souhlasím s tím, že úplatky jsou v naší zemi problém (nejen v naší). Nesouhlasím ale s tím, že by míra úplatkářství byla až zas tak velká ze strany těch kdo přijímají. Češi mají va zvyku sami nosit různé pozornosti lékařů, úředníků apod. jaksi sami od sebe.  Je to jakýsi národní sport a folklór jednání.
Úplatky ale nejsou problémem jen státního aparátu, ale i soukromých firem, i když tam to není tak vidět a hlavně se to tam jako pravý úplatek nebere.
Rozhodně si ale myslím, že mnohem více úplatky podporují Ti kdo dávají než Ti co berou. Nestalo se mi, že by si někdy lékař, policista nebo úředník o úplatek sám od sebe řekl nebo něco alespoň naznačil.
0/0
17.9.2003 10:56

marnak

Volte úplatkáře
My si ty úplatkáře sami volíme. Co bylo za Klausovi vlády afér, kolik se vyrojilo tunelářů. Kolik si nahrabali přátelé z KDU-ČSL (např. Kalousek na MO). Nyní je pomalu dohánějí z ČSSD (např Lachnit). Lepší to ale nebude. Proto heslo Volte tuneláře a úplatkáře.
Na úřadech a úřednících (třeba dopravní policie) je potřeba udělat rychlý řez, jako se tu udělalo u StB. Ty báby z Národních výborů jsou tam pořád.
0/0
17.9.2003 8:23

hbf

Co se divíme
Nedivme se, že si kdokoliv řekne o úplatek, když ví, že každý čvrtý mu ho dá a nechá si to pro sebe ... Také je otázka, zda po žadatelích úplatku nechtějí jejich klienti něco navíc, co třeba nemá oporu v zákoně - tím by se dalo vysvětlit, že si svoji úplatkářskou epizodu rádi nechají pro sebe.
0/0
17.9.2003 8:08

Bohuš

Ještě nikdy
Ještě nikdy se mi nestalo, že bych někomu dával úplatek, nebo že by jej po mě někdo chtěl. Faktem však je, že do jednání s úřady nevstupuji příliš často a moje schopnosti rozpoznávat neverbální signály nejsou velké, takže jsem to možná jen nedokázal poznat. ;-) Což mne asi uchránilo před konfliktem s případným úplatným úředníkem. Patřím tedy mezi ta 2,7% procenta šťastných, pro které zprávy o korupci spadají do kategorie "urban legends." ;-)
0/0
17.9.2003 7:39

Retik

Zase
Zase ty úplatky. DOkud nezmizí ten zlozvyk z dob komunismu, kdy všechno šlo jedině s úplatkem, budeme pořád o nich slýchat. Ne že by potom zmizily úplně, ale mělo by jich razantně ubýt. Až tedy zmizí ta generace, která si pamatuje dobu komunismu, snad bude líp.
0/0
17.9.2003 6:53

barrow

Re:
komunisty povazuji za nebezpecne zivocichy,ale s generacemi to nema nic spolecneho.Uplaceni je ceskym narodnim sportem c.2,hned po fotbalu.
0/0
17.9.2003 8:24

Dobrdan

Článek
Kolikrát ještě i-dnes zveřejní podobný článek?? To už je od pondělí třetí?
0/0
17.9.2003 6:47

teepee

Mlácení prázdné slámy...
Kolikrát už jsem v poslední době četl podobné příspěvky ...
Kolikrát už jsem slyšel volání po občanské společnosti...
Odnaučit Čecha uplácet bude stejně težké jako naučit Cikána pracovat.
 
 
 
0/0
17.9.2003 1:06

Bohuš

Ad "... Cikána pracovat"
Dovoluji si upravit poslední slova Vašeho příspěvku na IMHO správnější "... naučit Cikána pracovat tak, jak by si Čech přál, aby Cikán pracoval."
0/0
17.9.2003 7:42

Najdete na iDNES.cz