Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Musíme uplácet, tvrdí polovina lidí

Osmnáctitisícový úplatek se dává za přijetí na vysokou školu. Přes deset tisíc stojí urychlení lékařského zákroku. A šest tisíc se dává úředníkům za rychlé vydání stavebního povolení. Takové částky v průměru uváděli lidé, kteří v exkluzivním průzkumu agentury SC&C pro MF DNES odpovídali na otázku, zda byli nuceni předat úplatek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dr No

Kdo za to může?
Korupční prostředí na úřadech je (možná i záměrně) vytvářeno většinou nesmyslnými předpisy, které dělají z občanů prosebníky, čekající pokorně ve frontě na razítko od všemocného státního úředníka, proti jehož libovůli není v mnoha případech žádná reálná možnost odvolání. Kromě toho, že by se mohl zredukovat počet těchto razítek a potvrzení by většina těchto věcí šla snadno vyřídit na počkání. Když dnes, kasždý úředník sedí za počítačem, koupeným z našich daní, tak by ho mohl také používat - veškeré myslitelné informace, které potřebuje pro své důležité rozhodování,může mít k dispozici za pár vteřin. Ty několikatýdenní lhůty slouží jenom k tomu, aby se na občana, který nechce tak dlouho čekat, vyvíjel nátlak na nabídnutí úplatku.
Příkladně často vzpomínaný katastrální úřad - nevěřím tomu, že by zápis do katastru nemovitostí zabral se vším všudy příslušnému úředníkovi víc než několik minut  (a pokud ano, je to jen vina naprosto pitomé organizace práce). Pokud je příčinou dlouhých čekacích lhůt nahromadění práce, dalo by se to určitě jednorázově dohnat zvýšeným úsilím a pak už by se mohly tyto úkony vyřizovat na počkání - čož by bylo mimochodem také mnohem bezpečnější z hlediska možných podvodů a omylů, které sebou nesmyslně dlouhá lhůta na vyřízení a absence přímého kontaktu se zainteresovanými osobami nutně vytváří. Že se nesnaží tuto záležitost (která spoustě lidí blokuje jejich investice a celkově brzdí řadu podnikatelských aktivit) nesnaží nikdo na kompetentních místech řešit, považuji za důkaz o záměrném vytváření korupčního prostředí.
0/0
15.9.2003 15:30

Filosof-Rudolf

Re:
Kdo za to může ? Je to prosté. Mohou za to jen a jen lidé:
a) člověk je tvor nedokonalý - a tudíž není schopen dodržovat nějaké morální zásady a nevyužít možnosti
b) člověk je tvor pyšný, ignorující pravidla a zákony prostředí, do kterého byl vzniknut. Pořád něco vymýšlí ve jménu pokroku .... A jedním takovým výmyslem jsou peníze a umělý systém s nimi spojený. No a teď se diví ....
0/0
15.9.2003 15:41

Hnidopich

Zkorumpovanost politiků
Co je drobné úplatkářství v běžném životě proti "korupci ve velkém" v politické sféře?
0/0
15.9.2003 12:27

Dobrdan

Re:
S tím souhlasím. Jenže takovou korupci těžko odstraníte. Nějakou kávu, flaštičku vína apod. u ubohého ouřady nebo doktůrka ještě odhalíte, ale to, s jakou cestovkou jezdí na dovolenou ten či onen politik (nedej bože ještě v nějaké funkci) a zda vůbec byla tato cesta řádně politikem uhrazena již jen tak nezjistíte. Korupce v těchto sférách jde vždy formou protislužby (postavení domu, dovolená, koupě automobilu, opravy domu atd. atdy.) a tu dokážete jen stěží.
Jedinou cestou by bylo zavedení majetkových přiznání (fuj brrrrr...) pro politiky nebo vlivné státní funkcionáře. Pak by bylo možné z daňového přiznání, majetkového přiznání a příjmů zjistit zda daný politik nevlastní něco na co neměl.
0/0
15.9.2003 12:33

ALKIN

Re:
Ani majetková přiznání nejsou řešení, protože oblbnout se dá ledasco, ale určitě by část potenciálních přijímačů úplatků odradily. Jak sám píšete ve vyšších sférách, existuje metoda protislužby. Ty mi prosadíš můj projekt a já ti zajistím vydaní knihy tvých žvástů, popřípadě žvásty naživo někde na universitě,  za patřičný honorář. Pak politik přijde legálně k penězům a ještě je "slavnej".
0/0
15.9.2003 13:03

Filosof-Rudolf

Příčina
Pokud budeme zkoumat pravou příčinu korupce opravdu důsledně, nejspíš dojdeme k závěru, že touto pravou příčinou jsou peníze.
Pokud tedy chceme odstranit korupci naprosto vážně a opravdově, nezbývá než odstranit peníze. Každé jiné řešení je jen "léčení" důsledku a nikoliv příčiny.
0/0
15.9.2003 11:46

priessnitz

Re:
No když pominu to slovíčkaření, tak máte v podstatě pravdu. Úplatek dá především ten, kdo na to má a pro koho není zase takový problém "solit" a když se něčí žádost urychlí, tak samozřejmě někdo jiný musí počkat. Tím pádem je korupce takřka neřešitelná, protože lidé, co na to "mají" tady budou vždycky.
0/0
15.9.2003 12:20

Dobrdan

Úplatky
Pracoval jsem jednu dobu na úřadě. Nikdy bych si sám od sebe neřekl o úplatek a ani mě nenapadá při jaké činnosti by to mohlo něčemu pomoci. Na vše jsou lhůty a pokud je vy jako úředník prošvihnete, tak je průser.
Pokud se jedná o stavební povolení, úlatek je taky dost na hraně. Každé řízení tedy i stavební má řadu účastníků a každý účastník má ze zákona možnost se k řízení vyjádřit, odvolat se, podat rozklad apod., pokud tedy úředník po úplatku některou lhůtu zkrátí, krátí tím na právech jiného účastníka řízení. Pokud naopak lhůty překračuje porušuje tím správní řád.
Jeden můj známý na úřadě pracuje stále na technickohospodářském úseku a nakupuje spotřebák a další blbosti bežné spotřeby. Rozhodují  při tom aktuální ceny, samozřejmě by mohl nějakou firmu preferovat, příležitosti k tomu má, ale nestojí mu to ("prý") za ty řeči potažmo za průšvih. Ostatně aféry s odhalenými úplatky plní stránky novin dnes a denně. Co se mu ale často stává (stávalo se to občas i mě), že firmy sami chodí a tu dají propisku, tu kalendář nebo hrníček atd. atd.
Účel těchto na první pohled nevinných dárků je jasný... Otázkou je zda toto prostředí vytváří úředníci, doktoři nebo naopak samotné firmy, klienti a pacienti.
Já jsem byl na řadě zákroků v nemocnici, vyřizoval jsem možné a nemožné a nikdy si nikdo o úplatek neřekl. Naopak já sám jsem občas donesl kávu, bonboniéru apod.
 
0/0
15.9.2003 11:44

Southernik

Nemyslím, že by to bylo tak zlé
ˇˇRíká se, že v míře korupce jsme jedni z nejhorších na světě, ale já osobně si to nemyslím. Dle mého názoru jsme zhruba v evropském průměru. Všimněte si, že nikdo neřekne, že korupci provozoval. Dokonce ani na anonymním chatu. Všichni však o ní vědí a považují ji za problém číslo jedna. Je to asi z části jen stud a mnozí z těch, kteří tvrdí, že jen viděli, tak sami někoho zkorumpovali, nebo se nechali zaplatit. Je však také možné, že se v ˇˇCR honíme za duchy. ˇˇZe zkrátka všichni tvrdí, že veliká korupce je, protože to všichni tvrdí. Já osobně jsem nikdy nikoho neuplatil a ani jsem nebyl uplacen. Stejně tak jsem nezaznamenal ani v okolí, že by někde nějaká korupce byla. Možná jsem měl zatím jen štěstí a ještě to přijde, nicméně si nemyslím, že by to bylo s naší morálkou tak špatné. ˇˇCestní úředníci, a já věřím, že jich je většina, se mohou cítit oprávněně uraženi. To, co se šeptá a "ví" nepovažuji za hodnověrnou informaci.
0/0
15.9.2003 11:17

Dobrdan

Re:
Souhlasím. Zejména v poslední době po tolika aférách bych se úředník (pokud bych jím nadále byl) úplatek bál vzít. A vůbec....proč mi nikdo za celou mou 10-ti letou kariéru na úřadě nikdo nedal ani kávu :-))
0/0
15.9.2003 11:54

petrik007

Re: Nemyslím, že by to bylo tak zlé
Nemuzu souhlasit. Muj nazor je presne opacny. A nejen nazor. I zkusenosti. Od sem tam kilca pro dopravniho policistu az po 5k na katastru za prepis bytu (a to zaplatpanbuh nepodnikam). Nemohl jsem si dovolit cekat na platbu z hypotecni banky devet mesicu. Tak dlouho trvalo zapsani navrhu na vklad vlastnickyho prava bez podmaznuti. Nechapu, proc neni mozne za poplatek zapis urychlit.
0/0
15.9.2003 12:54

svobodny obcan

Re:
Zapis opravdu neni mozne za poplatek urychlit. To by potom chteli vsichni a vyslo by na jevo, ze se to da zvladnout rychle a pro vsechny.
 
0/0
15.9.2003 20:18

Loner

Dokud clovek nepodnika
nebo nestavi nebo nema zavazny zdravotni problem na ktery je nutna komplikovana operace, s uplatky se setka maximalne u toho policajta. Jenze az kdyz chcete neco delat nebo jste na tom zdravotne zle, to je teprve toco. Me se to nastesti nestalo, ale v kazdym pripada, pokud by na mne nekdo vydiral uplatek za zdravotni vykon mimo poradnik, rovnou ho udam. Mozna si reknete ze jsem svi*ne, ale kdyby lidi neuplaceli, nebyli by tu ani zkorumpovani. Kazdej by mel zacit u sebe.
0/0
15.9.2003 10:21

ALKIN

Re:
Každý si stěžuje, že je korupce, ale přitom se nezdráhá ten úplatek sám dát. Já sám úplatky nedávám, lépe řečeno jsem zatím okolnostmi  nebyl nucen, respektive nic po nikom nechci. Pouze jednou jsem se setkal s malým náznakem u policisty, když jsem "způsobil" drobnou nehodu a vyslechl jsem si přednášku:  Pokud nebudu souhlasit, že to je má vina (přesvědčen jsem opravdu nebyl), tak to pujde do správního řízení, kde je pokuta až 15000,- pokud přiznám vinu, bude pokuta udělena na místě, a to až do výše 5000,- ; kalkulačka v hlavě zapracovala a už jsem byl o své vině přesvědčen. Pak pokračoval ve vysvětlování, jak se toto rozpětí (domluva až 5000,- ) využívá. Protože jsem patřičně nezareagoval (přiznám se, že vše mi došlo až později, naštěstí, protože pak bych se asi nezdržel komentáře), tak mi sdělil (to už bylo stroze), jelikož nedošlo ke zranění, že to bude v dolní polovině max. sazby, a bylo. Výsledek 3000,- (chabou matematiku jsem  mu omluvil). Na druhou stranu znám lidi, kteří se netají tím, že občas někoho "podmáznou". A z mého pohledu, se mi zdá, že se jim v tom životě všechno daří.
0/0
15.9.2003 11:21

pylorus

Korupce na uradech
Korupce na uradech by se dala resit hned nekolika zpusoby.
1) Zadne anonymni male kancliky, kde dotycneho urednika nejprve hodinu hledate a kde vas pak ve sve zastrcene nore klidne o uplatek pozada. Pekne velke, prosklene haly, kde urednika ani nenapadne serfovat po erotickych strankach za statni penize, natoz pak brat uplatek.
2) Druhym opatrenim by mohly byt (podotykam na uradech ne v nemocnicich) odstupnovane vykony. Potrebujes zapis do katastru, registrovat s.r.o. do dvou dnu? Zaplat treba petinasobek normalni ceny. Staci ti na to 14 dnu zaplatis uz jenom dvojnasobek. Spokojis se s mesicem cekani? - Zaplatis nejmene. (Ted me nekamenujte, ze jsem ty cekaci doby zkratil ).
Podobne to funguje treba s registaci firem v Nemecku - kdyz jsem registroval firmu, tak to sice trvalo jen dva  dny, ale stalo to asi 500€. 
Nevim proc by melo byt vsechno pro vsechny stejne. Chces neco rychle? OK zaplat si a mas to...  Urednik by mohl mit dokonce i nejaky (o cisle se muzeme bavit) podil z kazdeho ukonu. Naopak za nedodrzeni stanovene doby by mu naskakovalo penale...
Ciao Pylorus
0/0
15.9.2003 9:41

aifel

Re: Vcelku souhlas
1) Veškeré úřední úkony - tři různé lhůty na vyřízení, tři různé poplatky. Není to ideální řešení, ale určitě lepší než současný stav. Úředník podle práce dostane buď "provizi" nabo pokutu. Jasně stanovit "chceš tohle povolení - předlož listiny A, B, C a D". Možnost sledovat stav vyřizování na internetu.  
2) Lékaři - problém, změny v pořadnících jsou i objektivní. Spíš bych uvítal lepší hospodaření s penězi ze zdravotního pojištění (zdravotnictví a dráhy jsou podle mne dvě typické "černé díry")
3) Policie - problém, to že nebudu platit pokutu v hotovosti na místě mi těžko zabrání nabídnout hotovost "výběrčímu"
0/0
15.9.2003 10:22

Auiam

Re:
Mam kamarada v Rumunsku, jezdi tam do ceskych vesnic kolem Rovenska. Je to tak pul roku, co prisel s tim, ze tam mozna prestehuje firmu. Ceka uz pouze na zavedeni pevneho pripojeni na internet (v zapadle vesnicce v horach nekde v Transylvanii). V Rumunsku maji urednici na vsechny ukony limit. Tento limit je 7 DNI. Obcanky, pasy, zapis do katastru nemovitosti, zapis do obchodniho rejstriku, na vsechno. A jde to, fakt, vsechno co potreboval, vyridil vzdy velmi rychle. Nechapu, proc by meli mit nasi urednici tak volnou ruku, pokud jde o lhuty. Nehodlam platit za stejnou sluzbu dvakrat - ti lide maji plat z nasich dani. Je naprosto nepripustne, aby to chteli zaplatit jeste jednou. Platit za vcasne vyrizeni zadosti je uchylnost. Dovedete si predstavit, jak by si asi tak hlidali hromadky s nevyrizenymi lejstry? Todle ma jeste 14 dni cas, k nejake praci uz by je nenutilo vubec nic!
0/0
16.9.2003 21:53

Jeremi

Opravdu??
Tenhle cely clanek mi prijde tak, ze bez uplatku si dneska ani neskrtnete!!!
Mozna mam jenom stesti, ale ani na uradech ani v nemocnici jsem zadny uplatek nedal a vse se vyrizovalo v mezich zakonu.
V nemocnici jsem se dostal do rukou odborniku (ani jsem nevedel jak - asi jsem si se svou chorobou nevymyslel). Na urade zase po mne chteli jen to co potrebovali mit podle zakonu. Takze si myslim, ze uplatky se davaji pouze na miste, kde chce nekdo nadstandard (tj. ze vetsinou prehani) nebo chce neco tak, aby to vypadalo jinak, nez to opravdu vypada. Mozna by bylo dobry, aby si lide, kteri chodi na urady zjistili, co po nich budou opravdu potrebovat a pak se nemusi starat o nejake uplatky.
0/0
15.9.2003 9:22

bosch

Re:
Je to tak, až  na některé konkrétní činnosti a konkrétní instituce. Jinak ale POLICIE - úplatek se dává, aby nebyla uložena pokuta za nějaký přestupek. ÚŘAD - úplatek se dává, aby úředník přivřel oči nad nějakým nedostatkem. Jinak si úředník sám o sobě nevymýšlí, jaké doklady potřebuje. Musí se řídit zákony, takovými, jaké jsou a to, že nejsou nic moc víme. ZDRAVOTNICTVí - základ je zajištěn, ale pokud chci něco navíc - "předběhnout frontu", musím si pololegálně připlatit, pokud chci lepší lék, péči, zdravotnickou pomůcku, musím si připlatit, což ale není úplatek. Že šoupnu pár tisíc doktorovi a budu si myslet, že se o mě bude starat líp je nesmysl, který si neseme z dob komunismu, kdy se dávalo, ale spíš se jednalo o vnitřní pocit, že jsem udělal něco navíc pro své zdraví. Říká se, že ryba smrdí od hlavy a já vidím větší problémy v uplácení na vyšší hospodářsko politické úrovni, kdy politika umožní něco ekonomice a tím se jí zaváže a je vydíratelná.
0/0
15.9.2003 9:49

MonikaX

Re:
Do značné míry souhlasím! Jsem přesvědčena, že minimálně v 90% případů jsou prostě s úplatkem "srozuměny" obě strany, že jsou úplatky často dávány zbytečně "ochotně", že hodně lidí (si?) nevěří, že by to šlo i bez úplatků. Je fakt, že nepodnikám, takže mi na málokterém úředním rozhodnutí záleží nějak "zásadně a neodvratně", ale rozhodně jsem se zatím nesetkala s tím, že by po mě někdo úplatek někdo vyžadoval nebo "významně naznačoval" a všechno vždycky dopadlo ...
0/0
15.9.2003 9:50

pylorus

Re:
Tak pockej az budes stavet barak.
0/0
15.9.2003 9:53

houba_

Re:
zadny uplatek jsi nedal - asi jsi nepotreboval nic extra.
Nedavno jsem si nechal menit OP - samozrejme to slo bez uplatku.
pred rokem si znamy  vyrizoval stavebni povoleni - bez uplatku ho mel do pul roku
ja s uplatkem do mesice. Samozrejme to nebudu nikde hlasit - jeste me ceka kolaudace
0/0
15.9.2003 9:54

habit

Re:
"...co budou opravdu porebovat.." a tady je trochu problem. V dnesni utesene se rozrustajici spleti zakonu a predpisu to nemusi byt vzdy jasne. Casto ani urednici se v tom bo*delu neorientuji uplne jiste. A tam, kde to neni uplne jasne, vznika prostor pro buzeraci, a tim i pro korupci. Mas pravdu, ze pokud je clovek odbornikem na danou problematiku, pravdepodobne nenarazi na problem. Takze jediny univerzalni recept - obklopit se tymem odborniku. Ten se ale - pri soucasne posedlosti vlady po novych a novych zakonech, normach, predpisech a vyjimkach - bude hodne rychle rozrustat.
0/0
15.9.2003 10:22

kestrik

To je teda GOOOL !
To zas nekdo objevil Ameriku, ze ?! Vetsina lidi krici, jak jim korupce vadi, ale pak jednim dechem dodava, ze ji vlastne svym jednanim podporili, nebo podporuji. Pamatujte si, KDE NENI NABIDKA NENI POPTAVKA !!! Tohle jste si vypestovali sami. Chcete byt NEJ, urvat co NEJVETSI kus PRO SEBE. Na tom neni nic spatneho, pokud to chcete za kazdou cenu a odmitate byt poctivi. Neni to nic jineho, nez zkazena moralka. Bohuzel na VASE jednani doplacim i ja !!! A to se mi nelibi ! (A pak se divte ruznym teroristum a pod. - Jaky je vlastne rozdil mezi malym LUMPEM, ktery je skryt pod plastikem tzv. MODERNI DOBY a CIVILIZACE a mezi vetsim LUMPEM, ktery se alespon OTEVRENE STAVI KE SVEMU NAZORU ??!) Stydte se. Skutecne, mam-li pouzit slova literarniho hrdiny: "Radsi budu zit mezi divou zveri v dzungli, nez mezi vami - 'civilizovanymi lidmi'. Od kojota,sakala a jinych se lze nadit stejnych veci a oni jsou aspon cestnym nepritelem".
0/0
15.9.2003 9:06

kestrik

Chytat za slovicko...
Doufam, ze prehlednete kojota a sakala v dzungli, stejne tak i to stou poctivosti. Veta mela byt inverzni, ale nejak mi to nedocvaklo.....
0/0
15.9.2003 9:09

priessnitz

Nejen při urychlení vyřízení požadavků...
ale i při vyřizování jakýchkoliv výpisů, žádostí o zápis apod. si řada úředníků o úplatek vyloženě říká. V rámci práce často jednám s úřady a kolikrát mám připraveny naprosto bezchybné podklady a stejně se najdou tací, kteří mi pokaždé najdou nějakou tu "mouchu". Zkrátka mají tu moc - vy potřebujete je, ne oni Vás. Pak zbývají dvě možnosti - dělat ze sebe totálního blbce a neustále něco dokládat (je to taková hra - kdo to dýl vydrží), nebo něco šoupnout.
0/0
15.9.2003 9:04

jahol

...
Bohužel si za současný stav můžeme dost často sami. Slušní lidé, kteří úplatky neberou se dostávají do situací, že jim je jiní doslova rvou a když je nevezmou, jsou podezíráni, že to, co dělají, odfláknou.---Problém je v tom, že v prostředí, které je takto nastavené, se i slušný člověk bez úplatku obejde těžko. Já osobně bych ve vybraných případech byl schopen úplatek dát (úplně nejraději přes prostředníka, jinak bych se propadal hanbou), protože to může být opravdu dělící rovina třeba mezi zdravím a smrtí někoho blízkého. Ale nikdy bych úplatek nevzal.---Člověk, který tvrdí, že o úplatcích "skoro neslyšel" je mdlého rozumu, žije na pustém místě nebo je to (nejčastěji) cynický lump.---Příklad: zajděte na katastrální úřad. Odhadovaná doba zápisu 8 měsíců. PO složení minimální provize odhadovaná doba zápisu tři týdny. (Jiná věc je, že se vám může stát, že když za pak rok chcete nemovitost prodat, zjistíte, že stále ještě není napsaná na vás.)
0/0
15.9.2003 8:48

bosch

Přímé zkušenosti?
Nevím... Hodně se o korupci mluví, ale nevím jestli to nejsou spíš zkušenosti typu "jedna paní povídala". Mě samotnému se asi úplatky vyhýbají, nikdo mi neřekl, že když zaplatím bude něco navíc.Nevím ani v okolí, že by někdo dal peníze jako úplatek. Jenže každý má plno řečí, jak se všude kolem uplácí. Přestavoval jsem byt a přepisoval do osobního vlastnictví, kupoval jsem chatu, ale ani stavební povolení, kolaudace, zápis do katastru, nic nechtělo úplatek a šlo to                                     Korupce ale je na vyšších postech, vláda, ministerstva, prostě tam, kde jde o velký prachy. Byl jsem přítomen jednání obchodního řetězce na některém pražském obvodě a tam z jednání vyplynulo, že starosta čeká, že něco dostane, jinak nic nebude. Sám jsem jako obchodní zástupce jednal o zavedení zboží do jednoho řetězce - no, byl to Ahold - kdy mi jejich nákupčí řekl, že nabízím obdobné zboží jako mají od jiného - no a že je na nás, co s tím provedeme - s tím z jednání odešel. To byly případy taky z nižších pater. Berou asi ti, co nemají strach, kteří mají vysoký postavení, ale ti poslední úředníci, kteří sedí za přepážkou - nevím, jestli by riskovali místo a brali prachy za nějaký černoty. 
0/0
15.9.2003 8:33

vandor

Re: Tak to
jsi přišel na obchodní jednání značně nepřipraven. Tvůj zaměstnavatel by se měl nad tím zamyslet .
0/0
15.9.2003 8:38

barrow

Re:
urednik preci nesedi jenom za prepazkou.Tam zpravidla na nej byva dobre videt.Nikdo netvrdi,ze vsichni ouradove jsou zkorumpovani.V tvem pripade vsak muzes mluvit o stesti,ze si se s podobnymi aktivitami nesetkal.Korupce je v celem svete,ale v cechach je dotazena ad absurdum.Ale je fakt,ze nekteri lide se s ni nesetkali a ani nevi,ze neco takoveho existuje.Napriklad prave soudruzka Kupcova.Zdravim.
0/0
15.9.2003 8:45

chelsea fan

1
0/0
15.9.2003 7:53

chelsea fan

ahoj
0/0
15.9.2003 7:49

barrow

Socanku Kupcovou
prekvapuji zpravy o korupci.Soudruzka se divi,ze vubec neco takoveho existuje.Je z toho cela vedle.Jsem prekvapeny,ze neco takoveho sedi v parlamentu.Vlastne nejsem vubec prekvapeny.
0/0
15.9.2003 7:45

tkrk

Korupce je nepostižitelná !!!
V naší zemi uplácejí 3/4 čtvrtiny lidí a to je děs, jenže u nás platí heslo Neuplácíš? Nemáš!
Uplácejí se především, policajti za pokuty, lékaři za operace, úředníci, rektoři univerzit, a tak to jde dál. Chceš li být rozhodčím, uplácej, chceš li být politikem - uplácej a proto politici proti korupci nebojují. Mnoho z nich je na ministerstvu právě díky úplatkům a proto je to zbytečná diskuze.
0/0
15.9.2003 7:07

alpon

To je zoufaly
Hruza toje jak zeme tretiho sveta:-((((((
0/0
15.9.2003 6:14

barrow

Napriklad verejne souteze
to se dokonce podepisuji a nebo domluvi provize.A kdyz se takova smlouva(dohoda) radne sesmoli na prislusnou castku,je po soutezi,protoze jsme predcasne dorazili do cile.Ostatni zucastneni si sice muzou strhat perka a snazit se jak chteji,ba dokonce byt ve vetsine pripadu neskonale lepsi,ale my mame provizni smlouvu a pravo rozhodnout,cimz je vec predem vyrizena a s usmevem muzeme sledovat pachteni konkurentu.Jo,neni nad zdravy konkurencni boj.
0/0
15.9.2003 5:56

Dr. Chocholousek

Zlepsuje se to
 
 
Zlepsuje se to, vzpominam, jak za socace jsem podplacel rezniky, prodavace cigaret, bot, zeleniny, stavebnin, atd., dnes uz v hypermarketu podplacet nemusim, ale urady, doktori apd. je to stale stejne, pouze se musi pritlacit vice nez drive.
0/0
15.9.2003 1:55

tmp

Nemocnice a uplatky
Nevim jak se k tomu postavit. Mame zdravotni dan (ne POJISTENI) tak jsme si v nemocnici "rovni" a nezalezi jestli za sve pojisteni platim 100Kc ci 10 000 Kc. A ve statni nemocnici by nemely byt vyjimky v poradnicich. Pokud mam ale privatni pojisteni a platim si za rychlou a dobrou lecbu tak ocekavam ze operace (nemam na mysli transplantace atd) budou udelany okamzite jak bude potreba. Je smutne rici ze zdravi je otazkou penez, ale je to tak ;( .... A potom nebudou potreba uplatky lekarum, protoze se to promitne do vyssi platby v ramci pojisteni ;))
0/0
15.9.2003 1:27

svobodny obcan

ten kdo dava je stejny hajzl jako ten kdo bere
Ten kdo cpe doktorovi penize, aby nekoho predbehl v poradi je stejny hajzl jako ten doktor co ty penize vezme.
Nikdy jsem uplatek nedal a vzdy jsem na uradech nakonec dostal, na co jsem mel pravo.
Musel bych se stydet, kdybych nekomu dal uplatek.
Pokud by me nejaky uredni vyzval (napr. na katastru) abych mu dal uplatek, okamzite bych to resil zalobou.
Toho, kdo bere uplatky povazuji za stejneho zlocince jako vraha.
0/0
15.9.2003 0:12

kajast

Re:
Správně jsi to rozdělil na 2 části. U doktorů máš plnou pravdu, ale u úředníků dávej pozor, abys náhodou ještě nemusel platit ceškerý soudní výlohy! Jak bys jim to chtěl dokázat? Jen se potom více utvrdí v názoru, že jsou nepolapitelní, což se současnými zákony vlastně skutečně jsou.
0/0
15.9.2003 0:47

guara

Re:
Hochu Ty asi zijes v jeskyni.Pokud budes trpet v bolestech tak das korunky nekomu kdo Ti zaridi operaci mnohem drive nezli za rok,dva.A urednici?Pokud prijde na kontrolu k podnikateli nekdo z financniho uradu a dotycny vi ze delal danove podvody a ziskal neopravnene napriklad 5 milionu tak neda uplatecek milion?Jenom blazen by ho nedal a jenom blazen by ho neprijal.To ale u vas v jeskyni to bude urcite jine.
0/0
15.9.2003 1:07

Jan316

Re: silný řeči
kup si byt v Praze - budes čekat 6 měsíců v pořadníku na zápis do katastru. To raději dáš 3000 a ten zápis máš za měsíc nebo max. dva. Tomu neříkám vrah, když někdo tam chce začít bydlet. Prostě korupce a co??? Když někdo zaplatí dva miliony za byt, proč by nedal pár tisíc aby to vážně bylo jeho co nejdřív???
0/0
15.9.2003 7:52

ALKIN

Re:
Zvláště, když tz dva miliony získal jako úplatek, že? 
0/0
15.9.2003 10:52

svobodny obcan

Re:
Kdyby nikdo nedaval (a pri zadosti urednika o uplatek by na neho podal zalobu), tak by nikdo nebral.
Davat uplatek je zlocin a ten kdo to dela je zlocinec.
0/0
15.9.2003 20:22

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.