Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hasiči vyprostili z trosek domu tři děti

Trosky zříceného rodinného domu Ve Frýdlantu nad Ostravicí zavalily dopoledne tři děti. Budova se sesula během rekonstrukce. Téměř po dvou hodinách se hasičům podařilo děti ve věku osm až deset let vyprostit. Podle policie neměly važnější zranění, byly jen v šoku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mirroc

A co stavební dozor?
Jsme zemí s tisícemi různých zákonů, vyhlášek a nařízení, jejichž papírové plnění kontroluje armáda státních úředníků. Ale skutečně důležité věci, jako je např. kontrola provádění stavebních prací vč. staveb svépomocných (pochopitelně kvalifikovanými osobami), této kontrole unikají. Pro získání stavebního povolení potřebujete horu různých vyjádření a povolení všech možných i nemožných institucí, ale samotnou výstavbu už nekontroluje nikdo (, pokud si nestěžuje soused). A v této zemi je zakořeněn a  podporován názor (vč. MFDnes), že na stavařině v podstatě nic není, takže postavit nebo zrekonstruovat barák za pár set tisíc, resp. miliónů, zvládne každý, kdo to někdy někde viděl, příp. si přečetl pár novinových článků na toto téma. Bohužel ze své více jak dvacetileté praxe ve stavařině vím, že skutečnost je trochu složitější, než to bývá sepsáno do desatara zásad či pravidel na jedné či dvou novinových stranách. Téměř každý den se setkávám ze spoustou různých problémů, které sebou dnešní výstavba přináší, ať jsou to záležitosti technologické, materiálové, organizační, projektové či finanční, a člověk, jenž nemá aspoň částečné zkušenosti, by se sám do takové výstavby vůbec pouštět neměl. Zvláště pak do rekonstrukce, což je záležitost mimořádně náročná na zkušenosti a odborné znalosti projektanta, stavebního dozoru, či realizační firmy, protože málokdy lze dopředu přesně odhadnout  a naprojektovat přesný rozsah a postup prací. Naopak je většinou nutné tyto záležitosti řešit v podstatě z hodiny na hodinu, takže pouštět se do takové rekonstrukce svépomocí bez min.kvalitního stavebního dozoru je hazard jednak se svým majetkem, penězi a vůbec konečným výsledkem rekonstrukce, tak někdy i se životy osob, ať už se podílejících na výstavbě  nebo následně objekt obývajících, jak je z podobných případů vidno. Při dobrém projektu a dozoru povolané osoby (ve vlastním zájmu) snad lze jednoduchou sta
0/0
15.9.2003 12:46

michallll

Spadl nejen dům
 
Jsme v zemi, kde jsou zkorumpované i stavební firmy, což na první pohled odporuje všem přírodním a tržním zákonům.
 
Navíc sociální terorismus práce na černo a vydírání státu skrze sociální dávky znemožňuje pracovat kvalifikovaně. Tak se to flekuje, jak se dá. Tentokrát měli všichni štěstí, dům spadl včas, než to mohlo být tragické. Amatér by totiž dalším podnikáním podmínky asi ještě zhoršil.
 
Není vinen, potencionální profesionálové hulákali v Praze. Snad zemljanky našich východních soudruhů budou řešením.
Pavel Michal, Libčeves
0/0
14.9.2003 17:40

Guppy

Neodborná rekonstrukce
Kdo má ale peníze na firemní.....
0/0
13.9.2003 16:58

Najdete na iDNES.cz