Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pětina dětí žije v neúplné rodině

Více než pětina všech dětí v České republice vyrůstá bez jednoho z rodičů. A toto číslo neustále roste. Takzvaných "neúplných rodin" je nejvíce za posledních čtyřicet let. Poslední oficiální údaje hovoří o tom, že bez matky, ale především bez otce žije 488 tisíc dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ck1

doufam, ze jsi aspon k svetu
S tebou bych chtel zalozit nestbilni rodinu...... ale opravdu jenom zalozit
0/0
11.9.2003 14:30

otm

Kdo za to může?
Možná je to tím, že dorostla rozmazlená generace - když nemůže být po mém, jdu od toho. Většina lidí má pocit, že manželství je tu k tomu, aby byli štťastní. Tak jako k tomu dosud byli rodiče, že. To, že ten druhý vyrostl v jiných podmínkách a má jiná měřítka, dneska lidi nechtějí akceptovat. Slova jako odpovědnost, kompromis a úcta k názoru toho druhého znějí příliš cize. Ale nelze z toho vinit jen ty, kteří se rozvádějí - ten problém zavinily skutečně jejich rodiče svou výchovou. BTW - moji rodiče se také rozvedli, po čase se maminka znovu vdala. Nikdo z nás 4 (smíšených) sourozenců nemá problém se vztahy, to o něčem vypovídá. Nevím, jestli to "hňahňání se" v psychice není spíš škodlivé. Podpořte někoho v tom, že psychicky trpí - k čemu to povede? Začne se jako chudák cítit i chovat.
0/0
11.9.2003 13:00

Kri1

Re:
0/0
11.9.2003 15:41

timec

Myslím, že problém je v tom,
že stát svou pseudosociální politikou nechrání rodinu, ale vlastně motivuje k rozvodu. Měl by hledat vinu na rozvodu, a pak podporovat toho, kdo vinu nemá. Což je případ vypočítavých matek, které rozvodem nic neztrácejí, ale získávají. Měl by buď podporovat střídavou péči, nebo svěření dětí do péče toho rodiče, který se na rozvodu převážně nepodílel. Věřím, že pak by křivka rozvodovosti šla rapidně dolů.
0/0
11.9.2003 12:57

bombak

Re:
Zajímalo by mne, jakým způsobem a jak dlouho by soud zjišťoval "viníka" rozvodu. Pokud se ti dva nejsou schopni domluvit na civilizovaném způsobu rozvodu, budou po sobě házet špínu před soudem. A myslím, že tohle soudce zrovna nezajímá.
0/0
11.9.2003 15:22

Kri1

Re:
Myslím si, že hledat a ohodnotit, kdo má vinu na rozvodu a jak velkou je mimo reál. Šlo by tady spíše o to, kdo by vytáhl jaké sračky a k by bych schopen se ten druhý bránit. Spíše si myslím, že by pomohlo to, co se nedělá - tvrdě hájit  vymahatelnost rozsudku soudu. Ale ne přes dítě nebo prostřednictvím školy nebo jinak, jak to ty duševní zrůdy (tím myslím ony rodiče) někdy dělají. Nespíš rozsudek poprvé - napomenutí, nespníš podruhé - flastr třeba 5 tis. Kč, nesplníš potřetí -- nový soud a přihlédnout k tomu, že ten konkrétní rodič na to kašle. To by hned začalo jinak fungovat. A ty kecy, že tím ožebračujeme dítě, je zneužívání faktu, že by se vymahatelnost řešila přes peníze.  
0/0
11.9.2003 15:50

Petava

Vše souvisí se vším
Já osobně jsem z rozvedené rodiny a bohužel musím říct,že rozvod mých rodičů pro mě zatím byl tím nejhorším,co jsem v životě zažila. Mám úžasného a trpělivého přítele už 10let,ale nemám odvahu se vdát a mít děti.Doufám,že ji jednou seberu a budu jim moci dát jen to nejlepší, tak jako moje maminka mně.
0/0
11.9.2003 12:00

krvave_koleno

Nevěřím
Statistika v této oblasti je naprosto nepřesná. Když obsáhnu své známé, tak určitě 50 % jsou statisticky neúplné rodiny, kde dítě je svěřeno do péče matky. Ve skutečnosti jsou to ale naprosto úplné harmonické rodiny. Neuzavřeli manželství pouze z finančních důvodů, protože mateřská svobodné matky je vyšší než vdané matky.
0/0
11.9.2003 10:27

Perdido

Manželství
Manželství jako instituce je velice zdiskreditované. Lidi se berou po roce známosti, jelikož jim to připadá romantické a pak se rozvedou, protože jim to překáží. Když si koupím auto, který mi přestane vyhovovat, taky se ho (logicky) zbavím.  A co mimomanželské, leč stabilní svazky? Když si svou holku nevezmu, nemůžu se s ní (logicky) ani rozvést. Advokáti přijdou o kšeft a statistici budou na nule, nebo si vymyslí jinou kategorii. Rodina jako základ státu (pche!) nikde není definovaná jako manželství stvrzené papírem. A že se můj syn jmenuje po mně, ač matka má rodné příjmení? To je určitě obrovský hendikep pro život.... 
 
0/0
11.9.2003 8:42

Jan316

finance nejsou ten problém
charakter lidí a jejich rámec hodnot. Jinak míra rozvodovosti je nad 60%. Když se podíváte na web Českého statistického úřadu najdete tam úplně nechutná čísla. Když jsem ty čísla procházel, bylo mi z toho vážně špatně. Žijeme v moderní době. Dnes slovo morálka a správné zásady nic neznamená. Je ale aspoň vidět, že nadávat na politiky je nesmysl - základem státu je rodina a ta v podstatě neexistuje. Jan 3:16
0/0
11.9.2003 7:41

Najdete na iDNES.cz