Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Radnice nutí ředitele škol otevřít

Ředitelnami stávkujících základních škol se šíří strach. Některé radnice podle odborářů vyvinuly na ředitele nevybíravý nátlak. Pod hrozbou propuštění je nutí 1. září otevřít školy a postarat se o děti, které přijdou, i v případě, že jejich podřízení nebudou pracovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Aja

Radnice nutí...
Souhlasím s Fandou, až na to, že znám několik  absolventů ped.fakulty (včetně svého syna), kteří tu práci fakt chtěli dělat, než dostali první výplatu....Nebyli na stř.škole vůbec špatní, naopak...Dneska makají, ale mají se dobře... ne ve školství...Mě osobně je to líto, myslím, že syn by byl dobrý učitel, že by dokázal dětem hodně dát...Dneska pilně pracuje a má hrubý plat 40-50 tisíc...PF v Plzni mu hodně dala...
0/0
29.8.2003 20:32

učitelka

ráda bych věděla, kde skončí peníze stávkujících učitelů
Víte, že platy stávkujících učitelů půjdou zpátky na Ministerstvo? Máte někdo představu, kolik plasteliny nebo kopírovacích papírů se za ně dá koupit? Víte, jak jsou na tom školy špatně, že učitelé prosí rodiče o papír na kopírování, nebo do tiskáren, nebo ho kupují ze svého, aby nemuseli škemrat? Že když vezmeme děti do cukrošky, taky to platíme ze svého? A že tyhle příspěvky čtu doma, a ne v práci, za své peníze si platím internet, o tom svědčí i čas, že, podívejte se, kdy byl napsán poslední příspěvek...
Řekne mi někdo kam ty peníze půjdou!!!???
Ano, stavkuju, nejsem spokojená s postojem státu ke školství. Děti mám ráda, a svou práci taky.
0/0
28.8.2003 21:50

fanda

Plat je přiměřený
Vzhledem k cca 20 vyučovacím hodinám týdně a 8 týdenní dovolené berou učitelé plat více než dobrý. Problém je v tom, že v absolutní hodnotě není plat přiměřený kvalifikaci učitele, ale to si měli tito lidé zvážit před tím, než se přihlásili na pajdu. Jenže pro většinu studentů je ped. fakulta náhradní řešení za VŠ na které nebyli přijati. Většinou tedy toto povolání vykonávají lidi, kteří to původně vůbec nechtěli dělat a taky to většinou nejsou žádní "géniové" a v jiném zaměstnání by měli problém si vydělat aspoň to, co berou od státu.
0/0
28.8.2003 14:53

pak

Re:
To jsou ale nesmysli. Podívejte se, za jakou práci a jaké výkony berou jiní nehorázné peníze. Argumenty o vyučovacích hodinách a dovolené jsou damagogie, protože takto se pracovní výkon a náročnost povolání měřit nedá a váznam vzdělávání je pro nás všechny a budoucnost nás a našich dětí nedozírný - stojím si za tím, že větší než úřadů v bankách a na úřadech, soudců, politiků a pod. Mnoho z těch, kteří se považují za chytré a tvrdí jak náročně pracují by se možná divili, kdyby si to vyzkoušeli. Znám řadu těch, ktří jen donekonečna opakují jak náročně pracují, ale skutek utek. Nejsem učitel, ale mám doma děti. Nalejme si přátelé čistého vína a přiznejme si, jak je práce s dětmi náročná a jak ji zvládáme a jak často raději utíkáme do tzv. náročnějších povolání, místo toho, abysme se věnovali vlastním dětem. Učitelé si vysoký plat zasloží místo řady těch, kteří jsou i ve státním dobře ohodnoceni a výsledky jejich práce jsou přímo děsivé. Upozorňuji však, že děsivé jsou výsledky práce i řady soukromých firem v našem čecháčkově. Prosím neplivejte na práci jiných, když drtivá většina z nás pracuje ještě hůře.
0/0
28.8.2003 16:08

Kraken

Re: Bež to si to zkusit sám
Kvalitní učitel se na hodiny připravuje a také vyhodnocuje znalosti žáků. Kdo argumentuje 20 vyučovacími hodinami jako pracovní dobou je trouba a neví o problému nic. A těch šest (zdůrazňuji šest!) týdnů dovolené na psychickou rekonvalescenci často nestačí, neboť nevychovanost a nekulturnost dětí roste a jejich sociální a poznávací inteligence naopak. Sám jsem dělal víc jak 4 roky odborného učitele elektrotechniky. Nyní dělám opět více jak 7 let v oboru, protože kantořina nikoho neuživí jen zruinuje (viz ty trosky co ve školách zůstaly). Naše školsví tkví stále v hlubokém reálsocialismu a žádný z ministrů, kteří vedli rezort po "sametové komedii" si na skutečnou reformu netroufl. Politici jsou "pragmatisté" = jen si honí svou populistickou vodu, ale celkově jsou to slaboši, kteří nemají systémové myšlení. Je mi líto všech skutečných odborníků, kteří znovu a znovu vypracovávají analýzy našeho vzdělávacího systému, které končí v koši. Pravdu mají ti, kdo říkají, že učitelé měli stávkovat už dávno, nebo tam nezbyde jediný vysokoškolák (ať šel na pajdák z jakéhokoliv důvodu) a děti budou "vzdělávat" servírky jako v KV.
0/0
28.8.2003 16:09

Miloš Krčmář

Re:
Dvacet vyučovacích hodin, ale k tomu třeba opravování sešitů, což u čestináře není žádná legrace, dozory, nutnost vést třídnickou agendu a hlavně na nižším stupni škol být dětem stále k dispozici. K tomu je nutné přičíst čas na další vzdělávání, které je nutné, protože se každý obor nadále vyvíjí. Učitelé navíc zastávají funkce v požárních komisích, vedou knihovny a jsou bezpečnostními techniky (jsou za to příplatky, ale nijak vysoké). Čas strávený na pracovišti nebo doma nad prací často převyšuje běžný standart (8 a půl hodiny). Běž si to na půl roku zkusit a budeš stát mezi stávkujícími anebo si hledat klidnější a lépe placené zaměstnání jako jsem to udělal já.
0/0
29.8.2003 11:47

Radek

Re: Máte děti?
Vážený fando (podle toho,že s malým f,tak jste asi fanda školství,nikoli František).Máte pravdu,bohužel, jen v jedné věci.Totiž, že pro většinu studentů je pajda nouzovka.Nebojte se,tihle absolventi nikdy dlouho učit nebudou,když při "pomocné" práci v zahraniční firmě berou stejný nebo vyšší plat i bez vzdělání.Pokud by totiž tak jako vy uvažoval každý,byly by školy bez učitelů a mohl byste si děti učit sám-třeba po práci.A pokud máte zkušenosti s učiteli negativní,můžete zatím!!! školu pro své dítě vyměnit třeba jako doktora,kvalitu jeho práce "umí" přeci také posoudit každý stejně jako délku jejich pracovní doby.Vašemu dítěti přeji,abyste měl šťastnou volbu!
0/0
29.8.2003 14:42

NejsemUčitel

Kdy přijde podpora vzdělanostní společnosti?
Učitelé měli stávkovat již dávno, mají na to plné právo a je to i v zájmu nás všech. Současné platy učitelů nejen že vůbec neodpovídají postavení a významu, který by učitelé měli ve vzdělanostní společnosti mít, ale přímo devastují celý náš vzdělávací systém odlivem schopných (avšak mizerně zaplacených) kantorů. Je velmi nebezpečné pozorovat, jak se úroveň všech typů škol soustavně snižuje odlivem dobrých kantorů. Kdy už konečně vláda a parlament nastoupí cestu ke vzdělanostní společnosti? Stavět na levné pracovní síle jako doposud - to může vést jen do třetího světa ...
0/0
28.8.2003 13:53

Komenský

Všechno nejlepší
 
 
 
 
 
MNOHO ÚSPĚCHŮ A POZITIVNÍCH VÝSLEDKŮ VE VAŠEM BOJI ZA UZNÁNÍ, UČITELÉ!
 
 
 
 
     
0/0
28.8.2003 13:35

Jan

Re:
Dnešní učitelé nemají s Komenským nic společného.
0/0
28.8.2003 13:37

Petr

Re:
Ví někdo z učitelů, kolik bral Komenský platů?
0/0
28.8.2003 13:39

Ivan

Povinná docházka.
A co povinná školní docházka? Jako rodič musím poslat dítě od 1.září 2003 do školy. Nebo ne?
0/0
28.8.2003 13:30

Tonda

Re:
Když děcko bereš v pátek na chatu, trápíš se stejně?
0/0
28.8.2003 13:33

MAXIMILA

je to z jiného soudku,ale..
v tisku se objevil titulek dopisu,který učitelé adresovali rodičům žáků: "Neposílejte své děti 1.9. do školy,nebudeme se o ně starat" Co kdyby se taková výzva objevila na branách nemocnic?
0/0
28.8.2003 11:58

spacir

česká předposranost
Ne, že bych jim fandil, ale je to opět stávka "po česku", když jsou přesvědčeni o své pravdě, tak ať stávkují aspoň měsíc. To by pak byl šrumec ve vládě.
0/0
28.8.2003 11:17

Jirka

Je to všechno velice směšné.
Učitelé "stávkují" v den, kdy by odpracovali maximálně 2 hodiny. Na platu však přijdou o poměrnou část za celý den!
V Plzni qůli té stávace radnice stanovila, že 1. 9. budou mít děti do 15 let vstup do ZOO zdarma a na plavečák za sníženou cenu.
Učitelé prodělají, děti budou nadšené, rodičům se neublíží.
Jinak samozřejmě jde o problém mnohem hlubší.
Základní školy patří obci, střední patří kraji. Přesto stát obcím i krajům do těchto věcí absurdním způsobem kecá, takže platy zaměstnancům příspěvkových organizací obce neplatí obec ze svého rozpočtu, ale posílá je stát! Obec tedy ani nemůže vhodnou "platovou politikou" úroveň školství ve své obci ovlivŇOVAT.
Jsem přesvědčen, že kdyby školy patřily obcím úplně, měli by se učitelé lépe. Pravda - bylo by jich méně a byly by na ně větší požadavky a byli by více kontrolováni, ale určitě by měli větší příjmy.
Protože rodiče dětí jsou voliči zastupitelstva a cesta ke starostovi a na zastupitelstvo je krátká a přímá.
Samozřejmě vyjma Prahy, tam je to o něčem jiném.
 
 
0/0
28.8.2003 11:05

s.o.s.

školy 1. září
Vážení, mám pocit, že jsem asi v úvodu četl jiný článek, než na jaký tu většina z vás reaguje. V článku se konstatuje, že úřady samosprávy chtějí, aby se školy postaraly o děti, které přijdou 1. září do školy i v tom případě, že tato škola bude stávkovat. Tedy není zde nic proti právu zaměstnanců škol na stávku, ani nic proti zřejmě oprávněným požadavkům učitelů na vyšší platy. Pouze se mi nelíbí způsob, jakým je stávka připravována a organizována. Jestliže se školské odbory rozhodly stávku vyhlásit, tak by mněly mít takovou „sílu“, aby stávkovaly všechny školy (bez vyjímky). Pak by bylo rodičům jasné, že své děti 1. září prostě do školy nemají posílat. Ale takhle – dnes je čtvrtek a do   termínu plánované stávky zbývá jeden pracovní den. Přesto nikdo neví které školy stávkovat budou a které ne. A v podstatě se to nedá ani nikde zjistit. Ministerstvo školství sice pro tento účel zřídilo informační linku, ta ale pouze odkazuje tazatele, aby si zavolali do příslušné školy, nebo na příslušný obecní úřad. Myslím si že i ministersto má na tomto stavu svůj podíl. Pokud se tedy neví, v jakém   rozsahu budou školy fungovat, tak mohlo posunout začátek školního roku na 2. září, nebo alespoň   oficiálně požádat rodiče, aby své děti 1. září do školy neposílali, s tím, že případná nepřítomnost žáka (ve škole, která bude fungovat) nebude považována v tento den jako absence. Protože se tyto problémy asi nevyjasní tak se chci zeptat, co se bude dít s malými dětmi (7 - 8 let), které přijdou 1 září do školy, která bude stávkovat,   protože jejich rodiče je do školy posílají s vědomím, že škola se o jejich děti (na dobu obviklou školnímu vyučování 1. září) postará. Proto mi ta organizace stávky trochu připomíná anarchii. Tak mi nepřipadá nesolidní, že se   samospráva (někde) snaží tím co se bude s žáky 1. září dít, zabývat.
0/0
28.8.2003 11:04

Tonda

Re:
Děcka jdou 1. září do školy na hodinu na dvě. Jestli budou na ulici od desíti nebo od osmi, jaký je v tom prinicipální rozdíl. Že samozřejmě nesmějí zůstat na ulici? Tak to pro ně stejně musíte mít připravený program! Propána, starost o děti je snad podstatně víc problémů, práce a improvizace, než je někam upíchnout na dvě hodiny. Co jste (byste) vy všichni starostliví dělali během povodní, v případě stávek dopravy nebo nedej bože při dalších mimořádných příležitostech?
0/0
28.8.2003 13:29

jindra

neni tech skol a ucitelu az prilis ?
stejne,jako uredniku.........jsem z Pardubic a s panem Raszskazovem souhlasim. Jaky natlak na reditele ? reditel skoly je ZAMESTNANEC uradu a je POVINEN zajistit svou skolu tak, aby fungovala.Ucitele maji mona pravo na stavku, ktere jim dava ustava ale jak muze nekdo, kdo vyviji neopodstatneny natlak na sveho zamestnavatele kvuli nemoralnim 13 a 14 platum nekoho jineho obvinovat z natlaku a vydirani, kdyz prave ucitele vyvijeji neprimereny natlak a vydiraji rodice a zaky ? Kdyz si zaky .dokonce i male prvnaky, kteri se do skoly vesmes tesi, berou jako rukojmi svych osobnich zajmu ? Kdo je vyderac ? prumerny plat ve skolstvi je mozna skutecne prumerny- pohybuje se okolo 14 tisic,ale proc tomu tak je ? Tahle vlada slibila ucitelum nerealnych 130 % prumerne mzdy a ti ji za to dali spolecne s ostatnimi nadbytecnymi statnimi uredniky svuj hlas. Obycejny obchod, kdy si Spidla a jeho parta koupili sve volice za nerealne sliby...je dobre, ze prave tahle parta nyni sklizi sve ovoce.....Ale k ucitelum - na sidlisti, kde bydlim, jsou 3 zakladni skoly. prumerny pocet zaku ve tride je 14 !!!!! Ptam se PROC ???? Nestacila by skola jedna s poctem zaku kolem 30 ? pak by bylo dost prostredku na to, aby ti zbyvajici a zejmena kvalitni ucitele meli mozna vice,nez onech 130 % prumeru. To je cesta, ktera je efektivni a realna. A co s temi zbyvajicimi uciteli ? Nelibi se jim jejich prace ,tak at jdou do soukrome sfery. V supermatketu u pokladny je stale mista dost...... At ve skolach zustanou ti schopni,kteri budou dobre zaplaceni a ti neschopni,at jdou pryc. I v ucitelskem oboru, jako v kazdem jinem je potreba delat selekci a zaplatit jen ty schopn a potrebne. daovi polatnici uz doplaceji na statisice nadbytecnych uredniku,proc by meli platit i nadbytecne kantory ?
0/0
28.8.2003 10:34

Martin

jen nekolik poznamek:
pisete: ...maji mozna pravo na stavku .... to "mozna" je tam navic. Pravo na stavku maji.
...ktere jim dava ustava...  toto pravo je zakotveno v zakoniku prace. Pokud jste "zamestanec", doporucuji vam seznamit se s nim. Mozna budete prekvapena, na co vsechno mate narok
...nestacila by jedna...s poctem zakou kolem 30? .... Mate deti? A chcete aby dostali kvalitni vzdelani? Pravdepodobnost kvalitnejsiho vzdelani je vyssi pri nizsim poctu zaku ve tride a kteoru vede kvalitni ucitel(ka).  Pri purimeru 14k ovsem ti nejkvalitnesji odejdou.
 
Mate moznost volby: kvalitu pro sve deti, nebo usetrit. Pak to ovsem deti odnesou.
0/0
28.8.2003 11:04

pak

Re:
30 žáků ve třídě? O to jako rodič tedy vůbec nestojím. To je tak dobré pro dobytkářskou nebo drůbeží farmu a ještě ochránci zvířat protestují. Stát si především musí rozmyslet na jakou úroveň vzdělání má a pokud chceme vysokou úroveň vzdělávání a stát na to nemá, tak holt musíme sáchnout hlouběji do vlastních kapes, ale to zase nikdo nechce slyšet.
0/0
28.8.2003 13:57

cistic

Re:
Mily Jindro, neznam podminky v Pardubicich, tak nemuzu hodnotit ty sasky z radnice, ale nemuzu souhlasit s nazorem, ze u pokladen je dost mista. Jiste, ne kazdy ucitel je lumen a vzor, ale sakra pokud budou nadale ucit mamlasi za nizke platy a do skol neprijdou kvalifikovani lide za odpovidajici plat, doplatime na to my, protoze v budoucnu hlupaci penize nevydelaji a zaplatime tento stav x krat.Bohatstvi, i to obecne delaji jen vzdelani lide, to si uvedom a pokud nebude vzdelani, je to cesta do pekel a na vychod.
0/0
28.8.2003 11:14

Tonda

Re:
Proč v budoucnu... Vždyť český bordel jde už dávno na vrub toho, že vzdělání je někde na ocasu lidských ctností. Úspěch? Kádrový původ, protekce, drzost... pak někde nějaká ta škola.
0/0
28.8.2003 13:32

komex

Razsakzov
Mimochodem, Razskaov je v podstatě pitomec, kariérista a "hraboš". Primátor se od něho moc neliší. Měli bychom si to pamatovat při dalších volbách. Pardubák.
0/0
28.8.2003 10:09

cistic

Kazdeho urednika vyhnat
Nevim o cem tu diskutujete, pokud nejaky statni urednik ( obecni sasek az po hejtmana ) ma pocit, ze muze nekoho buzerovat, tak at napred zajisti, ze budou v poradku cesty v miste jeho pusobeni, bude uklizeno verejne prostranstvi, pozadavky a podani obcanu budou vyrizeny vcas a spravne, tak pak muze neco pronaset o praci druhych a ovlivnovat je. Ukazte mi jednoho urednika, ktery je takovy a ja mu dam navic ze sveho jeden rocni plat. Ucitele by meli stavkovat aspon mesic, at se ta socanska a zavistiva banda, ktera tu preziva na ukor ostatnich vzpamatuje. Ucitele vydrzte, ja bych taky do tak narocne prace za tu almuznu nechodil a potrebuji Vas vsichni.
0/0
28.8.2003 10:08

jinnn

Re:
Plně s tebou souhlasím. Když šli děti po povodních do školy i o 14.dní později taky je hlídali ředitelé škol? Taky měla Buzková starost kdo to vysvětlí prvňáčkům, když se těší do školy? a nyní jde o jeden den. Držím učitelům palce. 
0/0
28.8.2003 11:05

kaRL

Re:
No jo úředník by to zajistil, ale kdyby nebyli lidi prasata, možná by ten pořádek vydržel i do druhého dne. Zdar.
0/0
28.8.2003 13:29

Sigmund Freud

Hlavně klid
Nenávist a přezíravost k učitelům, která tady čiší z mnohých vašich příspěvků, je kompenzací komplexů a traumat, která jste si za dávných časů nastřádali jako přiblbí žáčci na chvostu klasifikačního archu. Veškerý světový pokrok jest ale úměrný vzdělanosti a chtě nechtě není než na učitelích, aby prázdné hlavičky plnili tak, jak dovedou. Rodiče vykřikující, že školy jsou od toho, aby hlídaly jejich děti, pak zřejmě přišli ke svým dětem nechtěně, omylem, či svou současnou výchovnou funkci nezvládají. No a samotný slovník... agresivita je reakcí na ohrožení a způsobem, jak si nepřiznat pochybnosti o sobě samém... Musíte mít sami sebe víc rádi!
0/0
28.8.2003 9:47

Kombucha

Jsou učitelé skutečně ovce?
Existuje právo na stávku? Jsou stanoveny podmínky, kdy je stávka legální? Jsou podmínky splněny? Je vydírání trestný čin? Umí ředitel podat trestní oznámení? Když je škola zavřená, protože např. nefunguje topení a ředitel to včas předem oznámí rodičům, rodiče děcka přesto pošlou do školy - nese za ně i nadále odpovědnost ředitel? Když si rodiče nezapamatují termín prázdnin a pošlou děcka do školy, musí s nimi ředitel okamžitě vyrazit na hory? A nakonec co trocha osobní statečnosti jít do sporu s nadřízenými, když jde o vlastní zasloužené peníze, čest a prestiž? Pokud je (skutečně?!) všechno toto problém (a ne mediální podání), jak se pak divit, že se s učiteli zametá jako s méněcenným stavem?
0/0
28.8.2003 9:19

Miloš Krčmář

úředníci
Sám jsem učil, a tak vím, jak je tohle zaměstnání mizerně placené vzhledem k psychické náročnosti. S tím se bohužel většina zodpovědných úředníků nesetká, protože si lebedí v teplých kancelářích a má úřední den dvakrát do týdne a navíc vyšší plat než učitelé. Nátlak vyvíjený starosty měst a obcí je nepřípustný, pokud mají strach o děti, tak za daně poplatníků, z kterých jsou živi vyrazí do škol, jeden den děti pohlídají. Alespoň si vyzkouší jaká je práce učitele dřina a klidně tam mohou jet služebním automobilem a používat služební mobilní telefon, vymoženosti o kterých se většině učitelů a řiditelů ani nezdá.
0/0
28.8.2003 9:18

Ahoj

Re:
Milí pane pletete si pojmy s dojmy. A co si myslíte, že dělají úředníci mimo úřední dny a hodiny? A co je to jako s těma služebníma autama a mobilama. U nás na úřadě si musíme platit veškeré hovory z telefonů, které nejsou úřední (což je samozřejmě v pořádku). O služebních mobilech a autech si můžeme nechat jen zdát.
Já sám mám pracovní týden 40hodin a cca 20hodin neplacených přesčasů měsíčně (moje blbost, že se snažím svou práci dělat poctivě) a to nemluvím o tom, že často doma ještě dodělávám některý věci. Kolik učitelů má stejné přesčasy jako já úředník?
0/0
28.8.2003 9:32

dejmal

Re:
Zadny, ucitelum se neplati zadny prescas, ani na skole v prirode, nikde.
0/0
28.8.2003 12:18

Krikri

Re:
Skutečně je znát, že pan Krčmář má hodně smyšlené představy o práci úředníků. Mám mezi nimi hodně kamarádů a žádný z nich si určitě "nelebedí v teplých kancelářích".  O učitelích by e při těchto smyšlených představaách dalo říci, že se toho během roku také příliš nenaučí (množství hodin týdně, prázdniny). A o psychické náročnosti tohoto povolání lze polemizovat. Pro mě osobně vykonávají psychicky náročné povolání například hasiči či chirurgové. Psychicky náročné podle Vašich měřítek totiž může být i povolání úředníka, který musí každodenně jednat s množstvím lidí...
0/0
28.8.2003 9:47

chrystofory

Re:
ty s těma kamarádama sedíš v kanclu nebo si ti jenom stěžujou v hospodě? jako bývalý civilkář z úřadu vím jak to tam chodilo, za jednoho úředníka, který odešel, přišli dva jiní, v neúřední dny půlka úřadu pryč (šetření v terénu = až na vyjímky nákupy), vlastní kšeftíky v pracovní době, nechutnej klientelismus mezi bandou která drží pospolu. samozřejmě že jsou i vyjímky, ale těch je minimum. mě osobně je z byrokracie v tomto státě zle, a jestli teď ouřadové uspějí bez toho, že jich aspoň 1/4 nebude odejita, tak tenhle stát čeká mizerná budoucnost.
0/0
28.8.2003 10:05

pak

Re:
Snad tady nehodláte porovnávat význam učiteského povolání s úřednickým? Dofám, že většině lidí tady je jasné, co je pro naši budoucnost důležitější.
0/0
28.8.2003 14:05

Martin

Kubera v Teplicich ze zastrasoval reditele ??
jak znam Kuberu, tak tomu bych i veril :)
0/0
28.8.2003 9:06

XXL

Nátlak obcí
Jsem starosta obce a naštěstí u nás škola ani školka nestávkuje. Spolupráce obec - škola funguje velmi dobře. Obec do školy dává každoročně obrovské finanční prostředky např. plavání, počítače, vybavení speciálních tříd a kroužků atd.  Kdyby však učitelé v naší škole stávkovali můj osobní přístup by se jistě radikálně změnil. Odbory ( nejenom školské ) jsou zlo. Čím budou odbory silnější, tím bude naše republika rychleji klesat ke dnu. Odborářští bossové jsou všude ve světě největší flákači, žijící ze stávek a našich daní. Pokud se učitelům nelíbí jejich plat ať dají výpověď a najdou ci lépe placenou práci.
0/0
28.8.2003 8:58

MeinGott

Re:
A kdopak vám pak bude v těch skvělých třídách učit vaše holomky? Máte sám aspoň devět tříd? Znáte Komenského?
0/0
28.8.2003 9:24

Martin

Re:
vite proc na zapade maji takovou zivotni uroven jakou maji - je to prave diky silnym odborum.
Kdyby odbory nebyli silne, bude existovat pouze vrstva bohatych a vrstva chudych. Stredni vrstav by vubec neexistovala.
To, ze je tento stat rozkradeny s tim nesmesujte.
Odobry nejsou zlo. Zlo jsou urednici (starostove), kteri ingoruji pravo a zakony. Tedy i pravo na stavku. Jejich stavka mi nemusi byt sympaticka, ale proste na ni maji narok.
Zlo jsou starostove a primatori, kteri se domnivaji, ze si mouhou ze "sve obce delat sve kralovstvi" s absolutnim pravem. Takovy je Kubera i vy.
 
0/0
28.8.2003 9:34

hnízdo

Re:
Milý Martine! Mám pocit, že jste si někde přečetl sociálně demokratické propagační letáky a fráze tam obsažené poměrně slušně reprodukujete. Ta životní úroveň na západě není dosažena silou odborů, ale poctivou prací a důsledným využíváním pracovní doby. Jste na omylu, pokud si myslíte, že tam kde jsou odbory existuje střední vrstva. Stačí se podívat na demografický a sociologický rozbor stavu ČR a mohlo by vám být jasno. Čím větší ochrana chudých, tím více jich do kategorie chudých spadá. V Čechách to tedy vypadá tak, že v podstatě střední třída neexistuje a je menšinou, zasluhující rezervaci, zápis do knihy ohrožených druhů a přísnou ochranu... Vám připadá, že když stávkující učitel svým jednáním nutí rodiče, aby porušovali zákon (protože oni jsou povinni ze zákona své děti posílat do školy) tak je vše v pořádku???
0/0
28.8.2003 9:59

Martin

Re:
Nemyslim si to, ani jsem necetl nic soc.demokratickeho.
Vede mne k tomu prosta uvaha.
Prace odboru nema nic spolecneho s ochranou chudych. Odbory defacto nazjimaji nezamestani.
Prace odboru ma co spolecneho s tim, aby clovek, ktery pracuje, dostaval za svou praci adekvatni odmenu. Samozrejme ne vsechny metodu odboraru jsou vsem sympaticke. Ovsem bez existence odboru bychom dnes nemeli kuprikladu zakonik prace. Odbory svym dilem pripseli k tomu, ze se zapadni spolecnosti presunuli od raneho kapitalismu (a priznejme si to, rany kapitalismus bylo idelani podhoubi pro vznik nacistickych a komunistickych idealu) do stavu, jaky panuje dnes.
Mate kurpikladu predstavu, jak jsou odobry silne ve Spojenych statech? Take tam docili toho, ze clovek, ktery ma praci, nemusi byt na ulici. Ale zkuste si u nas za prumerny plat poridit bydleni. Ja mam sice to stesti, ze muj plat velmi nadprumerny, ale nedovedu si absolutne predstavit, jak muze nekdo prezit treba s 8000Kc hrubeho. Ono se snadno rekne: kdyz se nekomu takovy plat nelibi, ma zmenit misto. Ale to neni tak jendoduche. Jednak najit dnes slusnou praci je vleky problem, navic konkretne v severnich cechah je to takrka nemozne. Muzete namitnou - za praci se ma cestovat. Cestujete za praci? Ja ano. Nepral bych vam problemy, ktere diky tomu mam. Zejmena s urady.
 
To, ze dite nebude jeden den ve skole se mi zda byt daleko mensim zlem nez zastrasovani lidi ze strany statnich uradu. S tim, ze starostove se v obcich chovaji jak patriarchove (napr. Kubera :)) snad nema cenu ani polemizovat.
0/0
28.8.2003 10:39

hnízdo

Re:
S povděkem kvituji, že někdo uvažuje... Přiznám se, že nemám odbory rád a důvod jste popsal Vy sám. Napsal jste totiž několik věcí, které by odbory (když už musí být) dělat měly - bohužel však nedělají. Začnete-li se trochu podrobněji zajímat o činnost odborů, zjistíte, že ochrana zam,ěstnanců je pouze částí jejich činnosti. Bohužel - tou menší. Nahlédnete-li do podhoubí, zjistíte, že je to jakási slátanina politické strany s nátlakovou a s lobistickou skupinou (býval užíván pojem kočkopes, tady tedy spíš prasokočkopes...). Nevím jste-li zaměstnanec nebo zaměstnavatel, ale typoval bych to první. To z toho, že chválíte existenci zákoníku práce. Ovšem český zákoník práce je šílenost, kterou musel napsat někdo těsně před odjezdem do Beřkovic (jako severočech víte o čem mluvím). Pročež nechápu, proč bych jim zrovna za tenhle paskvil měl děkovat. A ke zmínce o těch "ošklivých" starostech. Nemáte pocit, že oni jsou svým voličům (krásné klišé...!) jako zřizovatelé škol zodpovědní za to, že děti budou mít kam přijít do školy?
0/0
28.8.2003 11:31

Martin

Re:
Jakozto zrizovatele jsou samozrejme zodpovedni za chod skol. Ovsem k udrzeni jejich chodu nemohou uzivat nezakonych prostredku. To, co je popsano v clanku by se dalo kvalifikovat jako vydirani. Samozrejme i stavka je vydirani, nicmene zakone :)
ano, jsem zamestanec. Ale to neznamena, ze si nejsem plne vedom i negativnich dusledku nekterych (mnoha) clanku zakoniku pr., ktere ve finale zamestnance poskozuji. Tak napr. velmi ztezuje najit si praci pro mlade zeny (moznost materske) a mlade muze (vojna) tim, ze zamestnavatele nuti tyto drzet stale ve stavu zamestanych a prikazuje opetovne umisteni po skonceni materkse ci vojny. Toto je snad specialita pouze CR (napr. v britanii je zena na materske max.pul roku, pak s ni muze byt rozvazan pracovni pomer).
 
Zaroven ovsem zajistuje, ze zamestnanec se neocitne zcela bez prostredku v pripade "reorganizace" firmy, ze zamestanec dostane k praci vse co potrebuje (tj. nebude si kupovat pracovni pomucky)  atd. Nebudeme si nalhavat, ze zamestnavatel je vzdy slusny a korektni. Zakonik alespon minimalni merou zajistuje prava zamestanci.
Ovsem kdyz zamestanvatel narazi na "neslusneho" zamestnance, zakonik prace mu dost ztezuje radikalne a rychle (rozumejme ucine) zasahnout
 
O praci odboru u nas si nedelam iluze. Je velmi spatna, coz je videt i na teto zpackane jakobystavce. Zakonik prace v takove podobe jako je je pak prosty dusledek mizerne prace odboru a nulove kvalifikaci parlamentu (je s podivem, ze na kazde misto ve statni sprave je pozadovano nejake minimalni vzdelani a na "praci" v poslanekce snemovne postacuje 18 let veku :))
 
Priznam se, ze ani ja nemam odoby rad, protoze tak jak funguji u nas skutecne plni pouze roli lobistu za vlastni zajmy.
0/0
28.8.2003 11:51

Otec Breburda

Tak to je správné
Nechápu, co si o sobě učitelé myslí. Že kvůli tomu, že si oni chtějí vystávkovat pár stovek navíc, budou slušně pracující rodiče nuceni brát si dovolenou nebo platit někoho ke svým dětem, které měly být ve škole? Vždyť ředitele proboha nikdo k ničemu nenutí. Radnice, jako jejich zaměstnavatel jim dala jasné podmínky. Ve školním roce mají být děti ve škole, ty jako ředitel jsi placený od toho, aby to tak bylo. Ale jestli s tím nějaký ředitýlek nesouhlasí? Ať dá výpověď a jde dělat něco jiného.
0/0
28.8.2003 8:57

Martin

Re:
otce Breburdo, jste v.ul
0/0
28.8.2003 9:05

MeinGott

Re:
Korunovaný.
0/0
28.8.2003 9:25

dejmal

Re:
Jo, at daji vypoved vsichni. A ty vase parchanty, at jenom zkousi komise to, co jste je naucil potom, co jste odesel z prace - nekdo ty deti hlidat musi a vsichni ucitele odesli.
0/0
28.8.2003 12:56

AAA

Názor..
Je to pořád ohraná písnička. Jeden nadává na učitele, druhý na úředníky, třetí na doktory atd. atd. Ano jsou to většinou státní zaměstnanci a jako takový jsou placení z daní všech poplatníků. Tím ovšem vzniká jakýsi pseudo-pocit, že tito lidé jsou vyžírkové těch ostatních. Souhlasím s tím, že většina těchto lidí jsou neodborníci  a většinu z nich bych vyházel. Na druhé straně ale si připusťme, že tyto profese zkrátka vždy byly, jsou a budou. Bez nich to prostě dnes nejde. Podívejte se na všechny státy ať už vyspělé nebo zaostalé. Všude jsou státní zaměstnanci. Stejně tak argument typu "v americe by si toto nedovolili" nebo "ve vyspělé zemi by s nima zatočili" je nesmyslný. Největší byrokracie je v USA (sám jsem to zažil), dvakrát příjemní úředníci nejsou ani v Německu nebo Francii (apropo tam jsou stávky na denním pořádku).  Nemůžeme je házet všechny do jednoho pytle. Stejně tak jako na blbce učitele, úředníka narazíte i na blbou prodavačku, úředníka v bance apod. Argumenty, že do takovýho obchodu nebo banky apod. už příště nepujdu si nechte pro babičku.  
A nakonec ještě otázečku: Ruku na srdce, kdo z Vás jim alespoň trošku nezávidí tu jistotu, že každý měsíc mají své platy, vyhazov jim moc nehrozí, škola nebo úřad nemůže tak snadno zkrachovat. Kdo z Vás by s nima alespoň někdy neměnil? Nemluví z řady z Vás i trošku závist? EHM EHM samozřejmě, že NE........
0/0
28.8.2003 8:50

chrystofory

Re:
samozřejmě, že ty poslední jmenované výhody jsou jistota, kterou by měla spousta lidí velmi rádo také, i já. bohužel si to takto zajištěná skupina asi přestává uvědomovat, že mají něco, o čem si spousta jiných může nechat jenom zdát.
0/0
28.8.2003 10:12

pak

Re:
Domnívám se, že toto není zcela pravda. Učitelé se již propouštěli a propouštět budou. I školy se již zavíraly a zavírat budou. Navíc dnes za mizerný plat si ve školství přivydělává řada důchodců, či nekvalifikovaných sil. Vyhovuje Vám, kdo to učí naše děti? Takže navrhuji - zvýšit efektivitu a razantně přidat na základním platu.
0/0
28.8.2003 14:16

Najdete na iDNES.cz