Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bude to bolet někde jinde

„S požadavky učitelů na zvýšení platů souhlasím, ale se stávkou ne,“ uvedla v pondělí ve svém prohlášení ve Zlíně kroměřížská poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Vyzvala ředitele a učitele, aby si nebrali děti jako svá rukojmí a zvolili k prosazování svých požadavků jinou formu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nezaměstnaný vysokoškolák

Souhlasím
Souhlasím. Klidně tam za jejich souč. mzdu pujdu učit, a bylo by jistě takových víc...
0/0
27.8.2003 22:15

vita

Stávkovat!
Dlouho jsem se stávkami ve školství nesouhlasil, ale po tom, co jsem na vlastních dětech poznal klesající, až mizernou úroveň školství a některých (stále víc) pedagogů zvlášť, je mi jasné, že bez podstatného nárůstu financí do školství budou za časi učit nanejvýš vysloužilí vojáci jako za Marie Terezie. A to píšu i s vědomím, že několik učitelek a učitelů (bývalých učitelů -školství muže neuživí) mám v rodině a manželka učí v MŠ. Poté, co přišla se zprávou, že podle navrhovaných nových tarifních tříd by šla s platem o 2000 dolů (při dnešních necelých 11000), jsem jí stávku doporučil. A ať media nelžou, učitelům nejdo o nějaký 13.,14.plat jako soudcům, poslancům apod., ale o slušné živobytí na úrovni jejich vzdělání, obětavosti a důležitosti. Jak asi bude vypadat společnost, když školství ještě více zadupeme do země, každá koruna dnes plus nebo mínus se za čas projeví pozitivně nebo negativně. Peníze by se našly, a dost, stačí oněch skoro 11mld. za Novu dostat z viníků - Železného, Rad pro vysílání apod. A nestoudnosti pana poslance Kalouska nevnímám, nestojí za to.
0/0
27.8.2003 6:58

Milena

vklad do budoucnosti
Abych předeslala - nejsem učitelka. Ale domnívám se, že "učitelský" plat neodpovídá určitě vzdělání, kterého musí tito učitelé dosáhnout a především zachování nesmírné trpělivosti se svěřenými dětmi. Mé děti nejsou školou povinné, jedno po VŠ a druhé na VŠ, ale jsem přesvědčena, že k tomu, aby mohli studovat "dostali" především dobrý základ na základních a středních školách a to od učitelů, kteří převážně mají nižší plat než jejich žáci. Vždyť i např. poslanci - nevděčí také oni svým základům učitelům?! Ano, každý si řekne, však mají prázdniny, ale v současné době ani kolikrát rodiče nezvládají své děti, a to učitelé mají v průměru 25-30 rozdílně nadaných či rozdílně temperamentních dětí, s kterými jsou průměrně 6-7 hodin denně ve svých třídách a "musí" je zvládat, protože jsou za to "placeni". Zvládají všichni rodiče své děti a také jsou za to ,ve svém smyslu, "placeni"! Zamysleme se nad tímto problémem všichni, protože jsem přesvědčena, že pokud nám to "unikne" nyní, budeme v budoucnu velmi litovat!
0/0
27.8.2003 6:54

Zlej

no vono se to kecá
s poslaneckým platem za pár hodin spaní ve sněmovně. Kdyby radši šla učit za 6500,- hrubýho, koza nedojená.
0/0
25.8.2003 13:27

Marek

Re: 6500 hrubého
0/0
25.8.2003 14:14

Marek

Re: 6500 HRUBÉHO?
Ale už dnes má i učitelka MŠ tarifní plat 12640, učitel ZŠ 14030. Jen uklízečka ve škole má tarif 6350... K tomu je pak nutno připočítat osobní příplatek a tzv. další plat (13. a 14.), takže ročně si dnes učitel ZŠ vydělá průměrně 212260 Kč. Jsou profese, které jsou na tom mnohem hůř.
0/0
25.8.2003 14:20

Tom

Re: platy
Vojtěch Cekota - podepsaný pod  článkem idnes, doufá marně, že učitelé pochopí jak a proč je prázdná kasa. Oni nejsou ti správní, kteří způsobili stamiliardové ztráty státu. Řekl bych, že zcela nemravně vydírá učitele nařčením, že kvůli jejich pár korunám (víc to nikdy nebylo) budou všichni "neučitelé"nesmírně trpět. Tato demagogie  je naprosto neslučitelná s tím, co se nyní na školách děje: kvalifikovaní učitelé z důvodu nízkých nástupních platů cca 9-10 tis. hrubého (po VŠ ve svých 23-24 letech) vůbec nenastupují a kolegové, kteří nastoupili, za pár měsíců končí a pracují v jiných odvětvích. www.msmt.cz/files/htm/TEXTPV2002x.htm
Pro Marka: tarifní plat je "tabulkový". Výše, jakou uvádíte cca 12.600-14.000 odpovídá praxi 32 let! Uvedení zaměstnanci tento plat mohou mít jedině tehdy, když se jim započítají k tarifnímu platu i další položky  včetně odměn, osobního ohodnocení,  části 13. a 14. platu ( velice nešťastný název pro formu jakési odměny-nevymysleli to však učitelé. Že by kdysi kolem r. 1995 poslanci!?...) atd. Nejsem učitel, mám dvě školou povinné děti. Také asi 1.9. nepůjdou do školy. Přesto s požadavky učitelů na zvýšení platů souhlasím. Nedomnívám se, že nekvalifikovaní a senioři "zachrání" do budoucna naše školství. Bral bych to jako přechodnou dobu a ta už dávno minula.
0/0
26.8.2003 22:27

vita

Re:
Plně souhlasím, viz můj příspěvek.
0/0
27.8.2003 7:00

Najdete na iDNES.cz