Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Aktivisté stromy ochrání do zákazu kácení

Aktivisté, kteří na Šumavě brání stromy napadené kůrovcem, jsou odhodláni vydržet, dokud nezačne platit zákaz jejich těžby. Stromy od rána blokuje deset ekologů z Hnutí Duha. Spoléháme na to, že ministr životního prostředí zruší povolení k asanaci kůrovcových stromů, řekl ekolog Jaromír Bláha.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Karel

To se máme
Strávit dovolenou v chráněné oblasti a ještě za to dostat zaplaceno není tak špatné.
0/0
18.8.2003 8:27

michallll

tam mohly být dávno lapače
nikoliv syntetické, prostě dotáhnout včas vhodnou kládu a včas ji zakladenou odtáhnout pryč. toť vše.
ve vrcholné kalamitě je to asi málo, ale ta není každý rok. bez lapačů je to dobře radiální, asi jako vytloukání mládeže na silnicích, i tam někdo přežije.
obojí není nutné vždy.
Pavel Michal, Libčeves, t. 603771186
0/0
17.8.2003 22:16

???

To jsem
zvědav, co budete vlastními těly chránit, až přemnožený kůrovec zlikviduje všechny stromy v uvedené lokalitě...
0/0
16.8.2003 15:26

Bořivoj

Re:
Problém je v Tvojí hlouposti - doporučuji výlet do sousedního Bavorska, případně návštěvu některé z knihoven či hledání na internetu, až se naučíš něco o tom, jak funguje ekosystém lesa, pak nebudeš plácat takovéto nesmysly. Stručně - kůrovec stromy sice zlikviduje, ale les pod uschlými smrky vyroste znovu, odolný, ne uměle vysázená monokultura. Národní park není plantáž na výrobu dřeva.
0/0
16.8.2003 20:46

???

Re:
Problém je v Tvé naivitě. Pokud kůrovec zlikviduje porost a stromy uschnou, je sice možné, že tam stromy vyrostou, ale rozhodně ne v takovém počtu jako tam byl, rozhodně ne odolné proti kůrovci a jestli, tak možná za nějakých 50 let. A Ty se pak budeš celých 50 let na vzniklé holině tetelit radostí, jak jsi to těm lesákům nandal. Kvůli jednomu Tebou "zachráněnému" stromu ať klidně padne 10 dalších. To je Tvá logika. Je to naprosto stejná logika jako nestavět kruhový objezd jen kvůli tomu, že se na nebezpečné křižovatce pár lidí během roku zabije. Však řidiči si za pár let zvyknou a budou odolnější.
0/0
17.8.2003 1:00

JOJO

Re: Blechy
Až budeš mít blechy, tak tě zlikvidujem, aby se blešky dál nemnožily.
0/0
18.8.2003 0:53

Bořivoj

Problém je v neznalosti
Dřevařům jde pochopitelně o pěstování lesa pro zisk, tedy z jejich pohledu je nutné napadené stromy kácet a vůbec s lesem zacházet jako s plantáží. Jenže pokud je Šumava národním parkem, musí se věci nechat přirozenému vývoji. Kůrovec smrkovou monokulturu sežere, a na jejím místě postupně vyroste nový, přirozeně odolný les. Naopak "lesáci" vyrobí holiny a na ně nasází ty samé nepřirozené smrkové monokultury. To ať si dělají jinde, ne v národním parku. Ekoterorista je velice populární slovo, zvláště u lidí bez jakýchkoli znalostí - jak snadné je pro neznalou lůzu takto kohokoli pohanět ...
0/0
16.8.2003 11:30

odpurce taky-ekologu

Re: Presne tak = probleme je v neznalosti - bohuzel ale ve VASI
Je opravdu vice nez hrozne slyset a procitat si tyhle shluky pseudo pravd a falesnych (lec casto papouskovanych) nesmyslu o takzvanem ponechani lesa jeho "prirozenemu" osudu.
Kdyby tyhle nazory byly spise nametem k diskuzim pak je to jedno ale bohuzel jejich nositele se snazi SKODIT a to v nepredstavitelnem rozsahu.  Vazeny pane!
Kdyz ponechame takzvany Boubinsky prales (ktery je stejne umele udrzovanou rezervaci), o jakych prirozenych lesich tady hovorite?  Veskere lesy v CR jsou jiz po staleti lepe ci hure udrzovany, clovek je ovlivnuje a zasahuje do nich vsemy smery (mnoha negativnimy ale take i pozitivnimy).  Nechat kurovce rozmnozit neni prirozeny proces ale idiotstvi v jehoz dusledku dojde akorat k jeste vetsim skodam na lese a pripadne (vzhledem k celkove oslabenosti stromu spadem) take moznemu zaniku lesa jako takoveho.   Co takhle vas, a vasi rodinu nechat napospat prirozenemu vyvoji udalosti az treba dostanete neco tak banalniho (z dnesniho hlediska) jako anginu.   Urcite by jste to ocenil a vase okoli take ... a to je presne to co delate stromum a vsem co se o ty stromy staraji.
0/0
17.8.2003 2:16

jojo

Zákaz vstupu
Nesmí se v národních parcích jinudy mež po vyznačených cestách, aby jste neviděli to kácení. Je to boj o dřevo. Ministerstvo nemůže pomoci, tam se určuje kam pujde.
0/0
15.8.2003 22:44

Alumno

Ten drevar Zlabek je reditelem NP Sumava? to se mi jen zda.
0/0
15.8.2003 20:14

Muki

Ahoj
Tak jsem pochopil, ze kurovec ma take pravo na zivot. Je to dost slozite, ale cetl jsem jednu studii, ktera tvrdi, ze nase lesy a to i ty na Sumave, nejsou originalni, ze clovek umele rozsiril stromy, ktere potreboval na drevo a odtatni puvodni druhy potlacil. Tim take zavini rosireni kurovce a i mnisky, protoze propagoval stromy ktere oni radi.
0/0
15.8.2003 17:10

Lubor

Zajímavé hádky
Dámy a pánové, trochu mi připomínáte dětské hašteření. LEHOR šíří své najivní názory okořeněné neznalostí, agresivitou a ubohostí. Byl z Vás někdo nyní na Šumavě? Já jsem tam byl před týdnem, vykácené lesy mi připadají jako měsíční krajina a né jako CHKO.
Zákaz pohybu turistů je tyké zajímavé ředitelství CHKO nedovoluje vstup do některých částí, ale těžká technika likviduje půdu vyjetými  kolejemi - je mi z toho smutno.
Možná to je tou naší Českou náturou, kdy vedeme mnoho řečí a nic deděláme. Pokud se experti zhodnou, (nejen z ČR, ale také sousedních států) že je holý nerozum kácet nejcenější části, pak jen hlupák může udělat opak.
Pojďme se zamyslet, než budeme někoho slovně urážet.
 
0/0
15.8.2003 13:50

Lehor

Re: Máš pravdu. Já bych začal češtinou
0/0
15.8.2003 14:19

Souhlas:

Re: Barevně označuji zajímavé pasáže!
 
Dámy a pánové, trochu mi připomínáte dětské hašteření. LEHOR šíří své najivní názory okořeněné neznalostí, agresivitou a ubohostí. Byl z Vás někdo nyní na Šumavě? Já jsem tam byl před týdnem, vykácené lesy mi připadají jako měsíční krajina a jako CHKO.
Zákaz pohybu turistů je tyké zajímavé ředitelství CHKO nedovoluje vstup do některých částí, ale těžká technika likviduje půdu vyjetými  kolejemi - je mi z toho smutno.
Možná to je tou naší Českou náturou, kdy vedeme mnoho řečí a nic deděláme. Pokud se experti zhodnou, (nejen z ČR, ale také sousedních států) že je holý nerozum kácet nejcenější části, pak jen hlupák může udělat opak.
Pojďme se zamyslet, než budeme někoho slovně urážet.
0/0
15.8.2003 15:14

Lubor

Re: Omlouvám se
naivní a né najívní, shodnou a né zhodnou, nejcennější a nikoli nejcenější. (deděláme je fakt jen překlep)
Pojedu znovu na Šumavu a přihlásím se na brigádu. Budu sázet stromy, abych se nemusel dívat na měsíční krajinu. Po pracovní době si budu číst v pravidlech českého pravopisu a přesvědčovat kůrovce, aby di dal dietu.
0/0
15.8.2003 15:11

malej jarda

Když už dostávají příspěvky od státu
tak by tyhle organizace taky mohli něco dělat. Třeba vzít motyky a vysázet nový les. Ale to by se muselo pracovat a to oni neumí.
0/0
15.8.2003 13:25

mazanov

Re:
jakože Správa NP a CHKO nic nedělá? :-)))
Hnutí Duha dostává od státu peníze jen na schválené konkrétní projekty, jejichž výsledky si stát pečlivě kontroluje. na akcích jako je tato se stát nepodílí ani korunou.
0/0
15.8.2003 13:29

Jiří Havelka

Re:
A když náhodou je uprostřed CHKO Krkonoše motorková soutěž tak si toho ani nevšimnou. Za totáče jsem jezdily pálit dřevo po těžbě a sázet stromky. Z těhle jsem tam ale žádné nepotkával a asi ani dnes bych je nepotkal protože úmorná práce na holině smrdí. Když ale uhodí kůrovec na monogamním lese je to holina okamžitě na mnoha hektarech. Pokud by DUHA ječela že někde něco vykácely rozorali to traktorama a nevysázeli nic tak bych jim zatleskal, jim jde ale jen o to aby dostali na své pochybné aktivity příspěvek z rozpočtu.
0/0
15.8.2003 16:08

Petr

Re:
Vážený pane Havelka, hnutí Duha a ještě další hnutí i dnes pomáhá v lese sází stromy... Jste ale asi zaměstnancem státních lesů a jde vám především o živobytí, tak se neposerte
0/0
16.8.2003 9:52

Apatch

Nejvetsi idiot
a podvodnik je reditel CHKO - Sumava sidlici ve Vemperku.
0/0
15.8.2003 13:17

Ivan

Re:
Ty nerozumíš česky ?
0/0
15.8.2003 13:22

Ivan

Buďte zticha, sklapněte !
Vyčkejte odborně-politického stanoviska příslušných funkcionářských subjektů Strany zelených.
 
0/0
15.8.2003 13:16

Lehor

Stop ekoteroristům
Mám přírodu rád a obdivuji lidi, kteří jí neničí a naopak dělají něco pro zlepšení (třídění odpadů, vysazování nových stromů atd), o což se snažím i sám. Nesnáším ale ekoteroristy, kteří kromě toho, že pořád někde proti něčemu bojují a obtěžují ostatní, pro přírodu nedělají nic. Kdykoli jedu Plzní, proklínám fašisty, kteří pod hlavičkou ekologie brzdí dopravu a nutí místní obyvatelstvo riskovat životy při chůzi po městě a dýchat výfuky. Pokud se přiváží k nemocnému stromu, je třeba vzít motorovku a říznout ho i s nima
0/0
15.8.2003 12:56

Konop Radek

Re:
Nesnáším žvanily, kteří jen kecají a pro svojí lepší informovanost nedělají nic. Zmínění vědci v článku jsou také ekoteroristé? Proč myslíš, že to dělají? Z nudy nebo pro zábavu? Máš rád přírodu, ale moc o ní asi nevíš.
0/0
15.8.2003 13:16

Jiří Havelka

Re:
Ano zmínění pa vědci jsou ekoteroristé. Jinak by nežvanily o přirozeném lese na Šumavě na kterém není přirozeného ani prd. Je to uměle vysázený dvakrát obnovený les poprvé v polovině 18. století založený pro dlouhodobé využívání těžby dřeva. Postupně byl tento les přetvořen na téměř čistě smrkový což je v našich zeměpisných šířkách nesmysl. Původní smíšený les který má vysoukou rezistenci proti všem škůdcům byl likvidován v průběhu těžby koncem 19 století a především za předchozí hrůzovlády.
0/0
15.8.2003 16:04

Alumno

Re:
Zni to jako z ucebnice ale je to blabol. I v nasich zemepisnych sirkach byly samozrejme smrkovy lesy od zacatku. Asi jsi neslysel, ze v ruznych nadm. vyskach rostou jiny rostliny?
0/0
15.8.2003 20:18

Šmajchl

Re:
V případě,že se ke stromu přiváže ekoložka,je třeba řezat zvlášť,a navíc strom jedním nástrojem a ekoložku jiným....  
0/0
15.8.2003 15:20

xxx

Navrh
Pojdme zachranit Karlstejn! Zakazeme veskere opravam, vsak postupny prerod ve zriceninu patri k prirozenemu behu veci... :))
0/0
15.8.2003 12:47

Konop Radek

Re:
Hrad je věcí neživou, uměle vytvořenou. Hňupe. Když shoří les, hned na jeho místě začíná nový život. To je koloběh života. Už si vidět letecké záběry vykácených ploch?
0/0
15.8.2003 13:23

Raptor

Re:
Vážený, pletete si sukcesi a chátrání, jsou to opačné pojmy. Ale to nevadí, demagogie si s fakty nikdy moc problémů nedělala.
0/0
15.8.2003 13:29

JD

Jsou to polointeliginti!
To nejsou ekologove, ale hovada!!! Jim nejde o prirodu, ale o to aby se o nich mluvilo. Krom toho stacilo pokacet par stromu aby se kurovec nerozsiril. Jenze kdyz se naky inteligenti k tem stromum privazou je po case nutno misto deseti stromku fiknout nekolik stovek. Revem se zadna prace neudela. Tak tedy vazeni tkzv. ekologove co takhle prestat vymejslet nesmysly a zacit makat. V dnesni dobe uz se priroda sama o sebe nepostara, je potreba ji pomoc. Neni to zrovna lehka prace  (vim to moc dobre z vlastni zkusenosti) ale rozhodne je to pro ZP mnohem lepsi nez se privazovat ke stromum a pomahat kurovci aby nicil krasnou Sumavu.
0/0
15.8.2003 12:42

Konop Radek

Re:
Všude v Evropě stromy nechávaj ale u nás jsou to nesmysly. Gratuluju
0/0
15.8.2003 13:20

r

Re:
to je znamy, ze emeritni profesori jsou dneska samej polointeligent.
0/0
15.8.2003 13:24

Raptor

Re:
No jo, Vy jste to rozhrábl. Zajisté máte vzdělání v patřičném oboru, e můžete generovat takové hodnotné stanovisko,že? A odborníci včetně prof.Povolného (mezinárodně uznávané kapacity, o které jste přirozeně nic neslyšel, protože na Nově to nedávali) jsou hovada? Co jste potom Vy?
0/0
15.8.2003 13:36

rádiovka

Re:
Naprostá a jedinečná pravda. Kdyby se ty ekologové raději přivázali k motyce a rýči, možná, že by místo těch pár vykácených stromů už na Šumavě rostl nejeden nový hektar lesa. Ale to by je bolely víc záda a míň by se o nich psalo.
0/0
15.8.2003 14:39

Nastěnka

Re:
Míň by se o nich psalo, míň by se o tom vědělo, každýmu by to bylo jedno a vedle nově vysázenýho novýho hektaru lesa by se vedle vytěžily hektary dva......
Ať mají ekologové pravdu nebo ne, je blbost obviňovat je z toho, že chtějí pro své akce podporu a reklamu.
 
 
0/0
15.8.2003 14:46

magor

2400 kubíků
to pro zločince žlábka znamená zase ňákej ten milionek, ku.va, když už ho nejsou schopný anebo ochotný ho zavřít tak se bude muset zastřelit i s těma co ho podporujou přesně podle mysliveckýho práva = škodná se střílí
0/0
15.8.2003 12:40

Jitka

Re:
Vždyť ty tržby za dřevo nejdou do jeho osobní kapsy, ale pro organizaci!
0/0
15.8.2003 12:48

Konop Radek

Re:
fa Kapsa zlabek s.r.o. 
0/0
15.8.2003 13:26

Raptor

Re:
Svatá ty prostoto! Obdivuji vaši naivitu! Podívejte se do tabulek, kolik dřeva se vytěžilo a v jaké kvalitě. V posledních letech SKOKOVĚ klesla vykazovaná kvalita (a tím příjmy), vymizela kategorie rezonanční dřevo a téměř i dřevo první jakosti. Přitom se těží stejně, jako dřív. A když kámošovi střelím pár kubíků rezonančního dříví za cenu paliva, kam půjde "pozornost" za tuto službičku?
0/0
15.8.2003 13:44

Karal

Co je to "ochrání až do vydání zákazu" ??
To je nesmírná arogance od aktivistů. Jak víte, že máte monopol na pravdu, že váš názor musí zvítězit. Právě tímto se stáváte nedůvěryhodnými a zdá se, že jste skupinka milovníků vzrušení či dokonce násilí, kterým jde jen o to vzrůšo někde se přivazovat někde demostrovat a někde dělat dusno. Ale to je dost prázdné, ne?
0/0
15.8.2003 12:31

Konop Radek

Re:
Ne, je to arogance státní moci, špatného práva a nefungující občanské společnosti. Důsledkem jsou pak tyto zoufalé činy. Důvěryhodní budou asi jen tehdy, když budou bojovat papírově, psát dopisy a stížnosti na které skoro nikdo neodpovídá. Pěkně děkuju. Nikdo se o tom nedozví a je to. Jenže ono se o tom musí mluvit!
0/0
15.8.2003 13:31

Konrád

Diskutovat a polemizovat v odborném tisku - to ano
Ale tahat to do obecných medií, kde už tomu 99% lidí nerozumí, natož sahat k nátlakovým akcím a přivazovat se ke stromům, to už ne. To je blbost a nepatří to do slušné společnosti. Patřičnější je říct: Zkusil jsem je přesvědčit argumenty v smysluplné diskusi - neuspěl jsem - končím a stahuji se. Nesnížím se přece k hrubosti, nátlaku a násilí. Vždyť všechny diskuse přece nelze vyhrát!!!
0/0
15.8.2003 12:25

Tomáš

Re: Konrád
Ale je zde jeden problém, na který jste zapomněl - je to příroda, ten úžasný systém, který nás stvořil a který nám dává žít. Jsem přesvědčen o tom, že bránit jej i nátlakem a mediálním bojem je legitimní a vůbec nezáleží na tom, zda-li tomu lidé rozumí, či ne. Tím, že se o tom bude neustále hovořit v médiích a že bude třeba ukazována skupina lidí, která se za tento nádherný kus naší země postaví, je jen dobře. Každý by měl protestovat proti tomu, když je pod ním podřezávána větev a nezáleží na tom, jestli bude rozumnět tomu, jakto bude vypadat, až spadne na zem.
0/0
15.8.2003 12:34

Jitka

Re:
Jistě svým způsobem máte i kousek pravdy, ale to, co říkáte je typický rys ideologie - ve jménu které, vyšší zájem, já mohu dělat něco, co by se jinak v obyčejných případech dělat nemělo. Ale to dělaly všechny ideologie - církevní invizice, fašisté i komunisté. Vždy je špatné, když se říká: "Přece ve jménu ...". Jistě příroda a svět je krásný. Ale stejně tak ho můžeme nechat jemu samotnému - ať on si s námi poradí. Pokud moc přečuhujeme, nechť příroda nechá lidstvo vyhynout. nepochybuji o tom, že prostředky na to má. Takže "až evoluce bude chtít" .....
0/0
15.8.2003 12:43

plam

...
zdravim vsechny. Nejsem zadny ekologicky aktivista, ani zastance druhe strany. Jsem jen pozorovatel, ktery mel to stesti tento "experiment" zhlednout na vlastni oci na jare´03. Byla jsem tim fascinovana a nechapala jsem, ze se to nechava ladem a ze se stromy nepokaceji, tak jako vsude jinde. Pohled na to byl otresny.  Pak jsem si precetla info tabuli o tom, ze toto je experiment s tim, ze chteji vyzkouset jak si s tim les sam poradi...Zni to velmi logicky. Kdyz zvazim, ze neco obdobneho se delo/deje napr. v Nemecku, tak si nemyslim, ze by to bylo neco extra spatne.  Dejme jim sanci, protoze kdyz budeme stale prirode vypomahat pro ni neprirozenym zpusobem, tak ji akorat zdegenerujeme. Proste je to pokus, z jehoz vzejdou dalsi zajimave informace pro nas.
0/0
15.8.2003 12:19

Ruda

Re:
Ano na jednom místě to nechme a o kus dál na stejném to zase vykácejme. To je základ vědeckého experimentu. To jistě udělat můžeme.
0/0
15.8.2003 12:26

BOHY

dřevařská mafie
víte kolik stojí strom? a ty na sumavě jsou hodně velký. a když se sem tam fikne vedle nějakej zdravej, nikdo nic nepozná. tam de vo velký prachy a spíš bych věřil aktivistům - ty z toho nic nemaj
0/0
15.8.2003 12:17

Sarka

Duha
Nemyslím si, že Hnutí Duha jediné co má na práci, je protestovat a někomu v něčem bránit. Tenhle způsob upozornění na problém je až to poslední, protože se se zodpovědnými osobami komunikovat už prostě nedá. A pak záleží na médiích, jak to odprezentují. Stromy napadené kůrovcem se na západě nikde nekácejí.
0/0
15.8.2003 12:16

Konrád

Re:
Což mi připadá jako nebetyčná blbost. Když vyříznu hnisavou část rány nebo posmrkaný kapesník tuberáka si také přece nenechávám v obýváku s tím, že příroda si poradí. Nechť jsou různé názory a na různých místech ať se to dělá různě. ZA dvacet let to bude možné porovnat. Nechtějme mít zase umiformitu.
0/0
15.8.2003 12:20

Najdete na iDNES.cz