Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dítě otci nevymohl ani exekutor

Soudní exekutoři obvykle zabavují televize a nábytek - tentokrát si přišli pro dítě. Obyvatelé pražské ulice U Nikolajky viděli v pondělí něco podobného poprvé. Pro devítiletého Jana si otec přišel v doprovodu soudních vykonavatelů, pracovnice odboru péče o dítě a přítele s kamerou. Jan ale nebyl doma.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Fanny

xxx
Pokud nedojde na splnění soudního usnesení, je nutno podat návrh na výkon usnesení. Soud ukladá pokutu až do výše 100.000,-.  Pokud nedojde k výkonu usnesení, musí poškozený své návrhy adresovat soudu opkovaně. Jeli opakovaně soudem uložena pokuta a nevede to k cíli je možno podat tresní oznámení pro maření úředního výkonu. Je ale nutno za tím běhat a je to práce, automaticky soudy nic hlídat nebudou. Nejde dva roky čekat a potom nadávat že je soud nečinný.
0/0
13.8.2003 16:22

pinguin

no hezky..
a to Ti pripada,jednoduche, a smysluplne.. a casove ? radeji se neptam;
0/0
13.8.2003 16:57

Zdeněk

Re:
Myslím, že jestliže se dotyčnému otci podařilo během pouhých dvou let dokopat soud k výkonu rozhodnutí, musel se namakat jako kůň...
0/0
13.8.2003 19:06

delfa

To je opravdu na moc dlouho.
Stačí, když se matka nedostavuje k soudu a maří jednotlivá jednání, např. podjatostí atp., je to na léta. Stačí přitom, aby otec dítě neviděl pár měsíců a potom je to jenom na "umění" matky, jak rychle dokáže v dítěti projevit nenávist k otci. Právní cesta je zdlouhavá a hřeší na ni jak soudci, tak orgány péče o dítě. Ono není nic jednodušší, než v klidu počkat, až dítě zanevře na jednoho z rodičů a potom rozhodnout tzv. "v zájmu dítěte".
0/0
9.9.2003 17:31

eva

táta z jiné planety
já mám opačnou zkušenost. Otec nepociťuje žádnou odpovědnost k synovi, neboť jej mám v péči já, tak ať se pěkně starám. Výživné, které jsem musela vymáhat soudní cestou, platí kdy chce, a to podotýkám, že je policistou a soudním znalcem s minimálním platem přes 30.000,- Kč.  Synovi letos bude 15 let, aktivně hraje hokej a dobře se učí. V podstatě je spokojený, až na to, že táta na něj nemá čas a komunikuje s ním po mobilním telefonu. Bydlí cca 10 min pěšky daleko. Klidně by táta mohl za dveřmi stát každý den a synovi věnovat trochu ze svého času.  Rozvod nás přece nezbavuje rodičovské zodpovědnosti.
0/0
13.8.2003 13:04

pinguin

stat za dvermi a v ruce zmoulat klobouk
a cekat na milodar ?
0/0
13.8.2003 13:27

eva

Re:milodar????
myslím, že to, že dítěti věnuji svůj čas není žádný milodar !!!!!
0/0
14.8.2003 7:22

pinguin

pokud uz se musi nekdo rozvadet;
tak by meli byt deti take fifty/fifty  to jest ctrnact dni u taty a ctrnact dni u mamy.. a prijdou ( pokud to jde ) za mnou sami.. a ne ze budu se muset doprosovat !
0/0
14.8.2003 12:36

_m-

Re:
Ale no tak. Eva se vyjádřila blbě (teď mi to vyškrtnou pro vulgaritu), ale v podstatě má pravdu. 15-letý kluk není mimino a není problém mu brnknout na mobil a dát si schůzku jinde, než za těmi dveřmi, pokud o to otec opravdu stojí. A ty řeči o korunovodu (nevím čí to byl příspěvek) o něco níž, mi taky hnuly žlučí. Nevím pánové, jaké platíte výživné, ale dítě stojí hodně a čím je starší tím víc. Žere to jak kyselina (to je prosím výraz mého syna, ne můj) a i neznačkové botičky - tedy pokud nechcete kazit dítěti klenbu nožní obutím z tržnice - nejsou pod dva litříky, o zimní bundičce a eventuelním sportovním vybavení nemluvě. Jestli si myslíte, že bejvalka všechno hravě zvládne z alimentů a svůj plat má jen na svoje lustrajzy, tak jste na velikém omylu. My jsem na naše poměrně skromné chlapečky dva a je to absolutně akorát. Madla
0/0
9.9.2003 17:58

jirak

Re: hm
Avo vy jste pravděpodobně spadla 18.8.v 13:04 zrovna z višně.
0/0
13.8.2003 13:39

to je moje

Re:
Stát za dveřmi každý den. To jste řekla moc pěkně. Však vy dobře víte proč k vám raději nechodí.
0/0
13.8.2003 14:57

eva

Re:
já nestojím o to, aby chodil za mnou, ale za synem. Já u toho vůbec nemusím být. Jste asi jeden z těch, kteří plodí děti a myslí si, že ušmudlaným výživným končí jejich rodičovská odpovědnost, anebo vůbec nevíte co děti znamenají.
0/0
14.8.2003 7:19

Delirium Tremens

Re:
Nic si z toho nedělejte. Na lidské chování lze těžko hledat šablony a všichni se lišíme (a je to tak dobře). Ač se vám vaše vzájemné vztahy příliž nelíbí vězte,  že existují daleko horší případy. S jedním z nich jsme se v článku seznámili.
0/0
13.8.2003 17:22

Zdeněk

Re:
což takhle milá dámo místo vymáhání výživného domluvit se na společné péči - když tedy to máte k sobě tak blíko. To ale prachy jsou lepší, co?
0/0
13.8.2003 19:09

leonard

no...
rekl bych, ze popsany pripad je poneku podivny a skutecnost bude asi trochu jinde... matka uz 2 roky uspesne brani svemu otci videt dite - vymahatelnost prava je v takovem pripade ponekud smesna. otci se nepodarilo jiz 2 roky videt sve dite - snazi se o to dostatecne??? trochu o tom pochybuji... pricinou je samozrejme rozpad rodiny, nezodpovednost tech dvou, kteri se vzali, zplodili dite, ale pritom nebyli schopni ho vychovat...
0/0
13.8.2003 10:37

pinguin

snazi se o to dostatecne...
predpokladam,ze ano,jednou za ctrnact dni,vic mu soud nepriklepnul,si prijde dite "vyzvednout" .Stoji bud pred zavrenymi dvermi,nebo se dozvi,ze je dite nemocne.. atd,..zde posle matka dite na tabor,pres soudem stanoveny termin... jak vic se ma otec jeste snazit >?
0/0
13.8.2003 11:06

to je moje

Re:
Tohle jsou velmi slabé připomínky pana Leonarda. Já bych také docela rád věděl, proč vlastně soudy svoje rozsudky o vynáší, když si na matkách nedokáží vynutit jejich plnění a ani se jim do toho vynucování nechce. Pro otce mají soudy jiná měřítka. V tomto směru v této zemi rovnoprávnost neexistuje. Buďte rád pane Leonarde,že jste nic podobného nezažil a podobnou manželku neměl. Buďte si jistý, že byste o nezodpovědnosti nemluvil.
0/0
13.8.2003 12:37

Vážný

Justice
Justice je jedním z největších vředů našeho státu.
Nemá ani zodpovědnost, ani pravomoci. Proč by zrovna toto jednání nemělo být považováno za trestný čin (maření úředního rozhodnutí) s návrhem na vzetí pachatele do vazby (a to jak z důvodu pokračování v trestné činnosti, tak z důvodu ovlivňování svědků).
STejně tak tisícové pokuty jsou směšné. Měli by být desetitisícové-milionové a podložené náhradním trestem odnětí svobody. (Už u přestupků.)
Na druhou stranu by mělo platit, že soudci vyšší instance při projednání odvolání ohodnotí alespoň hrubé chyby rozsudku nižšího (nemluvím o odlišném názoru, ale třeba lhůty a procesní chyby) a při dosažení určitého procenta či počtu by automaticky následovalo kárné řízení s návrhem svléknout z taláru. (Většinou by to asi dopadlo jinak, ale ta ostuda a snížení platu atd...).
Stejně tak by mohla platit fikce (v obč. právním řízení), že neučiní-li soudce po nějakou dobu úkon v řízení, platí zákonná fikce, že (bezdůvodně) žalobu zamítl a může následovat odvolání/dovolání k vyšší instanci.
Co se týče chudáků dětí. Pokud některý z rodičů porušuje ustanovení o péči, nebo programuje dítě ke vzpouře vůči druhému, měla by být jeho péče ukončena, a nezbude-li žádný a je-li nějaký vhodný kandidát na pěstounskou péči, mělo by být dítě prostě předáno pěstounům. Oni by si to rodiče rozmysleli (pokud už dítě nemají jen jako nástroj ubližování druhému...)
 
0/0
13.8.2003 9:48

david

Re:
Dobré návrhy, mám jen jednu připomínku. Nemá smysl nutit soud (nebo soudce) udělat NĚJAKÝ úkon. Soud to velmi snadno obejde nějakým naprosto formálním úkonem, který bude strany ještě obtěžovat a proces zdrží. Například může automaticky žádat k vyjádření se k něčemu, a pod.
0/0
13.8.2003 10:07

Vážný

Re:
Pak je ještě jedna možnost, aby soud musel při překročení nějaké doby (3 měsíce?) se usnést na závazném rozvrhu líčení, jehož nedodržení (např. o 2 týdny) by mělo stejný následek. A proti usnesení lze podat stížnost atd ... Změny opět usnesením (stížnost)... A případný postih soudců.
Také by bylo zajímavé prostě kumulovat jednání  tak, aby se stihlo v po sobě jdoucích dnech. To ale znamená, že justici přidělíme Váhu takovou, že za nedostavení se nebude pokuta možná do 50 000 Kč ale i víc či vězení a že bude povinnost se omluvit 3 dny předem (pokud jsem třeba nemocný) a soudce se soudním lékařem rozhodne jak mne vyslechne (v nemocnici, přivezou mne sanitkou, ... i třeba v márnici :)) ). A běda pokud by to byla fikce.
Ošetřující lékaři budou mít speciální omluvenky (neschopenky)  pro soud s přísným režimem vydávání.
0/0
13.8.2003 10:23

david

Re:
Dobré návrhy, mám jen jednu připomínku. Nemá smysl nutit soud (nebo soudce) udělat NĚJAKÝ úkon. Soud to velmi snadno obejde nějakým naprosto formálním úkonem, který bude strany ještě obtěžovat a proces zdrží. Například může automaticky žádat k vyjádření se k něčemu, a pod.
0/0
13.8.2003 10:07

Martin

Jen by mne zajímalo
zda otec platí výžívné. Pokud ano, tak bych velmi rád viděl, jak by soudy, exekutoři a další "odborníci" reagovali, kdyby prostě zavřel korunovod. Podle jednoduché logiky - nevidím syna, nevidíš výživné.  Bohužel jsem bytostně přesvědčen, že pán by měl okamžitě stržený plat, exekuce majetku a navíc mastná pokuta. To vše v rámci práv dítěte ...
0/0
13.8.2003 9:10

pinguin

zkusil nekdo ;
skladat vyzivne u notare,s podminkou vyplaty (kontakt atd..?  )
0/0
13.8.2003 9:35

eQuido

Re:
Sam tohle udelat nemuzes, musel by Ti to povolit soud. A ten to nepovoli, protoze vyzivne jsou penize "pro dite" a to nemuze byt trestano za spory rodicu.
Jinymi slovy - zkousel, neslo to :-(
0/0
13.8.2003 9:51

pinguin

dik za zpravu
nemyslel jsem to v zadnem pripade jako trest pro dite,ale platce preci musi mit moznost videt,zda dite zije a jak ...     Jinak z vlastni zkusenosti vim : diteti se nevnucovat v zadnem pripade / bylo me dobre poradeno/   ..ale neustale na sebe a na nejake zajimave cinnosti upozornovat..ona se situace obrati !
0/0
13.8.2003 9:55

Jan Kotek

Re:
A co argument, ze penize matka prochlasta a pro dite nic nepouzije? Hezky z rucky do detske rucky.
0/0
13.8.2003 9:57

pinguin

alkoholicku
by jsi musel dokazat ( to je na odebrani ditete..) ,penize primo diteti nelze ( neni plnolete)
0/0
13.8.2003 10:10

Vaclav Hanus

Re: mates, mates!
Vyzivne - penize pro dite? Smesne. Jenomze tecou pres matku a nikdo se ani naznakem nepokousi kontrolovat, zda se v cele vysi dostavaji do sve nalezite destinace.
0/0
13.8.2003 12:47

to je moje

Re:
Tohle je hloupost kamaráde. Nezkoušej to. Exekuce na plat přijde tak rychle, že se nebudeš stačit divit.
0/0
13.8.2003 12:41

Raptor

Motto
Zajistit vymahatelnost práva je zbytečnost. Vše vyřeší neviditelná ruka trhu. Tak pravil VK. Go east!
0/0
13.8.2003 9:08

to je moje

Re:
Nekecej.
0/0
13.8.2003 12:47

Alan

..
Doufám, že pokud bude každý žalovat tento banánový stát za nemožnost se dovolat práva a spravedlnosti, že se to snad jednou zlepší.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že když se vám někdo neoprávněně roztahuje na vaší chalupě, neexistuje v tomto absurdistánu legální možnost, jak ho odtud dostat pryč. Vše nahrává jen šmejdům, kteří se v tom většinou vyznají a dovolání se spravedlnosti  a rychlé spravedlnosti je tu téměř nemožné. Není to ovšem zákony, jak se vymlouvají, ale prací soudů a policie. Tento stát je jeden velký bordel.
0/0
13.8.2003 8:38

-=hJK=-

Re:
@Alan
ono je velice snadne uchylit se ke zkratkovitym proklamacim tipu: Z vlastní zkušenosti mohu říci, že když se vám někdo neoprávněně roztahuje na vaší chalupě, neexistuje v tomto absurdistánu legální možnost, jak ho odtud dostat pryč. Vše nahrává jen šmejdům, kteří se v tom většinou vyznají a dovolání se spravedlnosti  a rychlé spravedlnosti je tu téměř nemožné. Není to ovšem zákony, jak se vymlouvají, ale prací soudů a policie.
Alane soudy se ve sve rozhodovaci cinnosti ridi zasadne prokazanymi tvrzenimi v zalobe. Tedy ve Vasem pripade jde o banalni vec vyklizeni nemovitisti, kdy staci podat zalobu, tvrdit vlastnictvi, tvrdit neopravnene uzivani, oboji prokazat. Zaroven muzete spolu s tim zalovat bezduvodne obohaceni. Soud rozhodne, probehne odvolaci rizeni. Rozsudek nabyde pravni moci, podate navrh na vykon rozhodnuti nebo exekuci (rozumnej soukromou). Rozhodnuti tedy vykona bud soud nebo soukromy exekutor s privolenim soudu. Na tomto celem postupu nevidim nic komplikovaneho, jen se staci poradit s kvalifikovanym pravnikem.
0/0
13.8.2003 8:53

Jana

Re:
a celý etnto postup bude trvat pouhých 10-15 let....nejste vy náhodou příslušen stavu soudcovskému?
0/0
13.8.2003 9:13

Alan

Re:
Ano, tak i činím. Jenomže to není na měsíc, ale min na rok. Zatímco já nemohu užívat vlastní chalupu, dotyčný ji vybydluje a směje se tomu, že nemám jinou možnost, než kterou popisujete. Nic se mu nakonec nestane, když bude muset, odstěhuje se, ale dva roky mu to tak vydrží.
0/0
13.8.2003 9:13

-=hJK=-

Re:
Opravdu nevim, proc se tak rozcilujete. Pri dobre napsane zalobe se takovato vec da skoncit na prvni, maximalne na druhe jednani a ve velke vtsine pripadu se tak i deje. Bohuzel rychla reseni ze dne na den neexistuji a existovat nebudou. Paklize Vam neopraneny uzivatel zpusobi nejakou skodu, i tu nakonec vyzalujete (o bezduvodnem obohaceni jsem jiz hovoril). Navic mate dalsi moznost a to podat tr. oznameni, nejlepe na prislusne st. zastupitelstvi a o vec se zajimat. Nejakym pokrikovanim se sveho prava nedomuzete. Vigilantibus iuta scripta sunt (Bdelym nalezi prava)-to je stara zasada rimskeho prava platici dodnes.
@Jana-pistalece bych doporucil, aby sledovala i jine zpravodajstvi nez Novu a cetla i jiny denni tisk nez Blesk. Kazdy rozumny clovek v teto zemi prece vi, ze se hovori pouze o tech kauzach, kde vinou soudce pravniho zatsupce doslo k prutahum rizeni-takovych pripadu je mizive procento, nicmene prave o tech se hovori a uz vubec se v tomto smyslu neda usuzovat na cele soudnictvi.
Ano, je pravdou, ze ceske civilni i trestni soudnictvi je delsi, nez je tomu v ostatnich civilizovanych zemich, ale je otazkou, zda to neni zpusobeno pravni upravou ceskych zejmena procesnich predpisu, ktere jsou jedny z nejformalnejsich vubec, a ktere soudce proste musi dodrzet i z toho duvodu, ze rozhodnuti vykazujici formalni procesni vady bude okamzite vyssim soudem zruseno.
Dalsim probleme je stav hmotneho prava, ktere je ve svem vysledku neprehledne, umoznujici nekolikery vyklad i pri jednoduchosti veci, ale vazena damo, uvedomte si, ze soudy tu nejsou od toho, aby opravovaly chyby zakonodarce, ale aby tyto chyby aplikovali v praxi. Proto svuj hnev nasmerujet spravnym smerem a ptejte se proc byl prijat ten ktery zakon prave v takovem zneni, kdo mel zajem ho schvalit, kdo podaval pozmnenovaci navrhy, ktere nakonec zcela popreli logiku celeho zakona atd.....
0/0
13.8.2003 9:35

Alan

Re:
Proc se tak rociluju? Protoze se nekdo neopravnene roztahuje v moji nemovistosti, vysmiva se mi, ja cinim podle prava, STARAM SE, ale spolecnost mi je schopna pomoci treba do roka nebo do dvou.
Je videt, ze jste muzem na pravem miste.
0/0
13.8.2003 9:49

pinguin

dobry..
tiskovy mluvci ceskych soudu ? a co se takhle prestat s parlamentem pretahovat driv,nez bude pozde !
0/0
13.8.2003 9:50

-=hJK=-

Re:
Co k tomu rici. Do veci Ministrstva spravedlnoti mohu jen tezko zasahnout a aby soudci tvorili zakony? No to se nezlobte, ale tvorba zakonu je ciste na moci vykonne a zakonodarne :)
0/0
13.8.2003 12:17

pinguin

diky za pouceni..
,ale zakon,pokud neni uplne od blbcu,se necha ruzne interpretovat,ale k tomu je treba take trochu osobni odvahy a tu pani soudci podle me nemaji .Ono je jednodusi se schovavat za ruzne formalni chyby,nez se postavit na stranu spravedlnosti..
0/0
13.8.2003 16:17

Vážný

Re:
Problém je, že z hlediska pohledu na stát jako toho kdo převzal výkon přirozených práv je tato pomalost neudržitelná.
 
Podle pojetí přirozeného práva (tj. při neexistenci státu, který si přivlastnil exekutivní moc) byste prostě pozval příbuzné a toho člověka vystěhoval. Pokud by kladl odpor, mohl by dojít újmy... To by bylo a je naprosto spravedlivé.
 
Jenže zde existuje stát - společenská smlouva - který, kvůli vyšší úrovni míru a řádu ve společnosti převzal výkon toto násilí za nás. Jenže tato smlouva přestává být funkční, pokud to trvá moc dlouho (roky místo týdnů), pokud důkazní břemeno na žalobě je k neunesení oproti ohajobě, nebo, pokud je příliš mnoho rozhodnutí nevykonatelných (1. instance - téměř vše lze napravit). 
 
Navíc v kontinenmtálním právu vzniklém na základě absolutismů je svépomoc potlačena (oproti právu anglo-saskému) na minimum. Stačí by, kdyby soudy soudili bezpráví při omezené svémoci (a to mastně), nikoli vlstní úkon.
0/0
13.8.2003 10:00

Kord

Re:
Ano, pomalost našeho soudnictví, nemožnost dostatečné vymahatelnosti práva, upírání práva na rychlý a spravedlivý proces, to jsou věci, které již řadu let kritizuje EU, stát prohrává jeden spor za druhým, který se týká těchto nešvarů, ale vy budete tvrdit, že jsou to vyjímečné případy.. Fajn Zakímala by mne studie, klik procent občanů, kteří se domáhali práva u soudu je spokojeno s rychlostí vyřízení jejich sporu. Ne jejich subjektivní pocit, ale podle doby vyřízení, která je úměrná složitosti případu podle obvyklé doby vyřízení v civilovaných zemích. To by mne zajímalo. Spor, který je jasný se v těchto zemích řeší během několika dnů.
0/0
13.8.2003 10:32

pinguin

nerad Ti musim vzit iluze..
ale soudni spory nejsou nikde otazkou dni ( bohuzel)
0/0
13.8.2003 10:45

xyz

Re:
Z praxe znam mnoho  lidi, kteří vykřikují, že se nemohou dovolat spravedlnosti, že nejlépe ze všecho vyjdou nemorální šmejdi apod. Při jejich druhé větě pak třeba ale vyjde najevo, že se o svá práva včas nestarali a pak, když už je pozdě (promlčení, nebo naopak jim bylo pravomocně uloženo zaplatit jejich dluh), naříkají na nespravedlnost. Netvrdím, že je to Váš případ, není to ani případ v článku uvedených otců, ale když jsem čelta Vaši poznámku, nemohla jsem si na tyto typy nevzpomenout.
0/0
13.8.2003 10:01

Vážný

Re:
Nemluvím zrovna o vydržení/promlčení, ale právo je u nás příliš formalistické, příliš hledí k procesním pravidlům a málo k hledání pravdy a spravedlnosti.
Právo musí být takové, aby i pantáta z dědiny si mohl stoupnout před soudce a vylíčit svůj spor a maximálně, aby ho soudce poučil a upozornil na nějaké procesní náležitosti. Jinak je to legalizované bezpráví.
 
0/0
13.8.2003 10:05

-=hJK=-

Re:
Ano, plne s vami souhlasim, bylo by to optimalni, nicmene se jedna o idealni stav, o kterem pochybuji, ze nekdy bude nastolen, ikdyz by to prospelo jak ucastnikum, tak soudcum.
0/0
13.8.2003 12:09

Kord

Re:
Aaaa, další potrefená husa....
Vážená soudkyně, nebo čekatelko, nebo čím jste. Pokud je právo na něčí straně, potom by vás nemělo zajímat, zda se ně staral dříve či později, ale mělo by být v co nejkratší době rozhodnuto a měla by mu být přiznána. A to i na druhé straně, pokud někdo jedná protiprávně, měl by být řádně a rychle odsouzen. Jestli se někdo o svá práva stará dřív nebo později má sice vliv na složitost či vyhrocenost situace, není to však důvodem k tomu, že mu je upíráno právo na rychlý a spravedlivý proces.
Co takhle něco dělat a nečetovat, justice by mohla být  zase o něco rychlejší...
0/0
13.8.2003 10:20

-=hJK=-

Re:
@Kord
tady nekdo nechape rozdil mezi diskuznim boardem a chatem :))). Ruku na srdce, oni ani vsichni advokati nezastupuji ucastniky uplne koser :o)
0/0
13.8.2003 12:44

0/0
13.8.2003 7:58

Lady

Chudák dítě
Bohžel, ano. Nejvíce v těchto "tahanicích" utrpí dítě. Ale to jistě víme všichni. ...
Lidská práva, resp. dětská se skloňijí ve všech pádech, jenže realita je jiná..
 
0/0
13.8.2003 7:45

Najdete na iDNES.cz