Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jde učitelům jen o peníze?

Hlavou se blýská film: Obecná škola. Hlavní ústřední postavou je Jan Tříska v roli učitele Igora Hnízda. Člověku probleskne spousta kravin, určitě to není jednoduchý job, dlouhé přípravy, útoky ze strany drzých dětí a nezáživnost a nuda ze strany těch pár einsteinů co se čas od času vyskytnou ve školní třídě. Jde učitelům o vzdělávání, nebo o peníze?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dědek dětkovatej

Tak ne - kopie
Byla to právě učitelská veřejnost a přilehlý povl, kteří cíleně odmítli transformaci celého školství. Když měla být zrušena povinná školní docházka a nahrazena povinným školním vzděláním tak jste všichni téměř hystericky řvali. Tak a teď to máte. Jste ve slepé uličce, protože ti kteří již pochopili, že ze socialistickými dogmaty se nikam nedostanete, nejsou ochotni dále zvyšovat výdaje na školství bez jasného hmatatelného výsledku. Já dobrovolně nejsem ochoten platit více na stání školství v té podobě ve které se nachází. Platit budu jen svému soukromému učiteli s nímž budu mít uzavřenou smlouvu se všemi důsledky. Budu si také moci vybrat i spolužáky pro svého vnuka, tak abych co nejvíce omezil, že bude vychováván spolu s budoucími kriminálníky, feťáky, tuneláři nebo jinou sebrankou. A ještě něco. Čeští učitelé nejsou nenahraditelní. Není totiž reálný důvod, proč by naši vnuci nemohli být vychováváni v jiném jazyce než českém. A právě kvalitu pak jsem ochoten platit je mi v podstatě jedno komu. Tedy tomu kdo splní moje představy. Toto se samozřejmě tíká i jiných státních molochů. Vlakem jezdit nebudu pokud mi to špidlifuk nenařídí pod hrozbou trestu. Rovněž telefonování s SPT a jinému se vyhýbám. Služby v konkurenčním prostředí prostě fungují většinou podstatně lépe a školství je jen služba jako jiné. Ostatní přídomky jsou jen nevýznamný balast.
0/0
22.8.2003 22:26

Pavel

Stávka učitelů
Když natáhnu ruku, kdo dá peníze mě? Úroveň učitelů, zejména učitelek je na příšerné úrovni a jsou schopny jen hysterických výjevů s minimální vloženou inteligencí. Jsou vzdělaní, jsou inteligentní, tak ať táhnou do soukromého sektoru, ať pořádně makají a ať mají 30000 Kč měsíčně. Ale to by právě museli něco umět. Je mi z nich na těžké zvracení.
0/0
22.8.2003 18:45

Daniela

Jasně že jim jde pouze o prachy.Kvalita je vedlejší.
O ty prachy jde přeci až v první řadě.
0/0
13.8.2003 8:43

sound

Kdo škodí?
V žádném případě netrvám na tom,že mám pravdu, ale zdá se mi,že všechny dosavadní vlády museli být, minimálně skrytě, proti zájmům ČR. Nenašel se prakticky nikdo,kdo by tento rezort dokázal pozdvihnout a dát mu nějakou perspektivu. Nevím,jestli si to někdo nahoře už stačil uvědomit, ale žádná reforma ani úsporné balíčky nejsou bez solidní reformy školství k ničemu. Úspěch a prosperita země se měří ekonomickými ukazeteli (nezamýšlím se,jestli je to dobře nebo špatně). Ale položil si už někdo otázku,kam by měla ČR směřovat a co by mělo být jejím cílem,aby dle těchto kritérií uspěla. Pokud chceme být silní po ekonomické stránce,tak nás příliš nespasí,že u nás někdo postaví továrnu a bude nás využívat jako pouhou pracovní sílu (na to je nás také docela málo)-střednědobě je to určitě přínosné, ale v okamžiku, kdy začnou růst mzdy (pokud se počítá s tím,že by rust měly),investor sbalí kufry a postěhuje se jinam. Musíme vytipovat odvětví,ve kterých máme šanci držet krok se světem a stát se zde původci nových technologií a myšlenek. A budeme-li nybízet pracovní sílu,tak výrazně kvalifikovanější než kdekoliv jinde, aby mělo smysl zde zůstávat.Obávám se,že jiná cesta než přes kvalitní školství a podporu vědy a výzkumu k tomu nepovede.Proto je mi dosavadní počínání všech vlád docela záhadou.
0/0
11.8.2003 12:29

Čech

Re:
Kvalitní školství se určitě nestane zvyšováním platů ale přístupem pracovníků k problémům
0/0
13.8.2003 8:41

sound

Re:
Za pár korun tam nikdo kvalitní nebude a půjde jinam!!!
0/0
13.8.2003 8:46

antibobo

Re: jste "trůbelka"
Zkuste se zamyslet nad svou větnou formulací. Stávka je také přístup pracovníků k problému.
0/0
19.8.2003 20:09

Tom

Dojmy a pojmy
musel sám jít učit a na vlastní kůži si to nicnedělání vyzkoušet. |Jiná alternativa není. Jinak jsou urážlivá, agresivní a sprostá slova k ničemu. Jsou jen plná zášti. Nic víc.
0/0
11.8.2003 12:17

Dědek dětkovatej

kopie
Když měla být zrušena povinná školní docházka a nahrazena povinným školním vzděláním, tak jste všichni hystericky řvali. Tak a je to. Socani vládnou chudobě a šmejdu. Já osobně bych pro svého vnuka vybral kvalitního soukromého učitele a zaplatil bych ho místo dovolené kdesi v tramtárii. Také bych zásadně nechodil na sportovní a kulturní akce našich pseudoumělců a jiných darmožroutů, ušetřené peníze bych rovněž dal na vzdělání, a jiné. Vybral bych také i spolužáky vnuka tak aby nemusel chodit do školy s budoucími flákači, kriminálníky, zkorumpovanci a jinými živly. Zkrátka bych platit jako mourovatej za to co chci. Dnes si můžeme vybrat třeba i doktora, tak jak to že ne učitele. Mzda učitelů je vyřešena jako jinde a státu zůstanou základní povinnosti a páky. Věci se vylepší tak jako třeba v obchodech, službách i jinde. Ale pozor – soudruzi a soudružky učitelé to budou muset zabalit. Výsledky jejich snažení jsou sice vidět za dlouho, ale přeci.
0/0
9.8.2003 11:18

Semjon Osipovič Boubel

Špatná otázka
Především jde o do očí bijící rozpor mezi slibovaným rájem na zemi a realitou. Téměř do roka a do dne. Porovnání slibů a činů naší drahé vlády, naší velmi drahé vlády, naší nejdražší vlády, vyvolává napětí v celé společnosti. Proč by zrovna učitelé měli být výjimkou? Na všechny dojde. Zubatá špidla přišla k loži umrlcově.
0/0
9.8.2003 7:48

Honza

Nejen o peníze
Jestli jde učitelům "jen o peníze", nevím, ale předpokládám, že především ano!!! Nemohu jim to však nijak mít za zlé. Peníze sice nedělají člověka šťastným, ale dokáží ho nesmírně uspokojit.  V nešní době, kdy se v nejbližší době zavede i daň za výhled z okna to prostě bez peněz nejde. Peníze prostě k životu potřebuje každý, aby mohl normálně žít. No a mimo to se domnívám, že učitelům jde v nemalé míře také o zadostiučinění, neboť jak mají učitelé vypadat před svými žáky, když je s nimi neustále zametáno.
0/0
9.8.2003 0:23

Tom

Re: Dojmy a pojmy
Autor článku si plete pojmy s dojmy o učitelském povolání i platech. Domnívám se, že i vědomě, aby napružil veřejnost už tak naštvanou proti učitelům. Nevím, proč se podobné texty a slova v médiích objevují, ale : mám také děti, chci pro ně kvalitní vzdělání...nejsem učitel. Tak jsem pátral...abych si ověřil, za jakých poměrů se výuka ve školách děje: většinou děťátka nepustí učitele k výkonu své práce. Typnul bych si, že 90% dětí se chce bavit ve stylu diska a "šou" - chtějí permanentní ŽIVOTNÍ ŠOU. Zbytek spolužáků považují za voly a škodí jim, kde můžou!  VŠECHNO! je otravuje, nebaví. Nemá cenu to tady vypisovat, mnozí taková zlatíčka nezvládáme ani doma v počtu 1,2...dítek. Ve třídě jich je 20 - 30 a má je  učit?! učitel! Z platných a veřejně přístupných platových tabulek jsem se informoval o skutečných  platových tarifech učitelů: nástupní plat v současnosti činí 9.250 Kč hrubého po 4-5 letech VŠ. Mladý člověk tedy pobírá ve svých 23-25!! letech cca 7.000-7.500 Kč čistého. Komu z nás se to zdá moc, je jeho problém a názor. Já bych spíše hovořil o "kapesném" na inkaso a nájem. Proto kvalita "učitelů" je taková, jaká je. Většinou už na školách totiž ani učitelé neučí. Suplují je nekvalifikované síly a samozřejmě senioři. Ti ještě, díky bohu vědí, o čem je ve škole řeč, ale taková osmnáctka s maturitou? Souhlasím se stávkou učitelů. Jejich konečný plat     !po 32 letech práce!      ve stejné platové skupině totiž "vyšplhá" až na neuvěřitelných 14.160 Kč hrubého. Už teď je ovšem průměrná mzda v ČR kolem 15-16.000 Kč. Zbavme se osobní nenávisti k anonymním učitelům a sbírejme neanonymní fakta! Když jdou media jen po senzacích, přece jim nesedneme na každou blbost, kterou kolem učitelů víří už léta.
PS: o třídu výše nástupní plat 10.270, po 32! letech 15.710! Je to síla!
A nic nepomůžou jedy typu: učí pár minut denně, samé prázdniny... To by takový šťoural mu
0/0
11.8.2003 12:11

retrokomunista

Re: Dalsi jed...
Neverim, ze ucitele dostavaji jen tabulkovy plat. Se vsemi uciteli se kterymi jsem se setkal...vsichni brali i ruzne premie, odmeny a granty nad ramec tabulek.
0/0
11.8.2003 12:22

sound

Re:
Já mám mezi učiteli také několik kamarádů a realita jak ji znám od nich je přesně v těch intencích,jak to uváděl předřečník.
0/0
11.8.2003 12:41

Tom

Re: Další...
Ano, nemají jen tarifní plat - někteří! Tam, kde jsou na škole (v kraji) peníze, mohou být příplatky a odměny. Když nejsou?!  Kdo z nás by se za podmínek, které jsem uvedl dříve, vracel denně do jámy lvové za těch pár kaček? Teď učitelé trvají na proplácení 13. a 14. platu - nesmyslu, který si nevymysleli oni, ale ti nejvyšší úředníci, jako svoji prebendu. Když totiž učitelé neuhádají tuto neobvyklou položku, PO PLÁNOVANÉM ZVÝŠENÍ PLATŮ VŠEM STÁNÍM ZAMĚSTNANCŮM - nejen učitelům, u 2/3 pracovníků dokonce dojde KE SNÍŽENÍ PLATU, vzhledem k tomu, co právě teď pobíraj. Tarifní tabulky jsou zajímavé čtení na www.skolskeodbory.cz  . Mě osobně z nich běhá mráz po zádech, protože (jak to nazvat?) dopidlat se po 32 letech práce  !možná!  k současnému průměrnému platu v ČR, je tedy síla. VŠ pedagogové prostě do škol učit nepůjdou! Nešel bych já a nešel by ani nikdo z těch, kteří je tady napadají. Až sami vyzkouší, co práce ve škole obnáší, mají právo soudit. A jestli všichni máme svým zůsobem klapky na očích a značně rozcapenou a nevhodně se chovající mládež budeme utvrzovat v tom, že pěkné hajzlíky z nich nadělali učitelé, tak jde o pěknou blbost. 
0/0
13.8.2003 12:52

:-(

Re: z teto tisnive situace se da jedine vyjit
, kdyz se zrusi VSECHNY statni skoly a zavede privatni skolni vzdelani... dobri ucitele najdou zamestnani za dobre penize, spatnych se zbavime a statu zbyde na financovani skolneho pro "chude deti"... a bude KONECNE pokoj!
0/0
11.8.2003 12:24

sound

Re:
Ve městě,ze ketrého původně pocházím,je několik soukromých škol a všechny mají horší úroveň než ty státní. Pokud se dítě nedostane na státní gymnázium, jde na soukromé a nejde skutečně jenom o peníze.
0/0
11.8.2003 12:39

Najdete na iDNES.cz