Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Učitelé dostanou víc

Učitelé mají razantní zvýšení mezd jisté. Vláda schválila nový šestnáctitřídní platový systém, díky němuž si pedagogové vedle policistů polepší nejvíc ze státních zaměstnanců. Učitelé základních škol uvidí od příštího roku na výplatních páskách o 1570 až 2890 korun větší číslo než nyní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zuzana

Zvýšit plat ANO
 
0/0
8.8.2003 11:24

František Halada

dokončení
  jako je tomu například u stíhaček v české armádě. Deset let je dlouhá doba. A když se deset let neplní daný slib, myslím, že ochota nadále čekat je skutečně na bodu mrazu. A nechat se „oblafnout“ nejdříve zařazením do vyšší platové třídy a   následně odebráním 13.platu? To už je skutečně směšné.
 
Každý, kdo chce něco dostat, musí též něco dát. Co mohou dát učitelé   dětem a společnosti, aby ta byla s úrovní výukového procesu spokojena?
V první řadě daleko větší penzum času věnovat vzdělávání a samostudiu ve všech oblastech   potřebných k modernímu vyučování. Dále ochotu věnovat škole a dětem více času   a nesledovat, jestli jsem ve škole o pár hodin víc, než mám úvazek. Veřejnost oprávněně kritizuje mnohé kantory, kteří školu opouštějí kolem poledne (zdůvodňují to svým nízkým platem). Konečně by se měla v daleko větší míře objevit publikační činnost učitelů a to nejen v odborných pedagogických periodikách ale i v denním tisku nebo na internetu. Zejména rodiče mají právo vědět, co se ve škole děje, a měli by mít   možnost   kdykoli s učitelem jakoukoli   formou komunikovat
Existuje množství zajímavých a ověřených projektů v této oblasti – například Začít spolu    Fungují i formy on-line komunikace rodičů a škol -   například   www.skolaonline.cz
 
Námětů k práci a ke zkvalitnění   vzdělávacího a výchovného procesu je velké množství. Je zapotřebí pouze jedno: ochota ke spolupráci, vzájemná důvěra a dobrá vůle.
0/0
8.8.2003 10:33

František Halada, Nýřany

Mají učitelé morální právo stávkovat?
Mají učitelé morální právo stávkovat?
Více   jak deset let tvrdí všechny politické strany, vlády a význační představitelé státu, že vzdělání   je podmínkou úspěšné budoucnosti České republiky a jejího postavení ve světě. Již více než deset let poslouchají učitelé tyto sliby a věří, že se slova stanou skutkem. Ten však je kdesi schován a vždy z něj vyhlédne velká bublina, která záhy splaskne.Všichni víme, že když se něco dělá napůl a nedokonale, výsledek je nevalný nebo sebezničující.
Veřejnost si stěžuje na nekvalitní učitele, nekvalitní výuku. Kdo z těch stěžovatelů někdy zkusil vyučovat 20-30 žáků tak, aby udržel pořádek, bezpečnost, zájem a přitom   děti opravdu něco naučil? Který z učitelů radí obchodnímu řediteli, inženýrovi, mistrovi či dělníkovi, jak mají dělat svou práci?
Koho z kritiků učitelského povolání kritizují v novinách za to, že špatně připájel drátek,   napsal chybně účetní zápis, chybně vyřešil obchodní případ nebo si vybírá příliš náhradní volno? Koho zajímá v novinách prezentování chyb v určité profesi?
Neřeknete náhodou občas:“Už abys byl ve škole!“ nebo větu podobného významu?   Kdo z kritiků českého učitele by chtěl být na jeho místě a za jeho peníze?
Když si poctivě na tyto otázky odpovíte, vyjde vám jedno. Práce učitele je obrovsky náročná na nervy a vy byste ty děti hlídat a učit nechtěli. A navíc za   tyhle peníze. Snad ty prázdniny by se vám líbily. Podívejte se však do odborné literatury, jak dlouhou dobu potřebuje nervový systém na regeneraci sil (jak dlouho se léčí člověk s „porouchanými nervy?)
Pokud odpovědi shrneme, zjistíme, že pokud chceme vyšší kvalitu výuky, nároky na vybavení škol a znalosti učitelů (například v oblasti ITC), pak to určitě něco bude stát. A zde problém nelze nahradit vypůjčením si nějakého jiného systému a jiných učitelů jak
0/0
8.8.2003 10:20

zlý fořt Emil

Re:
No konečně někdo normální. Na rozdíl od těch chudáků 12 hodin těžce pracujících kancelářských krys, účetních, sekretářek a pseudopodnikatelů s osmi třídami ZŠ, jejichž hemzy je možno číst o něco níže.
0/0
8.8.2003 10:39

Ing. Papazian

Re: Stávka je morální!
Právo na stávku je jedno z mála vymožeností, které si zaměstnanci dlouhým bojem vybojovali. Z tohoto důvodu hovořit o nějaké amorálnosti (viz paní Buzková) ve vztahu ke stávce je zcela hloupé. Všude, kde je "zaměstnavatel" stát, by mělo dojít k výraznému růstu platů v desítkách procent. Není nadále únosné, aby zaměstnanci pobírali nízké mzdy a předstírali nadšené nasazení za směšnou mzdu. Efektivnost lze přinést i do úřadů jedině tehdy, pokud dojde k razatnímu zvýšení jejich mezd a následně v ruku v ruce s kvalitnějšími pracovními pomůckami (PC napojený na internet a pracující s rychlými kvalitními programy...) lze očekávat i lepší a rychlejší vyřízení jakékoli žádosti. Pokud si veřejnost či podnikatelé nepřejí stát dlouhé fronty (čekací lhůty), musí přitlačit a ze své peněženky nasypat do efektivnějšího systému více peněz. Lepší efektivnost se nedá budovat s nekvalitní pracovní silou. A kvalita souvisí s cenou. Těžko koupíte kvalitní zboží za podřadnou cenu. U učitelů je to také tak, dobrých Učitelů je málo, není divu, za takové mzdy často pracují jen učitelé nikoli Učitelé. Držím palce, aby došlo k drastickému zvýšení jejich mezd, tak aby do jejich řad přišli opět Učitelé a i ti stávající učitelé měli lepší motivaci a elán pro další vzdělávání v nelehké roli pedagoga, tak aby zválště mladí zůstali u učitelské profesi nikoli přechodně, ale celý život a aby se z nich stali také Učitelé!
0/0
18.8.2003 10:04

bernardýn

Když se vám to ve státním nelíbí
tak můžežete jít vyniknout do komerční sféry, vy chudinkové učiteští nedocenění. Nebo jít rovnou podnikat. Polovina z vás by chcípla hlady hned první měsíc, ale škoda by vás nebyla. Vydírat prostřednictvím dětí můžou opravdu jen hyeny. Fuj tajbl.
0/0
7.8.2003 21:47

abc

Však oni si to přece zaslouží
Víc než slušné. Za práci šest hodin denně po devět měsíců v roce. Doufám, že dostanou i třinácté a čtrnácté platy, rok má přece čtrnáct měsíců, to ví každej vůl. Chci říct učitel.
0/0
7.8.2003 21:40

Petr

Re:
Šest hodin denně je hodně. Dost často vidím odcházet ze školy učitele mých dětí na ZŠ, když je vyzvedávám. Po šesti hodinách práce to rozhodně není. Museli by začínat kolem 6.00. Ale většinu učitelů neseženeš ve škole v 7.50.
0/0
7.8.2003 23:10

:-(

Učitelé dostanou sice víc
, ale pulku jich v pristich peti letech propusti...
0/0
7.8.2003 18:48

Skipi

Žasnu
Proč se všichni oháníte 4-mi odpracovanými hodinami denně a dlouhými prázdninami? To si učitelé nevymýšlejí podle svých představ. Vše je dáno vyhláškou MŠMT nebo nařízením vlády. To určilo, kolik hodin týdně má učitel odučit, aby si odpracoval stejně jako ostatní. Oni vypisují, kdy budou prázdniny, jaké a jak dlouho. Také oni určují, co je třeba naučit a kdy.
Učitelé - odboráři chtějí splnění předvolebních slibů a také programu současné vlády. Nenutili ji, aby takovýto slib dala. To bylo její rozhodnutí.
A poslední věc- o stávce mluví školcké odbory. Ne každý učitel je jejich členem a ne každý učitel, přestože je nyní vhozen do jednoho pytle s ostatními, má možnost se teď hájit a říct stávce své ne. Musí si teď totiž vybírat zákonem danou dovolenou. Až se vrátí po dovolené do práce, rozhodne se, zda stávkovat či ne.
Asi by stávkovat měl, vy všichni jasnovidci už jste jej  odsoudili za to, že bude.
0/0
7.8.2003 17:45

Jarda

Re:
Jasně. Ve svém okolí neznám nespokojeného učitele. Učit 4 hodiny, plat jako ti co makají osm. To jen ti jejich odboroví funkcionáři mají stále málo, tak vymýšlí stávky.
0/0
7.8.2003 23:16

Dědek dětkovatej

A je to tady
Když měla být zrušena povinná školní docházka a nahrazena povinným školním vzděláním, tak jste všichni hystericky řvali. Tak a je to. Socani vládnou chudobě a šmejdu. Já osobně bych pro svého vnuka vybral kvalitního soukromého učitele a zaplatil bych ho místo dovolené kdesi v tramtárii. Také bych zásadně nechodil na sportovní a kulturní akce našich pseudoumělců a jiných darmožroutů, ušetřené peníze bych rovněž dal na vzdělání, a jiné. Vybral bych také i spolužáky vnuka tak aby nemusel chodit do školy s budoucími flákači, kriminálníky a jinými živly. Zkrátka bych platit jako mourovatej za to co chci. Dnes si můžeme vybrat třeba i doktora, tak jak to že ne učitele. Mzda učitelů je vyřešena jako jinde a státu zůstanou základní povinnosti a páky. Věci se vylepší tak jako třeba v obchodech, službách i jinde. Ale pozor – soudruzi a soudružky učitelé to budou muset zabalit. Výsledky jejich snažení jsou sice vidět za dlouho, ale přeci.
0/0
7.8.2003 15:40

Ra

Re:
souhlas, k tomu ale v cesku nikdy nedojde, protoze je tu tradice velkyho nabubrelyho statu a laska k ovladani druhych a nechat se ovladat, prumerny cech a tech jsou miliony ma rad kdyz mu stat neco poruci a kdyz nemusi hnout ani malikem, vas prispevek je skvely ale bohuzel pokud bude vas vnuk v CR, tak se z neho take stane lempl a zlodej protoze se tomu nauci v ceske skole, proto radim vzit vnuka do ciziny a dat ho do soukrome skoly nekde na zapad od CR, ja v CR take neziji a je mi super
0/0
7.8.2003 15:51

Jakub

Re:
Nechápu, proč by se z každého dítěte v české škole měl stát lump a zloděj. Já jsem chodil do českých škol a nejsem lump a nekradu. Mí příbuzní také ne. Ať byl režim jakýkoliv měl jsem některé skvělé učitele, na něž nikdy nezapomenu, a některé horší, na které zapomenu rád (ty ale až na UK). Těch prvních byla převaha. Nedělejte unáhlené soudy, prosím.
0/0
8.8.2003 9:25

Mladá učitelka

Re: Vždyť nevíte co říkáte
Vážený dědku, i v ČR si pro svého vnuka můžete vybrat školu a učitele. Výběr je velký včetně různých druhů studijních programů, pomůcek atd. Pokud si ale přesto myslíte, že my učitelky z vašich dětí vychováváne jen lumpy tak máte možnost svého vnuka vychovát a vzdělávat sám a do školy ho pouštět vůbec nemusíte. Takovou možnost vám český zákon umožňuje. Přeji vám ať se vám to poaří stejně dobře jako se to sned daří nám.
0/0
11.8.2003 11:49

Jirka

13. a 14. plat?
Rozhodující je roční příjem.
Je zcela lhostejné, zda se rozdělí na 10, 12, 14 nebo třeba 52 plateb.
To nemá nic společného s měsíci.
Dřív jsme brali zálohy, takže jsme všichni měli plat rozdělený na 24 platů.
Stejně tak je úplně jedno, jak se pravidelná odměna nazve. Odměna, prémie, věrnostní, 14. plat - je to úplně jedno.
Kdyby zákon říkal, že v měsících červnu a prosinci dostávají učitelé dvojnásobný plat než v jiných měsících za podmínky, že posledních pět měsíců byli zaměstnáni na stále stejné škole, tak byste drželi hubu.
A navíc - ještě nikdy k tomu nedošlo. Vláda to zatím vždy zkrátila. Většinou na polovinu a jednou i na 20 %. Tak jaký 13. a 14. plat.
Normální pololetní odměny.
0/0
7.8.2003 15:04

antichorchoj

Za co chtěj zvýšení platu?
Proboha, to už snad závání vydíráním státu. Co ještě chtěj víc? Buzková jim jde na ruku a oni nevděčníci. Prázdniny letní, zimní, jarní, jánevímještě jaké, ředitelská volna, jak psala předřečnice, naučí se dva předměty a ty pak jen po celý školní rok papouškují každý rok před jinými dětmi...fakt teda nevím. A to jejich ohánění se VŠ? Položil si někdo vůbec otázku, zda učitel (s výjimkou speciální pedagogiky snad), musí mít specielně koncipované VŠ vzdělání? Není to taky trochu luxus? Fuj.
0/0
7.8.2003 13:18

Mirek

Re: Můžeš to zkusit
Učím už přes dvacet let a můj program je následující. Denně učím zhruba pět hodin, o přestávkách je potřeba vyřešit celou řadu problémů s žáky, rodiči, učiteli aj, tak tak stihnu svačinu. Dvakrát týdně sportovní hry a to jsem češtinář, sem tam doučování, samozřejmě zdarma, sem tam povinná školení, a to se jim vyhýbám, jak to jde, občas "rodičák", nějaká ta akademie, soutěže, závody atd. Krom toho 3,5 tisíc prověrek z češtiny za rok a to samé z dějepisu, tam určitě víc, ty tisíce nejsou překlepy, plus další "šprdlíky". Krom toho je potřeba děti zvládnout, já s tím nemám problémy, ale to znamená si respekt vybudovat.Rád bych viděl v akci všechny ty žvanily, kteří nemají o učitelské práci ani ponětí. Dětičky by je "sežvejkaly "a vyplivly jako nic. Navíc mám "pod palcem" také ubytovací služby, kterým ročně věnuji tak tisíc hodin. Abych si náhodou "nezkrátil žíly", stavím dětské hřiště. Už toho raději nechám. Samozřejmě, každý kantor nedělá to samé. Příjď to "bobinko" - "bobánku" zkusit.
0/0
7.8.2003 16:44

jarda

Re: zase mě někdo pobavil
tak u mě 5 hodin vyučovacích je 3,75 hodiny normal práce kdekoliv jinde /nárok na 30 min přestávku je až po 4 hodinách práce, problémy řeším a řeší kdekdo s kdekým a jak znám učitele ty je řeší jednoduše........když jsem chtěl něco vysvětlit či sem dal najevo nespokojenost vždy to odnese můj potomek tak jsem to už vzdal, povinná školení.hm dobrý já e tedy jestli se chci udržet se svojí firmou musím učit stále a ne se vyhýbat dalšímu ale asi záleží na obashu a smysluplnosti..........takže prosím zpomal a to hodně s tou přetížeností, podle délky Tvého učení jsme asi vrstevníci tak neovaluj nás tak ostatní, něco už o tom taky víme :::: Jen bych podotknul tyto rozpravy tady neřeší ani ta alsvná ministrová co dala děti raděj mimo svůj rezort to co by mělo být pravidlem a to všude : vynikající pracovník=vynikající plat, průměrný =průměrný plat a ti blbí at jdou jinam, ale všichni nemůžou mít nikde hodně= to je pak krach .......s pozdravem a nebero to moc osobně    J.
0/0
7.8.2003 17:28

Dědek dětkovatej

Re:
Až si to budu moci platit, tak nechci pro svého vnuka učitele češtiny, který organizuje sportovní akce, akademie, soutěže a závody. Chci aby jen učil češtinu. Na to druhé si mohu najít jiného. Nechci učitele, ale vlastně i jiného , který se úmyslně vyhýbá celoživotnímu samovzdělávání, pokud za to nedostane okamžitě zaplaceno. Nechci posílat svého vnuka mezi budoucí kriminálníky, flákače a jiné. Rovněž nechci učitele, který musí zadávat dětem písemky, aby se dozvěděl kdo co umí. A na závěr nechci, aby můj učitel byl po zaměstnání stavitelem nebo hoteliérem.
0/0
7.8.2003 17:31

oldium

Re:
Ty si asi nikdy nebyl ve škole. Jak jinak donutit děti, aby se něco naučily, než písemkama a zkoušením? Rozumnou romluvou? Nenech se vysmát! Na každý škole (základní, střední, vysoký) platí, že se žáci (tím myslím většinu) snaží učení věnovat co nejméně času - a když po nich učitel nechce nic zpátky, tak se prostě nic nenaučí.
0/0
7.8.2003 18:39

Šárka

Nezaslouží si to.
Učitel pracuje max. 22 třičtvrtěhodin týdně. Kromě začátečníků se nikdo z nich nepřipravuje dalších 20 hodin týdně na další výuku. Mají prázdniny letní, pololetní vánoční, jarní, velikonoční + dny ředitelského volna. A ještě chtějí 13. a 14. plat ? Já jsem VŠ a mám u soukromé firmy velmi slušný plat. Pracuji ale tvrdě 10-12 hodin denně, na služebních cestách i více, někdy i soboty neděle, mám jen 5 týdnů dovolené. Musím si neustále doplňovat svou odbornost. Já si svůj plat zasloužím. Mé dvě děti již studují, mám bohaté zkušenosti s jejich pedagogy, ve většině tristní. Učitelé si své vystávkované platy nezaslouží.
0/0
7.8.2003 12:59

ivos

Re: Nezaslouží si to.
Většinou v těchto diskusích nereaguji, ale toto je docela rozumný příspěvek, takže se pokusím reagovat. Jsem na tom podobně jako ty, Šárko, a taky jsem nadstandardně ohodnocen. Na druhou stranu vím, co obnaší učit. Všem, kteří křičí, že učitelé učí jen 4 hodiny denně doporučuji, aby si to někdy vyzkoušeli. Párkrát do roka přednáším (zpravidla pro VŠ nebo SŠ) a vím, že 6 tříčtvrtě hodin vydá za jeden 12 hodinový den. Rovněž s těmi dovolenými je to přehnané, učitelé mají 8 týdnů dovolené (což pokryje většinu letních a zimní prázdniny). Vše ostatní musí buď nahradit (různé dny otevřených dveří o sobotách a nebo musí být ve škole).
Navíc si myslím, že je ostudné, když po 15 letech učení má VŠ se státní zkouškou z jazyků hrubý příjem necelých 13.000 Kč. Nejde o to, jestli si ty peníze zaslouží (kdo je to navíc schopen posoudit), jde o to, jaké učitele si zaslouží naše děti. Naše školství je v hrozném stavu, jedna z nutných součástí reformy je ale i zvýšení platů, protože jinak naše děti budou za chvíli učit buď 20-ti letí studenti, kteří to berou jako dočasné přilepšení při studiu, nebo 60-ti leté babičky, které to budou brát jako přilepšení na důchod. Myslím, že všichni rozumní cítí, že to asi není optimální. Jestliže 60% studentů pedagogické fakulty neuvažuje o tom, že by skončení školy učilo, je asi něco špatně.
0/0
7.8.2003 15:32

Boris

Učitelům nechybí peníze, ale morálka.
Neměl bych nic proti tomu, kdyby učitelé místo 4 hodin denně učili 5 hodin, čímž by se ušetřilo cca 20% učitelů, takže by jim mohli klidně přidat 20% jejich mzdy.  Vymáhat peníze v situaci, kdy stát spotřebuje více financí než do své pokladny dostává, je vyložená bezohlednost  a učitelé jen ukazují  svoji morální úroveň. Jestliže takoví lidé vychovávají naši mládež, vůbec se nedivím tomu, jaké postoje většina mladých zastává. Prachy a po mně potopa.
0/0
7.8.2003 11:37

Re:
Jo takže například prvňákům natáhneš vyučovací den, aby ten učil odučil o hodinu více?
0/0
7.8.2003 12:17

Max

Re:
Nevim proč ba zrovna učitelé museli doplácet na neschopnost jiných. Proč má státní úředník dostávat 25% navíc jako úlevu za podnikání a další výhody, které učitel nemá? Proč mají mít lidi ve služebním poměru výslužné v tisících, na které stát má, a učitelé s vysokou školou pořád jen paběrkovat?
0/0
7.8.2003 12:41

Jirka

Maxi, to je přeci jasné.
Není žádoucí, aby státní nebo obecní úředník měl životnostenský list a podnikal. Přestav si třeba úředníka živnostenského odboru, jak by likvidoval konkurenci. Nebo matrikářku, která má zároveň půjčovnu svatebních šatů. Nebo úředníka stavebního odboru, který po večerech maluje projekty.
Naopak učitel podnikat klidně může a dokonce na to má dost času. Nevím, proč by učitel němčiny nemohl dávat odpoledne i soukromé hodiny pro dospělé. Nebo proč by matematik nemohl dělat současně daňového poradce nebo vést několika drobným živnostníkům účetnictví. Nebo učitelka češtiny - co podnikatelů a zejména úřadů by potřebovalo, aby jim někdo dělal korektury jejich písemností! A že by třeba tělocvikář nemohl být současně trenérem ve fitnesscentru?
S výslužným vojáků a policajtů ovšem taky nesouhlasím.
0/0
7.8.2003 13:08

kryšpín

úředník na SÚ co maluje projekty?
těch je, že by se jeden posr...l, fakt bezva konkurence.
0/0
7.8.2003 15:56

Názor

Učitelé dostanou víc
Schopní učitelé většinou ze škol již dávno odešli a nebo odejít chtějí. Tedy dát peníze plošně všem učitelům problém školství neřeší.
0/0
7.8.2003 10:45

Honza

Re:
Třeba se zas vrátí  
0/0
7.8.2003 11:48

Jakub

Re:
Ne, to opravdu neřeší. Ve školství chybí kariérní řád. Ten je dosud suplován jen mzdovými tabulkami, které vycházejí z přímé úměry, že čím déle učím, tím lépe učím, a tím mám nárok na více peněz. V řadě případů to ale, jak víme, takhle v praxi nefunguje. Dnes ve školách učí každý, kdo udrží křídu a moč, a pak pár šílenců, jako já, kteří se vybodli na dobře placené manažerské posty a vrátili se k dětem a ke studentům i za cenu, že se jim rapidně snížila životní úroveň. Nechci za velké peníze dělat, co mě nebaví a neumím to, ale chci dělat to, co (zatím) dělám dobře a k čemu mám předpoklady a vzdělání. Dokud ale budeme mít bolševický zákoník práce, který zaměstnavatelům fakticky neumožňuje propustit zaměstnance, když si najde lepšího, a dokud nebudou moci ředitelé skutečně kvalitně ohodnotit ty dobré, kteří se dále vzdělávají, pracují, dávají dětem nové podněty a jsou mravními autoritami a identifikačními vzory, nic se nezmění.
0/0
8.8.2003 9:38

EKONOM

Stručná analýza problémů k prázdné státní pokladně.
1. Rozprodané a nebo vytunelované výrobní prostředky v minulém období.
2. Naprosto chybějící prorůstová politika.
 
3. Politika zaměřena výhradně na to, jak lidem vytahat všechny peníze z kapes.
 
Proto studujte modrý program ODS a volte ODS.
0/0
7.8.2003 10:36

kirk

Re:
ano, tak je to v tajné modré příručce ODS "NEOPAKOVAT STEJNE VLASTNI CHYBY MINULOSTI"
0/0
7.8.2003 10:40

EKONOM

Re:
Program nejdete v každém novinovém stánku. Doporučuji k prostudování.
0/0
7.8.2003 10:45

Lahvac

Analyza problemu ve statni pokladne- zacit by se melo od ODS
Problem je v tom, ze takhle by se mela kritizovat hlavne vlada ODS- tunelaz prosazoval sveho casu Klaus coby cestu "kumulace kapitalu", co se tyce prorustove politiky ODS nedelala vubec nic, penize z kapes lidi tahala take, ale "chytre" to maskovala zametanim problemu pod koberec (viz. oddalovani privatizace bank). Modry program ODS je pritom zatim jen snuska politickych blabolu.
Proto ODS v zadnem pripade nevolte!
0/0
7.8.2003 10:48

komenda

když už se přežírají - nechť, kdyby alespoň tak nemlaskali
věřím, že by si lidi (včetně státních zaměstanců) "utáhli opasky", ale to musí asi všichni, pokud ti nahoře, naše politická elita (GEN) beztrestně hrabe v hromadách, kde meloun žádnej peníz (ani daňová přiznání netřeba pro vyvolené s imunitou), asi se dají čekat stávky ve větším měřítku, těžko za to někoho odsuzovat
0/0
7.8.2003 10:32

Martina

Od bývalé úřednice
Taky jsem pracovala jako úřednice, odešla jsem pryč, protože jsem dostala lepší nabídku a už mě nebavilo poslouchat o tom, jak jsou úředníci neschopní a zkorumpovaní. Mám vysokou, praxi 9 let jako analytik, spráce výpočetního systému a před rokem jsem na úřadě neměla ani průměrnou mzdu. Učitelům zvýšení platu přeju, zrovna tak by si to zasloužili i ostatní státem placení zaměstnanci. Takhle se každy, kdo něco umí přesune do soukromého sektoru, takže v úřadech najdete hlavně starší úředníky před důchodem nebo ty, co chtějí získat praxi a pak odejít za lepším.
0/0
7.8.2003 10:14

medved

Re:
Bohuzel uredniku odchazi porad min nez prichazi. Recept uz jsem tady cetl - pulku jich vyhodit, a zbyle pulce o pulku zvysit plat - vydelaji vsichni. Valna vetsina uredniku by ale nemela mit plat vyssi nez 10tis.
0/0
7.8.2003 14:55

Zulu

Stejna svoloc jako nadrazaci
Ti si take vystavkovali miliardy nalite do cerne diry z kapes danovych poplatniku spolecne s prezamestnanosti CD. Ucitele si vystavkovali navyseni platu. Fajn, ale v cem jsou ucitele jina a lepsi kasta, nez ostatni statni zamestnanci? Asi v tom, ze stejne jako zeleznicari nevahali vzit si do stavky rukojmi v podobe skupiny lidi, kterym maji naopak slouzit. Tak se chova jenom svoloc a luza.
PS: nejsem statni zamestnanec
0/0
7.8.2003 10:13

Tsssha

Re:
Tak me napadlo.Vite proc jsou ucitele lepsi "kasta" nez jini statni zamestnanci? Protoze maji na rozdil od nadrazaku v rukach budoucnost naroda.... To komunisti zacali sirit mezi obyvatelstvem presvedceni, ze ucitelstvi je poslani -a jak to dopadlo : na skolach vetsinou zbyli jen stari ,v premysleni zkostnateli a ze svych sverencu nervozni ucitele.Kazdy kdo aspon trochu koketuje s ekonomii vi, ze kdyz se prachy vrazeji do vzdelani tak je zisk nejmene 5x vetsi.Pochopili to v Irsku, v Japonsku,jen ve vasem Kocourkove ne a porad se vrazeji prachy du "restrukturalizace" a socialnich davek .
Uz se moc tesim kdyz se za par let vratim a budu koukat jak sel tenhle stat do ANUSU :))))))))))))))))
P.S- HAPPY WASTING     
0/0
7.8.2003 12:49

Ekonom

A nyní by měli začít vyhrožovat stávkami ostatní skupiny státních zaměstnanců.
Mají na to nárok, neboť nejvíce přispívají do státní pokladny. Vezměte si úřední statistiky a tam to najdete. Z 85 % HDP je tvořeno z příjmu od státních zaměstnanců. Má snad někdo jiný názor. Jestli ano, tak jjde o hlupáka.
0/0
7.8.2003 9:56

Karl

Re:
A kde je najdu?
0/0
7.8.2003 9:59

Re:
ano, stát dá hromádku peněz svému zaměstnanci, pak si z té hromádky něco vezme zpátky a může vykazovat, jakým je úspěšným výběrčím daní, sice to je makačka pro tisíce dalších zaměstnanců, ale ať
0/0
7.8.2003 10:05

mhd

Re:
ne my ale ty jsi vol ekonome, mas vubec mozek??
0/0
7.8.2003 10:09

EKONOM

Re:
Samozřejmě, že mám mozek. Vystudoval jsem v USA a dále postgraduál v Anglii. Jmenuji se Viktor Kožený a pozdravuji Vás všechny z Bahamských ostrovu. A, že mám mozek a ekonomické vyšlění jsem Vám ukázal za svého pobytu u Vás. Jsem rád, že již nejsem Čech, nýbrž IR. Mějte se hezký Vy ekonomičtí žabaři.
0/0
7.8.2003 10:41

Peter

Re:
je videt ze nejsi vul ale hovado
0/0
7.8.2003 12:37

:-(

13. a 14. plat
, vazeni ucitele, meli byste se smirit s tim, ze 13. a 14. plat "automaticky" nema zadne rozumne oduvodneni... ma-li stat dostatek prostredku, muze vam toto "prilepseni" doprat, je-li kasa prazdna, skrtne se luxus (13. a 14. plat) - jinek to NEJDE... pracuji ve vedeckem vyzkumu, nase firma ma i "urodu na poli"; kdyz firma udela za rok "vydelek", rozdeli jeho cast pro vsechny (vedci, sekretarky, uklizecky, sedlaci, monteri...) a mame jednou za rok v srpnu "premie" (30-90% mesicniho platu, coz je nas "13. plat")... dalsi cast vydelku jde "na horsi casy", kdyz jsou ztraty... v horsich casech nedostaneme zadne premie, takze zadny "13. plat"... nikdo si nestezuje, nestavkuje, protoze vime, ze, kde nic neni, neni co brat/davat... uklizecky a sedlaci to plne chapou, proc ne vzdelani ucitele?
0/0
7.8.2003 9:45

Max

Re:
Musim reagovat na Vas prispevek, ze 13. a 14. plat nema automaticky rozumne oduvodneni. Dle meho nazoru by mel byt 13. a 14. plat normalni vec. Pracuji  v zahranici a take ve vyzkumu a 13. plat je tu pro to, aby lide mohli v lete jet nekam na dovolenou, aniz by na ni museli cely rok setrit a 14. plat je na vanocni svatky, tez aby se nemuselo cely rok setrit na darky, ci zimni dovolenou. 13. a 14. plat je tady uzakoneny, takze se musi vyplacet a firma se musi proste snazit, aby na to mela. Za druhe ucitele nepracuji v soukromem sektoru, tak nejak nechapu, jak by se meli ucitele snazit, aby meli tzv. "urodu na poli". Ucitele muzu jedine tlacit na vladu, aby jim pridala, protoze ta zodpovida za "urodu na poli".
0/0
7.8.2003 10:27

Vaclav Hanus

Re:
Kopiruji ti tady cizi prispevek, ktery jsem nasel nize. >15 platů (magor, 07.08.2003 9:14) vzhledem k tomu, že maj pomalu další tři měsíce volna by měli dostat 13. 14. a 15. plat, protože čím víc volna tím víc se utratí a z čeho to maj chudáci platit ....protoze pouze ten nazorne vystihuje zvracenost tveho uvazovani. A copak jsou zamestnanci nesvepravni aby si nebyli schopni na dovolenou nasetrit z prubezne vyplaty?
0/0
7.8.2003 11:00

Max

Re:
Vazeny pane Hanus, ja jsem s Vami ovce nepasl. Dekuji. Treba v bankovnim sektoru je tady bezny i 15 a 16 plat, ale to je jina vec.Jestli jste to nepochopil, tak by jste mel zrejme jeste navstevovat nejake dalsi vzdelavaci zarizeni, kde Vas budou bohuzel ucit - UCITELE. 13. a 14. plat jsem ve svem prispevku myslel vseobecne, nejenom u ucitelu.Vite, lide si nesetri jenom na dovolenou, ale i na jine veci.
0/0
7.8.2003 11:29

Najdete na iDNES.cz