Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč rovnou nezakázat živnosti?

Drobných a středních podnikatelů ubývá. Nikoho to nevzrušuje, natož aby bil na poplach. Předvolební řeči opět sebrala voda. Postavení živnostníků se pomalu ale jistě posouvá na okraj zájmu politiků. Co by mělo živnostníky nadále držet u jejich činnosti? Snad to, že zahraniční investoři dostávají pozemky téměř zdarma, ale domácí je trvdě platí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

habit

Socialismu je blizsi pasivita...
Idealem socialismu je stado poslusne nasledujici vedouciho byka. A ukolem vedouviho byka v sociaismu je presvedcit stado, ze je vede tou nejlepsi a nejschudnejsi cestou k tem nejstavnatejsim pastvinam. Zivnostnici nejsou stadni typ a tezko se ovladaji. Porad se snazi hledat jine cesty, a nejhorsi je, ze je casto nachazeji. A to neni pro hladove stado krmene bodlacim vubec dobry priklad, kdyz se musi divat, jak si nekdo pochutnava na jetylku.
0/0
21.7.2003 10:31

Saša

Živnostník je pro vládu nebezpečný.
Je totiž méně závislý než zaměstnanec nebo důchodce či nezaměstnaný. Je více svobodný, více sám sobě pánem.
Socialisté všeho druhu nemají rádi lidskou svobodu. Nesnášejí, když má každý nejen právní, ale dokonce reálnou možnost rozhodovat si o svých věcech sám.
Proto také socialisté brojí proti rozprodávání komunálních bytů do osobního vlastnictví a dotují jen takovou bytovou výstavbu, která z bydlících neudělá majitele, ale pouze nájemníky - tedy lidi závislé.
Socialistům jde o závislost člověka na vládě, a proto musí bojovat proti živnostníkům, vlastníkům bytů a rodinných domků, alterantivnímu vzdělávání a víceletým gymnasiím ...
socialismus = nevolnictví
Proto příště pečlivě přemýšlejte, koho volíte. Ať už ve volbách obecních či krajských, nebo senátních či sněmovních. Abyste zase nezvolili nějaké socialisty.
Ono je totiž jedno, jestli jsou to socialisté "demokratičtí", nacionalističtí, internacionalističtí, realističtí, zelení, odboroví, syndykalističtí a jaké všeliké odnože mají.
Pořád jde o tu lidskou svobodu.
 
0/0
21.7.2003 9:22

barbudo

Re:
To je opravdu pěkná ideologická konstrukce, ale pouze konstrukce. Rozdíl mezi zaměstnancem a OSVČ spočívá především v tom, že u nás zaměstnanec odvádí mnohem vyšší daně. Proto je pro náš stát mnohem výnosnější. Zvýhodnění OSVČ jistě znáte, "švarcsystém" a marný boj proti němu je pravidelným dokladem. Nevím, jakým způsobem jací socialisté ovlivňují privatizaci komunálních bytů (nevím ani proč by měla či neměla nějaká být), v oblasti dotací už vůbec nevím, o čem je řeč (a nevím, v čem se radikálně liší od stavu za vlády "pravice").
0/0
21.7.2003 10:07

ppetr

Re:
koukam,ze ty chces byt hodne zavisly na statu.jenomze ja NE
0/0
21.7.2003 19:20

barbudo

Re:
Pravdupovediac, stát je spíš závislý na mně, než já na státu. Musím se o něj dobře starat, aby mohl podporovat chudáky živnostníky, aby nemuseli platit daně, aby nezahynuli v nemoci a bídě (nebo v důchodu).
0/0
21.7.2003 21:58

Connor

Re: Zkus si neplatit
Jaksi si stále pletete pojem a průjem.Živnostník není firma se stovkami či tisíci zaměstnanci, která dostává úvěry, i když je stabilně v mínusu. To tyhle polostátní firmy si mohou dovolit být ve ztrátě, neplatit daně,zdravotní ani sociální nejen za zaměstnance, ale neodvést ani to, co od zaměstnanců vybrali. Pokud si tohle dovolí živnostníček, má hned na krku FÚ, exekutory a obstávjy účtu, o tom, že by dostal nějaký úvěr, neřku-li dotaci, si může nechat tak leda zdát. Musí jenom jediné: nekoukat na čas, dobu ani počasí a makat, aby mohl živit poslance, senátory, úředníky a lemply na podpoře. A navíc by měl, s prominutím, držet hubu. Všem, kteří si nezkusili, jak se v tomto státě platí za nezávislost, doporučuji zkusit. Až nám dojde trpělivost a nervy a hromadně to "podnikání" zrušíme a vydáme se na prácáky, to bude teprve zábava!!! Pak uvidíme, kdo to zaplatí.
0/0
22.7.2003 11:56

barbudo

Re:
Ó ba nikoli. Živnostník je proti zaměstnanci podstatně zvýhodněn a jistě víte kterak. To, že je ve při neplnění zákonných povinností pronásledován a některé velké podniky nikoli, je jiná věc.
0/0
22.7.2003 12:48

Zorka

Re: Odtajněte zvýhodnění
To mi prosím vysvětlete, já jsem po těch dvanácti letech ještě na žádnou výhodu nepřišla. Tak to neskrývejte a poučte mě.
0/0
24.7.2003 23:10

barbudo

Re:
Nuže tedy, dobrá. Rozdíl mezi zaměstnancem a OSVČ je hlavně v tom, že zaměstanec nemůže vykázat a odečíst ze základu pro zdanění žádné náklady. Zvýhodnění zaměstnanců jako závodní rekreace, stravování, školení apod. již patří minulosti. Jsme na internetu, vezměme tedy příklad z oboru. Je zaměstnavatel, který zaměstnává programátory. Mzdové náklady činí cca dvojnásobek čisté mzdy. Tedy polovinu dostane programátor-zaměstnanec, polovinu činí daně a povinná pojištění sociální a zdravotní (odvedená zaměstnavatelem a zaměstnancem). Zaměstnavatel se ovšem může se zaměstnancem dohodnout, že zaměstnanec nebude zaměstnanec, ale OSVČ. Pracovat bude na základě smlouvy a dostávat bude stejnou částku, kterou zaměstnavatele stál jako zaměstnanec - tedy dvojnásobek původní čisté mzdy. Od této částky si OSVČ odečte oprávněné náklady. Doprava je jistě oprávněným nákladem. Telefony, literatura, kursy, internet - to jsou jistě oprávněné náklady. Nový počítač, videokamera, digifoťák jistě také, možná bude potřeba nové auto - leasing to řeší. Je to pořád stejný programátor, jezdí pořád do stejné práce, dělá stejnou práci, jenom domácnost je nějak lépe zařízená a i na "výplatu" zbývá o něco víc než dříve. Říká se tomu švarcsystém (podle odsouzeného průkopníka).
0/0
25.7.2003 10:55

Bobeš

Re:
Jenže jako OSVČ si musí zaplatit sociální a zdravotní pojištění, daň, účetního, který se za něj bude zbývat horou idiotských předpisů a pokud na něm úřeníci z berňáku najdou chlup, může platit docela astronomické částky státu navíc. Kromě toho po něm může "zaměstnavatel" vymáhat podstatně vyšší částky v případě, že mu způsobí nějakou škodu a také se s ním může rozloučit z hodiny na hodinu bez odstupného a jiné příjenosti, které zaměstnanec nezná...
0/0
25.7.2003 11:17

barbudo

Re:
Samozřejmě, že musí platit daně a pojištění, vždyť to píšu. Může je ale platit z podstatně nižšího základu. Pokud už chcete účetního, není to tak drahé a je to opět náklad. Vztah se "zaměstnavatelem" je otázkou smlouvy, může úplně odpovídat "zaměstnání".
0/0
25.7.2003 12:30

Ferry

Re:
No to je bezva - sice si může spoustu věcí odečíst, ale stejně je musí zplatit! A jako zaměstnanec je často dostane proplacené.
Vrátíme se k tomu příkladu - pracuji totiž také jakoprogramátor na živnost.
Takže - kolegové mají 40.000 brutto, tedy cca 30.000 netto a stojí firmu cca 60.000 Kč (hodně hrub). Já mám smlouvu na 50.000. Z této částky si platím auto na služební cesty (kolegové mají služ. auto) a platí mi jen naftu. Nemám stravenky - 50 Kč denně. 3000 stojí účetní. Platím si mobilní telefon (3000Kč) a Internet (1050). Nemám nárok na dovolenou (jeden měsíční plat). Nemám nárok na výpodní lhůtu (5 platů) ani na mzdu, pokud pro mně nemají práci - prostě jsem doma. A z toho, co mi po odečtení nákladů zbyde, zaplatím odvody  sociálce (23,5%, zdravotce (8,5%) a daně (15-25%). Tedy na konci mi nezbyde ani zdaleka oněch 30.000 ......
Ono totiž i na ty náklady musí člověk vydělat...!!!
 
0/0
28.7.2003 14:14

barbudo

Re:
Máte ve srovnávání nesrovnalosti. Pokud má zaměstnanec k dispozici služební automobil, je tento nákladem zaměstnavatele. Takže náklady na takového zaměstnance jsou cca 70.000Kč (plus zmíněné stravenky - z těch ale asi polovinu platí zaměstnanec). Dostáváte tedy o cca 20.000 Kč méně, než aby bylo co srovnávat. (Nevím co všechno Vám účetní za 3000 Kč dělá, ale za ty peníze to musí být pěkné). Pokud se týče problému dovolené, nedovolené, odstupného apod., je to jen otázka smlouvy. (Je u nás mnoho učitelů - zaměstnanců, kteří jsou místo dovolené na podpoře).
0/0
28.7.2003 23:54

Zorka

Re:
Nevím, proč neustále zdůrazňujete odpočty. To se mám komu omlouvat, že si do nákladů zahrnu třeba nákup materiálu? Zaměstnancům? Víte vůbec o tom, že tady taky žijí živnostníci, kteří se třeba zabývají různými službami, známými z minula jako komunální? A nežijí třeba v Praze, ale v obci s maximálně pár tisíci obyvateli, kde je mizerná kupní síla a získávání sebemenších zakázek závisí  přinejmenším na pořádné dávce štěstí a náhody  a ne na  jejich snaze a pracovitosti? Nevím, proč píšete o švarcsystému, je protizákonný a ne všichni lidé jsou ochotni zákony, i když s nimi bytostně nesouhlasí, porušovat. Mně osobně je milejší klidné spaní. Vy ovšem a priori soudíte, že to dělají. Píšete o foťácích, kamerách, autech - můj finanční úřad by to zajisté neakceptoval a jít do leasingu, když nevím dne ani hodiny, kdy  zákazník zaklepe na  dveře, považuji za kousek, hodný kamikadze. A navíc, ty Vámi tolik zdůrazňované odpočty jsou závislé především na tom, jestli si na ně vůbec vydělám. Jednoduchá rovnice - nejsou peníze, nejsou odpočty. Pak tady ovšem zůstává ta naše hezká, česká a všudypřítomná závist. Protože... co kdyby?!?! Všichni živnostníci přece kradou, lžou, podvádějí a v neposlední řadě hlavně vykořisťují  své ubohé zaměstnance, pokud nějaké mají. Co na tom, že kolikrát vykořisťují především sami sebe a své rodiny? Kdo se dnes vůbec pozastaví nad tím, že zaměstnanci automaticky platím čtyři týdny dovolené plus jedenáct dnů státem garantovaných svátků a sobě možná dopřeju týden, pokud se odvážím zavřít krám, protože někdo ty zatracené peníze vydělat musí? Proč by si dneska někdo zatěžoval hlavu výpočty, aby zjistil, jak je to vlastně s daněmi a odvody? Proč by mělo někoho zajímat, že když dám zaměstnanci například 10000,-Kč hrubého, odvede on na zdravotní a sociální pojištění 1250,- Kč  zatím co já za něj doplatím 3400,-Kč o kterých zaměstnanec ani neví a - nedělejte si iluze, ani ho to nezajímá, protože
0/0
26.7.2003 2:41

Realista

Stát cíleně díky rudým odborům likviduje.......
snahu občana se postarat sám o sebe. Odradí svou protipodnikatelskou aktivitou každého odvážlivce, který by chtěl legálně podnikat a až se postaví na vlastní nohy, platit daně, zdravotní a sociální pojištění. Místo toho mu nohy zavčasu podtrhne, aby mu růst trval mnohem déle, než dříve. Jenže, když vše trvá příliš dlouho, utrápí to i vola. Občanovi nezbývá nic jiného, než se stát sběratelem podpor a pracovat na černo. Protože v jeho regionu pracovní příležitosti prostě nejsou. Jednou se budou platit velké podpory domácím podnikatelům, aby zahájili podnikání až odejdou zahraniční investoři za levnější pracovní silou a menšími daněmi. Odbory konečně pochopí, kolik napáchali škody až bude propuštěno dalších 500000 lidí, které zaměstnávájí  drobní živnostníci. Pak si konečně bodou státní byrokraté vážit  i druhých lidí, kteří chtěli pracovat poctivě. Za odměnu jim povolí opět dražší auta, zkrátí odpisy budov a další. Historie se stále opakuje.
0/0
21.7.2003 6:35

Týpek

Ugh
To je moc pěkné, ale já jakožto zaměstnanec se tomu můžu akorát zasmát! Kolik odvádí průměrný živnostník daní?  Mě stát sebere 70% toho co vydělám. To není překlep. Zkuste si to spočítat. Neodepíšu si z daní ani prd. Maximálně tak životní pojištění. A já vás mám litovat? Daně z příjmu právnických osob by měly být minimální. Ostatní by měli mít stejné podmínky.
0/0
20.7.2003 16:34

Ales

Re:
A kolik mysli, ze zustane tomu zivnostnikovi? Mozna jeste min a jeste ma starosti. Kdyz tebe vyhodi z prace tak jdes na pracak pro podporu, kdyz krachne zivnostnik tak nic nedstane protoze ma zivnostensky list a reknou mu at si videlava sam.
Ja jsem taky normalni zamestnanec, ale s odborama bych si ruku napodal a z toho co se vymysli se mi zveda zaludek. Kdyz si vy chytraci myslite, ze je to tak fain byt podnikatel tak proc si to sami nezkusite, mozna byste se pak divili.
Ono je proste jednodusi bit podnikatele nez byt podnikatelem.
Minimalni dan je paskvil, proc ma nekdo platit dan z neceho co nevidelal. Tohle povede akorat k obnoveni melouchareni protoze ten kdo si prividelaval sem tam tim, ze neco udelal na zivnostnak tak takhle to zabali protoze mu stat vetsinu zisku sebere, presneni receno to bde delat na cerno a stastu neodvede uz vubec nic. To vazne chcete soudruzi ve vlade???
0/0
20.7.2003 23:23

petr

Re:
Ale živnostnik si třebu může odečíst z daňového základu auto, televizi a video ( má to pro prezentaci firmy ) a spostu jiných ... Já jako zaměstnanec používající služební auto k soukromým cestám nejemo že musím platit benzín ( včetně DPH), ale navíc mi auto zvyšuje základ daně o 1 % z pořizovací ceny za každý měsíc.  A jistota zaměstnance: ??? velice moc žádná. Pokud se v našem oboru něco stane, tak holt zavřou pobočku - v lepším případě dostanu pár platů jako odstupné- a dělej si co chceš. Že máš hypotéku, dluhy, rodinu- to nás nezajímá.. Podpora nic neřeší- ta je jen na přežití, ne na placení úvěrů...
 
 
0/0
21.7.2003 11:17

Výhoda !?

Re:
Jo a pak přijde dvojice z berňáku a zhodnotí, že to nejsou výdaje na udržení a zajištění příjmu a vyhodí z nákladů a dodaní daň ze zisku a DPH a vypočte příslušné penále a pokutu. A ty to můžeš zavřít a jít na ulici, protože žádný odstupný, žádná podpora v nezaměstnanosti jen trest za vlastní odpovědnost.!!!!
0/0
25.7.2003 11:14

Týpek

Re:
Proč by měl platit i když nic nevydělá? Protože i on používá silnice, soudy a chrání ho armáda a policie. Možná to zní jako vtip, ale zkus se nad tím zamyslet. Je hrozně pohodlné být deset let ve ztrátě, když ostatní si něco takového nemohou dovolit. Já nechci, aby podnikatelé platili více než já. Jen stejně. Protože i oni jsou stejnými občany státu. A že velké firmy neplatí nic? To je sice pravda, ale odkazovat se na to znamená to samé, jako když zloděj křičí: chyťte zloděje.
0/0
21.7.2003 13:35

Bobeš

Re:
A ty víš, že za tebe tvůj zaměstnavate ovádí státu všechno, co má?
0/0
25.7.2003 11:22

Imperialista

Re:
Tak to tedy ne. Zaměstnaci jsou neschopní hňupy, tak ať platí sami na sebe a drží ústa.
0/0
20.7.2003 23:33

Hakl

Re:
Týpek , když myslíš jak to je výhodný poprubuj sám!!!! Pak ty hňupe mudruj!!!
0/0
22.7.2003 16:51

barbudo

Re:
Možná tomu nebudete věřit, ale naprostou většinu činností nazývaných "prací" nelze provádět živnostenskou formou. Všechno není tak jednoduché, někdy musejí spolupracovat desítky lidí, někdy i desetitisíce.
0/0
22.7.2003 17:31

TeameXtreme

ttvj
95% podnikatelu sou zlodejske k***y
jo prispevek 222 byl nepravem cenzurovan
0/0
19.7.2003 9:44

Sun Wu Kchung

Ať zakážou podnikat!!!
Konečně dobrá zpráva. Za komunistů nikdo nepodnikal a lidi taky žili a nebyly takové sociální rozdíly. Teď vydělávají (tunelují) miliony a ještě by chtěli skuhrat. Ať si některý podnikatel zkusí žít z 6000 kč měsíčně  invalidního důchodu. Kéž by se vrátila doba, kdy všechno patřilo všem a všichni měli stejně.
0/0
18.7.2003 23:08

Ales

Re:
Kdyz umis napsat prispevek sem tak kdo te brani se zivit praci s pocitacem. Ale na to je potreba neco umet, a ne jen chytracit a nadavat, ze????
0/0
20.7.2003 23:16

Vávra

Co bylo řečeno je 100% pravda
Tak se chová vláda - nechce nás.MY POLITIKY NEZVEME DO HOTELŮ, NA FILMOVÉ FESTIVALY A NEPLATÍME JIM TO jako velké firmy je třeba ještě více přitvrdit,vydat více nařízení,abysme platili velkým firmám,které si to vydobily za to co udajně chce EU
JE SMŮLA,ŽE SE NEDOKÁŽEME DÁT DOHROMADY A NA TÝDEN PŘESTAT PRACOVAT
TO BY BYL POPRASK V TOMTO STÁTĚ.
0/0
18.7.2003 20:11

Hujer

Lide co se dokazi postarat sami o sebe,
 nemaji silnou lobby a dostatek prostredku na uplatky pro uredniky a politiky jsou vredem socialnedemokraticke spolecnosti. Vlada CSSD to dava jasne najevo.
0/0
18.7.2003 16:17

Marcus

A co se asi tak dalo cekat od socanu?
Jsou to zakomplexovani ubozaci, kteri zavidi kazdemu kdo si vlastni praci dokaze vydelat vice nez ten, kdo si odpracuje svych 8 hodin ve fabrice. Stat by si mel vazit kazdeho, kdo se dokaze postarat sam o sebe a neni ostatnim na obtiz pobiranim podpory, soc. davek atd. Misto toho se temto lidim stale hazi klacky pod nohy. Kdyz uz je tento stat nedokaze podporit, tak at jim alespon neskodi.
0/0
18.7.2003 16:03

Ales

Re:
Presne, podnikatel nepobira zadne socialni davky a ani by mu zadne nikdy nedali kvuli zivnostnaku. Vlastne po statu nic nechteji vyjma solidnich zakonu a naopak vytvareji pracovni mista a odvadeji dane do rozpoctu aby mel stat z ceho platit socky, a stat se jim za to odvdeci buzeraci a komlikacemi.
0/0
20.7.2003 23:33

Tommy

K tomu uz neni co dodat
....bohuzel je to ale hola skutecnost
0/0
18.7.2003 15:50

FilV

Máte pravdu!
To co má živnostník od státu je samá prudírna a ne podpora.
0/0
18.7.2003 15:50

barbudo

Jen malý doplněk...
... zmiňované dlouhodobě dlužící firmy jsou mnohdy státní.
0/0
18.7.2003 15:45

so

Presny
Treba se na to vsichni zivnostnici vysereme.
0/0
18.7.2003 15:15

Marcus

Re:
No, ja se na to uz pred par lety vysral a myslim, ze to bylo jedno z nejlepsich rozhodnuti co jsem kdy udelal. Prestal jsem podnikat a zacal jsem konecne vydelavat penize :-)
0/0
18.7.2003 16:08

Ondra

známka
1*
0/0
18.7.2003 15:15

Najdete na iDNES.cz