Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hradní seznam soudců uzavřela Lastovecká

Hradní seznam osmi lidí, kteří by měli nahradit dosluhující soudce Ústavního soudu, je kompletní. Prezident příští týden na tento post navrhne senátorku ODS Dagmar Lastoveckou, řekl iDNES Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. "Nabídku přijmu," řekla už dříve senátorka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jupík

Proč ne?
 Pí JUDr Lastovecká se jeví být slušným člověkem přesto, že je členkou ODS. Byl bych ji raději viděl Presidentkou, když už to měl být někdo z té partaje, ale oni si raději vybrali kryptokomunistu V.K.!Horší je ta drzost, že na Presidenta kontrolního úřadu navrhli kšeftsmana s jihočeskými byty Beneše. To by byl kozel zahradníkem, jako je jím ten president.
0/0
13.7.2003 21:22

rad

Klaus
Z vyberu navrhovanych ustavnich soudcu jez zrejme, ze Klaus zesilel. Obzvlaste Rychetsky je skutecna zaruka spravedlnosti, o Samkove a Lastovecke ani nemluvim.
0/0
13.7.2003 13:53

SNAKE IN THE GRASS

VEM SI JE VŠECHNY DOMŮ...................
TAK HELE SANTA.................VEM SI TY "CIGOŠE" VŠECHNY DOMŮ KDYŽ JE MÁŠ TAK RÁD............A VČETNĚ VESELÝ.............TO VÁS LÍVIE VYPAKUJE VŠECHNY...........A PAK MI NA N@VĚ NEBREČ............PROSTĚ JSI SI TO U MNE "POSRAL".........
0/0
11.7.2003 21:27

bekka2

to redakce - chyba??
Dovluji si Vás upozornit na patrně faktickou chybu v článku.. z prezidentem navržených kandidátů Vám vypadl Prof. Václav Pavlíček, navržený okolo 11.6.2003. Ze soudců, o nichž se domníváte, že zůstávají, bych si dovolila zapochybovat o funkčním období JUDr. M. Holečka - ostatně kdyby ve funkci měl setrvat, byly by liché diskuze o budoucím předsednictví JUDr. Miroslava Výborného. Pakliže se mýlím, omlouvám se..
0/0
11.7.2003 16:46

Eduardo

Re: to redakce - chyba??
Přesně tak. V tabulkách chybí prof. Pavlíček, zatímco současný předseda dr. Holeček končí. Bude třeba jmenovat nového předsedu (spíše než o dr. Výborném jsem slyšel o dr. Rychetském) a nového místopředsedu (tento post je volný od chvíle, kdy místopředseda dr. Holeček byl jmenován předsedou po resignaci dr. Kesslera). Dalším místopředsedou je dr. Wagnerová, která končí až v r. 2012.
Nyní v červenci končí dr. Holeček, prof. Cepl, prof. Čermák, dr. Jurka, prof. Klokočka a dr. Procházka. Navíc ještě letos v listopadu končí dr. Zarembová a příští rok v březnu dr. Varvařovský.
0/0
13.7.2003 13:29

jirka

Lastovecka je dobrej tip
pro laickou verejnost dosti tezke tema k posouzeni. Hlavne aby to fungovalo ku prospechu lidicek, kteri ziji v teto zemi. Taky nas ceka bitka s EU a Klaus tam snad da lidi, kteri uspeji. K navrhum by se meli vyjadrit soudci, kteri konci. Please no politics
0/0
11.7.2003 13:43

Kajak

Re: Lastovecka je dobrej tip
Spíše dobrý vtip  (vlastně nedobrý vtip)
člověk, který neoprávněně užíval akademický titul JUDr, přitom poslanec, který nenašel odvahu vzdát se mandátu (čestně jako pan Kalvoda), to opravdu pro mne není čestný člověk s právním vědomím, vhodný na funkci ústavní soudce.
To tedy opravdu, ale opravdu považuji za nepovedený vtip.
Pokud se mýlím a tato kauza se netýkala paní Lastovecké, hluboce se omlouvám.
0/0
11.7.2003 16:00

!

Re: Re: Lastovecka je dobrej tip
Omluva je na místě, ta záležitost s titulem se týkala poslankyně ČSSD Marie Novesské, která později zahynula při autonehodě. Nejen že používala neoprávněně titul JUDr, ale dokonce (na rozdíl od p. Kalvody) práva nikdy nevystudovala. Nejsem si vědom toho, že by paní Dr. Lastovecká někdy byla poslankyní ve sněmovně - při posledních volbách byla zvolena do senátu. Myslím, že na ústavní soud lidé jako paní Lastovecká patří - rozdíl od pana Rychetského a paní Samkové, kteří jsou IMHO ve výběru spíše jako ukázka nestrannosti a politické korektnosti presidenta. Ještě štěstí, že tam v záchvatu nadstranickosti nenavrhl Z. Jičínského - to je taky právní expert ČSSD s dlouholetou praxí - podílel se už na návrhu komunistické ústavy...
0/0
11.7.2003 16:10

Daryl van Horn

Cikani
Porad dokola slysim chudaci cikani apod.Bydlel jsem i moji znamy kdysi v jejich blizkosti a dopurucuju teto pani i ostatnim ochrancum at si jde tedy mezi ne bydlet a pak at vyklada sve rozumy.Urcite ji to prestane bavit.
0/0
8.7.2003 20:51

Re: Cikani
Doporučoval bych ti potkat nějaké ty slušné Romy na které jsem v životě narazil i já. Byly jich desítky. Leckteří češi by jim slušnost a čistotu mohli závidět. Nicméně netvrdím, že neexistují i ti neslušní, stejně jako Češi a jiné národy.
0/0
11.7.2003 14:37

Jan

Re: Re: Cikani
Stále a vytrvale nechápeš, oč tu běží. Že procento nepřizpůsobivých, parazitujících a štítících se práce je u cikánů mnohokrát vyšší, než u jiných ras a etnik.  
0/0
11.7.2003 14:52

Re: Re: Re: Cikani
No a ty si myslíš, že když všechny  hodíš do jednoho pytle tak že se to procento zmenší?  Nebo nechceš, aby se to procento zmenšilo? Já bych rád aby se to procento zmenšilo. Jedinou cestu vidím v tom, že ty dobré (ono jich zas tak málo není) vyzdvyhnu, aby byli příkladem těm ostatním. Pokud je s nimi hodím do jednoho pytle, pak se mi procento těch dobrých jistě nezvětší, ba právě naopak. A za další opravdu nevím, proč bych měl ty dobré, které jsem v životě potkal, považovat za parazity, jen kvůli tomu, že jsou romové. Naopak parazitem je ten kdo je do toho jednoho pytle háže. Ono taky jde o to, že hodit je do toho jednoho pytle je výrazně jednodušší, a nevyžaduje takovou námahu, než brát každého jako svébytnou osobu, stejně jako to děláš u majoritní společnosti.
0/0
11.7.2003 15:02

Jan

Re: Re: Re: Re: Cikani
děkuji za školení, když se kolem mne ochomýtá cikán, tak si nejdříve pokládám ruku na ledvinku s peněženkou a teprve pak eventuálně zkoumám jeho svébytnost
0/0
11.7.2003 16:01

Re: Re: Re: Re: Re: Cikani
Pokud se okolo mě ochomítá slušný rom nemám proč si dávat ruku na ledvinku. Pokud se okolo mě ochomítá divně dlouho ruku na ledvinku si dám, stejně jako to dělám když se okolo mě ochomítá divně dlouho čech. Koukám podle tebe jsou češi božská stvoření. kdysi jsem měl dětský turistický oddíl. Chodila do něj romská holčička. Nikdo z jiných dětí nechodil tak čistě a upraveně jako ona. Vždy na konci schůzky nebo při návratu z víkendové výpravy se pro ni stavoval někdo z rodiny. Vždy byl slušně oblečený a choval se slušně. proč bych si měl před nimi dávat ruku na ledvinku?Proč bych si ji ale dal před tebou to vím. Stejně jsem u mé známé nazahradě potkával romy, kteří k ní chodili občas na popovídání si. Opět velmi slušní a čistí lidé, leckteří češi by mohli závidět. Před nimi jsem mohl nechat ležet kreditní kartu s PINem a zůstala by na místě. proč bych měl před nimi dávat ruku na ledvinku? Mám pokračovat dál? Mám ti popsat jak mě ve vlaku napadl čech s nožem. Mám ti napsat jak mě češi poničili auto. Pochop že to není v národnosti, ale v konkrétním člověku.
0/0
11.7.2003 16:25

Jan

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Cikani
tvůj výrok o tom, že tě při nárocích na majetek nezajímá, kdo kolaboroval s Němci, a také hrubky ve tvé "češtině" mě převědčily o tom, že z takového nevzdělance a pomateného idiota si budu napříště dělat jen a jen srandu  NAZDÁÁR
0/0
12.7.2003 8:58

trevor

re
myslim ze se uchazela o misto soudniho (rozumej soukromeho) exekutora -
zkouseli soudci a jako jedna z mala neuspela ...
jo, bylo treba obsadit nove zrizene urady, takze zkousky byly velmi benevolentni ...
ach jo
 
 
0/0
8.7.2003 19:37

ukran

pí.Lastovecká je dobrý tip,až mne Klaus překvapuje,čeho je schopen.
Nejprve advokátka Samková,pak pí.Lastovecká.Zatím to jde.
A Ty máš asi informace bůhví odkud,proč by se ucházela senátorka a dříve starostka (a dobrá) Brna o tu funkci?
Ale spousta lidem vadit bude,to ona umožnila otevření archívů..
0/0
11.7.2003 15:36

Fanda

tak to nevim co chce obhajovat
Brutální loupež šokovala obyvatele Rotavy na Sokolovsku. Dva romští výrostci, kteří již delší čas terorizují své okolí, zaútočili na muže (50) a jeho matku (86) přímo v jejich domku. Syna nejprve zkopali a pak vyloupili jeho dům, kde vyděsili k smrti stařenku.
Postrachem celé Rotavy jsou Dominik (16) a jeho o tři roky mladší kumpán Martin. Na místním hřišti si vyhlédli muže (50), který se vracel z nákupu. Skočili mu na záda, povalili ho na zem a prohledali mu kapsy. Z bundy mu vytáhli peněženku a z ní 200 korun. Pak utekli.
O den později si na oběť počíhali znovu. "Povalili ho na zem tak, že si muž při pádu poranil čelo. Odcizili mu padesát korun," dodala mluvčí sokolovské policie Blažena Kašparová.
Do třetice zaútočili ve stejný den po setmění na domek, kde muž bydlel. Vyrazili dveře a vpadli do kuchyně, kde muž a jeho matka spali. "Oba bili pěstí do obličeje a se slovy: »Kde máš, babo, prachy?« žádali peníze. Utekli, aniž by něco dostali," dodala mluvčí.
0/0
8.7.2003 13:25

Re: tak to nevim co chce obhajovat
Saniťák který okradl člověka v bezvědomí byl Čech. Češi byli i ti kdo zmlátili jiného saniťáka který šel jejich kamarádovi pomoct. Češi jsou a byli Kájínek, Winkelbauer, Gottwald, Urválek, Kožený, Grebeníček.
0/0
11.7.2003 14:28

!

Re: Re: tak to nevim co chce obhajovat
No v tomhle máš pochopitelně pravdu. Problém je, že říct o nějakém Čechovi, že je svině je naprosto normální a netrestné (díky Bohu). V těch konkrétních případech Ti ovšem většina daného etnika (českého) dá za pravdu. Ani většina těch, kteří s Tebou nebudou souhlasit nezačne prskat cosi o diskriminaci, urážce národa apod. Většina českého národa nebude také prokazatelná svinstva spáchaná jinými Čechy bagatelizovat a omlouvat podmínkami, výchovou a tím, že nemohli dělat nic jiného. Navíc v ČR je zvykem přenášet do rasové roviny spoustu běžných občansko a trestně právních záležitostí (krádeže, neplacení nájmů, poškozování cizího majetku i násilné činy, pochopitelně s Romy v roli utlačovaných ubožáků. Myslím, že ideální je "barvoslepá" společnost, měřící všem stejným metrem, i kdyby byl třeba zelený.
0/0
11.7.2003 16:01

Re: Re: Re: tak to nevim co chce obhajovat
Kéž by jsme měli takovou společnost jenž měří každému stejným metrem. jenže ona není nikde na světě. Nevím jestli kdy někdo neplacení nájmu a vystěhování sváděl na rasismus, vlastní postižený možná, ale nikdo víc. Nepamatuji, že by nějaký soud uznal rasismus při vystěhování neplatičů. Na druhou stranu pokud jde o výchovu. Podívej se kolik učitelek 1. tříd ZŠ jen vidí romské dítě už přemýšlí jak se ho zbavit do školy zvláštní, místo aby ho česky naučila. Je to učitelka!  To dítě česky neumí protože se u něj doma mluví Rómsky, což je pochopitelné. No a takové dítě ze zvláštní školy byť by bylo jakkoliv inteligentní už má tak šanci na zednickou lžíci nic víc. Měřme skutečně každému stejným metrem. Co je to za soud který 1/2 roku přemýšlí nad tím, když parta skinheadů napadne doma romskou rodinu a div ji nezabije, zda tam rasový podtext byl či ne.
0/0
11.7.2003 16:17

Pylorus

Re: Re: Re: Re: tak to nevim co chce obhajovat
A co pripad rodiny Cervenaku, ktery vratili byt mestu, sli na Slovensko a kdyz vratili, chteli byt nazpet! To nekomu jinemu nez romum proslo??? A na tom si p. Lastovecka udela karieru...
0/0
11.7.2003 18:55

Pylorus

Re: Re: Re: Re: Re: tak to nevim co chce obhajovat
Omlouvam se - p. Vesela - Slamkova
0/0
11.7.2003 18:56

Pylorus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak to nevim co chce obhajovat
No ja se zblaznim: Vesela-Samkova
0/0
11.7.2003 18:57

!

Re: Re: Re: Re: tak to nevim co chce obhajovat
Do rasové roviny byl uměle posunut problém Matiční ulice. Nějací lidé neplatili nájem a byli proto vystěhováni do určených prostor. Tam dělali bordel a sousedům se to pochopitelně nelíbilo. Obě skutečnosti (neplacení a obtěžování okolí) jsou prokazatelné a rasa (jak těch neplatičů, tak stěžujících si sousedů) je (či spíše měla by být) irelevantní. Přesto z toho Uhl a spol udělali aféru, která přispěla k podpoře protiromských nálad společnosti podstatně víc, než veškeré skinheadské publikace vydané za posledních 10 let. Úkolem základní školy není učit někoho mluvit česky na elementární úrovni, stejně jako úkolem střední školy není učit někoho psát a úkolem university není učit někoho třeba integrály. Pokud vím, byl zde pokus s tzv. nultými třídami, které měly právě neznalost češtiny řešit. Výsledek? Prý je to diskriminace, Romské děti přece nejsou tak hloupé aby musely chodit do nějaké extra třídy... Zajímavé je, že třeba děti Vietnamců, případně cizinců z uprchlických táborů, podobnými problémy netrpí a většinou patří mezi nejlepší ve svých třídách i když u nich je kulturní a jazykový rozdíl podstatně větší. Samozřejmě pokud učitelka přemýšlí o odsunutí dítěte do zvláštní školy *pouze* na základě rasy, je to kráva a ne učitelka a nemá ve škole co pohledávat.
0/0
11.7.2003 19:50

Obrance lydskych prav

"ÚSTAVNÍ SOUDKYNĚ" ŘEKLA :
cituji : "O odchodu z ČR - alespoň na dobu několika let - uvažuji již více než rok. Pokud totiž člověk není člen sekty flagelantů, potřebuje vidět, že jeho snažení má nějaký výsledek, že věc se někam odvíjí. Život v ČR pro mi přináší cejch blázna, podivína, nutnost neustále ospravedlňovat svoje názory, být neustále v defenzivě. Takovýto životní postoj je psychicky nesmírně náročný a sama cítím, jak ve mě vzrůstá potlačovaná agresivita. Ztrácím schopnost komunikace, což je i s ohledem na moje povolání advokátky kritické. " a dále :
 "Jestliže se Češi nebudou umět sžít s Romy, (čímž nemyslím ustupovat Romům v tom, co je nyní pejorativně nazýváno "specifický způsob života") nebudou se umět sžít ani s následujícími trendy a hrozí tedy Čechům a Českému státu zánik. I z biologie je totiž zřejmé, že přežívá pouze ten, kdo je schopen se adaptovat. A adaptace je vlastnost, ve které jsou Romové mistři, hodni následování."
Ano, to jsou správné názory! Češi vymřou, pááč se neumějí zžít s rómy ! Uááá ! To jest logická perla ! To jako že češi nemají český Chánov ? Nebo jako že neumějí vytvořit ten správný slum ?  Je správné aby na funkci, která tvoří špičku "spravedlnosti" a státnosti seděl člověk, který si myslí, že by měl zdrhnout a národ, který ho živí by měl vymřít
0/0
8.7.2003 12:04

šakal

No,...
...to víte...U nás v Čechách má poslední dobou rozčilení a radikální rétorika vyšší kurs, než střízlivost a rozmysl
 
Ale přesto si nenaříkám a těším se na další zvěstování našich duchovních elit    
0/0
8.7.2003 12:56

Fanda

Re:
Bud rad. vzhledem k tomu ze je to cikanskej parazit je prekvapivy, ze umi rict alespon dve tri vety cesky. Vic nemuzes ocekavat. jako advokatka je nula, ale holt se dokazala dobre medializovat.
0/0
8.7.2003 13:23

Re:
Do toho Chánova jsme romy nahnaly mi, ačkoliv to naprosto neopovídalo jejich kulturním tradicím. Pokud bychom je dle jejich kulturních tradic nechali kočovat, neměli bychom dnes problémy které mame. Bohužel je to proces nevratný.
0/0
11.7.2003 14:25

Jan

Re: Re:
mohli by např. kočovat u tebe na zahradě nebo kolem tvého baráku. (Dnes se ti na kočování liní cikáni vykašlou.) Za rok bych se tě přišel optat na názor. Jinak to jsou jenom kecy a kecy
0/0
11.7.2003 14:55

Re: Re: Re:
Možná jsi si nepovšiml, ale píšu že proces, kdy jsme je jako majoritní společnost, nacpali do paneláků, je procesem nevratným. Kočovat okolo baráku, hm to asi nevíš co slovo kočovat znamená. Ve Francii Romové kočují stále, i když ne s koňma, a jsou tam s nimi jistě menší problémy než tady u nás.
0/0
11.7.2003 15:27

Krpata

Re:
Uvidíme, příp. uslyšíme co na to "pojistka demokracie", jak nás 81 údajně moudrých senátoru překvapí.
0/0
11.7.2003 14:38

hujer

Rasisti
Všichni, kdo tady píšou o "romech" a mají na mysli naše cikánské spoluobčany jsou rasité nejhrubšího zrna. Slovo "rom" znamená v cikánštině "člověk". Mám tedy za to, že naši cikánští spoluobčané jsou lidé a ti ostatní jsou co? Nelidé, zvířata, mutanti? Vážení, nezývejte věci pravými jmény. Nikde v žádném slovníku ani encyklopedii nenajdete slovo "rom" ve smyslu příslušník nějaké národnosti nebo rasy, ale vždy tam bude "cikán". To jenom pár vychytralých cikánů si uvědomilo, že slovo "cikán" v širokém povědomí občanů je spojováno s kradením, loupením a nevázaným životem, a že je třeba vymyslet něco nového, aby darebáci z této rasy vypadali "slušněji". A dalších pár debilních politiků jim šlo na ruku a začalo toto slovo propagovat v médiích.
0/0
8.7.2003 11:57

essex

0/0
8.7.2003 11:50

Hugo

HUGO MÓC HORKO !!!!!
0/0
8.7.2003 11:02

Sandstorm

Slušný cikán
"Slušný cikán" je asi jako pánbůh - nikdo ho nikdy neviděl, ale víra v jeho existenci některým lidem pomáhá.
0/0
8.7.2003 10:30

hujer

Re: Slušný cikán
Tak to jste toho viděl velice málo. Vylezl jste někdy za humna?
0/0
8.7.2003 12:00

Re: Slušný cikán
Viděl jsem desítky slušných romů stejně jako desítky neslušných, stejně jako desítky slušných čechů, stejně jako desítky neslušných. Co jsem ale nikdy neviděl a vidět ani nemohu je slušný rasista.
0/0
11.7.2003 14:22

Obrance lydskych prav

Matyční je tu zas !
Paňy Samková - v Matyční nam zase gadžove ublyžují !
 
0/0
8.7.2003 10:15

OS

--
SLUŠNÝ ROM??????  cO TO JE? Nic takovýho jsem v životě neviděl.
0/0
8.7.2003 9:51

Fanda

Re: --
to je hypoteticka geneticka mutace s pravdepodobnosti vyskytu tak 1:1000000000000
0/0
8.7.2003 10:05

OS

----
TAKOVÁ STVŮRA ME JE BLBĚ A AT SI VEME SEBOU PÁR ČERNEJCH OPIC
0/0
8.7.2003 9:50

Lenoch

Mě taky !!!
Já mám taky hov... praxi v soudnictví a s mou teoretickou činností je to ještě horší. Tak se domnívám, že mám taky dostatečnou kvalyfykacy a pan prezident by mě taky mohl jmenovat do týdle lukrativní, neodvolatelné funkce, na který se mi nejvíc líbí, že i kdybych nic nedělal, tak by mě za to nikdo nemohl sprdávat ani vyhodit.
0/0
8.7.2003 9:36

misa

vám všem rasistům
nestačím se divit, nejde už ani o to kdo byl kam navržen, ale jak se projevuje český "tolerantní" národ. přála bych vám všem nenápadným rasistům být v kůži slušného Roma. Jen tak mimochodem, právě dokončuji diplomku na VŠE a jsem "cigoška"
 
0/0
8.7.2003 8:53

Gulliver

Re: vám všem rasistům
Tolerance k parazitismu, špíně, násilí, odporu k práci a zlodějnám má svoje meze. A ty jsou už dávno překročeny. Vhodné téma pro diplomovou práci.
0/0
8.7.2003 9:03

jana

Re: vám všem rasistům
Jenomže o slušné lidi jakékoliv rasy zde přece nejde...nikdo Ti nenadává...problém který Romové nechtějí vidět je ten,že vetšina obyvatel má s nimi vlastní špatné zkušenosti a vidí,že se většinou všichni ze všeho vykroutí a marná sláva 80% Romů musíme živit ze svých daní-a to mne štve...musíte si napřed začít dělat pořádek u sebe !!!!!!!
0/0
8.7.2003 9:18

Kaibab

Re: vám všem rasistům
Slušní Romové by si měli především uvědomit, co je pro ně z dlouhodobého hlediska lepší. Využívat svého původu k zisku nejrůznějších "trafik" a jiných nezasloužených výhod a dál tak popouzet "normální" (tedy mírně tupou) populaci, která pak nerozlišuje Romy poctivé a nepoctivé? Nebo pořádně makat, být lepší než ten průměr a kousek po kousku měnit myšlení "normálních" lidí?
Pokud by byl navržen opravdu dobrý právník - Rom, já osobně bych to jen uvítal! Ale to co předvedl pan profesor je jen šaškárna a vlastní předvolební propagace - nějaké romské hlasy se při předpokládané příme volbě prezidenta budou hodit a těch pár tzv. pravicových (a i jiných) voličů mu to odpustí až si vzpomenou jak mu to sluší v konzervativním obleku!
0/0
8.7.2003 9:19

Fanda

Re: vám všem rasistům
To jsi muzela prekourit pero cely skole vcetne skolnika, aby te vubec pustili k diplomovy praci. A nez ten titul dostanes, to si budes muset jeste pekne odsukat.
0/0
8.7.2003 10:00

kokr

Re: Re: vám všem rasistům
Hm, je vidět, že ty i kdyby si hulil školníka 24 hodin denně, nepustili by tě ani do nultého ročníku, osle!
0/0
8.7.2003 10:02

frank

A pochopila jste to?
Víte, miso, jestliže o věci přemýšlíte, pak jistě uznáte, že cikánské etnikum je postiženo, jakousi deformací myšlení. Jistě, jsou mezi nimi lidé Vašeho typu, kteří studují, chovají se slušně a pracují. Je to v kořenech rodu, kdy předkové pochopili a umožnili svým dětem, aby se vymanili z tradic a zvyků. Proti těmhle lidem, byť Cikánům, a to je české slovo (Rom je cikánské slovo), nikoli urážka, nikdo z těch, kteří se Vám mohou jevit na první pohled jako rasisti, nic nemá. Prostě není kouře bez ohně. Ovšem kolik takových lidí jako Vy mezi vámi je? 3 - 5%? Nemůžete se divit, že gadžové-bílí-Češi, kteří jsou většinou ve státě, vnímají těch zbývajících 95% jako problém, když jsou neustále obtěžováni na ulicích a ve svých bydlištích neustálým křikem cikánské mládeže, nepořádkem, který po ní zůstává, zvýšenou kriminalitou cikánského etnika, agresivitou při téměř každém setkání. Zejména tehdy, když si uvědomíme, kolik Cikánů je na podporách placených solidárně právě z daní těch, kdo jsou takto poškozováni ve svých zákonných právech. Potíž je v latentním či patologickém rasismu vštípeném oběma skupinám státem tím, že stát se snaží Cikánům mnohdy nadstandardně pomoci, většinou však marně, když vložené prostředky jsou bez jakéhokoli efektu spotřebovány a výsledkem je, že se nic nezměnilo. Navíc cikánská společnost se často domáhá nadstadardních výhod, na které by ostatní ani nepomysleli, natož aby jich dosáhli. Je to prostě celé hloupé. A když jich Cikáni nedosáhnou, tak okamžitě spustí křik o diskriminaci a rasismu, věc se dostává do médií právě díky takovým lidem, jako jsou Veselé Samkové, Polákové, Giňové, kteří mimochodem nemají zrovna čisté štíty, a dalším. A jestliže je již věc v médiích, je přístupná i celému světu, i když je to kolikrát hloupost, řešitelná běžnými zákonnými prostředky a nástroji, které má k dispozici každý občan státu, pak jde v mnoha případech o to, aby nás okolní svět jako stát ocejchoval rasistickým přídomkem. Pak se věci chápou naši politici a provádějí změny ve prospěch cikánského etnika. Většina je tak vydírána menšinou. Ale myslím, že jste inteligentní slečna či paní, která dokáže být objektivně nad věcí a vyhodnotit celou situaci tak, jak skutečně je. Osobně, ale vidím problém většiny mladé cikánské generace v tom, že se ke všemu, co je jiné než ona sama, chová velmi nepřátelsky až rasisticky. Můj pocit, podložený osobními zkušenostmi, je, že si ani ničeho co není jejich neváží, anebo se naopak chovají tak, jako by to jejich bylo, ačkoli není. Bohužel nejsem schopen takovou kulturu chování pochopit. Tedy jestli to kultura je. Ale asi ano, protože se tak většina cikánského etnika chová. Na závěr Vás chci ubezpečit, že většina lidí, bílých Čechů, abych to rozlišil přesně, nevnímá lidi ani tak podle barvy pleti, ale podle chování, proti kterému se pak snaží tu úspěšně, tu neúspěšně, za použití mnohdy zákonných, někdy však, bohužel, i nezákonných prostředků bojovat. A je jim jedno jestli má ten se špatným chováním kůži černou, snědou, růžovou, žlutou nebo zelenou. Jde totiž o princip. Jenže v něm se právě zobrazuje právě to, že největší procento hříšníků je cikánského původu. Je jisté, že Cikáni to podvědomě vědí a právě to, že si nemohou dělat co je napadne, nebo musí postupovat jen v rámci zákonů Necikánů, považují za rasismus, ačkoli to žádný rasismus ze strany Necikánské populace není. Jak si jinak vysvětlit, že 11000 Cikánů má ve státě potíže s rasismem, které ostatní, statisticky početně významě větší skupiny a národnosti zde žijící rasistické potíže, až na excesy, nemají? Nenalézám pro to, žádné rozumnější vysvětlení, než to, co jsem uvedl výše. Doufám, že neberete takovouto diskusi osobně, to by mi bylo vážně líto. Říkám to rád, držím Vám palce.
0/0
8.7.2003 11:02

Najdete na iDNES.cz