Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Uč, nervy tuž

Kdyby učitelé dali vysvědčení i vládě, dopadla by zle. Propadla by. Prázdninový reparát ji nemine. Nesloží-li jej (nepřidá-li školám a kantorům peníze), školy v září neotevřou. Být pedagogem není zrovna med. Léta se jim slibuje, že dostanou aspoň 130 procent průměrné mzdy, jak se na vzdělance sluší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr 1

Paní Věro jste jedna z mála,
kteří uvažují zdravě. Váš názor by byl třeba zveřejnit co největšímu poočtu lidí. Konečně někdo se zdravým úsudkem. 
0/0
1.7.2003 2:12

Antonín Jalovec

Stávka učitelů nebude
Nebojte se, většina učitelů stávkovat nebude! To říkám s plnou vážností jako učitel, který je v našem školství zaměstnán už osm let. Výše platů by přitom dostatečným důvodem ke stávce byla, tak proč učitelé stávkovat nebudou?
Naše školství se už léta nalézá v nezáviděníhodné situaci. Při současných platech je práce učitele atraktivní pouze pro ty, kteří by ve školství působit neměli nikdy (nekvalifikovaní) nebo dávno ne (přesluhující důchodci). Tyto skupiny tvoří na mnoha školách (zvláště základních) i přes polovinu všech kantorů.  A právě oni žádnou formu stávky nepodpoří, protože vyšší platy by mohly přivábit do škol více mladých a kvalifikovaných učitelů, což by pro tuto početnou skupinu lidí znamenalo ztrátu zaměstnání. Možná se tedy dočkáme doby, kdy nekvalifikovaní a důchodci naše školství zcela ovládnou. Poté nezbude, než aby začali stávkovat rodiče dětí, kteří se prozatím o stav školství téměř nezajímají.
Je vůbec zvláštní, že žádný člověk nedovolí požádat o operaci kýly zámečníka či o právní zastoupení u soudu instalatéra a přitom mu nevadí, že jeho děti (o nichž často hovoří jako o největším pokladu) vzdělává člověk bez kvalifikace. 
Antonín Jalovec, Cheb
 
0/0
27.6.2003 11:08

Doktor

Re: Stávka učitelů nebude
svatá pravda
0/0
27.6.2003 11:13

Jirka

Pořád to samé
Brečí se tady nad platy. Kdo by nechtěl mít větší plat a ještě navíc aby za něho co možná nejvíc věcí platil stát. To si musí rozhodnout každý sám zda chce velký plat a platit si více věcí nebo malý a mít  řadu věcí placenou. Uznávám, že platy učitelů (zejména na ZŠ) jsou nízké, ale ostatní vysokoškoláci na tom nejsou o mnoho lépe. Pokud někoho zaráží fronty před VŠ, tak nechť se podívá o jaké VŠ se jedná. Jsou to většinou humanitní  obory, které zrovna společnost neposunují dopředu - alespoň za posledních 60 let  (až na právníky a soudce, kteří  dokáží stavět peníze nad vlastní morálku a tak dělat z normálních lidí zas jenom voly). Všiml si navíc někdo toho, že tyto VŠ taky nejvíc křičí po tom, že nemají dostatek peněz. Peněz na výzkum a vývoj není mnoho a musí se o ně bojovat u nás, stejně jako ve světě. Je však nutno oddělit peníze na výzkum a na školství. Základní škola těžko bude dělat výzkum. Pro VŠ už by to měl být denní chleba, ale to by se tam museli lidé snažit.
0/0
27.6.2003 7:57

Mara

Re: Pořád to samé
Naprostej souhlas,tento článek mi připadá účelovej a lobuje za zájmy jisté skupiny.Uvědomme si co to je průměrný plat,většina z nás ho ani nedosahuje,mnohdy i vysokoškolsky vzdělaných (čerství absolventi).130% je okolo 20000 což mi připadá hodně,když k tomu připočteme různé výhody jako delší dovolená (skoro 2 měsíce) 13 plat atd.
0/0
27.6.2003 8:19

Antonín Jalovec

Re: Re: Pořád to samé
Chápu, že mi jako nezasvěcený závidíte dva měsíce dovolené. Skutečnost je pro nás, učitele, trochu horší. Zaprvé, dovolené nemáme dva měsíce, ale 40 pracovních dní. Dnes už je naprosto běžné, že ve většině velkých podniků mají zaměstnanci pětadvacet  či třicet dní dovolené (např. České dráhy, Škoda Auto, ...). Zadruhé, dovolenou si musím vybrat v době prázdnin, což pro mne například znamená, že se moje děti nikdy nepodívají k moři s levnějším zájezdem v červnu či září a já si nemohu vybrat třeba den volna na to, abych si v průběhu roku vyřídil osobní záležitosti. Zatřetí, co by asi kantoři měli o prázdninách dělat ve školách bez dětí? (navíc se zapomíná, že prázdniny mají třeba také herci v divadlech či poslanci)
0/0
27.6.2003 11:17

Věra

Re: Pořád to samé
Jenomže, pokud opravdu nebude školství prioritou, z našeho národa se zakrátko stane země třetího světa, neboť učitelé se přestanou snažit též. Už jsem to tolikrát psala. Kdybych byla ve vládě a měla tu moc, stanovila bych při přijímacích zkouškách na všechny školy, odkud vycházejí absolventi a přicházejí do styku s lidmi - tak přísné psychologické zkoušky, že by jimi neprošel nikdo, kdo nemá kladný vztak k lidem a všemu živému. A teprve až potom bych těmto absolventům dala ty nejvyšší platy v zemi, neboť formují "živý materiál" a pracují s lidmi a vychovávají naši příští generaci.... AŤ SE VLÁDA ZAMYSLÍ, NAD TÍM, CO TADY PÍŠI... NĚCO NA TOM JE, NEZDÁ SE VÁM?????
0/0
27.6.2003 8:43

Jirka

Re: Re: Pořád to samé
Něco na tom je. Skutečnost však jasně prokazuje, že úroveň absolventů klesá rok od roku a to není způsobeno jenom "špatnou" motivací učitelů. Je to dáno hlavně společností. Že studenti českých škol neumí aplikovat znalosti fyziky a matematiky v praxi? Kolik jich dělá domácí úkoly a kolik jich ten úkol opíše? Nevidí totiž ve vzdělání zas až tak velkou finanční výhodu (až na skupiny právníků a manažerů). Každý zedník si v klidu řekne za hodinu práce 150Kč a nikoho to nezarazí. Problém není jenom v oceňování učitelů, ale v oceňování vzdělání jako takového.
Skupiny s nadprůměrnými platy si také myslí, že mají málo - viz soudci s platy od 40000Kč, kteří svoji neovlivnitelnost vyvažují penězi 13. a 14. platů (za 12 pracovních měsíců), přičemž nezávislost a neovlivnitelnost je hlavně věcí morálky. Potřebujem tedy soudce, kteří veřejně prohlásí, že k tomu aby se nenechali "koupit" potřebují další a další peníze? Celá tato otázka je spíš o morálce společnosti.
0/0
27.6.2003 8:58

Jana

Re: Re: Pořád to samé
Nemyslím si,že by psychologické testy před VŠ měly smysl.Bohužel jsem viděla jak působí školství i na dle mého názoru původně chytré a normální ženy - v krátké době se z nich staly "učitelky" - T.J.zblbly.Snad by pomohlo nechat je učit tak 3-5 let a pak poslat na nějakou dobu do normálního života,aby se zase srovnaly (jsem matka dvou neproblematických dcer a i tak jsem moc ráda,že máme ZŠ za sebou !).
0/0
27.6.2003 9:17

pinus

Re: Re: Re: Pořád to samé
Spravne. Ve svete neni neobvykle, ze ucitel uci napr. 6 let a 7.rok dostane studijni volno, kdy mu bezi plat, ale on se muze venovat napr. dalsimu vzdelavani, nebo odjede ucit do zahranici apod. To je vynikajici zmena prostredi, a clovek se ma cas vzpamatovat.
0/0
27.6.2003 12:30

Najdete na iDNES.cz