Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Levice zrušení lustrací neprosadila

Lustrační zákony budou platit i nadále. Poslanci hned v prvním čtení zamítli komunistický návrh na jejich zrušení. Iniciativu podpořila jen část sociální demokracie. Občanští demokraté, lidovci, unionisté a zbytek ČSSD hlasovali proti. Iniciativa KSČM hrozila, že vrazí klín mezi vládní koalici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jarda2

Ten zákon
o Benešovi by se mohl ještě doplnit ve smyslu:  "Edvard Beneš se zasloužil o naplnění Mnichovské dohody - a přijetím demise demokratických ministrů také o únorové vítězství pracujícího lidu." Takové drobnosti jako je jeho návštěva Moskvy v roce 1943 nebo předhození svých loajálních spolupracovníků (plk. Moravec) komunistům po roce 1945 už není třeba v zákonu zmiňovat.
0/0
26.6.2003 10:37

jan zizka

komuniste
chteji pouze zrusit zakon,ktery se nikdy neuplatnoval a nauplatnuje.Jako mnoho dalsich.Nahrava jenom spouste ceskych radoby politiku jak si prijit k majetku a to jsou uplatky.Tak si vy ceske tupe ovce nestezujte,ze vasi "cestni a vybrani" maji milionove majetky.Z legalnich prijmu???!!!Pokud tomu verite,tak vase cesko je v daleko vetsi p..........nez si myslite.
0/0
26.6.2003 10:22

eTony

Re: komuniste
Jo tak oni ho chtějí "pouze" zrušit, že se nedodržuje ? A to je základní chyba !!! Nerušit, ale důsledně dodržovat.!!! Víte, co by znamenalo toto "pouhé" zrušení lustračního zákona ? Vám by se zřejmě líbilo, aby nám tady opět ve vládních a státních institucích na všech úrovních vládlo rudé komando a jim podobní. Uvědomte si, že komunisté a jim podobní jsou zásadně nereformovatelní !!!! Vždyť jeden příklad z poslední doby : rudé reje pana Štěcha. A korupce nesouvisí se zrušením zákona.
0/0
26.6.2003 12:51

M.

Re: Re: komuniste
Zákony se musí dodržovat, ale co si mám myslet o zákonu, která do jednoho pytle hází velitele správy státní bezpečnosti, který řídil špiclování pětiny národa, zatýkání, nelegální praktiky při vyhazování nepohodlných lidí z republiky a mnoho dalších svinstev, a na druhé straně kluka, který nastoupil k Policii například prvního listopadu 1989 (jednoho takového znám osobně), "ONI mu řekli, že bude postávat u některý ambasády (například Libérijský)  a on tam statečně postával až do listopadový revoluce ? A výsledek jejich snažení ? Velitel správy je dnes majoritním spoluvlastníkem "významné obchodní společnosti" obchodující s ruskou účastí v Iráku apod. a chlapec, který hlídal ambasádu, nesmí být ani náčelníkem obvodního oddělení Policie v Horní dolní. Takže vo čem je slavnej lustrák ? Proč ho někdo nezreformuje na úroveň boje s vnitřním nepřítelem u příslušníků STB a na pojem vědomé spolupráce u spolupracovníků a agentů? Protože by se ukázalo, že spousta lidí, kteří u těch démonizovaných složek sloužili, jsou docela slušný lidi a neměli ani šanci někomu ubližovat (co například lidi, kteří sedávali na prvním sedadle za pilotem dopravních letadel jako ochrana cestujících? Čím ti se provinili, že se dneska nemůžou ucházet ani o místo  "vedoucího odboru vnitřní bezpečnosti obecního úřadu" ? Takže já osobně říkám - lustrační zákon má své odpodstatnění, ale po čtrnácti letech o listopadu zasluhuje takové úpravy, aby skutečně chránil společnost před opravdovým nebezpečím, a ne aby se stával politikem v rukou komančů a jejich levicových souputníků, popřípadě problémem po skutečném vstupu do unie. Nakonec Rakušani a Němci by se bez bývalých nácíčků asi nikdy z poválečný bryndy nevyhrábli a v zásadě jim vadili a vadí jen ti nejaktivnější. Tak se poučme a hotovo.
0/0
27.6.2003 16:36

historik

Prezident Beneš náš stát zničil.
Totálně, na mnoho let a dosud jsme se toho nezbavili. Dobrovolně nás hodil do chřtánu Stalinovi, výslovně projevil přání patřit do sféry zájmů bolševického Ruska. Řadový občan by mohl jednat v dobré víře, ale politik jako on měl a mohl vědět, do čeho jde. Těsně po válce zničil surovým způsobem celou národní nobilitu, pod záminkou kolaborace. Z malicherné žárlivosti zničil Agrární stranu, která by jinak vyhrála volby a nechal zatknout většinu čelních politiků z ostatních stran, čímž umožnil zvítězit komunistům. Pak nechal ukrást a zničit všechny banky, doly, větší průmyslové podniky a zemědělskou půdu. Znárodnění v roce 1948 byl jenom malý paběrek. Benešovy dekrety zlikvidovaly především nás, sudetští němci byli jenom malou částí. Něco podobného nemá ve světě obdobu.
0/0
26.6.2003 8:16

Jarda1

Re: Prezident Beneš náš stát zničil.
Vy se odvažujete říkat si historik? Třikrát fuj!! Agrární strana prodala republiku Hitlerovi. Byl to Rudolf Beran, který už roku 1935 nabízel Henleinovi koalici. To chtěli agrárníci pod heslem "Musíme se poctivě dohodnout. Sedláci by se už dávno dohodli.". Byla to agrární strana v exilu, která odsoudila odsun Němců a Benešovy dekrety, a která kalkulovala s tím, že v případě protikomunistického převratu umožní návrat Němců a utlumí průmysl u nás, abychom se stali agrárním státem. Můj otec byl ročník 1921 a vždycky říkal, že agrárníci už po roce 1945 neměli šanci - pro kolaboraci. Národ si to pamatoval. Z historiků jako vy je mi zle.
0/0
26.6.2003 9:53

joe

Re: Re: Prezident Beneš náš stát zničil.
Zle ti ma byt z politiku a ne z historiku ty troubo.Za bordel ve tve zemi muzou politici a ne historici.A bude hur,to mi ver.Budes volit kdekoho,kdo ti naslibuje horydoly.Tak si tady nehrej na chytreho.
0/0
26.6.2003 10:15

Jarda1

Re: Re: Re: Prezident Beneš náš stát zničil.
Je mi zle z historiků, kteří zkreslují a zpochybňují naši historii.
0/0
26.6.2003 10:36

Venda

Legislativa EU
Já myslím, že to nakonec bude zrušeno po vstupu ČR do EU zastupitelskými orgány Unie. Je to legislativní úprava mírně řečeno nestandardní, lidi diskriminující.
0/0
26.6.2003 8:00

Petr

Re: Legislativa EU
Komunista není člověk, takže nemůže být diskriminován.
0/0
26.6.2003 8:03

&===GLOBAL=CITIZEN=JUSTICE===&

ČR
 potřebuje zavést minimálně trest smrti 3mi způsoby najednou a nový paragraf se zločinem vlastizrady a doplňujícím výkladem tak o 5000 stranách textu
0/0
26.6.2003 2:19

šakal

Dobrej kámen!...
...chi, chi, chi...Vy jste můj člověk!
0/0
26.6.2003 2:30

TeameXtreme

ttvj
Tata byl pres 20 let u STB ve sve praci zustal povysili ho a v zadnych ani cibulkovych seznamech se neobjevil, tak nac lustrace?
0/0
25.6.2003 19:14

&===GLOBAL=CITIZEN=JUSTICE===&

Re: ttvj
Ty se celkove k nicemu nevyjadruj, uz sem ti to rikal, protoze ani nemusime vedet kdo si a vime to.
0/0
26.6.2003 1:59

Lexa

Komunisté
a komunismus=společenskoekonomické zřízení,které představuje nejvyšší formu organizace lidské společnosti.Nastupuje zákonitě po kapitalismu na základě revolučního rozbití kapitalistického zřízení.Odstraňuje definitivně společenské třídy a veškeré formy vykořisťování a na základě optimálního rozvoje výrobních sil zajišťuje naprosto svobodný rozvoj fyzických i duchovních schopností jednotlivce i celé společnosti.Má dvě základní fáze:socialistickou a vlastní komunistickou,v níž se plně rozvine společenská samospráva,práce se stane životní potřebou a uskuteční se zásada "každý podle svých schopností,každému podle jeho potřeb".Toto učení a praktické úsilí dělnické třídy,opírající se o teorii zakladatelů vědeckého socialismu Karla Marxe a Bedřich Engelse a o teorii a revoluční praxi Vladimíra Iljiče Lenina zvítězí.Komunista je člen komunistické strany,třídně uvědomělý bojovník za uskutečnění komunismu.Manifest komunistické strany vydaný z pověření Svazu komunistů v r. 1847.Tento manifest obsahuje revoluční teorii vědeckého socialismu.TOLIKO PRO OSVEŽENÍ PAMĚTI RŮZNÝM RsDr., A JIM PODOBNÝM.
0/0
25.6.2003 19:09

Ivan

Beneš se zasloužil o stát?
Ano, ale o komunistický stát!
Proč oceňovat politika, který selhal ve dvou klíčových okamžicích moderních dějin? V září 1938 a únoru 1948.
Proč oceňovat politika, který nás pomohl zavést do chomoutu SSSR?
0/0
25.6.2003 17:47

bad

Re: Beneš se zasloužil o stát?
Už si se nekdy postavil komousum.Zkus to a nemusi to byt zrovna zlocinec a vrah Gottwald.Staci neco podobnyho jako je jakysi DEMO o tri prispevky niz.Komousum je nutno zatrhnout vsechno a melo se to udelat davno.
0/0
25.6.2003 17:53

jan zizka

Re: Re: Beneš se zasloužil o stát?
 a kdo je podle tebe komous.Clen te jejich strany?ASi je mas za blbce,abys schoval svou inteligenci,ze?
0/0
26.6.2003 10:27

AndrewM

Re: Beneš se zasloužil o stát?
Mily Ivane, neco tak hloupeho (omlouvam se ale nemuzu si pomoc) jsem uz dlouho necetl. Zkousel si nekdy precist alespon jeden Benesuv zivotopis, at uz oslavny nebo dehonestujici. Ja jich precetl vic nez dost. Benes ani v jednom pripade neselhal. V roce 1938 i 1948 jednal podle sveho svedomi a jednal spravne. V roce 1938 nebyla jina moznost nez "kapitulovat" protoze jinak hrozila jeste vetsi katastrofa a v roce 1948 vina pada spise na odstupujici ministry. Benes jednal pouze presne podle ustavy a zakonu CSR a tudiz i podle sveho nejlepsiho svedomi. Ale ten zakon nepopisuje ani rok 38 ani 48, Benes dvakrat vydupal ze zeme diky sve neskutecne obetavosti republiku z niceho. Jen na zaver, Hitler nejvetsi lhat 20.stoleti pomlouval ve svych projeve kde koho Roosvelta nazval mrzakem, Churchilla ozralou ale pouze a jen Benese lharem ... to o necem svedci
0/0
25.6.2003 19:26

Re: Re: Beneš se zasloužil o stát?
, V roce 1943 prodal Benes celou CSR Stalinovi. V roce 1947 odmitl Benes hospodarskou pomoc USA. Ale vo tom cesky dejiny neucej. Vo Mnichove radci nemluvim... Benes byl vlastizradce, ale zadnej Cech to nechce slyset, protoze by se tim zborily vsecky vzdusny zamky, kery si Cesi vo Benesovi postavili.
0/0
25.6.2003 19:42

Ivan

Re: Re: Beneš se zasloužil o stát?
Nebojte se, o Benešovi toho vím dost.
O roku 1938 můžeme jen diskutovat, zda bylo lepší se bránit nebo jít se sehnutou hlavou na porážku. Je to asi vec nazoru.
Beneš přispěl k nástupu komunismu nejen postojem v únoru 1948, ale už rokem 1943, kdy vlezl Stalinovi do náruče. Pak odmítl Marshallův plán. V roce 1945 se podílel na nastolení polodemokratických poměrů (povolení jen stran Národní fronty, nacionálně persekuční dekrety) a to už byl pak jen krok ke komunismu.
Vas postreh o tom, ze Benes nebyl ani mrzak ani alkoholik, je sice spravny, ale bohuzel nic to nerika o Benesovi jako politikovi...
0/0
25.6.2003 20:59

AndrewM

Re: Re: Re: Beneš se zasloužil o stát?
Ivane, pominul jste to hlavni z meho prispevku ale dobra. Rozdil v nasem pohledu je pristup k Benesovi a jeho nazorum a osobnosti. Kdyby ste opravdu znal Benese, tak budete vedet ze vse co Benes delal delal pro tuto zemi. To co se stalo v roce 1943 bylo dusledkem valecnych udalosti. Nicmene Benes byl ve SN zastancem zapojeni SSSR jiz ve tricatych letech. Zajiste take vite, ze co se za valky delo bylo politikou Benesovou nasledovano a vysledkem bylo to, ze Benes odmitl orientaci pouze na zapad a zacal budovat vztahy na obe strany. Tedy nikoliv vlezl Stalinovi do naruce. PS : Kdyz uz se ohanime demokracii, tak tohle byla vule naseho lidu v okupovane zemi - to jen na okraj. Udalosti let 1944-48 byly pouze dusledkem politickych zmen a vuli vetsiny naroda bylo rozhodnuto o tom, ze nova republika bude lidova a bude budovana na zaklade principu socialismu. To nebylo rozhodnuti Benese, nicmene on se s tim stotoznil a at se to nekomu libi nebo ne, on mel tyto sklony po cely zivot, nebot povazoval lidovou demokracii a socialsmus za neco, co muze svetu pomoc. Nicmene NF nebyla nicim nedemokratickym, byla snad nektera politicka strana zakazana ? nikoliv ! do NF se sdruzili strany, ktere mely drtivou podporu obyvatel CSR. Dekrety jsou o necem jinem, ovsem chapu Benesuv krok jako nevyhnutelny v dane situaci. Z dnesniho pohledu ho lze kritizovat a i ja ho kritizuji, nicmene v roce 1945 to bohuzel jinak neslo. Benes byl demokrat a prani lidu teto zeme bylo i jeho pranim. Muzeme se prit o tom, jestli bylo chybou, ze mel takovou ideu, ovsem v roce 1945 by jste tezko uspel s tim ze komunismus resp.to co bylo v SSSR je zlocine. Na zaver Benes MP neodmitl, to bylo stanovisko vlady a Benes jako politik pevne oddany ustava a zakonum teto zeme ho plne respektoval. Na zaver pokud tedy chcete mluvit o politiku Benesovi prosim ... Benes byl velky diplomat i politik s obrovskou vizi moderni spolecnosti fungujici na zaklade rovnosti a spravedlnosti a pro tento ideal konal vse co mohl. Benes byl ten kdo nechal vzniknout teto zemi v roce 1918 a pomohl ji za druhe valky obnovit. At chcete nebo ne, jeho zasluhy na CSR jsou minimalne stejne jako Masarykovy. Je to tak nebot pouze idee ktere mel Masaryk nestaci, cernou praci delal Benes a delal ji vytecne. Ne nadarmo Masaryk rekl, ze bez Benese bysme republiku nemeli ...
0/0
25.6.2003 21:35

Gerd Duus

Benes
Benes je vrah mnoho lidi = Stalin a Hitler!!!!! Bohmen a Mahren je nemecke uzemni. Cesi to ukradli a jou zlodeji!!!!! Nemeci prinesli kulturu a postavili mesto(a).
0/0
25.6.2003 17:01

sluke

Re: Benes
Aaaaa, ukázka typické německé štvavosti, zalez za čáru, šmejde :o((.
0/0
25.6.2003 17:21

n

Re: Benes
jsi picus germansky a ovad k tomu
0/0
25.6.2003 17:22

bad

Re: Benes
Ty budes urcite bavorak prolitej pivem pocitam z Degendorfu tam jsou takovi pitomci ve vetsine.
0/0
25.6.2003 17:55

redy

Re: Benes
Polib mi pr*el, cu*aku jeden s*rvenej. Na takovy s*ace jako vy s*urveni Nemci, tak na takovy mam opravdu naladu. Vsak mi vam to vratime, jednou...
Nase uzemi, vy jste chteli jit do rise, tak si tam zustante!!!!!!
 
0/0
25.6.2003 19:10

Paya

Re: Benes
A ja bych rekl, ze to byla Ceska predstava splneni prani heim ins Reich, jak ironicky poznamenal Hrabal. Jasne, slo o std zlocin, ale chyby byly na obou stranach. Dokud se o tom nezacneme bavit bez emoci, nikam se nedostaneme.
0/0
25.6.2003 19:24

Jan Hrad

Divím se
Divím se odpůrcům lustrací. Představte si, že by do vyšších státních funkcí v Německu nastupovali po roce 1945 funkcionáři NSDAP, členové Gestapa apod. Zdá se to podivné a absurdní? Ale bylo by to stejné, jako po zrušení lustračního zákona u nás. A pro ty z vás, kteří se bráníte srovnání obou režimů  - tvrdím, že komunistický režim byl horší, ten likvidoval vlastní lidi, vlastní národ, jejich "třídní" boj nezná bratra ani otce, jen třídního nepřítele (v mnoha zemích dodnes). Jsem z generace, která to zažila a vím o čem píšu. 
0/0
25.6.2003 15:46

krákrá

Re: Divím se
souhlasím
0/0
25.6.2003 17:05

aaa

Re: Divím se
Za prve fasisti likvidovali taky svuj narod a ty co byli proti nim a za druhe nemci sundali jen spicky, protoze kdyby sundali po valce vsechny lidi, ktery meli co docineni s rezimem, tak by tam meli dodnes bordel, kterej tu mame ted my.
0/0
25.6.2003 17:34

DEMO

Lustrace
jsou podle mně jen detailní a více méně etický problém, protože se tu uplatňuje princip kolektivní viny. Spíš bychom se měli zamyslet nad tím, jaký zákon přijmout na škůdce, kteří tuto zemi za 14 let stačili přivést téměř ke státnímu bankrotu a jak konkrétní viníky dostat konečně tam, kam patří: za mříže!
0/0
25.6.2003 14:49

DEMO

Re: Lustrace
Ještě doplním: někdy mám pocit, že neustálé omílání minulosti a vytahování starých strašáků má odvést pozornost od současných problémů a současných lumpů a grázlů.
0/0
25.6.2003 14:55

&===GLOBAL=CITIZEN=JUSTICE===&

Re: Re: Lustrace
Neboj na nikoho se nezapomene, nemáme v tom zmatek stačíme to sledovat a dostane se na všechny.
0/0
26.6.2003 2:15

Eva

Re: Lustrace
Jakýpak zákon, zavést trest smrti
0/0
25.6.2003 14:56

Re: Re: Lustrace
A na provaz dát Evu
0/0
25.6.2003 15:26

Eva

Re: Re: Re: Lustrace
Já ale nechci Sem ještě mladá  Prosííím, vyber někoho jinýho.
0/0
25.6.2003 15:30

bad

Re: Re: Re: Re: Lustrace
Tebe zadna skoda nebude.
0/0
25.6.2003 18:21

Re: Lustrace
V tom případě musíme přivést k odpovědnosti všechny poživatele nejrůznějších sociálních dávek. Ti čerpají ze státního nejvíce. Dále by to mohli být odboráři jež chtějí čerpat ještě víc.
0/0
25.6.2003 15:28

bad

Re: Lustrace
Ta detailni probleme s tebou bych se rad setkal.Hajzl jako ty se tu jeste nevysdkyt.
0/0
25.6.2003 17:49

Lustrace jsou nesmysl. Ti co mají prachy a kontakty jsou u koryt bez ohledu na lustrace (Kavan a spol.) a ti obyčejní čičmundové, s těmi si to vyřídili sousedé hned a bez lustrací. Madla
0/0
25.6.2003 14:47

Eva

Re:
Třeba tu jednou bude taková politická situace,že  se s takovýma lidma začne něco dělat (kromě dosazování do vysokých funkcí). Myslím si, že pak se ještě bude lustrační zákon hodit.
Sorry, s tím optimismem sem to přehnala, u nás taková situace asi nenastane
0/0
25.6.2003 14:53

Re: Re:
Dík za trochu optimismu do to hromady skepse. :-))) Madla
0/0
25.6.2003 15:11

Eva

Re: Re: Re:
Nic jinýho než optimismus mi nezbývá, protože jinak bych už z toho zoufalství, že nemůžu s ničím nic udělat, protože nejsem na správném místě, byla v Bohnicích.
0/0
25.6.2003 15:15

Mario

:)
Ti komunisti jsou fakt naivní, chtěli zabránit vstupu do EU a teď se chtěj dostat ještě více k moci... Naštěstí tam je pár rozumných politiků kteří hlasovali proti, ale samozřejmě převlíknutí komouši z ČSSD museli být pro, že jo?
0/0
25.6.2003 14:39

Vendula

pak to zde má nějak vypadat
když se ti nejschopnější nemohou uplatnit dle svých schopností
0/0
25.6.2003 14:15

Lucie

Re: pak to zde má nějak vypadat
Já myslím, že ti se už uplatnili! Až až.
0/0
25.6.2003 14:30

hlupačka

Re: pak to zde má nějak vypadat
Jen se chci zeptat, jestli jsou tvoje příspěvky myšleny vážně nebo je to sarkasmus? Prostě to někdy nechápu. Čaues
0/0
25.6.2003 14:34

TOM

Re: pak to zde má nějak vypadat
Nejschpnější????????. Proč nenapíšeš schopní všeho? To jsou mi schopnosti. Jako prašivej pes poslouchat za dveřma a pak hnedka za tepla bežet bonzovat. On tě pak možná páníček podrbe za ouškem. 
0/0
25.6.2003 14:51

antix

minulost kontra současnost
Kvůli neustálému a nekonečnému přehrabávání se v naší minulosti nějak nestíháme žít hodnotně současnost, natož přemýšlet o budoucnosti . Chtěla bych opravdu vidět tu suverénní samostatnost bez opory někoho rozumnějšího a odpovědnějšího, tak, jak po tom volali odpůrci vstupu do EU.  I když si nedělám iluze o pružnosti byrokratického aparátu EU -  z toho neustálého přemílání věcí, které měly být  u nás našimi silami vyřešeny už před desítkami let, se mi obrací žaludek.
0/0
25.6.2003 13:27

Najdete na iDNES.cz