Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kdo žije mezi jedy, má zkrátka smůlu

Velké chemičky dokážou lidem, kteří bydlí v jejich blízkosti, důkladně otrávit život. Doslova. Kvůli jedům nemohou teď lidé z okolí Spolany jíst vejce ani zeleninu. Jsou to tři zprávy a jedna je horší než druhá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jindra

Pravo na informace o toxickych latkach ma mit kazdy
.... pristi tyden se o tom bude rozhodovat na Ministerstvu zivotniho prostredi. Vice najdete na http://bezjedu.arnika.org/.
0/0
25.6.2003 20:49

Re: Pravo na informace o toxickych latkach ma mit kazdy
, V internetu najdes vschno, ale co ti to pomuze? Dyz ma nekdo barak u Neratovic, tak ma smulu. Vedet, jak strasne je vsechno jedovaty, ho neuzdravi. Barak prodat nemuze (kdo by ho koupil v zamoreny voblasti) a spat pod Prazskym mostem neni vo moc zdravejsi...
0/0
25.6.2003 21:13

MIrek

Greenpeace na jedy v potravinach upozornilo uz v listopadu 2002
http://www.greenpeace.czrelease02021119.htm
 
Greenpeace u Spolany nalezlo potraviny zamořené PCB a dioxiny
NeratovicePraha - 19. listopadu 2002 - Ekologická organizace Greenpeace dnes zveřejnila výsledky analýzy vzorků, které experti Greenpeace odebrali ze zemědělských produktů pocházejících z blízkosti Spolany Neratovice (1). Nalezené koncentrace vysoce toxických dioxinů mnohonásobně překročily limity platné v zemích Evropské unie (EU) a doporučený pracovní limit Hlavního hygienika ČR (2). Ve vzorcích byl nalezen také vysoký obsah toxických polychlorovaných bifenylů (PCB) s dioxinovým účinkem.
"Množství dioxinů v potravinách přesáhlo téměř patnáctkrát limit platný v Evropské unii a zhruba šestkrát pracovní limit stanovený hlavním hygienikem. Znepokojující je, že analýzy navíc prokázaly vysoké koncentrace takzvaných polychlorovaných bifenylů s dioxinovým účinkem. Právě součet obsahu dioxinů a těchto látek je podle Světové zdravotní organizace rozhodující pro hodnocení možného rizika ohrožení zdraví lidí," uvedl MUDr. Mirolav Šuta, toxický expert Greenpeace.
Výsledky analýz experti Greenpeace okamžitě předali postiženým chovatelům a doporučili jim kontaminované maso a vejce rozhodně nekonzumovat. Výsledky analýz také okamžitě obdržel hlavní hygienik, ministerstvo životního prostředí a česká inspekce životního prostředí, aby byl proveden další podrobnější průzkum a přijata opatření k ochraně zdraví lidí.
0/0
25.6.2003 15:05

Emperor

Kuřáci důkazem
Kuřáci jsou důkazem toho, že člověk vydrží hodně, je to otázka zvyku. Žádní mutanti, prostě trochu cizorodých látek.. Lidé z domů na uranovém podloží se také nikam neodstěhovali a na Island jezdí turisté s nadšením čichat vulkanické plyny.
0/0
25.6.2003 12:37

Michal

Nepřehánějte,
V areálu Spolany jsem nedávno na vlastní oči viděl růst i léčivé (?) byliny!
0/0
25.6.2003 10:26

Věra

Re: Nepřehánějte,
Je docela dobře možné, že v areálu Spolany rostly léčivé byliny - ale už nebyly léčivé, ale staly se smrtícími... Přijaly jedovaté látky do sebe. Tak jsi měl tuto bylinku vyzkoušet... Ale raději to nedělej..
0/0
25.6.2003 10:28

Honza

NEUDRŽITELNOST...
Jak je možné, že v zájmu krátkodobého zisku jsme schopni obětovat lidské zdraví a životy?
Jak je možné, že máme chuť v zájmu ekonomiky tolerovat zločiny způsobené na lidech i životním prostředí?
Proč neprovedeme důkladnou analýzu okolí, nezakonzervujeme celou oblast, nezařídíme evakuaci a nedohlédneme na to, aby se už nikdy nemohla SPOLANA opakovat?
Je to tak nelogické... Je to jako by všechno kolem nás řídila nějaká chamtivá bestie propadlá temnotám! Je to začátek vzpoury deprivantů...
0/0
25.6.2003 10:02

Věra

Re: NEUDRŽITELNOST...
Tak teď jsi trefil hřebíček na hlavičku. ONA NÁS TA CHAMTIVÁ BESTIE OPRAVDU ŘÍDÍ. NA SVĚTĚ V SOUČASNÉ DOBĚ VLÁDNE SÁM SATAN A ČÍM DÁLE VÍCE LIDÍ JE NA NĚHO NAPOJENO NA TZV. ČERNÉ NITKY. UŽ I MALÉ DĚTI... POZNAJÍ SE SNADNO. UBLIŽUJÍ SVÝM KAMARÁDŮM, KTEŘÍ JSOU NAPOJENI NA SVĚTLÉHO. LIDÉ JSOU ROZDĚLENI NA LIDI TEMNA A NA LIDI SVĚTLA... TO JEN TAK NA OKREJ, TAKŽE SVĚT SE SKUTEČNĚ ŘÍTÍ DO ZÁHUBY, SVÝM NESOUCITEM, LIDÉ SE ČÍM DÁLE VÍCE ŽENOU ZA HMOTOU, CO NEJVÍCE MÍT, VLASTNIT, UŽÍT SI. TÉMĚŘ NIKDO SE NEZAJÍMÁ O SVOU DUŠI, KTERÁ ÚPÍ V KOUTEČKU A VŮBEC JI NEZAJÍMÁ HMOTNÉ BLAHO...TA TOUŽÍ PO BOHU, A JEHO KLIDU...ALE KDO SI VŠÍMÁ SVÉ VLASTNÍ DUŠE???? JEDINĚ SNAD KDYŽ SE STANE OBĚTÍ OBROVSKÉ KATASTROFY, ZAČNE JÍ NASLOUCHAT...
0/0
25.6.2003 10:33

hujer

Re: NEUDRŽITELNOST...
Protože to by musel někdo zaplatit. Spolana ne, tak stát. A ten nemá zájem investovat do pár lidí, kteří to mají za pár. Podívejte se na problém z jiného úhlu: člověk žijící řadu let v oblasti zatížené jedy, těžkými kovy a kdovíjakým svinstvem se přestěhuje do zdravého prostředí. Organizmus je na škodliviny adaptovaný od narození, v nezdravém prostředí se vyvíjel, vyrůstal. A teď přijde bomba - přestěhování. Škodlivinami nezatížené prostředí takového člověka musí nutně zabít. Proto vláda mlčí a nechce problém řešit. Proto se Spolana brání. Moc dobře to totiž vědí. Jak by to vypadalo, kdyby občan žaloval Spolanu za újmu na zdraví v důsledku vyčištění porstředí. Veřte mi nikumu jinému nezáleží na zdraví a spokojeném životě obavytelstva v Neratovicích víc než všemi milované vládě a managementu Spolany.
0/0
25.6.2003 11:55

PECA 11

SPOLANA je v pohodě -hodně věcí je nafouklé -dělám tu 15 let a nevím o nikom kdo by zařval na nějaké otrávení bo dioxiny. Jasné že u chemické továrny se vyskytujou jedy a škodliviny ,ale kde dneska nejsou? Každej si můžete udělat svůj názor - kdybyh náhodou umíral ozvu se vám :-)
0/0
25.6.2003 9:40

Játra

Ňam
Zajmalo by mě o kolik je asi zlevněná zelenina z okolí spolany po dovozu do prodejen např do Prahy. Asi nijak že? Pracuju na nádraží a přímo naproti nám je malej sklad ze zeleninou, místa je tam tak akorát na 2 řady palet zeleniny (rajčata, okurky, papriky) po stranách a ulička pro NAFŤÁKOVOU! ještěrku. Vždycky když tam zajede ten dělník s paletou tak chvilku kouří černej dým ze dveří. Pak asi musí vyjet aby se neudusil. UZENÁ ZELENINA!!! dobrou chuť.
0/0
25.6.2003 8:58

Játra

Naftokurky
Zajmalo by mě o kolik je asi zlevněná zelenina z okolí spolany po dovozu do prodejen např do Prahy. Asi nijak že? Pracuju na nádraží a přímo naproti nám je malej sklad ze zeleninou, místa je tam tak akorát na 2 řady palet zeleniny (rajčata, okurky, papriky) po stranách a ulička pro NAFŤÁKOVOU ještěrku. Vždycky když tam zajede ten dělník s paletou tak chvilku kouří černej dým ze dveří. Pak asi musí vyjet aby se neudusil. UZENÁ ZELENINA!!! dobrou chuť.
0/0
25.6.2003 8:56

Nikdo

Ekoteroristi u nás nejsou
Protože kdyby byli, tak už dávno postříleli vedení Spolany, nebo by ten podnik obsadili a aby byli víc eko než teroristi, tak by nevratně poškodili výrobní zařízení, aby ta hrůza nemohla fungovat nebo jen po obrovských investicích. Pak by jim podle zákona nezbylo, než to všechno zlikvidovat. Sice by při tom taky něco uniklo, ale naposledy.
Kde je Greenpeace? Ve světě když jde o podobný průser, tak dokážou něco udělat, ale u nás se akorát pachtují s komoušema a demonstrují za socialismus nebo proti ekologicky méně závažným problémům (Temelín, Malešická spalovna).
Čekám námitku, proč neudělám něco sám. Možná udělám. Ale zatím čekám, že s tím začnou něco dělat lidi, kteří na to dostávají peníze a mají možnost získat zkušenosti od kolegů ze zahraničí
0/0
25.6.2003 8:34

Michal

Zata Spolana jsou chemoteroristi
0/0
25.6.2003 10:22

hujer

Re: Ekoteroristi u nás nejsou
Neblbni, já mám akcie Spolany. Ještě vydrž, až budou mít nějakou cenu, prodám je a dám ti vědět.
0/0
25.6.2003 11:39

Ctenarka

Hruza
To je hruza! Nedovedu si predstavit bydlet v okoli Spolany a akceptovat takovou odpoved! Tohle neni jen hnus, tohle je nechutna lhostejnost a stydet by se mel zejmena ten, ktery rika, ze se s tim neda nic delat a je primo ministr naseho zivotniho prostredi! S takovou budem za 50 let zit mezi mutanty.
0/0
25.6.2003 7:31

Roman

Kolik je obětí ?
Pokud je to opravdu tak zlé, tak by se to mělo nějak projevit na zdravotním stavu a úmrtnosti místních lidí. Měli by se dožívat nižšího průměrného věku a měli by se omámeně motat po ulicích. Nic takového se kupodivu neděje. Komunisti vypouštěli barevný kouř, viditelný pouhým okem přímo ve městech, jako Lovosice a Ústí nad Labem. V té době měli všichni dýchací potíže, sanitky jezdily jedna za druhou a byla spousta exémů a kožních onemocnění.  Všichni co tam bydleli brali příspěvek ve výši 200 Kčs, říkali jsme mu pohřebné. V téhle oblasti se pěstovala většina ovoce a zeleniny, v pověstné Zahradě Čech a jak všem šmakovalo. V Neratovicích opravdu existuje zamoření z té doby, které nemá se současnou výrobou nic společného. Případné odstavení chemičky na tom nic nemění, dekontaminace by stála spoustu miliard. Ministr Ambrozek by se na tom mohl maximálně lacino zviditelnit, což naštěstí nedělá. Peníze by mu na to stejně nikdo nedal.
0/0
25.6.2003 7:20

kolumbus

Re: Kolik je obětí ?
Vzpominam na Lovosice ze skolniho vyletu....nikdy nezapomenu na ty zlutozeleny mraky a ten tezky vzduch. Jak je mozny ze to lide prezili? Me tam bylo na uduseni jen pri navsteve. 
0/0
25.6.2003 8:07

Karel

Re: Kolik je obětí ?
Tak to by mě opravdu zajímalo jestli existuje nějaká statistika..Jsem z Neratovic já i můj brácha jezdíme od malička do jaterní poradny na pravidelné kontroly...Na dotaz jak je možné,že máme oba problémy s játry lékař mámě odpověděl,že je to prý dědičné...Vůbec mu přitom nevadilo,že v rodině nikdy nikdo s játry problémy neměl..Nebo ho to možná vůbec nezajímalo..A nezájem je myslím ten největší problém...Lidi jsou tu s tím smířený....Pracuju 6km od Neratovic v Kostelci nad Labem...Lidí tam moc neznám,ale jen ty případy o kterých jsem se doslech mi stačí,aby mi bylo jasné že není něco v pořádku...Tolik úmrtí na rakovinu nebo jiné nádorové onemocnění na tak malé město přímo bije do očí....
0/0
25.6.2003 17:10

kolumbus

...zije mezi jedama
ma smulu....a  ja    ze jeste zije...musi to byt clovek...zvire by uz davno uteklo.
0/0
25.6.2003 6:08

Najdete na iDNES.cz