Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Špidla odborům: Před námi neměli odvahu

Minulé vlády neměly k změnám odvahu. Tato slova z úst Vladimíra Špidly měla přesvědčit přes dva tisíce odborářů demonstrujících před Úřadem vlády o správnosti reformy veřejných financí. Za ni si ministři vysloužili vysvědčení se slovním hodnocením. Podle odborů je vládní reparát nablízku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Daniela

A po Vás si budou muset vzít gumové rukavice aby se moc neušpinili.
Až ten chlív budou vyklízet.
0/0
26.6.2003 8:58

Xury

Snížit platy
by si měli především politici sami. Proč si máme utahovat opasky my, zatímco poslanci, ministři a pod. berou statisíce, nemocenskou v plné výši platu půl roku, třinácté platy, dopravu a jiné požitky zdarma a tak dále? Víte, co bychom ušetřili, kdyby se vzdali alespoň některých svých výhod? Místo toho hrabou a my je platíme - za co? Protože práce za nimi žádná vidět není. Nelze se pak divit, že se to lidem zajídá.
0/0
25.6.2003 11:33

Olda

Vážené železničářské odbory.
Požadujete mj. solidaritu bohatých s "chudými". Jakým právem. Za svoji nekvalitní práci chcete víc. Za kvalitní práci opravárenských závodů nehodláte platit. Pracovníci ŽOSek chodí domů se zálohami na výplaty a vy si vyřváváte zvýšení platů. Solidarita pro někoho? Doporučení pro vládu: Kdo řve o zvýšení platu, je mu potřeba plat snížit!!!
0/0
25.6.2003 6:44

Student

Jde o to, aby lidé nezapoměli na poučku, že stát je organizované násilí.
Tak se vážení demonstrující prosím kroťte. Ano?
0/0
24.6.2003 20:14

karel

hmmm
A co takhle plebiscitem odhlasovat odpovednost politiku za sve ciny. Berou za svoji "odpovednost" rozumny plat, ale za jejich chyby platime my. Takovy ministr zdravotnictvi s jednou urazkou, ktery by mel za jedno tvrzeni ze sveho zaplatit arbitraz, nebo skupina predkladatelu novely medialniho zakona zaplatit 10 Md ze sveho, to by bylo jine kafe.
0/0
24.6.2003 20:12

fufik

proc se ma mit vlada dobre, kdyz je na tom stat bidne?
mely by snizit dane, cimz pritahnou investory a ozivi ekonomiku a ne drit kuzi z tech, co neco produkujou, aby kratkodobe zacpali tlamu odborarske haveti!
0/0
24.6.2003 15:43

Andělíček

Pouhé plácání nesmyslů kolem sebe!
0/0
24.6.2003 15:37

Podnikatel

Keci,keci,kecičky a nic jiného!
0/0
24.6.2003 15:36

desi

Re: příspěvek zrušen
můj příspěvek ze 14:11 byl zrušen! Nechápu proč, nebylo tam ani jedno vulgární slovo! Zněl nějak takto (bohužel si jej nepamatuji celý: Řekni kde ty prachy sou .. Zajímalo by mě, za co vláda ty peníze utratila? Nejezdím po lepších silnicích a ani mě neléčí lepší a spokojenější doktoři. Akorát úřednictvo bují. V naší čtvrti je jich tolik, že už jim staví nový palác. Ve vedlejší zrovna tak. Akorát za nima nesmím moc chodit, protože by museli vyndat cigáro z pusy a trochu pracovat. Abych tedy neotravovala svými požadavky moc často, na sebemenší věc potřebují vyplnit ohromné množství papírů, a ověřit každý můj podpis v kanceláři vedle. Skvělý, to by mě zajímalo, co se na tomto textu nebude cenzorům IDNES líbit ...
0/0
24.6.2003 20:40

Ulrich

Na okraj
 Anketní otázka je zase jednou opravdu "promyšlená". Utahování opasků totiž znamená dvě zcela protikladné věci. Pro výkonné a snaživé zvýšení daní, zatímco pro lenochy a důchodce snížení sociálních dávek a důchodů. Já jsem přitom proti zvýšení daní a pro snížení dávek i důchodů. Jak mám tedy na anketní otázku odpovědět?  
0/0
24.6.2003 13:53

géďa

blbeček
"Před námi neměli odvahu".Špidlo Ty jsi opravdu magor. Myslíš si ,že normálního člověka oblbneš? Ne neoblbneš,jen více a více ukazuješ ,jak jseš neschopný.
0/0
24.6.2003 13:50

Stydlo

Promluva k národu
  Vážení spoluobčané,
 
chtěl bych Vám sdělit zprávu, která nebude příliš pozitivní. Budeme si totiž muset opět utáhnout opasky. Pro Ty z Vás,kteří již nemají na opasku dírku, udělejte si novou.
Jistě se budete - a oprávněně ptát - proč?
Odpovím Vám.
Je to proto, protože jednoduše a krátce, nic nefunguje tak, jak má. Lidé jsou úplatní, ovlivnitelní a manipulovatelní. Dochází otřesným zpronevěrám, podvodům   a jiným zločinům. Náš stát byl mnohokrát velmi okraden. Lidmi, kteří již tady s námi nejsou, ale jsou o pár tisíc kilometrů dál, na Kajmanských, Bahamských nebo i jiných ostrovech. Vzpomínejme na ně, protože se mají velmi dobře, a možná - právě díky nim - čeština během následujících 50 let úplně nevymizí. Je třeba, i když si vzali, co jim nepatřilo; ocenit, že budují renomé pro naši republiku a zázemí pro Ty, kteří se budou chtít vydat stejnou cestou.
 
Ano - nic nefunguje tak, jak má. Jako stát, již nejsme schopni zajistit Vám, prostým spoluobčanům, klidné stáří. Nejsme schopni Vám již nadále poskytovat velmi kvalitní péči v nemocnicích a dokonce ani nejsme schopni Vám slíbit, že když chcete pracovat, že si najdete dobré místo za odpovídající mzdu. Nemůžeme Vám ani slíbit ochranu naší země, protože armáda již dávno nefunguje tak, jak má; ale naopak Vám slibuji, že až k něčemu dojde, naši vojáci v Afghánistánu a v Kuvajtu si na Vás jistě vzpomenou.
 
Chystáme pro Vás mnoho změn. Nebudou to změny příjemné. Zvýší se daň z přidané hodnoty u služby a vybraných komodit. Zvýší se spotřební daň. Zvýší se daň z nemovitostí - konkrétně z pozemků. Zdvojnásobí se dědická daň. Ustanoví se minimální daň pro podnikatele. Oddálí se odchod do důchodu, ve druhé fázi až na neurčito. A tak dále - mohli bychom pokračovat ještě velmi dlouho.   Proto je nutno, si jako obvykle utáhnout opasek. Vydržte to. Podle našich prognostiků (pan Zelar, pan Klaun a pan Komarov) zcela jistě doženeme zbytek Evropy - východní a dokonce i západní, do 40 až 50 let. Ani vy, ani Vaše děti, to již zcela určitě nezažijete naplno. Ale Vaši vnukové si budou žít mnohem lépe.   Pracujte, protože v práci je zapomnění. Nemyslete, protože v myšlenkách je skryta Vaše nespokojenost. Neutíkejte, protože by Vás stejně nikde nechtěli.   Jsem si jist, že budete trpělivě pracovat a odvádět daně i dalších 50 let tak, aby se Vaši potomci za Vás nemuseli stydět.                                                   Váš    Stydlo
0/0
24.6.2003 13:33

Vilém

Re: Promluva k národu
Stát (od roku 1990) občana slušného, pracovitého, toho, kdo plní státní kasu nikterak nehýčkal. Dopustil drtivou likvidaci českého průmyslu a to i takového, který měl odbyt na zahraničních trzích, připravil tak kvůli dravým privatizátorům a jejich nenasytným kapsám statisíce lidí zbytečně o práci a to proto, aby potom na jedno vzniklé pracovní místo vynakládal 250 tis. Kč ze státního rozpočtu, nechal rozkrást výsledky privatizace investičními fondy, nechal rozkrást banky, kampeličky a dosud probíhají podivné, několik let se táhnoucí konkurzy, při nichž majetek mizí stejně jako taje sníh. A nyní po nás chce, abychom si utahovali opasky a přispívali "úspěšným" podnikatelům na jejich vily. Nefunguje policie, st. zastupitelství, soudy. Za co máme my přispívat státu?
0/0
25.6.2003 8:18

užměznaj

Re: Re: Promluva k národu
Doplňuji: stát aktivně přispěl k likvidaci slušných českých podnikatelů - jádra každé společnosti,  neskutečně rozmnožil řady státních a polostátních úředníků, prováděl a dodnes provádí nesmyslnou investiční politku za peníze daňových poplatníků, přispěl k vytváření mafií na všech stupních.
Neznám jediný rozumný důvod, proč bych měl platit do takového systému.  Tento systém nejde zachránit, dokud se sám nezhroutí.  Již nyní jsme na tom hůře než Argentina před krachem. TAHÁNÍ PENĚZ OD OBČANŮ JE OKRÁDÁNÍ.
0/0
25.6.2003 9:53

Lovec Koal

Sociálně slabí voliči
by měli být kastrováni a sterilováni, nejlépe však v autoklávech sterilizováni ! 
0/0
24.6.2003 13:26

Vojcek

No
ona to zas až tak reforma není , spíš se hledá , kde by se v tom vyjedeným krámě našel aspoň ještě nějaKEJ STAREJ ROHLÍK . Spíš než reforma je to látání děr v lodi , do které už dávno teče .
0/0
24.6.2003 12:40

habit

Re: No
... spis snaha predelat tu lod rychle na ponorku
0/0
24.6.2003 13:02

Vlčice

Re: Re: No
...spíš snaha vylátat díry v ponorce. Dno se blíží.
0/0
24.6.2003 13:21

habit

Re: Re: Re: No
... no a az dosahneme dna, pridame kola, a pekne to rozjedem
0/0
24.6.2003 13:25

Špidlín

Vážení - je to nutné
 
Vážení spoluobčané,
mám pro Vás skutečně překvapivou novinu. Všichni, tak jak tady jsme, v naší krásné republice, si musíme utáhnout opasky. Pokud Vám již chybí na opasku dírka, musíte si ji udělat. Je mi líto.
Reforma, kterou jsme pro Vás nachystali, pro nás v konečném důsledku znamená, že jednou bude lépe. Věřte tomu, protože kdo věří, ten si nezoufá.
Snažte se všichni pracovat. Protože naše produktivita je neustále nízká a je potřeba, abychom za těch 40 let, po které se bude reforma trvale realizovat, konečně dohnali naše západní a později i východní sousedy.
Vážení občané - naše republika není v krizi. Není potřeba vyvolávat stávky a ani nepokoje. Je nutno se pouze a jenom uskromnit na nějakých 40 let. Pevně věřím, že to dokážeme.
Vážím si důvěry, kterou jste projevili v naše slavném referendu. Dali jste mi jasný pocit, že to, co děláme, je správné a jednoho dne - věřte tomu, se budou mít Vaši potomci opravdu dobře.
Reforma, kterou děláme je opravdu, ale opravdu nutná.
Nechť pravda zvítězí nad lží a nenávistí.
Váš
Špidlový Špidlín
0/0
24.6.2003 12:33

rado

Zakázat podnikání a nastolit socialismus.
Včera v TV : 75% právnických a 50% fyzických subjektů neplatí daně !Nevím,proč by zaměstnanci měli dotovat naše slavné podnikatele. Jediné řešení je zakázat podnikání a nastolit desítkami let osvědčený socialismus.Věřím,že s KSČM toho v brzké době dosáhnem !
0/0
24.6.2003 11:07

Vendula

Re: Zakázat podnikání a nastolit socialismus.
Ahoj Rado, už se mi po Tobě tak stýskalo. Toužím po Tvém objetí, po tvých horkých polibcích a po Tvém pyj - onýrském šátku.....
0/0
24.6.2003 11:13

rado

Re: Re: Zakázat podnikání a nastolit socialismus.
Ahoj Vendy,miluji Tě též,rudá je barva naše!Nebo aspoň růžovoučká!?
0/0
24.6.2003 11:24

habit

Re: Zakázat podnikání a nastolit socialismus.
... jo, at se stydi... bohatnout z penez, ktere si musi chudaci nezamestnani a proletari utrhnout od huby. A to nemluvim o nasich mensinovych spoluobcanech, kteri se musi uskrovnovat (a musi ozelet nejakou tu flasku), aby si pani podnikatele mohli vozit zadky v limuzinach!!!!
0/0
24.6.2003 11:20

Jan

Re: Zakázat podnikání a nastolit socialismus.
ANO ! V Severnej Koreji to uz dokazali.Zopar milionov zomrelo od hladu ale to nic. Nech zije KSC, znarodnenie a fronty na banany !
0/0
24.6.2003 11:42

Southernik

Reforma z nouze
Nic nenamítám proti reformě. Jestliže je státní kasa prázná, je třeba ji zase naplnit - nebo alespoň snížit dluhy. Co mi vadí jsou však zmizelé peníze. Během posledních deseti let se z bank (většinou státních či polostátních) ztratily stovky miliard korun. K tomu ještě lze připočíst ztráty z kampeliček či třešničku na dortu - desetimiliardovou kořist pro CME. Zkrátka je tolik děr v kase, že problém je jen vyhledat je. Konsolidační agentura (rovná se daňoví poplatníci) to zaplatí. Kdyby se našel ten zmizelý bilion korun, hned by se reformovalo líp. Současná reforma je pouze látání černé díry.
0/0
24.6.2003 10:48

Vendula

... abych nevypadla z role
Náš cíl je celosvětový pád kapitalismu a jeho nahrazení komunistickým systémem, který spočívá na produkci podle potřeb lidi a nikoli podle profitu. Skutečná svoboda nastane až bude všude hospodářská a národnostní rovnopravnost, až všichni lidé budou mít stejná práva a stejné možnosti.
Světový kapitalistický řád je zřízen na soukromém vlastnictví výrobních prostředků, které dovoluje malé skupině lidí vykořisťovat bohatství celého světa jen pro sebe, produkce slouží vládnoucí elitě, nikoli však potřebám většině lidí. Pod tímto systémem se svět dělí do národních států, kterým vládnou kapitalističtí politici a které jsou manipulovány obřími koncerny. Tyto státy si konkurují hospodářsky, politicky a vojensky kvůli kontrole nad nerostným bohatstvím, půdou a bohatstvím. Všechny hlavní problémy světa - chudoba, vykořisťování, zaostávání tzv. Třetího světa, hospodářské krize, války, přírodní katastrofy, nacionalistická nenávist, útlak žen a mladých - mají svoji příčinu a trvání v kapitalismu.
0/0
24.6.2003 10:38

Vendula

Re: ... abych nevypadla z role
Co dodat...
0/0
24.6.2003 10:42

habit

Re: ... abych nevypadla z role
... no to je dost!!! Uz jsem se lekl, ze ti slunicko taky prehralo mozek.
0/0
24.6.2003 10:50

J

Re: ... abych nevypadla z role
No jo, je to smutný, ale když vono nic jinýho než ten kapitalismus nefunguje. Chcete-li se ohanet komunisty, podivejte se jak jsou na tom lide v Koreji.....
0/0
24.6.2003 13:20

Janek

Mě vadí
Mě vadí hlavně to, že peníze rozházeli špatnými investicemi a teď když peníze došli, navrhují nejrůznější reformy. Ja jsem ochoten si do jisté míry utáhnout opasek, ale až po té, co oni (myslím tím vládu) půjdou přikladem a utáhnou si ty opasky jako první. Což se nestane a tím se dostáváme do uzavřeného kruhu, z něhož není úniku. ;o))
0/0
24.6.2003 10:32

Karl von Bahnhof

Bolševik Foldyna horlící proti bolševiku Špidlovi, to je excelentní zážitek.
Navíc by si ta banda blbečků měla uvědomit, že zdaleka není konec. Bude ještě například třeba ŘÁDNĚ ZDEREGULOVAT zatím směšně nízké regulované nájmy v bytech.
0/0
24.6.2003 10:21

habit

Kde muze Spidla hledat podporu?
Delat reformu verejnych financi s vladou, ktera se opira hlavne o tu neproduktivni cast obyvatelstva, bude velmi zajimave. Spidla se pri nutnych nepopularnich krocich nemuze oprit ani o duchodce, ani o nezamestnane, odborare, socialni pripady,  ani o pilir kazde soc.vlady - statni uredniky.
A uz vubec nemuze pocitat s podporou a pochopenim tech, kteri nejake hodnoty vytvareji. Co muze cekat od podnikatelu a zivnostniku, ktere soc. stat povazuje za "...prinejmensim sproste podezrele"? Co muze cekat od tech pracujicich, kteri maji byt za svou pracovni aktivitu a vykon po zasluze trestani vyssimi danemi?
Spidla vyhral volby planymi, nesplnitelnymi sliby. Jeho program spociva v plosnem "rozprostreni" blahobytu, tak, aby se meli vsichni stejne dobre. Takove programy zpravidla konci tak, ze se vsichni maji stejne blbe.
0/0
24.6.2003 10:11

Vaclav Hanus

Re: Kde muze Spidla hledat podporu?
To jsou ale blaboly... Naopak, Spidla muze pocitat s podporou tech, co nejake hodnoty vytvari - zamestnancu-nemanazeru, zamestnancu nepobirajicich socialni davky ani jine podpory.
0/0
24.6.2003 14:15

Vendula

Jsou Češi beznadějní?
Ať již jsou odborářské požadavky oprávněné nebo ne, vlna odporu, která se proti nim vznesla je přinejmenším zajímavá. Proč se například aféře Diag Human a panu „podnikateli“ Šťávovi nedostává stejné pozornosti? Nemyslím si, že jsou na vině média – ta se tomu věnovala až dost a díky nim to vůbec vyplavalo na povrch. Národ to prostě nezajímá. Odboráři, to je panečku jiná! Proč tomu tak je? Nevím. Odboráři mají právo vznášet svoje požadavky a vyjadřovat nespokojenost se současným stavem věcí. Má pan Šťáva právo na „loupež za bílého dne“, při které mohutně konspiruje naše vláda? Podle všeho ano. Proč? Mají Češi od pradávna takřka posvátnou úctu k autoritám ( tou se pan Šťáva stal již kvůli svému bohatství), které si prostě mohou dovolit cokoliv? Je to strach z mocných? Nebo je uvnitř nás samotných – možná, že se jednou něco podobného podaří i mě a také nebudu chtít, aby mi to někdo zkazil? Dovoluji si upozornit, že požadavek Dig Human není legitimní, a i kdyby byl,   vláda už jenom na základě toho, že Šťáva je mezinárodně hledaný zločinec platit NEMUSÍ, pokud nebude CHTÍT. Nastíníte-li tuto situaci v kterékoliv vyspělé zemi, bude vám stěží uvěřeno; to, že něco chtějí odbory je naopak považováno za naprosto přirozené... Jsme opravdu beznadějní
0/0
24.6.2003 10:05

MUDr. Jan Světlý, CSc.

Re: Jsou Češi beznadějní?
Grafomanie - porucha jednání, charakterizovaná chorobným sklonem k psavosti, vyskytující se u určitých psychických chorob...
0/0
24.6.2003 10:13

Vendula

Re: Re: Jsou Češi beznadějní?
Díky - to bude vono doktore, pak je tu eště bl*ost, která se vyskytuje u některých CSc a vyznačuje se prostě... Blbo*tí
0/0
24.6.2003 10:21

habit

Re: Jsou Češi beznadějní?
Jaka afera Diag... Prece bys neverila necemu, co vystourali ti bulvarni lovci senzaci z Novy. Ver serioznim mediim!!!
0/0
24.6.2003 10:15

Vendula

Re: Re: Jsou Češi beznadějní?
Nechám se poučit - ukaž mi jediný seriózní článek (žádné vládní stnovisko), které aféru popírá. Já chci slyšet, že Šťáva nic nedostal a celé je to výmysl...
0/0
24.6.2003 10:23

habit

Re: Re: Re: Jsou Češi beznadějní?
...sorry, nick "Vendula" tady byl vetsinou vniman jako synonymum ironie a nadsazky.
0/0
24.6.2003 10:26

Vendula

Re: Re: Re: Re: Jsou Češi beznadějní?
aj, jajaj - málem bych vypadla z role
0/0
24.6.2003 10:29

Vaclav Hanus

Re: Jsou Češi beznadějní?
Ano, tato povahova vlastnost zdejsich lidi je odpudiva. Maji posvatnou uctu k tomu, kdo je bohaty. To je pro ne autorita. Nazajimaji se proc, kdy, z ceho a od kdy do kdy. Neni jim takovy dokonce ani lhostejnej. Jedine co je zajima, zda by jim nemohlo neco z toho bohatstvi kapnout. Treba patricne projevovanou halasnou loajalnosti. Vubec se nevi jak se nakonec vyresily takove pripady, jako BCL Trading, dalnice od Hausing & Construction, Diag Human, nakup likrativnich pozemku byvalym ministrem zemedelstvi a dalsi a dalsi. Je to ale asi dano tim, ze zdroje informaci o techto kausach proste vyschly, zavrely se. A neni odkad cerpat dalsi informace. A pokud nebudou v teto republice fungovat investigativni zurnaliste, tak se ani nic vic nedozvime. Ne tak u odboraru. Tam je to jen zuriva, slepa nenavist uzke skupiny, ktera se boji vlivu odboru, protoze jim ztlumi jejich mnohdy neciste praktiky ekonomicke cinnosti.
0/0
24.6.2003 10:23

Marcela

Re: Re: Jsou Češi beznadějní?
Mýlíte se , Češi nemají úctu k bohatství ( také proč by měli mít , úctu můžu mít k člověku pro jeho vlastnosti , ne pro jeho majetek). Typická odpudivá vlastnost Čechů je především závist , pak pokrytectví a křiváctví .
0/0
24.6.2003 10:46

x.x

..
pryč ze Šmidlovou vládou, jak to lidi mohli volit, takoví dobytky
0/0
24.6.2003 9:41

YEAH

Kdo bude hnán k zodpovědnosti za reformu VEŘEJNÉ SPRÁVY ?!
Byla zbytečná a stála desítky miliard ! Zrušila funkční okresní úřady, ale přitom výrazně zvýšila počty úředníků převodem kompetencí na obce a vznikem krajských úřadů, přecpaných bolševiky z KNV !
Je to zodpovědnost garanta reformy s. Grosse, ale i poslanců parlamentu (napříč všemi parlamentními stranami), kteří toto zvěrstvo odhlasovali ! ! !
Proč se o tom nemluví ? Není to absurdní - jednou rukou miliardy vyhodit a druhou je vynucovat od chudších a středních vrstev ?!
 
0/0
24.6.2003 9:32

Michal

Re: Kdo bude hnán k zodpovědnosti za reformu VEŘEJNÉ SPRÁVY ?!
O mrhání miliardami jsem se zmíni už včera. Ale YEAH, připrav se no to, že za pár let přijdou tlaky z EU, že naše dvoustupňové řízení je moc daleko od lidí a že bude lepší vytvořit model třístupňový! Tedy opět tzv. okresy a s dalšími miliardami se můžeme rozloučit. Ale tak už to u nás chodí - no bóže, tak se přeci koupí nové PC, nové kanceláře, a tak pořád dokola ...
0/0
24.6.2003 9:47

YEAH

Re: Re: Kdo bude hnán k zodpovědnosti za reformu VEŘEJNÉ SPRÁVY ?!
Přesně toho se taky bojím. Navíc nadřazování tzv. pověřených obcí nad ostatní je protiústavní ...
 
0/0
24.6.2003 10:09

frank

Reforma? To tedy není.
Nevím jak Vám, ale mně to jako reforma nepřipadá. Spíše jde o to, kde vzít, když stát sám nic neprodukuje, ale šetřit jeho "odpovědní vedoucí" nechtějí, nebo to ani neumějí. Samozřejmě, že strana výběrů vysychá, když je nezaměstnanost jaká je. To není jenom cca 500000 lidí na Úřadech práce. Je to ještě dalších x lidí, odhaduji dalšího půl milionu, ale spíše více, kteří jsou závislí na sociálních dávkách, kam byli plynule převedeni po obligátním půlroce, kdy byli vedeni na ÚP. Jestliže nezaměstnanost stále, pomalu, ale jistě, roste, znamená to, že namísto toho, aby tito lidé odváděli daně, tak je pro ně naopak potřeba v systému nalézt více peněz. Současně toto množství lidí není zaměstnáno v žádné firmě, ani svojí, a tudíž takové neexistující firmy neodvádějí daně též. Tyto prostředky plýtvající vládě pochopiteně chybí. A tak nastupuje oblíbený Švindlův trik s jeho daňovou kvótou. Ta samozřejmě představuje pomyslný bod, okolo kterého se otáčí houpačka příjmů a výdajů, která je bezpochyby závislá na výše uvedeném. Proto musí růst DPH a daně spotřební, nikoli kvůli Evropské unii. Proto nemohou být důchody na rozumné 50-60% hodnotě oproti průměrné mzdě. Proto nemohou důchody růst potřebným tempem. S ohledem na vysoké zdanění zisku firem a vysoké měsíční odvody představující vlastně součást paltů a mezd jejich zaměstnanců zdaleka není příliv investorů do ČR takový jaký by mohl být. Tak nejsou vytvářena nová pracovní místa, která by produkovala zdroje prostředků pro stát. Ono to vůbec není o tom, že naše pracovní síla je drahá. Jenom komplex všech faktorů pro podnikání hodnotí případní investoři jako celkem nepříhodné podnikatelské klima. Jistě je problémem, že populace stárne a děti se nerodí. Ale při flagrantním nezvládnutí zaměstnanosti, nutno přiznat, že všemi dosud vládnoucími vládami a stranami, není možno nastartovat programy pro bydlení. Nejsou opět zdroje. Ale pokud není kde rozumně bydlet více dětí nebude. Když nebudou děti, nebudou zdroje na důchody, protože jestli například na důchod 1 člověka dnes vydělávají dva lidé, tak později přes poměr 1:1 se dostaneme do obráceného gardu 2:1. Takže důchod bude pouhá almužna. Je nutné zavést státem garantované účty zaměstnanců, budoucích důchodců, na které budou jejich daně odváděny. To ano. Ale je zamlčováno, kde se budou v budoucnu brát zdroje na ty, kteří dlouhodobě práci nesehnali, nebo nechtěli pracovat, a nesplnili tak podmínku odpracovaných let nutnou pro vznik nároku, nebo jejichž důchod bude velmi ubohý. Jsem přesvědčen, že vláda začíná na špatném konci. Řeší příjmy, ale neřeší zdroje přijmů, které jsou závislé na funkčnosti všech oborů podnikání, které jsou schopny finance produkovat, včetně faktorů bytových a návazně populačních. V tom je, myslím, jádro pudla. Nikoli v tom, co vymyslel mladý ambicióznií šílenec Sobotka za podpory Švindly. Oni začínají když ne od konce, tak přinejměnším zprostředka. A to je chyba. Přeneseně řečeno, návrh toho, čemu sami říkají reforma, je rovněž chyba. Systémová chyba, kterou nejsou schopni jaksi vnímat. A jestli je to tak, tak nemají co na zastávaných pozicích co dělat. Jediným vhodným řešením jsou proto předčasné volby. Doufám, že pravicová část politiků dokáže vzniklé situace náležitě využít. Je to pro ně velká výzva.
0/0
24.6.2003 7:57

Olda

Vážení odboráři
Proč jste v referendu o vstupu do EU hlasovali pro vstup, když nenávidíte bohaté a schopné lidi? Domníváte se, že zvýšením daní pro bohaté dosáhnete své lepší životní úrovně? Bohatý člověk vytváří pracovní místa - ne chudý odborář. Řežete si větev pod svým zadkem. Bohatý člověk bude své daně odvádět někde, kde bohatství není zločin. Investor hodnotí nejen stupeň ochrany svých investic, ale také politické klima. Naše podnikatelské klima má blíž ke komunismu než k demokracii. Už vidím, jak vás zahraniční investor prosí, aby se mohl nechat vydírat!!! Reforma musí být. Stát se opět ukázal jako neschopný podnikatel - na rozdíl od neschopného podnikatele má však nástroje jak přežít a pokračovat ve své neschopnosti.
0/0
24.6.2003 6:51

Jan

Perestrojka
Toto nazyvat reformou je na smiech ....
0/0
24.6.2003 1:53

Najdete na iDNES.cz