Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Němci připomněli zrušení dekretů, Praha se diví

Německá Spolková rada připomněla požadavek Evropského parlamentu na zrušení takzvaných Benešových dekretů. Do prohlášení se dostal na návrh bavorských činitelů. Praha na připomínku reagovala s údivem. Podle Černínského paláce byla uvedená smlouva překonána. Prezidenta Klause výzva nemile překvapila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jurasek

co placas, nestastniku? bud hrdy na husa a zizku, mozna jeste slechtu na bile hore
takže Češi si žili v protektorátu jako v ráji? V našem městě je na každém rohu pamětní deska obětem heydrichiády. Kdybych tě měl po ruce s tím tvým Borisem, tak vám ty vaše vypatlané hlavy o každou tu desku omlátím, abyste nechali té nejapné srandy a konečně se probrali
------------------------------------------
odpraveni heydricha byla nejvetsi kravina, ktera se stala........navic to ani nebyla ceska akce, i kdyz cesi byli pouziti k atentatu.....navic to bylo zmrsene od zacatku do konce a doplatili na to cesi, o tom nikdo nediskutuje......jedna z benesovych velkych iluzi o roli ceske vlady v imigraci.......hacha mel vice integrity nez v londyne schovany benes, ktery kazdy den posilal svoje memoranda britskemu ministerstvu zahranici.....ne, ze by je nekdo cetl!
0/0
24.6.2003 18:32

jurasek

benesovy dekrety jsou temny stin na ceske historii
no oni se Nemci take nechovali v Holandsku,Francii,v Dansku jako  u nas . neznalosti detailu potravinoveho systemu za valky Ti prominu... -------------------------------------------------------------
  co ma potravinovy system co spolecneho se sudetami??????? ja tady debatuji o tom, ze benesovy dekrety byly odplata nemcum za valku na principu kolektivni viny..........to jest, ze kazdy nemec je osobne zodpovedny za valku.....ja jsem pto otevrenou debatu bez idiotskeho ceskeho partyzanstvi......nemci na uzemi cech a moravy vzdy zili a byla to vzajemne prospesna kohabitace........to, jak se cesi chovali po valce (nejenom cesi, chorvati, slovinci a srbove byli jeste horsi), byla obycejna prasecina a nakonec spojenci namitali tomu, jak se odsun provadel......bylo to obycejne vrazdeni, proc tedy neotevrit ty spolecne hroby???????? prottoze bychom museli svetu vysvetlovat par veci? proc ne????????
0/0
24.6.2003 18:26

jurasek

zruseni dekretu
že Češi měli z okupovaných států nejmenší právo  se chovat tak, jak se po válce zachovali. Holanďané, Dánové, Francouzi se nikdy nesnížili k tomu, aby se k Němcům zachovali tak, jako česká lůza, která si v protektorátu žila jak v ráji.
--------------------------------------------------------------
 
boris ma docela pravdu, stejne jako cesi se vsak chovali chorvati, slovinci a srbove, jak k nemcum, tak k sobe......
ja jsem take pro to, aby se cela debata otevrela, stejne tak hromadne hroby nemcu, kterych je po uzemi cech a moravy dostatek...cesi sli na stejny listkovy system jako nemci, to jenom pro zajimavost, tzn., ze cesi na tom byli mnohem lepe nez zbytek evropy........ja jsem pro, aby se dekrety zrusily.....
0/0
23.6.2003 17:36

Jan

Re: zruseni dekretu
takže Češi si žili v protektorátu jako v ráji? V našem městě je na každém rohu pamětní deska obětem heydrichiády. Kdybych tě měl po ruce s tím tvým Borisem, tak vám ty vaše vypatlané hlavy o každou tu desku omlátím, abyste nechali té nejapné srandy a konečně se probrali.
0/0
24.6.2003 7:57

Boris

Re: Re: zruseni dekretu
Dle tvého projevu bych tipoval, že jsi na jednu takovou desku již narazil. Dokonce bych řekl, že hlavou. Chceš mi namluvit, že ta jedna cedule o kterou  jsi se uhodil vyváží zničenou Varšavu, Leningrad, Stalingrat nebo Caventri ? V porovnání s válčícími státy, kterými se přehnala válka dvěmi směry si naši lidé žili v náruči Háchy jak v ráji. To, co pak spáchali na Německém civilním obyvatelstvu po válce nebylo adekvátní tomu, co  za války sami zažili, pouťovej siláku.
0/0
24.6.2003 11:18

Jan

Re: Re: Re: zruseni dekretu
Caventri neznám úsměvný znalče  , skutečně asi disponuješ originálními učebnicemi dějěpisu . A tebou oplakávaní Sudeťáci, táž sebranka , která pomáhala Hitlerovi rozpoutat válku, u nás dopadla ještě velmi elegantně. Všude jinde se za vlastizradu dávaly šibenice nebo kulka do hlavy.  
0/0
24.6.2003 12:54

Boris

Re: Re: Re: Re: zruseni dekretu
Neznáš toho ještě mnoho, poťouchlý licoměrníku. Nevím, že by Sudeťáci 1. září 1939 vpádem do Polska pomáhali Hitlerovi s rozpoutáním války, ale vím velmi dobře, že to byly Stalinovy hordy, které spolu s Hitlerem do Polska vpadly z východu a tím zahájily 2. světovou válku.  Udělej si v tom trošku pořádek. Rovněž jsem neslyšel nic o tom, že by se čeští občané tím, že se stali občany Protektorátu Čechy a Morava, stali vlastizrádci.A rovněž, proč by se občané Československa, kteří se rozhodnutím velmocí stali občany Německa měli stát vlastizrádci? Vždyť o tom rozhodovali jiní. Přemýšlej o tom snaživý historiku.
0/0
24.6.2003 15:32

Štěpán

Re: Re: zruseni dekretu
Promiň, ale Ty musíš být asi naprostý idiot. Jestli to náhodou nevíš, tak němci žijící v Sudetech rozvrátili náš stát  zevnitř. Nebýt jejich podpory tak neexistuje Mnichovská dohoda. Všichni přijaly německé občanství atd. Ty když jsi nemocný tak nebereš léky? To jsme si je tady měli nechat? Možná by náš stát už ani neexistoval.
Jsme asi jediný stát, kterým němci nezaplatili žádné válečné reparace, dokonce nám ani nevrátili zlato ze státních zlatých rezerv, které se za protektorátu přesunulo do okupantových rukou. Copak Ti není jasné, že v důsledku války, které Sudety všemožně pomáhaly trpíme dodnes?
SSSR si jako reparace ponechalo všechny německé zajatce a 99,9 procent se jich udřelo k smrti. A jaké musí dnes poslouchat požadavky? Žádné.
Jejich požadavky vyplývají z jediného - vždy nás svým způsobem ovlivňovali ať politicky, nebo hospodářsky, nebo vojensky, nebo nám přímo vládli. Pochop oni si na nás prostě dělají nároky.  
0/0
24.6.2003 22:53

Boris

Re: Re: Re: zruseni dekretu
Štěpánku, ve tvém případě skučně platí ono " podle sebe soudím tebe. " To, co jsi tady vypotil ,to jsou jen nepravdy nebo polopravdy, které do tepe cpali ve škole v hodinách dějepisu učitelé placení komunisty a tehdejší propaganda. Němci, kteří kolonizovali pohraničí, přišli na naše území na pozvání krále Přemysla Otakara II. již ve 13. století. A to nemluvím o těch Germánech, kteří žili na našem území ještě před příchodem Slovanů  na přelomu 5. a 6. století. Území, které obývali bylo jejich vlastí stejně tak, jako toto úzamí bylo vlastí Čechům. Problém nastal po roce 1918, kdy Češi začali proti Němcům uplatňovat diskriminační opatřní, které bránilo občanům Německé národnosti vykonávat povolání ve státních službách (armáda, policie, pošty atd.). Nezaměstnanost v oblasti Sudet dosahovala 75%. To byl důvod, proč se naši Němci začali ohlížet po Německu a čekali od něj pomoc. Té se jim nakonec  dostalo. Jestli že platí, že  není kouře bez ohně, pak si musíme přiznat, že jsme si tu republiku vlastně rozvrátili sami. Co se týká reparací, Postupimskou konferencí bylo stanoveno procento z celkové sumy majetku konfiskovaného Německu spojenci s vyjímkou SSSR, které jsme obdrželi jako odškodnění. To zlato o kterém píšeš  sis zřejmě popletl se zlatem, které bylo naší vládou předisponováno do zahraničí a které z důvodů znárodnění zahraničního majetku bylo zadržováno do začátku  90let, kdy bylo  našamu státu vráceno. Kořistí Sovětského svazu po skončení války byl veškerý majetek, sloužící k vedení války na územích obsazených ruskou armádou, to znamená i území Československa. Nejen fabriky, ale i železnice, lokokomotivy rudné a uhelné doly.  Ještě v šedesátých letech jsme vyváželi boty do SSSR ne na páry, ale na kila a  Jáchymov byl Rusy vlastně vydolován. My jsme totiž byli protektorát Německa, byli jsme pod jeho ochranou a tuto ochranu podepsal dokonce president Hácha. A o tom, že Slovenké divise dokonce bojovaly u Stalingradu po boku Hitlera raději pomlčím. Takže reparace jsme platili my Rusům. Spojenci, protože Beneš byl v Anglii nám je odpustili a naopak nám přihráli 2% ze svých.   reparací. Těch zajatců se samozřejmě z Ruska vrátilo mnohem víc. Např. generál Paulus zajatý u Stalingradu atd. No a tvé obavy živené komunistickými strašáky 40let se konečně mohou rozplynout po připojení naší země k  EÚ, kde hranice již existovat nebudou, takže již nikdo si nebude moci nic přivlastnit, protože všechno bude všech.  
0/0
25.6.2003 10:57

pinguin

Re: zruseni dekretu
no oni se Nemci take nechovali v Holandsku,Francii,v Dansku jako  u nas . neznalosti detailu potravinoveho systemu za valky Ti prominu...
0/0
24.6.2003 17:56

juro

Sudeten
ja si myslim ze cesi a slovaci po vojne co ukradli jedno komu musia dat naspät.
Jedine co cesi a slovaci du Unie donesu su Cigani, Gypsis, Roma, Sinti alebo ako sa volaju.
Inac nic nemaju.
Nedelat a vydelat. Mam pravdu??
Slovake Juro
0/0
23.6.2003 17:09

pinguin

Re: Sudeten
Netaraj :)
0/0
23.6.2003 17:10

pinguin

Re: Sudeten
Netaraj :)
0/0
23.6.2003 17:10

Dědečková

populista
"Prezident republiky je také názoru, že Spolková rada měla svou výzvu přijmout ještě před referendem o přistoupení ČR k Evropské unii, protože by to jistě byla pro hlasující občany zajímavá informace," uvedl ředitel Sekretariátu prezidenta republiky Ladislav Jakl.
Jestli toto Klaus skutečně řekl, tak se definitivně stal populistou formátu M. Sládka nebo M. Grebeníčka. Pan Klaus by nám mohl ve svém svatém rozhořčení sdělit:
1) Jak usnesení Spolkové rady souvisí s Evropskou unií?
2) Jakým způsobem chce lépe chránit české (nikoliv své) zájmy, než členstvím České republiky v Nato a Evropské unii?
 
Já bych místo takových páně Klausových, s prominutím, keců ocenila nějaký jeho plán, jak se stát rovnoprávným partnerem pro ostatní prezidenty. To, že pozvánku na 4.7. do Bílého domu obdržel Špidla a nikoliv Klaus o něčem svědčí.
0/0
22.6.2003 16:44

Jan

Re: populista
ve svém svatém rozhořčení jste si jaksi nevšimla, že Německo je zakládajícím a klíčovým členem EU a Spolková rada jeho důležitý orgán. Vše ostatní jsou jenom vaše bohapusté kecy.
0/0
23.6.2003 7:32

Jan ,Praha

Re: populista
Vážená paní nikdo Vám nebere názor na pana Klause.Je však jasné,že než se mu podaří odstranit nepořádky po panu Havlovi,bude končit jeho volební období.
0/0
23.6.2003 9:57

Boris

Re: Re: populista
Jane, dívám se, jak se snažíš rodmýchat debatu na tvé oblíbené téma " Český terorismus a Německočeská vzájemnost " a musím ti připomenout, že tragedie národa Václav Klaus s Benešovými dekrety souvisí skutečně jen okrajově. Drž se tématu a řekni mi, proč se řada Čechů z obsazeného pohraničí vystěhovala a například takoví, jako Pepík Masopust, čutal v Sudetech do meruny až do konce války?
0/0
23.6.2003 10:13

Jan

Re: Re: Re: populista
nejsem tentýž Jan, na kterého  reaguješ, můj příspěvek je ze 7:32. To je okrajové, stejně tak, proč Masopust čutal v Sudetech do konce války. To by ses musel zeptat jeho. Byly ovšem tisíce lidí, kteří byli ze Sudet vyhnáni jen s nejnutnějším majetkem, mnohá zveřejněná svědectví jsem četl, moji prarodiče patřilii mezi ně. O teroru ordnerů a jejich vraždění českých lidí před r.39 jsi zřejmě nikdy neslyšel. To je rovněž okrajové, ale pro změnu zase pro tebe. Co je pro mne, na rozdíl pro tebe, však důležité, byla politika Hitlera, Henleina, a autorů Mnichovské "smlouvy", přepadení okleštěné ČR, nacistický teror, Lidice, Ležáky a 360 000 povražděných Čechoslováků. Vše ve jménu 3.říše a jejího hesla Drang nach Osten.
0/0
23.6.2003 10:50

Boris

Re: Re: Re: Re: populista
Já si až tak nemyslím, že je čutání Masapusta okrajové. Ono šlo totiž o to, a to se našim lidem jaksi moc neříká, že se Češi žijící v oblastech postoupených Německu na základě mezinárodní dohody zvané Mnichovská, nemuseli stěhovat, stejně tak, jako Masopustovi. Zda-li odejdou, nebo zůstanou, bylo  jejich svobodné rozhodnutí, ale když se rozhodli vystěhovat, muselo to být do 24 hodin. Dokonce víme, že mohli prodat chalupu, zapřáhnout krávu či koně, naložit majetek a tradá do vnitrozemí. Tuto šanci prostí němečtí obyvatelé po válce jaksi nedostali a je na nás, abychom to alespoň zrušením těch nejkřiklavějších Benešových dekretů dali najevo. Co se týče ordnerů a dalších obětí, které přinesla válka, můžeme být rádi, že se nám díky politice presidenta JUDr. Háchy, válka prakticky vyhnula. Češi jít do války nemuseli. Z uvedeného čísla obětí, byla více jak polovina  Židé, kteří byli popraveni z rasových důvodů, takže jsem přžesvědčen, že Češi měli z okupovaných států nejmenší právo  se chovat tak, jak se po válce zachovali. Holanďané, Dánové, Francouzi se nikdy nesnížili k tomu, aby se k Němcům zachovali tak, jako česká lůza, která si v protektorátu žila jak v ráji. Malý příklad. Nejlepší filmy s Vlastou Burianem vznikly právě za války.
0/0
23.6.2003 11:28

pinguin

Borisi, skonci prosim uz ,
tu demaqgogii, ac mam Buriana rad , lez Nemcum do zadku, a po valce to tvrde odskakal, kdo s Nemci nespolupracoval nezil si jako v raji,oni si za valky totiz krome par vrchnostenckych zil malo kdo mohl vyskakovat.Myslis,ze 12 hodin denne ,sest dni v tydnu,na potravinovych listcich , bylo neco jineho , nez otroctvi ? Jestli chces muzu pokracovat ve vyctu.II valka skoncila a na jejich vysledcich nechci uz nic menit.Jeste tak mozna bych si nechal vyplatit od porazenych cast me  repatriace.
0/0
23.6.2003 12:09

Boris

Re: Borisi, skonci prosim uz ,
Demagogie je argumentace bez argumentů. Já jsem jich ve svém příspěvku na rozdíl od tebe použil dost. Možná, že jsem  nebyl úplně přesný a proto mě chytáš za slovíčka. Vlasta Burian to po válce tvrdě neodskákal, byl jen souzen a protože na něj nic neměli tak nebyl ani odsouzen. Více jej poznamenal únor 48 než protektorát. Moji rodiče pracovali celou válku u firmy Baťa, která byla pod německou správou. Dělali 8 hodin, s Němci nespolupracovali, v roce 42 se jim narodila holčička a v "porovnání" s ostatní Evropou se měli jak v ráji. V mém předchozím příspěvku jsem neuvedl to v "porovnání". Němcům nikdy neublížili stejně tak, jako Němci neublížili jim. A proto se spolu se mnou domnívají, že takové ustanovení z Benešových dekretů, jako je např. to, že občanům maďarské a německé národnosti, se konfiskují firmy, které se pokládají za větší (více jak 20 zaměstnanců) a nebo že se považuje jednání našich občanů ve vztahu k Němcům za netrestné i když by se jinak dle zákona považovalo za trestné, mělo zrušit. Dělá nám to ostudu v celém světě. Přece nemůžu stratit majetek jen proto, že jsem Němec nebo Maďar. Tak přišli o majetek třeba židé, kteří se vrátili z koncentráků. Nemůžu přece nebýt trestán za to, že zabiji bezbranného civilistu jen proto, že to byl Němec, nebo že znásilnim ženskou, protože to byla Němka. Myslíš si snad opak?
0/0
23.6.2003 12:54

pinguin

Re: Re: Borisi, skonci prosim uz ,
delat u Bati , holinky pro Wermacht , je delat pro Nemce ( treba nedobrovolne ) ; deti se rodily i v KZ ,to neni argument pro raj na svete;chces vysetrovat zpetne vsechny zlociny ktere se udali za valky ? ( oboustrane )
0/0
23.6.2003 15:07

Neklausovec

Re: Borisi, skonci prosim uz ,
Ty asi nebudeš moc obeznámen se skutečnostmi. Burian Němců do zadku rozhodně nelez, za války nenatočil ani jeden německý film (za to před válkou několik) a po válce to odskákal, protože byl úspěšný a bohatý a nechtěl svoje divadlo předat bolševikům. A z toho divadla ho vyhnali ti, které za války tam "uklidil" (a někteří z nich i lezli Němcům do zadku). Zkrátka odsouzení Buriana nemělo ve skutečnosti nic společného s nacistickou okupací.
Stejně tak po frontě byla řada lidí zastřelena pro údajnou kolaboraci, ale pamětníci vědí, že si někteří partyzáni "za 5min 12" prostě jen vyřizovali osobní účty. Jenže vstoupili do strany a byli nedotknutelní.
0/0
23.6.2003 14:18

Boris

Re: Re: Borisi, skonci prosim uz ,
Je to Mongol. S někým jsem si jej spletl.
0/0
23.6.2003 14:49

pinguin

do Mongolska
bych se rad nekdy podival,ale jeich  narodnost  nevlastnim,mam jiny nazor nez Ty , ale to neznamena,ze Te to opravnuje k hulvatsvi....
0/0
23.6.2003 15:13

Jan

Re: Re: Re: Re: Re: populista
Tradá, že jsem se tedy chytil a začal s tebou vážnou debatu! Hned byl můj dobrý skutek po zásluze potrestán. Měl jsem si z tebe ty komikuhned začít dělat srandu jako ze všech ostatních tobě podobných.
0/0
23.6.2003 12:47

Dan

Názor
    Evropská Unie je oprášená Třetí Říše -potomci Adolfa Hitlera.
0/0
22.6.2003 16:31

slusnak

Re: Němci připomněli zrušení dekretů, Praha se diví..........
Jiste priteli, potom se avsak otevira otazka reparaci, ktere Nemecko Ceskoslovensku nevyplatilo, na zaklade vystehovani ceskych Nemcu z ceskeho pohranici.
0/0
22.6.2003 12:13

???a!

Re: Re: Němci připomněli zrušení dekretů, Praha se diví..........
 A vy jste uz vratili vsechno co jste ukradli fabrikantum, cirkvi a slechte i s uroky? Kdy jsi byl naposled v pohranici, ze jsem tak smelej? Videl jsi vubec nekdy jak to tam vypada a o co se sprajcuje CR a nechce vratit? Mozna by jsi se tam mel rozjet porozhlednout, po tech zriceninach a ladem lezicich polich. Treba by te humor presel.
0/0
22.6.2003 12:58

Jan

Re: Němci připomněli zrušení dekretů, Praha se diví..........
Nic nedostaneš Sudeťáku, kdyby ses vztekal sebevíc  
0/0
23.6.2003 7:34

Tomas

Dulezite veci
1. Zadny puvodne cesky Nemec nebyl z ceskeho pohranici vyhnan, ale byl odsunut, protoze dobrovolne zmenil ceskoslovenske obcanstvi na nemecke a po valce nemel platnou vizu k pobytu.
2. Pokud se jedna o majetky, je treba pripomenout, ze Ceskoslovensko neobdrzelo od Nemecka reparace.
0/0
21.6.2003 22:56

peter

dohoda je mozna
 
To je tak zamotana situace bohuzel, je pravda ale, ze Nemci z Cech maji narok na odskodneni, protoze zabaveny majetek se musi nejakym zpusobem vratit.
Jest-li souhlasi to, ze CSR se vzdala reparaci, musi neci z cech dostat odskodneni asi od spolkoveho statu, coz se castecne take stalo.
Prece nemuze byt tak tezke spolecne si sednout za stul a urcit kdo ma soukromym osobam zaplatit odskodne. Spolecne ceska a nemecka vlada pod patronatem EU. Kdyby nahodou bylo rozhodnuto, ze platit musi ceska republika, je potreba okamzite vznest pozadavky na reparace. Podle vlady USA je otazka reparaci otevrena.
0/0
21.6.2003 9:49

Dan(1)

Re: dohoda je mozna
Přesně tak, za a) je tady dohoda z Potsdamu, za b) dohoda, že SRN nemusí platit ČSR reparace. Ať si smlouvy z postupimi přečtou a přehodnotí mocnosti, tam žádný zástupce ČR nebyl a nic nepodepsal. Otázka odškodnění sudetských Němců je čistě otázkou spolkové vlády.
0/0
21.6.2003 10:10

Fašizmem postižený

Jděte rozjímat
Jděte o tom rozjímat do Lidic, Terezína, Ležáků a Buchenvaldu.
0/0
21.6.2003 2:34

Jan

Němci v Čechách
Myslim si, že je to s těma dekretama stejně nějaký divný. Spousta lidí tady už je zase existenčně závislá na Říši. At už jako zaměstnanci nebo jako podnikatelé.   Většina zbytku jim vesele leze do zadku a to "jejich" pohraničí by bez nich asi už dávno pomřelo hlady. Nebo se sežralo navzájem. Protože pohraničí začne kompetentní pány a dámy zajímat až ve chvíly kdy se zase někdo z Německa optá na Benešovy dekrety. Nechci nikoho urazit, ale snažim se zůstat nohama na zemi.  
0/0
21.6.2003 0:49

Radikál

Co jste čekali?
V referendu jsme s hrdě vztyčenou hlavou po kolenou pokorně vlezli do zadku EU.Tady jsou výsledky.
0/0
21.6.2003 0:27

David

Re: Co jste čekali?
Chytráku, Landsmanšaft bude řvát ať jsme v EU, nebo ne.
0/0
21.6.2003 13:21

TeameXtreme

ttvj
A co takle kdyby nam vratili lucembursko to je prece historicky ake nase ne?
0/0
21.6.2003 0:22

Radikál

0/0
21.6.2003 0:21

Radikál

0/0
21.6.2003 0:21

Baloun

Výměna
Kdyby šlo vyměnit všechny Vietnamce v pohraničí za Sudetáky, tak bych to bral. Aspon by všude byl pořádek
0/0
20.6.2003 23:55

michala koskova, frankfurt, ko

prosty komentar
ziji jiz druhy rok v nemecku. a potkala sjem zde opravdu more sudetskych nemcu z cech. pocet je opravdu udivujici. chci vam priblizit nazor takoveho dedy. spousty z nich nas nenavidi a do cech se uz nikdy v zivote vickrat nepodivali. tak ymi jeden vypravel o tom, jak stratil vsechny sve sourozence na uteku z cech, taky mi vypravel, jak do nich strileli jako do hrusek.
potom existuje jeste druhy tabor lidi. lidi, kteri si tam cosi budovali a budovali a pak vsechno ztatili. a dnes jsou taky zavrhli na cechy.
babicka meho pritele v cechach dostala 80 000 odskodneni za to, ze byla nasazena v nemecku za druhe sv. valky jako pracovni sila.
 
pokud nemecko dnes plati a jeste platiti bude, kde je pak spravedlnost? nerikam , ze mame neco nemcum vracet, to ne, ale taky nemame od nich nic brat.
navic se okoli mych znamych pordrazdene stavi k problemu, ze nemecko jeste dnes palti Wiedergutmachung. muj argumet byl- proc, vzdyt jste preci zavilnili 2.sv.v. a hospodarstvi x zemi jste znicili. a on mi rekl, dobre . co se stalo, stalo se ( stejne tak jako to ujednal zeman. viz clanek) historie je vsem lito a nic se delat nebude. vit pristup cechu k cele problematice. al enmci plati a plati a plati. a dnes v tezsi dobe, jako v letecj minulych se jim to vic a vic pestava libit.
jinak receno, je to same, jako bychom mi platili dnes odsunutym nemcum 80 000 kc na hlavu,. a oni nam neplatili nic. + x kc rocne by odbihalo z nasich dani na WIEDERGUTMACHUNG. vzijte se do te situace a pochopte dnesni nemce.
a nez me nekdo napadne urazkama-chci rict, nejsem na strane nemcu, aby ted benesovi dekrety byly zruseny. ale podivejme se na to z perspektivy nemcu. ja vam prinasim obraz, jak to tu kolem me posloucham! (michala koskova, frankfurt)
0/0
20.6.2003 23:00

Mark

Re: prosty komentar
Milá Michalo, naše země se vzdala reparací tak, že Němci museli vyplatit sami příchozí sudet. Němce. CSR nikdy žádné peníze za zničené hospodářství atd...nedostala, to dostali jen nasazení nebo Zidé. Nic proti Nemcům nemám, ale Stoiber to fakt přehání. S odstupem času dokonce toho všeho (Henlein, Hitler, válka a odsun) začínám velmi litovat, protože Němci měli pro náš hospodářský vývoj velmi pozitivní význam v dlouhé historii a bůhví kde bysme byli dneska, kdyby tady zůstali. Kdyby.......Píšeš: vžijte se do té situace a pochopte dnešní Němce". Já Němce chápu, ale sudetské teda nikoliv a Stoiberův populismus už vůbec ne.
0/0
20.6.2003 23:46

peter

Re: Re: prosty komentar
To je tak zamotana situace bohuzel, je pravda ale, ze Nemci z Cech maji narok na odskodneni, protoze zabaveny majetek se musi nejakym zpusobem vratit.
Jest-li souhlasi to, ze CSR se vzdala reparaci, musi neci z cech dostat odskodneni asi od spolkoveho statu, coz se castecne take stalo.
Prece nemuze byt tak tezke spolecne si sednout za stul a urcit kdo ma soukromym osobam zaplatit odskodne. Spolecne ceska a nemecka vlada pod patronatem EU. Kdyby nahodou bylo rozhodnuto, ze platit musi ceska republika, je potreba okamzite vznest pozadavky na reparace. Podle vlady USA je otazka reparaci otevrena.
0/0
21.6.2003 9:45

pinguin

Re: prosty komentar
mila michalo,klidne Te pozvu do Hochheimu na vinko,a pri te prilezitosti Ti povypravim story mych predku.Opravdu si myslis ,ze 1000 Euro je suma za nekolik let totalniho nasazeni ,nebo KZ ! Cesi valku nechteli a neprohrali a ja uz nechci nic revidovat.
0/0
23.6.2003 12:22

bolsevik

Bundestag
Bundestag dnes projednaval 49 bodu. Zminka o CR byla pouze v jednom bode jednani, ktery se zabyval prijmutim novych zemi do EU. Takze kazdy prd je mozno nafouknout, jak to ukazuje cesky tisk a pan president. Tak me to nejak pripomina vmesovani do vnitrnich zalezitosti Nemecka. Pro ilustraci- nemecka strana by jednala obdobne podrazdene na jakekoliv negativni zminky o nemecku , ktere jsou bezne v ceskem parlamente nebo senatu.
0/0
20.6.2003 22:28

Fanda

Re: Bundestag
pred valkou se taky nad prvnimi projevy fasounu mavalo rukama............
0/0
20.6.2003 22:36

Timmy

No a co?!
Do Sudet se beztak po Němcích nastěhovali samý cikáni, slováci a podobná havěť. Tak ať to těm germánům klidně vrátěj.
0/0
20.6.2003 22:19

Petr B.

Re: Re: No a co?!
Před 40 lety byl rok 1963 a v té době se žádný reformní komunismus nekonal. Pokud nevíte ani toto, jak potom chcete se bavit o historii, která byla před 58 lety. No comment.
0/0
20.6.2003 22:51

Mirek

Re: Re: Re: No a co?!
35 let ci ctyricet zadny rozdil stejna doba.  Vetsina emigrantu jsou uprchlici z 60tych let, kteri byli v 50tych letech zlatou Gottwaldovskou mladezi, a ted jako zestarli duchodci nemaji co na praci, nez vopruzovat na ceskych chatech a poucovat o tom, jaci to byli chudaci ti, Sudetaci a zkreslovat historicke fakta, ktere jim nezbasti ani zapadni historikove. KMA!
0/0
20.6.2003 22:56

Najdete na iDNES.cz